[vlog #84] ETF LifeStrategy - jaką wersję wybrać dla siebie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • ETF-y multiasset Vanguard LifeStrategy to świetny pomysł na sensowny, prosty i tani portfel inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje - LifeStrategy - jest to strategia na całe życie. Wystarczy kupić i można zapomnieć. Jeśli do tego inwestujemy na rachunku opodatkowanym, to mamy też ogromne korzyści podatkowe, ponieważ rebalancing portfela jest robiony pod parasolem podatkowym funduszu.
    Ale jak dobrać poziom ryzyka? Vanguard oferuje bowiem kilka odmian, różniących się między sobą poziomem ryzyka: od bardzo defensywnych, z przewagą obligacji, po agresywne, gdzie dominują akcje. Każdy może mieć swoją opinię w temacie, ale dziś pokażę Wam jak wyglądało to historycznie.
    🔥 Pobierz demo wersję mojego oprogramowania #ST 🔥
    👉 systemtrader.p... 👈
    🔥 Atlas Pasywnego Inwestora 🔥
    👉 atlaspasywnego... 👈
    🔥 Atlas ETF-ów po polsku! 🔥
    👉 atlasetf.pl 👈
    == tu mnie znajdziesz ==
    📌 Blog & podcast: systemtrader.pl
    📌 Twitter: / j_lempart
    📌 Grupa na FB: / systemtrader
    📌 Instagram: / jacek.lempart

КОМЕНТАРІ • 65

  • @mrbartuss1
    @mrbartuss1 Рік тому +8

    Ja jak na razie wybrałem opcję 100/0. Mam obecnie 21 lat, więc (mam nadzieję) jeszcze zdążę odrobić ewentualne straty :D

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +6

      Hej Bartłomiej. Zazdroszczę Ci (w pozytywnym sensie), ze w tak młodym wieku już jesteś po dobrej stronie mocy. Życzę Ci wytrwałości. A jak z głową podzielasz, to i emeryturkę (finansowo) dość mocno przed oficjalnym/ustawowym wiekiem wypracujesz. Powodzenia i pozdrawiam! :)

    • @mrbartuss1
      @mrbartuss1 Рік тому +1

      @@system_trader Bardzo dziękuję za miłe słowa! Myślę, że jak to lubisz powtarzać: zadanie domowe, jeżeli chodzi o inwestowanie odrobione (i to głównie dzięki Twoim treściom). Teraz w głównej mierze należy skupić się na rozwoju kariery zawodowej. Bardzo doceniam to, co robisz, bo Ty chyba już jesteś bardzo blisko emerytury (oczywiście również finansowo :D), a mimo wszystko dalej nie poprzestajesz edukować innych. Jeszcze raz ogromne dzięki za to, co robisz! :)

  • @ThePolakos12
    @ThePolakos12 Рік тому +3

    Dziękuję Panie Jacku za bardzo wartościowy materiał! Pozdrawiam serdecznie

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому +3

    Kolejny ciekawy i interesujący odcinek, jak zawsze zawiera dużo przydatnych informacji👍

  • @Kris-oc2vk
    @Kris-oc2vk Рік тому +5

    Jak zawsze super materiał! 👏👍🧨🔥

  • @CrissHez75
    @CrissHez75 Рік тому +3

    U mnie w portfelu V60A. Wybrałem 60% akcji właśnie ze względu na mniejszą zmienność. Oprócz Vanguarda mam w portfelu również BTC. Podobnie jak kolega z komentarza niżej, wszystkie wzmianki o VLS łykam jak pelikan kluchy. Pozdrawiam i dziękuję za materiał.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      No i bardzo dobrze. Lepiej mieć V60A i inwestować z DYSCYPLINA, niż wybić sobie zeby na zbyt wielkim ryzyku. Osobiście wspomniałem o portfelu 100/0 u mojej Zony na IKE/IKZE, ale to i tak jest tylko niewielka część większego portfela. Powodzenia Criss! Pozdrawiam serdecznie! :)

    • @tomaszkwiatkowski4068
      @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому

