Appreciate the English captions. Your video has been the most detailed among the Wyse 3040 videos I have seen. If I find one for a good price I may buy one to use as a dedicated music player / jukebox computer.
Szanowna spolecznosci. Podziele sie z Wami w yym wpisie moimi dotychczasowymi doswiadczeniami odnosnie Wyse 3040. Założyłem sobie, że spróbuję zbudować w oparciu o Wyse 3040 domowy NAS, postawiony na OMV. Zmierzyłem się z lekturą wielu wątków na wielu forach i świadomy wielu problemów, na jakie mogę napotkać, przystąpiłem do działania. Po 5 dniach niepowodzeń różnego rodzaju, postanowiłem sięgnąć po opcję ostateczną, która od poczatku wydawała się właściwa, ale aż za prosta, żeby w nią od razu uwierzyć - bo skoro UEFI w Wyse 3040 jest aż tak spaprane, to jak coś osiągnąć? No więc w kilku krokach. 1. Przygotowanie bootowalnego pendrive w Ventoy, na którym umieszcza się obrazy: Ubuntu 22, OMV 7 i Debian 12. 2. Pierwszy krok to sformatowanie pamięci eMMc Wyse przez live-Ubuntu. Po zakończonym formatowaniu restart. 3. Krok drugi to instalacja OMV 7 na pamięci eMMc terminala - instaluje się od początku do końca bez problemu. Kiedy pojawi się komunikat o zakończeniu instalacji i wyciągnięciu pendrive klikasz OK, ale pendrive nie wyciągasz!!! 4. W trakcie restartu klikasz F12 i w Ventoyu klikasz Debiana, nastepnie "Zaawansowane" i "Rescue mode" - jak na filmie Taty.Geeka. I teraz - jak znajdziesz i wymusisz instalacje GRUB w tym niestandardowym EFI, poczekaj chwilę, następnie kliknij kilka razy "wstecz", aż się pojawi okno z drzewem czynności - na samym dole będzie "przerwij instalację", naciskasz to, system się zacznie restartować i teraz wyciągasz pendrive, a za chwilę zobaczysz okno GRUB i zacznie ładować sie konsola OMV z adresami IP. I w zasadzie to koniec. Ja natrafiłem w tym miejscu na problem z właśnie adresami IP - nie mogłem zidentyfikować mojego, ale to prawdopodobnie dlatego, że miałem tylko WiFi - prawdopodobnie po kablu powinno to zadziałać od razu. I tyle w zasadzie. Jak uda mi sie wszystko do końca zweryfikować,dam znac. Pozdrawiam wszystkich.
Potwierdzam - połączenie kablowe podczas instalacji i późniejszej pracy rozwiązuje problem. Śmiga aż miło!!! I nie trzeba się gimnastykować z tymi ścieżkami GRUB - po kablu wszystko instaluje się i odpala od razu! Pozdrawiam wszystkich.
Od jakiegoś czasu mam ten sprzęt i solidnie go przetestowałem. Jak dla mnie jest wystarczający - śmiga na nim Debian 11 z środowiskiem Xfce, mam na nim postawionego VPNa + Firewalla + Antywirusa, klienta BT - Transmission, Sambę obsługującą dysk na USB 1 TB, dodatkowo połączanie zdalnego pulpitu VNC, Dockera + Home Assistanta i jeszcze kilka innych - użycie procka 30%. Wszystko śmiga, choć z 8 GB pamięci robi się coraz mniej - nie usuwałem praktycznie żadnych pakietów zainstalowanych wraz z systemem - ale jakby pokombinować to udało by się 1GB zwolnić. Z 8GB starczyło jeszcze swap na 1GB. Całość pobiera 5W, czyli niewiele więcej jak bramka Zigbee od Xiaomi którą miałem wcześniej a obsługiwała ona co najwyżej niewielką część mojego sprzętu w smart domie.
Bardzo dziękuje za film, za całą serie. Nie umiem się doczekać podsumowania serii i kupienia klienta żeby w końcu zmodernizować swoją sieć w domu przez pihole i unboud. Powodzenia i życzę jak najwiecej wolnego czasu, żeby oczywiście robić filmy na yt 🙂
Dzięki za miłe słowa, cieszę się że trafiłem z tematyką filmów :) Do końca serii jeszcze kilka odcinków muszę nagrać, ale już niedługo zacznę publikować na bieżąco wyniki testów wydajności terminali w miarę jak będę je wykonywał. Postaram się żeby na stronie www gdzie będą wyniki było trochę więcej danych niż jestem w stanie zaprezentować to w filmie. Dam znać jak tylko uda mi się odpalić stronę :)
@@KarolSitek-wx7vj udało mi się uruchomić win10 z dysku sdd podłączonym przez USB, ale był on zainstalowany wcześniej na innym terminalu, kiedy był podłączony przez złącze sata. Instalator Windowsa nie puszcza instalacji bezpośrednio NA dysk USB. Można też szukać tych mikrowersji win10, które mieszczą się na 16gb emmc, ale one są szemrane, raczej nielegalne i często mają jakieś złośliwe dodatki, także tego nie polecam.
@@KarolSitek-wx7vj nie sprawdzałem więc ciężko mi coś konkretnego polecić. Z drugiej strony wydajność tego terminala jest raczej słaba i o ile pod jakimś linuxem bez środowiska graficznego to jeszcze da radę, to praca w oknach będzie po prostu uciążliwa... to niestety nie jest dobry kandydat na komputer na codzień.
Według mnie ta seria jest teraz bardzo potrzebna dla osób które chcą kupić raspberry pi. Teraz prawie nigdzie sie nie da kupic malinek a jak juz to za kosmiczne kwoty a jakie klienty są dostępne. Chcialem juz kupic taki terminal ale udalo mi się kupic raspberry pi 2b prawie nowe za 80zł, nie jest to najwydajniejsza malina ale dla mnie idealne :)
@Sqeko - to właśnie problem z dostępnością Raspberry spowodowały że pochyliłem się nad tym tematem - i w sumie dobrze wyszło :) Przy aktualnych cenach malin (jak już się coś znajdzie) to naprawdę można poszaleć z terminalami i wciąż będzie taniej niż z Raspberry.
@@tatageek jako drugi Pihole działa dobrze - nie bardzo dobrze ale dobrze tj na Ubuntu server brakuje pamięci emmc po synchronizacjach Gravity-sync. Disk shortage występuje dosyć często i często trzeba restartować usługę DNS. Ale poniżej 100 zł udało się kupić więc człowiek uczy się pokory do Linuxa na tak małej przestrzeni :)
💪😎🔥🔥🔥 Widzę, że rozkręciłeś się na maksa z tymi filmami o terminalach! Trzymam kciuki, by ten film też stał się przebojem! Choć może czasem warto by dać też inną tematykę dla odmiany?
Agrafka Agrafka To prawda że z tymi cenami za te terminale w stosunku do ich wydajności to kogoś pogięło. 300zł to powinna być maksymalna cena, za terminal, który nie jest wstanie uciągnąć filmu w 720P nie startowa.
Jak potrzebujesz wydajności to za 200 znajdziesz pc poleasingowe od i3 4gen do i7 2 gen. Nie oszukujemy się każdy w tym budżecie musi liczyć się z kompromisami.
@@rycho2009 Nie mam problemu z kompromisami, ale do pewnego stopnia. Wiadomo że to nie ma być PC do codziennego użytku bo nie do tego to służy, ale skoro taki terminal ma problem z otworzeniem filmu w HD to np jako mały i tani media center do TV na Librelec o niskim poborze energii, też się nie bardzo na da a np raspberry pi 3 czy 4 spokojnie się do tego nadaje, te terminale mają być tańszą alternatywą dla szalejących cen raspberry pi, tylko że np malina nie ma problemu z otworzeniem filmu w HD. Jak ktoś chce kupić taki terminal do uruchamiania linuksowych aplikacji CLI to taniej, i wydajniej, wyjdzie mu kupno VPSA niż takiego terminala.
@@AnonimowyPolak Mam starego stacjonarnego Della A SFF z AMD A06 jest to dwurdzeniowiec cos 2 razy po 3,4 Ghz i 4 ddr 3 .Pobór energi jest na poziomie 40-46 W i to bez róznicy czy YT jest na 720 czy HD !Wykorzystanie procesora to srednio 10-20 procent! Ciekawsza opcja to znalezienie starego laptopa w niskiej cenie np 200 zł!Mój z 2013 roku budźetowy Celeron 1.9 GHz razy dwa,8 ram ddr3U i ssd 128 Gb U zużywa okolo 15-16 wat przy ogladaniu filmu czy YT na 720 czy to samo w HD!Sprawdzałem inne laptopy na ddr 2 potrafia jednak popbierać okolo 40 Wat w czasie podobnej akcji!Podobno laptopy bez matrycy teżpobierają o te 10 wat mnie prądu!
W sumie jest to spoko zabawka do streamowania gier i programów z akceleracją graficzną. Działa spoko na tym Moonlight postawiony na Debianie. Flatpak instaluje wszystkie dodatkowe zależności i z sukcesem można dekodować stream sprzętowo. Całość w trakcie sesji zabiera mniej niż 500mb RAM i system mieści się na tym dysku emmc. Jak zwykle dzięki za polecenie fajnego sprzętu do zabawy i wszystkie tip’y związane mi. z efi.
Hej, też kupiłem taka sztukę ale nie chciało mi sie bawić w na debianie 11/12, wiec zainstalowałem ubuntu 22 (bez środowiska graficznego) i działa bez problemu Komputer służy do diagnostyki sieci u klientów.
Dzięki za kolejny fajny materiał z serii, ten 3040 to wydaje się fajną bazą na pfsense czy opnsense. Na mini pcie można gigabitową kartę no i wydrukować obudowę.
tam jest m.2 a nie minipcie. patrząc na inne materiały dotyczące instalacji pfsense na terminalach, to 3040 będzie za słaby. sporo osób używa do tego celu HP T620Plus z dodatkową kartą na PCIe i to wydaje się być w miarę ok.
