Cyfra - [Reduktor Szumu] Odc.115

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 кві 2016
  • W tym odcinku zastanowimy się, dlaczego nie wszystko, co cyfrowe, jest idealne. Oczywiście w świecie urządzeń audio.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do subskrybowania kanału:
    ua-cam.com/users/Reduktor...
    oraz polubienia naszej strony na facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 110

  • @JarekBuat
    @JarekBuat 8 років тому +46

    kilka uwag od strony teoretycznej:
    - poprawnie wykonane próbkowanie (jak wspominałeś częstotliwość Nyquista, filtry antyaliasingowe, wygładzające, etc...) pozwala wiernie odtworzyć sygnał analogowy z dokładnością do szumów kwantyzacji,
    - przetworniki A/C mają "przed sobą" filtr antyaliasingowy oraz układ sample-and-hold, który "zapamiętuję" napięcie by mieć czas na przetworzenie do cyfry, to powoduje przetwarzanie w wirtualnie zerowym czasie (oczywiście jak producent nie zaoszczędził na S&H w przetworniku...),
    - dla przetwornika 16 bit, SNR teoretyczny to 96 dB, warto to skonfrontować z SNRem analogowych urządzeń... a przetworniki C/A 24 bit@96kHz (SNR=144 dB) są już w DACach za $50, więc nawet niech 4 najniższe bity "szumią" to i tak nie ma szans żeby szum kwantyzacji był słyszalny (o ile głośność nie jest robiona cyfrowo)
    - wykres błędów kwantyzacji powinien raczej wyglądać tak: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Quanterr.png tj. "schodki" powinny przecinać wykres a błąd kwantyzacji powinien oscylować wokół zera - nie powinna pojawić się składowa stała
    - przetworniki DAC audio to obecnie już chyba tylko sigma-delta czyli jedno-bitowe czyli tak naprawdę PWM... drabinki rezystorowe, tak jak powiedziałeś są niedokładne,
    co do kompresji stratnej to mp3@128kbps jest rzeczywiście słabe ale coraz rzadziej używane, jeżeli już to całkiem często można spotkać mp3@320kbps (kompresja tylko x4) wtedy już trzeba już się wysilić żeby znaleźć utwór na którym będzie słychać artefakty kompresji a coraz częściej stosowany HE-AAC jest już naprawdę dobry, dla tego standardu trzeba już się nauczyć (osłuchać) szukać artekfaktów w specyficznych utworach żeby rozróżnić oryginał od kompresji, HE-AAC jest używany jako ścieżki dźwiękowe, w DAB+, Spotify, etc... BTW, najgorzej w MP3 kompresuje się klaskanie, kastaniety i trójkąt - polecam posłuchać :) chłopaki z Fraunhofer Institut chyba przegapili te "instrymenty" na testach odsłuchowych przy tworzeniu standardu ;)
    oczywiście te wszystkie błędy w "cyfrze" o których pisałeś jak najbardziej występują i jest to po prostu kompromis w układach za $0.5, jak manager więcej wyda na reklamę sprzętu niż na jego zrobienie to takie są efekty :-/ mimo wszystko jestem optymistą, widzę powrót HiFi, widzę to w coraz większej popularności TIDALa, który streamuje muzykę w super jakości, widzę w producentach smartfonów którzy zaczynają wypuszczać sprzęt z DACami SABRE, jest mnóstwo cyfrowych DACów w śmiesznej (jak na audiofilskie standardy) cenie, etc...
    dla mnie największa zbrodnia to masterowanie dźwięku na maksymalną poziom głośności (jak pisałeś loudnesswar), to się wzięło z radia a potem przeszło na "wszystko" bo obecnie większość ludzi słucha muzyki na głośniczkach w laptopach ewentualnie standardowych dousznych słuchaweczkach :( ja rozumiem, że oni dostosowują dźwięk do typowych warunków odsłuchu ale czy do diabła nie mogli się umówić z producentami laptopów, żeby oni sami dodali kompresję dynamiki podczas odtwarzania zamiast psuć źródło?!? przecież to wszystko jest cyfrowe, to jest banalnie proste w implementacji a pozwoliło by wybrać każdemu użytkownikowi kompresję dynamiki taką jak lubi albo może w danej chwili odsłuchać (zamiast psuć wszystkim)

    • @mklstardust
      @mklstardust 4 роки тому +3

      odtworzenie sygnały analogowego z dokładnością do szumów kwantyzacji jest tylko próbą naśladowania i symulacją. Mam to w tyłku.

    • @stanisawszczypua9076
      @stanisawszczypua9076 4 роки тому

      Drabinka rezystorowa występuję w DAC'ach typu R2R i w wyższym segmencie sprzętu audio można taki sprzęt znaleźć

    • @pudzianwrc
      @pudzianwrc 3 роки тому

      Spotify korzysta z ogg vorbis z tego co kojarzę .

    • @Wrublos212
      @Wrublos212 2 роки тому

      Możesz polecić jakiś DAC pod PC ?

