ADHD u kobiet okiem ekspertki | Dr Wenesa Gajos

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2022
  • Jeśli podoba Ci się to, co robię i chciałxbyś wesprzeć moją dzialalność, to możesz postawić mi kawę na buycoffee.to/atypowe Wszystkim wspierającym pięknie dziękuję.
    ----------------------------------------------
    Dzisiaj kolejny z serii odcinków, w których do rozmowy zapraszam ekspertki i ekspertów, a tym razem moją gościnią jest doktor Wenesa Gajos - psychiatrka i psychoterapeutka integracyjna, kierowniczka poradni ADHD u dorosłych Centrum Terapii Dialog.
    Swoje kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami zdobywała m. in. w III Klinice Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz w Klinice Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jest też autorką licznych publikacji oraz tłumaczeń tekstów naukowych z zakresu psychiatrii.
    Dr Wenesa Gajos specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych i ma w tym zakresie ogromną wiedzę, którą podzieliła się z nami w tym odcinku.
    A rozmawiamy tu o tym jak i dlaczego objawy ADHD u kobiet wyglądają inaczej niż u mężczyzn, o tym jak hormony wpływają na rodzaj i stopień nasilenia objawów na różnych etapach życia kobiety albo w różnych momentach cyklu miesięcznego czy o współwystępowaniu ADHD i spektrum autyzmu. Jest też trochę o przyczynach ADHD i wpływie traumy oraz czynników zewnętrznych na jego rozwijanie się.
    I to w pierwszej części naszej rozmowy, której możecie posłuchać już teraz. Druga cześć, poświęcona farmakoterapii, ukaże się już niebawem jako odcinek bonusowy w ramach miesiąca świadomości ADHD. Miłego słuchania.

КОМЕНТАРІ • 13

  • @agap8777

    Niedawno zdiagnozowano u mnie adhd , a pojawiłam się u psychiatry z powodu hormonalnego leczenia endometriozy i skutków z tym związanych plus lęki . Z tej perspektywy dostrzegam jak bardzo moje adhd aktywowało się z w procesie zmian hormonalnych ,. Od czasów dojrzewani.. tylko ze wtedy i przez całe życie myslalam ze to normalne .Do tego trzytygodniowy pms ,torbiele, problemy z piersiami ,wieczne gromadzenie się wody w organizmie , opuchnięcia , bolesne miesiączki wyłączające z życia, rozdrażnienie ,haotyczność. Bezpłodność .Z czasem nauczyłam się z tym żyć , ale w momencie wejścia na hormony wprowadzające mnie w sztuczna menopauzę byłam nie do życia dla siebie i moich bliskich . Warto się diagnozować , i nie mam tu tylko na myśli naszej przypadłości/ którą naprawdę warto / lecz wlasnie na podstawie objawów które nas dotykają i uprzykrzają życie , podczas gdy bliscy , starają się wtłoczyć nam w głowę ze taka nasza natura lub to minie po ciąży . Nie słuchajcie innych tylko swego ciała , amen

  • @danutasordyl7339
    @danutasordyl7339 Рік тому +5

    czy jest jakaś poradnia leczenia adhd u dorosłych w Krakowie? Ja mam obecnie 50 lat i to cud, że dożyłam tego wieku bo miałam naprawdę dość tego życia to że jeszcze żyję , że nie odebrałam sobie skutecznie życia, tak dopiero teraz próbują mnie zdiagnozować, całe ponad 20 lat życie cierpiałam na powracającą depresję a wcześniej leczono mnie na padaczkę zero zrozumienia ze strony społeczeństwa, to nie mieści się w głowie jak my kobiety neuroatypowe jesteśmy traktowano litujemy się nad okrucieństwem wobec zwierząt ale okrucieństwo wobec bezbronnych ludzi jest tolerowane i akceptowalne. Ile dziewczyn i kobiet z ADHD czy syndromem aspergera ma się zabić, żebyście psychiatrzy pedagodzy i inni specjaliści zaczeli robi to co do was należy? i nie jest to tylko problem socjologiczny

  • @magdalena9092
    @magdalena9092 Рік тому

    Hej, podejrzewam u siebie ADHD i jestem w trakcie diagnozy, co do zaostrzenia objawów, mam ogólnie bardzo czuły węch, w ciąży 14 lat temu miałam wyostrzony węch do granic mozliwosci wręcz przeczulica, to samo ze smakiem . Myśle ze jestem Add 60 proc i 40 proc nadruchliwosci. Pozdrawiam

  • @kachulec
    @kachulec Рік тому +10

    Z całym szacunkiem, ale nie ma takiego słowa "psychiatrka"🤦