      @@system_trader Planuję mieć trochę podobną strategię do strategii Twojej żony Jacku, czyli:
      - Konto IKE Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Acc ( horyzont najmniej 14 lat)
      -Konto IKZE Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc ( horyzont co najmniej 24 lata )
      - Obligacje EDO ( nadwyżki i poduszka bezpieczeństwa)
      - Maksymalnie 10 % w złocie fizycznym
      Myślałem o Vanguard LifeStrategy 80/20 na koncie IKZE, ale stwierdziłem, że część obligacyjną będę miał w polskich obligacjach
      Zobaczymy za kilka lat co wyjdzie z takiej strategii

  • @vegetassj2259
    @vegetassj2259 Рік тому +1

    No ETF 80/20 posiadam i juz fajnie działa zobaczymy jak moje społki z gpw beda sobie radzić - asbis juz 3% w gore hehe

  • @Robert-Wodzislaw
    @Robert-Wodzislaw Рік тому +2

    Żeby dodać trochę emocji do tego nudnego jak flaki z olejem inwestowania w ETF-y 😉 mój portfel zawiera dwa ETF-y na akcje z rynków rozwijających się i rozwiniętych, a żonie założyłem livestrategy 80/20. I przez kolejne lata będziemy bacznie obserwować komu szybciej rośnie 😁

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +5

      Dobre inwestowanie jest wtedy, gdy emocje sa rodem z grzybobrania. :) Powodzenia! :)

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 Рік тому +1

    Cześć Jacek 😉

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Witaj Adam! :) Dobrego wieczoru życzę! :)

  • @CrissHez75
    @CrissHez75 Рік тому

    Szkoda że nie można dać dwóch łapek w górę. Oglądam 4 raz:) Pozdro.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Haha, dzięki Criss! :) pozdrowienia!

    • @CrissHez75
      @CrissHez75 Рік тому

      @@system_trader
      To my dziękujemy.

  • @mateuszszczecinski8241
    @mateuszszczecinski8241 Рік тому +2

    Hej! Sytuacja bardziej się komplikuje, gdy mamy kilka celów inwestycyjnych o różnym horyzoncie czasowym i różnym priorytecie (np. emerytura - 30 lat, wyprawka dzieci 15 l., remont generalny domu 10l., podróż dookoła świata 8 l.). Ponadto jaką alokację wybrać, gdy już zbliżamy się do celu? Szukając swojej strategii inwestycyjnej, optymalnego poziomu alokacji akcje/obligacje, a także odpowiedzi ile mogę "mentalnie" moich środków zaalokować na każdy z własnych celów, trafiłem na koncepcję Goal Based Investing, czy Goal Based Wealth Management. Według niej ryzykiem inwestycyjnym nie jest zmienność portfela, ale prawdopodobieństwo nie osiągnięcia celu. Pomaga ona bardziej "obiektywnie" dobrać odpowiednią strategię, alkoację porfela, czy majątku na określone cele. Jeden z przykładów takiego podejścia i jego odmienności od "tradycyjnego". Konserwatywny inwestor w USA w 2011 r. ma 10 lat do swojej emerytury. Doświadczył właśnie wielkiego kryzysu i 10 lat stagnacji na rynku akcji USA. Mimo, że jego straty nie były aż tak wielkie (konserwatyzm), to poziom jego portfela odbiega od oczekiwań. Według prostych formuł typy ilość akcji, to 100 minus wiek, czy logiki funduszy określonej daty, powinien jeszcze zwiększyć udział obligacji (skraca się jego horyzont inwestycyjny). Jednak zdrowy rozsądek i podejście oparte na zwiększaniu prawdopodobieństwa osiągnięcia celu, podpowiada, że powinien zwiększyć udział akcji w swym portfelu, pomimo swego konserwatyzmu., Właśnie niższa od oczekiwań wartość portfela, zwiększa ryzyko, że w określonym czasie i zaangażowanym majątku, swego celu nie osiągnie. Koncepcja GBI istnieje ok. 20 lat, ale w ostatnich 2-3 latach powstało kilka książek na jej temat, a także modele statystyczne, które pomagają dobrać optymalną strategię, obliczyć np. ile realizacja jednego celu (np. podróż dookoła świata) zmniejsza prawdopodobieństwo osiągnięcia innych (emerytura). Próbuje zaimplementować te modele na swoje potrzeby. Ale może byłoby to fajne rozszerzenie do System Trader, czy Atlas ETF?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Hej Mateusz! Dziekuje za ciekawy komentarz. Osobiscie mam pewien problem z tym podejsciem - bo jesli dobrze Cie rozumiem nie uwzglednia ono indywidualnej akceptacji na zmiennosc. W takim ukladzie historycznie warto byloby zawsze przewazac akcje, lub miec ich wrecz 100% w portfelu. Tyle, ze nie kazdy (wiekszosc?) nie wytrzma takiej zmiennosci w portfelu - co samo w sobie jest ryzykiem polegajacym na porzuceniu strategii.
      Inny problem to losowosc osiaganych stop zwrotu w roznych okresach. Np. portfel 60/40 w najgorszym okresie mial po 20 latach *realnie* strate w ostatnich 100 latach. Ktos majac pecha przechodzac na emeryture w poczatku lat 60. XX wieku mogl wyczyscic rachunek jesli przyjal zbyt optymistyczne zalozenia (nawet przy agresywnym portfelu).
      Jeszcze inaczej sytuacja bedzie wygladac, gdy do portfela dolozymy zupelnie inne klasy aktywow - w postaci np. managed-futures. IMO - tu warto szukac "ratunku".
      Niemniej - dziekuje raz jeszcze za komentarz. To moja odpowiedz na szybko. Poczytam o tej koncepcji sobie. :)
      Pozdrawiam! :)

