Świetny film. Idealnie rozjaśnił Pan aspekty ubiegania się o pracę i myślę, że przygotował kolejnego juniorka do wkroczenia w świat IT. Dziękuję bardzo i mam na dzieję, że będę mógł za tydzień cieszyć się swoją pierwszą praca.
Cześć, dzięki za kolejny świetny film! Za 5 lat widzę się jako Java Developer, w kręgach programistycznych będę kojarzony jako osoba, która pisze czysty i zrozumiały kod. Zainteresowanym osobom będę opowiadać, że mój mały sukces udało mi się osiągnąć dzięki ciężkiej pracy oraz przeczytaniu kilku ciekawych książek branżowych, wśród których jedną z nich był "Czysty Kod" autorstwa Roberta Martina. To dzięki tej książce koledzy z zespołu lubią ze mną pracować, ponieważ wszystkie klasy, pola, metody i zmienne są tak dobrze opisane, że nie muszą tracić czasu na interpretację kodu. Gdy ktoś będzie się mnie pytał, gdzie warto zacząć uczyć się programowania, to będę wspominać o kanale "Jak nauczyć się programowania" w serwisie UA-cam oraz polecę dwie książki programistyczne autorstwa Kamila Brzezińskiego. :) Na pytanie, jak udało mi się zdobyć książkę "Czysty Kod" nie potrafię na razie udzielić odpowiedzi. ;) Pozdrawiam!
Witam Mam 30 lat i chciałbym się przekwalifikować na branżę IT. Chciałbym pracować w przyszłości jak wsparcie IT (helpdesk) lub jako administrator sieci. 2 lata temu zacząłem interesować się tym tematem i wtedy wyczytałem, że w branży IT wiedza i umiejętności są najważniejsze, a nie ,,papier". Zacząłem się usilnie uczyć na własną rękę i myślę że wiedzę teoretyczną mam wystarczającą do podjęcia pierwszej pracy. Problem w tym, że w moim CV nie widnieje wykształcenie informatyczne ani żadne doświadczenie informatyczne i podejrzewam, że w związku z tym firmy nie chcą mnie nawet zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne. W tym roku chciałbym wybrać się na podyplomowe studia żeby się jeszcze doszkolić ale także poprawić CV. Znalazłem ciekawe studia na SGGW w Warszawie? Czy myślicie, że studia podyplomowe informatyczne na uczelni słynnej z weterynarii czy technologii drewna, będą dobrze postrzegane przez pracodawców? Czy może lepiej wybrać Politechnikę Lubelską lub Świętokrzyską ? Pozdrawiam
Za 5 lat widzę się w firmie w której będę mógł realizować ambitne projekty, gdzie będę adekwatnie wynagradzany do Swoich umiejętności i tego ile mogę Swoją osobą zaoferować firmie, gdzie będzie panowała przyjemna atmosfera, a My wspólnymi siłami będziemy popychać tą firmę na coraz większe szczyty pod drodze realizując mniejsze cele.
Prawdę powiedziawszy, obecnie wstrzelenie się w oczekiwania rekruterów to jak gra w totolotka, dlatego nie jestem do końca przekonany do pomysłu ze skrajaniem CV pod konkretną rekrutację. Ostatnio notorycznie (serio) spotykam się z sytuacjami, gdy w ogłoszeniu o pracę są wypisane jakieś wymagania, a następnie ocena kandydata przebiega na podstawie zupełnie innych. Przykładowo, ostatnio aplikowałem do firmy, gdzie oczekiwano JS, TS, React, a test był z HTML, CSS i jQuery (o którym w ogóle mowy nie było), o React czy TS ani jednego pytania. Z kolei w innej firmie w ogłoszeniu stwierdzono, że nie jest wymagane doświadczenie komercyjne, tylko min. jeden projekt w portfolio, po czym odrzucono kandydaturę z uwagi na zbyt małe doświadczenie. Gdzie indziej z kolei wymagano doświadczenia komercyjnego, ale wskazane przeze mnie projekty osobiste to niejako "skonsumowały" i zaproszono mnie do rekrutacji. Zmierzam do tego, że raczej chyba lepiej przygotować jedno uniwersalne CV, a do ogłoszenia o pracę się odnieść w treści maila, napisać taki quasi-list motywacyjny. Pisanie za każdym razem nowego CV to trochę imho strata czasu z tego względu, że wiele CV nie jest przez rekruterów w ogóle otwieranych, a na większość junior odpowiedzi może nie utrzymać niezależnie od tego, jak bardzo się napracuje, bo oferty są nieraz wstawiane dla statystyk. A dobre uniwersalne CV powinno przejść wszędzie tam, gdzie rekrutację prowadzą poważni ludzie.
Bardzo mi przykro, ale dzięki Kamilowi i jego kanałowi zaczynam swoja pierwszą pracę. Za pięć lat programowanie będzie tylko wspomnieniem jak kolejki za komuny. Podziękujcie Kamilowi, dzięki temu, że mnie przyuczył, zmienię oblicze IT na całkowicie zautomatyzowane. Przepraszam..
To ciekawy wstęp do dyskusji na temat automatyzacji i sztucznej inteligencji ; ) Czy jesteśmy w stanie zaprogramować komputery tak, żeby i one same potem programowały?