Zacząłem się nim w końcu bawić (wersja z zasilaniem 5V) pod kątem Proxmox Backup z zewnętrznym dyskiem. Jeśli jeszcze masz ten model to mam dwa pytania: 1) WOL - bez względu czy ustawię PXE czy tylko LAN - u mnie nie działa, lampki LAN gasną po wyłączeniu zasilania i magic packet nie dociera. Futro 940 wstaje, więc soft jest ok. 2) Wake on time - ustawiłem everyday o określonej godzinie i nic Zasilam zasilaczem HP 5V 4A, Bios 1.2.5. Factory reset nie pomogło 🤷🏻♂️
dostępność Wyse 3040 jest słaba, a ceny u niektórych sprzedawców odkleiły się od rzeczywistości... film powstał po to żeby pokazać szerszemu gronu to urządzenie, innymi słowy - wydałem 250zł po to żebyście wy już nie musieli ;)
Spokojnie za 80 zł można teraz kupić wersję na 5V bez zasilacza. Ja sobie takie przerabiam na zasilanie przez usb C i idealnie się sprawdza do drukarek 3D
Dobry film. Problem z małą, wlutowaną pamięcią, rozwiązałem trochę inaczej. System wrzuciłem na emmc ale partycję /home wrzuciłem na osobnego pendraka podpinanego do usb 3.0. Do moich zastosowań sprawdzi się lepiej niż malina. PS. No i rzeczywiście temperatura to maks około 55 stopni, malina bez odpowiedniej obudowy potrafi się zagrzać.
i to też jest dobre rozwiązanie. zdecydowanie jest przewagą Wyse 3040 nad maliną to że dobra obudowa z przemyślanym chłodzeniem jest już "w zestawie" :)
Hej, zastanawiam się czy da radę na tym zainstalować proxmox a na nim adguard? czy lepiej ubuntu serwer i adguard. Pytam bo mam optiplexa 3000 z proxmox i maszynami +anduard ale do zabawy, a potrzebuję coś co będzie 24h latać z adguard. Pozdr
wydajność zbliżona do Pi4B więc na upartego proxmox z adguardem da rade, ale nie po to się instaluje proxmoxa żeby jedną wirtualkę trzymać i wszystko zależy od tego co tam jeszcze wrzucisz. na pewno adgurard na gołym linuxie nawet nie spoci tej "łajzy" ;)
@@tatageek Znalazłem chwilę i postawiłem na 3040 ssd (usb) proxmoxa a na nim adguarda w lxc, proxmox backup serwer (vm) oraz fileserwer w lxc.Całość zjada 60-75 % RAM. Najwięcej ramu zjada vm, ale musiałem proxmox backup postawić na vm bo jako kontener nie widział zasobów na które mi robi backup z innego terminala. Wszystko chodzi elegancko i pobiera tyle co nic:) Pozdr.
Generalnie to chyba jedyny (TANI bo np. zima board jest drogie) minipc x86 zasilany 5V. Fujitsu s740 czy s540 nie da rady dostać. Pod innymi filmikami z tym sprzętem widziałem komentarze że wersja 12V też lata z zasilaniem 5V 2A, nawet pod pobciążeniem. Oczywiście odwrotnie to wiadomo, spalimy. Ja najbardziej jestem ciekaw czy porty USB3 z innych terminali to dobrze zasilają. Na s940 mam opnsense którego nie chce wirtualizować. Chciałem jakoś doinetegrować do niego adguarda home. Ale zamiast integrować może właśnie lepiej kupić 3040, wrzucić alpine, do tego adguarda i zasilić go s940. Jedynie logi trzeba by jakoś archiwizować bo 8gb to naprawdę mało.
aktualnie do instalacji wszystkich systemów używam pendrive z programem Ventoy - bardzo wygodne rozwiązanie. jeśli to z jakichś powodów nie chce zadziałać - to obraz instalacyjny "wypalam" programem Balena Etcher, ewentualnie Rufus.
Witaj jeszcze raz Tato.Geek'u. W temacie użycia tego cienkiego klienta pojawił się w mojej głowie taki pomysł, żeby spróbować użyć Wyse 3040 jako bazy dla "biedaNAS" z dyskami podpietymi przez hub USB3.0. Myślisz, że to ma prawo zadziałać?
Mam dwie sztuki, kupione po ok 100zl. Raspberry 3 odstawione. Wykorzystuje do HomeAssistant. Polecam za pobor mocy vs wydajnosc i gabaryt! Minus to wielkosc dysku ssd.
Ten pobór prądu wyszedł zaskakująco duży, zerknij na parky ile on zmierzył, może zasilacz nie ten? Czy może mierzyłeś z tym ssd i tyle zjada? Co do tych 5v i 12v to krążą legendy że co komu się spaliło, ale akurat to rozbierałem i moje wyski na pewno mają na wejściu zasilacze 4-18V. Widziałem dwie wersje i mają tak samo, może jest jakaś dodatkowa jeszcze, ale może jak to po dellowemu różnica być tylko w tym jaki zasilacz wymyślili sobie dawać :) Bug efi to bug nazwy wpisu, wejdź w bios i ustaw jakiś i zobacz co zapisze, można to z byle konsoli poprawić w minutę. Wlasnie odkryles jak geekbench bywa określany mianem czegoś co przypomina slowem przescieradlo ;) trzeba byc wiec bardzo ostroznym w wnioskach bo maly detal zmienia wnioski :)
patrząc na film Coleslava w którym pokazywał retroemulację na 3 różnych terminalach, dużo słabszych od Wyse 3040, powinno być ok. Jeśli jeszcze nie widzieliście - polecam: ua-cam.com/video/53R17AZPMqw/v-deo.html
mam jeden tani, bezmarkowy adapter z allegro i działa on wyśmienicie z każdym terminalem jaki posiadam (można znaleźć na allegro wyszukując frazę "adapter hd112" cenie 16,99) mam też aktywną przejściówkę DP-HDMI która teoretycznie powinna rozwiązywać problem z HDCP, mówię teoretycznie bo takiego nie miałem więc nie mogę sprawdzić, natomiast sama przejściówka działa bardzo dobrze.
zdecydowanie te 180zł (tyle samo dałem bez zasilacza) to max za to urządzenie. ogólnie dostępność 3040 jest bardzo słaba, a niektórzy sprzedawcy dają opisy i ceny przynajmniej jakby jakieś urządzenie gameingowe sprzedawali ;)
Warto wiedzieć, że gniazdo M.2 to interfejs SDIO, a nie standardowe PCI-E. Praktycznie bezużyteczne, gdyż na rynku bardzo trudno dostać kartę Wi-Fi na SDIO.
tak, w przypadku Wyse 3040 to M.2 jest praktycznie bezużyteczne niestety, a szkoda bo można by było do jako-takiego stanu ten terminal doprowadzić np kartą SATA na M.2
Myślę że do porównania różnych platform sprzętowych powinieneś zastosować DietPi, jest to OS działający na x86, RPi, NanoPi, i wielu innych SoC. Wiem, czepiam się: 1:19 w języku polskim odmieniamy jednostki, 1(jeden) wolt, 3(trzy) wolty, 12(dwanaście) woltów. Jak zawsze bardzo fajny materiał.
Działający nie znaczy dobrze zoptymalizowany, a już na pewno pod x86, bo tam jest raczej w celach deweloperskich. Zapewne najlepiej wyjdzie dedykowany thinOS od della.
@@dmckrk DietPi zawiera zestaw benchmarków, optymalizacja jest dobra jak na system multiplatformowy. Platforma x86 to 10%, RPi4 to 20% użytkowników. Na stronie projektu znajduje się zestawienie wydajności systemu na poszczególnych SoC/SBC.
@@h.b_h.b właśnie to nie jest ani szczególnie rozwijany system pod kątem optymalizacji, ani samego działania, to raczej zestaw skryptów i installerów mających uprościć userom początki i dodawanie aplikacji bez wchodzenia głębiej, więc nikt nie udaje nawet że cokolwiek jest łatane w kernelu czy obsłudze konkretnego sprzętu. To już lepiej mieć to co pod spodem kopiują niż wyklikiwać po fikuśnych menu :)
Nie znam się, mam pytania, da sie na tym zainstalowac jakiegos windowsa? albo np. jakieć oprogramowanie typu KODI żeby zrobić z tego multimedialny kombajn? Albo np. odtwarzacz Spotify?
Windowsa można odpalić z dysku SSD podpiętego pod USB, ale musi być zainstalowany wcześniej na innym urządzeniu, instalator windy nie pozwala na instalacje na dysku SUB. Dysk wlutowany w tym 3040 o tylko 8GB - za mało na windowsa (chyba że jakieś Tiny11 czy coś w ten deseń - ale takich wynalazków nie sprawdzałem osobiście)
Można, pod warunkiem, że to m.2 podłączysz przez usb3 :) no chyba że pytasz o m.2 opisane do wifi? A tak, tam jest m.2 E, ale bez linii pcie, a jedynie sdio, czyli możesz tam podpiąć kartę SD w najlepszym wypadku i ona będzie dodatkowym storage, wtedy /boot na emmc do startu i dalej system z tego. Podsumowując - to m.2 nadaje się głównie do wifi :)
w standardzie raczej takich nie znajdziesz, ale niektóre mają takie opcje i nawet czasami da się takie modułu kupić. do tego terminale w wersjach "plus" (z slotem PCIe x4) można doposażyć w dodatkową kartę z nawet 4 portami ethernet. będę coś takiego w przyszłości pokazywał.
volumio dla raspberry pi nie zadziała, ale jest do pobrania wersja na x86. Wyjście audio jest w postaci gniazda minijack. Być może zadzialaloby także audio przez display port - ale tutaj tylko gdybam.
tak, jeśli będzie poprawnie skonfigurowana (i z dobrym sterownikiem) to spokojnie może odpytywać urządzenia BT. Ja do tego celu używam Raspberry Pi ZeroW, ale to na wszystkim zadziała co udostępnia HCI dla BT
@@tatageek W takim razie ostatni wątek, ew. materiał na film :), Czy i jak nie mieć kilku Domoticzów na kilku rpi0W a sprawić by rakie 0W przekazywało dane do odrębnego domoticza. ESPEasy to wiadomo że ma integrację ale z takim 0W jak mamy Domoticza na Wyse - jak to spiąć.
Mały brzdąc. Jak bierze 9W w max to i z powerbanka by ruszył. Mam stary terminal (bez zasilacza) na 5V ale bez zasilacza (pisze że też ma być 3A). Kupiłeś używany?
tylko używane, ma być jak najtaniej, a akurat w przypadku 3040 to sprzedawcy potrafią odlecieć z cenami używanych. więcej niż 200 zł to nie jest warte.
