Warto zapamiętać! Lato powli się kończy, a zima zbliża coraz większymi krokami. Kto wie, kto z nas w tym roku utknie w zaspie i kgo uratuje Pańska rada 😉
Dziękuję za fachowy, konkretny instruktaż. Zabrakło mi jednak jednej, ale bardzo codziennej sytuacji dla wielu kierowców. Mianowicie, jak postępować w przypadku koniecznosci opuszczenia dopiero co uruchomionego pojazdu (którym przejechaliśmy kilka metrów) na czas zamknięcia bramy/ garażu. Przerzucamy na P czy na N? Wydaje się, że ma to znaczenie, gdyż położenia D i P są skrajnymi, a pomiędzy jest przecież jeszcze N i R, więc zimna skrzynia wykona de facto wiekszą pracę niż przestawienie wybieraka z D na N. I sytuacja odwrotna. Chcemy zaparkować auto w garażu i otworzyć bramę, a skrzynia biegów i silnik mają roboczą temperaturę pracy. Znowu musimy na kilkanaście sekund opuścić pojazd. Przerzucamy wówczas skrzynię na N czy na P? Dodam, bo mozema to znaczenie, że mam auto wyposażone w klasyczną, hydrokinetyczną skrzynię biegów. Z góry dziękuję za rzetelną odpowiedź.
Podczas wykonywania zdecydowanego ruchu lewarka skrzynia nie zarejestruje pojedynczych przełożeń. W obu wspomnianych przez Pana sytuacjach najlepiej zostawić w położeniu P z uwagi na blokadę, jeśli w pośpiechu zostawimy samochód w trybie N a nie zaciągniemy ręcznego to w najgorszym przypadku można spowodować wypadek. :)
A która ppzycja jest zdrowsza dla skrzyni? Czy nie ma to znaczenia? Już były jakieś komentarze, że na N nie ma smarowania 🤔 czy to prawda? Nie sądzę, std ktoś chciał zaistnieć 🙂
@@Waski88Waski Pomijając względy bezpieczeństwa, które podniósł - i słusznie - autor instruktażu w odpowiedzi na moją wątpliwość, nie zanegował trybu N. Pod warunkiem, jak mniemam, że potrwa to krótką chwilę (minutę), a nie kilka. Pewnie w roznych skrzyniach bezpieczny czas pracy dla skrzyni w położeniu N jest inny.
@@Waski88Waski Naszym zdaniem nie ma pozycji zdrowszej dla skrzyni, w niektórych przypadkach warto najpierw przełączyć N następnie hamulec ręczny a następnie P, ale docelowo zawsze na postoju powinniśmy mieć załączony bieg P. Jeśli chodzi o brak ciśnienia oleju na trybie N, prawdą jest to że ciśnienie oleju jest niższe ale mimo to skrzynia jest ciągle smarowana.
Czy chodzi o HR-V drugiej generacji ? Poprzednia generacja raczej nie posiadała możliwości zmiany przełożeń. Honda jest wyposażona w skrzynię E-CVT i jak najbardziej zaleca się korzystanie z trybu manualnego do jazdy w górach. Warto dobrać odpowiedni wirtualny bieg do prędkości z jaką chce się zjeżdzać tak, aby odciążyć układ hamulcowy, który przy mocnych zjazdach może szybko się przegrzać. Jeżeli jest układ hybrydowy to można również korzystać z trybu B, który mocniej hamuje silnikiem elektrycznym.
Nie rozumiem ludzi którzy nie lubią skrzyń manualnych ,reczna zmiana biegów to sama przyjemność i nie ma problemów i wydatków , za remont skrzyni piękny urlop jest ahoj
Zmiana biegów w manualnej skrzyni daje większe zespolenie z pojazdem, za to sprzęgło to już nic za czym dałoby się tęsknić - zwłaszcza w korku to udręka. Dlatego nie zamieniłbym już mojej 7-biegowej skrzyni EDC na klasyczną ręczną.
A jak wygląda odpalenie auta z zaciągniętym ręcznym? 1. Zapłon 2. Zwolnienie ręcznego (skrzynia jest na P) 3. Wrzucenie D i jedziemy. Czy to poprawna kolejnosc ?
Jeśli skrzynia jest sprawna, a olej nie jest przepracowany, to powinien on osiągać temperaturę między 80 a 90 stopni Celsjusza. Jednakże należy pamiętać, że temperatura może się różnić w zależności od stylu jazdy oraz warunków, w jakich podróżujemy.
Czy skrzynia 8HP51 ma jakieś zabezpieczenie przed włączeniem trybu P podczas jazdy? D & R jest zabezpieczony blokadą na dźwigni zmiany biegów, a co gdy przypadkiem naciśniemy P podczas jazdy?
Tak powinno być elektroniczne zabezpieczenie, jeśli wciśniemy P to według systemów najpierw powinno wrzucić tryb N i dopiero gdy się zatrzyma pojazd to przerzucić na P. Nie polecamy testować 🙂
Zachęcamy do obejrzenia pierwszej części naszego filmu :) jazda automatem jest bardzo przyjemna, wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby utrzymać auto w dobrej formie.
Proszę o odpowiedź . Volvo xc60 pozycja P jest w przycisku, w dźwigni jest RND. Jak prawidlowo zaparkować. Co gdy kończę jazdę, zahamowałam jestem na D , czy P włączam będąc na D czy powinnam wrzucić na N i wcisnąć przycisk P?