  • @pregart001
    @pregart001 Рік тому

    Piękna opowieść. Aczkolwiek mocno uproszczona, nieco archaiczna i pozbawiona najważniejszego w cyfrowym dźwięku. Chodzi o wypełnianie sygnałem czasu pomiędzy punktowymi próbkami. Ani schodki, ani interpolacja nie odbudowuja rzeczywistego przebiegu sygnału, tylko wnosza mocne dodatkowe zniekształcenia. Wybitnym i podstawowym faktem jest możliwość odtworzenia rzeczywistego przebiegu sygnału pomiędzy punktami próbek za pomocą operacji filtracji. Głownym celem filtracji jest nie odcięcie szkodliwych sygnałów w niesłyszalnym pasmie powyżej 20 kHz (chociaż to jest też ważne), lecz odbudowa kształtu ciągłego sygnału na podstawie pojedynczych próbek. Z tego powodu należy szczególną uwagę poświęcić procesowi filtracji. W nowoczesnych DACach filtracja jest cyfrowa i w niektórych modelach pozwala wybierać pomiędzy kilkoma różnie działającymi filtrami co wpływa na charakter dźwięku. Jakość procesu cyfrowej filtracji bardzo zależy od rozdzielczości bitowej oraz czestości. Im wyżse tyum lepiej.

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 Рік тому +1

    Ten kanał to złoto.

  • @bluested1
    @bluested1 8 років тому +3

    Świetne i bardzo pouczające dawno temu pamiętam takie programy prowadzone przez tragicznie zmarłych akurat w moim mieście Raciborzu Śp.Panów Kamińskiego i Kurka

  • @Radmrus
    @Radmrus 8 років тому +40

    Mam nadzieje, że zobaczę kiedyś Pana programy w TV publicznej...

    • @abmaximus
      @abmaximus 8 років тому +2

      +Radmrus Komercyjna też obleci.

    • @sraczunia666
      @sraczunia666 6 років тому +1

      nie zobaczysz bo pan krzysiek pewnie nie ma pociotecznej konotacji w jakiejś stacji.

    • @sebadtable
      @sebadtable 6 років тому

      a ja mam nadzieje że nie bo wtedy będzie to prezentowane w taki sposob jak wszedzie aby spelniac wymagania tv... na szczescie jeszcze uzywanie youtuba nie wymaga placenia abonamentu rtv i dopuki tak jest nie bede uzywal tv ani radia amen

    • @TedBundy9563
      @TedBundy9563 6 років тому

      sebadtable Napchali by tyle reklam, że nie dało by się oglądać

  • @sklgromek
    @sklgromek 7 років тому +1

    Rewelacyjny materiał jak zwykle, dzięki!!!

  • @BARTSKI75
    @BARTSKI75 6 років тому

    Dziekuje za wspanialy kanal

  • @aziczek147
    @aziczek147 8 років тому +3

    Za to kocham mojego SB0220 - czyli SB Live! 5.1 Gold - coś, co mi dało piękny dźwięk!
    Ale to nie ten czas, kocham lata 80-te - i 70-te, świetny odcinek!

  • @mechlopak
    @mechlopak 8 років тому +4

    bardzo ciekawy odcinek z podstawami analizy sygnałów :)

  • @kamiltrzaska5173
    @kamiltrzaska5173 8 років тому

    Ciekawe, dziekuje za program.

  • @realkrzysiek
    @realkrzysiek 8 років тому +2

    Dobry odcinek.
    Rozkręcasz się Pan, coraz lepsze odcinki, tylko szkoda, że tak rzadko.

  • @ksieciunio66
    @ksieciunio66 5 років тому +1

    wspaniały kanał

  • @sylsyl9060
    @sylsyl9060 4 роки тому +3

    Odnośnie 8:56
    - 7 bitów to nie to samo co 7 poziomów. Tych 7 poziomów można opisać za pomocą 3 bitów. Przetwornik 16bitowy (jak w CD) ma 65536 poziomów.

  • @ukaszkrupicz568
    @ukaszkrupicz568 8 років тому

    Jak zwykle profeska, czekam z niecierpliwością na naprawę jakiegoś sprzętu bo dawno nie było xD, mogę podesłać jak nie ma co naprawiać.
    pozdrawiam

  • @marcinyt2591
    @marcinyt2591 8 років тому

    dzieki :)

  • @piotrekdabrowski
    @piotrekdabrowski 8 років тому +25

    Takie programy powinny być w ramówce TVP

    • @realkrzysiek
      @realkrzysiek 8 років тому +5

      +Piotr Dąbrowski
      Nie mam telewizora, a to oznaczałoby niemożność przeze mnie oglądania. Nie używam Windowsów, a skorumpowana TVP nie puszcza odcinków w wolnych formatach, tylko od Microsoftu, więc nie pooglądałbym sobie.

