The Battle of Bratislava 907 What Do the Piasts Owe to the Hungarians?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 158

  • @imreszczykutowicz2598
    @imreszczykutowicz2598 21 день тому +22

    To juz 1000 lat a my jestesmy nadal kumplami):

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  21 день тому +7

      łączy nas wspólny interes - odpór wpływom zachodnim, Węgrzy w tej bitwie faktycznie przyczyniły się do powstania niepodległych państw w naszym regionie wliczając w to ich samych - gdyby nie Bratysława 907 mielibyśmy kolejne Marchie i skończyli jak Morawianie

    • @roberturbanczyk204
      @roberturbanczyk204 20 днів тому +7

      ​@@historiaminionaraczej jak połabianie a w lepszym scenariuszu jak Serbowie łużyccy. Czesi byli o kilka dekad od bycia mniejszością w Czechach jak Serbowie na Łużycach

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +4

      @@roberturbanczyk204 możliwe - u nas mało się mówi o tej bitwie, a jest istotna w kontekście początków państwa Polskiego

    • @jerzycwik1904
      @jerzycwik1904 20 днів тому +1

      ​@@historiaminionaMorawianie skończyli jako chłopstwo pracujące na rzecz Madziarów i obecnie ich potomkowie są Węgrami za wyjątkiem tych co się nie dali wynarodowić i oni to Słowacy.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +1

      @@jerzycwik1904 ewidentnie Morawianie zawiedli - przypomnę tylko, że gdyby nie Niemcy oraz Madziarzy to z pewnością weszliby do południowej Polski zamiast Piastów w X wieku, swoją drogą nie mieli z tym problemu w 1939 roku współpracując z nazistowskimi Niemcami, a Węgrzy jednak nadal byli nam przychylni w stosunku do ' południowych braci Słowiańskich'

  • @zoltanludvan5133
    @zoltanludvan5133 20 днів тому +11

    Polak, Wegier, dwa Bratanki!

  • @panzer-modelmaciej
    @panzer-modelmaciej 22 дні тому +11

    Bardzo ciekawy materiał.
    Dzięki👍🙂

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  22 дні тому +1

      dzięki również :)

    • @Lukasz-Lach
      @Lukasz-Lach 19 днів тому

      ​@@historiaminiona
      „Bitwa Bratysława”? A kimże ci był ów „Bratysław”?????

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 21 день тому +8

    Jak usłyszałem w 1:30 ,,Księcia Wiślan" to przeszedł mnie po plecach dreszcz podniecenia...

  • @Robert-f3c6k
    @Robert-f3c6k 20 днів тому +4

    Witam wszystkich, kolejny bardzo ciekawy film na tym kanale, szczerze polecam go innym. :)

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 21 день тому +10

    Motyw Bitwy pod Bratysławą pojawił się w utworze węgierskiego zespołu rockowego Kárpátia zatytułowanym ,,Słyszałem wielkie wieści/Hallottam nagy hírét".
    ua-cam.com/video/G3agnNISyOc/v-deo.html

  • @ewaherbasz5241
    @ewaherbasz5241 2 дні тому +1

    Węgrzy od zawsze byli naszymi przyjaciółmi i braćmi

  • @Tiberiusz-en9di
    @Tiberiusz-en9di 20 днів тому +10

    Pannonia jako główny siedliskiem wielkich Moraw to raczej niepoważne teoria.
    Tereń kontrolowana przez najpierw Rzym a potem plemiona germańskie a potem przez morawian? A gdzie okres Hunów i Awarów? Ile lat kontrolował Morawia?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +1

      dlaczego nie? jest na to wiele poszlak w kronikach

    • @attilatasciko4817
      @attilatasciko4817 20 днів тому

      ​@historiaminiona< idiots ! " panonia ( " pannonia " place of the moravian empire ‽ None of your claims are historical fact ! The roman empire wrote " panhuns or panons old nation , with the fierce jazigs - jászok , they came together with the schytian daha - dak people , fighting agains us . Even the germanic and illyric triebs helped them , but we won with the much more outnumbered soldat and new weapons against them. Panonia ( not pannonia ! ) we occoupied but could not cross the ister - dunau river ! " Etc...

