Ahoj, díky že jste se do tohodle téma pustili. Kytaristů a banjistů je jako psů, ale o týhle základní péči o nástroj, toho moc nevíme. Takže díky a vydržte! Lubor
Super video se spoustou praktických rad (třeba s tou rukou - pěstí), za mě jen z opravdu letitých zkušeností tři poznámky: U kovových strun podle mě stačí navíjet "jen dolů" pod provlekem či zastrčenou strunou dovnitř dolů, dělám to tak celý život a nikdy jsem neměl problém.. :-) Za mě zde není třeba systém jedna nahoru a zbytek dolů, spousta firem to už z výroby i takto dělá (jen dolů), vzpomínám si na dětství na plakát "Metallicy s Jas. Newstedem v koupelně", kde to bylo krásně vidět:-)... Provléknout a dva tři závity pouze dolů podle potřeby, na tenkých můžeme lehce víc...Druhá poznámka - zaštípnutí struny bych nechal vždy!!!!!! až úplně na konec, až máme naladěno a je jasné, že takto to finálně zůstane. "Cancour" se dá ohnout i směrem nahoru, aby při navíjení nezavazel.. Ono to překvapení, kdy jsme něco blbě naměřili a příliš zkrátili třeba jednu strunu na base a ona najednou, světe div se, nedosáhne ke kolíku, to opravdu nas..e....-) Známe to z praxe, něco jiného když to dělá kytarový technik dnes a denně, něco jiného třeba amatérský hráč, který to dělá sem tam... .-) :-) Zaštípnutí je na rozdíl od všech ostatních úkonů totálně nevratná záležitost, proto za mě - až nakonec!!! :-) A ještě jedna věc, k vytahování kobylkových "čvančlů" na akustice slouží ten polokruhový otvor na kratším boku standardní navíjecí kličky, při správném "podebíracím griffu" to jde tahat ven docela pěkně... :-) :-) Se štípačkama bych byl zde raději opatrný... :-) V. Křivánek
Jinak - lakované "maple" hmatníky čistím běžně kyt. leštěnkou - třeba Ernie Ball Instrument Polish, dělám to při každé výměně strun, takže tyhle nánosy "na kreditku" se mě naštěstí netýkají :-) :-)
S "vykusem" na klicce je to urcite pravda, jen me osobne pokazde nakonec praskla pri tomhle pouziti, zvlast kdyz jsou kolicky v dirach na tesno. A vzhledem.k tomu ze stipacky clovek stejne pouziva (pokud nema kombo kde jsou take na klicce!) Takze jsem si zvykl byt nezny a funguje to spolehlive.
S navijenim struny pouze dolu souhlasim. Fungovat to bude stejne dobre... me jen jedna nahoru jedna dolu prisla vzdycky estetictejsi, plus obcas (v protikladu k tomu co bylo receno k hlave sest v rade) potrebuje uhel struny na nultem prazci naopak zmirnit, a zde se hodi, ze ma sice na postu otacky dve, ale dolu strunu tahne uz jen jeden z nich = mirnejsi uhel. Osobne jsem zastance toho pokusit se najit nejmensi uhel, ktery jeste bezpecne drzi strunu v drazce nulteho prazce, aby nedrncela, ale zaroven tak struna mene tlaci na nultak = nevznika zbytecne treni = jepe to klouze = lepe se vam ladi a v pripade tremola lepe vraci do vychozi pozice.
Ahoj Maťo, zajímavý a kontroverzní téma, o kterým na českým youtube nic moc není, je oživování použitých strun. Já třeba jsem zvyklý struny před hraním podladit o otáčku a pak je rukou natahovat a škubat za ně, vlastně tak cyklovat napětí v té struně. Struna sice méně vydrží, ale zvukově omládne o dvě třetiny. Pak ještě vím, že někdo struny vyváří ve vodě. A pak je tu Joe Dart, který hraje roky na své signature base s původními flatwoundy z výroby.
To je zajímavý téma. To natahování/strečování strun dělám vždy po natažení nových, ale takto jak popisuješ, to mne nikdy nenapadlo. A pokud to má efekt na "oživéní", tak to budu muset zkusit :) To vyvařování se dělalo hl. za komančů, kdy tady nic nebylo. Osobně jsem to nikdy nezkoušel, ale nemyslim, že to má v dnešní době nějaký valný efekt. Primárně jde taky o to, že staré struny už prostě hůž ladí a tím vyvařením se to asi nezlepší. Ale kdo nezkusí, neví... takže toto jsou jen nějaké mé doměnky. Díky za tip.
U nylonky, ale asi i u ocelových strun, je fajn máznout drážky pro struny v nultém pražci grafitem (pojezděte to čerstvě ostrouhanou tužkou). Zabráníte tím drhnutí strun při ladění a takové to cvaknutí, když opletená struna (horní 3) popojede. Navíc to i prodlužuje životnost strun, které se tak méně obrušují o ten nultý pražec. Co se týče pak finálního ladění kytary s nylonovými strunami, nebuďte smutní, že Vám to ladění hned nedrží. Většinou ladím opakovaně klidně 2 týdny, než si struny sednou, bez ohledu na značku a cenu strun.
@@MatoMisik Mě se právě na nylonce poprvé v životě stalo, že beru kytaru z futrálu a struna praskla přesně v nultém pražci. Tak jsem to googlil, čím to, jestli není blbě nultý pražec vyřezaný apod., ale to bylo vše OK. No, zkrátka od té doby při každé výměně strun tužkuju nultý pražec😀
Není zač. Hele, jsou lidi, kterým špinavá kytara nevadí a maj to naopak rádi. Takže bych to zas nebral jako nutnost. Prostě jak to kdo cejtí a je mu to příjemné :)
Já nevím jestli to má smysl ještě rozebírat, nakonec je to věc má a každého z nás, ale tady vznikla obrovská mýlka v tom, že já WDčkem napouštím nebo nějak konzervuji hmatník. To si myslím, že jsem v té zbrojnici nevyslovil (už se na to ani nechci koukat). Já tím primárně čistím struny a jednou za čas (1-2x za rok) s ním ten hmatník čistím, tak jak je tady popsáno s benzínem. V závěru ho konzervuji citronovým olejem většinou anebo vůbec. Ale rozhodně neroztírám WD po hmatníku a nenechám ho tam, než se vsákne. On by se asi stejně nevsákl. Proto ho používám před hraním, aby struny klouzaly a nedrhly pod prsty. Po hraní suchým hadrem vše utřu. Kdybych věděl, co z tohoto "tématu" vznikne, popsal bych to jinak a detailněji. Jestli je to chápáno tak, že WDčkem hmatník ošetřuji, tak to tak myšleno, a myslím, že ani řečeno, nebylo. Pouze hmatník čistím za použití WD40, a to jde fakt dobře a rychle. A neškrábu kartou, ale nejjemnějším zubním kartáčkem, který vymete i ty sračky kolem pražců. To už je mé poslední vyjádření k WD40. P.S. Už si ode mne dost lidí koupilo použité kytary, ti by mohli potvrdit, že jejich hmatníky byly a jsou v naprostém pořádku....A ještě jedno P. S. Tenhle Honza je fakt člověk na správném místě, před chvilku jsem koukal na seřizování dohmatu a to je fakt super popsáno! Díky za to.
Péťo, napsals to myslím zcela jasně. Rozhodně se nenech zvyklat "WD odpírači"! Máš to na vlastní kůži (doslova) ověřené a není nic víc, než vlastní zkušenost a hl. rozhodnutí, že to tak TY chceš. Ostatní si můžou jít "trhnout drápem" :D Díky za pochvalu nového videa. Jo, Honza je šikovnej a zvídavej mladej kluk, co nemá problém se o své zkušenosti podělit s ostatníma.
