Образ змій у наших казках і віруваннях та до чого тут Здвиження Чесного Хреста

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 47

  • @poroblenopodcast
    @poroblenopodcast  3 місяці тому +6

    Друзі, поділіться з нами у коментарях, що чули і знаєте про змій та про Здвиження, а ще подякуйте за нашу роботу. Ми навзаєм дякуємо вам за коментарі, вподобайки і поширення 🥰Пригостити команду "Пороблено" кавою ☕можна через Монобанку send.monobank.ua/jar/7pyPH4wLkY, платформи Buy Me a Coffee www.buymeacoffee.com/porobleno або Patreon patreon.com/POROBLENO

  • @fridatu2066
    @fridatu2066 3 місяці тому +7

    Все життя думала, що Горинич - бо горить, а виявилось, що живе в горах).
    Дякую, цікаво

  • @konstantinperepelycia4602
    @konstantinperepelycia4602 3 місяці тому +3

    Дякую Вам за корисні цікаві матеріали!

  • @masalatv6303
    @masalatv6303 3 місяці тому +3

    Дякую за відео

  • @Таня-ф9ы
    @Таня-ф9ы 3 місяці тому +8

    Анна, Дрья, дякую за цікаве відео. Завжди дуже глибоко та пізнавально. Чекаю четверга, як свята, саме через вас. Бажаю натхнення та успіхів у розвитку каналу. ❤❤❤

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      Дякуємо за підтримку 🥰

  • @ЛюбовВолянська-ы6ъ
    @ЛюбовВолянська-ы6ъ 2 місяці тому +1

    Дякую за цікаву розвідку і за те, що закцентували увагу на сімействі Зміївн. Справді, чому їх дві в нашій казці, мама і доця?
    В дитинстві змії у всіх випадках були злом і загрожували.
    А в дорослому віці з'ясувалося, що є інші уявлення про змій - це мудрість, захист і мало не щастя.
    Та й в наших предків скіфів, схоже, змій поважали, якщо руки і ноги у Богині Апі зі змій (звідкісь і вони запозичили).
    Читала, що в них на Воздвиження встромляли меч Арея в землю і приносили жертви-подяки, типу закривали сезон війни до весни, як розпогодиться.
    Подумаєш про оці всі придумки в головах від печерної неосвіченості і тварності і стає гидко від двоногих.

  • @morvranana1082
    @morvranana1082 3 місяці тому +5

    Анна, яка ж гарна дівчинка в чарівній суконьці❤ я скоро буду згадувати теми ваших підкастів по ... Одягу та аксесуарам. Як от грибна шляпа Дарини😅 дівчатка, ви - найкращі)

  • @sulatska
    @sulatska 3 місяці тому +3

    Дуже дякую за як завжди цікавий випуск ❤

  • @tinyhedgehog8234
    @tinyhedgehog8234 3 місяці тому +7

    Дуже цікавий випуск, з неймовірним задоволенням послухала. Скільки ж цікавих сюжетів (та і просто уявлень про світ) у фольклорі...

    • @kostiantynkazartsev8340
      @kostiantynkazartsev8340 3 місяці тому

      😂😂😂😂😂 очередной чёс диванных шизотеричек без малейшего знания культуры национального быта, а также смысла образов используемых в народном фальклере😂😂😂😂

  • @amsterdamamsterdam8017
    @amsterdamamsterdam8017 3 місяці тому +4

    дякую! лайк на підтримку україномовного ютубу!

  • @ВладСерженюк
    @ВладСерженюк 3 місяці тому +6

    Відос просто супер. Нашвидкоруч нирнули в шлях героя та ініціацію. Дякую. Хотілося б ще послухати про цариць-змій з замовлянь, ті що на дереві сидять, до яких звертаються "знаючі".
    Ще хотів запитати, чи правильно я зрозумів, що стрітення, це як би коли герой зустрічається в битві зі змієм і воно луною по всім світі віддається? І чи правильно я розумію, що в цій битві змій перемагає/зжерає/ вбиває дитину назавжди, а на Різдво герой повертається з потойбічного світу вже як доросла людина із суперздібностями бла бла бла?