    • @sebaestschn1
      @sebaestschn1 16 днів тому

      @Tiberiusz-en9di tak, Pannonia mogla byc tez przy najmniej po czesci czescia Wielkich Moraw. Awarowie byli tez Slowianami ale ich granice krolestwa nie sa za bardzo jasne. Ponadto Morawy mialy Byzancjum jako przyjaciela.

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      Gdzie jest miasto Nitra? W Polsku? Niemiecku? Alebo na Madagaskaru? Sewerne uziemia Ugerska byli Słowianske.

  • @Tiberiusz-en9di
    @Tiberiusz-en9di 20 днів тому +5

    Mapa jest dobra na początek

  • @MrWojtekbe
    @MrWojtekbe 19 днів тому +4

    Ja to widzę odwrotnie. To nie Frankowie chcieli przeć dalej na wschód ale Madziarzy chcieli przeć dalej na zachód lecz dość szybko zostali powstrzymani na Lechowym Polu w 955 r. Tak więc mini epoka węgierskich najazdów na Europę trwała zaledwie jakieś 50 lat bo dość szybko zostali osadzeni w miejscu i zaprzestali grabieży.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  19 днів тому +1

      wiadomo, że każdy może mieć prawo do własnego zdania i o to w tym chodzi - mi się jednak wydaję, że to Frankowie parli na Europę Wschodnią, chcieli podporządkować sobie Morawy, a kilkadziesiąt lat później parli na nasze obecnie terytoria ?

    • @MrWojtekbe
      @MrWojtekbe 18 днів тому +2

      @ raczej nie. Frankowie byli w defensywie aż do 955 roku. W dodatku to już były czasy po podziale na Wschodnich i Zachodnich. Max dla Franków to było podporządkowanie gospodarcze plus trybut. Bez szans na wchłonięcie Moraw.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  18 днів тому +1

      @@MrWojtekbe Ok, rozumiem - jak zatem wytłumaczyć bitwę pod Cedynią? Osobny epizod czy działania już tkz. Niemców?

    • @danaan717
      @danaan717 17 днів тому +2

      Ja to widzę tak, że jeśli chodzi o parcie, to zawsze wszyscy parli gdzie się dało :D Tak, Madziarzy parli na Zachód, Niemcy na wschód, 50 lat horroru i niestety musieli pochodzić się z tym, że mają nowego sąsiada. Lechowe Pole... raz wygrywasz, raz przegrywasz. Sensem tego filmu jak sądzę jest to, żeby pokazać jak ważne dla formującej się wczesnej Polski było pojawienie się Madziarów jako przeciwwagi do przepotężnych wpływów niemieckich, której to przeciwwagi tak bardzo dzisiaj w UE brakuje :D Ale to, że przyszły "zbawiciel" UE przegrałby kilka głosowań w parlamencie (Lechowe Pole) nie odebrałoby mu szansy piłować Niemców jak Pan Bóg przykazał. Lechowe Pole to był koniec Madziarskiego rozpasania, to był impuls do stworzenia nowoczesnego narodu, osiadłego i nie żyjącego tylko z grabieży. Być może szalejący i robiący co chcą Madziarzy, stali by się Tatarami tej części Europy, nie tworząc nowoczesnego państwa, żyjąc z grabieży i mordu, i znikając od byle uderzenia po okresie swojej świetności. Czasami porażka jest nawozem sukcesu, że zacytuję szefa z "Poranka kojota" :D A geografia tej części Europy? Na północy góry, południe to równina którą można "spłynąć" na zachód. A gdyby nie taka geografia to może Węgry byłyby dzisiaj tu gdzie Polska, bo Piastowie nie mieli by szans na stworzenie państwa będąc dźganymi jeszcze od południa.? Historia to nie wygrał-przegrał :D Kto by się interesował tak prymitywną dziedziną nauki? :D

