Túléltem Csernobilt, megéltem az ezredfordulót, átvészeltem a Covidot - ilyen szerencsével tán ez is meglesz :) Amúgy a kedvenc csillagom, nem tom miért :D
És akkor talán látod másodszor is a Hailey-üstököst. Őszintén megmondom, én nem akarok olyan magas kort megélni, hogy lássam másodszor is, de ha megtörténik, nagyon meg leszek hatva.
Az elmúlt 10-20 évben, szint úgy napjainkban annyi hihetetlen és csodálatos dolog, esemény történt aminek részesei lehettünk, hogy ha nem látom ezt a szupernóva robbanást akkor is rendkívül szerencsésnek érzem magam.
Ha még az én időmben felrobban, mindenképpen meg fogom nézni, ez lesz várhatóan az egész életem egyetlen szupernóva-robbanása, de utána nagyon fogom sajnálni, hogy hiányozni fog a szokott helyéről, mert szeretem az Oriont, nagyon szép csillagkép.
Az is felfoghatatlan, hogy ha felnézünk az égre, a múltat látjuk. Lehet a csillagok fele már nem is létezik, csak még nem ért ide a fénye vagy a fény hiánya. Az a durva, hogy most jelen esetben a Betelgeuse estében elküldenénk egy szondát, hogy vizsgálja meg, hogy létezik-e még vagy már felrobbant, nem lennénk előbbre, mert a szonda jelének is ugyanúgy utaznia kell. Úgyhogy várnunk kell vagy meghajlítani a teret, hogy "átugorhassunk" oda :)
Ha Árpád uralkodásakor, fénysebességgel indult volna a szonda, V.László, Hunyadi János idejében történtekről, Y2K probléma idejére jött volna vissza egy rádiójel. Most tudnánk, ami amúgy is látunk. 😁 És ez egy közeli, mondhanánk nem szomszéd, de falunkbeli, vagy egy utcában, egy lakótelepen lakunk. 🙂
@@gergelybusak de, ha szabad szemben gondolkozunk, jóval több mint fele létezik. Gondolj bele: látunk kb 2000 csillagot, ezek a Tejútrendszer kis területen, tőlünk max párezer fényév távolságra vannak. Párezer év az semmi, csillagászati léptékben. Vagyis jó eséllyel szinte az összes látható csillag aktív. Nyilván távcsöves vagy rádióteleszkopos észlelésnél már más a helyzet. De azért nem számolnak be gyakran szupernóva robbanásokról. Lassan megy ez a mi időnormánk alapján.
Nagyon szeretem az ORION csillagképet! A tiszta téli éjszakák leggyönyörűbb látványossága az égen. Csak maradjon még így, ahogy van amíg csak lehetséges.
Na végre egy videó, ami nem "Felrobban a Betelgeuse, XY tudós szerint is mind meghalunk!" jelleggel beszél a témáról, és szerencsére magyarul! Köszönöm!
Édes jó istenem! Azon cirkuszolni a posztokban, hogy hogyan kell kiejteni helyesen a nevét. Ez annyira gyerekes. A tartalom sokkal érdekesebb, mint a nevének a kiejtése.
@@csabaader28 Én mindig pozitívumként értékelem az ilyen kommenteket, azt jelenti, hogy megint egy jó anyag készült, aminél a kijetés a legnagyobb probléma. :)
Az említett kiejtések közül egyik sem helyes. A név eredete az arab Jad al-Dzsauza 'Orion keze'. A Betelgeuse egy félreolvasásból származik, ugyanis az arab írásban a [j] hangot jelölő betű nagyon hasonló szó eleji helyzetben a [b] hangot jelölő betűhöz, ezért valaki valamikor "Betelgeuse"-nek írta le a latin ábécével. A helyes magyar kiejtése egyszerűen [betelgeuze]. Nem néztem jobban utána, de a G-nek szerintem több oka lehet: vagy újlatin anyanyelvű volt a névadó és g-t [dzs]-nek ejtette (ez tükrözné az arab kiejtést); vagy mivel a latinban nem volt [dzs], ez a [g]-hez ált a legközelebb; vagy, harmadik lehetőség: az egyiptomi arabban a [dzs] hangot [g]-nek mondják (pontosabban fogalmazva az óarab [g] az egyiptomiban nem vált [dzs]-vé, ahogy a modern sztenderd arabban ejtik).
Egész életemben egy szupernova robbanás látványára vágytam, most nagyon felpiszkáltad az érdeklődésem és óriási hypba rakott a videó. Izgulok értünk, hogy megadathasson!🤞🤩
Kettős érzéseim vannak. Egyrészt majd megesz a kíváncsiság, hogy láthassam még az én életemben ezt a fényjátékot, ugyanakkor a szívem szakad meg ezért a csillagért! :-]
Hatalmas tavolsagokrol beszélünk. Elég 1-2fokot melle számolnunk es már teljesen másképp áll a képlet. Szóval én ezzel nem dobaloznek hogy “biztos hogy minket nem érint”. De amigy érdekes video volt köszönöm. Ha nem is fogom látni legalább az illusztracioban láthattam 😁
Ez a videó is hozta a szokott magas színvonalat. Köszönjük! Van várható neutroncsullag robbanás vagy hasonló fényes jelenség emberi léptékben a közeljövőben?
Igen, 3:05-kor elhangzott a vitatott dolg. Én "betelgeuze" kiejtéssel tisztelem. A "bételgőz"-től herótom van. Bocsi. Ettől függetlenűl, csodálatosak a videnyóid.... :) MIND!! :D
Téli éjszakákon van, hogy félnézek, meglátom az Oriont, amihel amúgy is mondhatni, különös kapcsolat fűz, aztán a Betelgeuse-ra nézek, és mondogatom, hogy "Gyerünk, robbanj fel!"
A sok nyelvészkedés mellé egy kis pontosítás asztrofizikai témában. Nem azért fújódik fel az óriáscsillag, mert a nehezebb elemek fúziója több energiát termel. Pont ellenkezőleg, minél nagyobb rendszámú egy elem, annál kisebb energia szabadul fel a nehezebbé egyesülésekor. És ez okozza azt, hogy kevesebb energia termelődik, viszont belép a gravitáció és jobban összehúzza a csillag magját, amitől az jobban felhevül (ez fújja fel a csillag külső rétegeit óriássá), így lehetővé válik még nehezebb elemek létrejötte. Az eredmény paradox, mert kisebb energiaugrás ellenére több energia képződik, de ez a gravitáció közbelépése miatt van. És ezért is ezen csillagok életének végső szakasza elég rövid: jobban felmelegszik, gyorsabb fúzió. Ráadásul a nehezebb elemek egyesülésénél már nincs meg az a jelentős "fék", ami a hidrogénfúziónál megvan, miszerint a diproton nem létezik, előbb az egyik részvevő protonnak át kell alakulnia neutronná. A létrejövő deutérium viszont azonnal egyesülhet más protonnal vagy deutériummal, így működik a hidrogénbomba is.