    • @przemek4101
      @przemek4101 7 років тому

      A jak chciałbyś zabezpieczyć pliki w wolnych formatach przed kopiowaniem? I zanim powiesz, że samo robią problem, bo po co zabezpieczają, to powiem ci, że zabezpieczenie przed kopiowaniem wymuszają na właścicielach serwisów VOD odpowiednie zabezpieczenie na zasadzie albo-albo: Albo zabezpieczycie należycie materiał, albo wam nie damy prawa do naszych filmów.

    • @brajek3416
      @brajek3416 7 років тому +1

      To publiczna telewizja, za publiczne pieniądze nie produkuje publicznych materiałów tylko prywatne i płatne? Nie mówimy o filmach puszczanych, które kupują i za które płacą, tylko o programach własnych, bo o tym jest mowa.

    • @przemek4101
      @przemek4101 7 років тому

      Dla mnie np. ok, że używają H.264, który jest standardem ISO jak i standardem ITU-T niż mieliby używać kapryśnej Theory albo VP8/VP9 bez akceleracji sprzętowej! Wolę jak dekodowanie zajmuje 2% procka niż 20% procka, szczególnie na laptopie, który ma baterię, a nie stały dostęp do gniazdka. Już nie mówiąć, że posiadacze iPhone'a lub telefonów z Windows 10 Mobile nie obejrzeliby sobie tego. Jedynie na Androidzie mogliby, a i tak tylko na nowszym, bo te stare miały jedynie H.264. Ten kodek jest używany i w TV naziemnej i w satelitarnej i w kablowej, jak również w większości serwisów online. Wspiera go praktycznie każda normalna przeglądarka i system. Na Linuksie też go można mieć, jak wgra się odpowiednią przeglądarkę. A opłaty licencyjne jak na stopień zaawansowania algorytmów, których używa są bardzo niskie, a dla twórców treści, które dla użytkownika końcowego będą darmowe nie ma ich wcale. Dla mnie forowanie wolniejszych kodeków i mniej wspieranych przez sprzęt i oprogramowanie tylko dlatego, że są open source, a wyklinanie tych, które są chronione prawem patentowym, to takie trochę myślenie komunistyczne.

    • @brajek3416
      @brajek3416 7 років тому +1

      +Przemsław Czarnota H.264 jest płatny? Od kiedy? Przecież to otwarty standard. Używam bezpłatnie na systemach opensource. Co ma H.264. do zabezpieczeń przed kopiowaniem? On pisał o formatach pod Windows, dostępnych tylko na Windows. A tm nagle o H.264, które nie jest formatem własnym Windows. Nie wiem w jakim formacie nadaje TVP, więc może cała dyskusja nie jest trafiona ;)

  • @qbpm
    @qbpm 8 років тому +1

    Czekam z niecierpliwością na odcinek o Sigma-delta. Pozdrawiam.

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 7 років тому

    Pierwsze CD to była masakra, zwłaszcza jak chodzi o muzykę klasyczną!
    Pamiętam, jak słuchałem w 1983 roku CD z fortepianem przez słuchawki - miałem wrażenie, że młoteczki walą mi po mózgu!
    Pozdro.

  • @loskamilos111
    @loskamilos111 8 років тому +14

    Ani razu nie pojawiło się moje ulubione kichnięcie, szkoda

    • @GulczTech
      @GulczTech 2 роки тому

      Mi się to kojarzy z kichnięcie z kleksem :)

  • @mmxsse
    @mmxsse 7 років тому

    DBX Disc oferował nieco wcześniej przed erą CD dźwięk prawie idealny :)

  • @blessed747
    @blessed747 8 років тому

    tak tylko na wesoło pofantazjowałem ;) i wyszło mi że można by zrobić taki przetwornic DC/AC który był by jednocześnie wzmacniaczem po prostu duże oporniki i przełączniki :D taki ENIAC wśród wzmacniaczy ;)

  • @szartoszburka4993
    @szartoszburka4993 8 років тому

    Jest magia w słuchaniu płyt winylowych. Kalibracja, czyszczenie zmiana stron to ma dusze. A cyfra włączysz i gra. Żeby tylko ceny płyt były przystępniejsze.

    • @miroslawczajka3577
      @miroslawczajka3577 4 роки тому +2

      Pojęcie "duszy" przesunęło się. Jak wyciągam płytę CD z pudełeczka, czyszczę i wącham booklet to już to dla mnie jest "dusza". Z pliku jej nie ma.

  • @WhiteToss
    @WhiteToss 8 років тому +1

    Istnieje DAC zbudowany na bazie wielu rezystorów, tak jak to pokazałeś na pierwszych schemacie. Nazywa się Soekris R2R DAC. Zawiera rezystory SMD i ich tolerancja wynosi w zależności od wersji od 0,05 do 0,01% i jest tak jak powiedziałeś ich tolerancja dość znacznie wpływa na jakość brzmienia. Więcej informacji tutaj: soekris.com/products/audio-products/dam1021.html

  • @zenonpompka
    @zenonpompka 2 роки тому

    👌

  • @WielkiCzarny
    @WielkiCzarny 8 років тому

    Rewelacyjna seria. Proszę nie zwracać uwagi na opinie internetowych malkontentów i robić dalej swoje. Może ten odcinek był troszkę mniej merytoryczny niż pozostałe, ale i tak prezentowany przez Pana poziom jest bardzo wysoki. Moja druga połówka ogląda Pana produkcje razem ze mną. Winko, Krell, 16 hertz i "Reduktor Szumu". Pozdrawiamy, powodzenia !!!!