Super videa 👍 Trápí mě na mem ltd ec1000 struna G. Když naladím přesně tak na prvním pražci neladí. Musím ji mít lehce podlazenou aby v základnich akordech ladila.
Díky 👍 Jo, klasickej nešvar Gčka na některejch kytarách. Proto malm rád komentované laděni, které tyto nepřesnosti trochu řešil. Tady jsem to dal do videa: ua-cam.com/video/MR_7unf0Xmk/v-deo.html
Koukal jsem 👍 projel jsem i komentáře a máš pravdu, to Gčko je prokletý. Vrtalo mi hlavou jestli nebude problém třeba v nultým pražci. Přešel jsem z 12tek strun na desítky tak bude možná i problém tam s vymačkáváním strun…
Popisovaný problém bude spôsobený príliš vysokým usadením struny G v nultom pražci. Struna je tým pádom pri chytení v prvých troch polohách príliš pretiahnutá a nadladí sa. Odporúčam znížiť výšku strún na nultom pražci. Nie je dôvod, aby bola výška strún nad prvým pražcom o mnoho vyššia, než výška strún nad druhým pražcom po chytení prvého pražca.
Perfektní,já používám sadu čištění Dunlop guitar.Co se týče zamikání strun u mechaniky dělám smicku a pak 3 tocky.A jo taky mám rádci krk bez laku a upravené struny
@@MatoMisik cevas,no já nevím dělám s dřevem hodně dlouhou ( není to urážka) ale co chci říct benzín visušeje.Dej si to na ruce a uvidíš to samé když pouzijes ředidlo máš suché bílé ruce.Ale já ty věřím přece to neděláš týden.Ale já mám stoho obavi aby pak nedošlo vyschnutí dřeva Aš tak že začne praskat,při častějším používání.PS neprestavejte dělat videa moc mě to baví a rád jse dívámJo ještě bych zapomněl když máš tmavý krk bez laku,jestli mu benzín neublíží a nevipadalo to jak kdyby vybledlé
@@bordeg7214 ja nejsem profik, ale moje zkusenost je, ze ocisteny hmatnik benzinem je potom o neco sussi. Ale samozrejme pak nasleduje impregnace olejem, takze strach z vysuseneho hmatniku (dle meho) neni na miste. Me doporuceni tedy je, vzdy po osetreni bezinem impregnovat olejem.
@@MatoMisik ten co byl ve videu je dobrej taky ho používám ale ne na kytaru.skusim to benzín mám Aš dost:) Zippo . Před chvílí jsem se bavil s kámošem a prodává kytaru Jolana Big beed snad jsem to napsal správně prodává ji za 38 000 Kč červená funkční ale já ji nechci zaprvé jsem levák a za druhé přece je to Jolana:)
Supr fígle, díky 👍. Egu zalahodilo, že na některé jsem už taky přišel 😁. Škoda že hi-tech podložku pod krk by mi sežral kocour. Ale ten technický benzín... nesmrdí potom ten krk? Co se týče štípání strun: do mého Flojdrouse se kulička nevejde, takže struny upínám do kamenu opačným koncem a konce s kuličkama nechávám nad hlavou trčet jako dekoraci 😁 Jen se to nesmí přehnat, to bychom pak s volnýma koncema hráli duet.
Ahoj všem, aby mi při výměně strun neodpadl struník na Les Paulu, tak vždy používám dvě gumičky do vlasů, kterými jednoduše přichytím na každé straně struník ke šroubům a struny se pak dají sundat všechny a bez problému vyčistit a naimpregnovat hmatník. Jednu věc ale na videu nechápu - proč v dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství specializovaných přípravků na čištění a impregnaci hmatníků řešíte jeho impregnace pomocí kapalin pro to neurčených (Diava, oleje atd...)? Cena "citronového" oleje např. od D'ADDARIO PLANET WAVES nebo Dunlop aj. je něco málo přes stovku, vydrží to na několik let a není třeba se obávat co to udělá v čase s hmatníkem. Tady se fakt šetřit nevyplatí.
Tak ono jde o to že tím tomu hmatníku nijak neublížíš nějakým olejem... Jako olivovej olej bych na to asi nematlal, ale jinak vlastně jakýkoliv olej bude fungovat naprosto stejně jako zmiňovaný Lemon oil. Naopak jsem slyšel i názory profi kytarystů kteří říkali že zásadně ne nic co obsahuje lemon oil. Záleží ale prostě na osobních preferencích... Důležitý je aby si na to napatlal něco co plní funkci, ne WD nebo umatlaný prsty od bůčku, ale v zásadě je celkem jedno co to bude pokud to tu funkci plní. Nemusí to být podle mě ani otázka toho že šetříš, můžeš mít prostě zkušenost s nějakým přípravkem co funguje. PS: On se ve videu nezmiňuje čím to dělá on, a to že je to lahev od Diavy ještě nutně nemusí znamenat že v tom opravdu má Diavu... :D
@@vojtechnovak2841 Nejde vůbec o obchodní název (lemon oil), ale o to, že organickej olej na hmatník nepatří, protože ho odrovná. A nebude na to fungovat jakejkoliv olej - existujou konkrétní oleje přímo určený na hmatníky, kdy lahvička za 150 Kč vydrží několik let. Pokud někdo z čirýho čecháčkovství bude patlat na hmatník kdovíco jen aby ušetřil halíř, tak je to debil a ne muzikant ;)
Léty ověřený tip. Když dáváte struny bez jakéhokoliv uzlu (tzn jinak než tady Honza) jen prostrčíte a uděláte např 3 otáčky pod prostrčením. Dá se krásně strunu přesahující ven z kolíku několika mírnými zakrouceními ukroutit a upadne vám přesně v místě konce kolíku. Není pak třeba jakýchkoliv kleští na její zastřižení a netrčí vám z ní žádný ostrý nesmysl, který vám pak ničí futrál a způsobuje krvavé šrámy :D
Super návody pre každého gitaristu. Sledujem už dlhšiu dobu a rád sa inšpirujem praktickými návodmi od odborníkov na gitaru. Mám gitaru typ les paul a menil som struny. Vaše video ma opäť naučilo niečo nové pri výmene strún (napr. na päsť, na palec ) .Mal by som ale otázku na výšku strunníka či jeho nastavenie výšky má byť nadoraz alebo môže byť povolený. Má to nejaký vplyv na struny medzi strunníkom a mechanikou na ladenie oktáv ?
Ahoj Super videa jen tak dál. Čím by jsi ošetřoval struny, taky tím benzínem ? A když už se mi vytvoří tmavé skvrny na strunách. Dá se o ještě řešit nebo jsou struny už "zničené". Dík
No jo, Bigsby je dost "voser" :D Tim, že je to taková specialitka, jsme to tam nedávali... ani jsme kytaru s tímto tremolem neměli k dispozici. No, možná to je námět na samostatné video. Díkes
@@MatoMisik sem pak u toho nasranej že to ani neni možný ale ve dvou to jde dobře když mi to v tom tremolu někdo přidrží.kdyby si nebyl z Prahy tak bych a to natáčení tu kytru mohl zapůjčit 🤷♂️
Pánové, skutečně cenim tyhle videa, jako člověka, co pár kytar má a rozhodně má v plánu pořizovat další, jsem se ve vašich videích dozvěděl skvělý věci!! Jen dotaz... Mám akustiku z Asie, žadnej střep za litr, ale prostě první kytara, s kterou bych chtěl pár let táhnout... Dá se použít technický benzín na hmatník všech kytar, včetně akustik, popř. místo benzínu použit tech. líh? To samé konzervace hmatníku..., též můžu použít jeden olej na všechny typy kytar, od akustik až po elektriky, basy, apod.? Na elektrice mám hmatník z fíkovníku a na akustice blackwood. Díky za info a hlavně moc děkuju za veškerý videa co se týče kytar!