Mam pytanie po zainstalowaniu debian 12 wszystko działa po zaniku prądu terminal się odpala tylko mam problem z putty łączy się z terminalem ale działa przez jakieś 15 min po czym nie można połączyć po restarcie znów to samo co jest tego przyczyną ?
Cześć! Może mi ktoś pomoże ze społeczności ;) Mam dylemat natury moralnej: czy opłaca się obecnie kupować zestawik Raspberry Pi 400 za niemal 600zł, czy lepiej poczekać na lepsze czasy ? Chciałbym się tym pobawić, ale nie chcę też wspierać zachłannych sprzedawców.
Pi400 jakoś szczególnie nie odleciało z cenami, a na pewno nie tak jak Pi4B. Jeśli jesteś pewny że chcesz poznać malinę, być może masz już jakiś pomysł na zastosowanie, i masz możliwość zapłacenia tych 600zł - to ja bym powiedział że warto. Niestety nic na ten moment nie wskazuje żeby dostępność (i ceny) malin miały wrócić do normy.
miałem wątpliwą przyjemność z tym procesorem w donglu meegopad T02 i tablecie od huwi . Cięzko się tego używa do zastosowań multimedialnych internetowych.
Nie tylko specyfikacja, ale też wsparcie. Widziałeś kiedyś serwer za bańkę bez sterowników? Chodzi jak odkurzacz (brak sterowania wiatrakami, temperaturami), brak jakiejkolwiek akceleracji i wielu rzeczy. Z tanimi chińczykami jest podobnie - specyfikacje cudowne, ale często przez proste błędy softu jest jak piszesz.
dziwny problem mam z tym terminalem. po wylaczeniu lub reboocie nadal swieci sie dioda w przycisku włączania. na reddicie ludzie pisali ze to wystepuje tylko przy podlaczonym kablu displayport, zaraz to sprawdze. ps: problemow z bootowaniem linuxa nie mialem, tylko ja akurat instalowalem ubuntu 22.04 nie przez venoty
Witam, czy ustawienia biosu mogą mieć wpływ na to że klient się sam restartuje ? Nie jestem w stanie zainstalowac żadnego systemu bo w połowie się restartuje. Dodam że liveCD działa i się nic nie dzieje
Takie restarty to raczej znak uszkodzenia a nie ustawień BIOSu, ale żeby mieć pewność proponuje przywrócić do wartości domyślnych (+ możliwość startu z USB) i wtedy spróbować zainstalować system.
@@tatageek dziękuję za szybką odpowiedź. Spróbuję może się uda. Jest jakiś program żeby przetestować podzespoły jak RAM CPU itp? Tak w ogóle Super filmy 👍
No więc tak... Kupiłem to "cudo" za przysłowiową "stówkę". Po czterech godzinach walki, niezliczonych "...pi...", "...pi..." i innych wymyślnych epitetach udało mi się w końcu pozbyć ThinOS i - wykorzystując po drodze jakiegoś Linuksa do formatu rzeczonej eMMC - zainstalowałem Andka x86 na Wyse 3040 (o dziwo na Andku prawidłowo działa oryginalna karta WiFi. Pierwsze wrażenia - chodzi to całkiem całkiem - wiadomo, demon prędkości to to nie jest, ale muł też nie. Aplikacje się poaktualizowały. Jednak niestety mój plan z Tuya Smart nie wypalił - Tuya po prostu nie działa i tyle w temacie. I w sumie to się teraz zastanawiam co dalej - wiadomo, Win na tym raczej nie pójdzie, na Linuksie się kompletnie nie znam... Więc albo zostawię Andka i będę się dalej bawił w sprawdzanie czy i jak to działa i co można na tym Andku zrobić (jak to wykorzystać - jakaś platforma Disneyo-Netflikso-itd podobna), albo... No właśnie, może ktoś rzuci jakiś pomysł. Pozdrawiam.
Posiadam terminal Dell Wyse Tx0D. Kupiłem go za śmieszne 20 zł. Terminal posiada procesor ARM Marvell ARMADA Dual Core PXA2128 1.2 GHz. 2GB RAM i 4 GB Flash. Mam pytanie co można z niego zrobić ? Z racji tego, że ma procesor ARM to raczej postawienie na nim Windowsa nie wchodzi w grę. Zatem jakiś Linux ? Co byś zrobił z takim sprzętem :)
To jest tzw zero-client, nic na nim nie zainstalujesz niestety. Służy tylko jako terminal do podłączenia do usługi terminalowej na serwerze. Może posłużyć jako przycisk do papieru, ew. Można obudowę wykorzystać dla jakiegoś innego urządzenia.
@@tatageek Ok. Dzięki. Dobrze wiedzieć. A co z tymi usługami terminalowymi ? Stawia się jakiś serwer, do którego podłącza się takiego klienta ? Ten serwer jest oparty na Windowsie, Linuxie ? Co wtedy można na takim terminalu robić ? Można odpalić jakąś grę z tego serwera ? :) Bawiłeś się już kiedyś w takie coś ? :)
To systemy typu Citrix i inne raczej nie do odtworzenia w domowych warunkach, a służące do odpalania zdalnie aplikacji typu "stany magazynowe" czy "kontrola dostepu". Szczerze mówiąc nic co można domowo wykorzystać.
pomijając Raspberry Pi, to w miarę zbliżone są jeszcze komputery typu Intel NUC. są trochę większe, za to mają zdecydowanie większe możliwości rozbudowy i wydajność. Ceny różnie - używane można wyrwać
idealny termianl pod jakiś server plików albo jak ja mam w domu do ngroka oraz kamerki gdzie podgląd mam za pomocą programu motion, ja u siebie mam terminal igel d220 z kartą wifi na usb kamerką internetową dyskiem hdd 320GB oraz lubuntu 16.04 chodzi cały czas i pobiera coś ponad 6w
Kupiłem 3040 i po podłączeniu nie wyświetla mi obrazu tylko miga dioda led włącznika na kolor pomarańczowy. Mignie 4 razy i później 2. Nic więcej sie nie dzieje. Nigdzie nie potrafię znaleźć rozwiązania :(
@@tatageek Dziękuję Ci za szybką odpowiedź :) Też tak myślałem... okazało się, że winowajcą był kabel DP do HDMI. Nie mam pojęcia dlaczego ale nie chce współpracować z moim monitorem. Dell ruszył po podłączeniu do starego tv lcd.
@@tatageek w zasadzie odkryłem to przypadkiem. Zwróciłem uwagę, że terminal nie podaje tego błędu kiedy odłączę kabel DP :) Polecasz jakieś kable dp do HDMI, czy lepiej przejściówka?
Mam jakąś tanią przejściówka (pasywną) i działa mi z kazdym terminalem jaki sprawdzałem, a targam nią cały czas od roku. Jakiś noname totalny bo na obudowie nic nie pisze.
jest jeszcze kwestia wydajności - to firmowe eMMC jest piekielnie wolne - pytanie czy to kwestia kości i wymiana pomoże czy to jednak kontroler/magistrala, wtedy będzie kiszka.
obczaj jeszcze Fujitsu S540 - mocniejsza konkurencja od Della 3040. Jest jeszcze Fujitsu S740 z J4105 i S940 z J5005 - ten pierwszy dostępny i tani, ten drugi troche mniej dostępny i droższy.
Gdyby nie twoja porada na temat UEFI, to bym go wywalił do kosza, najdziwniej zachowuje się przy próbie instalacji ubuntu, GUI zawiesza się przy przejściu do następnego kroku po wyborze języka klawiatury
Mimo wszystko sprawdziłbym tu windowsa (jakąś odchudzoną 8.1 np...?), pod przeglądarkę powinno się jeszcze nadać, 1080p60 chyba też ze sterownikami gpu powinno ruszyć. No i idąc tym tropem może by działały usługi w stylu GeForce Now czy inne stadie...? ;p
Próbowałem instalować win10 na dysku SSD podpiętym przez usb, ale instalator windowsa powiedział "nope". na napędach usb nie da się zainstalować. za to ruszył już wcześniej zainstalowany win10 którego podpiąłem przez usb i chodziło to... ślamazarnie. tam jest tylko 2gb ramu, sama przeglądarka uruchamia się wieki...
@@tatageek No bo też warto w Windowsie pogrzebać jak w wydajnośći odznaczyć prawie wszystko, dosyć sporo ramu można odzyskać... Pomijając że właśnie dlatego mówiłem o jakichś odchudzonych Windowsach ;P na laptopie gracie niedawno zainstalowałem win 7 starter odchudzony, śmigał jak wściekły ;D
@@tatageek Korzystałem parę lat z takiego. Na nim przeszedłem StarCrafta II ;) Skyrim wymaga wymuszenia w konfiguracji rozdzielczości 640x400. W 800x600 jest grywalny ale trzeba wtedy zjechac na najniższe detale a wtedy gorzej wygląda więc lepiej niższa rozdzielczość a nadrobić teksturami. Jeśli chodzi o tego Atoma jest to dość popularna jednostka w świecie tabletów i urządzeń 2w1 chociaż niestety głównie dedykowana pod Windows.
Mam pytanie ... ktoś próbował wegrac windows xp na malinkę 400 ? 🤔 Myślę nad kupieniem tej malinki ... xp zainstalować żeby swoje stare ulubione gry grać .
Najprościej będzie uruchomić instalator jakiegokolwiek systemu operqcyjnego. Jednym z pierwszych kroków jest wybór dysku do instalacji- wtedy można pousuwać wszystkie partycje i tym samym wyczyścić dysk. Ale uwaga - nie kasuje to zapisanych danych, tylko usuwa informacje o plikach. Jeśli jest potrzeba trwałego nadpisania każdego sektora dysku, to są do tego odpowiednie narzędzia typu "disk wipe".
witam, zainstalowałem nowy system operacyjny ThinOS przez USB, instalacja do końca wydawała się w porządku, gdy chciałem jutro odpalić skrzynkę, nie chciała się uruchomić, nie wyświetla obrazu, zapala się główny włącznik , czasami miga czy jest jakaś pomoc, aby go uruchomić? Próbowałem zresetować baterię, ale to nie zadziałało
Przedstawiony terminal to generyczny CPU x86_64, więc nie powinno być problemów. Każde urządzenie, które zawiera CPU x86_64 z BIOS lub UEFI bez udziwnień producenta uruchomi każdą dystrybucję BSD oraz Linux.