Egy fehér törpe energia kibocsájtása nem valami nagy, igazából erre a célra a mi napunk minden szempontból alkalmasabb. Persze ha addigra nem jövünk fel valami új technológiával, ami ezek nélkül képes rengeteg energiát előállítani :D
Nekem 2 csillagászati aspektusú álmom van/volt.. az egyik, hogy Hawking megoldja a mindenség eléletét /ami ugyebár már bukós/ a másik a Betelgeuse robbanásának látványa.... +1 hogy kijussak a világűrbe... ez matematikailag még lehetséges XD. Köszi a videót nagy pacsi
A gamma sugárzás nem csak egyetlen irányban terjed, szóval ezt azért még át kéne gondolni, hogy kapunk-e belőle és mennyit. Ami a robbanást illeti, ha ez bekövetkezik, az nem néhány hétig lesz látható, a jelenség sokkal inkább években lesz mérhető. Eleinte sokkal fényesebb lesz mint a hold, de még később is vetekedni fog a fényével szerintem, így azután félő, hogy az éjszakák évekig nem lesznek ugyanolyanok mint amilyeneket megszokhattunk. Világosak lesznek, de persze nem annyira és főleg nem úgy mintha nappal lenne. Esélyesen amolyan furcsa látvány lesz, amilyent még sosem tapasztaltunk. Ugyanis nem fog hasonlítani semmi máshoz. Sem az északi fény fényéhez, sem a fehér éjszakák fényéhez. Sejtelmes lesz és furcsa. Az emberek ezen valahogy túllépnek idővel, de az állatok már nem biztos, hogy ilyen jól veszik majd ezt a dolgot. Mindazonáltal, ha tényleg bekövetkezik, azt mindenki érzékelni fogja a Földön valamilyen formában, annyira látványos jelenség lesz. Aki nem tud róla, hogy ez várható és mivel jár, az esélyesen nagyon meg fog ijedni, hogy ez most micsoda. Más kérdés, hogy a Neten meg a híradókban esélyesen el lesz magyarázva, hogy nem kell tőle tartani, de egy ideig hozzá kell majd szokni. Ennek ellenére is esélyesen lesznek olyanok, akik valamiféle misztériumot látnak majd benne.
@@sandortamas172 Ettől még nem lesz fényesebb tízszer a teliholdnál és nem fogjuk érezni a hőjét. A dezinformálást viszont nem fogom engedni, szóval ha nem módosítod a kommentet, tiltani foglak.
Fun fact: Az is simán megeshet, hogy más értelmes civilizációk is tudnak erről a folyamatról, és ők is azt várják, hogy mikor fog robbanni..(már ha nincsenek hozzá túl közel :D) Tehát lehetséges hogy mi emberek, akár több civilizációval/idegen fajjal együtt várjuk, hogy végre elkezdődjön ez a gigantikus kozmikus moziműsor. :)
Nemrég olvastam egy statisztikai alapokon nyugvó elméletet, hogy annak ellenére, hogy a Drake-formulát sokan támadják, illetve a tényezőit sem ismerjük pontosan, a tech. civilizációknak vagy nagyon soknak kéne lenniük a glaxisunkban, vagy nagyon kevésnek. Mivel még nem találtunk 1-et sem, valószínű az utóbbi: nagyon kevés - a Drake egyik megoldása szerint 1/Tejút méretű galaxis. Így egyedül fogjuk végignézni. Viszont azt sok tudományos fejtegetésből is hajlamosak kifelejteni, hogy a távolság tényezőnél rosszabb az idő tényező. Ha feltesszük, hogy egy tech civ. általunk detektálható tevékenysége néhány 10000 év, ez a galaxis korához képest semmi. tehát sokkal korábban voltak már, vagy sokkal később lesznek majd. Ennél a B. csillagnál csak 500 évről beszélünk, de egy másik tech. civ. nézheti akár +500 fé-vel közelebbről, mint mi, így ők már letudták, de mint fent írtam, valószínű nem nézi senki rajtunk kívül. Ez a szomorú valószínűség.
Én is nagyon remélem, hogy már megtörtént a robbanás és “ide is ér” a következő 50 évben… Máskülönben nincs mit tenni, fel kell találni az örök életet! ;)
Az is felfoghatatlan, hogy a csillagok, bolygók életében az a 60-70-80 év, amit mi emberként leélhetünk, egy "pillanatnak" tűnik csak, tehát amit mi látunk, az egy égitest élettörténetéből szinte egy "állókép", egy fotó, vagy esetleg egy pár másodperces gif. :) Minden változik és minden mozog: az égitest mindig más pozícióban van a csillagrendszerében, a galaxisán belül, és a táguló univerzumon belül is, az évmilliárdok alatt a mérete is változik, a sűrűsége, tömege, anyagösszetétele, égi kísérőinek száma, a pályája is változhat, összeütközhet más égitestekkel, gyűrűi keletkezhetnek majd eltűnhetnek, megjelennek rajta "foltok" és eltűnnek, megjelenhet rajta az élet majd kihalhat, akár többször is, és mindezekből mi csak egy apró pillanatképet láthatunk, mint ahogy a tiszavirág (a 3 éves alvó lárvaállapot után) csak 1 napig él, illetve a méhek is csak 1-2 hónapig élnek.
Valami ESZEMENT!!! ...és 12:00-nél is! 7:07-nál: ezek a méretek, valami döbbenet (tudom, hogy messze nem ez a legnagyobb csillag, de még így is döbbenet látni a saját Naprendszerünkben a méretét!) !!!
@@janostakler7914 Idézek magamtól: “(tudom, hogy messze nem ez a legnagyobb csillag, de még így is döbbenet látni a saját Naprendszerünkben a méretét!) Nem, nem az első, de mi a saját Naprendszerünkben leledzünk, annak planétáit láthatjuk jobb esetben szabad szemmel. Innentől kezdve elég félelmetes elképzelni ebben a rendszerben ezt a hatalmas csillagot.
ua-cam.com/video/85e8u4hMPnA/v-deo.html&lc=UgwURb4aobEdaBDeW9x4AaABAg - Érdekes aktualitása lett ennek az ősrégi rádiójátéknak. :) Pont a Betelgeose-ről szól, és arról, hogy akár az égitestek is meghalhatnak. :)
Akkor kb. 140,5 évet kéne várni, hogy a Földről látható legyen. Ugyanis a videóban elhangzottakkal ellentétben nem 500, hanem kb. 640 fényévre van tőlünk a Betelgeuse. De persze kivárhatod...🙂
A robbanás sebessège mekkora lesz? Lassú, tehát hamarabb lehet látni nagy távcsövekkel ès előre bejelenteni, hogy most figyeljetek szabad szemmel, mert tíz perc múlva robban, vagy gyors robbanás, ami egy pillanat alatt elkezdődik ès már telihold fènyessègű is lesz?