Podczas parkowania na płaskiej powierzchni można po prostu wcisnąć przycisk „P”. Jeśli jednak parkuje Pani na stromym podjeździe, warto zastosować poniższą procedurę: trzymając nogę na hamulcu nożnym, wybierz bieg „N”, włącz hamulec ręczny, a następnie zdejmij nogę z hamulca nożnego, aby samochód oparł się na hamulcu ręcznym. Dopiero wtedy ponownie naciśnij hamulec nożny i przełącz na bieg „P”. Podczas ruszania z takiego miejsca zalecana jest prawie odwrotna kolejność, pomijając bieg „N”: wciśnij hamulec nożny, wybierz bieg „D”, następnie zwolnij hamulec ręczny i, stopniowo zdejmując nogę z hamulca, płynnie dodawaj gaz. Taka metoda pomaga wydłużyć żywotność podzespołów skrzyni biegów.
Czy można na lekkim spadku wrzucić na luz by koła same oparły się o krawężnik tzn.samochod sam przeturla się kilka centymetrów do przodu na neutralu a później parking?
Taka sytuacja może spowodować dodatkowe naprężenie w skrzyni, zachęcamy do obejrzenia pierwszej części naszego filmu, gdzie krok po kroku omawiamy tę sytuację :)
Obawiam się że nie powinienem kupić auta które znalazłem 😢 a jest to Passat Variant B8 automat sześcio biegowy. Jest w znakomitym stanie technicznym ale miejsce gdzie będę to auto musiał parkować jest pod domem który stoi w górzystym terenie i jest bardzo mało miejsca, zaledwie na jedno auto. Podjazd z ulicy pod dom będzie automatem dużym wyczynem i skończy się na pewno uszkodzeniem skrzyni biegów. Zrozumiałem z Pana instrukcji że na bardzo pochyłych wzniesieniach należy korzystać z DRIVE SPORT żeby zminimalizowac obciążanie skrzyni, myślę że takiego parkowania trzeba się nauczyć, nigdy nie jeździłem automatem 😂
Stosując się do zasady parkowania, należy najpierw zaciągnąć hamulec ręczny, ustawić bieg na neutralny, pozwolić na oparcie się na hamulcu ręcznym, a następnie wybrać bieg P. Te kroki nie powinny stanowić większego problemu dla skrzyni biegów. Podczas ruszania, nawet jeśli samochód nie posiada trybu Sport, ważne jest dodawanie gazu zdecydowanie tak, aby skrzynia nie przypalała sprzęgła.
@@ravenolpolska Serdecznie dziękuje za odpowiedź, to auto posiada sport i w kierownicy dwie łopatki do zmiany biegów. Proszę mnie poprawić jeżeli źle zrozumiałem. 1 - po dojeździe do miejsca przed podjazdem wciskam hamulec. 2 - wrzucam jedynkę łopatką albo w sporcie 1. 3 - podjeżdżam do góry na styk. 4 - wciskam hamulec. 5 - zaciągam elektroniczny ręczny. 6 - jako ostatni manewr ustawiam na P Nigdy nie jeździłem automatem, trochę wstyd pytać o takie sprawy, ale przypuszczam że wielu niszczy swoje auta źle korzystając z automatu. Pozdrawiam i dziękuję za super filmy.
@@j2032 Wszystko się zgadza tylko pytanie czy jest możliwość, aby po wciśnięciu hamulca ręcznego samochód oparł się na samym hamulcu, a następnie wybrać bieg P? Jeśli podjazd jest na tyle stromy, że nie utrzyma się na samym ręcznym to oczywiście można od razu wybrać bieg P.
@@ravenolpolska wczoraj zrobiłem na wzniesieniach w czasie testów jakiś numer z ręcznym gdyż po przyjedzie pod dom wentylator chłodził silnik gdzieś 5 minut. Może jeździłem na zaciągniętym ręcznym.
@@ravenolpolska Dzisiaj podjechałem na S1 pod stromą pozycję parkowania, następnie z wciśniętym hamulcem wrzuciłem N i następnie (P) i odpuściłem hamulec nożny, auto stało stabilnie więc jako ostatni wrzuciłem P i wyłączyłem auto. Myślę że to jest prawidłowe postępowanie w przypadku stromego parkowania auta, jeżeli nie to proszę o korektę.
Dzień dobry wieczór. Przymierzam się do kupna Hondy CRV 2005/2006 r. Interesuje mnie funkcja "Auto hol", której w tym modelu/roczniku auta nie ma. Zatem: czy stojąc w korku, na światłach mogę sie posiłkować hamulcem ręcznym- powstrzyma on auto na biegu D przed toczeniem się /jazdą? Czy w takim przypadku pozostaje mi TYLKO I JEDYNIE trzymanie wciśniętego pedału hamulca roboczego(nożnego, głównego)?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od tego czy samochód wykrywa hamulec ręczny jako rozpięcie napędów. Nie zalcamy stosowania hamulca ręcznego na pozostawionym biegu. W takiej sytuacji koła mogą trzymać samocód w miejscu, a w skrzyni nadal będą działały naprężenia. Jeśli postój miałby trwać długo to najlepszym wyborem byłoby przełączenie w tryb P i zaciągnięcie hamulca ręcznego.
Czy po zatrzymaniu zawsze trzeba włączyć P ? Mam KIA z elektronicznym sterowaniem i po zatrzymaniu wyłączam przyciskiem silnik,nie naciskam na P.Czy dobrze robię, bo po włączeniu silnika skrzynia jest ustawiona na P?