@@JakNauczycSieProgramowania Jeżeli tak naprawdę się stanie, to teoria symulacji stanie się "przerażająco" prawdopodobna. Jeżeli do tego dojdzie to myślę, że za 5 - 10 lat powstaną takie gałęzie informatyki o których jeszcze nie marzymy. Swoją drogą ciekawe, jak będzie wyglądał rozwój w IT. Chyba będzie trzeba to jakoś zautomatyzować żeby "przerzucić" specjalistów na inne fronty przy tak dynamicznym rozwoju branży. Takie akademickie rozważania nadają się na dobry wieczór przy szklance soku, jednak jestem bardzo ciekawy Twojego zdania.
@@kamilkamil9409 Myślałem już jakiś czas temu, żeby nagrać na ten temat odcinek, bo temat jest bardzo ciekawy, za ciekawe uważam też moje spojrzenie na sztuczną inteligencję i zagrożenia z nią związane :) Także jestem bardzo ciekawy dyskusji. W dużym skrócie nie uważam, żeby groził nam scenariusz jak z Matrixa, gdzie sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad światem, ale rozwinę to za jakiś czas, we wspomnianym odcinku :)
Za 5 lat? Hym...najpierw wygram książkę, następnie za rok widzę się na studiach zarządzania, po 5 latach kończę je. Widzę się w warszawie w biurowcu na najwyższym piętrze na stanowisku CEO we własnym software house "Nazwa firmy PSA" (Prosta Spółka Akcyjna). Będziemy mieć milionowe kontrakty! Po pracy wrócę na UA-cam do tego komentarza i pokażę wam, że się udało.
Super film. Mam jeszcze pytanie co do studiów. Obecnie jestem na trzecim roku analityki gospodarczej na PG i nazwa kierunku brzmi dość enigmatycznie. Zapisując się na te studia planowałam rozwój w kierunku bardziej finansowym (tj. analityk rynku lub analityk finansowy). Ale to nie jest jedyna perspektywa jaką dały mi te studia, ponieważ podstawa programowa tego kierunku obejmuje także poniekąd analitykę danych i mogłam zapoznać się z SQLem, statystyką i R. To właśnie to mnie zafascynowało i to w tym kierunku się rozwijam, ucząc się przede wszystkim pythona, statystyki, sql itp. Natomiast moje pytanie brzmi : co sądzisz o wpisaniu w CV jakieś krótkiej konkretnej informacji na temat tego czego nas nauczyły studia, co nam dały? (Zwłaszcza kiedy nie są one stricte informatyczne)
Zdecydowanie warto to wpisać! I dokładnie tak jak mówisz - niech to nie będzie jedynie sucha informacja, co studiowałaś, tylko właśnie podkreśl to wszystko, czego się nauczyłaś, a co może mieć znaczenie w kontekście pracy w IT.
Jako student szukający inspiracji natrafiłem na Twój kanał błądząc na YT i szukając rozwiązania problemu czy warto uczyć się Pythona i dzięki Tobie zdecydowałem, że podejmuję to wyzwanie i chcę zapełnić swoje repozytorium na Gicie 100 zadań o różnym stopniu zaawansowania do końca roku 😁 A co do kanału to dobra robota! Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki.
Dobry odcinek, ale brakowało mi np. zdjęcia dobrego CV. Co do konkursu - nie wybiegam tak daleko w czasie, uważam że jest to zbyteczne. Za to pracuję codziennie nad sobą i nawet gdy mega mi się nie chcę, to chociaż na godzinę siądę do kodu, żeby z dnia na dzień być coraz lepszym programistą. Warto mieć w życiu cele, ale uważam że lepiej wyznaczać sobie małe zadania i skutecznie je wypełniać, gdyż wielki sukces składa się z małych rzeczy. Co do książki, nie biorę udziału w konkursie, bo już dawno mam swój egzemplarz, więc niech przyda się komuś innemu. Jest świetna :)
Dokładnie, sukces to przede wszystkim regularna, mozolna praca i małe zadania, których efektów może od razu nie widać, ale zebrane w całość mają ogromną wartość. Co do zdjęcia CV, myślałem o tym przez chwilę, ale uznałem, że nie jest to aż tak istotna kwestia - CV ma być po prostu jasne i czytelne, a im mniej fajerwerków tym lepiej, najważniejsze to wyraźnie przedstawić w nim konkretną treść :)
@@JakNauczycSieProgramowania kiedyś wysłałem CV napisane "w notatniku", czyli żadnych fajerwerków, grafik, słupków etc. jedynie czysty tekst, tylko ładnie sformatowany i dostałem feedback, że chcieliby dostawać same takie CV :)
A jak to wygląda w wypadku Pythona (biorąc pod uwagę backend + podstawy frontendu + podstawy data science - bo chyba te rzeczy mają największe znaczenie w tym języku, zastanawiam się jakie rzeczy ogólnie dotyczące programowania trzeba znać).
Jestem na początku drogi, pewnie dlatego tu trafiłem. Sam przygotowuję się ucząc się programowania w Javie, zaplanowałem sobie bootcamp, na który za niedługo idę. Mam w planie projekty itp. I oczywiście chciałbym znaleźć pierwszą pracę. Ale to, co chciałbym za te kilka lat z tego osiągnąć to móc pomagać takim osobom, jak ja teraz - początkującym, zagubionym, szukającym podpowiedzi, wskazania kierunku, czy po prostu zwykłego wsparcia dobrym słowem i powiedzeniem "Dasz radę, wierzę w Ciebie!". Chciałbym prowadzić darmowe meet-upy, na których będę mógł to wszystko robić, żeby pomóc kolejnym ludziom odmienić swoje życie. Jeśli uda mi się odnieść własny sukces, to chcę się nim dzielić!