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 8 років тому +1

    No to teraz wiem dlaczego lubię czasem sobie puścić winyla na lampowym bambino
    Świetne robisz te filmy

  • @Yurky82
    @Yurky82 8 років тому

    Czy miał ktoś styczność z kolumnami Linn nexus ls 250? Mam okazję je kupić ale nie wiem jak one grają. Jeśli tak to prosiłbym o kontakt.

  • @MTWODZU
    @MTWODZU 8 років тому +2

    Czy zniekształcenia wynikające z kwantyzacji nie są zbyt małe, aby mogły być reprodukowane przez membrany głośników, które bądź co bądź posiadają pewną bezwładność? Czy istnieją mechanizmy pozwalające rozbić kolejne "słupki" próbkowania na mniejsze zbiory o uśrednionym nachyleniu zapisanego kształtu fali dźwiękowej? Kiedyś obiło mi się o uszy, że bodaj pierwsze karty dźwiękowe SoundBlaster Live! posiadały taką funkcjonalność i każdy słupek próbkowania rozbijały na 8 mniejszych, uśredniających wartości między dwoma sąsiadującymi słupkami z próbkowania 44,1kHz.
    Kolejne pytanie dotyczy przetworników sigma delta. Czy mają one związek z sygnałem dźwiękowym kodowanym za pomocą modulacji Direct Stream Digital, wykorzystywanym w plikach DFF i płytach SACD?

  • @pawewilkosz9938
    @pawewilkosz9938 7 років тому

    Witam. Czy jest wzór ścisły mówiący o ograniczeniach między częstotliwością nośnej a min/max częstotliwością sygnału informacyjnego(danych) gdy chce się coś nadawać. Czy to wpływa na zasięg i w jakim stopniu gdy przyjmiemy moc nadajnika stałą.Oczywiście stan atmosfery, obecność innych sygnałów oraz przeszkód ma tu znaczenie.Czy to bardziej empiryka czy sztywne wzory? Czy to zbyt dużo zmiennych do analizy?Telekomunikacja jest bardzo ciekawa i czy ludzie którzy to być może wcześniej badali nie doznali uszczerbku trwałego zdrowia lub chwilowego wyraźnego pogorszenia samopoczucia.

  • @oszinq
    @oszinq 7 років тому

    Pytania do następnych odcinków.
    Czemu próbkowanie kończy się na 24bit 192kHz?
    Czym się różni SACD i od strony technicznej i jakości dzwięku?
    Czemu DAC 24bit zawsze lepiej brzmi niż 16bit chociaż źródłem jest płyta CD 16bit 44,1? Dlaczego występują różnice w brzmieniu przetworników C/A 24 bitowych, skoro mają podobną budowę? (ja akurat najbardziej lubię AKM)

    • @CzornyLisek
      @CzornyLisek 7 років тому +2

      Próbkowanie nie kończy się na 24bit 192kHz. Najwyższy dostępny w audio obecnie to zdaje się 384kHz 32bit lub w innej technologi próbkowania 22579 kHz 1bit(może też być wielobitowe). Ale nie ma teoretycznych limitów, po prostu jest to coraz trudniejsze do zaprojektowania(w jakiejś niskiej cenie) i nie ma zbytnio powodów w audio by ich używać(po prostu nawet studia nagraniowe zazwyczaj nie mają takiego sprzętu).

  • @vangogh1588
    @vangogh1588 4 роки тому

    blagam, blagam, blagam, prosze o nie przeciaganie koncowek wyrazow. Nie moge sie przemoc by ogladac pana filmikow; kontent jest super ciekawy ale sposob intonacji zabija dla mnie cala radosc...

  • @Jellyeater1
    @Jellyeater1 Рік тому

    7 wartości to 3 bity. ;-)

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 8 років тому +1

    zamiast 7 bitow wystarczyloby 3 bity na ten przykladowy sygnal

  • @x98pl
    @x98pl 8 років тому +9

    Ilosc bitow to nie ilosc poziomow. Ilosc poziomow to 2^(ilosc bitow).

    • @hihtitmamnan
      @hihtitmamnan 8 років тому +1

      +x98pl mowa chyba o poziomach drabinek, a to nie to samo co liczba kombinacji

    • @x98pl
      @x98pl 8 років тому +1

      No chyba, ze. Ja to zrozumialem jako liczbe poziomow sygnalu.

    • @Adiounys
      @Adiounys 8 років тому

      +x98pl Nie kojarzę kiedy on to powiedział, ale chyba się czepiasz. Ilość poziomów jest proporcjonalna do ilości bitów więc jak na mój gust taki skrót myślowy jest ok. Inna sprawa, że większość ludzi ogląda to w ramach ciekawostki jak sądzę, więc nie ma to dla nich znaczenia, a jeśli potrzebna komuś taka wiedza do zastosowań praktycznych to chyba już powinien to ogarniać...