Niektóre skrzynie biegów mogą blokować możliwość wrzucenia biegu, gdy samochód się toczy. Jeśli jednak taka możliwość istnieje, może powodować zgrzytanie podczas przełączania na D, co przy regularnym wybieraniu biegu podczas toczenia może prowadzić do awarii skrzyni biegów. Jeśli chodzi o wyłączanie silnika w trybie R lub D, większość samochodów ma blokadę, która zapobiega takim sytuacjom.
@@tomkaj66 SSkrzynie biegów z systemem Start/Stop, takie jak 8HP, są wyposażone w dodatkowy zbiorniczek oleju, który zapewnia, że skrzynia nie pracuje na sucho podczas uruchamiania silnika. Choć celem tego rozwiązania jest ochrona środowiska i zmniejszenie zużycia paliwa, nie zawsze idzie to w parze z trwałością podzespołów.
Skrzynie DSG posiadają zarówno suche jak i mokre sprzęgła. Wszystko zależy od momentu, jaki ma przenosić skrzynia biegów. Jeśli zastanawia się Pan, jakie sprzęgło posiada Pana samochód to prosimy o wiadomość prywatną z nr. VIN :)
Czy wrzucanie na N nie jest jakoś szkodliwe dla skrzyń z konwerterem? Zawsze słyszałem, że to tylko do holowania, bo coś tam ciśnienie oleju spada czy coś takiego.
Ale nikt na tym filmie nie zaleca używać długo N. A na chwilę N jest wrzucany za każdym razem gdy z P lub R przechodzimy na D i w drugą stronę. Więc te kilka sekund podczas zaciągania hamulca postojowego na wzniesieniu nie zrobi problemu.
Gdy chcemy zaparkować na wzniesieniu, podobnie jak w opisanej sytuacji na filmie, to taka praktyka nie spowoduje problemów, a pomoże w odciążeniu mechanizmu zapadkowego w skrzyni. Jeśli chodzi o holowanie to postępować zgodnie z instrukcją pojazdu, jeśli instrukcja nie mówi o holowaniu to raczej jest to zabronione i trzeba wezwać lawetę.
Prośba o ocenę: skrzynia 7dct kia ceed zatrzymywanie na nierówności - zatrzymuję się, zapłon włączony, noga na hamulcu nożnym, wrzucam park i trzymając cały czas nogę na hamulcu nożnym, zaciągam ręczny (jest elektryczny) i wyłączam zapłon. Czy to błąd i powinienem ściśle trzymać się sekwencji przedstawionej przez Pana?
Nie jest to błąd jednak procedura omówiona w filmie jest bezpieczniejsza dla skrzyni :) Jeśli samochód wykona ruch do przodu, pomimo, że ma Pan zaciągnięty już ręczny to może się oprzeć na zapadce w skrzyni, w wyniku czego może dojść do przyblokowania mechanizmu.
witam,posiadam mercedesa cla 200,manetka do biegów przy kierownicy.nigdzie nie moge uzyskac poprawnej odpowiedzi kazdy mówi co innego.więc tak,.wsiadam do samochodu chce jechac,najpierw odpalam silnik i teraz moje pytanie,wrzucam najpierw D trzymajac hamulec i zwalniam sam ręczny,czy najpierw zwolnic reczny i dopiero wrzucic bieg? i przy parkowaniu-parkuje,najpeirw zaicagam reczny trzymajac noge na hamulcu.a pozniej przestawiam anetke na P i wylaczam silnik?
Jeśli chodzi o parkowanie to wszystko jest dobrze, natomiast w samochodzie przy ruszaniu (jeśli są zapięte pasy) powinien automatycznie odpuścić hamulec ręczny. A jeśli tak nie jest to, najpierw wrzuca pan D z nogą na hamulcu następnie zwalnia hamulec ręczny i rusza. Nie jest to jedyna obowiązkowa kolejność, ale taką akurat stosujemy w naszych samochodach :)
Ja się niestety nic nowego nie dowiedziałem, a zastanawiałem się czy ja coś robię nie tak czy to samochód ma zwalony system sterowania skrzynią biegów. Mam Ford Explorer z 2016 3.5 V6 i jest sytuacja, że jak ruszę na pełnym gazie na dosłownie 1 sekundę, 2 i puszczę gaz to on potrafi tak mocno szarpnąć, że zdecydowanie jak na moje psuje to skrzynię. Już raz naprawiałem nie samą skrzynię może ale element dołączony do niej i cena kosmos i boje się, że ponownie do tego dojdzie. Samo szarpanie nie tak mocne występuje również podczas normalnej jazdy i zmiany biegów stosunkowo często, być może to wina, że "Ford gówno wort ale jeźdźi się jak lord"
@@ravenolpolska samochód ma przejechane jakieś obecnie 120 tysięcy km, olej był wymieniany po wymianie przekładni kątowej, po wymianie usterki nie było dłuższy czas a obecnie bardzo sporadycznie się zdarza, od czasu naprawy chyba 2 razy a już z rok jeździ po tej naprawie
@@Mariusz5400 Jeśli usterka będzie się nasilać polecamy odwiedzenie warsztatu, zachęcamy do skorzystania z sieci warsztatów Ravenol Professionals 👉www.ravenol.pl/siec-warsztatow/
Z autoholdem jest problem na myjni gdzie samochod jest przeciągany. Mnie obsluga za 1-szym razem musiała pokazać co zrobic żeby go wyłączyć. To co mi sie też nie za bazdzo podoba to jak przy podjeżdzaniu na wzniesienie nastepuje zmiana biegu na wyższy, nie zawsze mogę odjąć gazu na tyle zeby sie to nie działo.