A co jeżeli nie mam ani studiów, ani bootcampów. Po prostu same projekty. Mam wtedy szansę dostać tą pracę?(oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że poziom zaawansowania projektów ma znaczenie)
Projekty to najważniejsza rzecz, bo to one przede wszystkim świadczą o tym, co potrafisz. Nie musisz mieć studiów, szkoleń, możesz mieć nawet skończoną podstawówkę - jeżeli będziesz miał fajne projekty na koncie, to właśnie to się będzie liczyć.
ja sie zastanawiam czy jezeli mowa o projektach kiedy sie nie ma zadnego doswiadczenia zawodowego jako programista wystarczy ze sie doda linki do GitHuba na poczatku np "My Projects - GitHub" czy to wylistowac w doswiadczeniu/kursach?
Oprócz linków dobrze jest jeszcze napisać o tych projektach kilka zdań - czym ten projekt jest, co go wyróżnia, jakich technologii użyłeś do jego stworzenia. Ja o projektach pisałem w sekcji "doświadczenie". Jak to wyglądało opowiadałem tutaj: ua-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/v-deo.html
Gdzie widzę się za 5 lat? Przede wszystkim widzę się jako programista - najpierw jako Java Developer, później specjalista od Pythona. Najlepiej w Los Angeles, ponieważ zawsze chciałem wyjechać do USA, podjąć pracę i zamieszkać tam. Chciałbym też zacząć pracę w firmie zajmującej się Machine Learningiem I Big Data. Bardzo kręci mnie rozwój autonomicznych miast. Myślę że, kiedyś współtworzenie projektu, który dotyczy np. dronów - taksówek czy autonomicznych pojazdów było by fajnym i ciekawym pomysłem. Założenie kilku firm programistycznych w ciągu pięciu lat w różnych miejscach na świecie było by dobrym pomysłem na biznes. Marzeniem, które napewno chciałbym spełnić są podróże po świecie i zdobywanie w różnych zakątkach świata kontaktów biznesowych. Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego języka programowania, za pomocą którego programiści rozwijali by automatyzacje miast, Internet of Things. Myślę, że taki język przyniósł by mi sporo pieniędzy i sławy ze względu na coraz większe zainteresowanie programistów Internetem Rzeczy. Podsumowując, chciałbym być za 5 lat bardzo dobrym programistą, założycielem wielu dobrze prosperujących firm. Widzę siebie również jako bardzo bogatego człowieka, jeżdżącego drogimi samochodami. W drodze do tego celu oczywiście pomagają mi kursy online, książki, masa praktyki i oczywiście twoje odcinki ;D
Same kursy i certyfikaty z Udemy nie mają żadnego znaczenia i nie ma sensu wpisywać ich do CV. To co się liczy to wiedza, którą dzięki tym kursom zdobędziesz i doświadczenie, którym możesz się pochwalić. Istotne są projekty, które sam stworzysz. Więcej na ten temat opowiadałem tutaj: ua-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/v-deo.html
Od studiów pracuję w różnych firmach, ale nie mam nic wspólnego z programowaniem i informatyką. Jestem jezykowcem (angielski i niemiecki) Mam 29 lat, czy jest sens, żebym zaczął programowanie? Czy mozna u Ciebie uczyć się u Ciebie? oczywiście za pieniądze
Moim zdaniem zawsze warto spróbować. Programowanie to po prostu fajna zabawa, także nawet jeżeli nie zostaniesz programistą, nauczysz się wielu ciekawych rzeczy, które mogą Ci się w pewnym momencie przydać. Zobacz jeszcze co na temat przebranżowienia się mówiłem tutaj: ua-cam.com/video/V1HzMcpOBwg/v-deo.html Mentoringu i szkoleń nie prowadzę, ale w razie jakichkolwiek pytań, śmiało je zadawaj :)
Witam, jeśli zmieniamy branżę na IT to czy warto pisać w CV o wcześniejszej pracy w innej branży? (Np inżynier budownictwa, praca przy sporządzaniu projektów) Pozdrawiam
Co przeczy czemu? Historia pokazuje, że wysocy zawodnicy częściej wygrywają konkursy wsadów niż zawodnicy niscy, także jeżeli miałbyś postawić pieniądze na to, kto wygra kolejny konkurs, mając do wyboru zawodników wysokich i zawodników niskich, chcąc zwiększyć swoją szansę na zgarnięcie wygranej, raczej postawiłbyś na zawodnika wysokiego. Nie oznacza to, że zawodnik niski nie okaże się dobry, ale prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest zdecydowanie mniejsze. W programowaniu jest podobnie - nigdy nie wiesz czy osoba, która skończyła studia informatyczne jest lepsza od osoby, która uczy się programowania od roku i właśnie skończyła 3-miesięczny bootcamp, ale gdybyś musiał strzelić w ciemno, kogo zatrudnić, postawienie na osobę po studiach zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa daje Ci większe szanse na podjęcie właściwej decyzji.
@@JakNauczycSieProgramowania Chodzi o to że jeśli koszykarzem który najczęściej w historii wygrywał ten kurs jest Nate Robinson , to wtedy załamuje on tą statystykę i przykład nie jest już tak oczywisty, Ale ok. Oczywiście rozumiem to porównanie i to czemu miało ono służyć.. PS. Fajne ciekawe filmy , dobrze się ciebie słucha i nieźle ci idzie przekazywanie wiedzy, nie myslaleś nad wydaniem jakiegoś kursu ? , jak sądzisz, czy twoim zdaniem warto wejsc do IT zaczynając od stanowiska testera (oczywiście manulanego)?