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  17 днів тому

      @@danaan717 tak, to było sensem filmu - geopolityczna konsekwencja z pozoru nas nie dotycząca - jednak chcę też przypomnieć nieco odbiegając od tej bitwy, iż także rywalizowaliśmy z Węgrami trochę później już w samym średniowieczu, szczególnie mam tu na myśli południe małopolski, północ obecnej Słowacji ( Węgrzy wchodzili w sojusze wymierzone przeciwko Jagiellonom ), ale też później to od nich zaimportowaliśmy Husarię, a Stefan Batory był jednym z lepszym dla nas monarchów - jak widać dawniej uczestniczyliśmy bardziej w wielkiej grze mocarstw Europy i często korzystaliśmy na układach z Węgrami

  • @defiletia8838
    @defiletia8838 15 днів тому +3

    W 907 roku NIE było "Bratisłavy", ani nawet „Bratysławy”, nazwę tę wymyślił w pierwszej połowie XIX wieku słowacki nacjonalista P.J. Šafárik. Pierwotna nazwa miasta to Pozsony (czytaj: Požoň), od nazwiska węgierskiego właściciela tych terenów. Późniejszej nazwy „Pressburg” używali niemieccy imigranci.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  15 днів тому

      dziękuję za dogłębny komentarz, jednak tak najlepiej było opisać tamte wydarzenia - jedynie Bratysławę skojarzy większość widzów, może Pressburg

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      Nieprawda. To miasto sie pówodnie wołało Presława

    • @defiletia8838
      @defiletia8838 14 днів тому +2

      @GÓRAL-o2j
      Dzisiejsza „Bratysława” nigdy nie nosiła nazwy Presława - w metrykach pojawiają się jedynie nazwy: Preslawasburg, Praslawespurch, Presaulusburg, ale to nie ma nic wspólnego z tzw. „Bratysława”, bo bitwa r. 907 nie miało miejsca w pobliżu dzisiejszego miasta, ale w pobliżu południowomorawskiego miasta Břeclav - którego nazwa pasuje dokładnie do nazwy Presław, Presława pierdnęła 1000 lat temu. Historia Słowacji to w całości łańcuch oszustw.

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      @@defiletia8838 tak to pochybuję. Ty asi myślis, ze Morawa niebyła na zapadnęu Słowięsku, ale len na dzisiejsyj Morawie, co nie je prowda.

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      @@defiletia8838 tak to pochybuję. Ty asi myślis, ze Morawa niebyła na zapadnęu Słowięsku, ale len na dzisiejsyj Morawie. To nie prowda.

  • @danaan717
    @danaan717 18 днів тому +1

    Ciężko się nie zgodzić. Madziarzy to był nowy, żywotny gracz w tym rejonie, o którego niejednokrotnie opierali Piastowie równoważąc w ten sposób wpływy niemieckie. Jeśli tereny przyszłych Węgier opanowałby żywioł niemiecki, sytuacja Polski byłaby jeszcze gorsza. Wystarczy wspomnieć Krzyżaków, a więc niemiecki żywioł, który opanował znacznie mniejsze i mniej ludne tereny, i który po Grunwaldzie był lekceważony, w końcu wraz z kolegami zadusił Rzeczpospolitą . No nie wyobrażam sobie tam na południu, wielkiego niemieckiego państwa.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  18 днів тому

      To mogło doprowadzić do tego o czym mówiłem w filmie - chociaż to historykal fikszion to możliwe, że nasze państwo stałoby się kolejną marchią - do czego i tak doszło, ale o wiele wieków później za sprawą potomków Zakonu Krzyżackiego domu niemieckiego

    • @danaan717
      @danaan717 18 днів тому +1

      @@historiaminiona A to luz. Wybacz, nie oglądałem, po prostu po tytule widziałem, że tutaj jest sens o tym w ogóle pisać, a i ty jak się spodziewałem przynajmniej zahaczyłeś o tym w materiale.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  17 днів тому

      @@danaan717 tak, ta bitwa się z tym wiąże

    • @danaan717
      @danaan717 17 днів тому +1

      @@historiaminiona Szukaj takich rozkmin, bo trochę kanałów historycznych na YT liznąłem (polecam Kamila Janickiego, nie analizuje procesów historycznych, ale jest inny.. sam zobaczysz) i nie widziałem, żeby ktoś np. zainteresował się powstaniem Węgier i jakie to miało znaczenie na formowanie się wczesnego państwa polskiego, gdzie de facto poza Wieletami byliśmy pierwsi w kolejce do przejścia przez nas i podporządkowania nas co jeszcze chyba nie nazywało się "drang nach Osten" ale jest od ponad 1000 lat ulubionym, mokrym, niespełnionym niemieckim snem :D