Skrzynia biegów zawsze stara się dobierać optymalny bieg do obciążeń silnika natomiast jeśli jest duże wzniesienie a skrzynia próbuje przerzucać bieg na wyżej to proponujemy przejść w tryb manualny.
W takim przypadku najlepiej przełączyć się na tryb manualny i utrzymywać samochód na niższych biegach, aby nie przyspieszał podczas zjeżdżania z górki. Dzięki temu można zapobiec przegrzaniu układu hamulcowego.
Trybu N używa się gdy parkujemy na wzniesieniu i używamy po kolei: noga na hamulcu nożnym, tryb N, hamulec ręczny, zdejmujemy nogę z hamulca i załączamy tryb P z ponownie w wciśniętym hamulcem nożnym. Służy to odciążeniu mechanizmu zapadkowego skrzyni. Trybu N używa się również w awaryjnych sytuacjach np. gdy pojazd musi być holowany (o ile instrukcja producenta przewiduje) lub wciągnięty na lawetę. Innymi przypadkami użycia biegu N mogą być niektóre czynności serwisowe.
@@ravenolpolskaczy przeskakiwanie na chwilę na N przy zmianie kierunku jazdy (D>N>R) jest szkodliwą praktyką? Albo przy zmianie na P (D>N>P)? Ten sposób pomaga mi pamiętać o tym, żeby nie ruszać zbyt szybko po zmianie biegu.
@@michal_sobotka Skrzynia w taki sposób wykonuje niepotrzebnie dodatkowe procesy przełożeń, jednak ma to mniejszy wpływ na obciążenie skrzyni niż szybkie ruszenie po przełączeniu na D bez odczekania chwili.
@@ravenolpolska tryb N włączyć również w myjni automatycznej, gdzie samochód jest przesuwany na rolkach. Czy jest to niebezpieczne? Tzn czy wpłynie niekorzystnie na skrzynię?
Można spotkać się z informacją w instrukcji, że holowanie powinno być maksymalnie do 50 km, nie przekraczając prędkości 30-40 km/h. Jeśli w instrukcji samochodu nie ma takiej informacji, to producent tego zabrania. W dzisiejszej motoryzacji również system hybrydowy zabrania holowania ze względu na silnik elektryczny, ponieważ cały czas odnawiałby energię z oporu przy holowaniu.
Ot paradoks: automaty powstały aby ułatwić ludziom jazdę autem, ale jak widzę, bez doktoratu z mechaniki samochodowej, autem z taką skrzynią, nie da się jeździć! 😂 Nastąpił w internecie urodzaj na specjalistów...🙉 🤮
Akurat ta osoba naprawia skrzynie to jakies pojecie ma. A po drugie ludzie sa mega ciemni i trzeba im tłumaczyć, bo juz widzjalem wielu ktorzy z automatami maja problem, a sie okazuje, ze oni przelaczaja z R na D jak auto jeszcze sie toczy, a potem zdziwielnie ze w skrzynie trzeba 10k wsadzic, bo popsuli😂
Nie jestem fanką motoryzacji, ale auta z automatyczna skrzynią biegów akurat używam.
Bardzo jasny, klarowny przekaz👍 Dziękuję!
Cieszymy się, że film się spodobał i mamy nadzieję, że wyciągnie z niego Pani kilka pomocnych porad dla siebie :)
Co do zaspy, to też pomaga wyłączenie kontroli trakcji, ale to taka ogólna rada - nie tylko do automatów.
Warto zapamiętać! Lato powli się kończy, a zima zbliża coraz większymi krokami. Kto wie, kto z nas w tym roku utknie w zaspie i kgo uratuje Pańska rada 😉
Dziękuję za fachowy, konkretny instruktaż. Zabrakło mi jednak jednej, ale bardzo codziennej sytuacji dla wielu kierowców. Mianowicie, jak postępować w przypadku koniecznosci opuszczenia dopiero co uruchomionego pojazdu (którym przejechaliśmy kilka metrów) na czas zamknięcia bramy/ garażu. Przerzucamy na P czy na N? Wydaje się, że ma to znaczenie, gdyż położenia D i P są skrajnymi, a pomiędzy jest przecież jeszcze N i R, więc zimna skrzynia wykona de facto wiekszą pracę niż przestawienie wybieraka z D na N.
I sytuacja odwrotna. Chcemy zaparkować auto w garażu i otworzyć bramę, a skrzynia biegów i silnik mają roboczą temperaturę pracy. Znowu musimy na kilkanaście sekund opuścić pojazd. Przerzucamy wówczas skrzynię na N czy na P? Dodam, bo mozema to znaczenie, że mam auto wyposażone w klasyczną, hydrokinetyczną skrzynię biegów.
Z góry dziękuję za rzetelną odpowiedź.