@@waltkowalski. Masz rację, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Faktycznie Nate Robinson wygrał ten konkurs najwięcej razy, ale wciąż jest on wyjątkiem, gdy spojrzymy na wszystkich zwycięzców w całej historii konkursu, bardzo rzadko zdarzało się, że wygrywał zawodnik mający poniżej 1,90 m :) Cieszę się, że podobają Ci się moje filmy, nad przekazywaniem wiedzy cały czas pracuję, mam też w głowie wiele pomysłów na urozmaicenie filmów, także będzie się to wszystko rozwijać. O kursach też już myślałem, nie mam jeszcze sprecyzowanego deadline'u, robię sobie powoli notatki do pierwszego z nich, ale jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to bardzo realne jest, że pojawi się on jeszcze w pierwszej połowie tego roku :) Ale nie mogę nic jeszcze zdradzić ani tym bardziej obiecać, bo przede wszystkim zależy mi na tym, żeby to było coś naprawdę porządnego. Oczywiście, warto wejść do IT w ten sposób - dzięki temu szybciej poznajesz branżę, ludzi w niej pracujących, łatwiej jest zdobywać wiedzę, umiejętności, wymieniać się poglądami i doświadczeniem. A taki masz plan?
@@JakNauczycSieProgramowania Uwaga trochę się rozpiszę.. Gdybym napisał że mam jakiś konkretny plan to bym skłamał, moja sytuacja wygląda tak , pracuje w branży (że tak powiem) pokrewne do IT , pracuje w serwisie gdzie (gównie) naprawiamy urządzenia z nadgryzionym Jabłkiem z logo, I o ile ogólnie pojętym IT interesuje się od blisko dwóch dekad i nawet kiedyś zrobiłem pierwsze kroki w kierunku programowania (trochę C++ pierwsze kroki w Pythonie, Ogarnąłem HTML , podstawy CSS) tak zacząłem gdzies koło roku 2006 , natomist z różnych przyczyn później ta wiedza praktycznie stanęła w miejscu, a jeśli się nie idzie do przodu to się cofa , Od mniej więcej roku w miare mozliwosci i czasu wykonuje pewne kroki żeby nadrobić ogromne zaległości i spróbować się w tym odnaleźć ponownie, Temat sam ws penie mnie interesuje ale też wiem że choć dziś moja praca ma dobrze to choćby że względu na komplikacje w budownie nowych konstrukcji smartfonów, serwisownie ich w przyszłości może być poprostu nieoplacane , Dlatego warto mieć alternatywę. Poóbowalem kilku możliwości żeby sprawdzić gdzie czuł bym się dobrze i łatwo mógłbym się odnaleźć myślałem nad drogą Front End Dev. Ale w tej chwili musiał byś poświęcić naprawdę mnóstwo czasu aby dość do takiego skila który by mi umożliwiał swobiną pracę jak Front nawet Junior. Natomist zaintrygowała mnie praca testera, po części sie w niej odnajduje ponieważ w pewnym sensie zajmuje się czymś podobny na codzień, koleją sprawa że umożliwia ona obcowanie z tym światem/kodem i zapewne daje też szerszą perspektywę z której móglby lepiej zrozumiec pewne sprawy który dziś nie są jeszcze takie jasne, następna kwestia to próg wejscia , byłby on inny co też ma znaczenie w przypadku osoby która w tej chwili (niestety) ma mocno ogrniaczną ilość czasu , na start jako tester dostał bym niewielkie wynagrodzenie , ale zapewne zaprocentowalo by mi to w przyszłości, a później gdybym sobie dawał radę i dobrze ogarniał temat to mógłby zadecydowac czy iść w strone automatyzacji testów , czy forontu / backend..ale trzeba powiedzieć parę miesięcy i tego spróbować w praktyce żeby się o tym przekonać.
@@gk6357 Na razie dostępny jest ebook Roadmapa programisty: roadmapaprogramisty.pl/, w przyszłym miesiącu pojawi się kurs Gita: www.gitodpodstaw.pl/ a pod koniec roku kurs Javy dla początkujących.
🔥 Sprawdź kurs Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥
Świetny film. Idealnie rozjaśnił Pan aspekty ubiegania się o pracę i myślę, że przygotował kolejnego juniorka do wkroczenia w świat IT. Dziękuję bardzo i mam na dzieję, że będę mógł za tydzień cieszyć się swoją pierwszą praca.
Ooo a to szykuje Ci się teraz rozmowa kwalifikacyjna?
Cześć, dzięki za kolejny świetny film!
Za 5 lat widzę się jako Java Developer, w kręgach programistycznych będę kojarzony jako osoba, która pisze czysty i zrozumiały kod. Zainteresowanym osobom będę opowiadać, że mój mały sukces udało mi się osiągnąć dzięki ciężkiej pracy oraz przeczytaniu kilku ciekawych książek branżowych, wśród których jedną z nich był "Czysty Kod" autorstwa Roberta Martina. To dzięki tej książce koledzy z zespołu lubią ze mną pracować, ponieważ wszystkie klasy, pola, metody i zmienne są tak dobrze opisane, że nie muszą tracić czasu na interpretację kodu. Gdy ktoś będzie się mnie pytał, gdzie warto zacząć uczyć się programowania, to będę wspominać o kanale "Jak nauczyć się programowania" w serwisie UA-cam oraz polecę dwie książki programistyczne autorstwa Kamila Brzezińskiego. :)
Na pytanie, jak udało mi się zdobyć książkę "Czysty Kod" nie potrafię na razie udzielić odpowiedzi. ;)
Pozdrawiam!