    • @mateuszszczecinski8241
      @mateuszszczecinski8241 Рік тому

      @@system_trader Ad. 1 Rzeczywiście, psychologiczna akceptacja ryzyka przez inwestora, to jest jeden z mankamentów tego modelu. Rozwiązania tego są dwa. Jedno, o którym mówią niektórzy współtwórcy tej koncepcji, to sposób monitoringu portfela. W GBI podstawowym wskaźnikiem jest prawdopodobieństwo osiągnięcia celów. Np. jeśli inwestor zobaczy, że w trakcie kryzysu to prawdopodobieństwo spadło np. tylko 5%, mimo że wartość portfela spadła o 30%, będzie bardziej skłonny pozostać przy swej strategii, czy w moim przykładzie zwiększyć agresywność, gdy zobaczy prawdopodobieństwo przy nowym portfelu istotnie wrośnie, a przy starym jest bardzo niskie. Drugie rozwiązanie, to różni inwestorzy mogą wybierać z różnych "zakresów"portfeli, np. konserwatywny z 0/100 do 70/30, a agresywny od 0/100 do 100/0. Też portfel może zawierać różne klasy aktywów. Promotorzy konpepcji dopuszczają hedgowanie, produkty lewarowane, itd. Ale są one dla każdego. Ad. 2 Ad. Moim zdaniem siłą tej koncepcji jest przyjęcie założenia, że przyszłe wyniki będą kształtowały według statystycznego rozkładu, czy to normalnego, czy innych. Stosowanie symulacji, a nie backtestingu, czy tylko backtestingu. Np. twoim przykładzie na filmie fajnie było byłoby pokazać proste symulacje, w którym mamy scenariusz pesymistyczny, średni i optymistyczny, czy dodać adnotacje, że pokazywane przez Ciebie przyszłe wartości portfeli, sprawdzą się np. w ok. 80% przypadków. Przeszłość nigdy się nie powtórzy. Po drugie koncepcja GBI, może nie wprost, ale sugeruje regularny przegląd strategii i dostosowywanie się do warunków. Jeśli wskazany przez Ciebie emeryt, zobaczy, że za szybko przejada portfel, to musi, albo zmienić strategię, albo poziom wypłat. Dostosować się. Po trzecie, czytając o tej koncepcji, uświadomiłem, sobie banalną rzecz, że emerytura, to nie jeden cel, ale 30 celów - roczne wypłaty np. od 65 do 95 roku życia. I na te wypłaty w najbliższej przyszłości powinniśmy inwestować jak najbardziej konserwatywnie, może nawet w gotówke, a na te późniejsze inwestować bardziej agresywnie. Oczywiście wyzwaniem, jest aby te różne okresy celi i rożne dopuszczalne ryzyka, zunifikować w jednym portfelu.
      Jeśli chcesz literaturę na ten temat, mogę Ci podrzucić na priv. Generalnie uważam, że podejście ma dużą przyszłość, w Polsce nikt chyba o tym nie mówi. Nawet sam myślałem, aby zaangażować się w jego promocję i przygotowanie narzędzi. Jednak, to zbyt duże wyzwanie, jak dla jednej osoby:)