Podczas wykonywania zdecydowanego ruchu lewarka skrzynia nie zarejestruje pojedynczych przełożeń. W obu wspomnianych przez Pana sytuacjach najlepiej zostawić w położeniu P z uwagi na blokadę, jeśli w pośpiechu zostawimy samochód w trybie N a nie zaciągniemy ręcznego to w najgorszym przypadku można spowodować wypadek. :)
A która ppzycja jest zdrowsza dla skrzyni? Czy nie ma to znaczenia? Już były jakieś komentarze, że na N nie ma smarowania 🤔 czy to prawda? Nie sądzę, std ktoś chciał zaistnieć 🙂
@@Waski88Waski Pomijając względy bezpieczeństwa, które podniósł - i słusznie - autor instruktażu w odpowiedzi na moją wątpliwość, nie zanegował trybu N. Pod warunkiem, jak mniemam, że potrwa to krótką chwilę (minutę), a nie kilka. Pewnie w roznych skrzyniach bezpieczny czas pracy dla skrzyni w położeniu N jest inny.
@@Waski88Waski Naszym zdaniem nie ma pozycji zdrowszej dla skrzyni, w niektórych przypadkach warto najpierw przełączyć N następnie hamulec ręczny a następnie P, ale docelowo zawsze na postoju powinniśmy mieć załączony bieg P. Jeśli chodzi o brak ciśnienia oleju na trybie N, prawdą jest to że ciśnienie oleju jest niższe ale mimo to skrzynia jest ciągle smarowana.
Można prosic o filmik jazdy w górach na skrzyni automatycznej mam hondę HR -V czy podoła temu 😊 czy może włączyć s i bawić się łopatkami ? Pozdrawiam
Czy chodzi o HR-V drugiej generacji ? Poprzednia generacja raczej nie posiadała możliwości zmiany przełożeń. Honda jest wyposażona w skrzynię E-CVT i jak najbardziej zaleca się korzystanie z trybu manualnego do jazdy w górach. Warto dobrać odpowiedni wirtualny bieg do prędkości z jaką chce się zjeżdzać tak, aby odciążyć układ hamulcowy, który przy mocnych zjazdach może szybko się przegrzać. Jeżeli jest układ hybrydowy to można również korzystać z trybu B, który mocniej hamuje silnikiem elektrycznym.
Nie rozumiem ludzi którzy nie lubią skrzyń manualnych ,reczna zmiana biegów to sama przyjemność i nie ma problemów i wydatków , za remont skrzyni piękny urlop jest ahoj
Skrzynie automatyczne są bardzo wygodne :) To jest właśnie w motoryzacji piękne, każdy może znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.
Zmiana biegów w manualnej skrzyni daje większe zespolenie z pojazdem, za to sprzęgło to już nic za czym dałoby się tęsknić - zwłaszcza w korku to udręka. Dlatego nie zamieniłbym już mojej 7-biegowej skrzyni EDC na klasyczną ręczną.
Nie do końca. Dwumasa i sprzęgło przewyższa koszt serwisu automatu
A jak wygląda odpalenie auta z zaciągniętym ręcznym? 1. Zapłon 2. Zwolnienie ręcznego (skrzynia jest na P) 3. Wrzucenie D i jedziemy. Czy to poprawna kolejnosc ?
Według mnie odwrotnie w porównaniu do tego jak parkowaliśmy. Przy parkowaniu było: D - ręczny - N - P
Pytanie do mokrych DSG: mając informacje w pojeździe o temperaturze oleju w skrzyni biegów, jaki jest zakres temperatur pracy skrzyni biegów?
Jeśli skrzynia jest sprawna, a olej nie jest przepracowany, to powinien on osiągać temperaturę między 80 a 90 stopni Celsjusza. Jednakże należy pamiętać, że temperatura może się różnić w zależności od stylu jazdy oraz warunków, w jakich podróżujemy.
Czy skrzynia 8HP51 ma jakieś zabezpieczenie przed włączeniem trybu P podczas jazdy? D & R jest zabezpieczony blokadą na dźwigni zmiany biegów, a co gdy przypadkiem naciśniemy P podczas jazdy?
Tak powinno być elektroniczne zabezpieczenie, jeśli wciśniemy P to według systemów najpierw powinno wrzucić tryb N i dopiero gdy się zatrzyma pojazd to przerzucić na P. Nie polecamy testować 🙂
Musze się tego wszystkiego nauczyć, całe życie jeździłem manualem a teraz kupuję automat...
Zachęcamy do obejrzenia pierwszej części naszego filmu :) jazda automatem jest bardzo przyjemna, wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby utrzymać auto w dobrej formie.
@@ravenolpolska oglądałem, super
ręczny zwykły powinno się zaciągać przed przełączeniem skrzyni na P
Dokładnie tak :) Wytłumaczyliśmy to na filmie :)
@@ravenolpolska Aż muszę się przyglądnąć czy auto-hold stosuje się do tego.
Proszę o odpowiedź . Volvo xc60 pozycja P jest w przycisku, w dźwigni jest RND. Jak prawidlowo zaparkować. Co gdy kończę jazdę, zahamowałam jestem na D , czy P włączam będąc na D czy powinnam wrzucić na N i wcisnąć przycisk P?
Podczas parkowania na płaskiej powierzchni można po prostu wcisnąć przycisk „P”.
Jeśli jednak parkuje Pani na stromym podjeździe, warto zastosować poniższą procedurę: trzymając nogę na hamulcu nożnym, wybierz bieg „N”, włącz hamulec ręczny, a następnie zdejmij nogę z hamulca nożnego, aby samochód oparł się na hamulcu ręcznym. Dopiero wtedy ponownie naciśnij hamulec nożny i przełącz na bieg „P”.
Podczas ruszania z takiego miejsca zalecana jest prawie odwrotna kolejność, pomijając bieg „N”: wciśnij hamulec nożny, wybierz bieg „D”, następnie zwolnij hamulec ręczny i, stopniowo zdejmując nogę z hamulca, płynnie dodawaj gaz.