Witam
Mam 30 lat i chciałbym się przekwalifikować na branżę IT. Chciałbym pracować w przyszłości jak wsparcie IT (helpdesk) lub jako administrator sieci. 2 lata temu zacząłem interesować się tym tematem i wtedy wyczytałem, że w branży IT wiedza i umiejętności są najważniejsze, a nie ,,papier". Zacząłem się usilnie uczyć na własną rękę i myślę że wiedzę teoretyczną mam wystarczającą do podjęcia pierwszej pracy. Problem w tym, że w moim CV nie widnieje wykształcenie informatyczne ani żadne doświadczenie informatyczne i podejrzewam, że w związku z tym firmy nie chcą mnie nawet zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne. W tym roku chciałbym wybrać się na podyplomowe studia żeby się jeszcze doszkolić ale także poprawić CV. Znalazłem ciekawe studia na SGGW w Warszawie? Czy myślicie, że studia podyplomowe informatyczne na uczelni słynnej z weterynarii czy technologii drewna, będą dobrze postrzegane przez pracodawców? Czy może lepiej wybrać Politechnikę Lubelską lub Świętokrzyską ?
Pozdrawiam
Za 5 lat widzę się w firmie w której będę mógł realizować ambitne projekty, gdzie będę adekwatnie wynagradzany do Swoich umiejętności i tego ile mogę Swoją osobą zaoferować firmie, gdzie będzie panowała przyjemna atmosfera, a My wspólnymi siłami będziemy popychać tą firmę na coraz większe szczyty pod drodze realizując mniejsze cele.
I jak poszło?
Dopiero dziś obejrzałem więc nie wziąłem udziału w konkursie. Tak trzymać z kanałem ;)
Dzięki! A dla wszystkich komentujących pod tym filmem będzie jeszcze mała niespodzianka ode mnie, także oglądaj jutrzejszy film :)
Prawdę powiedziawszy, obecnie wstrzelenie się w oczekiwania rekruterów to jak gra w totolotka, dlatego nie jestem do końca przekonany do pomysłu ze skrajaniem CV pod konkretną rekrutację. Ostatnio notorycznie (serio) spotykam się z sytuacjami, gdy w ogłoszeniu o pracę są wypisane jakieś wymagania, a następnie ocena kandydata przebiega na podstawie zupełnie innych. Przykładowo, ostatnio aplikowałem do firmy, gdzie oczekiwano JS, TS, React, a test był z HTML, CSS i jQuery (o którym w ogóle mowy nie było), o React czy TS ani jednego pytania. Z kolei w innej firmie w ogłoszeniu stwierdzono, że nie jest wymagane doświadczenie komercyjne, tylko min. jeden projekt w portfolio, po czym odrzucono kandydaturę z uwagi na zbyt małe doświadczenie. Gdzie indziej z kolei wymagano doświadczenia komercyjnego, ale wskazane przeze mnie projekty osobiste to niejako "skonsumowały" i zaproszono mnie do rekrutacji. Zmierzam do tego, że raczej chyba lepiej przygotować jedno uniwersalne CV, a do ogłoszenia o pracę się odnieść w treści maila, napisać taki quasi-list motywacyjny. Pisanie za każdym razem nowego CV to trochę imho strata czasu z tego względu, że wiele CV nie jest przez rekruterów w ogóle otwieranych, a na większość junior odpowiedzi może nie utrzymać niezależnie od tego, jak bardzo się napracuje, bo oferty są nieraz wstawiane dla statystyk. A dobre uniwersalne CV powinno przejść wszędzie tam, gdzie rekrutację prowadzą poważni ludzie.
Bardzo mi przykro, ale dzięki Kamilowi i jego kanałowi zaczynam swoja pierwszą pracę. Za pięć lat programowanie będzie tylko wspomnieniem jak kolejki za komuny. Podziękujcie Kamilowi, dzięki temu, że mnie przyuczył, zmienię oblicze IT na całkowicie zautomatyzowane. Przepraszam..
To ciekawy wstęp do dyskusji na temat automatyzacji i sztucznej inteligencji ; ) Czy jesteśmy w stanie zaprogramować komputery tak, żeby i one same potem programowały?
@@JakNauczycSieProgramowania Jeżeli tak naprawdę się stanie, to teoria symulacji stanie się "przerażająco" prawdopodobna. Jeżeli do tego dojdzie to myślę, że za 5 - 10 lat powstaną takie gałęzie informatyki o których jeszcze nie marzymy. Swoją drogą ciekawe, jak będzie wyglądał rozwój w IT. Chyba będzie trzeba to jakoś zautomatyzować żeby "przerzucić" specjalistów na inne fronty przy tak dynamicznym rozwoju branży. Takie akademickie rozważania nadają się na dobry wieczór przy szklance soku, jednak jestem bardzo ciekawy Twojego zdania.
@@kamilkamil9409 Myślałem już jakiś czas temu, żeby nagrać na ten temat odcinek, bo temat jest bardzo ciekawy, za ciekawe uważam też moje spojrzenie na sztuczną inteligencję i zagrożenia z nią związane :) Także jestem bardzo ciekawy dyskusji. W dużym skrócie nie uważam, żeby groził nam scenariusz jak z Matrixa, gdzie sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad światem, ale rozwinę to za jakiś czas, we wspomnianym odcinku :)
Za 5 lat? Hym...najpierw wygram książkę, następnie za rok widzę się na studiach zarządzania, po 5 latach kończę je.