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Mateusz, w oprogramowaniu mozna zobaczyc np. 30 letnie stopy zwrotu z krotkiem co 1 rok za ostatnie ponad 100 lat. Ale nawet wtedy ten zbudowany rozklad nie jest, niestety, normalny. Niemozliwe jest w 10-15 minut pokazac rozne warianty ryzyka, modelu doplat/wyplat itd. Ale przy okazji dochodzimy do tej koncpejic GBI: ona w gruncie rzeczy oznacza, ze im wiecej zmiennosci nalozymy sobie na plecy, tym z wiekszym prawdopodobienstwem osiagniemy swoje cele. Tylko serio mocno sie obawiam, aby ludzie poza deklaracjami byli w stanie przejsc przez spadki rzedu np. 50%, i to jeszcze tuz przed emerytura...
      Sporo tu czytam i slucham "wielkich" zza wielkiej wody i szczerze jakos nie bardzo slyszalem o tej koncepcji wpost - tzn. o samych celach, ryzyku itd. mowi sie oczywiscie, ale sama koncepcja GBI troche mi tu marketingiem "zajezdza". No bo o kosztach to wiadomo, ze warto obnizac - to jak tu zarobic? Nowa koncepcja wealth-managementu?
      Jasne, podeslij jesli mozesz na priv jacek@systemtrader.pl - dzieki! :)
      Pozdrawiam!

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Mateusz, co do zrobienia narzedzia: jak cos bedzie tam interesujacego i w moich mozliwosciach czasowych, to rozwaze dodanie tego do #ST.

    • @mateuszszczecinski8241
      @mateuszszczecinski8241 Рік тому

      @@system_trader No właśnie, mam nadzieję, że BGI daje ramy do podejmowania decyzji, aby nie musieć przechodzić przez 50% spadki tuż przed emeryturą. Ale jak ktoś jest daleko od swego celu, a może pomnaża pieniądze, aby kupić sobie czerwone auto na 40 (czerwone są podobno szybkie) i angażuje w to tylko mała część swego majątku, to już takie ryzyko ryzyko jest w stanie zaakceptować. Trudno całą koncepcję zaprezentować w komentarzy na yt, więc wyślę materiały na priv.

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 Рік тому +1

    Strategię - taką jaka nam nerwowo pasuje 😉

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Tak. Choć wbrew pozorom to trudne zadanie. :)

  • @ukaszszymanski2498
    @ukaszszymanski2498 9 місяців тому

    Jesli w przyszlym toku bedzie obsuniecie 40 % po znizkach stop fedu to biegne po szampana Moet i bede kupowal kupował

  • @Mirecki82
    @Mirecki82 Рік тому +2

    Hej Jacku, a jakby porównać LS60/80 do FTSE All World+Edo/Rod? Gdzie rebalansing byłby robiony dopłatami aby nie tracić na opodatkowaniu? Mniej by nim rzucało przez te obligacje w PLN?
    Mam gdzieś w notatkach zapisane, że powiedziałeś przy okazji "trzech pokazowych portfeli" że 20% edo w portfelu nie daje aż takiej stabilizacji. I tam wygrał LS80.
    Mi najbliżej do 100%All World z horyzontem ~30lat aby przekazać całość gdy syn będzie zmieniał stan cywilny😛😎
    Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.