Taka metoda pomaga wydłużyć żywotność podzespołów skrzyni biegów.
Czy można na lekkim spadku wrzucić na luz by koła same oparły się o krawężnik tzn.samochod sam przeturla się kilka centymetrów do przodu na neutralu a później parking?
Taka sytuacja może spowodować dodatkowe naprężenie w skrzyni, zachęcamy do obejrzenia pierwszej części naszego filmu, gdzie krok po kroku omawiamy tę sytuację :)
Obawiam się że nie powinienem kupić auta które znalazłem 😢 a jest to Passat Variant B8 automat sześcio biegowy. Jest w znakomitym stanie technicznym ale miejsce gdzie będę to auto musiał parkować jest pod domem który stoi w górzystym terenie i jest bardzo mało miejsca, zaledwie na jedno auto. Podjazd z ulicy pod dom będzie automatem dużym wyczynem i skończy się na pewno uszkodzeniem skrzyni biegów.
Zrozumiałem z Pana instrukcji że na bardzo pochyłych wzniesieniach należy korzystać z DRIVE SPORT żeby zminimalizowac obciążanie skrzyni, myślę że takiego parkowania trzeba się nauczyć, nigdy nie jeździłem automatem 😂
Stosując się do zasady parkowania, należy najpierw zaciągnąć hamulec ręczny, ustawić bieg na neutralny, pozwolić na oparcie się na hamulcu ręcznym, a następnie wybrać bieg P. Te kroki nie powinny stanowić większego problemu dla skrzyni biegów. Podczas ruszania, nawet jeśli samochód nie posiada trybu Sport, ważne jest dodawanie gazu zdecydowanie tak, aby skrzynia nie przypalała sprzęgła.
@@ravenolpolska Serdecznie dziękuje za odpowiedź, to auto posiada sport i w kierownicy dwie łopatki do zmiany biegów. Proszę mnie poprawić jeżeli źle zrozumiałem.
1 - po dojeździe do miejsca przed podjazdem wciskam hamulec.
2 - wrzucam jedynkę łopatką albo w sporcie 1.
3 - podjeżdżam do góry na styk.
4 - wciskam hamulec.
5 - zaciągam elektroniczny ręczny.
6 - jako ostatni manewr ustawiam na P
Nigdy nie jeździłem automatem, trochę wstyd pytać o takie sprawy, ale przypuszczam że wielu niszczy swoje auta źle korzystając z automatu.
Pozdrawiam i dziękuję za super filmy.
@@j2032 Wszystko się zgadza tylko pytanie czy jest możliwość, aby po wciśnięciu hamulca ręcznego samochód oparł się na samym hamulcu, a następnie wybrać bieg P? Jeśli podjazd jest na tyle stromy, że nie utrzyma się na samym ręcznym to oczywiście można od razu wybrać bieg P.
@@ravenolpolska wczoraj zrobiłem na wzniesieniach w czasie testów jakiś numer z ręcznym gdyż po przyjedzie pod dom wentylator chłodził silnik gdzieś 5 minut. Może jeździłem na zaciągniętym ręcznym.
@@ravenolpolska Dzisiaj podjechałem na S1 pod stromą pozycję parkowania, następnie z wciśniętym hamulcem wrzuciłem N i następnie (P) i odpuściłem hamulec nożny, auto stało stabilnie więc jako ostatni wrzuciłem P i wyłączyłem auto. Myślę że to jest prawidłowe postępowanie w przypadku stromego parkowania auta, jeżeli nie to proszę o korektę.
Dzień dobry wieczór. Przymierzam się do kupna Hondy CRV 2005/2006 r. Interesuje mnie funkcja "Auto hol", której w tym modelu/roczniku auta nie ma. Zatem: czy stojąc w korku, na światłach mogę sie posiłkować hamulcem ręcznym- powstrzyma on auto na biegu D przed toczeniem się /jazdą? Czy w takim przypadku pozostaje mi TYLKO I JEDYNIE trzymanie wciśniętego pedału hamulca roboczego(nożnego, głównego)?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od tego czy samochód wykrywa hamulec ręczny jako rozpięcie napędów. Nie zalcamy stosowania hamulca ręcznego na pozostawionym biegu. W takiej sytuacji koła mogą trzymać samocód w miejscu, a w skrzyni nadal będą działały naprężenia. Jeśli postój miałby trwać długo to najlepszym wyborem byłoby przełączenie w tryb P i zaciągnięcie hamulca ręcznego.
Dziękuję.
@@ravenolpolska
Czy po zatrzymaniu zawsze trzeba włączyć P ? Mam KIA z elektronicznym sterowaniem i po zatrzymaniu wyłączam przyciskiem silnik,nie naciskam na P.Czy dobrze robię, bo po włączeniu silnika skrzynia jest ustawiona na P?
Zdecydowanie lepiej jest załączyć P i wtedy zgasić auto, ponieważ skrzynia zrzuca ciśnienie ze wszystkich elementów :)
Co może się zdarzyć w przypadku gdy cofam i tocząc się w tył zapinam D ? Co w sytuacji gdy gaszę auto na R lub D nie zmieniając na P?