Widzę się w warszawie w biurowcu na najwyższym piętrze na stanowisku CEO we własnym software house "Nazwa firmy PSA" (Prosta Spółka Akcyjna). Będziemy mieć milionowe kontrakty! Po pracy wrócę na UA-cam do tego komentarza i pokażę wam, że się udało.
I jak idzie?
Za 5 lat bede siedzial w domu i pracowal zdalnie, a w miedzyczasie bede ogladal youtuba i co godzine chodzil do kuchni podjadac :D
Trzeba uważać na zagrożenia płynące z pracy zdalnej, podjadanie jest jednym z nich :D
@@JakNauczycSieProgramowania hahahah, dokladnie! Masa sama się nie zrobi :D
no idealnie się wstrzelił z tymi ZDALNYMI :D
Dzięki :)
Super film. Mam jeszcze pytanie co do studiów. Obecnie jestem na trzecim roku analityki gospodarczej na PG i nazwa kierunku brzmi dość enigmatycznie. Zapisując się na te studia planowałam rozwój w kierunku bardziej finansowym (tj. analityk rynku lub analityk finansowy).
Ale to nie jest jedyna perspektywa jaką dały mi te studia, ponieważ podstawa programowa tego kierunku obejmuje także poniekąd analitykę danych i mogłam zapoznać się z SQLem, statystyką i R.
To właśnie to mnie zafascynowało i to w tym kierunku się rozwijam, ucząc się przede wszystkim pythona, statystyki, sql itp.
Natomiast moje pytanie brzmi : co sądzisz o wpisaniu w CV jakieś krótkiej konkretnej informacji na temat tego czego nas nauczyły studia, co nam dały? (Zwłaszcza kiedy nie są one stricte informatyczne)
Zdecydowanie warto to wpisać! I dokładnie tak jak mówisz - niech to nie będzie jedynie sucha informacja, co studiowałaś, tylko właśnie podkreśl to wszystko, czego się nauczyłaś, a co może mieć znaczenie w kontekście pracy w IT.
29 październik 2024.Team IT tworzący specjalistyczne aplikacje dla przemysłu ciężkiego zwiększające bezpieczeństwo i jakość pracy dla innych ...
Jako student szukający inspiracji natrafiłem na Twój kanał błądząc na YT i szukając rozwiązania problemu czy warto uczyć się Pythona i dzięki Tobie zdecydowałem, że podejmuję to wyzwanie i chcę zapełnić swoje repozytorium na Gicie 100 zadań o różnym stopniu zaawansowania do końca roku 😁
A co do kanału to dobra robota!
Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki.
Świetny pomysł z tym wyzwaniem! Podrzuć link do swojego githuba :)
@@JakNauczycSieProgramowania mała literówka 100 zadań 😅 chyba musiał bym porzucić studia by zrobić w 60 dni 1000 zadań 😅
github.com/maciejszczesny
2 lata później, udało Ci się? Widzę tylko 9 repo
Dobry odcinek, ale brakowało mi np. zdjęcia dobrego CV.
Co do konkursu - nie wybiegam tak daleko w czasie, uważam że jest to zbyteczne. Za to pracuję codziennie nad sobą i nawet gdy mega mi się nie chcę, to chociaż na godzinę siądę do kodu, żeby z dnia na dzień być coraz lepszym programistą. Warto mieć w życiu cele, ale uważam że lepiej wyznaczać sobie małe zadania i skutecznie je wypełniać, gdyż wielki sukces składa się z małych rzeczy. Co do książki, nie biorę udziału w konkursie, bo już dawno mam swój egzemplarz, więc niech przyda się komuś innemu. Jest świetna :)
Dokładnie, sukces to przede wszystkim regularna, mozolna praca i małe zadania, których efektów może od razu nie widać, ale zebrane w całość mają ogromną wartość. Co do zdjęcia CV, myślałem o tym przez chwilę, ale uznałem, że nie jest to aż tak istotna kwestia - CV ma być po prostu jasne i czytelne, a im mniej fajerwerków tym lepiej, najważniejsze to wyraźnie przedstawić w nim konkretną treść :)
@@JakNauczycSieProgramowania kiedyś wysłałem CV napisane "w notatniku", czyli żadnych fajerwerków, grafik, słupków etc. jedynie czysty tekst, tylko ładnie sformatowany i dostałem feedback, że chcieliby dostawać same takie CV :)
@@Zawodowieec Haha to jest dobra historia :D
A jak to wygląda w wypadku Pythona (biorąc pod uwagę backend + podstawy frontendu + podstawy data science - bo chyba te rzeczy mają największe znaczenie w tym języku, zastanawiam się jakie rzeczy ogólnie dotyczące programowania trzeba znać).
Jestem na początku drogi, pewnie dlatego tu trafiłem. Sam przygotowuję się ucząc się programowania w Javie, zaplanowałem sobie bootcamp, na który za niedługo idę. Mam w planie projekty itp. I oczywiście chciałbym znaleźć pierwszą pracę. Ale to, co chciałbym za te kilka lat z tego osiągnąć to móc pomagać takim osobom, jak ja teraz - początkującym, zagubionym, szukającym podpowiedzi, wskazania kierunku, czy po prostu zwykłego wsparcia dobrym słowem i powiedzeniem "Dasz radę, wierzę w Ciebie!". Chciałbym prowadzić darmowe meet-upy, na których będę mógł to wszystko robić, żeby pomóc kolejnym ludziom odmienić swoje życie. Jeśli uda mi się odnieść własny sukces, to chcę się nim dzielić!