@@byrrt Wystarczyłby mi z usb3.0 obecny mac mini ma 2x dyski sata ale mam także duży dysk zew na usb. A transmisja po usb 2.0 to kiepsko idzie. Tym bardziej że ja używam to do kopii z 3 komputerów która się robi co kilka godzin.
@@Bauer0 Bardziej mnie interesuje czy nie będzie problemu z UEFI przy instalacji. A samo urządzonko można skonfigurować jako "router on a stick" z pojedyńczą kartą sieciową.
@@easypepper będzie, bo jak na filmie widać UEFI ma pewien problem - otóż dodaje tylko wpisy o jednej konkretnej nazwie, ale prosto można to poprawić zmieniając na właśnie ten wpis. Wejdź do bios i dodaj jakikolwiek wpis ręcznie, zapisz, wyjdź, wejdź i xobacz co zapisał - ot cały bug.
ostatnio odkryłem TV boxa na rk3318, ubuntu z kernelem armbiana pieknie działa. Do tego openVPN i RDP no i jest cienki klient. Cenia smieszna a pobierana moc 3.5w zachwyca, nie wiem czy Dell Wise do tego sie równa ;)
Wsparcie dla tv boksów z Armbianem jest żadne i szybko Cie wyklną tam, natomiadt sam RK3318 też nie jest szczególnie mocny. Ten wyse powinien mieć 2.5W w idle, trudno powiedzieć czemu inaczej się zmierzyło :)
No ten dysk to jakaś padaka. Gdyby było M2 chociażby SATA to byłby dla mnie terminal idealny. A tak juz wolę wopłacić do malinki z SD (też dupne rozwiązanie, ale chociaż wymienne).
dostępność i ceny Wyse 3040 są faktycznie słabe. film zrobiłem żeby to pokazać szerszemu gronu, a wnioski to już każdy sam wyciągnie dla siebie odpowiednie ;)
batocera ruszy bez problemu, pytanie jakie emulatory będą chodzić na tym płynnie. teraz nie bardzo mam czas na sprawdzanie dodatkowych tematów, ale po porównaniu wydajności procesora Wyse3040 do Pi4B, będzie wiadomo mniej więcej. Pi4B ogarnia bez problemu emulację do poziomu PS1. PS2 już poza zasięgiem.
kiedyś - Raspberry Pi. Teraz ? dopóki nie skończę wszystkich benchmarków - ciężko mi powiedzieć. Na ten moment wydajnością najlepiej wygląda Wyse5070 (Pentium Silver 5005) i Fujitsu S740 (Celeron J4105).
można odpalić wcześniej zainstalowany Win10 na dysku usb, ale generalnie to za słaba maszynka do pracy w oknach. na serwer jakiś schowany w szafie bardziej się nadaje.
Tak jeszcze dopisze bo dowiedziałem się niedawno - są odchudzone wersje Windowsa 10 który się na tym terminalu zmieści. Co do zasilacza - to ja kupowałem na allegro. W moim przypadku był to zasilacz 5V 3A plus przejściówka z wtyczki zasilacza na rozmiar 4x1.7mm bo to dość nietypowy rozmiar.
Świeży system - debian 12i taki komunikat przy starcie: [ 2.488743] gpio gpiochip1: (INT33FF:01): gpiochip_lock_as_irq: tried to flag a GPIO set as output for IRQ [ 2.488793] cherryview-pinctrl INT33FF:01: Failed to lock GPIO pin 0x0005 as interrupt, err -5
Appreciate the English captions. Your video has been the most detailed among the Wyse 3040 videos I have seen. If I find one for a good price I may buy one to use as a dedicated music player / jukebox computer.
I'm glad the video was useful :)
Szanowna spolecznosci.
Podziele sie z Wami w yym wpisie moimi dotychczasowymi doswiadczeniami odnosnie Wyse 3040.
Założyłem sobie, że spróbuję zbudować w oparciu o Wyse 3040 domowy NAS, postawiony na OMV.
Zmierzyłem się z lekturą wielu wątków na wielu forach i świadomy wielu problemów, na jakie mogę napotkać, przystąpiłem do działania.
Po 5 dniach niepowodzeń różnego rodzaju, postanowiłem sięgnąć po opcję ostateczną, która od poczatku wydawała się właściwa, ale aż za prosta, żeby w nią od razu uwierzyć - bo skoro UEFI w Wyse 3040 jest aż tak spaprane, to jak coś osiągnąć?
No więc w kilku krokach.
1. Przygotowanie bootowalnego pendrive w Ventoy, na którym umieszcza się obrazy: Ubuntu 22, OMV 7 i Debian 12.
2. Pierwszy krok to sformatowanie pamięci eMMc Wyse przez live-Ubuntu. Po zakończonym formatowaniu restart.
3. Krok drugi to instalacja OMV 7 na pamięci eMMc terminala - instaluje się od początku do końca bez problemu. Kiedy pojawi się komunikat o zakończeniu instalacji i wyciągnięciu pendrive klikasz OK, ale pendrive nie wyciągasz!!!
4. W trakcie restartu klikasz F12 i w Ventoyu klikasz Debiana, nastepnie "Zaawansowane" i "Rescue mode" - jak na filmie Taty.Geeka. I teraz - jak znajdziesz i wymusisz instalacje GRUB w tym niestandardowym EFI, poczekaj chwilę, następnie kliknij kilka razy "wstecz", aż się pojawi okno z drzewem czynności - na samym dole będzie "przerwij instalację", naciskasz to, system się zacznie restartować i teraz wyciągasz pendrive, a za chwilę zobaczysz okno GRUB i zacznie ładować sie konsola OMV z adresami IP. I w zasadzie to koniec.
Ja natrafiłem w tym miejscu na problem z właśnie adresami IP - nie mogłem zidentyfikować mojego, ale to prawdopodobnie dlatego, że miałem tylko WiFi - prawdopodobnie po kablu powinno to zadziałać od razu.
I tyle w zasadzie.
Jak uda mi sie wszystko do końca zweryfikować,dam znac.
Pozdrawiam wszystkich.
Potwierdzam - połączenie kablowe podczas instalacji i późniejszej pracy rozwiązuje problem. Śmiga aż miło!!!
I nie trzeba się gimnastykować z tymi ścieżkami GRUB - po kablu wszystko instaluje się i odpala od razu!
Pozdrawiam wszystkich.
Ten kanał to złoto, dzięki za materiały!
Od jakiegoś czasu mam ten sprzęt i solidnie go przetestowałem. Jak dla mnie jest wystarczający - śmiga na nim Debian 11 z środowiskiem Xfce, mam na nim postawionego VPNa + Firewalla + Antywirusa, klienta BT - Transmission, Sambę obsługującą dysk na USB 1 TB, dodatkowo połączanie zdalnego pulpitu VNC, Dockera + Home Assistanta i jeszcze kilka innych - użycie procka 30%. Wszystko śmiga, choć z 8 GB pamięci robi się coraz mniej - nie usuwałem praktycznie żadnych pakietów zainstalowanych wraz z systemem - ale jakby pokombinować to udało by się 1GB zwolnić. Z 8GB starczyło jeszcze swap na 1GB. Całość pobiera 5W, czyli niewiele więcej jak bramka Zigbee od Xiaomi którą miałem wcześniej a obsługiwała ona co najwyżej niewielką część mojego sprzętu w smart domie.
Bardzo dziękuje za film, za całą serie. Nie umiem się doczekać podsumowania serii i kupienia klienta żeby w końcu zmodernizować swoją sieć w domu przez pihole i unboud. Powodzenia i życzę jak najwiecej wolnego czasu, żeby oczywiście robić filmy na yt 🙂
Dzięki za miłe słowa, cieszę się że trafiłem z tematyką filmów :)
Do końca serii jeszcze kilka odcinków muszę nagrać, ale już niedługo zacznę publikować na bieżąco wyniki testów wydajności terminali w miarę jak będę je wykonywał.
Postaram się żeby na stronie www gdzie będą wyniki było trochę więcej danych niż jestem w stanie zaprezentować to w filmie.
Dam znać jak tylko uda mi się odpalić stronę :)
@@KarolSitek-wx7vj udało mi się uruchomić win10 z dysku sdd podłączonym przez USB, ale był on zainstalowany wcześniej na innym terminalu, kiedy był podłączony przez złącze sata.
Instalator Windowsa nie puszcza instalacji bezpośrednio NA dysk USB.
Można też szukać tych mikrowersji win10, które mieszczą się na 16gb emmc, ale one są szemrane, raczej nielegalne i często mają jakieś złośliwe dodatki, także tego nie polecam.
@@KarolSitek-wx7vj nie sprawdzałem więc ciężko mi coś konkretnego polecić.
Z drugiej strony wydajność tego terminala jest raczej słaba i o ile pod jakimś linuxem bez środowiska graficznego to jeszcze da radę, to praca w oknach będzie po prostu uciążliwa... to niestety nie jest dobry kandydat na komputer na codzień.
Ogólnie, dobrze zmontowane filmy, przyjemnie się ogląda. Dałem subskrypcję i czekam na następny film. Pozdrawiam!
dzięki, staram się :)
Jak w każdym filmie z tej serii świetna robota.
dzięki !
Super film, wyczerpałeś temat do końca strasznie przyjemnie to się ogląda. Dałem subskrypcję i nie mogę doczekać się kolejnego filmu!
dzięki za miłe słowo - film o HP T610 już się kończy, a potem kolejne terminale :)
dzięki za ten materiał - zawsze mnie zastanawiała ta najmniejsza (chyba) skrzyneczka z linii WYSE, z niecierpliwością czekam na kolejny film 🙂
cieszę się że materiał się podobał, wszystkie posiadane przeze mnie "łajzy" już pokazałem, teraz będą HP i Fujitsu :)
💪😎👌 Niech Ci zasięg szerokim będzie! 🤪
a renderowanie trwało mrugnięcie oka ;)
@@tatageek 🤪
Według mnie ta seria jest teraz bardzo potrzebna dla osób które chcą kupić raspberry pi. Teraz prawie nigdzie sie nie da kupic malinek a jak juz to za kosmiczne kwoty a jakie klienty są dostępne. Chcialem juz kupic taki terminal ale udalo mi się kupic raspberry pi 2b prawie nowe za 80zł, nie jest to najwydajniejsza malina ale dla mnie idealne :)
Limerick nigdy nie pogodzi się z faktem, że zlikwidowali im fabrykę i przenieśli do Lodzi :D
@Sqeko - to właśnie problem z dostępnością Raspberry spowodowały że pochyliłem się nad tym tematem - i w sumie dobrze wyszło :)
Przy aktualnych cenach malin (jak już się coś znajdzie) to naprawdę można poszaleć z terminalami i wciąż będzie taniej niż z Raspberry.