Zdravím Mirdo a děkujeme :) Mohu odpovědět sám za sebe - technický benzín by němlě být na hmatník problém ani u akustik. Je pravda, že to trochu povrzvh vysuší, ale člověk pak stejně aplikuje nějaké ten olej. Pokud bys chtěl mít opravdu jistotu, existujou u výrobců kytarového vybavení prostředky určení přímo na ošetření akustických nástrojů, tak tam to bude na 100%. Ohledně impregnace hmatníku, tak pokud hmatník neni lakovaný, použij jakýkoliv olej na to vhodný. Já používám Dunlop Lemon Oil. Lidi doporučujou minerální oleje, někdo zmíněnou Diavu, někdo zase něco jiného. Osobně si myslím, že až tak dramatický rozdíl to už nebude... ale jsem trochu pankáč a věci až tak moc neřeším.
@@MatoMisik Už mám od Dunlopu leštěnku na těla kytar, výborná zaležitost, dnes jsem narazil na onen zmiňovaný Lemon Oil, dokonce v sadě, tak už jsem se rozhodl ho jistojistě pořídit. Celkově od Dunlopu mám veškerý drobnosti, za mě mají povedený věci. Ale mrknu, jestli na ty akustiky mají něco v nabídce, dobrej tip. Tak já moc díky za info a budu se těšit na další, hodně poučný videa, celkově to Honza vysvětluje naprosto skvěle a ani po roce a půl hraní na kytaru nemám díky němu obavu si kytaru seřídit a ošetřit sám!
@@mirdaurban386 neni rozdilu mezi aku a ele... vsechno se da cistit benzinem a mazat jiz doporucovanymi oleji. S lihem opatrne, nektere povrchovky se s nim nemaji rady, muze tam nadelat mlzne fleky... Cokoli specificky na hmatnik akustiky bude marketingova pasticka:-)
@@bobbysixkiller7920 Díky moc Honzo za info. Radši tedy nebudu experimentovat s tím, čeho mi doma dost zůstalo, tak raději pořídim pro klid na duši a hlavně pro kejtru to nejšetrnější. Ale tak pokud se všechno snese s tím "citrónovým" olejem, budu se toho držet.
Jsou lidi, který si na něj nenechaj šáhnout. Dokonce jeden slavnej kytariata vyhodil svého kytarového technika, když mu vyčistil celou kytaru, kde si pěstoval asi 15let svůj poctivě vypocenej pot :D
Takže WD-40 ala Petr Henych důrazně ne jo? :-D Už minule k tomu byla pěkná diskuze v komentářích, uvítal bych nějaké ofiko vysvětlení přímo ve videu zda to nemůže třeba i ublížit hmatníku při dlouhodobém používání :-)
Nic jako “offiko vysvětlení” asi nečekej. To by se to muselo dát do nějaké laboratoře na test nebo nevim 😃 Tady si musíme vystačit s osobníma zkušenostma. Petr Henych to používa roky a bez problémů. Podle toho, co říkal Honza ve videu, to akorát nebude 100% vyčištění, ale spíš takové částečné vyčištění a částečné rozmazání špíny po hmatníku, který si asi část toho sajrajtu natáhne do sebe. Ale asi to ničemu zas tak nevadí. Nicméně, to jsou všechno jen doměnky 😀 Pokud se ptáš mne osobně, DWčko si na hmatník určitě nedám.
Proznavam ze me laka udelat si na to nejkej lidovej test... priznavam.ze v tomhle jen.posil dal co.jsem slysel a bylo me doporuceno. Vzhledem k tomu jaky je to tema to asi budu muset alespon pro sebe vyvratit...
Já, když vidím na YT, co všechno se s WD dá udělat, od odstraňování much z nárazníku až po praskání balónků, bych měl velký strach to na kytaru použít. Je to tutově chemie jak kráva.
WD40 se dá používat na struny. I když to nic neznamená, zmiňuje to i výrobce. Ale smrdí to časem po naftě. Na hmatník určitě ne! Určitě ne žádný potravinářský olej! Ideální je lněný olej nebo minerální, bez barvy a bez zápachu.
Proč točí ty tenké struny doleva,ty by měl točit doprava, aby když ladím strunu,tak abych točil nahoru tak jak u tlustých strun.Ty tenké struny musím motat zrcadlově,aby když točím nahoru,tedy směrem k hlavě kytary, tón šel také nahoru,jinak je to paskvil a pořád se bude hráč, který ladí kytaru plést.
Asi myslíš tu část, kde točí struny na hlavu toho Les Paula (mechanika 3x3). Točí to samozřejmě správně. To co popisuješ je pitomost. Primárně jde o to, aby struny měli co nejmenší úhlel oproti nultému pražci. Nejlepší to je, jak to má třeba Fender, jsou uplně rovně. Kdyby to točil, jak píšeš, už by ten úhle byl fakt velký a dělalo by to problémy.
@@MatoMisik Ano myslím toho Les Paula, ale jedná se mi o smysl otáčení ladící placky ,kterou točíš rukou a tam pan kytarář točí stejným směrem jako u tlustých strun a pak když budeš chtět naladit strunu výš tak budeš muset točit kolíkem u strun E A D směrem k hlavě kytary a u strun G H E pro naladění strun výš směrem k tělu kytary což je neintuitivní.Pokud struny napínám vždy točím směrem k hlavě kytary u systemu 3x3 musí být struny natočeny 3 silné doleva a spodní 3 slabé doprava.Pan kytarář točí kličkou všechny doleva,kdyby točil rukama tak na to přijde a nikdy by to tak neudělal.Je to proti přirozenosti.
Jen jednu věc bych rád dodal, není od věci nějakým olejem zakápnout i plochy, o který dře struna jako nulák, sedla, u Stratů možná i díru o kterou se struna láme než vleze do sedla. Je pak menší šance, že se struna zadrhne, a začne dělat zuby a navíc se blbě ladí. Jinak upřímně rád vidím, když někdo radí tady tyhle jednoduchý věci a zbytečně nepropaguje nějaký drahý vodičky, když se dají použít celkem levný a dostupný věci. Špica borci, kéž by takových rad bylo na českých internetech víc, než těch ,,zaručených", stupidních rad :)
@@MatoMisik Ne ne, já jak není celkový tah strun nad deset tun, tak mě to neba.. . :-)Ale obecně je paráda sledovat kohokoliv z téměř jakéhokoliv oboru, kdo něco UMÍ a ještě k tomu ho to BAVÍ (což naštěstí bývají spojené nádooby).