    • @tomaszkosaa398
      @tomaszkosaa398 Рік тому

      Miałem pisać o tym :) Jacku proszę rzuć okiem

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +3

      Hej! :) Niestety powszechnym mitem (bo intuicja tak podpowiada) jest to, ze dopłatami można robić rebalancing w nieskończoność. Rzeczywistość jest mniej różowa niestety gdy portfel żyje z nami dłużej niż 10-20 lat. Problem z EDO/ROD jest taki, ze nawet jak uwzględnia w początkowych latach COI, to i tak mamy raptem około 20 lat historii tylko. Natomiast EDO, w sensie jeśli idzie o zmienność i stopę zwrotu nie jest tu (nie było) game-changerem. Ale o EDO (vs TBSP), bazując na solidnych danych mogę wrócić w jednym z odcinków. Pozdrawiam! :)
      W tych pokazowych portfelach i tak było uproszczenie polegające na tym, ze nie uwzględnialiśmy podatków. W sytuacji gdzie mamy FTSE All-World + EDO, niestety podatków nie unikniemy (chyba, ze zrezygnujemy z rebalancingu, ale to tez jest słaba opcja).
      Pozdrawiam! :)

    • @Mirecki82
      @Mirecki82 Рік тому

      @@system_trader Dzięki za konkretną odpowiedź😁 W takim razie przy celu o jakim wspominałem wyżej i przy takim horyzoncie czasowym to 100% Ftse All World, nie będzie potrzebny rebalansing i za 20lat niech młody się zastanawia co z tym robić dalej. 😎

  • @Aleksander78
    @Aleksander78 Рік тому

    Mam pytanie o portfel przy takich założeniach: nie interesuje mnie ryzyko walutowe, horyzont czasowy to kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt lat, inwestuję nadwyżki i w ogóle nie muszę ich wykorzystywać. Dwa ETF, jeden to 100% akcji, drugi to 100% obligacji. W zależności od sytuacji na rynku sprzedaję jednostki tego funduszu, który ma wystarczające dla mnie wyniki. Jeśli mamy rok, w którym oba ETF przynoszą straty to w ogóle ich nie ruszam. Czy to ma jakikolwiek sens?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      W gruncie rzeczy to o czym mówisz to momentum. Polecam ten wpis: systemtrader.pl/gem :)
      Jak by cos - tego typu strategie są do przetestowania w moim oprogramowaniu #ST.
      Pozdrawiam!

  • @Marcin-sf8sj
    @Marcin-sf8sj Рік тому

    Jacku, chciałbym przetestować livestrategy 80/20A za ostatnie 100 lat. Kupiłem Twoje oprogramowanie ST, jestem w trakcie przechodzenia tutoriali, ale jest już pierwsze pytanie. Jakich ETF używałeś do testowania LS 80A w ostatnich latach (czy jest dostępny taki ETF do ściągniecia do progamu ST) oraz jakich jakich indeksów używałeś w części Backfill? Może masz już skonfigurowany ETF LS 80A do programu ST? Pozdrawiam Serdecznie

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Hej Marcin - juz odpisalem w mailu. Ale gdyby ktos jeszcze byl zainteresowany to napisze, ze niestety przy dlugich okresach musimy isc na pewne kompromisy. No bo np. 100 lat temu nie bylo EUR, ba - nawet rynkow wschodzacych jako takich (choc to akurat GFD dostarcza). Dlatego taki portfel to bedzie miks akcji globalnych + obligacje (tu z USA, choc w LS sa globalne). Pozdrawiam! :)

  • @marekmarek-bq1if
    @marekmarek-bq1if Рік тому

    witam. a gdzie te cuda kupic?? jest jakis polski broker ktory to udostepnia? (oczywiscie nie cfd). dodam ze szukalem vanguarda , schd i innych ciekawych na xtb, bossa i tylko etf cfd tam sa

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Hej Marek. Polecam zerknąć na porównywarkę brokerów - polskich i zagranicznych: systemtrader.pl/narzedzia-inwestora/#1 - tam wszędzie to możesz kupić.