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  17 днів тому

      @@danaan717 hehe, coś chyba w tym jest - raczej nie mam czasu na inne kanały i wertuję gdzie indziej, inne kanały bardzo sporadycznie - uważam, że w wypadku tej bitwy to jej wynik nam pośrednio dopomógł, a konkretnie Miechowi

  • @jerzycwik1904
    @jerzycwik1904 20 днів тому +5

    Husaria stosowała pozorowany odwrót i jej główną bronią był łuk?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +1

      wiadomo, że nie - chodzi o kontekst, a szczególnie o ciężką jazdę Węgrów - walka po Usarsku wywodzi się od Raców z Bałkan

    • @jerzycwik1904
      @jerzycwik1904 20 днів тому +3

      @@historiaminiona a czy to czasem ta ciężka jazda nie został wczesniej wprowadzona przez Awarów, którzy w Europie wprowadzili strzemiona i siodło umożliwiające walkę włócznia z konia?

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +2

      @@jerzycwik1904 ​ @jerzycwik1904 już rzymianie napotkali ciężką, elitarna jazdę wschodnią pod postacią katafraktów u której też można dostrzec analogię w późniejszej Husarii; oczywiście, że strzemiona wprowadzili Awarowie czyli nie tak dalecy znowu kuzyni Madziarów - ale nasze Państwo rozwinęło się znacznie później; to przy kontakcie z Węgrami po raz pierwszy mamy styczność ze sposobem walki po Usarsku, pierwsze tego typu Choragwie Rackie trafiają do naszego kraju z Węgier pod koniec XV, początkiem XVI wieku jako na razie lekka jazda gdzie z czasem ją udoskonalimy w jazdę cięższą; dodatkowo chodzi tu głównie o umiejętności, które zdecydowanie rozwinęły ludy wschodnie - szarża cwałem bez wodzy dająca maksymalny pęd, dodatkowo konie wschodnie czy północne koniki polskie różniły się od tych z zachodu - były one mniej wymagające, bardziej wytrzymałe, w kłusie nie wybijały jeźdźca, a galop tak je nie męczył - przypomnę, że nasza Husaria potrafiła przebywać setki kilometrów ( konie Husarii były bardzo cenione i kosztowały fortunę )

  • @ewaherbasz5241
    @ewaherbasz5241 2 дні тому +1

    Madziarzy byli bardzo bitni

  • @jarosawczerniawski722
    @jarosawczerniawski722 21 день тому +6

    Podobno Stefan buchnął Chrobremu koronę razem z poselstwem(?)

    • @rszparagowski2305
      @rszparagowski2305 21 день тому +1

      😂

    • @BarbaraZawadzka-w3v
      @BarbaraZawadzka-w3v 21 день тому +1

      ​@@rszparagowski2305Stefan buchnął tylko koronę. Poselstwo puścił wolno, inaczej mówiąc puścił z torbami.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  21 день тому

      nic mi o tym nie wiadomo :)

  • @sawekgowacki8348
    @sawekgowacki8348 21 день тому +1

    👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @goat3717
    @goat3717 15 днів тому +1

    A kto powiedzial, że Wielkie Morawy lezaly tam gdzie pokazuje je mapa? Poprosze o jednoznaczne źródło...

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  15 днів тому

      nie ma jednoznacznych źródeł - są różne stwierdzenia w tej materii, zależne od dziedziny nauki

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      To są uziemia, wtore są potwierdzone, ze byłi we Wielkiej Morawie.

    • @goat3717
      @goat3717 14 днів тому

      @GÓRAL-o2j tylko gdzie leżała Wielka Morawa?

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 13 днів тому

      @@goat3717 potwierdząe uziemia Wielkiej Morawy są na dzisiejsyj Morawie a zapadnęu Słowięsku.

    • @goat3717
      @goat3717 13 днів тому

      @GÓRAL-o2j jakie są na to dowody? Źródła historyczne wskazują raczej na tereny bardziej na południe.