Niektóre skrzynie biegów mogą blokować możliwość wrzucenia biegu, gdy samochód się toczy. Jeśli jednak taka możliwość istnieje, może powodować zgrzytanie podczas przełączania na D, co przy regularnym wybieraniu biegu podczas toczenia może prowadzić do awarii skrzyni biegów. Jeśli chodzi o wyłączanie silnika w trybie R lub D, większość samochodów ma blokadę, która zapobiega takim sytuacjom.
@@ravenolpolska w takim zastanawiam się nad sensem systemu Start Stop gdzie wyłącza silnik w pozycji Drive? Czy to nie wpływa negatywnie na skrzynie ?
@@tomkaj66 SSkrzynie biegów z systemem Start/Stop, takie jak 8HP, są wyposażone w dodatkowy zbiorniczek oleju, który zapewnia, że skrzynia nie pracuje na sucho podczas uruchamiania silnika. Choć celem tego rozwiązania jest ochrona środowiska i zmniejszenie zużycia paliwa, nie zawsze idzie to w parze z trwałością podzespołów.
Witam mam pytanie jakie sprzęgło ma skrzynia DSG 7 biegów pozdrawiam
Skrzynie DSG posiadają zarówno suche jak i mokre sprzęgła. Wszystko zależy od momentu, jaki ma przenosić skrzynia biegów. Jeśli zastanawia się Pan, jakie sprzęgło posiada Pana samochód to prosimy o wiadomość prywatną z nr. VIN :)
Czy w skrzyniach BMW 8HP za każdym razem przechodząc z D/R czy też z R/D wciskamy ten guzik z boku przekładni pozdrawiam 😮
Tak, w innym przypadku nie będzie możliwości zmiany biegu.
Nieprawda, jest możliwość zmiany z R na D. Pozdrawiam
GA moje województwo ;) Pozdrawiam
Pozdrawiamy 😊
Czy wrzucanie na N nie jest jakoś szkodliwe dla skrzyń z konwerterem? Zawsze słyszałem, że to tylko do holowania, bo coś tam ciśnienie oleju spada czy coś takiego.
Ale nikt na tym filmie nie zaleca używać długo N. A na chwilę N jest wrzucany za każdym razem gdy z P lub R przechodzimy na D i w drugą stronę. Więc te kilka sekund podczas zaciągania hamulca postojowego na wzniesieniu nie zrobi problemu.
Gdy chcemy zaparkować na wzniesieniu, podobnie jak w opisanej sytuacji na filmie, to taka praktyka nie spowoduje problemów, a pomoże w odciążeniu mechanizmu zapadkowego w skrzyni. Jeśli chodzi o holowanie to postępować zgodnie z instrukcją pojazdu, jeśli instrukcja nie mówi o holowaniu to raczej jest to zabronione i trzeba wezwać lawetę.
Prośba o ocenę: skrzynia 7dct kia ceed zatrzymywanie na nierówności - zatrzymuję się, zapłon włączony, noga na hamulcu nożnym, wrzucam park i trzymając cały czas nogę na hamulcu nożnym, zaciągam ręczny (jest elektryczny) i wyłączam zapłon. Czy to błąd i powinienem ściśle trzymać się sekwencji przedstawionej przez Pana?
Nie jest to błąd jednak procedura omówiona w filmie jest bezpieczniejsza dla skrzyni :) Jeśli samochód wykona ruch do przodu, pomimo, że ma Pan zaciągnięty już ręczny to może się oprzeć na zapadce w skrzyni, w wyniku czego może dojść do przyblokowania mechanizmu.
@@ravenolpolska bardzo dziękuję!
witam,posiadam mercedesa cla 200,manetka do biegów przy kierownicy.nigdzie nie moge uzyskac poprawnej odpowiedzi kazdy mówi co innego.więc tak,.wsiadam do samochodu chce jechac,najpierw odpalam silnik i teraz moje pytanie,wrzucam najpierw D trzymajac hamulec i zwalniam sam ręczny,czy najpierw zwolnic reczny i dopiero wrzucic bieg? i przy parkowaniu-parkuje,najpeirw zaicagam reczny trzymajac noge na hamulcu.a pozniej przestawiam anetke na P i wylaczam silnik?
Jeśli chodzi o parkowanie to wszystko jest dobrze, natomiast w samochodzie przy ruszaniu (jeśli są zapięte pasy) powinien automatycznie odpuścić hamulec ręczny. A jeśli tak nie jest to, najpierw wrzuca pan D z nogą na hamulcu następnie zwalnia hamulec ręczny i rusza. Nie jest to jedyna obowiązkowa kolejność, ale taką akurat stosujemy w naszych samochodach :)
@@ravenolpolska dzieuje b,za odp,robilem jednak wszystko poprawnie.pozdrawiam :)
Ja się niestety nic nowego nie dowiedziałem, a zastanawiałem się czy ja coś robię nie tak czy to samochód ma zwalony system sterowania skrzynią biegów. Mam Ford Explorer z 2016 3.5 V6 i jest sytuacja, że jak ruszę na pełnym gazie na dosłownie 1 sekundę, 2 i puszczę gaz to on potrafi tak mocno szarpnąć, że zdecydowanie jak na moje psuje to skrzynię. Już raz naprawiałem nie samą skrzynię może ale element dołączony do niej i cena kosmos i boje się, że ponownie do tego dojdzie. Samo szarpanie nie tak mocne występuje również podczas normalnej jazdy i zmiany biegów stosunkowo często, być może to wina, że "Ford gówno wort ale jeźdźi się jak lord"
Jaki przebieg posiada samochód i czy wymieniał Pan olej w skrzyni? Sytuacja o której Pan mówi może dotyczyć kilku usterek lub przepracowanego oleju.