Egy szupernova robbanása olyan mint a taposóakna, ha te lépsz rá, neked annyi, de ha 100 méterre vagy attól aki rálépett , megúsztad, de ez egy nagyon leegyszerűsített példa
A gammasugárzás ionizálja a felsőlégkört, melynek következtében elpusztul az ózonréteg és erősség függvényében a 10-500méter mélységig sterilizálhatja a tengereket, óceánokat és tavakat. A bolygó érintett részén égési sérülések, ideiglenes vagy végleges vakság lesz az első gond. A sugárzás következtében megindul a sejt elhalás minden organizmusban, így az emberben is. A halál nem lesz azonnali, cserébe szar lesz. Hosszútávon a bőr rákos megbetegedésének esélye hatványozódni fog, halvaszületés és genetikai mutációk okozta torzult csecsemők fognak a világra jönni. Az ózonpajzs hiánya/ gyengesége okán be kell költözni a metróba, bunkerekbe, ha túl akarjuk élni a következő 10-30 évet. A tápláléklánc szárazföldi része összeomlik, a vízi elővilág jó eséllyel minimális károkkal, de átvészelheti. Tipikus kihalási esemény. A jó hír, hogy nagyon durva sarki fényben lesz részünk egy ideig.
@@rivaj GRB egy világvége scenario ami ellen még a multi planetáris civilizáció sem feltétlen védett xD Tekintve az irányított beam jelleget nagy pech kellene hozzá... mármint hogy valaha megtörténjen, a Betleguese által biztos nem fog
Engem már régóta foglalkoztat a kérdés, szóval végre megkérdezhetem valahol. :D Szóval mikor elsőre hallottam valahol, hogy a Betelgeuset a kínaiak sárga csillagként írták le, nekem a következő párhuzamot verte a fejembe: Szóval a Betelgeuse sárga volt, mint a Nap. A Betelgeuse megduzzadt és vörös óriás lett, mint a Nap lesz. Honnan tudják, hogy hatalmas volt már sárgaként is? Amennyire tudom elég instabil jelen állapotában, szóval a mérésekben relatív nagy a bizonytalanság is. A naprendszerbe rakott Betelgeuse tök jó szemléltetés, és ez azért is jó, mert össze tudom majd hasonlítani azzal, hogy a Napról mi is az elképzelés, mekkorára fog duzzadni élete végén? Azt hiszem kicsit a Föld jelenlegi pályáján túlra (ami lényegesen kisebb) és részben így válasz is a kérdésemre. Biztos van erre jobb magyarázat, csak jó lenne ha valaki aki jobban ért hozzá elmondaná/leírná egyben. :) Lehet egy videó link is jó, amiben elmagyarázzák, hogy hogyan mérik meg a csillagok tömegét. :) Köszönet a videóért!
ne már hogy a betelgeuze és a beetlejuice között kapcsolat van? nem láttam se a filmet se a sorit. szóval teljesen abban a tudatban voltam, hogy koincidencia. és rémlik, hogy egy álmatlan éjjelen rá is kerestem, van-e kapcsolat. az maradt meg, hogy nincs. viszont legalább most már azt is tudom, hogy idén megjelenik egy tim burton adaptáció. :) mindegy is. abban reménykedem, hogy valaki felveszi a szupernova robbanását, és vissza tudom nézni. például egy youtube csatornán ;)
Örülök, hogy kimondtad, hogy a csillag neve arab eredetű, ahogy a legtöbb általunk szabad szemmel látható csillagé, a középkori arab kultúra magas színvonalú matematikát, építészetet, csillagászatot tartalmazott, teljes katalógust is készítettek a csillagos égboltról. De ez a "bételgőz" kiejtés nem arab, inkább egy tévesen elterjedt francia átirat maradványa. Nem ismeretlen számomra, emlékszem rá, hogy az igen művelt és tág látókörű öregúr, Ponori Thewrewk Aurél is így mondta egy régi előadásán. A Wikipédiában a kiejtés kapcsán hivatkozott szakcikk Válas Péter csillagásztól már jóval szakszerűbb. Én régről a Bet-el-geuze alakot ismertem, de említeni szoktak egy Ibt-al-dzsauza alakot is, mint egy másik régi arab nyelvjárásbeli alakot. A magánhangzók kapcsán jó, ha tudjuk, hogy az arab nyelvben a gyerekeknek szóló könyvek, néhány napilap és a Korán kivételével nem szokás a magánhangzók jelölése, vagyis nekünk csak egy "bt-al-dzsz" hangsor van a kezünkben, és a szóban fenntartott szájhagyomány, konkrétan a beszélt nyelv örökíti át, hogy ezt ki hogyan ejti, néptől, országtól, kortól függően. Az Ibt-al-dzsauza hozzáértők szerint valami olyasmit jelentett, hogy "az óriás/nagy alak válla/hónalja". Gondoltam, nézzük már meg, hogy az arab Wikipedia hogyan hívja, és ezt találtam: منكب الجوزاء, ez úgy ejtendő, hogy "mankab al-dzsauzá". Vagyis a franciás "gőz" végződést átengedhetnénk már végre a jól megérdemelt enyészetnek.
Az Orionhoz közeli Canis Major (Nagy Kutya) csillagképben. "A Nagy Kutya fő csillaga a Szíriusz, vagyis az α Canis majoris. A Földről látható csillagok között ez a legfényesebb (a Napot kivéve)." A Sirius (Szíriusz) 8,7 fényévnyire van tőlünk. Ngyon "közeli" csillag. (A Nap 8 fénypercre van tőlünk. Még közelebbi csillag!! :D )
Egyrészt mert sokkal több anyag robban fel, mint egy dinamit esetében, másrészt pedig a hatalmas hő okozta fényjelenség is tovább tart, hiszen lassabban hűl le az anyag.
A robbanas valoban csak masodperc vagy perc. De az anyag tagulasa hosszabb ido. Emiatt napok,hetek mire eleri a fenyessegenek a maximumat. Utana az elhalvanyodas honapok vagy evek.
Tehát akkor az a hosszú élet titka, soha ne tartózkodj haldokló csillag forgástengelyében? Ehhez a szupernovarobbanások gyakoriságát tekintve mekkora mázli kell?
Hülye kérdés de ha ez megtörténik az orion csilagkép neve? Vagy az emberi szimbólum amihez hasonlítani szokták nem fog megváltozni? Vagy nem változik ennyire drasztikusan a csilagkép?
Dopler effektus az egyik modszer. A csillag egyik oldala felenk kozeledik akkor a masik tavolodik. Emiatt az elemzes soran a kozeledo fele kek a tavolodo pedig piros "szinu" lesz. A csillagok es gazoriasok retegei mas mas sebesseggel forognak. Tehat a felso polus mas sebesseggel forog mint az egyenlitoi terulet. A jupiter felhosavjainal jol megfigyelheto.
Szerintem minimum 100 év, mire látszani fog. Viszont felmerült a kérdés bennem, hogy oké, hogy ennél a robbanásnál 500 fényév biztonságos távolság, de akkor jelen esetben milyen távolság lenne a “nem biztonságos”, illetve az “földi élet veszélyben van” kategória?