    • @x98pl
      @x98pl 8 років тому +4

      W okolicach 8-9 minuty o ile dobrze to jeszcze pamietam. Nie czepiam sie tylko zglaszam bledy. Ilosc poziomow nie jest proporocjonalna do ilosci bitow, bo dwukrotne zwiekszenie bitow nie powoduje dwukrotnego wzrostu poziomow. To ilosc poziomow jest wprost proporcjonalna do potegi ilosci bitow. Kanal jest prowadzony na wysokim poziomie i nie jest tylko "ciekawostka".

    • @Adiounys
      @Adiounys 8 років тому

      x98pl A kojarzysz w ogóle różnicę między "proporcjonalna" a "wprost proporcjonalna"? Według ciebie proporcjonalna może być tylko funkcja y = x, a y = 2x to już nie? W naszym przypadku bym powiedział, że jest wykładniczo proporcjonalna, albo proporcja jest wykładnicza...
      Co do "ciekawostki" to też nic takiego nie napisałem. Chodzi mi raczej o to, że raczej nie jestem sobie w stanie wyobrazić , żeby ktoś miał problem np. z DSP z powodu tego że usłyszał w tym filmie, że ilość bitów to ilość poziomów.
      Widzisz czepiasz się kogoś, a sam przed chwilą napisałeś "ilosc poziomow jest wprost proporcjonalna do potegi ilosci bitow" - co to jest "potęga ilości bitow"? - to pytanie retoryczne bo wiem o czym rozmawiamy i potrafię się domyśleć, ale pierwszy raz w życiu widzę takie określenie...

  • @lubomirpetrowpahuta
    @lubomirpetrowpahuta 5 років тому

    Analogowe odtwarzanie ma swoje mankamenty. Cyfrowe mimo zalet również nie jest idealne. No to może należałoby odtwarzać muzykę realnie. ;) Poza oczywistym problemem zmieszczenia nawet małego zespołu muzycznego z instrumentami w mieszkaniu a co dopiero całej orkiestry symfonicznej to jeszcze bardziej było by to problematyczne w samochodzie lub na piechotę. No chyba że lubimy orkiestry marszowe. To i tak pozostaje problem "jakości" odtwarzających muzyków i "zegara taktującego" jakim jest dyrygent. Czyli jak się nie obrócić to rzyć z tyłu. Jesteśmy coraz bardziej mobilni w ciągu dnia i w ciągu życia. Cyfrowe odtwarzanie dźwięku pozwoliło na usunięcie problemów jakie wynikały z angażowania mechaniki do urządzeń odtwarzających. Bo mimo cyfrowości kto dzisiaj przemieszcza się z discmanem a co dopiero z wakemenem. Nie wiem czy jeszcze są osoby, jeśli to w znacznej mniejszości, które montują w autach zmieniacze płyt. Pamięć Flash i USB rozwiązują problem ilości możliwych utworów i łatwości edycji playlisty. Trawersując stwierdzenie z jednej klasycznej komedii "nic nie jest doskonałe" i pogódźmy się z tym. ;)

  • @tomaszcodasz
    @tomaszcodasz 8 років тому

    Proponuję wziąć na warsztat TacT Millenium, tj. esencja cyfrowego brzmienia :)

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  8 років тому

      +tomaszcodasz Wziąć - skąd?

    • @tomaszcodasz
      @tomaszcodasz 8 років тому

      +ReduktorSzumu wysłałem Ci wiadomość na fejsa

  • @FatalBombCRV
    @FatalBombCRV 8 років тому

    Szkoda, że nie było prezentacji faktycznego szumu kwantyzacji (jest to dość charakterystyczny przydźwięk) oraz zniekształceń wynikających z aliasingu (nie wiem jak to opisać... taki szklisty, metaliczny dźwięk).

    • @_xano
      @_xano 8 років тому

      widmo szumu kwantyzacji jest identyczne z widmem szumu białego, więc ciężko mówić tu o jakimkolwiek przydźwięku. To po prostu szum.
      A zniekształcenia wynikające z aliasingu to z kolei harmoniczne i tony "odbite" od częstotliwości Niquista :) takie odbite tony mimo, że wynikają z harmonicznych to już takie harmoniczne nie są i dysonują z pozostałymi składowymi. Nie mówiąc już nawet o tym, że tworzą się w ten sposób harmoniczne nieparzyste, które brzmią dość nieprzyjemnie (właśnie nadają trochę takiego metalicznego wydźwięku :D )

  • @ffsapher
    @ffsapher 8 років тому

    majac w pamięci Pana porównanie cewek do rozpedzonych turbin mam pytanie: czy nie można zastosować bezpośrednio przed wzmacniaczem operacyjnym cewki tak aby wygladzala owe skoki bitowe? Pozdrawiam serdecznie.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  8 років тому

      +ffsapher Nie.