@@tatageek jako drugi Pihole działa dobrze - nie bardzo dobrze ale dobrze tj na Ubuntu server brakuje pamięci emmc po synchronizacjach Gravity-sync. Disk shortage występuje dosyć często i często trzeba restartować usługę DNS. Ale poniżej 100 zł udało się kupić więc człowiek uczy się pokory do Linuxa na tak małej przestrzeni :)
💪😎🔥🔥🔥 Widzę, że rozkręciłeś się na maksa z tymi filmami o terminalach! Trzymam kciuki, by ten film też stał się przebojem! Choć może czasem warto by dać też inną tematykę dla odmiany?
Ma jeszcze trochę tego :) daj mu przerobić :)
Agrafka Agrafka To prawda że z tymi cenami za te terminale w stosunku do ich wydajności to kogoś pogięło. 300zł to powinna być maksymalna cena, za terminal, który nie jest wstanie uciągnąć filmu w 720P nie startowa.
Jak potrzebujesz wydajności to za 200 znajdziesz pc poleasingowe od i3 4gen do i7 2 gen. Nie oszukujemy się każdy w tym budżecie musi liczyć się z kompromisami.
@@rycho2009 zgadza się tylko różnica jest taka ze zwykły pcet potrzebuje powiedzmy minimum 150W a terminal 10W
@@rycho2009 Nie mam problemu z kompromisami, ale do pewnego stopnia. Wiadomo że to nie ma być PC do codziennego użytku bo nie do tego to służy, ale skoro taki terminal ma problem z otworzeniem filmu w HD to np jako mały i tani media center do TV na Librelec o niskim poborze energii, też się nie bardzo na da a np raspberry pi 3 czy 4 spokojnie się do tego nadaje, te terminale mają być tańszą alternatywą dla szalejących cen raspberry pi, tylko że np malina nie ma problemu z otworzeniem filmu w HD. Jak ktoś chce kupić taki terminal do uruchamiania linuksowych aplikacji CLI to taniej, i wydajniej, wyjdzie mu kupno VPSA niż takiego terminala.
@Agrafka Agrafka najprawdopodobniej nie wykorzystujesz swojego sprzętu w 100% i najwidoczniej grasz w pasjansa na konsoli i w rozdzielczości 144p 😂
@@AnonimowyPolak Mam starego stacjonarnego Della A SFF z AMD A06 jest to dwurdzeniowiec cos 2 razy po 3,4 Ghz i 4 ddr 3 .Pobór energi jest na poziomie 40-46 W i to bez róznicy czy YT jest na 720 czy HD !Wykorzystanie procesora to srednio 10-20 procent! Ciekawsza opcja to znalezienie starego laptopa w niskiej cenie np 200 zł!Mój z 2013 roku budźetowy Celeron 1.9 GHz razy dwa,8 ram ddr3U i ssd 128 Gb U zużywa okolo 15-16 wat przy ogladaniu filmu czy YT na 720 czy to samo w HD!Sprawdzałem inne laptopy na ddr 2 potrafia jednak popbierać okolo 40 Wat w czasie podobnej akcji!Podobno laptopy bez matrycy teżpobierają o te 10 wat mnie prądu!
👌 Ale ładnie ten film poszedł do przodu! Już prawie 10 tys. wyświetleń! Wow!
tak właśnie miało być ;)
@@tatageek 👍😁😜 Ty mi lepiej powiedz, jak "zaprogramować" yt na sukces? 😜
W sumie jest to spoko zabawka do streamowania gier i programów z akceleracją graficzną. Działa spoko na tym Moonlight postawiony na Debianie. Flatpak instaluje wszystkie dodatkowe zależności i z sukcesem można dekodować stream sprzętowo. Całość w trakcie sesji zabiera mniej niż 500mb RAM i system mieści się na tym dysku emmc. Jak zwykle dzięki za polecenie fajnego sprzętu do zabawy i wszystkie tip’y związane mi. z efi.
Hej, też kupiłem taka sztukę ale nie chciało mi sie bawić w na debianie 11/12, wiec zainstalowałem ubuntu 22 (bez środowiska graficznego) i działa bez problemu Komputer służy do diagnostyki sieci u klientów.
Dzięki za kolejny fajny materiał z serii, ten 3040 to wydaje się fajną bazą na pfsense czy opnsense. Na mini pcie można gigabitową kartę no i wydrukować obudowę.
Na pfsense ma zdecydowanie za mała wydajność. Chyba, że uruchamiamy gołego firewalla bez ips, VPN itd.
Tylko tam nie ma minipcie :)
tam jest m.2 a nie minipcie.
patrząc na inne materiały dotyczące instalacji pfsense na terminalach, to 3040 będzie za słaby. sporo osób używa do tego celu HP T620Plus z dodatkową kartą na PCIe i to wydaje się być w miarę ok.
@@tatageek tak, później już doczytałem, że tam nie ma pcie. Pozdrawiam
Zacząłem się nim w końcu bawić (wersja z zasilaniem 5V) pod kątem Proxmox Backup z zewnętrznym dyskiem. Jeśli jeszcze masz ten model to mam dwa pytania:
1) WOL - bez względu czy ustawię PXE czy tylko LAN - u mnie nie działa, lampki LAN gasną po wyłączeniu zasilania i magic packet nie dociera. Futro 940 wstaje, więc soft jest ok.
2) Wake on time - ustawiłem everyday o określonej godzinie i nic
Zasilam zasilaczem HP 5V 4A, Bios 1.2.5. Factory reset nie pomogło 🤷🏻♂️
Just found your channel. Excellent Content - another sub for you sir!
thank you :)
Thanks this video save a lot of time. Great job. ❤
W porównaniu do innych terminali, to cena za tą wersję wręcz absurdalna. Ja rozumiem, że rozmiar, ale litości - to są przecież urządzenia z demobilu.
dostępność Wyse 3040 jest słaba, a ceny u niektórych sprzedawców odkleiły się od rzeczywistości...
film powstał po to żeby pokazać szerszemu gronu to urządzenie, innymi słowy - wydałem 250zł po to żebyście wy już nie musieli ;)
Spokojnie za 80 zł można teraz kupić wersję na 5V bez zasilacza. Ja sobie takie przerabiam na zasilanie przez usb C i idealnie się sprawdza do drukarek 3D
Bardzo dobra seria
dzięki !
Dobry film.
Problem z małą, wlutowaną pamięcią, rozwiązałem trochę inaczej. System wrzuciłem na emmc ale partycję /home wrzuciłem na osobnego pendraka podpinanego do usb 3.0. Do moich zastosowań sprawdzi się lepiej niż malina.
PS. No i rzeczywiście temperatura to maks około 55 stopni, malina bez odpowiedniej obudowy potrafi się zagrzać.
i to też jest dobre rozwiązanie.
zdecydowanie jest przewagą Wyse 3040 nad maliną to że dobra obudowa z przemyślanym chłodzeniem jest już "w zestawie" :)
Hej, zastanawiam się czy da radę na tym zainstalować proxmox a na nim adguard? czy lepiej ubuntu serwer i adguard. Pytam bo mam optiplexa 3000 z proxmox i maszynami +anduard ale do zabawy, a potrzebuję coś co będzie 24h latać z adguard. Pozdr
wydajność zbliżona do Pi4B więc na upartego proxmox z adguardem da rade, ale nie po to się instaluje proxmoxa żeby jedną wirtualkę trzymać i wszystko zależy od tego co tam jeszcze wrzucisz.
na pewno adgurard na gołym linuxie nawet nie spoci tej "łajzy" ;)
@@tatageek Znalazłem chwilę i postawiłem na 3040 ssd (usb) proxmoxa a na nim adguarda w lxc, proxmox backup serwer (vm) oraz fileserwer w lxc.Całość zjada 60-75 % RAM. Najwięcej ramu zjada vm, ale musiałem proxmox backup postawić na vm bo jako kontener nie widział zasobów na które mi robi backup z innego terminala. Wszystko chodzi elegancko i pobiera tyle co nic:) Pozdr.
Fajny terminalek, mam ich parę, średnio 4W poboru prądu. Na jednym postawiłem Volumio pod muzykę.
rozmiar i zużycie energii Wyse 3040 jest mistrzowskie - porównywalne tylko z SBC typu Raspberry Pi.
Generalnie to chyba jedyny (TANI bo np. zima board jest drogie) minipc x86 zasilany 5V. Fujitsu s740 czy s540 nie da rady dostać. Pod innymi filmikami z tym sprzętem widziałem komentarze że wersja 12V też lata z zasilaniem 5V 2A, nawet pod pobciążeniem. Oczywiście odwrotnie to wiadomo, spalimy. Ja najbardziej jestem ciekaw czy porty USB3 z innych terminali to dobrze zasilają. Na s940 mam opnsense którego nie chce wirtualizować. Chciałem jakoś doinetegrować do niego adguarda home. Ale zamiast integrować może właśnie lepiej kupić 3040, wrzucić alpine, do tego adguarda i zasilić go s940. Jedynie logi trzeba by jakoś archiwizować bo 8gb to naprawdę mało.
Pod home assistant byłby git?
da radę. problemem może być niewielka pamięć eMMC, trzeba by było na USB jakiś dysk podłączyć jeśli miałoby być coś więcej podokładane do HA
Instalowałeś za pomocą Dell USB Imaging Tool czy robiłeś czymś innym obraz na Pendrive?
aktualnie do instalacji wszystkich systemów używam pendrive z programem Ventoy - bardzo wygodne rozwiązanie.
jeśli to z jakichś powodów nie chce zadziałać - to obraz instalacyjny "wypalam" programem Balena Etcher, ewentualnie Rufus.