@@megyeriek És ha igen? :D Ne játsszuk már az orthoepia pápát. Ez terjedt el, ezt hallgatjuk évek óta, ezt szoktuk meg, ezért ez lett közismert. Bár véleményes, de sztem jobban is hangzik. Ez van.
Najó.. Hallottam már ezt a csillagot "Betegeusz"-nak(én is ezt használom), "Betelgőz"-nek és "Betelgeuszé"-nak is, de álmomban sem gondoltam volna, hogy a "leghivatalosabb" kiejtés a Bételgőz.
@@urkutatasmagyarul Az ilyen bolygó elnyelés hogyan befolyásolja ezt a folyamatot? Belevegyül, mint a kakaópor a tejbe vagy csak ott úszik, mint a gombóc a levesben? Esetleg olajat önt a tűzre vagy épp ellenkezőleg, mint ha földet szórnánk a tábortűzre?
@@hgdfnf Ez sok dologtól függ, de a leggyakoribb esetben, a csillag felfúvódása olyan híg gázt alkot majd, hogy alig lesz hatással a bolygókra, szóval inkább a leveses példa a nyerő. Az biztos, hogy a bolygók semmilyen érdemi hatással nem lennének a robbanásra.
Szerintem sok mindent sőt mi több sok mindent nem is tudunk az űr röl forgási tengely ide vagy oda biztos hogy nem az lessz amit mondanak de Mind1 is a lényeg hogy lehet akármilyen elmélet vagy számítás vagy képlet a világűr fog még elméleteket számításokat megcáfolni, szóval hiába mondják hogy a forgási tengelye nem olyan hogy az útjába legyünk az változhat. (Szerintem)
Túléltem Csernobilt, megéltem az ezredfordulót, átvészeltem a Covidot - ilyen szerencsével tán ez is meglesz :) Amúgy a kedvenc csillagom, nem tom miért :D
És akkor talán látod másodszor is a Hailey-üstököst. Őszintén megmondom, én nem akarok olyan magas kort megélni, hogy lássam másodszor is, de ha megtörténik, nagyon meg leszek hatva.
Az elmúlt 10-20 évben, szint úgy napjainkban annyi hihetetlen és csodálatos dolog, esemény történt aminek részesei lehettünk, hogy ha nem látom ezt a szupernóva robbanást akkor is rendkívül szerencsésnek érzem magam.
Ha még az én időmben felrobban, mindenképpen meg fogom nézni, ez lesz várhatóan az egész életem egyetlen szupernóva-robbanása, de utána nagyon fogom sajnálni, hogy hiányozni fog a szokott helyéről, mert szeretem az Oriont, nagyon szép csillagkép.
Nagyon szép munka! Gratulálok! Szépen összeszedted a lényeget, élvezet volt végignézni!
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Igen, hallottam erről.
Nagyon örülök, hogy te is részletesen bemutatod. 😁 köszi!
Asztrofotósként csak reménykedni tudok, hogy 20-30 éven belül látni fogjuk a robbanást.
Laikusként ugyanebben reménykedem!
Lehet, hogy mikor ideér a pukkanás fénye akkor itt nyár lesz és nem látsz belőle semmit élőben..50% esélye van.
@@false__prophetAz mekkora szívás lenne.
@@false__prophet ha olyan fényes lesz, hogy nappal is látszani fog az még durvább mintha éjszaka látnánk :))
@@false__prophet De ha pont nyár lesz, le lehet utazni pár napra a déli féltekére, összekötve egy nyaralással, és ott lehet majd látni!
Az is felfoghatatlan, hogy ha felnézünk az égre, a múltat látjuk. Lehet a csillagok fele már nem is létezik, csak még nem ért ide a fénye vagy a fény hiánya. Az a durva, hogy most jelen esetben a Betelgeuse estében elküldenénk egy szondát, hogy vizsgálja meg, hogy létezik-e még vagy már felrobbant, nem lennénk előbbre, mert a szonda jelének is ugyanúgy utaznia kell. Úgyhogy várnunk kell vagy meghajlítani a teret, hogy "átugorhassunk" oda :)
Ha Árpád uralkodásakor, fénysebességgel indult volna a szonda, V.László, Hunyadi János idejében történtekről, Y2K probléma idejére jött volna vissza egy rádiójel. Most tudnánk, ami amúgy is látunk. 😁 És ez egy közeli, mondhanánk nem szomszéd, de falunkbeli, vagy egy utcában, egy lakótelepen lakunk. 🙂
@@berdogyorgy8459 hát fiúk, gusztustalanul nagy hely ez a világegyetem xD
@@CraftyF0Xtop komment. 😂
@@gergelybusak de, ha szabad szemben gondolkozunk, jóval több mint fele létezik. Gondolj bele: látunk kb 2000 csillagot, ezek a Tejútrendszer kis területen, tőlünk max párezer fényév távolságra vannak. Párezer év az semmi, csillagászati léptékben. Vagyis jó eséllyel szinte az összes látható csillag aktív. Nyilván távcsöves vagy rádióteleszkopos észlelésnél már más a helyzet. De azért nem számolnak be gyakran szupernóva robbanásokról. Lassan megy ez a mi időnormánk alapján.
Olyan mint egy gazdag idős rokon. Mindenki azt várja mikor dobja fel a talpát.
@@gyulatari3977
Csak ez valamivel látványosabb lesz
@@urkutatasmagyarul Attól függ! Az én apám amikor meghalt, kifejezetten látványos volt, ahogy dőlt a vér minden testnyílásából! :D
Nagyon szeretem az ORION csillagképet! A tiszta téli éjszakák leggyönyörűbb látványossága az égen.
Csak maradjon még így, ahogy van amíg csak lehetséges.
Pont addig fog megmaradni.
Na végre egy videó, ami nem "Felrobban a Betelgeuse, XY tudós szerint is mind meghalunk!" jelleggel beszél a témáról, és szerencsére magyarul! Köszönöm!
Édes jó istenem! Azon cirkuszolni a posztokban, hogy hogyan kell kiejteni helyesen a nevét.
Ez annyira gyerekes.
A tartalom sokkal érdekesebb, mint a nevének a kiejtése.
@@csabaader28
Én mindig pozitívumként értékelem az ilyen kommenteket, azt jelenti, hogy megint egy jó anyag készült, aminél a kijetés a legnagyobb probléma. :)
Mar hallottam errol par eve, azota az az eletcelom, hogy lassam az eletemben ezt❤
Oh, a kedvenc csillagom pont emiatt. köszönjük a videót!
Az említett kiejtések közül egyik sem helyes. A név eredete az arab Jad al-Dzsauza 'Orion keze'. A Betelgeuse egy félreolvasásból származik, ugyanis az arab írásban a [j] hangot jelölő betű nagyon hasonló szó eleji helyzetben a [b] hangot jelölő betűhöz, ezért valaki valamikor "Betelgeuse"-nek írta le a latin ábécével. A helyes magyar kiejtése egyszerűen [betelgeuze]. Nem néztem jobban utána, de a G-nek szerintem több oka lehet: vagy újlatin anyanyelvű volt a névadó és g-t [dzs]-nek ejtette (ez tükrözné az arab kiejtést); vagy mivel a latinban nem volt [dzs], ez a [g]-hez ált a legközelebb; vagy, harmadik lehetőség: az egyiptomi arabban a [dzs] hangot [g]-nek mondják (pontosabban fogalmazva az óarab [g] az egyiptomiban nem vált [dzs]-vé, ahogy a modern sztenderd arabban ejtik).