A co jeżeli nie mam ani studiów, ani bootcampów. Po prostu same projekty. Mam wtedy szansę dostać tą pracę?(oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że poziom zaawansowania projektów ma znaczenie)
Projekty to najważniejsza rzecz, bo to one przede wszystkim świadczą o tym, co potrafisz. Nie musisz mieć studiów, szkoleń, możesz mieć nawet skończoną podstawówkę - jeżeli będziesz miał fajne projekty na koncie, to właśnie to się będzie liczyć.
ja sie zastanawiam czy jezeli mowa o projektach kiedy sie nie ma zadnego doswiadczenia zawodowego jako programista wystarczy ze sie doda linki do GitHuba na poczatku np "My Projects - GitHub" czy to wylistowac w doswiadczeniu/kursach?
Oprócz linków dobrze jest jeszcze napisać o tych projektach kilka zdań - czym ten projekt jest, co go wyróżnia, jakich technologii użyłeś do jego stworzenia. Ja o projektach pisałem w sekcji "doświadczenie".
Jak to wyglądało opowiadałem tutaj: ua-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/v-deo.html
Gdzie widzę się za 5 lat?
Przede wszystkim widzę się jako programista - najpierw jako Java Developer, później specjalista od Pythona. Najlepiej w Los Angeles, ponieważ zawsze chciałem wyjechać do USA, podjąć pracę i zamieszkać tam. Chciałbym też zacząć pracę w firmie zajmującej się Machine Learningiem I Big Data. Bardzo kręci mnie rozwój autonomicznych miast. Myślę że, kiedyś współtworzenie projektu, który dotyczy np. dronów - taksówek czy autonomicznych pojazdów było by fajnym i ciekawym pomysłem. Założenie kilku firm programistycznych w ciągu pięciu lat w różnych miejscach na świecie było by dobrym pomysłem na biznes. Marzeniem, które napewno chciałbym spełnić są podróże po świecie i zdobywanie w różnych zakątkach świata kontaktów biznesowych. Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego języka programowania, za pomocą którego programiści rozwijali by automatyzacje miast, Internet of Things. Myślę, że taki język przyniósł by mi sporo pieniędzy i sławy ze względu na coraz większe zainteresowanie programistów Internetem Rzeczy.
Podsumowując, chciałbym być za 5 lat bardzo dobrym programistą, założycielem wielu dobrze prosperujących firm. Widzę siebie również jako bardzo bogatego człowieka, jeżdżącego drogimi samochodami. W drodze do tego celu oczywiście pomagają mi kursy online, książki, masa praktyki i oczywiście twoje odcinki ;D
Co Pan sądzi o wpisywaniu do CV kursów z UDEMY ? I ile warte są takie certyfikaty po ich ukończeniu?
Same kursy i certyfikaty z Udemy nie mają żadnego znaczenia i nie ma sensu wpisywać ich do CV. To co się liczy to wiedza, którą dzięki tym kursom zdobędziesz i doświadczenie, którym możesz się pochwalić. Istotne są projekty, które sam stworzysz. Więcej na ten temat opowiadałem tutaj: ua-cam.com/video/qq_tLI1gLUk/v-deo.html
Od studiów pracuję w różnych firmach, ale nie mam nic wspólnego z programowaniem i informatyką. Jestem jezykowcem (angielski i niemiecki) Mam 29 lat, czy jest sens, żebym zaczął programowanie? Czy mozna u Ciebie uczyć się u Ciebie? oczywiście za pieniądze
Moim zdaniem zawsze warto spróbować. Programowanie to po prostu fajna zabawa, także nawet jeżeli nie zostaniesz programistą, nauczysz się wielu ciekawych rzeczy, które mogą Ci się w pewnym momencie przydać. Zobacz jeszcze co na temat przebranżowienia się mówiłem tutaj: ua-cam.com/video/V1HzMcpOBwg/v-deo.html
Mentoringu i szkoleń nie prowadzę, ale w razie jakichkolwiek pytań, śmiało je zadawaj :)
Witam, jeśli zmieniamy branżę na IT to czy warto pisać w CV o wcześniejszej pracy w innej branży? (Np inżynier budownictwa, praca przy sporządzaniu projektów) Pozdrawiam
takbycniemoze zależy jaka to była branża i czym się w niej zajmowaliśmy - zobacz film od 14:34, tam poruszam ten temat
@@JakNauczycSieProgramowania racja, trochę się pośpieszyłem z pytaniem, dzięki
11:38 Sory jednak jedno przeczy drugiemu..😀
Co przeczy czemu? Historia pokazuje, że wysocy zawodnicy częściej wygrywają konkursy wsadów niż zawodnicy niscy, także jeżeli miałbyś postawić pieniądze na to, kto wygra kolejny konkurs, mając do wyboru zawodników wysokich i zawodników niskich, chcąc zwiększyć swoją szansę na zgarnięcie wygranej, raczej postawiłbyś na zawodnika wysokiego. Nie oznacza to, że zawodnik niski nie okaże się dobry, ale prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest zdecydowanie mniejsze.
W programowaniu jest podobnie - nigdy nie wiesz czy osoba, która skończyła studia informatyczne jest lepsza od osoby, która uczy się programowania od roku i właśnie skończyła 3-miesięczny bootcamp, ale gdybyś musiał strzelić w ciemno, kogo zatrudnić, postawienie na osobę po studiach zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa daje Ci większe szanse na podjęcie właściwej decyzji.