@@ravenolpolska samochód ma przejechane jakieś obecnie 120 tysięcy km, olej był wymieniany po wymianie przekładni kątowej, po wymianie usterki nie było dłuższy czas a obecnie bardzo sporadycznie się zdarza, od czasu naprawy chyba 2 razy a już z rok jeździ po tej naprawie
@@Mariusz5400 Jeśli usterka będzie się nasilać polecamy odwiedzenie warsztatu, zachęcamy do skorzystania z sieci warsztatów Ravenol Professionals 👉www.ravenol.pl/siec-warsztatow/
Z autoholdem jest problem na myjni gdzie samochod jest przeciągany. Mnie obsluga za 1-szym razem musiała pokazać co zrobic żeby go wyłączyć.
To co mi sie też nie za bazdzo podoba to jak przy podjeżdzaniu na wzniesienie nastepuje zmiana biegu na wyższy, nie zawsze mogę odjąć gazu na tyle zeby sie to nie działo.
Skrzynia biegów zawsze stara się dobierać optymalny bieg do obciążeń silnika natomiast jeśli
jest duże wzniesienie a skrzynia próbuje przerzucać bieg na wyżej to proponujemy przejść w tryb
manualny.
Czy jak jest płasko to również zaciągamy ręczny za każdym razem?
Sądzę, ze nie jest to konieczne, bo zapadka w skrzyni nie będzie wówczas przenosić dużego obciążenia.
Nie jest to koniecznie, jednak również nie jest szkodliwe - regularne zaciąganie ręcznego pomoże w wyrobieniu pomocnego nawyku :)
A jak zjezdzac automatem z duzej góry ze stromum zjazdem??szkoda,ze tego Pan nie objasnil
W takim przypadku najlepiej przełączyć się na tryb manualny i utrzymywać samochód na niższych biegach, aby nie przyspieszał podczas zjeżdżania z górki. Dzięki temu można zapobiec przegrzaniu układu hamulcowego.
Kiedy zaciąga się N,bo tylko słyszę nie można?
Trybu N używa się gdy parkujemy na wzniesieniu i używamy po kolei: noga na hamulcu nożnym, tryb N, hamulec ręczny, zdejmujemy nogę z hamulca i załączamy tryb P z ponownie w wciśniętym hamulcem nożnym. Służy to odciążeniu mechanizmu zapadkowego skrzyni. Trybu N używa się również w awaryjnych sytuacjach np. gdy pojazd musi być holowany (o ile instrukcja producenta przewiduje) lub wciągnięty na lawetę. Innymi przypadkami użycia biegu N mogą być niektóre czynności serwisowe.
@@ravenolpolskaczy przeskakiwanie na chwilę na N przy zmianie kierunku jazdy (D>N>R) jest szkodliwą praktyką?
Albo przy zmianie na P (D>N>P)?
Ten sposób pomaga mi pamiętać o tym, żeby nie ruszać zbyt szybko po zmianie biegu.
@@michal_sobotka Skrzynia w taki sposób wykonuje niepotrzebnie dodatkowe procesy przełożeń, jednak ma to mniejszy wpływ na obciążenie skrzyni niż szybkie ruszenie po przełączeniu na D bez odczekania chwili.
@@ravenolpolska tryb N włączyć również w myjni automatycznej, gdzie samochód jest przesuwany na rolkach. Czy jest to niebezpieczne? Tzn czy wpłynie niekorzystnie na skrzynię?
to prawda ze automata sie nie holuje?
Większość automatów można chorować z tym że nie szybciej niż 30 km i na niedługa odleglosc
Mercedesa można. N, do 50km. No i nie za szybko: max 60km/h.
Można spotkać się z informacją w instrukcji, że holowanie powinno być maksymalnie do 50 km, nie przekraczając prędkości 30-40 km/h. Jeśli w instrukcji samochodu nie ma takiej informacji, to producent tego zabrania. W dzisiejszej motoryzacji również system hybrydowy zabrania holowania ze względu na silnik elektryczny, ponieważ cały czas odnawiałby energię z oporu przy holowaniu.
to znaczy ze może "chorować" na "padaczkę"...polecam sprawdzić rok produkcji pojazdu...powodzenia@@moscik5574
Pat ty znowu ! 🤦♂
Mi 9:44 pentium 3 733płyta gówna Abit
Możesz wytłumaczyć, o co chodzi :)?
@@ravenolpolska Odpowiedziałem na pytanie i wymieniłem 2 podzespoły komputera.
A to nie jest tak, że parkując na wzniesieniu dajemy N potem ręczny i nastepnie P?
Może być również w tej kolejności: Samochód nie zaprze się w trybie Parking dopóki trzymamy hamulec nożny.
Ot paradoks: automaty powstały aby ułatwić ludziom jazdę autem, ale jak widzę, bez doktoratu z mechaniki samochodowej, autem z taką skrzynią, nie da się jeździć! 😂 Nastąpił w internecie urodzaj na specjalistów...🙉 🤮
Akurat ta osoba naprawia skrzynie to jakies pojecie ma. A po drugie ludzie sa mega ciemni i trzeba im tłumaczyć, bo juz widzjalem wielu ktorzy z automatami maja problem, a sie okazuje, ze oni przelaczaja z R na D jak auto jeszcze sie toczy, a potem zdziwielnie ze w skrzynie trzeba 10k wsadzic, bo popsuli😂