Po opisie przycisku PWCLR1 wnioskuję, że służy do wyczyszczenia hasła administratora do BIOS. Ten CMCLR1 jedynie czyści konfigurację.
chyba tak właśnie jest, kiedyś to sprawdzę, jak tylko się odkopię spod reszty terminali ;)
Witaj jeszcze raz Tato.Geek'u.
W temacie użycia tego cienkiego klienta pojawił się w mojej głowie taki pomysł, żeby spróbować użyć Wyse 3040 jako bazy dla "biedaNAS" z dyskami podpietymi przez hub USB3.0. Myślisz, że to ma prawo zadziałać?
Ja myślę żeby postawić Debiana i OpenMediaVault
Switch PWCLR1 z tego co pamiętam, służy do resetu hasła.
na to by wyglądało
Warto wspomnieć, że slot m.2 na płycie nie ma w sobie pcie. Jedyna karta sieciowa która w tym slocie zadziała to taka z interfejsem SDIO.
zgadza się. moduł 2x SATA na m.2 w tym terminalu nie działa :(
Mam dwie sztuki, kupione po ok 100zl. Raspberry 3 odstawione. Wykorzystuje do HomeAssistant. Polecam za pobor mocy vs wydajnosc i gabaryt! Minus to wielkosc dysku ssd.
Ten pobór prądu wyszedł zaskakująco duży, zerknij na parky ile on zmierzył, może zasilacz nie ten? Czy może mierzyłeś z tym ssd i tyle zjada?
Co do tych 5v i 12v to krążą legendy że co komu się spaliło, ale akurat to rozbierałem i moje wyski na pewno mają na wejściu zasilacze 4-18V. Widziałem dwie wersje i mają tak samo, może jest jakaś dodatkowa jeszcze, ale może jak to po dellowemu różnica być tylko w tym jaki zasilacz wymyślili sobie dawać :)
Bug efi to bug nazwy wpisu, wejdź w bios i ustaw jakiś i zobacz co zapisze, można to z byle konsoli poprawić w minutę.
Wlasnie odkryles jak geekbench bywa określany mianem czegoś co przypomina slowem przescieradlo ;) trzeba byc wiec bardzo ostroznym w wnioskach bo maly detal zmienia wnioski :)
Ciekawy zamiennik dla Raspberry Pi, pod kątem wielkości i zbliżonej wydajności. Ciekaw jestem tylko jak z wydajnością przy emulacji - batocera
I ja jestem ciekaw
patrząc na film Coleslava w którym pokazywał retroemulację na 3 różnych terminalach, dużo słabszych od Wyse 3040, powinno być ok.
Jeśli jeszcze nie widzieliście - polecam: ua-cam.com/video/53R17AZPMqw/v-deo.html
Da radę postawić na tym kodi i podłączyć pod tv🤔
powinno się dać. nie wiem tylko jak z dekodowaniem bardziej wymagających mediów, ten procesor demonem szybkości nie jest :/
Drugi przycisk (PWCLR) to najprawdopodobniej kasowanie samego hasła (bez reszty ustawień BIOS).
na to wygląda, takie informacje spływają z różnych źródeł.
w wolnej chwili przetestuje :
Jaki adapter albo kabel DP - HDMI polecasz? Przetestowałem już 3 sztuki i żaden nie działa.
mam jeden tani, bezmarkowy adapter z allegro i działa on wyśmienicie z każdym terminalem jaki posiadam (można znaleźć na allegro wyszukując frazę "adapter hd112" cenie 16,99)
mam też aktywną przejściówkę DP-HDMI która teoretycznie powinna rozwiązywać problem z HDCP, mówię teoretycznie bo takiego nie miałem więc nie mogę sprawdzić, natomiast sama przejściówka działa bardzo dobrze.
Czyżby w końcu idealny zamiennik malinki pod kątem budowy retro konsolki? :D
jeśli rozmiar jest istotny - to tak.
ale jeśli rozmiar nie jest tak ważny, to poszedłbym jednak w coś innego, bo dostępność i ceny 3040 są słabe.
Fajnie jak byś właśnie podawał we wszystkich filmach temperaturę w pokoju :D
Na skali po lewej na dole jest podana temperatura otoczenia. Najchlodniejsze miejsce na zdjęciu to biurko w temperaturze pokojowej :)
Przez Ciebie złamałem się i zamówiłem sobie jeden. 180 zł jeszcze przeboleję, to chyba górna granica bólu dla tego modelu. Zobaczymy ;)
Jak popatrzalem na znane portale zakupowe to złapałem się za głowę ile kosztuje 3040
@@martinplo6576 na aukcjach masz cenę z kosmosu, ale jak poszukasz w Google to znajdziesz w podanej przeze mnie cenie bez kłopotu.
zdecydowanie te 180zł (tyle samo dałem bez zasilacza) to max za to urządzenie. ogólnie dostępność 3040 jest bardzo słaba, a niektórzy sprzedawcy dają opisy i ceny przynajmniej jakby jakieś urządzenie gameingowe sprzedawali ;)
Warto wiedzieć, że gniazdo M.2 to interfejs SDIO, a nie standardowe PCI-E. Praktycznie bezużyteczne, gdyż na rynku bardzo trudno dostać kartę Wi-Fi na SDIO.
tak, w przypadku Wyse 3040 to M.2 jest praktycznie bezużyteczne niestety, a szkoda bo można by było do jako-takiego stanu ten terminal doprowadzić np kartą SATA na M.2
Myślę że do porównania różnych platform sprzętowych powinieneś zastosować DietPi, jest to OS działający na x86, RPi, NanoPi, i wielu innych SoC. Wiem, czepiam się: 1:19 w języku polskim odmieniamy jednostki, 1(jeden) wolt, 3(trzy) wolty, 12(dwanaście) woltów.
Jak zawsze bardzo fajny materiał.
Działający nie znaczy dobrze zoptymalizowany, a już na pewno pod x86, bo tam jest raczej w celach deweloperskich. Zapewne najlepiej wyjdzie dedykowany thinOS od della.
@@dmckrk DietPi zawiera zestaw benchmarków, optymalizacja jest dobra jak na system multiplatformowy. Platforma x86 to 10%, RPi4 to 20% użytkowników. Na stronie projektu znajduje się zestawienie wydajności systemu na poszczególnych SoC/SBC.
@@h.b_h.b właśnie to nie jest ani szczególnie rozwijany system pod kątem optymalizacji, ani samego działania, to raczej zestaw skryptów i installerów mających uprościć userom początki i dodawanie aplikacji bez wchodzenia głębiej, więc nikt nie udaje nawet że cokolwiek jest łatane w kernelu czy obsłudze konkretnego sprzętu. To już lepiej mieć to co pod spodem kopiują niż wyklikiwać po fikuśnych menu :)
ciekawe czy m.2 można by jakoś wykorzystać na dysk...
Można, ale tylko przez sdio, czyli raczej nie jest to tym czego chcesz :)
dodatkowy dysk najlepiej przez usb3.0.
moduł 2x SATA an m.2 kupiony u chińczyka nie działa (bo sdio jak napisał dmc)
Nie znam się, mam pytania, da sie na tym zainstalowac jakiegos windowsa? albo np. jakieć oprogramowanie typu KODI żeby zrobić z tego multimedialny kombajn? Albo np. odtwarzacz Spotify?
Windowsa można odpalić z dysku SSD podpiętego pod USB, ale musi być zainstalowany wcześniej na innym urządzeniu, instalator windy nie pozwala na instalacje na dysku SUB.
Dysk wlutowany w tym 3040 o tylko 8GB - za mało na windowsa (chyba że jakieś Tiny11 czy coś w ten deseń - ale takich wynalazków nie sprawdzałem osobiście)
Czy można zainstalować dysk SSD w gnieździe M.2 i na nim postawić system?
Można, pod warunkiem, że to m.2 podłączysz przez usb3 :) no chyba że pytasz o m.2 opisane do wifi? A tak, tam jest m.2 E, ale bez linii pcie, a jedynie sdio, czyli możesz tam podpiąć kartę SD w najlepszym wypadku i ona będzie dodatkowym storage, wtedy /boot na emmc do startu i dalej system z tego. Podsumowując - to m.2 nadaje się głównie do wifi :)
@@dmckrk Dzięki za odpowiedź.
A czy którekolwiek z tych pudełek ma dwa pełnoprawne ethernety?
w standardzie raczej takich nie znajdziesz, ale niektóre mają takie opcje i nawet czasami da się takie modułu kupić.
do tego terminale w wersjach "plus" (z slotem PCIe x4) można doposażyć w dodatkową kartę z nawet 4 portami ethernet. będę coś takiego w przyszłości pokazywał.
Na takim cienkim kliencie zadziałałoby volumio? Teoretycznie obraz jest pod rpi, tylko jak z wyjściem audio w takim przypadku?
volumio dla raspberry pi nie zadziała, ale jest do pobrania wersja na x86. Wyjście audio jest w postaci gniazda minijack. Być może zadzialaloby także audio przez display port - ale tutaj tylko gdybam.
Czy Wyse 3040 nada się do Adguard? czy procek i mała ilość pamięć RAM będzie trochę ograniczać ten sprzęt?
powinno być ok.
nie używam adguard, ale bezpośrednia konkurencja czyli Pihole śmiga mi na Pi Zero W (procek 1rdzeń i 512MB ramu)
szukam urządzenia stricte pod Adguard Home bądź PiHole. aktualnie na olx cena tego terminala to 150zł. czy polecicie coś lepszego do tego celu?
Ja postawiłem PiHole na OrangePi Zero 3 - śmiga aż miło
rozumiem że montaż karty WiFi+BT pozwala by z Bluetooth zbierać dane przez Domoticza.
tak, jeśli będzie poprawnie skonfigurowana (i z dobrym sterownikiem) to spokojnie może odpytywać urządzenia BT. Ja do tego celu używam Raspberry Pi ZeroW, ale to na wszystkim zadziała co udostępnia HCI dla BT
@@tatageek W takim razie ostatni wątek, ew. materiał na film :), Czy i jak nie mieć kilku Domoticzów na kilku rpi0W a sprawić by rakie 0W przekazywało dane do odrębnego domoticza. ESPEasy to wiadomo że ma integrację ale z takim 0W jak mamy Domoticza na Wyse - jak to spiąć.