  • @dawidogr22
    @dawidogr22 20 днів тому +3

    Taktyka koczowników była znana od dawna a zachodnie rycerstwo jak i później polskie (Legnica)nic się nie uczyło i niewyciagalo wniosków.
    Czy oni byli naprawdę tacy ciemni???

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +1

      w pewnym sensie tak - jak zwykle być może ' diabeł tkwi w szczegółach ', wprowadzenie strzemion na zachodzie dało to, że oni jeździli od teraz z nogami wyprostowanymi, używali ostróg - natomiast ich koczownicy nie stosowali będąc bardziej manewrowi, dynamiczni co zaskakiwało zachodnie formacje konne i zwykle przegrywali wtedy swoje starcia ze wschodnim przeciwnikiem

    • @dawidogr22
      @dawidogr22 20 днів тому

      @historiaminiona tak to jest racja,ale Frankowie ścierali się z Awarami przed Węgrami i to Awarowie wprowadzili strzemiona do Europy, ale taktykę mieli podobna do Węgrów gdyż sami byli ludem koczownikow,więc moim zdaniem rycerstwo zgubiła pycha i to że traktowali koczownikow jako niewiernych i brzydzili się upodabniać do nich za co płacili krwią i najazdami.
      Tu przykład Rusinów, którzy mieli styczność z Polowcami sami zostali rozbici przez mongolow.
      Polacy wyciągnęli wnioski i podczas trzeciego najazdu,Mongolom już się nie powiodło.

  • @AK-fe1lu
    @AK-fe1lu 11 днів тому +1

    1. Węgrzy zamieszkują Kotlinę Karpacką od tysięcy lat.2. Przodkowie Węgrów udali się na wschód w podróż podboju świata. Znani są również jako Królewscy Scytowie, Partowie, Hunowie i Awarowie.Ojczyźnie zawsze pomagały wojska nadchodzące ze wschodu ze Scytii.Król Attyla zniósł zachodniorzymskie imperium niewolników,dlatego właśnie polityka władzy pieniężnej reklamuje Hunów jako barbarzyńców.Árpád, potomek Atylli w piątym pokoleniu, udał się do Europy, aby oddać cześć potomkom kapitana Atylli,ponieważ zostawił Atillę, kapitana, na czele wyzwolonych krajów.Fakt, że Węgrzy są obcymi w Europie, został wymyślony i rozpowszechniony przez Habsburgów.3. Fakt, że Królewscy Scytowie pokonali zjednoczoną armię europejską, która była czterokrotnie potężniejsza, nie jest dziełem przypadku!Mieli tysiące lat doświadczenia wojskowego i wcześniej pokonali BC. 530 Cyrus, p.n.e. 1. Kserkses, 53 p.n.e. Krassus itd.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  10 днів тому

      bardzo interesujące jednak ich kultura zdecydowanie odbiega od europejskiej?

    • @AK-fe1lu
      @AK-fe1lu 10 днів тому +2

      @@historiaminiona Czym kultura rdzennej ludności Europy różni się od innych kultur? Może po prostu nie dlatego, że ma doświadczenie, bo też miał kontakt ze Wschodem przez tysiące lat? Swoją drogą, wy, Polacy, też jesteście spokrewnieni z Węgrami, nawet z czasów scytyjskich.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  9 днів тому +1

      @@AK-fe1lu raczej mamy bardzo duży problem z naszymi korzeniami, często uważa się początki Polski dopiero od Kazimierza Odnowiciela co jest już bardzo odległym czasem od niezależnych plemion Słowiańskich ( chyba ) stłamszonych przez Mieszka I, który nie wiadomo kim był - w istocie rzeczy nie znamy prawdziwego korzenia naszej państwowości - co do Scytów, jest to bardzo odległy czas w stosunku do pierwszych Piastów i nie wiem czy są istotne podstawy by ich ze sobą wiązać - faktem jednak jest, że moim zdaniem dużo zawdzięczamy Węgrom, gdzie na początku zmagali się z Frankami Wschodnimi pomagając w ten sposób Mieszkowi trochę później, Stefan Batory był świetnym Królem Polski i oczywiście to z Węgier przybyła do nas Husaria, która w istocie ma inklinacje zdecydowanie wschodnie