Takže sundat všechny struny současně prý nevadí, hmm. Ale to měl v ruce elektriku, která je celkově mnohem pevnější - u akustiky pak vyměnil strunu právě už ale jen jednu... Dohromady mají ty struny dost slušný tah (několik kg) a přeci jen kytaru toho tahu na chvíli zbavit a hned potom ho zase vytvořit nějaký vliv mít musí. Určitě je rozdíl, když má krk výztuhu a když ji nemá a kromě toho ta zátěž musí dopadnout jinak u akustiky a elektriky. A jiný tah mají nylonky a jiný struny kovové A dvanáctistrunná kytara má ten tah dvojnásobný... V podstatě jsem na tento díl de facto koukal jen kvůli informaci, jak moc může být špatně sundat všechny struny. To člověk zaslechne nějaké strašení a pak mu to může v mozku vibrovat pokaždé, když mění struny. Vysvětlení znělo: "Nikdy se mi nestalo, že by to měl být problém". No, na kytaru jsem šetřil deset let a to si člověk chce dát sakra bacha. Takové povolování a natahování by se samozřejmě mělo projevit nejspíš až po čase... Dovedu si představit, že technik něco na kytaře udělá, odevzdá ji a zas dělá jinou. Ani majitel si nemůže být jistý, že změny na jeho kytaře jsou zapříčiněny pravidelným totálním odstruňováním. Na druhou stranu - jak by se asi měl udržovat hmatník při nesundání všech strun, že jo? Pak bych býval stál o informaci, jak je to se strunami a se vší tou chemickou údržbou. V mém kosmetickém balíčku jsou tři různé "vodičky" - každá jiná... Jednou z nich pomatlám hmatník a je prakticky nemožné, aby se struna toho pomatlání pak nijak nedotkla. Může mít taková chemická údržba vliv na životnost strun? Jednou jsem totiž po takové chemické údržbě natáhl drahé struny se speciální povrchovou údržbou (velmi známé) a struny se začaly už po týdnu třepit - loupalo se z nich po délce cosi - zřejmě ta povrchová super úprava. Mohl jsem z prstů v té době vypouštět agresivní pot? Byly drahé struny nekvalitní? Mohla za to chemická "vodička"? U některých kytar se po sundání strun chystá vypadnout nultý pražec - je dobré ho podkápnout vteřiňákem? Ještě by mě bylo zajímalo, jaký vliv na životnost strun má takové to placaté čistítko s filcem, kterým se po strunách po hraní přejede. Bratr tvrdí, že mikro kapky potu na strunách zůstávají přes noc a struny proto po délce lehce přejede na dobrou noc hadříkem... Je to racionální nebo jde o šílenost?
Ahoj. Takže... Struny se čas od času stejně musí sundat, když čistíš hmatník nebo zarovnáváš pražce atp. Takže to pro kytaru není nic dramatického. Maximálně se ti krk trochu hne, takže ho pak opětovně dotáhneš (výstuhu). Osobně měním struny po dvou. Dvě sundám a dvě nandám. Zmiňuješ třepení strun. To se děje jen u těch s povlakem jako jsou Elixir atp. Na zvuk to vliv nemá, jen je to divný a někomu třeba nepříjemný. Nevim jakou vodičku používáš a jaké struny máš... určitá chemická interakce je možná, ale asi nic dramatického. Když čistím hmatník a následně napouštím nějakým olejem, vždy struny sundavám všechny. Ale toto dělám max 1-2x do roka. Pokud pak použiju stejné struny jako před tím, krk se mi nehne. Čištění strun vlav na jejich životnost samozřejmě má velký. Záleží jaký šistič používáš. Některé jsou lepší, některé horší. Klasika Dunlop je ok. Já mám rád Kiser. Ohledně životnosti jsou tu ale i další faktory: tip potu, střídání teploty v místnosti, jak moc na kytaru hraješ atd. Potažené struny (Elixír) vydržej fakt dlouho. Třeba rok i víc. Klasické, třeba niklové struny tak tejden a pak to jde dolu. Takže za mne asi tak.
Pokud není kytara rozeschlá, tak jí to nic neudělá. Mam skoro 100 let strou kytarovou loutnu a ta funguje v pohodě. Jen ji nechávám, pokud na í delší donu nehraju, s povolenými strunami.
@@tomasment7870 Prý oproti houslím nebo klavíru měly kytary kratší životnost - ztrácely v čase na hodnotě - dokud se neobjevily výztuhy krku. Určitě záleží na konkrétní konstrukci nástroje. Někdy svou loutnu necháváš s povolenými strunami... dík za uklidnění 🙂 ale já na kytarách měním struny několikrát do roka - když je dost peněz, tak i jednou za měsíc. Chtěl jsem v předchozím komentu jen ilustrovat, že ostřílený profesionál nemusí ve výměně strun vidět jen primitivní téma.
Jedna taková finta,která se mi osvědčila je ta,že na vyčištění potenciometrů je dobrá právě Diava.Takže když není Kontaktol,tak Diava je skvělá náhrada.
Mno... nekdy to na necem vykousim ale jsem k tomu trochu skeptickej... Precejenom diava je smes oleju a olej je izolant, tak nevim.jak.moc si bude rozumet s elektronickymi kontakty kde naopak musi byt zachovana.kontinuita...
Souhlas - a jeste pridam radu odbornika(ne moji): na potaky-prepinace nikdy pripravek ktery zanecha mastnotu, protoze do te se nachyta prach ktery nasledne znici mater. kontaktu
Pozor, na tohle se používala stará Diava, dnes už má jiné složení. Osobně používám izopropyl alkohol a pak trošku bílé vazelíny. Izolant nevadí, jezdec potenciometru si to odhrne. Jen to nesmí být nepř. lněný olej, který by tam ztvrdnul.
Jak a čím si čistíte a ošetřujete hmatník vy?
Napřed Dunlop, pak čistím lněným olejem Saloos.
Napřed Dunlop 01 a pak Dunlop (6554?) -- prostě Lemon Oil ;-) - jo a jemnej kartáček na boty.
Impregnaci hmatníku a čištění strun provádím olejem na šicí stroje
Takže benzín, Diava, WD40... ježiš*marjá :)
Aspoň že struny motám stejně a používám hajzlpapír ;)
@@hyenik člověk to v téhle kytarové džungli dnes prostě nemá lehké 😀
Ahoj, díky že jste se do tohodle téma pustili. Kytaristů a banjistů je jako psů, ale o týhle základní péči o nástroj, toho moc nevíme. Takže díky a vydržte! Lubor
Díky Lubore, budeme se snažit 👍
Na sepnutí strun již roky používám obyčejnou kramličku na prádlo a dobrý. Díky za video!
Jak se říká, pomož si jak můžeš :)
Díky Ivane. Ať to hraje.
Super video se spoustou praktických rad (třeba s tou rukou - pěstí), za mě jen z opravdu letitých zkušeností tři poznámky: U kovových strun podle mě stačí navíjet "jen dolů" pod provlekem či zastrčenou strunou dovnitř dolů, dělám to tak celý život a nikdy jsem neměl problém.. :-) Za mě zde není třeba systém jedna nahoru a zbytek dolů, spousta firem to už z výroby i takto dělá (jen dolů), vzpomínám si na dětství na plakát "Metallicy s Jas. Newstedem v koupelně", kde to bylo krásně vidět:-)... Provléknout a dva tři závity pouze dolů podle potřeby, na tenkých můžeme lehce víc...Druhá poznámka - zaštípnutí struny bych nechal vždy!!!!!! až úplně na konec, až máme naladěno a je jasné, že takto to finálně zůstane. "Cancour" se dá ohnout i směrem nahoru, aby při navíjení nezavazel.. Ono to překvapení, kdy jsme něco blbě naměřili a příliš zkrátili třeba jednu strunu na base a ona najednou, světe div se, nedosáhne ke kolíku, to opravdu nas..e....-) Známe to z praxe, něco jiného když to dělá kytarový technik dnes a denně, něco jiného třeba amatérský hráč, který to dělá sem tam... .-) :-) Zaštípnutí je na rozdíl od všech ostatních úkonů totálně nevratná záležitost, proto za mě - až nakonec!!! :-) A ještě jedna věc, k vytahování kobylkových "čvančlů" na akustice slouží ten polokruhový otvor na kratším boku standardní navíjecí kličky, při správném "podebíracím griffu" to jde tahat ven docela pěkně... :-) :-) Se štípačkama bych byl zde raději opatrný... :-) V. Křivánek
Děkujem moc za cenné tipy a rady 👍
Jinak - lakované "maple" hmatníky čistím běžně kyt. leštěnkou - třeba Ernie Ball Instrument Polish, dělám to při každé výměně strun, takže tyhle nánosy "na kreditku" se mě naštěstí netýkají :-) :-)
@@Blackrosecz Jasný, pravidelná údržba má něco do sebe. Jiná situace je, když to člověk dá na stůl po roce intenzivního hraní bez servisu :)
S "vykusem" na klicce je to urcite pravda, jen me osobne pokazde nakonec praskla pri tomhle pouziti, zvlast kdyz jsou kolicky v dirach na tesno. A vzhledem.k tomu ze stipacky clovek stejne pouziva (pokud nema kombo kde jsou take na klicce!) Takze jsem si zvykl byt nezny a funguje to spolehlive.