Mały brzdąc. Jak bierze 9W w max to i z powerbanka by ruszył. Mam stary terminal (bez zasilacza) na 5V ale bez zasilacza (pisze że też ma być 3A). Kupiłeś używany?
tylko używane, ma być jak najtaniej, a akurat w przypadku 3040 to sprzedawcy potrafią odlecieć z cenami używanych. więcej niż 200 zł to nie jest warte.
Mam pytanie po zainstalowaniu debian 12 wszystko działa po zaniku prądu terminal się odpala tylko mam problem z putty łączy się z terminalem ale działa przez jakieś 15 min po czym nie można połączyć po restarcie znów to samo co jest tego przyczyną ?
dziwny objaw - po 15 minutach rozłącza sesje czy po 15 minutach nie pozwala się podłączyć ?
poszukałbym co w logach ciekawego jest wypisane.
Cześć! Może mi ktoś pomoże ze społeczności ;) Mam dylemat natury moralnej: czy opłaca się obecnie kupować zestawik Raspberry Pi 400 za niemal 600zł, czy lepiej poczekać na lepsze czasy ? Chciałbym się tym pobawić, ale nie chcę też wspierać zachłannych sprzedawców.
Pi400 jakoś szczególnie nie odleciało z cenami, a na pewno nie tak jak Pi4B.
Jeśli jesteś pewny że chcesz poznać malinę, być może masz już jakiś pomysł na zastosowanie, i masz możliwość zapłacenia tych 600zł - to ja bym powiedział że warto.
Niestety nic na ten moment nie wskazuje żeby dostępność (i ceny) malin miały wrócić do normy.
Z Pana głosem nawet opis schnięcia farby byłby ciekawy. Super się ogląda.
dzięki, muszę sobie ten komentarz normalnie wydrukować i w ramce na ścianie powiesić :D
Ten drugi microswitch oznaczony jako PWCLN pomogl mi usunac haslo admin z biosu.
dzięki za informację :)
miałem wątpliwą przyjemność z tym procesorem w donglu meegopad T02 i tablecie od huwi . Cięzko się tego używa do zastosowań multimedialnych internetowych.
Nie tylko specyfikacja, ale też wsparcie. Widziałeś kiedyś serwer za bańkę bez sterowników? Chodzi jak odkurzacz (brak sterowania wiatrakami, temperaturami), brak jakiejkolwiek akceleracji i wielu rzeczy. Z tanimi chińczykami jest podobnie - specyfikacje cudowne, ale często przez proste błędy softu jest jak piszesz.
@@dmckrk Raczej bym się skłaniał że chińczyk czesto oszukuję na wolnym eMMC i ramie w takich urządzeniach, przynajmniej ja miałem takie doświadczenia
@@cosmopock1743 czasami wystarczy ze naladują bloatware i cienko chodzi :)
dziwny problem mam z tym terminalem. po wylaczeniu lub reboocie nadal swieci sie dioda w przycisku włączania. na reddicie ludzie pisali ze to wystepuje tylko przy podlaczonym kablu displayport, zaraz to sprawdze. ps: problemow z bootowaniem linuxa nie mialem, tylko ja akurat instalowalem ubuntu 22.04 nie przez venoty
potwierdzam, terminal wylącza sie normalnie tylko wtedy gdy jest odłączony monitor
ciekawa informacja, dzięki !
@@tatageek luz, dopomne tylko ze mialem taka sama wersje biosu co ty, nowszej na stronie della nie ma
Witam, czy ustawienia biosu mogą mieć wpływ na to że klient się sam restartuje ? Nie jestem w stanie zainstalowac żadnego systemu bo w połowie się restartuje. Dodam że liveCD działa i się nic nie dzieje
Takie restarty to raczej znak uszkodzenia a nie ustawień BIOSu, ale żeby mieć pewność proponuje przywrócić do wartości domyślnych (+ możliwość startu z USB) i wtedy spróbować zainstalować system.
@@tatageek dziękuję za szybką odpowiedź. Spróbuję może się uda. Jest jakiś program żeby przetestować podzespoły jak RAM CPU itp? Tak w ogóle Super filmy 👍
Can you connect a SSD to the m.2/pci-e slot?
unfortunately it's impossible to connect ssd, m.2 expansion slot (key E) supports only SDIO interface, but not PCIe
Tato.geeku, a nie wiesz może jak na tym terminalu spisuje się Android x86???
Zastanawiam sie nad zakupem tego terminala wlasnie pod Andka...
Szczerze mówiąc nie wiem.
Pytasz o tego androida z strony android-x86 org ?
Tak, tak, dokładnie tego...
Wydaje mi się że bebechy 3040 z dołożonym pendrive'm na USB 3.0 jako dysk powinny to uciągnąc...
Bo zastanawiam się, czy dało by się na 3040 postawić takiego Andka, dograć do niego później Tuya i zrobić sobie "bieda HA"...
Postaram się sprawdzić, przypomnij się za tydzien/dwa
No więc tak...
Kupiłem to "cudo" za przysłowiową "stówkę".
Po czterech godzinach walki, niezliczonych "...pi...", "...pi..." i innych wymyślnych epitetach udało mi się w końcu pozbyć ThinOS i - wykorzystując po drodze jakiegoś Linuksa do formatu rzeczonej eMMC - zainstalowałem Andka x86 na Wyse 3040 (o dziwo na Andku prawidłowo działa oryginalna karta WiFi.
Pierwsze wrażenia - chodzi to całkiem całkiem - wiadomo, demon prędkości to to nie jest, ale muł też nie. Aplikacje się poaktualizowały. Jednak niestety mój plan z Tuya Smart nie wypalił - Tuya po prostu nie działa i tyle w temacie.
I w sumie to się teraz zastanawiam co dalej - wiadomo, Win na tym raczej nie pójdzie, na Linuksie się kompletnie nie znam... Więc albo zostawię Andka i będę się dalej bawił w sprawdzanie czy i jak to działa i co można na tym Andku zrobić (jak to wykorzystać - jakaś platforma Disneyo-Netflikso-itd podobna), albo... No właśnie, może ktoś rzuci jakiś pomysł.
Pozdrawiam.
Posiadam terminal Dell Wyse Tx0D. Kupiłem go za śmieszne 20 zł. Terminal posiada procesor ARM Marvell ARMADA Dual Core PXA2128 1.2 GHz. 2GB RAM i 4 GB Flash. Mam pytanie co można z niego zrobić ? Z racji tego, że ma procesor ARM to raczej postawienie na nim Windowsa nie wchodzi w grę. Zatem jakiś Linux ? Co byś zrobił z takim sprzętem :)
To jest tzw zero-client, nic na nim nie zainstalujesz niestety.
Służy tylko jako terminal do podłączenia do usługi terminalowej na serwerze.
Może posłużyć jako przycisk do papieru, ew. Można obudowę wykorzystać dla jakiegoś innego urządzenia.
@@tatageek Ok. Dzięki. Dobrze wiedzieć. A co z tymi usługami terminalowymi ? Stawia się jakiś serwer, do którego podłącza się takiego klienta ? Ten serwer jest oparty na Windowsie, Linuxie ? Co wtedy można na takim terminalu robić ? Można odpalić jakąś grę z tego serwera ? :) Bawiłeś się już kiedyś w takie coś ? :)
To systemy typu Citrix i inne raczej nie do odtworzenia w domowych warunkach, a służące do odpalania zdalnie aplikacji typu "stany magazynowe" czy "kontrola dostepu".
Szczerze mówiąc nic co można domowo wykorzystać.
A jest coś podobnego rozmiarami?
pomijając Raspberry Pi, to w miarę zbliżone są jeszcze komputery typu Intel NUC.
są trochę większe, za to mają zdecydowanie większe możliwości rozbudowy i wydajność. Ceny różnie - używane można wyrwać
idealny termianl pod jakiś server plików albo jak ja mam w domu do ngroka oraz kamerki gdzie podgląd mam za pomocą programu motion, ja u siebie mam terminal igel d220 z kartą wifi na usb kamerką internetową dyskiem hdd 320GB oraz lubuntu 16.04 chodzi cały czas i pobiera coś ponad 6w
szczerze mówiąc to szkoda braku możliwości cywilizowanego podłączenia dysku, bo jedno USB3.0 to trochę mało.
poza tym terminal wyjątkowo ciekawy :)
Drugi mikroprzełącznik jest do kasowania hasła biosu (tak twierdzi Internet)
na to wygląda, takie informacje spływają z różnych źródeł.
w wolnej chwili przetestuje :)
Kupiłem 3040 i po podłączeniu nie wyświetla mi obrazu tylko miga dioda led włącznika na kolor pomarańczowy. Mignie 4 razy i później 2. Nic więcej sie nie dzieje. Nigdzie nie potrafię znaleźć rozwiązania :(
Wg dokumentacji to jest błąd pamięci. Obawiam się że twoj egzemplarz jest strzelony...
@@tatageek Dziękuję Ci za szybką odpowiedź :) Też tak myślałem... okazało się, że winowajcą był kabel DP do HDMI. Nie mam pojęcia dlaczego ale nie chce współpracować z moim monitorem. Dell ruszył po podłączeniu do starego tv lcd.
A to ciekawe, dobrze że się nie podałeś :)
@@tatageek w zasadzie odkryłem to przypadkiem. Zwróciłem uwagę, że terminal nie podaje tego błędu kiedy odłączę kabel DP :) Polecasz jakieś kable dp do HDMI, czy lepiej przejściówka?
Mam jakąś tanią przejściówka (pasywną) i działa mi z kazdym terminalem jaki sprawdzałem, a targam nią cały czas od roku.
Jakiś noname totalny bo na obudowie nic nie pisze.
Fajne urządzenie, szkoda tylko, że 8GB storage, linux linuxem, ale wolałbym windę.
Windows 10 w edycji falkora mieści się na emmc i po instalacji driverów zostaje z 200MB wolnego miejsca.
Są dwie wersje - 8GB i 16GB jeśli chodzi o emmc. Ale i tak z okazji ich szybkości nadają się najwyżej na wielką partycję efi + boot :)
Czy te 8gb wystarczy pod home assistant?
Szczerze mówiąc trochę mało. Na jakimś dysku na USB chyba można zainstalować.
