Pavle, YT mi to pořád maže, tak zkusím odpověď dát ještě tady: Zkusím se zamyslet, ale určitě něco zapomenu :D Údržba, seřízení: - základní věci: prohnutí krku, výšky strun na kobylce, oktávy (ty ladím, jak jsem byl naučen - naladím přesně kytaru, naladím oktávu na jedné struně, znovu naladím všechny struny, naladím oktávu na další struně a tak pořád dokola) - výměna strun za nové: struny měním postupně, tj. nesundávám všechny naráz, max. dvě najednou, u basy jednu. Tak jsem byl naučen, je to kvůli změnám sil, které působí na krk. U basy má jedna struna tah třeba 20 kg. Dělalo se u to u klasických kytar, ty jsou velmi citlivé na změny tahu, zda je to nutné u akustiky, elektriky, to jistě nevím, ale dělám to tak. Struny měním dle situace - někdy jen ze zvukových důvodů, někdy, že je to už prostě nutné, přestávají intonovat ve vyšších polohách. Experimenty: - struny: jiný materiál vinutí, nejčastěji nikl a nerez, jiný výrobce, jádro struny (hexagonální, kulaté), jiná tloušťka - snímače: zkoušení různých výšek Čištění: - utírat prach a jiné nečistoty :) - po hraní utřít struny hadříkem, případně použít nějaké „klouzadlo“ a čistidlo jako Fastfret - občas vyčistit hmatník od mastnoty a napustit olejem - hmatník z palisandru časem vysychá, javorový má svá specifika, co se týče oleje. Teplota, vlhkost: - určitě jsou nějaké optimální hodnoty teplot a vlhkosti, jak doma skladovat kytary, ale nevím, zda každý má možnost to optimalizovat (vlhkomer, zvlhcovac/vysoušeč), takže aspoň nedávat k radiátoru a poblíž květin :) - nenechávat nikdy nástroje vystavovat delšímu působení horka, chladu, vlhkosti a následným teplotním šokům - tj. jdu hrát po škole nebo po práci, tak nenechám kytaru vymrazit třeba 8 hodin v autě a pak jdu do zkušebny Ještě něco?
@@kytaranejlepsipritelcloveka Ahoj Pavle, rádo se stalo :) Je fajn, že máme obdobné poznatky :) A je super, že to předáváš prostřednictvím tvého kanálu dál, na některé věci se přichází empiricky tezko, lépe být někým poučen :)
Zdravím. Díky za rady zrovna nedávno jsem dohmat řešil.. Bylo by možné taky natočit něco o ukládání/péči o akust. kytaru ? Vlhkost, vysychání, jak se s tím poprat. Díky.
Záleží kde je ten dohmat vysoký. Pokud je v dolní základní poloze je nutné naopak brousit ořech, protože plátek v kobilce na druhé straně s tím nic moc neudělá. Pokud je ok v základní a vysoké poloze ale vysoký ve středu je nutné upravit napnutí krku.
Heh, další věc, kterou sem řešil snad rok v kuse, na každý kytaře, kterou jsem si koupil, jsem nebyl spokojenej, a musel jsem upravovat, dohmat vs výkon, i jsem si kolikrát brousil pražec v kobylce, i jsem to měl xkrát u kytaráře.. Zkrátka nesnášim, když je dohmat vysokej, a u default kytar bejvá dost, i u dražších, takže jsem vždycky sundaval a sundaval, dokud nezačly zvonit struny, jakmile začly, šel jsem o otáčku nahoru a bylo, poměr dohmat vs výkon je na světě, momentálně mam na takamině asi 2,2mm, a podobný dohmat se mi povedl i mý levnější kytaře co mám na tahání k ohni. A když jsem měl španělku, který většinou nemají šroub, tak jsem to řešil právě tím broušením, jednou jsem to přehnal a musel jsem řešit novej pražec přes kytaráře :)
Ahooj🤚. Díky za tvoje zkušenosti, moc krásně si to tady rozepsal. Já osobně také preferuji nižší dohmat nebo střední, vysoký nemám rád😅🤣. A kdyžtak teď nad tím přemýšlím tak asi nikdo🤣🤣. Já to na akustice efektivně vyřešil sedlovým pražcem a jsem spokojen👍
@@kytaranejlepsipritelcloveka Tak podle mě je vždycky základ řešit šroub, a pokud je dohmat pořád vysokej a struny drnčí tak se to dá řešit tim broušením.. Znal jsem jednoho typa, kterej řezal 3akordovky a měl dohmat asi ..... no fakt vééélkej :D , když jsem mu pujčil svojí s nízkym dohmatem, řekl, že se na to nedá hrát :D jak říkáš na začátku, je to strašně individuální..