Nagyon érdekes volt, köszönöm a videót!👍
Persze, hogy fogom látni! Egyszer az életben látni kell egy ilyet!
Egész életemben egy szupernova robbanás látványára vágytam, most nagyon felpiszkáltad az érdeklődésem és óriási hypba rakott a videó. Izgulok értünk, hogy megadathasson!🤞🤩
Ne izgulj, látni fogod! Én is! 🙂
Kettős érzéseim vannak. Egyrészt majd megesz a kíváncsiság, hogy láthassam még az én életemben ezt a fényjátékot, ugyanakkor a szívem szakad meg ezért a csillagért! :-]
Sajnos, ez az ÉLET rendje. Születünk és meghalunk.
Szuper volt - köszönjük! ❤
Remélem láthatjuk a bogárlé szuper újcsillag robbanását! 😁
Én már 20 éve várom!
De jó lenne látni a robbanást!😊
Félelmetes, hogy milyen kicsik vagyunk és törékenyek...
Köszönöm nagyon szépen!
Imádnám, ha megélhetném🙂
El tudtam volna még hallgatni😊
Akár lehetne a kövi hosszabb,mint régebben...❤
Ha így fejlődik a technika 500 év múlva meg is tudjuk nézni……ha addig meg lesz még!
Igen!
Ha már kiejtés szóba került, nem hagyhatom ki az én magyar kiejtésemet: "Betelgeuse"
Talán előbb láthatjuk, minthogy ember jut a Marsra. 😄
Hatalmas tavolsagokrol beszélünk. Elég 1-2fokot melle számolnunk es már teljesen másképp áll a képlet. Szóval én ezzel nem dobaloznek hogy “biztos hogy minket nem érint”. De amigy érdekes video volt köszönöm. Ha nem is fogom látni legalább az illusztracioban láthattam 😁
Ez a videó is hozta a szokott magas színvonalat. Köszönjük!
Van várható neutroncsullag robbanás vagy hasonló fényes jelenség emberi léptékben a közeljövőben?
Lesz egy, amiről mostanában beszélnek! Az elvileg idén szeptemberig felrobban, és azt valószínűsítik, hogy az is szabad szemmel látható lesz!
@@urkutatasmagyarul A T Crb-re gondolsz?
Jó kis tűzijáték lesz.
Ha 500 év múlva látjuk az se baj, csak közvetítsétek élőbe Palival😁😁
Köszi szépen
A nagy durr...😮 Látványos lesz, az biztos!🌟
Igen, 3:05-kor elhangzott a vitatott dolg. Én "betelgeuze" kiejtéssel tisztelem. A "bételgőz"-től herótom van. Bocsi.
Ettől függetlenűl, csodálatosak a videnyóid.... :) MIND!! :D
Nagyon megnézném
KÍvánom, hogy úgy lássuk, h már-már szokásos lesz, h Holdról jelentkezel be élőbe 😘
Téli éjszakákon van, hogy félnézek, meglátom az Oriont, amihel amúgy is mondhatni, különös kapcsolat fűz, aztán a Betelgeuse-ra nézek, és mondogatom, hogy "Gyerünk, robbanj fel!"
A sok nyelvészkedés mellé egy kis pontosítás asztrofizikai témában.
Nem azért fújódik fel az óriáscsillag, mert a nehezebb elemek fúziója több energiát termel. Pont ellenkezőleg, minél nagyobb rendszámú egy elem, annál kisebb energia szabadul fel a nehezebbé egyesülésekor. És ez okozza azt, hogy kevesebb energia termelődik, viszont belép a gravitáció és jobban összehúzza a csillag magját, amitől az jobban felhevül (ez fújja fel a csillag külső rétegeit óriássá), így lehetővé válik még nehezebb elemek létrejötte. Az eredmény paradox, mert kisebb energiaugrás ellenére több energia képződik, de ez a gravitáció közbelépése miatt van. És ezért is ezen csillagok életének végső szakasza elég rövid: jobban felmelegszik, gyorsabb fúzió. Ráadásul a nehezebb elemek egyesülésénél már nincs meg az a jelentős "fék", ami a hidrogénfúziónál megvan, miszerint a diproton nem létezik, előbb az egyik részvevő protonnak át kell alakulnia neutronná. A létrejövő deutérium viszont azonnal egyesülhet más protonnal vagy deutériummal, így működik a hidrogénbomba is.
A Be-8 bottleneck még azért befigyel ott is nem ?
Mivel elhasználja a hidrogént, a gravitációs hatásnak is csökkennie kell. Csak a vasig tart a fúzió, onnan a folyamat nem termel energiát.
A jelenség neve "Hydrostatic equilibrium"
* a vas izotópokig, utána megint nő, stb,. stb... de a csillagoknál valóban a hidrogén felől közelítünk a vashoz...
@@gergokismarton7092 oké, valaki figyelt az órán
Köszi!
En is nagyon varom, higy az esemeny megtortenjen. 😊
Én mindenképpen szeretném látni a robbanást, csak azért, hogy a mellettem lévőnek közben nagy indián közhelyeket puffogtassak a múlandóságról 😀
Menjünk oda, és amikor elérte a fehér törpe állapotot, tegyünk rá egy dyson gömböt, hogy elszívjuk az energiáját.
Egy fehér törpe energia kibocsájtása nem valami nagy, igazából erre a célra a mi napunk minden szempontból alkalmasabb.
Persze ha addigra nem jövünk fel valami új technológiával, ami ezek nélkül képes rengeteg energiát előállítani :D
Neutron csillag lesz nem fehér törpe 😊
Nekem 2 csillagászati aspektusú álmom van/volt.. az egyik, hogy Hawking megoldja a mindenség eléletét /ami ugyebár már bukós/ a másik a Betelgeuse robbanásának látványa.... +1 hogy kijussak a világűrbe... ez matematikailag még lehetséges XD. Köszi a videót nagy pacsi
12:50 Hát remélem..
Jó lenne látni !!!
Amint elér ide a szupernava fénye, be fogja világítani az éjszakát
Istenem de jó a film.
Remélem látni fogom 🤞
A gamma sugárzás nem csak egyetlen irányban terjed, szóval ezt azért még át kéne gondolni, hogy kapunk-e belőle és mennyit.