S navijenim struny pouze dolu souhlasim. Fungovat to bude stejne dobre... me jen jedna nahoru jedna dolu prisla vzdycky estetictejsi, plus obcas (v protikladu k tomu co bylo receno k hlave sest v rade) potrebuje uhel struny na nultem prazci naopak zmirnit, a zde se hodi, ze ma sice na postu otacky dve, ale dolu strunu tahne uz jen jeden z nich = mirnejsi uhel. Osobne jsem zastance toho pokusit se najit nejmensi uhel, ktery jeste bezpecne drzi strunu v drazce nulteho prazce, aby nedrncela, ale zaroven tak struna mene tlaci na nultak = nevznika zbytecne treni = jepe to klouze = lepe se vam ladi a v pripade tremola lepe vraci do vychozi pozice.
Jsem rád že to celé roky dělám stejne. Díky za tahle super videa
:) děkujeme
To su neoceniteľné rady, zerem každú sekundu videa
Rádo se stalo :)
Šikovnej chlap, díky.
Dikes
Ahoj Maťo, zajímavý a kontroverzní téma, o kterým na českým youtube nic moc není, je oživování použitých strun. Já třeba jsem zvyklý struny před hraním podladit o otáčku a pak je rukou natahovat a škubat za ně, vlastně tak cyklovat napětí v té struně. Struna sice méně vydrží, ale zvukově omládne o dvě třetiny. Pak ještě vím, že někdo struny vyváří ve vodě. A pak je tu Joe Dart, který hraje roky na své signature base s původními flatwoundy z výroby.
To je zajímavý téma. To natahování/strečování strun dělám vždy po natažení nových, ale takto jak popisuješ, to mne nikdy nenapadlo. A pokud to má efekt na "oživéní", tak to budu muset zkusit :) To vyvařování se dělalo hl. za komančů, kdy tady nic nebylo. Osobně jsem to nikdy nezkoušel, ale nemyslim, že to má v dnešní době nějaký valný efekt. Primárně jde taky o to, že staré struny už prostě hůž ladí a tím vyvařením se to asi nezlepší. Ale kdo nezkusí, neví... takže toto jsou jen nějaké mé doměnky. Díky za tip.
kamarát, ktorý vlastní hudobniny, pripevnil na vŕtačku také... oné... a odvíja a navíja struny s tým. ide to super. žiadna námaha.
No pokud menis struny na deseti kytarach denne, tak to smysl urcite ma 👍
@@MatoMisik bože, len to nie...
U nylonky, ale asi i u ocelových strun, je fajn máznout drážky pro struny v nultém pražci grafitem (pojezděte to čerstvě ostrouhanou tužkou). Zabráníte tím drhnutí strun při ladění a takové to cvaknutí, když opletená struna (horní 3) popojede. Navíc to i prodlužuje životnost strun, které se tak méně obrušují o ten nultý pražec. Co se týče pak finálního ladění kytary s nylonovými strunami, nebuďte smutní, že Vám to ladění hned nedrží. Většinou ladím opakovaně klidně 2 týdny, než si struny sednou, bez ohledu na značku a cenu strun.
@@philipcooper8297 Díky za fajn tip 👍😁
@@MatoMisik Mě se právě na nylonce poprvé v životě stalo, že beru kytaru z futrálu a struna praskla přesně v nultém pražci. Tak jsem to googlil, čím to, jestli není blbě nultý pražec vyřezaný apod., ale to bylo vše OK. No, zkrátka od té doby při každé výměně strun tužkuju nultý pražec😀
Díky moc, kosmetiku jsme zatím neřešil
Není zač. Hele, jsou lidi, kterým špinavá kytara nevadí a maj to naopak rádi. Takže bych to zas nebral jako nutnost. Prostě jak to kdo cejtí a je mu to příjemné :)
Já nevím jestli to má smysl ještě rozebírat, nakonec je to věc má a každého z nás, ale tady vznikla obrovská mýlka v tom, že já WDčkem napouštím nebo nějak konzervuji hmatník. To si myslím, že jsem v té zbrojnici nevyslovil (už se na to ani nechci koukat). Já tím primárně čistím struny a jednou za čas (1-2x za rok) s ním ten hmatník čistím, tak jak je tady popsáno s benzínem. V závěru ho konzervuji citronovým olejem většinou anebo vůbec. Ale rozhodně neroztírám WD po hmatníku a nenechám ho tam, než se vsákne. On by se asi stejně nevsákl. Proto ho používám před hraním, aby struny klouzaly a nedrhly pod prsty. Po hraní suchým hadrem vše utřu. Kdybych věděl, co z tohoto "tématu" vznikne, popsal bych to jinak a detailněji. Jestli je to chápáno tak, že WDčkem hmatník ošetřuji, tak to tak myšleno, a myslím, že ani řečeno, nebylo. Pouze hmatník čistím za použití WD40, a to jde fakt dobře a rychle. A neškrábu kartou, ale nejjemnějším zubním kartáčkem, který vymete i ty sračky kolem pražců. To už je mé poslední vyjádření k WD40. P.S. Už si ode mne dost lidí koupilo použité kytary, ti by mohli potvrdit, že jejich hmatníky byly a jsou v naprostém pořádku....A ještě jedno P. S. Tenhle Honza je fakt člověk na správném místě, před chvilku jsem koukal na seřizování dohmatu a to je fakt super popsáno! Díky za to.
Péťo, napsals to myslím zcela jasně. Rozhodně se nenech zvyklat "WD odpírači"! Máš to na vlastní kůži (doslova) ověřené a není nic víc, než vlastní zkušenost a hl. rozhodnutí, že to tak TY chceš. Ostatní si můžou jít "trhnout drápem" :D
Díky za pochvalu nového videa. Jo, Honza je šikovnej a zvídavej mladej kluk, co nemá problém se o své zkušenosti podělit s ostatníma.
fandim... ve vsem! a dekuju za komplimenty:-)
Super videa 👍
Trápí mě na mem ltd ec1000 struna G. Když naladím přesně tak na prvním pražci neladí. Musím ji mít lehce podlazenou aby v základnich akordech ladila.
Díky 👍 Jo, klasickej nešvar Gčka na některejch kytarách. Proto malm rád komentované laděni, které tyto nepřesnosti trochu řešil. Tady jsem to dal do videa: ua-cam.com/video/MR_7unf0Xmk/v-deo.html
Koukal jsem 👍 projel jsem i komentáře a máš pravdu, to Gčko je prokletý. Vrtalo mi hlavou jestli nebude problém třeba v nultým pražci. Přešel jsem z 12tek strun na desítky tak bude možná i problém tam s vymačkáváním strun…
Popisovaný problém bude spôsobený príliš vysokým usadením struny G v nultom pražci. Struna je tým pádom pri chytení v prvých troch polohách príliš pretiahnutá a nadladí sa. Odporúčam znížiť výšku strún na nultom pražci. Nie je dôvod, aby bola výška strún nad prvým pražcom o mnoho vyššia, než výška strún nad druhým pražcom po chytení prvého pražca.
Taky mažu hmatníky Diavou 😁
Perfektní,já používám sadu čištění Dunlop guitar.Co se týče zamikání strun u mechaniky dělám smicku a pak 3 tocky.A jo taky mám rádci krk bez laku a upravené struny
Jo, Dunlop je jistota :)
Já už otestoval ten technický benzín a je to skvělé.