Ja používam nižší dohmat, nemám rád keď sú struny moc vysoko lebo to je nepohodlné... síce sem tam sa stane že občas zadrnčia ale to ozaj len keď poriadne praštím do toho 🙂 ale to sa nechá, ja si myslím že každému občas zaznejú pražce...a podľa môjho názoru je dobré po nastavení dohmatu doladiť oktávy lebo následne sa na kobylkovom kameni tá struna trochu pohne 👍
Ahoj, na elektrické kytaře, máš na kobylce kameny, které můžeš posouvat pomocí šroubku vpřed nebo vzad, a tím můžeš ladit na kytaře oktávy, aby i na 12. pražci zněly čisté tóny🔥🎸👍
Utahován í nebo povolování krku slouží hlavně k tomu, když měníš struny na jinou tloušťku. Krk je třeba vždy přizpůsobit. Mnohem větší tlak je totiž vyvíjen například na kytaru s tvrdostí strun 11 než na nástroj s tvrdostí 9.. Tento tlak, samozřejmě, mírně ohýbá i dřevo krku. Kytara je ze dřeva, proto se krk může mírně ohýbat i za různých teplot nebo vlhkosti. Určitě by se tím dohmat dal částečně také řešit ale byl bych hodně, hodně opatrný. Spíše bych ho řešil přes sedlový pražec. :)
Veľmi záleží od toho v ktorých miestach na hmatníku mám dohmat vysoký/nízky. Pokiaľ mám napríklad vysoký dohmat nad 7 pražcom a napr. nad 15 je v poriadku, tak vtedy treba jednoznačne riešiť najskôr výztuhu krku. Pokiaľ mám dohmat vysoký vo vyšších polohách, vtedy už výztuha nepomôže a treba riešiť jednoznačne výšku kobylky. Veľmi s týmto videom teda nemôžem súhlasiť. Táto problematika je oveľa širšia ako spomínaš vo videu. Taktiež výšku dohmatu (hlavne v nízkych polohách) ovplyvňuje aj zapílenie drážok v nultom pražci....
@@MyShaman1 Souhlasím, jedná o úzce související téma. Je to přesně tak, prohnutí krku a nastavení výšky strun na kobylce se projevuje v jiných oblastech hmatníku. Myslím, že hlavně začátečník by asi na kytaru moc sahat neměl, co se týče nastavení, a to hlavně té výztuhy. Jako teoreticky je to jednoduché, přitahuji, nebo povoluji. Ale praxí pak člověk zjistí, že tam je i jistá setrvačnost změny, krk nereaguje třeba na přitáhnutí okamžitě, je potřeba být extrémně citlivý. Osobně si snad el. kytaru nebo basu umím seřídit, ale pokaždé jsem to dělal nerad a s trochou nejistoty :) Ideální je asi kytarář :) Nevím, jak to je u různých výrobců nebo akustických kytar obecně, ale já jsem měl třeba u basy doporučené rozmezí nastavení výšky strun nad vybranými pražci. A na desetiny milimetru jsem si to s měrkou seřizoval.
Ahoj🤚. Díky za tvůj příspěvek. V podstatě s tebou souhlasím, máš pravdu, že otázka dogmatu je mnohem složitější než říkám ve videu. Většina kytaristů, kteří sleduji tento kanál jsou začátečníci nebo mírně pokročili. Zkoušel jsem dat anketu jestli znají co je dohmat, vyšlo to tak 50/50. Proto mi přišlo adekvátní, to ve videu maximálně zjednodušit, spíše informovat o tom, co to je dohmat je a nějaké základní info než to složitě do hloubky rozebírat. Možná jsem to zjednodušil až moc🤔. Díky za komentář!