  • @christopherkawecki8544
    @christopherkawecki8544 20 днів тому +3

    Ciekawe ale noe do konca dokladnie

  • @RODOWAPOLSKA
    @RODOWAPOLSKA 20 днів тому +10

    POLAK WĘGIER DWA BRATANKI.
    WCZORAJ. DZIŚ. JUTRO. :D

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  20 днів тому +2

      coś w tym jest faktycznie

    • @ryszardsuchcicki9653
      @ryszardsuchcicki9653 20 днів тому +1

      Nieaktualne

    • @jerzycwik1904
      @jerzycwik1904 20 днів тому

      @@ryszardsuchcicki9653 teraz jest Polak banderowiec dwa bratanki a dokładniej banderowski pan i sługa Lach.

    • @attilatasciko4817
      @attilatasciko4817 20 днів тому

      LENGYEL = LENDVA - LENDVEL , ETC . -> SARMATIANS TRIBES -> GALICIA TERRITORIES . THATS WHEN STARTED THE BEST FRIENDSHIP BETWEEN US , AT LEAST 1500 - 1800 YRS AGO , NOT SINCE TEACHING : SINCE BOTH BECOMME JUDEOCHRISTIAN NATIONS : 1020 YRS AGO . Etc...

  • @sx2610
    @sx2610 19 днів тому

    Co to za twierdzą Ensburg? Pierwsze słyszę.

  • @piotrkowalczyk1087
    @piotrkowalczyk1087 17 днів тому +2

    w X wieku nie bylo Bratyslawy

  • @sebaestschn1
    @sebaestschn1 17 днів тому +1

    Sadze, ze dzisiejsze terytorium wiegier bylo czescia Morawii... Nitra nalezala od roku 833 do nich i mieli napewno starcia z Awarami.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  17 днів тому

      być może - skąd to podejrzenie?

    • @sebaestschn1
      @sebaestschn1 17 днів тому +1

      @historiaminiona zyje w Austrii w poblizu Slowacji i Czech. A do Wieger nie jest daleko i dlatego sie troche zajmoje historia tego regionu. Zapis historyczny dla Nitry monza znalesc na Wikipedii.
      Wojny Frankow z Wegramy wlasnie stworzyly Austrie na terenach dzisiejszej Austrii mozna znalesc sporo nazew miast/miejsc z czasow Slowian (tez i miedzy innymi cos takiego jak "Lech" czy "Wenden"/"Windisch" - pragermanskie dla Slowian). Po wojnach nastapila germanizacja Austrii, ktora byla osiedlona nie tylko przez Slowian, ale tez przez Celtow. Glebsze zapytanie jest, skad sie ci Slowianie wzieli... Carinthia (lacznie z dzisiejsza Slowenia) powstaly bardzo wczesnie. Na terenach wegierskich w czasie przed wegrami mogli byc tam Dakowie lub Trakowie (na Balkanach istnieja tezy, ze oni tez byli Slowianami). Dakowie zostali wybici przez Rzymian, ale pozostalosci w jezyku Rumunskim zostaly. A najazdy Awarow i Magiarow zrobily reszte.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  17 днів тому

      @@sebaestschn1 nie uważam Wiki za wyczerpujące źródło informacji, tam info jest dosyć pobieżne, ale o historii Nitry tam nie czytałem - oprócz tych nazw czy natknął się Pan jeszcze na cos ciekawego w tych tematach?