@@MatoMisik cevas,no já nevím dělám s dřevem hodně dlouhou ( není to urážka) ale co chci říct benzín visušeje.Dej si to na ruce a uvidíš to samé když pouzijes ředidlo máš suché bílé ruce.Ale já ty věřím přece to neděláš týden.Ale já mám stoho obavi aby pak nedošlo vyschnutí dřeva Aš tak že začne praskat,při častějším používání.PS neprestavejte dělat videa moc mě to baví a rád jse dívámJo ještě bych zapomněl když máš tmavý krk bez laku,jestli mu benzín neublíží a nevipadalo to jak kdyby vybledlé
@@bordeg7214 ja nejsem profik, ale moje zkusenost je, ze ocisteny hmatnik benzinem je potom o neco sussi. Ale samozrejme pak nasleduje impregnace olejem, takze strach z vysuseneho hmatniku (dle meho) neni na miste. Me doporuceni tedy je, vzdy po osetreni bezinem impregnovat olejem.
@@MatoMisik ten co byl ve videu je dobrej taky ho používám ale ne na kytaru.skusim to benzín mám Aš dost:) Zippo . Před chvílí jsem se bavil s kámošem a prodává kytaru Jolana Big beed snad jsem to napsal správně prodává ji za 38 000 Kč červená funkční ale já ji nechci zaprvé jsem levák a za druhé přece je to Jolana:)
@@bordeg7214 Pozor, je to “technicky benzin”. Nevim co presne se do Zippa dava.
Maťo, Honzo, můžeme poprosit o speciál věnovaný Floyd Rose? Docela by se hodil. Děkujeme !
Díky Mirku. FR máme v plánu + další věcičky. Uvidíme, kdy se k tomu dokopem :)
Supr fígle, díky 👍. Egu zalahodilo, že na některé jsem už taky přišel 😁. Škoda že hi-tech podložku pod krk by mi sežral kocour.
Ale ten technický benzín... nesmrdí potom ten krk?
Co se týče štípání strun: do mého Flojdrouse se kulička nevejde, takže struny upínám do kamenu opačným koncem a konce s kuličkama nechávám nad hlavou trčet jako dekoraci 😁 Jen se to nesmí přehnat, to bychom pak s volnýma koncema hráli duet.
Benzín se odpaří, takže ne-smrdí :)
Video ohledně nastavení floyda taky chystáme. Díkes
Ahoj všem, aby mi při výměně strun neodpadl struník na Les Paulu, tak vždy používám dvě gumičky do vlasů, kterými jednoduše přichytím na každé straně struník ke šroubům a struny se pak dají sundat všechny a bez problému vyčistit a naimpregnovat hmatník. Jednu věc ale na videu nechápu - proč v dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství specializovaných přípravků na čištění a impregnaci hmatníků řešíte jeho impregnace pomocí kapalin pro to neurčených (Diava, oleje atd...)? Cena "citronového" oleje např. od D'ADDARIO PLANET WAVES nebo Dunlop aj. je něco málo přes stovku, vydrží to na několik let a není třeba se obávat co to udělá v čase s hmatníkem. Tady se fakt šetřit nevyplatí.
Naprosto souhlas. Někdo by si na hmatník snad vytřel umaštěný prsty od bůčku jen aby ušetřil reálně pár halířů :D
Tak ono jde o to že tím tomu hmatníku nijak neublížíš nějakým olejem... Jako olivovej olej bych na to asi nematlal, ale jinak vlastně jakýkoliv olej bude fungovat naprosto stejně jako zmiňovaný Lemon oil. Naopak jsem slyšel i názory profi kytarystů kteří říkali že zásadně ne nic co obsahuje lemon oil. Záleží ale prostě na osobních preferencích... Důležitý je aby si na to napatlal něco co plní funkci, ne WD nebo umatlaný prsty od bůčku, ale v zásadě je celkem jedno co to bude pokud to tu funkci plní. Nemusí to být podle mě ani otázka toho že šetříš, můžeš mít prostě zkušenost s nějakým přípravkem co funguje. PS: On se ve videu nezmiňuje čím to dělá on, a to že je to lahev od Diavy ještě nutně nemusí znamenat že v tom opravdu má Diavu... :D
Ono reálně ten Lemon Oil v porovnání s jiným minerálním olejem pro ten hmatník neudělá nic speciálního, funkce je stejná...
@@vojtechnovak2841 Nejde vůbec o obchodní název (lemon oil), ale o to, že organickej olej na hmatník nepatří, protože ho odrovná. A nebude na to fungovat jakejkoliv olej - existujou konkrétní oleje přímo určený na hmatníky, kdy lahvička za 150 Kč vydrží několik let. Pokud někdo z čirýho čecháčkovství bude patlat na hmatník kdovíco jen aby ušetřil halíř, tak je to debil a ne muzikant ;)
@@Judas_1989 Až se bude muzikantství poměřovat podle toho co si kdo maže na hmatník, tak budeme asi pěkně v zadeli... :D
Struny uchycuji Martin spúsobem.Čistím lihem a kolíčky-piny s kobylky vytahuji kávovou lžičkou.To zešikmení konce kolíčku je dobrá finta!
Díky. Ten líh mne vlastně nenapadl, taky dobrý. Ať to hraje :)
Pozor na lih u nitro povrchovek!
@@bobbysixkiller7920 Ha, vidiš to :)
Léty ověřený tip. Když dáváte struny bez jakéhokoliv uzlu (tzn jinak než tady Honza) jen prostrčíte a uděláte např 3 otáčky pod prostrčením. Dá se krásně strunu přesahující ven z kolíku několika mírnými zakrouceními ukroutit a upadne vám přesně v místě konce kolíku. Není pak třeba jakýchkoliv kleští na její zastřižení a netrčí vám z ní žádný ostrý nesmysl, který vám pak ničí futrál a způsobuje krvavé šrámy :D
diky za tip 👍
Super návody pre každého gitaristu. Sledujem už dlhšiu dobu a rád sa inšpirujem praktickými návodmi od odborníkov na gitaru. Mám gitaru typ les paul a menil som struny. Vaše video ma opäť naučilo niečo nové pri výmene strún (napr. na päsť, na palec ) .Mal by som ale otázku na výšku strunníka či jeho nastavenie výšky má byť nadoraz alebo môže byť povolený. Má to nejaký vplyv na struny medzi strunníkom a mechanikou na ladenie oktáv ?
S technickym benzinom tiez treba dat pozor u nelakovanych povrchov(napr. hmatnik, pretoze moze rozpusat farbu)....
Díky
Ahoj
Super videa jen tak dál.
Čím by jsi ošetřoval struny, taky tím benzínem ?
A když už se mi vytvoří tmavé skvrny na strunách. Dá se o ještě řešit nebo jsou struny už "zničené".
Dík
Osobně na struny používám čistič od značky Kyser (přímo na struny). Struny měním až když jsou tupé nebo neladí... podle míry lenosti 😄
Ako sa správa tá diava? Neostane potom mastný hmatník?
Musíš to utřít, pak je to Ok.
Čo mám spraviť keď mám povolenu ladiacu mechaniku na najtenšej strune, ako myslím tú časť na ktorú sa namotavaju struny nie ťa dolná
Dotáhnout šrouby a celkově ji utáhnout. Pokud to nejde, je asi rozbitá a pokud to nefunguje jak má, bude potřeba asi výměna.