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому

      Можна, звісно, і так інтерпретувати, але не певна, що назавжди, адже первинно поїдання змією було формою ініціації хлопців, тож відбувалося переродження у ролі чоловіка. Але це дуже загально. Треба все одно дивитися на саму казку, бо мотив може бути і про боротьбу устроїв, і про релігії (тоді вже треба згадувати про змія небесного, який очевидно, що корелює з божеством небесних вод, а тут ми зариваємося в народну релігію, де залишки культу Перуна прослідковуються в віруваннях про Іллю на колісниці і оце все) і про навалу ворогів (і тоді це половці, печеніги, татари тощо).

  • @ГарикГалустян-ы1в
    @ГарикГалустян-ы1в 3 місяці тому +3

    Дар'я, ви так приємно посміхаєтесь!🤗 Все дуже цікаво.
    Зустрічала в Одеській обл. тількі вужиків. А, йще - каракурти, ну то інше 🙂 Дякую дівчата! 💛💙

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому

      Дякую:) О, каракурти з цим глобальним потеплінням вже і до Київщини дісталися. Хоча колись я теж їх лише в Криму бачила.

  • @ІнгаОлександрівнаЄрмак

    Дякую за випуск!
    Порадьте будь ласка літературу та авторів з якої можна дістати інформацію про легенди, образи,символи.
    Про дівчину і аконіт у волоссі, окрема подяка)

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому

      Такого плану легенди багато записував Булашев, Чубинський, Гнатюк, це найкраще дивитися в етнографічних працях кінця 19 ст, вони викладені онлайн. Я тут не можу постити посилання, але найпростіше вам заґуґлити в першу чергу книжку Булашева "Український народ у своїх легендах...", а потім якщо захочеться більше, то різні випуски Етнографічного збірника, який виходив на початку ХХ ст. і Чубинського "Труды этнографическо-статистической экспедиции...".

  • @oleksaderzybis9052
    @oleksaderzybis9052 3 місяці тому +4

    Теж завжди цікавило "як змій літає". Вирішив для себе, що просто -- повітрям. Як китайські дракони. :D
    Як не крути, малувато образів українського фольклору змішують риси різних тварин. Частіше, особливими рисами наділяється якась одна. Тому крила сюди якось мало пасують.
    Намішано у образі змія багацько, але конкретно про польоти верхи на коні -- не думаю, що це частина іншого образу. Скоріше, первинно анімістичне сприйняття тварини. Базовою установкою анімізму є "колись усе було як людина, а тепер зовнішньо різне". То й змія сприймати людиноподібним, принаймні у повадках -- виглядає логічним. Усе ж, птахи, жаби, вовки та інші звірі можуть дозволити собі поводитися по-людськи в казкових сюжетах. Тягають торби, працюють на босоркань, веслують на човнах, запрошують до господи, влаштовують обіди.
    Скільки не перебирав джерел, не бачив / десь проґавив і згадки, що мрець-коханець (перелесник тощо) зветься змієм. Точніше так -- зустрічав виключно опис, що "вогняним змієм летить" він. І куди впаде -- там горю бути. Але мені завжди видавалося це змішуванням образів перелесника як окремої сутності з іншою сутністю змія-коханця із оповідок, яке виникло через подібність поведінки. І той коханець, і той. І ту дівчину мало добра чекає, і ту.
    Не вбачав у цьому прояву змії, як тварини-втілення-мерця (подібно до комах чи птахів). Проте, якщо домовик може втілюватися у змію -- чому б, дійсно, іншим духам родичів так не вчиняти...
    Так чи йнакше, дякую за цікавий випуск!