Mluvíš tak, že máš super nástroj a řešíš jen ten dohmat,ja než jsem zjistil že se mi i deformuje svrchní deska a tím se zvyšuje dohmat bylo to dlouhé přemýšlení, prostě dvanáctky asi nejsou to pravé,,chce to metodiku a tak jsem tu elektroacustiku odborně strčil do kouta a když je mír mám raději RG Ibanez
No abych řekl z mojí skušenosti a praxe je skutečnost úplně někde jinde a zálleží na kytaře na jejím kvalitním dřevu konstrukcí atd atd je to totiž Velká alchymie
Ahoj🤚. Pokud na akustické kytaře nemáš šroub na dotahování nebo povolování krku, jedinou možností je snížit sedlový pražec (buď vyměnit za jiný, nebo ho za pilovat) a stejně tak nultý pražec. Nic jiného se s tím bohužel nedá dělat👍
Kytaristé a kytaristky! Jaký DOHMAT Vám vyhovuje? Napište mi👇
Já jsem nevěděl co to dohmat je😂. Ted už to díky tobě vím👍. Diky!
💥💯💯💯
Pavle, YT mi to pořád maže, tak zkusím odpověď dát ještě tady:
Zkusím se zamyslet, ale určitě něco zapomenu :D
Údržba, seřízení:
- základní věci: prohnutí krku, výšky strun na kobylce, oktávy (ty ladím, jak jsem byl naučen - naladím přesně kytaru, naladím oktávu na jedné struně, znovu naladím všechny struny, naladím oktávu na další struně a tak pořád dokola)
- výměna strun za nové: struny měním postupně, tj. nesundávám všechny naráz, max. dvě najednou, u basy jednu. Tak jsem byl naučen, je to kvůli změnám sil, které působí na krk. U basy má jedna struna tah třeba 20 kg. Dělalo se u to u klasických kytar, ty jsou velmi citlivé na změny tahu, zda je to nutné u akustiky, elektriky, to jistě nevím, ale dělám to tak. Struny měním dle situace - někdy jen ze zvukových důvodů, někdy, že je to už prostě nutné, přestávají intonovat ve vyšších polohách.
Experimenty:
- struny: jiný materiál vinutí, nejčastěji nikl a nerez, jiný výrobce, jádro struny (hexagonální, kulaté), jiná tloušťka
- snímače: zkoušení různých výšek
Čištění:
- utírat prach a jiné nečistoty :)
- po hraní utřít struny hadříkem, případně použít nějaké „klouzadlo“ a čistidlo jako Fastfret
- občas vyčistit hmatník od mastnoty a napustit olejem - hmatník z palisandru časem vysychá, javorový má svá specifika, co se týče oleje.
Teplota, vlhkost:
- určitě jsou nějaké optimální hodnoty teplot a vlhkosti, jak doma skladovat kytary, ale nevím, zda každý má možnost to optimalizovat (vlhkomer, zvlhcovac/vysoušeč), takže aspoň nedávat k radiátoru a poblíž květin :)
- nenechávat nikdy nástroje vystavovat delšímu působení horka, chladu, vlhkosti a následným teplotním šokům - tj. jdu hrát po škole nebo po práci, tak nenechám kytaru vymrazit třeba 8 hodin v autě a pak jdu do zkušebny
Ještě něco?
Ahoj Tome moc díky ten předchozí komentář se smazal, tenhle už krásně vidím. Podrobně si to prostuduji a dám vědět děkuji👍🔥🎸
AHoj Tome, řádně jsem prostudoval tvůrců elaborát :). Moc díky, v mnoha věcech se shodujeme! Řekl, že prakticky ve většině :).
@@kytaranejlepsipritelcloveka Ahoj Pavle, rádo se stalo :) Je fajn, že máme obdobné poznatky :) A je super, že to předáváš prostřednictvím tvého kanálu dál, na některé věci se přichází empiricky tezko, lépe být někým poučen :)
Díky! Měj se skvěle🔥
Skvely🔥🔥🔥
Díky Pájo 🎸! To mě opravdu moc těší!
Zdravím. Díky za rady zrovna nedávno jsem dohmat řešil..