@@MatoMisik SOuhlas? tam není nic už, co se dá dotáhnout, buď je pokřivená, což už musela dost zažít, nebo vyběhaná - nebo, ji někdo promazal :)))
👍👍👍
👏👏👏👏
děujeme
Trochu mi tady chybí čast vyměny strun na kytaře s bigsby protože s ti pokazdy bojiju pak se mi to v tremolu vyvlíkne a já to měnim snad hodinu :D
No jo, Bigsby je dost "voser" :D Tim, že je to taková specialitka, jsme to tam nedávali... ani jsme kytaru s tímto tremolem neměli k dispozici. No, možná to je námět na samostatné video. Díkes
@@MatoMisik sem pak u toho nasranej že to ani neni možný ale ve dvou to jde dobře když mi to v tom tremolu někdo přidrží.kdyby si nebyl z Prahy tak bych a to natáčení tu kytru mohl zapůjčit 🤷♂️
@@davidzamecnik299 Tak to ber jako cvičení na koncentraci a ovládání emocí 🌟😂
Pánové, skutečně cenim tyhle videa, jako člověka, co pár kytar má a rozhodně má v plánu pořizovat další, jsem se ve vašich videích dozvěděl skvělý věci!! Jen dotaz... Mám akustiku z Asie, žadnej střep za litr, ale prostě první kytara, s kterou bych chtěl pár let táhnout... Dá se použít technický benzín na hmatník všech kytar, včetně akustik, popř. místo benzínu použit tech. líh? To samé konzervace hmatníku..., též můžu použít jeden olej na všechny typy kytar, od akustik až po elektriky, basy, apod.? Na elektrice mám hmatník z fíkovníku a na akustice blackwood. Díky za info a hlavně moc děkuju za veškerý videa co se týče kytar!
Zdravím Mirdo a děkujeme :)
Mohu odpovědět sám za sebe - technický benzín by němlě být na hmatník problém ani u akustik. Je pravda, že to trochu povrzvh vysuší, ale člověk pak stejně aplikuje nějaké ten olej. Pokud bys chtěl mít opravdu jistotu, existujou u výrobců kytarového vybavení prostředky určení přímo na ošetření akustických nástrojů, tak tam to bude na 100%.
Ohledně impregnace hmatníku, tak pokud hmatník neni lakovaný, použij jakýkoliv olej na to vhodný. Já používám Dunlop Lemon Oil. Lidi doporučujou minerální oleje, někdo zmíněnou Diavu, někdo zase něco jiného. Osobně si myslím, že až tak dramatický rozdíl to už nebude... ale jsem trochu pankáč a věci až tak moc neřeším.
@@MatoMisik Už mám od Dunlopu leštěnku na těla kytar, výborná zaležitost, dnes jsem narazil na onen zmiňovaný Lemon Oil, dokonce v sadě, tak už jsem se rozhodl ho jistojistě pořídit. Celkově od Dunlopu mám veškerý drobnosti, za mě mají povedený věci. Ale mrknu, jestli na ty akustiky mají něco v nabídce, dobrej tip. Tak já moc díky za info a budu se těšit na další, hodně poučný videa, celkově to Honza vysvětluje naprosto skvěle a ani po roce a půl hraní na kytaru nemám díky němu obavu si kytaru seřídit a ošetřit sám!
@@mirdaurban386 Tak super. Držim palce a ať to hraje :)
@@mirdaurban386 neni rozdilu mezi aku a ele... vsechno se da cistit benzinem a mazat jiz doporucovanymi oleji. S lihem opatrne, nektere povrchovky se s nim nemaji rady, muze tam nadelat mlzne fleky... Cokoli specificky na hmatnik akustiky bude marketingova pasticka:-)
@@bobbysixkiller7920 Díky moc Honzo za info. Radši tedy nebudu experimentovat s tím, čeho mi doma dost zůstalo, tak raději pořídim pro klid na duši a hlavně pro kejtru to nejšetrnější. Ale tak pokud se všechno snese s tím "citrónovým" olejem, budu se toho držet.
Ja použivam WD40 aj na hmatník aj na struny ..predĺži o mesiac život strunám
WD 40 nemá silikon 9:19 silikone free, je to suspenze oleje a vody. Lněný olej může být ok.
Díky za doplnění.
@@MatoMisik To víš, já jsem takovej radílek a nic neumím🤴
@@filip.brezina No já vlastně taky :D
WD40 je petrolej s rozpouštědly. Když rozpouštědla vyprchají, petrolej zůstane - lepí se a smrdí.
Zrovna vyčistit hmatník bych už potřeboval :D
Jsou lidi, který si na něj nenechaj šáhnout. Dokonce jeden slavnej kytariata vyhodil svého kytarového technika, když mu vyčistil celou kytaru, kde si pěstoval asi 15let svůj poctivě vypocenej pot :D
Takže WD-40 ala Petr Henych důrazně ne jo? :-D Už minule k tomu byla pěkná diskuze v komentářích, uvítal bych nějaké ofiko vysvětlení přímo ve videu zda to nemůže třeba i ublížit hmatníku při dlouhodobém používání :-)
Nic jako “offiko vysvětlení” asi nečekej. To by se to muselo dát do nějaké laboratoře na test nebo nevim 😃 Tady si musíme vystačit s osobníma zkušenostma. Petr Henych to používa roky a bez problémů. Podle toho, co říkal Honza ve videu, to akorát nebude 100% vyčištění, ale spíš takové částečné vyčištění a částečné rozmazání špíny po hmatníku, který si asi část toho sajrajtu natáhne do sebe. Ale asi to ničemu zas tak nevadí. Nicméně, to jsou všechno jen doměnky 😀
Pokud se ptáš mne osobně, DWčko si na hmatník určitě nedám.
Proznavam ze me laka udelat si na to nejkej lidovej test... priznavam.ze v tomhle jen.posil dal co.jsem slysel a bylo me doporuceno. Vzhledem k tomu jaky je to tema to asi budu muset alespon pro sebe vyvratit...
Já, když vidím na YT, co všechno se s WD dá udělat, od odstraňování much z nárazníku až po praskání balónků, bych měl velký strach to na kytaru použít. Je to tutově chemie jak kráva.
@@PeteMac181818 cejtim to podobně... ale baví mne, jaké halooo to v kytarové komunitě vyvolalo 😂
WD40 se dá používat na struny. I když to nic neznamená, zmiňuje to i výrobce. Ale smrdí to časem po naftě. Na hmatník určitě ne! Určitě ne žádný potravinářský olej! Ideální je lněný olej nebo minerální, bez barvy a bez zápachu.
Ahoj, môže sa na hmatnik použiť aj riedidlo?
to bych asi nedeporučoval
co to mas na te klice??😎😀
Uplně nevim co myslíš??? :)
jak navijis struny mas na ty klice molitan??😅
@@ferdamravenec7998 Jo, to tam Honza má omotaný asi lepenkou, páč to má asi prasknutý (bych tipoval).
aha....😂
Proč točí ty tenké struny doleva,ty by měl točit doprava, aby když ladím strunu,tak abych točil nahoru tak jak u tlustých strun.Ty tenké struny musím motat zrcadlově,aby když točím nahoru,tedy směrem k hlavě kytary, tón šel také nahoru,jinak je to paskvil a pořád se bude hráč, který ladí kytaru plést.
Asi myslíš tu část, kde točí struny na hlavu toho Les Paula (mechanika 3x3). Točí to samozřejmě správně. To co popisuješ je pitomost. Primárně jde o to, aby struny měli co nejmenší úhlel oproti nultému pražci. Nejlepší to je, jak to má třeba Fender, jsou uplně rovně. Kdyby to točil, jak píšeš, už by ten úhle byl fakt velký a dělalo by to problémy.