Ami a robbanást illeti, ha ez bekövetkezik, az nem néhány hétig lesz látható, a jelenség sokkal inkább években lesz mérhető. Eleinte sokkal fényesebb lesz mint a hold, de még később is vetekedni fog a fényével szerintem, így azután félő, hogy az éjszakák évekig nem lesznek ugyanolyanok mint amilyeneket megszokhattunk. Világosak lesznek, de persze nem annyira és főleg nem úgy mintha nappal lenne. Esélyesen amolyan furcsa látvány lesz, amilyent még sosem tapasztaltunk. Ugyanis nem fog hasonlítani semmi máshoz. Sem az északi fény fényéhez, sem a fehér éjszakák fényéhez. Sejtelmes lesz és furcsa. Az emberek ezen valahogy túllépnek idővel, de az állatok már nem biztos, hogy ilyen jól veszik majd ezt a dolgot.
Mindazonáltal, ha tényleg bekövetkezik, azt mindenki érzékelni fogja a Földön valamilyen formában, annyira látványos jelenség lesz. Aki nem tud róla, hogy ez várható és mivel jár, az esélyesen nagyon meg fog ijedni, hogy ez most micsoda. Más kérdés, hogy a Neten meg a híradókban esélyesen el lesz magyarázva, hogy nem kell tőle tartani, de egy ideig hozzá kell majd szokni. Ennek ellenére is esélyesen lesznek olyanok, akik valamiféle misztériumot látnak majd benne.
Nem, ez nem igaz.
@@sandortamas172
Ettől még nem lesz fényesebb tízszer a teliholdnál és nem fogjuk érezni a hőjét.
A dezinformálást viszont nem fogom engedni, szóval ha nem módosítod a kommentet, tiltani foglak.
@@urkutatasmagyarul Mi nem igaz????
@@zsoltgal601
Nem lesz fényesebb, mint a Hold, talán a félhold fényességét sem fogja elérni, azt is maximum hetekre.
@@urkutatasmagyarul Értem. Azt megkérdezhetem, hogy ezt a véleményedet pontosan milyen adatokra alapozod?
Fun fact: Az is simán megeshet, hogy más értelmes civilizációk is tudnak erről a folyamatról, és ők is azt várják, hogy mikor fog robbanni..(már ha nincsenek hozzá túl közel :D) Tehát lehetséges hogy mi emberek, akár több civilizációval/idegen fajjal együtt várjuk, hogy végre elkezdődjön ez a gigantikus kozmikus moziműsor. :)
@@Martiiin41
Simán benne van a pakliban!
😱🤮😂
Nemrég olvastam egy statisztikai alapokon nyugvó elméletet, hogy annak ellenére, hogy a Drake-formulát sokan támadják, illetve a tényezőit sem ismerjük pontosan, a tech. civilizációknak vagy nagyon soknak kéne lenniük a glaxisunkban, vagy nagyon kevésnek. Mivel még nem találtunk 1-et sem, valószínű az utóbbi: nagyon kevés - a Drake egyik megoldása szerint 1/Tejút méretű galaxis. Így egyedül fogjuk végignézni.
Viszont azt sok tudományos fejtegetésből is hajlamosak kifelejteni, hogy a távolság tényezőnél rosszabb az idő tényező. Ha feltesszük, hogy egy tech civ. általunk detektálható tevékenysége néhány 10000 év, ez a galaxis korához képest semmi. tehát sokkal korábban voltak már, vagy sokkal később lesznek majd. Ennél a B. csillagnál csak 500 évről beszélünk, de egy másik tech. civ. nézheti akár +500 fé-vel közelebbről, mint mi, így ők már letudták, de mint fent írtam, valószínű nem nézi senki rajtunk kívül. Ez a szomorú valószínűség.
Bárcsak láthatnám...🥲
Én is nagyon remélem, hogy már megtörtént a robbanás és “ide is ér” a következő 50 évben… Máskülönben nincs mit tenni, fel kell találni az örök életet! ;)
Azt mondják, hogy már megszületett az az ember, aki először fogja megélni a 200 évet a Földön!
Hát én nagyon remélem hogy láthatom 🥹🥹
Az is felfoghatatlan, hogy a csillagok, bolygók életében az a 60-70-80 év, amit mi emberként leélhetünk, egy "pillanatnak" tűnik csak,
tehát amit mi látunk, az egy égitest élettörténetéből szinte egy "állókép", egy fotó, vagy esetleg egy pár másodperces gif. :)
Minden változik és minden mozog:
az égitest mindig más pozícióban van a csillagrendszerében, a galaxisán belül, és a táguló univerzumon belül is,
az évmilliárdok alatt a mérete is változik, a sűrűsége, tömege, anyagösszetétele, égi kísérőinek száma, a pályája is változhat, összeütközhet más égitestekkel, gyűrűi keletkezhetnek majd eltűnhetnek, megjelennek rajta "foltok" és eltűnnek, megjelenhet rajta az élet majd kihalhat, akár többször is,
és mindezekből mi csak egy apró pillanatképet láthatunk,
mint ahogy a tiszavirág (a 3 éves alvó lárvaállapot után) csak 1 napig él,
illetve a méhek is csak 1-2 hónapig élnek.
Valami ESZEMENT!!!
...és 12:00-nél is!
7:07-nál: ezek a méretek, valami döbbenet (tudom, hogy messze nem ez a legnagyobb csillag, de még így is döbbenet látni a saját Naprendszerünkben a méretét!) !!!
első videód ahol ilyet látsz?
@@janostakler7914 Idézek magamtól:
“(tudom, hogy messze nem ez a legnagyobb csillag, de még így is döbbenet látni a saját Naprendszerünkben a méretét!)
Nem, nem az első, de mi a saját Naprendszerünkben leledzünk, annak planétáit láthatjuk jobb esetben szabad szemmel.
Innentől kezdve elég félelmetes elképzelni ebben a rendszerben ezt a hatalmas csillagot.
ua-cam.com/video/85e8u4hMPnA/v-deo.html&lc=UgwURb4aobEdaBDeW9x4AaABAg - Érdekes aktualitása lett ennek az ősrégi rádiójátéknak. :)
Pont a Betelgeose-ről szól, és arról, hogy akár az égitestek is meghalhatnak. :)
Ritkán mondok ilyet, de szeretnén làtni, szóval dögöljön meg 😂
Egyáltalán nem bánnám,ha 499.5 éve már felrobbant volna ;)
Akkor kb. 140,5 évet kéne várni, hogy a Földről látható legyen. Ugyanis a videóban elhangzottakkal ellentétben nem 500, hanem kb. 640 fényévre van tőlünk a Betelgeuse. De persze kivárhatod...🙂
A robbanás sebessège mekkora lesz? Lassú, tehát hamarabb lehet látni nagy távcsövekkel ès előre bejelenteni, hogy most figyeljetek szabad szemmel, mert tíz perc múlva robban, vagy gyors robbanás, ami egy pillanat alatt elkezdődik ès már telihold fènyessègű is lesz?
Néhány hétig lesz látható szabad szemmel
A beszúrt videóban azt írják, hogy "1 óra múlva", majd "3 óra múlva" (1時間後、3時間後).
Egy szupernova robbanása olyan mint a taposóakna, ha te lépsz rá, neked annyi, de ha 100 méterre vagy attól aki rálépett , megúsztad, de ez egy nagyon leegyszerűsített példa
A fagyi meg olyan mint a buldozer, mindkettő elolvad 150 M fokon.... (analóg hasonlat)
a kedvenc csillagom (volt?)