Limerick nigdy nie pogodzi się z faktem, że zlikwidowali im fabrykę i przenieśli do Lodzi :D
decyzje korporacyjne. z tym się nie dyskutuje. swego czasu na własnej skórze doświadczyłem ;)
Internety mówią o wymianie eMMC na 64GB lub nawet 128GB. Może to być ciekawa platforma jako podgląd CCTV :)
jest jeszcze kwestia wydajności - to firmowe eMMC jest piekielnie wolne - pytanie czy to kwestia kości i wymiana pomoże czy to jednak kontroler/magistrala, wtedy będzie kiszka.
Gdzieś w necie widziałem jak koleś przelutował pamięć z 16GB na 128GB i działało
też widziałem ten artykuł/wpis, niestety nie mam ani umiejętności ani sprzętu żeby samemu to sprawdzić :(
obczaj jeszcze Fujitsu S540 - mocniejsza konkurencja od Della 3040. Jest jeszcze Fujitsu S740 z J4105 i S940 z J5005 - ten pierwszy dostępny i tani, ten drugi troche mniej dostępny i droższy.
Mam Futro S740 z celeronem - będzie o nim film.
S540 nie widzę na rynku wtórnym.
Gdyby nie twoja porada na temat UEFI, to bym go wywalił do kosza, najdziwniej zachowuje się przy próbie instalacji ubuntu, GUI zawiesza się przy przejściu do następnego kroku po wyborze języka klawiatury
cieszę się że mogłem pomóc :)
Mimo wszystko sprawdziłbym tu windowsa (jakąś odchudzoną 8.1 np...?), pod przeglądarkę powinno się jeszcze nadać, 1080p60 chyba też ze sterownikami gpu powinno ruszyć. No i idąc tym tropem może by działały usługi w stylu GeForce Now czy inne stadie...? ;p
Albo jeszcze to co dawali i czym się chwalili czyli thinOS, może akurat był lepiej zoptymalizowany i obsługiwany.
Próbowałem instalować win10 na dysku SSD podpiętym przez usb, ale instalator windowsa powiedział "nope". na napędach usb nie da się zainstalować.
za to ruszył już wcześniej zainstalowany win10 którego podpiąłem przez usb i chodziło to... ślamazarnie.
tam jest tylko 2gb ramu, sama przeglądarka uruchamia się wieki...
@@tatageek No bo też warto w Windowsie pogrzebać jak w wydajnośći odznaczyć prawie wszystko, dosyć sporo ramu można odzyskać... Pomijając że właśnie dlatego mówiłem o jakichś odchudzonych Windowsach ;P na laptopie gracie niedawno zainstalowałem win 7 starter odchudzony, śmigał jak wściekły ;D
Takie akcje zostawię już pasjonatom, bo przygotowanie mocno niszowego materiału wykracza poza moje możliwości czasowe :)
Дякую за огляд
як завжди, дякую за перегляд :)
Ten Atom potrafi odpalić Skyrima ;) I działa też bez problemu YT w FullHD...
To mnie teraz zaskoczyłeś :)
@@tatageek Korzystałem parę lat z takiego. Na nim przeszedłem StarCrafta II ;) Skyrim wymaga wymuszenia w konfiguracji rozdzielczości 640x400. W 800x600 jest grywalny ale trzeba wtedy zjechac na najniższe detale a wtedy gorzej wygląda więc lepiej niższa rozdzielczość a nadrobić teksturami. Jeśli chodzi o tego Atoma jest to dość popularna jednostka w świecie tabletów i urządzeń 2w1 chociaż niestety głównie dedykowana pod Windows.
Mam pytanie ... ktoś próbował wegrac windows xp na malinkę 400 ? 🤔 Myślę nad kupieniem tej malinki ... xp zainstalować żeby swoje stare ulubione gry grać .
win 10/11 bez problemu.
win xp - chyba nie było nawet wersji kompilowanej dla arm (mogę się mylić). przez wirtualkę zadziała.
can you easily install and run linux on external drive?
Yes, it is possible to install Linux on SSD disk connected with USB.
@@tatageek any issues running it 24x7? I want to replace my raspberry pi 3b (openvpn, nas, some python scripts in cron, etc..)
Witaj przyjacielu, czy możesz mi powiedzieć, jak odinstalować Ubuntu na tym urządzeniu, proszę o poradę
Można sformatować dysk, a można także zainstalować po prostu nowy system nadpisując Ubuntu.
Opcji odinstalowania jako takiej nie ma.
Najprościej będzie uruchomić instalator jakiegokolwiek systemu operqcyjnego.
Jednym z pierwszych kroków jest wybór dysku do instalacji- wtedy można pousuwać wszystkie partycje i tym samym wyczyścić dysk.
Ale uwaga - nie kasuje to zapisanych danych, tylko usuwa informacje o plikach. Jeśli jest potrzeba trwałego nadpisania każdego sektora dysku, to są do tego odpowiednie narzędzia typu "disk wipe".
witam, zainstalowałem nowy system operacyjny ThinOS przez USB, instalacja do końca wydawała się w porządku, gdy chciałem jutro odpalić skrzynkę, nie chciała się uruchomić, nie wyświetla obrazu, zapala się główny włącznik , czasami miga czy jest jakaś pomoc, aby go uruchomić? Próbowałem zresetować baterię, ale to nie zadziałało
Можливо поставити m2 SSD у слот m2, або тільки wi-fi карту?
слот m2 на 3040 підтримує лише SDIO, не підтримує PCIe або USB.
на жаль, це просто марно :(
@@tatageek дякую за вiдповiдь
Czy openmedaivault można na tym postawić?
Spokojnie, czemu by nie?
Przedstawiony terminal to generyczny CPU x86_64, więc nie powinno być problemów.
Każde urządzenie, które zawiera CPU x86_64 z BIOS lub UEFI bez udziwnień producenta uruchomi każdą dystrybucję BSD oraz Linux.
@@byrrt wiesz szukam coś zamiast obecnego maca mini 2012. Ten klient bierze dużo mniej pradu i ma usb3.0
@@-xYz--nk1gm to na moje wybierz inny model taki z Sata
@@byrrt Wystarczyłby mi z usb3.0 obecny mac mini ma 2x dyski sata ale mam także duży dysk zew na usb. A transmisja po usb 2.0 to kiepsko idzie. Tym bardziej że ja używam to do kopii z 3 komputerów która się robi co kilka godzin.
Da się na tym zainstalować pfSense ?
Da radę, tylko kartę pod usb3 trzeba dokupić
@@Bauer0 Można bez karty na usb, wystarczy odpowiednia konfiguracja VLANÓW i zarządzalny switch.
@@Bauer0 Bardziej mnie interesuje czy nie będzie problemu z UEFI przy instalacji. A samo urządzonko można skonfigurować jako "router on a stick" z pojedyńczą kartą sieciową.
@@easypepper będzie, bo jak na filmie widać UEFI ma pewien problem - otóż dodaje tylko wpisy o jednej konkretnej nazwie, ale prosto można to poprawić zmieniając na właśnie ten wpis. Wejdź do bios i dodaj jakikolwiek wpis ręcznie, zapisz, wyjdź, wejdź i xobacz co zapisał - ot cały bug.
ostatnio odkryłem TV boxa na rk3318, ubuntu z kernelem armbiana pieknie działa. Do tego openVPN i RDP no i jest cienki klient. Cenia smieszna a pobierana moc 3.5w zachwyca, nie wiem czy Dell Wise do tego sie równa ;)
Wsparcie dla tv boksów z Armbianem jest żadne i szybko Cie wyklną tam, natomiadt sam RK3318 też nie jest szczególnie mocny. Ten wyse powinien mieć 2.5W w idle, trudno powiedzieć czemu inaczej się zmierzyło :)
Wbijam +1..
9:08..
Taka sytuacja... ;-]
:)
No ten dysk to jakaś padaka. Gdyby było M2 chociażby SATA to byłby dla mnie terminal idealny. A tak juz wolę wopłacić do malinki z SD (też dupne rozwiązanie, ale chociaż wymienne).
jest jeszcze opcja dysku na USB 3.0 - to trochę ratuje sytuację...
Szkoda czasu na to. Drogie to i slabe w konfiguracji. Porownujac z moja Pantere PC 8GB RAM/500 GB SDD to cegla w dodatku 3x drozsza.....
dostępność i ceny Wyse 3040 są faktycznie słabe.
film zrobiłem żeby to pokazać szerszemu gronu, a wnioski to już każdy sam wyciągnie dla siebie odpowiednie ;)
:)
Jeden przycisk kasuje BIOS a drugi hasło.
dzięki !
Sprawdź batocere
A co byś zaproponował malutkie tanie do batocery oraz Linux/windows do retro gier a takze Netflix UA-cam?
batocera ruszy bez problemu, pytanie jakie emulatory będą chodzić na tym płynnie. teraz nie bardzo mam czas na sprawdzanie dodatkowych tematów, ale po porównaniu wydajności procesora Wyse3040 do Pi4B, będzie wiadomo mniej więcej. Pi4B ogarnia bez problemu emulację do poziomu PS1. PS2 już poza zasięgiem.
kiedyś - Raspberry Pi.
Teraz ? dopóki nie skończę wszystkich benchmarków - ciężko mi powiedzieć.
Na ten moment wydajnością najlepiej wygląda Wyse5070 (Pentium Silver 5005) i Fujitsu S740 (Celeron J4105).
a windows 10 nie lubie linuxa
można odpalić wcześniej zainstalowany Win10 na dysku usb, ale generalnie to za słaba maszynka do pracy w oknach.
na serwer jakiś schowany w szafie bardziej się nadaje.
@@tatageek dzięki za odpowiedź a wiesz gdzie kupić zasilacz do niego.?
Tak jeszcze dopisze bo dowiedziałem się niedawno - są odchudzone wersje Windowsa 10 który się na tym terminalu zmieści.
Co do zasilacza - to ja kupowałem na allegro. W moim przypadku był to zasilacz 5V 3A plus przejściówka z wtyczki zasilacza na rozmiar 4x1.7mm bo to dość nietypowy rozmiar.
Świeży system - debian 12i taki komunikat przy starcie: [ 2.488743] gpio gpiochip1: (INT33FF:01): gpiochip_lock_as_irq: tried to flag a GPIO set as output for IRQ
[ 2.488793] cherryview-pinctrl INT33FF:01: Failed to lock GPIO pin 0x0005 as interrupt, err -5
powtarza się ?
zainstalowałbym system jeszcze raz.