@@MatoMisik Ano myslím toho Les Paula, ale jedná se mi o smysl otáčení ladící placky ,kterou točíš rukou a tam pan kytarář točí stejným směrem jako u tlustých strun a pak když budeš chtět naladit strunu výš tak budeš muset točit kolíkem u strun E A D směrem k hlavě kytary a u strun G H E pro naladění strun výš směrem k tělu kytary což je neintuitivní.Pokud struny napínám vždy točím směrem k hlavě kytary u systemu 3x3 musí být struny natočeny 3 silné doleva a spodní 3 slabé doprava.Pan kytarář točí kličkou všechny doleva,kdyby točil rukama tak na to přijde a nikdy by to tak neudělal.Je to proti přirozenosti.
@@MsVelous Dyt je toci tak jak rikas. Ta otacka na druhou stranu je ten "zamek".
Jen jednu věc bych rád dodal, není od věci nějakým olejem zakápnout i plochy, o který dře struna jako nulák, sedla, u Stratů možná i díru o kterou se struna láme než vleze do sedla. Je pak menší šance, že se struna zadrhne, a začne dělat zuby a navíc se blbě ladí.
Jinak upřímně rád vidím, když někdo radí tady tyhle jednoduchý věci a zbytečně nepropaguje nějaký drahý vodičky, když se dají použít celkem levný a dostupný věci. Špica borci, kéž by takových rad bylo na českých internetech víc, než těch ,,zaručených", stupidních rad :)
Děkujem 👍
Proč na to blaženě koukam, když sem nikdy na kytaru nehrál a ani nehodlam?? :-)
No, možná ještě nevíš, co tvé podvědomí už dávno ví 😂
@@MatoMisik Ne ne, já jak není celkový tah strun nad deset tun, tak mě to neba.. . :-)Ale obecně je paráda sledovat kohokoliv z téměř jakéhokoliv oboru, kdo něco UMÍ a ještě k tomu ho to BAVÍ (což naštěstí bývají spojené nádooby).
@@DAN_PRG 😂 souhlas, taky se občas zaseknu na něčem podobném a většinou mne to dost motivuje do práce 🌟
Takže sundat všechny struny současně prý nevadí, hmm. Ale to měl v ruce elektriku, která je celkově mnohem pevnější - u akustiky pak vyměnil strunu právě už ale jen jednu...
Dohromady mají ty struny dost slušný tah (několik kg) a přeci jen kytaru toho tahu na chvíli zbavit a hned potom ho zase vytvořit nějaký vliv mít musí. Určitě je rozdíl, když má krk výztuhu a když ji nemá a kromě toho ta zátěž musí dopadnout jinak u akustiky a elektriky. A jiný tah mají nylonky a jiný struny kovové A dvanáctistrunná kytara má ten tah dvojnásobný... V podstatě jsem na tento díl de facto koukal jen kvůli informaci, jak moc může být špatně sundat všechny struny. To člověk zaslechne nějaké strašení a pak mu to může v mozku vibrovat pokaždé, když mění struny. Vysvětlení znělo: "Nikdy se mi nestalo, že by to měl být problém". No, na kytaru jsem šetřil deset let a to si člověk chce dát sakra bacha. Takové povolování a natahování by se samozřejmě mělo projevit nejspíš až po čase... Dovedu si představit, že technik něco na kytaře udělá, odevzdá ji a zas dělá jinou. Ani majitel si nemůže být jistý, že změny na jeho kytaře jsou zapříčiněny pravidelným totálním odstruňováním. Na druhou stranu - jak by se asi měl udržovat hmatník při nesundání všech strun, že jo?
Pak bych býval stál o informaci, jak je to se strunami a se vší tou chemickou údržbou. V mém kosmetickém balíčku jsou tři různé "vodičky" - každá jiná... Jednou z nich pomatlám hmatník a je prakticky nemožné, aby se struna toho pomatlání pak nijak nedotkla. Může mít taková chemická údržba vliv na životnost strun? Jednou jsem totiž po takové chemické údržbě natáhl drahé struny se speciální povrchovou údržbou (velmi známé) a struny se začaly už po týdnu třepit - loupalo se z nich po délce cosi - zřejmě ta povrchová super úprava. Mohl jsem z prstů v té době vypouštět agresivní pot? Byly drahé struny nekvalitní? Mohla za to chemická "vodička"?
U některých kytar se po sundání strun chystá vypadnout nultý pražec - je dobré ho podkápnout vteřiňákem?
Ještě by mě bylo zajímalo, jaký vliv na životnost strun má takové to placaté čistítko s filcem, kterým se po strunách po hraní přejede. Bratr tvrdí, že mikro kapky potu na strunách zůstávají přes noc a struny proto po délce lehce přejede na dobrou noc hadříkem... Je to racionální nebo jde o šílenost?
Ahoj. Takže...
Struny se čas od času stejně musí sundat, když čistíš hmatník nebo zarovnáváš pražce atp. Takže to pro kytaru není nic dramatického. Maximálně se ti krk trochu hne, takže ho pak opětovně dotáhneš (výstuhu). Osobně měním struny po dvou. Dvě sundám a dvě nandám.
Zmiňuješ třepení strun. To se děje jen u těch s povlakem jako jsou Elixir atp. Na zvuk to vliv nemá, jen je to divný a někomu třeba nepříjemný. Nevim jakou vodičku používáš a jaké struny máš... určitá chemická interakce je možná, ale asi nic dramatického.
Když čistím hmatník a následně napouštím nějakým olejem, vždy struny sundavám všechny. Ale toto dělám max 1-2x do roka. Pokud pak použiju stejné struny jako před tím, krk se mi nehne.
Čištění strun vlav na jejich životnost samozřejmě má velký. Záleží jaký šistič používáš. Některé jsou lepší, některé horší. Klasika Dunlop je ok. Já mám rád Kiser. Ohledně životnosti jsou tu ale i další faktory: tip potu, střídání teploty v místnosti, jak moc na kytaru hraješ atd. Potažené struny (Elixír) vydržej fakt dlouho. Třeba rok i víc. Klasické, třeba niklové struny tak tejden a pak to jde dolu.
Takže za mne asi tak.
Pokud není kytara rozeschlá, tak jí to nic neudělá. Mam skoro 100 let strou kytarovou loutnu a ta funguje v pohodě. Jen ji nechávám, pokud na í delší donu nehraju, s povolenými strunami.
@@tomasment7870 Prý oproti houslím nebo klavíru měly kytary kratší životnost - ztrácely v čase na hodnotě - dokud se neobjevily výztuhy krku. Určitě záleží na konkrétní konstrukci nástroje.
Někdy svou loutnu necháváš s povolenými strunami... dík za uklidnění 🙂 ale já na kytarách měním struny několikrát do roka - když je dost peněz, tak i jednou za měsíc.
Chtěl jsem v předchozím komentu jen ilustrovat, že ostřílený profesionál nemusí ve výměně strun vidět jen primitivní téma.
Jedna taková finta,která se mi osvědčila je ta,že na vyčištění potenciometrů je dobrá právě Diava.Takže když není Kontaktol,tak Diava je skvělá náhrada.
Mno... nekdy to na necem vykousim ale jsem k tomu trochu skeptickej... Precejenom diava je smes oleju a olej je izolant, tak nevim.jak.moc si bude rozumet s elektronickymi kontakty kde naopak musi byt zachovana.kontinuita...
Souhlas - a jeste pridam radu odbornika(ne moji): na potaky-prepinace nikdy pripravek ktery zanecha mastnotu, protoze do te se nachyta prach ktery nasledne znici mater. kontaktu
Pozor, na tohle se používala stará Diava, dnes už má jiné složení. Osobně používám izopropyl alkohol a pak trošku bílé vazelíny. Izolant nevadí, jezdec potenciometru si to odhrne. Jen to nesmí být nepř. lněný olej, který by tam ztvrdnul.
Masaker ..logo "džipson" les a louka ..klobuk dole 😅😅😅😅😅
Na blbosti, na to mne užije 😜 Získáváš body za bistré oko 👏