    • @sebaestschn1
      @sebaestschn1 16 днів тому +1

      @historiaminiona jasne, wiki nalezy ostroznie czytac, jednak mysle ze Nitra robi sens, poniewaz Morawia miala kontrole nad rzeka Morawa a to idzie wzdloz szlaku bursztynowego w tych regionach (do dunaju) Czyli sila handlowa byla i promieniowanie sily tez.
      Co by bylo jeszcze ciekawe - prosze podpowiedziec co Pana interesuje. W zasadzie Niemcy zawdzieczaja taka pierwsza unifikacje najazdom Wegier.. przy najazdach musialy sie rozne klany zjednoczyc, bo te cale imperium Frankow nie bylo takie centralistyczne i zjednoczone jak to jest czesto przedstawiane i napewno nie bylo az takie germanskie (Bawaria, Bohemia czy Baden-Württembergia byly jeszcze mocno celtyckie i mamy duzo pozostalosci celtyckiego w jezyku niemieckim). W tych czasach konkurowano z Wschodnim Rzymem a ład szedl własnie tez i na tereny Morawii (Cyryl i Metody). Gdzies czytalem ze własnie Konstantinopol nakrecil Wegrow aby szli na Frankow (jest to logiczne, bo tak by najezdzali sam Konstantinopol... wiec bylo by to mistrzoskie przekierowanie dyplomatyczne - a za to byli znani). Tlumaczylo by to po czesci tez dlaczego Serbowie i Chorwaci nagle pojawili sie na Balkanach... przy najazdach Wegrzy mieli sojusznikow z dzisiejszej Polski i Wschodnich Niemiec. Po przegranej wojnie (Schlacht am Lechfeld) Wegrzy osadowili sie w Pannonii, czyli na polnocnych granicach Imperium Wschodniego Rzymu, a Chorwatow i Serbow ulokowano juz jako obroncow polnocnych prowincji - czyli gdzies Frankowie musieli negocjowac z Konstantinopolem. Mysle ze ta przyjazn Polsko-Wegierska wlasnie pochodzi z tamtych czasow i tez tlumaczy, dlaczego Wegrzy mowia na Polakow nadal Lengyel - czyli Lechowie. Ponadto po tej przegranej wojnie, Frankowie wyszli bardziej silniejsi, co pewnie doprowadzilo tez do chrztu Polski, no bo Morawia padla.
      Prosze zauwazyc, osiedlenie odbywalo sie zaraz kolo Carinthii (czyli juz istniejacej slowianskiej ludnosci z Slowenii i poludniowej Austrii, ktora zostala nieco pozniej przejeta przez Frankow).
      Jeszcze gdzies pojawia sie Panstwo Samona w tych regionach - czyli cos w sensie "wlasne" panstwo w slowianskim zrozumieniu (i nasuwa sie ciekawa etymologia w ten sposob w Szwecji - Sverige to nic innego jak Swoja-Rzesz).
      Tak czy tak, po tej wojnie, powstala Ostmark (czyli Austria) w okolicach miasta Melk, jako prowincja Bawarii. Bylo to w sumie male, bo nawet nie siegalo az do Wiednia. To byla pozniejsza ekspansja.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  16 днів тому

      @@sebaestschn1 bardzo ciekawy komentarz wymagający mojej dalszej analizy, ale póki co: ciekawi mnie temat Wielkich Moraw, archeologia nie potwierdza kronik Bizantyjskich z tamtego okresu czasu, raczej nie ma nic z resztek budowli tam, gdzie rzeka Morawa jest końcowym dopływem Dunaju, natomiast w okolicach Nitry roi się od tych resztek i to właśnie tam lokuje się centrum tego ' Państwa ' ( jak wiadomo źródła archeo są bardziej wiarygodne od kronikarskich z tamtych czasów ) - ale z kolei sama rzeka Morawa jest kolejna autostradą tamtych czasów gdzie mógł kwitnąć wielki handel, a co za tym idzie powinny tam być rozsiane grodziska - to wszystko zbiegało się do Konstantynopola jeszcze; druga rzecz na szybko tyczy się Celtów, chyba w górnej Austrii znajduje się kopiec pokroju tych w naszym kraju, tj. Kraka i Wandy - słyszałem o tym jako kolejnym ewenemencie, który tak samo jak krakowskie nie składa się za bardzo z niczym jeśli chodzi o inne kultury, a pasowałby do Celtów?

  • @alchemik6017
    @alchemik6017 21 день тому +1

    ok

  • @gyulamester4383
    @gyulamester4383 18 днів тому +1

    Árpád már nem élt Támadáskor egy fia volt életben Zolta. Még fiatal volt a harchoz. Két vezére Bogád és Druszák volt,harcokat ök vezeték a harcokat a német egyesített seregek ellen.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  18 днів тому

      Üdvözlöm, Magyarországi néző, és köszönöm szépen az értékes információkat, de ezt honnan tudod?