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      а не обов'язково зватися змієм, якщо літаєш, як змій, лишаєш вогняні сліди і явно пов'язаний з потойбіччям. Я би навіть сказала, що і слово "перелесник" більш літературне, бо в народі зазвичай будуть оминати пряме називання і кажуть щось типу "той, що ходить", "той"... Фішка якраз в тому, як на мене, що перелесник по факту і є однією з іпостасей змія, просто отримав свою підназву. Тут уже не про голод фізичний, а еротичний.

    • @oleksaderzybis9052
      @oleksaderzybis9052 3 місяці тому

      @@DariaAntsybor, справедливо, оминати називання зла -- любиме діло не те що українців, але більшості народів світу. :D

  • @gfsdgsdf-b6h
    @gfsdgsdf-b6h 3 місяці тому +3

    very good work! thank you very much!

  • @boring_nesty
    @boring_nesty 3 дні тому +1

    ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @viktoriia8017
    @viktoriia8017 3 місяці тому +3

    Дівчата, а у вас є відео про вишивку, вишиванки?

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      Поки з того, що вийшло, є відео з Яриною Сізик про традиційний одяг, а також з Наталею Телегей про те, як одяг робили і які вірування були про це. Про стрій ще трошки згодом буде теж

  • @khrystynakvyk
    @khrystynakvyk 3 місяці тому +4

    У моїй родині про безнадійний хаос чи бруд в домі або на робочому місці кажуть "сюда би ще хіба гадє пустити" 🐍😅😅
    Мені точно невідомо, звідки це пішло) в гуглі нічого не знайшла, всі знайомі кажуть, що вперше таке чують) знаю лише, що так часто говорила моя прабабця)) я з Дрогобиччини)

    • @ГарикГалустян-ы1в
      @ГарикГалустян-ы1в 3 місяці тому

      Дуже цікаво! Вперше почула! 🤗

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому

      Може, теж у значенні цього клубка їхнього шаленого, що фіг роплутаєш?)))

  • @АндрійСтаніславчук-с7э

    Ось що! Ідеї змієборства,думаю,з'явились у хри-й період. Я помітив,що "скіфські" змійовики(і ранньоруські) "підозріло" подібні до нашої Берегині ,в якій "зміїні " еле енти замінились рослинними.

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +2

      У християнський період вважається, що пішло трактування про боротьбу старого порядку (язичництва) і нового (християнства), але сам мотив має бути давнішим. До речі, про змій як солярний символ та зв'язок з вегетацією у того ж Фрезера було, але Пропп це послідовно спростовував і розкладав змія шар за шаром, не зациклюючись на чомусь одному.

  • @mellsallem2506
    @mellsallem2506 3 місяці тому +8

    Ой а оці змії, демократи і корони у змій - я в дитинстві в таке гралася, ліпила змійок із пластиліну, в них було своє царство з королевою, яку вибирали, а потім туди хтось потрапляв і вони його з'їдали😂 не знаю звідки я то брала

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +5

      Правильно, ніяких рожеві поні, тільки хардкор!)))

  • @Клубчорнийрот
    @Клубчорнийрот 3 місяці тому +10

    Бабуся розповідала що колись, будучи дитиною, зустріла змію в короні. Але хустки не було. Тож треба було постелити хустку перед змією, вона скине корону. Не пам'ятаю, що це б дало. Але здається- розумів би мову тварин, знав би де шукати скарби в землі тощо...Бабуся дожила до 92 років і свято вірила в усі таки вірування

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +4

      Дякую, що поділилися! Це дуже цікаво! І взагалі ось цей мотив про те, що змії можуть надавати здатність розуміти мову тварин, якраз чимало дослідників фольклору і вважають один з найдавніших, бо він відсилає нас до часів, коли мисливцям це було максимально необхідно.

  • @alladmytrenko610
    @alladmytrenko610 3 місяці тому +2

    Даша! Щодо сонця у доземлеробських віруваннях: а як щодо сонця як джерела світла і тепла?