Én "Betelgőz"nek hívom xD
És ha megváltozik a forgás tengelye a robbanás hatására? Akkor mi lesz?
Nem fog
A gammasugárzás ionizálja a felsőlégkört, melynek következtében elpusztul az ózonréteg és erősség függvényében a 10-500méter mélységig sterilizálhatja a tengereket, óceánokat és tavakat.
A bolygó érintett részén égési sérülések, ideiglenes vagy végleges vakság lesz az első gond. A sugárzás következtében megindul a sejt elhalás minden organizmusban, így az emberben is. A halál nem lesz azonnali, cserébe szar lesz. Hosszútávon a bőr rákos megbetegedésének esélye hatványozódni fog, halvaszületés és genetikai mutációk okozta torzult csecsemők fognak a világra jönni. Az ózonpajzs hiánya/ gyengesége okán be kell költözni a metróba, bunkerekbe, ha túl akarjuk élni a következő 10-30 évet.
A tápláléklánc szárazföldi része összeomlik, a vízi elővilág jó eséllyel minimális károkkal, de átvészelheti.
Tipikus kihalási esemény.
A jó hír, hogy nagyon durva sarki fényben lesz részünk egy ideig.
@@rivaj GRB egy világvége scenario ami ellen még a multi planetáris civilizáció sem feltétlen védett xD Tekintve az irányított beam jelleget nagy pech kellene hozzá... mármint hogy valaha megtörténjen, a Betleguese által biztos nem fog
jó volt :)
Ha egy ekkora csillag felrobban, az nem történhet meg, hogy a forgástengelye elmozdul és pont felénk nézzen?
@@t8r74i3e Nem
@@urkutatasmagyarul De kár! :)
Hát nekem a bítledzsúz jobban tetszik.😂😂
olyan az első pillanatban ránézni, mint egy anya méhében fejlődő gyermek :)
Azt úgy kell mondani hogy bítüldzsúz…. Onnan jött a galaxis útikalauz stopposoknak
Arról mikor lesz filmelemzés?
Szupernovából nem lesz fehér törpe, hanem neutroncsillag vagy fekete lyuk.
Nem, nem úgy kell mondani, csak az amerikaiak nem beszélnek más nyelveket, ezért inkább angolosították. De egyáltalán nem helyes
@@urkutatasmagyarul
Úgyis mindenki úgy mondja ahogy először hallotta/megtanulta. De kétségtelen, hogy bítüldzsúzként hangzik a lefaszántosabban
Nem szeretném, a kedvenc csillagképem az orion, sőt az egyetlen amit felismerek 🙈
lehet van még neki párezer éve vissza....
Engem már régóta foglalkoztat a kérdés, szóval végre megkérdezhetem valahol. :D
Szóval mikor elsőre hallottam valahol, hogy a Betelgeuset a kínaiak sárga csillagként írták le, nekem a következő párhuzamot verte a fejembe:
Szóval a Betelgeuse sárga volt, mint a Nap. A Betelgeuse megduzzadt és vörös óriás lett, mint a Nap lesz. Honnan tudják, hogy hatalmas volt már sárgaként is? Amennyire tudom elég instabil jelen állapotában, szóval a mérésekben relatív nagy a bizonytalanság is. A naprendszerbe rakott Betelgeuse tök jó szemléltetés, és ez azért is jó, mert össze tudom majd hasonlítani azzal, hogy a Napról mi is az elképzelés, mekkorára fog duzzadni élete végén? Azt hiszem kicsit a Föld jelenlegi pályáján túlra (ami lényegesen kisebb) és részben így válasz is a kérdésemre.
Biztos van erre jobb magyarázat, csak jó lenne ha valaki aki jobban ért hozzá elmondaná/leírná egyben. :) Lehet egy videó link is jó, amiben elmagyarázzák, hogy hogyan mérik meg a csillagok tömegét. :)
Köszönet a videóért!
ne már hogy a betelgeuze és a beetlejuice között kapcsolat van? nem láttam se a filmet se a sorit. szóval teljesen abban a tudatban voltam, hogy koincidencia. és rémlik, hogy egy álmatlan éjjelen rá is kerestem, van-e kapcsolat. az maradt meg, hogy nincs. viszont legalább most már azt is tudom, hogy idén megjelenik egy tim burton adaptáció. :)
mindegy is. abban reménykedem, hogy valaki felveszi a szupernova robbanását, és vissza tudom nézni. például egy youtube csatornán ;)
Magnetárként kezdi minden pulzár ami ugyanúgy neutroncsillag csak mindegyik mágneses tere különböző erősségű.
Örülök, hogy kimondtad, hogy a csillag neve arab eredetű, ahogy a legtöbb általunk szabad szemmel látható csillagé, a középkori arab kultúra magas színvonalú matematikát, építészetet, csillagászatot tartalmazott, teljes katalógust is készítettek a csillagos égboltról. De ez a "bételgőz" kiejtés nem arab, inkább egy tévesen elterjedt francia átirat maradványa. Nem ismeretlen számomra, emlékszem rá, hogy az igen művelt és tág látókörű öregúr, Ponori Thewrewk Aurél is így mondta egy régi előadásán. A Wikipédiában a kiejtés kapcsán hivatkozott szakcikk Válas Péter csillagásztól már jóval szakszerűbb. Én régről a Bet-el-geuze alakot ismertem, de említeni szoktak egy Ibt-al-dzsauza alakot is, mint egy másik régi arab nyelvjárásbeli alakot. A magánhangzók kapcsán jó, ha tudjuk, hogy az arab nyelvben a gyerekeknek szóló könyvek, néhány napilap és a Korán kivételével nem szokás a magánhangzók jelölése, vagyis nekünk csak egy "bt-al-dzsz" hangsor van a kezünkben, és a szóban fenntartott szájhagyomány, konkrétan a beszélt nyelv örökíti át, hogy ezt ki hogyan ejti, néptől, országtól, kortól függően.
Az Ibt-al-dzsauza hozzáértők szerint valami olyasmit jelentett, hogy "az óriás/nagy alak válla/hónalja". Gondoltam, nézzük már meg, hogy az arab Wikipedia hogyan hívja, és ezt találtam: منكب الجوزاء, ez úgy ejtendő, hogy "mankab al-dzsauzá". Vagyis a franciás "gőz" végződést átengedhetnénk már végre a jól megérdemelt enyészetnek.
És milyen szépek azok az arab csillagnevek. ❤
Szerintem kipróbáltad... 😜😄
Miskolcon nálunk van egy kék szerintem sirius csillag avason
Az Orionhoz közeli Canis Major (Nagy Kutya) csillagképben.
"A Nagy Kutya fő csillaga a Szíriusz, vagyis az α Canis majoris. A Földről látható csillagok között ez a legfényesebb (a Napot kivéve)."