    • @ffsapher
      @ffsapher 8 років тому

      +ReduktorSzumu czemu?

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  8 років тому

      +ffsapher Bo to własnie ten filtr o którym mówię. Cewka go nie zastąpi.

  • @vvk919
    @vvk919 8 років тому +1

    No dobra to jaki DAC Pan poleca do komputera (np 3 z różnego przedziału cenowego).

    • @WielkiCzarny
      @WielkiCzarny 8 років тому

      +vvk919 Nuforce do 300zł, Arcam miniblink do 500zł, arcam rblink do 800zł, używany arcam rdac do 1000-1200zł, Asus do 2000zł. Wszystko zależy jaki masz sprzęt i oczekiwania. W 90% przypadków Arcam miniblink z bluetooth aptx jest sufitem, rewelacyjny stosunek ceny do jakości grania.
      P.s poniżej 300zł wszystko od FiO.

    • @vvk919
      @vvk919 8 років тому

      +WielkiCzarny Wielkie dzięki !

    • @WielkiCzarny
      @WielkiCzarny 8 років тому

      Nie wiem, ale zapewne działają. To są urządzenia, które komputer widzi jako zewnętrzną kartę usb. Także nie powinno być problemow pod linuksem.
      Mój kolega prawdopodobnie będzie sprzedawał arcama rdav z zasilaczem tomanek, stan jak nowy. W razie zainteresowania mogę dać namiar. Pozdrawiam i miłego słuchania :)

  • @Kynyos
    @Kynyos 5 років тому

    I lekkie zaskoczenie, bo pomiędzy odtwarzacze płyt CD wkradł się... Philips CD-i (w 3:30), czyli jedna z najgorzej przyjętych konsol w historii gier komputerowych.

  • @XkubiktkX
    @XkubiktkX 8 років тому

    witam pomocy jaki jest zamiennik tranzystora c1740

    • @michalzimniak
      @michalzimniak 8 років тому

      +XkubiktkX 2SC1740 npn 50V, 01A, 03W, 180MHz zamienniki to BC167, BC182, BC237, BC547, 2SD767

    • @XkubiktkX
      @XkubiktkX 8 років тому

      +Michał Zimniak dziekuje

    • @XkubiktkX
      @XkubiktkX 8 років тому

      +XkubiktkX czyli moge takie wstawic

  • @mlody969
    @mlody969 3 роки тому

    A kto powiedział, że loudnesswar jest możliwe tylko w cyfrze? Analogowych limiterów i kompresorów brakuje?
    Poza tym trochę brakuje mi konsekwencji w Pana opiniach. Raz Pan twierdzi, że nawet winyl da lepszą jakość niż słaba cyfra, a zaraz potem przyznaje że pod winyl trzeba specjalny master zrobić. Płyty winylowe nawet za dużo basu nie mogą mieć bo igła wyskoczy z rowka, ale to jest lepsza jakość niż cyfra?

  • @jankowapsli1741
    @jankowapsli1741 4 роки тому

    PCM przerobiony teraz poszukam DSD cos tam widzialem o SACD.

  • @miroslawczajka3577
    @miroslawczajka3577 4 роки тому +1

    Ciekawy odcinek. Niestety utrwala błędne pojęcie "schodków na sinusoidzie" tak powszechne u wielu ludzi. Coś takieg oczywiście nie istnieje. Sygnał analogowy z przetwornika C-A nie ma żadnych schodków. Częstotliwość próbkowania determinuje maksymalne pasmo przenoszenia, a długość słowa dynamikę. Schodków - brak.

    • @Robert-fx8ei
      @Robert-fx8ei 4 роки тому

      Co Ty Koleś gadasz... odzwierciedlenie sygnału cyfrowego będzie nieschodkowe, bo prąd nie jest cyfrowy, a to na niego trzeba skonwerterować sygnał digital. Lecz to wciąż odzwierciedlenie skwantowanej sinusoidy , bo nie da się inaczej jej matematycznie ująć dla komputera. Chyba, że jakiś komputer potrafi dzielić dany odcinek czasowy dźwięku w nieskończoność?Tyle w teorii, ile w praktyce - uszy ocenią.

  • @nohumanst.6694
    @nohumanst.6694 3 роки тому

    16 bitów daje ponad 65tysięcy przedziałów 2^16

  • @MrActionPL1
    @MrActionPL1 8 років тому

    Błąd mi wyskoczył :/

  • @robertjanczak6301
    @robertjanczak6301 7 років тому +1

    Szanowni Państwo,.....wśród oglądających kanał jest prawie tuzin baranów z łapią w dół. Niestety żaden ze wspomnianych nie mają nic do przedstawienia w sposób tak pragmatyczny, jak redaktor szumu. Nie mam zamiaru robić rewolucji na kanale, ale jest moim obowiązkiem jako laik w temacie podziękować za inspirację prowadzącymu w tłumaczeniu tak skomplikowanych niuansów. Wobec malkontentów poza epitetem baranów pragnę zachęcić do zrobienia takiego felietonu, dajcie linka i może się okaże ,że przyslowiowemu baranów ublizylem nazywając ignorancję po imieniu. Z mojej strony wielkie dzięki i czekamy niecierpliwie na więcej. Autora i fanów pozdrawiam

  • @oskarioza
    @oskarioza 8 років тому

    mało rozumiem, za szybko

  • @shrekcanal834
    @shrekcanal834 4 роки тому

    S skąd ty to wszysko wiesz?