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      Так, звісно, це очевидно, що теж було важливим, але вважається, що саме якщо розглядаємо структуру казок і міфів, то вогняні змії уже є другою стадією, а не першою, а перша таки пов'язана з водою і підземеллям і поглинанням як символічним вмиранням і переродженням. Оті казки, де змій, наприклад, наділяє здатністю розуміти мову тварин, вважаються найархаїчнішими

  • @halasove_zillya
    @halasove_zillya 3 місяці тому +2

    А річкові вугрі вважалися зміями?

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому

      У традиційній культурі загалом так:)

    • @halasove_zillya
      @halasove_zillya 3 місяці тому

      @@DariaAntsybor, чи існує вірогідність, що частина фольклору стосується саме їх, а не звичайних змій? І виглядають солідніше, особливо якщо йдеться про якогось водяного змія, і скрутити його дуже тяжко.
      Ще згадалась історія про шведського вугра, який 155 років прожив у колодязі. Нібито їх туди саджали, щоб вода залишалася чистою. У нас теоретично можливе подібне? Якщо так, то тоді логічно, чого пращури носились з домашнім змієм. Дохла миша у колодязі наробить господарству і родині чимало лиха, а так рибіна її з'їсть і знезаразить своїм слизом воду.
      Пробачте за простирадло текста

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      @@halasove_zillya ну насправді тут неможливо сказати, бо змії так само ж плавають. Я не бачила в нас окремо розвідок про вугрів, але скоріше за все, тривалий час не сприймалося, що вугрі якісь сильно відмінні від змій. Вужів сприймали як пращура, образа предка, який охороняв оселю. Тому змій на своєму подвір'ї не можна вбивати. Колодязів зазвичай не ставили раніше на своєму обійсті, частіше на вулиці він був, як спільний простір, місце комунікації. Були уявлення про жаб у колодязях, про вугрів, якщо чесно, то я не чула. Треба подивитися уважніше, може, якраз Волинь щось таке і мала. Цікаве питання, дякую!

  • @Gala.Vedebura
    @Gala.Vedebura 3 місяці тому +1

    Тоя це не аконіт, це пажитник (він же фенугрек чи шамбала). Вона вважається потужним оберегом від всього злого, її святять на Маковія, в букетах або окремо. Потім ставять у хаті і вона захищає хату і пахне весь рік 😊

    • @poroblenopodcast
      @poroblenopodcast  3 місяці тому +3

      Тоя - це аконіт, Aconitum L.; (герань криваво-червона, Geranium sangrüneum L.; вербозілля звичайне, Lysimachium vulgaris L.). Пажитник російська назва, а українською гуньба (Trigonella L.) взагалі інша рослина. Рекомендуємо прочитати книгу співавторки нашого подкасту Анни Ніколаєвої "Система символічного захисту у повсякденному житті українців Полісся", де авторка багато розповдає про різні обереги.

    • @Gala.Vedebura
      @Gala.Vedebura 3 місяці тому

      @@poroblenopodcast Дякую за рекомендацію, книгу почитаю. Але якщо ви підете в Києві на Спаса до бабусь з віничками і попросите тою, то дадуть вам саме те, що я сказала 😉
      Можливо, різні регіональні назви.

  • @olkodolko
    @olkodolko 3 місяці тому

    !!!Ще тут напишу!!!
    Мене фізично нудить, коли я вмикаю шось послухати фоном і воно починає мені трейлер всього випуску нащо мені слухати, якщо я вже наріжку прослухала.
    Досить цього в цьому пропуску ви побачите, я вже хочу слухати, потім ще представлення інтро і т.д.
    І так вступ в книгах теж ніхто не читає, хоча там більше корисна інфа ніж в інтро відео на ютьюб😅
    Вже третє відео зв день йде у смітник😊
    Фідбек якого ніхто не просив.
    Буду тепер скрізь лишати і петицію напишу, досить гаяти наш час і увагу🎉

    • @olkodolko
      @olkodolko 3 місяці тому

      Тизер-хуїзер😊

    • @DariaAntsybor
      @DariaAntsybor 3 місяці тому +1

      так спеціально ж для таких, як ви, робляться таймкоди. Поставте одразу на розмову чи на той шматок, який цікавить, і все:)