Bylo by možné taky natočit něco o ukládání/péči o akust. kytaru ? Vlhkost, vysychání, jak se s tím poprat. Díky.
Ahoj🤚. Rádo se stalo. Jasně určitě něco vymyslim, tuším ze toto téma mám napsané i v diáři, je to v plánu👍
Záleží kde je ten dohmat vysoký. Pokud je v dolní základní poloze je nutné naopak brousit ořech, protože plátek v kobilce na druhé straně s tím nic moc neudělá.
Pokud je ok v základní a vysoké poloze ale vysoký ve středu je nutné upravit napnutí krku.
Diky za doplnění 🙏
Heh, další věc, kterou sem řešil snad rok v kuse, na každý kytaře, kterou jsem si koupil, jsem nebyl spokojenej, a musel jsem upravovat, dohmat vs výkon, i jsem si kolikrát brousil pražec v kobylce, i jsem to měl xkrát u kytaráře.. Zkrátka nesnášim, když je dohmat vysokej, a u default kytar bejvá dost, i u dražších, takže jsem vždycky sundaval a sundaval, dokud nezačly zvonit struny, jakmile začly, šel jsem o otáčku nahoru a bylo, poměr dohmat vs výkon je na světě, momentálně mam na takamině asi 2,2mm, a podobný dohmat se mi povedl i mý levnější kytaře co mám na tahání k ohni. A když jsem měl španělku, který většinou nemají šroub, tak jsem to řešil právě tím broušením, jednou jsem to přehnal a musel jsem řešit novej pražec přes kytaráře :)
Ahooj🤚. Díky za tvoje zkušenosti, moc krásně si to tady rozepsal. Já osobně také preferuji nižší dohmat nebo střední, vysoký nemám rád😅🤣. A kdyžtak teď nad tím přemýšlím tak asi nikdo🤣🤣. Já to na akustice efektivně vyřešil sedlovým pražcem a jsem spokojen👍
@@kytaranejlepsipritelcloveka Tak podle mě je vždycky základ řešit šroub, a pokud je dohmat pořád vysokej a struny drnčí tak se to dá řešit tim broušením.. Znal jsem jednoho typa, kterej řezal 3akordovky a měl dohmat asi ..... no fakt vééélkej :D , když jsem mu pujčil svojí s nízkym dohmatem, řekl, že se na to nedá hrát :D jak říkáš na začátku, je to strašně individuální..
@guitarloop_cz6831 ono je možností opravdu hodně, záleží také jakou kytaru máš🎸👍. Je to hodně o zvyku. Každý kytarista to má rád jinak😅🤣🤣
🙂❤
Ja používam nižší dohmat, nemám rád keď sú struny moc vysoko lebo to je nepohodlné... síce sem tam sa stane že občas zadrnčia ale to ozaj len keď poriadne praštím do toho 🙂 ale to sa nechá, ja si myslím že každému občas zaznejú pražce...a podľa môjho názoru je dobré po nastavení dohmatu doladiť oktávy lebo následne sa na kobylkovom kameni tá struna trochu pohne 👍
Díky za tvoji zkušenost👍
Čo to znamená? Doladiť oktávy? Čo je to? Ako sa to robí?
Ahoj, na elektrické kytaře, máš na kobylce kameny, které můžeš posouvat pomocí šroubku vpřed nebo vzad, a tím můžeš ladit na kytaře oktávy, aby i na 12. pražci zněly čisté tóny🔥🎸👍
Aha......som len amatér a mám len elektroakustiku. Tá elektrická bude v tomto teda premakanejsia na nastavenia. Dik za vysvetlenie.😊
@roman9887 v pohodě, za nic🤘
A co utáhnout/povolit krk?