    • @marekmarek-bq1if
      @marekmarek-bq1if Рік тому

      @@system_trader dzieki, juz zagladam

  • @krzysztofpietranek9328
    @krzysztofpietranek9328 Рік тому

    Hej. Czy dobrze zrozumiałem . Tak w uproszczeniu. Zaczynam od 10 tyś. Ażeby bylo łatwiej zakładam że nie ma inflacji. Co roku wpłacam 12 tyś przez 30 lat czyli razem 360 tyś i 10 na początku. Czyli po 30 latach wpłacając 370 tyś mam przy 60/40 650 tyś ?

    • @krewetkaaaa
      @krewetkaaaa Рік тому

      tak naprawdę zgaduj-zgadula ile masz... bo nikt nie wie jakie przyniesie coś zyski w przyszłości, nawet pomijając inflacje. Nigdy nie masz stuprocentowej gwarancji że wynik będzie na plus

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Historycznie, w ostatnich 30 latach było to 12 tys. *realnie* - czyli nominalnie ta kwota była indeksowana inflacja. I *realnie* (nominalnie znacznie więcej) po 30 latach był odpowiednik 650 tys. (o wartości nabywczej z obecnych czasów). Dla jasności - choć nie chciałem już przedłużać - bywaly chudsze/tłuściejsze dekady na przestrzeni 100 lat. W inwestowaniu, choć to niepopularne, liczy się tez i... szczęście. Na to wpływu nie ma - więc kontrolować warto to co możemy: koszty, dopłaty, dyscyplinę, podatki, ... :) Pozdrawiam! :)

  • @konradmatoszuk6996
    @konradmatoszuk6996 Рік тому

    Dobry wieczór :) Fajnie wygląda ST. Zastanawiam się na faktem ryzyka walutowego, dokładniej Euro/Pln. Może o tym wspomniałeś. Taki mam cejs: Nie kupiłem dzisiaj po 4,8zł ETF V.all.L z Xetry bo jak patrze na kurs to aż mnie krew zalewa jeżeli wiem, że mogłem kupić kilka dni temu po 4,63zł. Słuszną mam rozterkę? Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe vlogi

    • @krewetkaaaa
      @krewetkaaaa Рік тому +1

      Nie słuszną, bo za chwilę kurs może być jeszcze wyższy ... A w dłuższej perspektywie i tak ma to male znaczenie.
      To trochę zgadywanka czy na przykład jak poczekasz miesiąc to różnica kursu poprawi sie na tyle w stosunku do kursu ETF by roznica byla na plus

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      Konrad, no to popatrz: wyniki jakie przedstawiłem sięgają roku 1993. W tym przypadku PLN, przy każdym dopłacaniu kolejnych 10k PLN, zamieniałem na USD. Kursy (jak i inflacja) były kosmiczne w pierwszych latach. Ale i później mocno bujalo. Odpowiedz sobie na pytanie: czy inwestujesz pasywnie, czy aktywnie? Jeśli aktywnie, czyli w tym przypadku na kursie walutowym -- to na czym polega Twoja strategia i co jest źródłem jej przewagi. Ale uczciwie sobie na to pytanie odpowiedz. Naszym ludzkim problemem w inwestowaniu jest KROTKOWZROCZNOSC. Wiele rzeczy się nam WYDAJE, ale niestety nie ma poparcia w rzeczywistości.
      Nie chce być doradca, ale skupiłabym się na tym, na co mam wpływ: dyscyplina, regularne wpłaty, realizacja obranej strategii. Procent składany, niskie koszty zrobią resztę za Ciebie. Proste, ale nie jest to łatwe. Jak z odchudzaniem: niby prosty przepis, a tak ciężko go wdrożyć. :)

    • @marekgiedyk512
      @marekgiedyk512 Рік тому

      Nie wiesz jaki to będzie kurs za 5-10 lat, ponadto z dużym prawdopodobieństwem zaczniesz zarabiać i wydawać w euro i wtedy będzie cię ewentualnie interesował kurs euro/dolar

  • @pawed.6003
    @pawed.6003 Рік тому

    Czy etfy lifestrategy nawet jesli sa akumulujące to nie płacą podatku u źródła ?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Tak, podatki u zrodla beda bo jest to ETF z fizyczna replikacja. Ty tych podatkow nie bedziesz widzial w zestawieniu na rachunku, one beda w cenie ETF-a.