    • @gyulamester4383
      @gyulamester4383 18 днів тому

      @@historiaminiona Slazburi évkönyv. Germania história kalendárium. Hungaryhistory3

    • @jozsinagy9833
      @jozsinagy9833 13 днів тому

      @@historiaminiona Erre vonatkozóan hiteles információk sajnos nincsenek. A lényeg az, hogy a magyarok 907-ben hatalmas vereséget mértek a németekre, és egészen az Enns folyóig tolták ki a területeiket. Az hogy a magyar állam létrejött, és még ma is létezik, még ha megcsonkítva is, ennek a csatának köszönhető. Hogy Lengyelországra ennek milyen hatása volt, nem tudom, de tény, hogy a magyarok sosem akartak Lengyelország területén hódító hadjáratokat folytatni, ellentétben a németekkel. Gondolom ezért is van a két nép között jó kapcsolat, nem tartottunk igényt egymás területeire. A lengyel szlovák kapcsolatokról én magyarként nem szívesen beszélek, de nem biztos, hogy a közös származás, vagy a hasonló nyelv többet ér, mint egy 1000 éves viszonylag korrekt kapcsolat

  • @László-v5u
    @László-v5u 15 днів тому +1

    A genetika szerint, mi magyarok 6.000 éve élünk a Kárpát medencében. Innen vándoroltunk el keletre és alapítottuk meg szkíta államokat, de nyugatra is. ( Az etruszk feliratok magyarul olvashatóak el ) Majd később visszajöttünk, mint Hunok, Avarok és Magyarok. Persze már keveredve keleti elemekkel. De mindegyik hangsúlyozta, hogy az ősei földjére tér vissza. A mai genetikánk zöme ( olyan 40% ) most is ősi Kárpát- medencei eredetű.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  15 днів тому

      ez nagyon érdekes, és köszönöm a magyarországi megjegyzést - hasonló nyilatkozatot hirdetnek most a lengyelországi szlávokról

    • @GÓRAL-o2j
      @GÓRAL-o2j 14 днів тому

      AHAHAHAHA...

    • @László-v5u
      @László-v5u 6 днів тому +1

      @@historiaminiona Ezek valószínűleg R1a genetikájúak. Ez elterjedt volt akkoriban a térségben.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  6 днів тому

      @@László-v5u tehát csak két nemzet keveréke

  • @Hansiyou22
    @Hansiyou22 21 день тому +5

    Pod okupacją Państwa Morawskiego znajdował się terz Ratibor/ Racibórz oraz Groß Peterwitz/ Pietrowice Wielkie gdzie znajdowało się starorzytne germańskie Obserwatorium Astronomiczne, jedno z najstarszych i największych w całej Europie. Ratibor/ Racibórz zdobyli Polacy w dwunastym wieku.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  21 день тому +4

      Z tym Raciborzem to bym polemizował - skąd taka pewność? Nie słyszałem o Pietrowicach jeszcze, skąd wiadomo, że to ' germańskie ', a nie dla przykładu celtyckie? to raczej oni słynęli ze znajomości astronomii

    • @kromek_jga
      @kromek_jga 20 днів тому +4

      Racibórz należał do Piastów już w X wieku. Wielkie Pietrowice (Velké Petrovice) to ciekawe niemniej nic nie znane i raczej wątpliwe. Również skłaniam się, że jeżeli istotnie już tam coś takiego było to celtyckie.

  • @tamasollar4889
    @tamasollar4889 13 днів тому +1

    Nie bratislawa ale Pozon!

  • @helmutlang902
    @helmutlang902 19 днів тому +1

    Co,z tego, że przed wiekami rodziła się polskość, skoro obecnie zanika i już nie wiele jej zostało.

    • @historiaminiona
      @historiaminiona  19 днів тому

      chodzi o tkz. globalną wioskę i prawicowe reakcje na całym świecie?

  • @attilatasciko4817
    @attilatasciko4817 20 днів тому

    STOP PROPAGANDA !

  • @SonyBobas
    @SonyBobas 17 днів тому +1

    🇵🇱👍🇭🇺❤️💐🌹