@@JakNauczycSieProgramowania
Chodzi o to że jeśli koszykarzem który najczęściej w historii wygrywał ten kurs jest Nate Robinson , to wtedy załamuje on tą statystykę i przykład nie jest już tak oczywisty, Ale ok. Oczywiście rozumiem to porównanie i to czemu miało ono służyć..
PS. Fajne ciekawe filmy , dobrze się ciebie słucha i nieźle ci idzie przekazywanie wiedzy, nie myslaleś nad wydaniem jakiegoś kursu ? , jak sądzisz, czy twoim zdaniem warto wejsc do IT zaczynając od stanowiska testera (oczywiście manulanego)?
@@waltkowalski. Masz rację, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Faktycznie Nate Robinson wygrał ten konkurs najwięcej razy, ale wciąż jest on wyjątkiem, gdy spojrzymy na wszystkich zwycięzców w całej historii konkursu, bardzo rzadko zdarzało się, że wygrywał zawodnik mający poniżej 1,90 m :)
Cieszę się, że podobają Ci się moje filmy, nad przekazywaniem wiedzy cały czas pracuję, mam też w głowie wiele pomysłów na urozmaicenie filmów, także będzie się to wszystko rozwijać. O kursach też już myślałem, nie mam jeszcze sprecyzowanego deadline'u, robię sobie powoli notatki do pierwszego z nich, ale jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to bardzo realne jest, że pojawi się on jeszcze w pierwszej połowie tego roku :) Ale nie mogę nic jeszcze zdradzić ani tym bardziej obiecać, bo przede wszystkim zależy mi na tym, żeby to było coś naprawdę porządnego.
Oczywiście, warto wejść do IT w ten sposób - dzięki temu szybciej poznajesz branżę, ludzi w niej pracujących, łatwiej jest zdobywać wiedzę, umiejętności, wymieniać się poglądami i doświadczeniem. A taki masz plan?
@@JakNauczycSieProgramowania Uwaga trochę się rozpiszę.. Gdybym napisał że mam jakiś konkretny plan to bym skłamał, moja sytuacja wygląda tak , pracuje w branży (że tak powiem) pokrewne do IT , pracuje w serwisie gdzie (gównie) naprawiamy urządzenia z nadgryzionym Jabłkiem z logo,
I o ile ogólnie pojętym IT interesuje się od blisko dwóch dekad i nawet kiedyś zrobiłem pierwsze kroki w kierunku programowania (trochę C++ pierwsze kroki w Pythonie, Ogarnąłem HTML , podstawy CSS) tak zacząłem gdzies koło roku 2006 , natomist z różnych przyczyn później ta wiedza praktycznie stanęła w miejscu, a jeśli się nie idzie do przodu to się cofa , Od mniej więcej roku w miare mozliwosci i czasu wykonuje pewne kroki żeby nadrobić ogromne zaległości i spróbować się w tym odnaleźć ponownie, Temat sam ws penie mnie interesuje ale też wiem że choć dziś moja praca ma dobrze to choćby że względu na komplikacje w budownie nowych konstrukcji smartfonów, serwisownie ich w przyszłości może być poprostu nieoplacane ,
Dlatego warto mieć alternatywę.
Poóbowalem kilku możliwości żeby sprawdzić gdzie czuł bym się dobrze i łatwo mógłbym się odnaleźć myślałem nad drogą Front End Dev. Ale w tej chwili musiał byś poświęcić naprawdę mnóstwo czasu aby dość do takiego skila który by mi umożliwiał swobiną pracę jak Front nawet Junior. Natomist zaintrygowała mnie praca testera, po części sie w niej odnajduje ponieważ w pewnym sensie zajmuje się czymś podobny na codzień, koleją sprawa że umożliwia ona obcowanie z tym światem/kodem i zapewne daje też szerszą perspektywę z której móglby lepiej zrozumiec pewne sprawy który dziś nie są jeszcze takie jasne, następna kwestia to próg wejscia , byłby on inny co też ma znaczenie w przypadku osoby która w tej chwili (niestety) ma mocno ogrniaczną ilość czasu , na start jako tester dostał bym niewielkie wynagrodzenie , ale zapewne zaprocentowalo by mi to w przyszłości, a później gdybym sobie dawał radę i dobrze ogarniał temat to mógłby zadecydowac czy iść w strone automatyzacji testów , czy forontu / backend..ale trzeba powiedzieć parę miesięcy i tego spróbować w praktyce żeby się o tym przekonać.
Na pracuj.pl w kreatorze CV można wybrać dedykowane szablony techniczne, które dobrze nadadzą się do aplikowania na stanowiska IT
to reklama czy co?
@@szymusu Reklama albo dobra porada. Sam skorzystałem z tych szablonów. Generują się automatycznie po wypełnieniu danych. Wygodna i przyjemna sprawa.
Taka radosc z 3k, a dzis juz 70 k
Fajnie się wraca do tych starszych filmów:)
Czy już jest ten kurs dla ludzi którzy chcą się przebranżowić?
O którym momencie filmu mówisz? Bo dawno go tworzyłem i nie pamiętam całej treści:)
@@JakNauczycSieProgramowania wspomniałeś o tym, że w ciągu 5 lat opracujesz taki kurs
@@gk6357 Na razie dostępny jest ebook Roadmapa programisty: roadmapaprogramisty.pl/, w przyszłym miesiącu pojawi się kurs Gita: www.gitodpodstaw.pl/ a pod koniec roku kurs Javy dla początkujących.