    • @sza2562
      @sza2562 4 роки тому +1

      S kontowni.

    • @shrekcanal834
      @shrekcanal834 4 роки тому +1

      @@sza2562 no inteligentna odpowiedz

  • @johnkowalsky8151
    @johnkowalsky8151 5 років тому +1

    Majster

  • @5kubany
    @5kubany 8 років тому

    jak ktos zainteresowany kupnem vinyli PW ;)

  • @gravityrp6150
    @gravityrp6150 5 років тому +2

    3:15 Niech Pan wreszcie przyjmie do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak "muzyka poważna" - ma Pan na myśli zapewne "muzykę klasyczną". Jeśli ma Pan z tym problem, to proszę przeczytać sobie libretto do niektórych oper a sam Pan zauważy, że to szmira, idiotyzm i bubel - i bynajmniej nic poważnego. Tak długo jak np. poezję śpiewaną nie nazwie się muzyka poważną - a pewnie nie, choć de facto jest - to muzyki klasycznej tym bardziej nie można tak nazywać. Jest nawet wiele utworów Heavy Metalowych, które są bez porównania bardziej "poważne" niż niektóre opery czy już, nie daj Boże, operetki. To takie trudne? Pisze o tym dlatego, że słyszę to od Pana już któryś raz z kolei i mnie, muzyka(nta), wysadza to z siodła. Że ośmiesza się Pan tym już nie wspomnę.

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 4 роки тому

    Największa wadą cyfrowych odtwarzaczy jest brak korektorów graficznych. Tyle wzmacniaczy operacyjnych na centymetrze kwadratowym i ani jednego equalizera! Nie podoba mi się też brak pokręteł. Same tylko guziki. Ta elektronika jest bardzo despotyczna i apodyktyczna jak pani w okienku na dworcu autobusowym.

  • @wojciechmikoajewicz1983
    @wojciechmikoajewicz1983 4 роки тому

    Prawie wszystkie wady jakie Pan wymienił znajdują się na styku analoga z cyfrą i nie są ta straty stricte cyfrowe. Zamiana sygnału analogowego (np. z mikrofonu) na cyfrowy odbywa się w studiu nagraniowym (podejrzewam że najwcześniej jak to tylko możliwe, żeby sygnał analogowy zdążył nabrać jak najmniej zniekształceń analogowych) - nie mamy na nią wpływu, można przypuszczać że odbywa się na sprzęcie bardzo wysokiej klasy.
    Jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem w domu to najlepiej jest go przekształcić z formy cyfrowej na analogową jak najpóźniej - czyli dopiero we wzmacniaczu. Dźwięk do wzmacniacza należy dostarczyć w formie cyfrowej. W ten sposób dźwięk z taniego smartfona będzie grał dokładnie tak samo jak z bardzo drogiego urządzenia. Wiadomo że wzmacniacz - jako urządzenie dedykowane do audio powinien mieć przetworniki cyfrowo-analogowe wysokiej klasy - dużo lepsze niż gniazdo mini-jack w smartfonie. Tak więc źródło dźwięku do wzmacniacza należy dostarczać w formie cyfrowej - np. jeśli mamy płytę CD to włożyć ją do odtwarzacza blu-ray (lub DVD) podłączonego do wzmacniacza kablem HDMI. Można też użyć cyfrowych wejść dźwięku - czy to elektrycznych czy optycznych. Można wreszcie słuchać z pendrive - jeśli wzmacniacz ma port USB.
    Tak naprawdę jedyną stratą na dźwięku zapisanym w formie cyfrowej jest kompresja stratna. Jedna sprawa to format mp3 i podobne (ale mamy do dyspozycji również kompresje bezstratne jak np. flac). Ale przykładowo puszczanie dźwięku przez Bluetooth (w trybie A2DP) również stratnie kompresuje dźwięk w locie więc dźwięk nawet z pliku flac zostanie poddany kompresji stratnej przy przesyłaniu przez Bluetooth, a z pliku mp3 może zostać poddany kolejnej stratnej kompresji.
    Jeśli chodzi o analogowe źródła dźwięku - jak płyty winylowe - to stawiam dolary przeciwko orzechom że również tutaj mamy do czynienia z konwersją analogowo-cyfrową (w studiu), cała obróbka dźwięku wykonywana jest cyfrowo, a przed zapisem na płycie winylowej jest konwertowany z powrotem na postać analogową. Do momentu zapisu gotowego nagrania na nośnik jest to jeden proces (nieważne czy na końcu będzie CD czy winyl), a dopiero sam zapis na nośnik odbywa się inaczej w przypadku CD i płyty winylowej (gdzie następuje konwersja cyfrowo-analogowa).