    • @pawed.6003
      @pawed.6003 Рік тому

      @@system_trader a czy są syntetyczne odpowiedniki lifestrategy, żeby uniknąć podatków u źródła ? Chyba poprawiałoby to rentowność długookresowej inwestycji?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      LS praktycznie nie ma obecnie zadnej sensownej konkurencji. Co do rentownosci: gamechangeru tu nie bedzie, LS i tak jest tani, a byc moze TD bedzie po latach jeszcze nizszy.

    • @pawed.6003
      @pawed.6003 Рік тому

      @@system_trader rozumiem, dzięki za odpowiedź :)

  • @mietekmietczynski1518
    @mietekmietczynski1518 Рік тому

    Gdzie mogę pobrać najnowszą wersję oprogramowania ST?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Hej Mietku, tutaj -> systemtrader.pl/oprogramowanie-system-trader/. Jak juz masz wersje 1.7, to tam aktualizacje same przychodza. pozdrawiam!

    • @mietekmietczynski1518
      @mietekmietczynski1518 Рік тому

      @@system_trader faktycznie emaile nie dochodzą. Znalazłem wersję 1.7.12 i się sama uaktualniła do 14.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      A gdzie masz poczte? Niektore polskie serwery (np. wp, interia, o2, ...) same "decyduja" czy dostarczyc poczte. :)

  • @pakus0777
    @pakus0777 Рік тому

    Taka wrzuta działa na mnie jak czerwona płachta na byka, a to dlatego, że wszedłem w ten ETF. I mimo że odrobiłem lekcję dowiadując się o nim jak najwięcej, to lubię śledzić kolejne materiały o nim.
    A Ty poruszasz dość często tą formą inwestycyjną 🙂
    Szybkie porównanie otwiera oczy. A nie myślałeś żeby dorzucić w nim roczny procent zwrotu? Wiem że w innym - dość obszernym materiale to zrobiłeś 😉
    Pozdrowionka.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +4

      Hej! Sęk w tym, ze procenty niewiele tu mówią (jeśli masz na myśli CAGR), zwłaszcza osobom mniej rozeznanym w temacie. Dlatego podzielałem tu kwotami końcowymi. Temat można by w nieskończoność tu mielić i pewnie będę wracał tu z różnymi aspektami jeszcze. :) Pozdrawiam i życzę wytrwałości w realizacji planu! :)

  • @piotrmanowiecki-ukaszczyk8479

    Jaka w tym okresie była całkowita inflacja?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Kosmiczna. :) 100 PLN w 1993 jest warte dziś jakies 13 PLN. Albo inaczej, za ówczesne 100 PLN można było kupić tyle co dziś (na koniec 2022) za ok. 640 PLN.

    • @piotrmanowiecki-ukaszczyk8479
      @piotrmanowiecki-ukaszczyk8479 Рік тому

      @@system_trader czy to oznacza, że ta pierwsza wpłata w 1993 roku miałaby wartość dzisiejszych 10 000 złotych (czyli byłaby nominalnie proporcjonalnie mniejsza)? Bo bardzo mnie ciekawi, jak duży "ból" musiał znieść inwestor, żeby po 30 latach uzbierać te kwoty.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      Tak, bo wówczas 10 tys. miało wartość 64 dzisiejszych tysięcy. Więc założenie testu jest takie, by 10 tys. w ujęciu realnym było pierwsza wpłata.

    • @piotrmanowiecki-ukaszczyk8479
      @piotrmanowiecki-ukaszczyk8479 Рік тому

      @@system_trader dziękuję za odpowiedź i znakomitą analizę!