Utahován í nebo povolování krku slouží hlavně k tomu, když měníš struny na jinou tloušťku. Krk je třeba vždy přizpůsobit. Mnohem větší tlak je totiž vyvíjen například na kytaru s tvrdostí strun 11 než na nástroj s tvrdostí 9.. Tento tlak, samozřejmě, mírně ohýbá i dřevo krku. Kytara je ze dřeva, proto se krk může mírně ohýbat i za různých teplot nebo vlhkosti. Určitě by se tím dohmat dal částečně také řešit ale byl bych hodně, hodně opatrný. Spíše bych ho řešil přes sedlový pražec. :)
Veľmi záleží od toho v ktorých miestach na hmatníku mám dohmat vysoký/nízky. Pokiaľ mám napríklad vysoký dohmat nad 7 pražcom a napr. nad 15 je v poriadku, tak vtedy treba jednoznačne riešiť najskôr výztuhu krku. Pokiaľ mám dohmat vysoký vo vyšších polohách, vtedy už výztuha nepomôže a treba riešiť jednoznačne výšku kobylky. Veľmi s týmto videom teda nemôžem súhlasiť. Táto problematika je oveľa širšia ako spomínaš vo videu. Taktiež výšku dohmatu (hlavne v nízkych polohách) ovplyvňuje aj zapílenie drážok v nultom pražci....
@@MyShaman1 Souhlasím, jedná o úzce související téma. Je to přesně tak, prohnutí krku a nastavení výšky strun na kobylce se projevuje v jiných oblastech hmatníku. Myslím, že hlavně začátečník by asi na kytaru moc sahat neměl, co se týče nastavení, a to hlavně té výztuhy. Jako teoreticky je to jednoduché, přitahuji, nebo povoluji. Ale praxí pak člověk zjistí, že tam je i jistá setrvačnost změny, krk nereaguje třeba na přitáhnutí okamžitě, je potřeba být extrémně citlivý. Osobně si snad el. kytaru nebo basu umím seřídit, ale pokaždé jsem to dělal nerad a s trochou nejistoty :) Ideální je asi kytarář :) Nevím, jak to je u různých výrobců nebo akustických kytar obecně, ale já jsem měl třeba u basy doporučené rozmezí nastavení výšky strun nad vybranými pražci. A na desetiny milimetru jsem si to s měrkou seřizoval.
Ahoj🤚. Díky za tvůj příspěvek. V podstatě s tebou souhlasím, máš pravdu, že otázka dogmatu je mnohem složitější než říkám ve videu. Většina kytaristů, kteří sleduji tento kanál jsou začátečníci nebo mírně pokročili. Zkoušel jsem dat anketu jestli znají co je dohmat, vyšlo to tak 50/50. Proto mi přišlo adekvátní, to ve videu maximálně zjednodušit, spíše informovat o tom, co to je dohmat je a nějaké základní info než to složitě do hloubky rozebírat. Možná jsem to zjednodušil až moc🤔. Díky za komentář!
@tomasfrkal6362 díky Tome za tvoje zkušenosti👍. Už jsem reagoval na komentář kolegy💪
Zdravím ... Dohmat šteluji i krkem kytary ... pokud je štelovací.
Ahoj🙏. Jasně, úplně něčím jestli je to optimální ale ok👍🤘
Mluvíš tak, že máš super nástroj a řešíš jen ten dohmat,ja než jsem zjistil že se mi i deformuje svrchní deska a tím se zvyšuje dohmat bylo to dlouhé přemýšlení, prostě dvanáctky asi nejsou to pravé,,chce to metodiku a tak jsem tu elektroacustiku odborně strčil do kouta a když je mír mám raději RG Ibanez
Ono, každému vyhovuje něco jiného🤘. Mě třeba 12ky struny sedí skvěle a řekl bych že i na kytaře drží v pohodě👍
mozno by si vysvetlil aj napnutie krku
Určitě, to by se dalo, díky za námět!
No abych řekl z mojí skušenosti a praxe je skutečnost úplně někde jinde a zálleží na kytaře na jejím kvalitním dřevu konstrukcí atd atd je to totiž Velká alchymie
Souhlasím s tím, že je to velká alchymie😅🔥🎸
Dokazal by mě nekdo poradit mam elektro akustickou španělku ale bohuzel nemá šroub jak tedy ten dohmat nastavim nevim si rady 😢
Ahoj🤚. Pokud na akustické kytaře nemáš šroub na dotahování nebo povolování krku, jedinou možností je snížit sedlový pražec (buď vyměnit za jiný, nebo ho za pilovat) a stejně tak nultý pražec. Nic jiného se s tím bohužel nedá dělat👍