A Sirius (Szíriusz) 8,7 fényévnyire van tőlünk. Ngyon "közeli" csillag. (A Nap 8 fénypercre van tőlünk. Még közelebbi csillag!! :D )
Egy robbanás hogyan tarthat hetekig? Miért nem pár perc, vagy pár óra?
Egyrészt mert sokkal több anyag robban fel, mint egy dinamit esetében, másrészt pedig a hatalmas hő okozta fényjelenség is tovább tart, hiszen lassabban hűl le az anyag.
A robbanas valoban csak masodperc vagy perc. De az anyag tagulasa hosszabb ido. Emiatt napok,hetek mire eleri a fenyessegenek a maximumat. Utana az elhalvanyodas honapok vagy evek.
Jöhet az újabb videó hogy még sem haldoklik csak egy kettős csillagrendszer része és emiatt változott a fényereje :D
Tehát akkor az a hosszú élet titka, soha ne tartózkodj haldokló csillag forgástengelyében? Ehhez a szupernovarobbanások gyakoriságát tekintve mekkora mázli kell?
ez matematikailag nem valószínű, de nem is lehetetlen, minden esetre jobb a statisztika szerinti legtöbb halálesetet okozó fürdőkádtól tartózkodni
Majd robbanás közben jól elfordul, és mindmeghalunk!
Ez szerencsére nem így működik
Hülye kérdés de ha ez megtörténik az orion csilagkép neve? Vagy az emberi szimbólum amihez hasonlítani szokták nem fog megváltozni? Vagy nem változik ennyire drasztikusan a csilagkép?
Az a csillag el fog tűnni, a többi változatlan marad.
Az ókori Egyiptomban megőrülnének, megvadulnának. 😂 Az egész vallási rendszerük meginogna.
04:20 - ő egy "vicces" démon.😂
Tuti nincs olyan szerencsém, ha még meg is történne az életemben, tuti elfelejtem. XD
Nekem hiányozna, ha eltünne az éjszakai égről...
Ugyan már. A Plútó leminősítését is túléltük 😂
@@lacikeri3102 Ismerek olyat, aki nem!
Honnan állapítják meg a forgástengelyét?
Dopler effektus az egyik modszer. A csillag egyik oldala felenk kozeledik akkor a masik tavolodik. Emiatt az elemzes soran a kozeledo fele kek a tavolodo pedig piros "szinu" lesz.
A csillagok es gazoriasok retegei mas mas sebesseggel forognak. Tehat a felso polus mas sebesseggel forog mint az egyenlitoi terulet. A jupiter felhosavjainal jol megfigyelheto.
RIP beetlejuice
Szerintem minimum 100 év, mire látszani fog. Viszont felmerült a kérdés bennem, hogy oké, hogy ennél a robbanásnál 500 fényév biztonságos távolság, de akkor jelen esetben milyen távolság lenne a “nem biztonságos”, illetve az “földi élet veszélyben van” kategória?
Ha felénk néze a forgastengelye, akkor már lenne miért izgulni, egyébként egy ilyen robbanás párszor 10 fényéven belül képes 'csak' pusztítani
lesz minden szupernóva videó 😊😊
Bételgőz.... hát... maradok a Bitüldzsúznál :D
Attól függ, hogy a filmre, vagy a csillagra gondolsz. Amúgy te Dzsézisz-nek mondod Jézust is?
@@megyeriek És ha igen? :D
Ne játsszuk már az orthoepia pápát.
Ez terjedt el, ezt hallgatjuk évek óta, ezt szoktuk meg, ezért ez lett közismert.
Bár véleményes, de sztem jobban is hangzik. Ez van.
Tehát belátod, hogy helytelenül használják, és elvárod, hogy én is helytelenül mondjam?
Nagyon fura vagy nekem.
@@rivaj Lehet hogy ti ezt halljátok évek óta, ezt szoktátok meg, de mi nem.
@@urkutatasmagyarul Azt írtam "maradok".
Nem tudom ebben mi az, amit magára vehet valaki, aki nem én vagyok.
Nagyon fura ez nekem.
Najó.. Hallottam már ezt a csillagot "Betegeusz"-nak(én is ezt használom), "Betelgőz"-nek és "Betelgeuszé"-nak is, de álmomban sem gondoltam volna, hogy a "leghivatalosabb" kiejtés a Bételgőz.
Böndölgőz.
Én Beetlejuice-nak, kapartam is a falat...
Üdv 2024.07.11. Köszönet🙏
Bételgőz 😂😂😂
Az
Szerinted
@@barnabasmezei5575
Dehogy is! Az arab elnevezés szerint:
ua-cam.com/video/rzPOTV8fcoo/v-deo.htmlsi=LlFU91BfIQcu7LYI
És Timbuktuban hogy hívják?
@@barnabasmezei5575
Nálad ilyesmi a színvonal?
Ennek a csillagnak lehetnek bolygói?
@@timacs26
Ha voltak is, mára már vélhetően elnyelte őket
@@urkutatasmagyarulÉn legtöbbször a német kiejtést hallottam... vagyis Bételgojze. Amúgy jó a vidi, repül a kávé!🤣🤣🤣☕☕☕
@@urkutatasmagyarul Az ilyen bolygó elnyelés hogyan befolyásolja ezt a folyamatot? Belevegyül, mint a kakaópor a tejbe vagy csak ott úszik, mint a gombóc a levesben? Esetleg olajat önt a tűzre vagy épp ellenkezőleg, mint ha földet szórnánk a tábortűzre?
@@hgdfnf
Ez sok dologtól függ, de a leggyakoribb esetben, a csillag felfúvódása olyan híg gázt alkot majd, hogy alig lesz hatással a bolygókra, szóval inkább a leveses példa a nyerő.
Az biztos, hogy a bolygók semmilyen érdemi hatással nem lennének a robbanásra.
végén miért Büki Dani hangját lehet hallani? :D már bocsánat hogy ezt vettem ki a videóból xD
Nem tudom, miről beszélsz, de megbocsájtok! ;)
Én úgy tudom hogy már felrobbant csak még nem látjuk
@@AttilaMatusek-qd6ty Lehet, de amíg nem látjuk, nem is tudhatjuk, hogy felrobbant-e már
Szerintem sok mindent sőt mi több sok mindent nem is tudunk az űr röl forgási tengely ide vagy oda biztos hogy nem az lessz amit mondanak de Mind1 is a lényeg hogy lehet akármilyen elmélet vagy számítás vagy képlet a világűr fog még elméleteket számításokat megcáfolni, szóval hiába mondják hogy a forgási tengelye nem olyan hogy az útjába legyünk az változhat. (Szerintem)
Netto hülyeség.....
Ételgőz.....
😂😂😂😂😂😂
Ekkora tömegnél hogy hogy nem fekete lyuk marad hátra hanem csak neutroncsillag?
Az majd a neutron csillag halálát követően jön létre, de ez kb. 5. es tanagyag.
Ahhoz nagyobb tömeg kell :)
Nem éri el a schwarzschild sugár méretét ami a szingularitás körüli azon távolság ahol az eseményhorizont széle van
🔭🤔😉👍