  • @Jellyeater1
    @Jellyeater1 Рік тому +1

    Trochę Pan pomarudziłeś. Tak jak fotografowie na matryce cyfrowe. Koniec końców, mało kto już robi na kliszy, bo cyfra okazała się miażdżąca. Wszystkie te problemy, o których Pan mówisz rozwiązano doskonale. A przeciętny człowiek i tak nie słyszy pewnie więcej niż 16 kHz więc nawet jak jakiś filtr coś utnie, to nikt nie zauważy.
    Zresztą winyle bardzo szybko tracą wysokie tony. Igła je wyciera i tyle.

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 5 років тому +1

    Król jest tylko jeden, WINYL

    • @miroslawczajka3577
      @miroslawczajka3577 4 роки тому +3

      W szczególności jak jest nagrany w cyfrowym studio, z cyfrowej kopii, a czasami jest zrypany z CD ;-)

  • @888waldi
    @888waldi 6 років тому

    Nie ma czegoś takiego jak analogowy sygnał, każdy atom ma poziomy energetyczne i każdy ruch elektronów może się odbyć tylko z uwzględnieniem pokonania energii zmiany poziomu orbity elektronu (jest już skwantowany). Tzw analogowy to bardzo silnie obserwowany (próbkowany) a tzw. cyfrowy słabo obserwowany (44100 razy na sekundę). Najlepiej byłoby nauczyć się czytać matrycę ( to co robi nasz mózg) i to przetwarzać , nagrywać. Trzeba pamiętać że czytanie rzeczywistości odbywa się na półprzewodniku ( mikrofon zestaw poziomów energetycznych A) następnie jest ścieżka ze srebra w układzie (zestaw poziomów B) , obliczenia na krzemie ( poziomy C) , kable miedziane (poziomy D), potem głośnik (zamiana sygnału elektrycznego na mechaniczny (poziomy żelaza D plus membrana tekturowa E) , potem powietrze o innej gęstości i składzie niż w studio ( F,G), następnie ucho inne niż mikrofon nagrywający. Wszystko to, plus wymienione tu problemy daje coś co nie wywołuje wrażenia przy odsłuchu na żywo ( dlatego ciągle ludzie chodzą na koncerty ).
    W przyszłości będzie sala gdzie siedzi 30 osób , zdejmuje się ich EEG i dogrywa do utworu , następnie przy odsłuchu leci dźwięk z wzmacniacza, a EEG słuchacza jest porównywane do tego studyjnego i tak koryguje się emisję wzmacniacza słuchacza aby uzyskać podobne EEG do tego w studio (taka gra na wynik wg. Waldka Ożoga) co powinno wyeliminować wszystkie błędy sprzętowe (choć taki dźwięk który byłby obserwowany z boku mógłby brzmieć dziwnie) .

  • @bzykolo1985
    @bzykolo1985 4 роки тому

    Pełny okrąg, jak cofnąć się w wstecz. Nie jestem purystą ale... Rozumiem że autor użył tego sformułowania celowo ale jednak troszku szczypie w uszy.

  • @adamsliwinski7579
    @adamsliwinski7579 7 років тому

    preamp ,,,,wzmacniacz mocy,,,, jak to mozna razem pisac?,,,czemu nie,,przedwzmacniacz wzmacniacz

  • @dynamite5162
    @dynamite5162 8 років тому +2

    8:55 Że co? Łapka w dół

    • @ostryAR
      @ostryAR 8 років тому

      +dynamite5162 Wyjaśnij co nie tak? A przy błędzie autor wrzuci odpowiednią adnotację.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  8 років тому +3

      +dynamite5162 Dzięki za zwrócenie uwagi. Tym razem łapka w dół jak najbardziej się należy:). Dałem już adnotację.

    • @maciejprzepiorka
      @maciejprzepiorka 8 років тому

      +dynamite5162 Oczywiście. W tym przypadku wystarczą 3 bity.

  • @adamsliwinski7579
    @adamsliwinski7579 7 років тому +1

    Niech sie Pan zdecyduje czy mowi Pan po polsku ,czy miesza Pan angielski z polskim

    • @miroslawczajka3577
      @miroslawczajka3577 4 роки тому +1

      Wg. mnie autor bardzo starannie operuje językiem. Niektóre pojęcia nie mają tłumaczenia na język polski lub tłumaczenie jest tak "egzotyczne", że lepiej go nie używać. Jako informatyk mam takie dylematy na codzień. W tym zakresie musimy używać wielu pojęć po angielsku i trzeba się do tego przyzwyczaić.

  • @adamsliwinski7579
    @adamsliwinski7579 7 років тому

    Prawie sie z Panem zgadzam ,,,ale niech Pan sie nauczy mowic po polsku

  • @ksieciunio66
    @ksieciunio66 6 років тому

    wspaniały kanał