Köszönjük a videót, ezt iskolában osztályfőnüki órán is le lehetne vetíteni. Mivel túl sok gyalogos gázolás történik mostanában, ez nagyon aktuális téma. Csak aggódom, mivel az emberek ismerik az alapszabályokat, de direkt nem tartják be őket. Zebrán a gyalogosok piros jelzésénél majdnem annyian mennek át mint zöld jelzésnél, és itt aztán érvényesül a birka effektus, ha megindul valaki akkor megy az egész társáság. Konkrétan én érzem magam mindig kellemtelenül, hogy mekkora kretén vagyok, mert csak én várok a szabad jelzésre. De az is előfordul néha, hogyha én állok elől és nem mozdulok, akkor akkor mindenki beáll a birkasorba és nem vonulunk át a piroson. Ezzel azt akarom mondani, hogy a jó példa is ragadós, lehet azt is követni és az nem balesetveszélyes. A felnőtteknek kéne jó példát mutatni a gyerekeknek, de erre esély sincs :( Az iskoláknál a tilosban zebrán rohangáló kedves szülők viszik a "rossz példamutató felelőtlenség" nemlétező első díját. Mindenképpen veregessék magukat hátba, megérdemlik.
Érdemes a Határ úti metrópótlónál megnézni a gyalogosforgalmat. Mint a horda... simán lelépnek az induló busz elé vagy beugranak két busz közé... csodálom, hogy a buszsofőrök még nem idegroncsok.
11:42 csak egy sztori: gyalogosként a zebránál álltam, zenét halgattam,piros volt a lámpa. Ahogy zöldre váltott megindultam, de láttam, hogy senki más rajtam kívül.Balról jött egy mentőautó, elég gyorsan, de biztonságosan átértem. Tanulsága legyen ez másnak, nézzetek körbe még ha zöld is, nem áll semmiből, főleg zenehalgatás közben :D
Új lehetőséggel bővűlt a KRESZ TV UA-cam csatorna! Ha szereted a csatornámat vagy érdekesnek találod a videóimat és szeretnéd támogatni munkásságomat, akkor a következő linken meg tudod ezt tenni: www.patreon.com/kresz Természtesen a támogatásodért cserébe értékes ajándékok is járnak. A legkissebb összeg is nagy segítség a videók elkészítésében. ;) Előre is köszönöm ha támogatsz!
KRESZ TV Tisztelt “Kreszprofesszor”!Most akarok beiratkozni majd egy autós iskolába,viszont hogy ne menjek oda teljesen tudatlanul,szeretnék megtanulni egy-két alapszabályt vagy esetleg többet.Van a neten egy olyan oldal,ahol rendes vizsga szimuláció van de nem tudom,hogy ezen az oldalon érdemes-e szedni az igéket.Az oldal neve kreszteszt.net.Érdemes ezzel az oldallal foglalkozni?Válaszát előre is köszönöm!
Ha a gyalogos az útszélén sétál, és én autóval arra az útra merőlegesen, egy mellékútról érkezek, ha elsőbbség adási táblám van, köteles vagyok megadni neki az elsőbbséget? Ha stop táblám van az változtatna valamit?
Milyen sok szabályt megsértett az a szép leány. :) Ahol a kamera forgott, ott termett s szabálytalankodott. :D :D 50 vagy 30 ezer ilyenkor a büntetési tétel? Szóval sajna elég kockázatos így is úgy is nem betartani ezeket.
üdv!! az lenne a kérdésem hogy a kerékpárúton való sétáláskor milyen szabályokat kell betartani a gyalogosnak? Melyik oldalra kell tartani? Természetesen arról beszél ahol nincs más lehetőség sétálni , csak kerékpárút van.
Erre nincs szabály, a KRESz csak annyit mond, hogy "A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti". Úgy gondolom ez érvényes olyan kerékpárút esetén is, ahol gyalogosforgalom lehetséges.
Kerékpárról szemlélve a dolgot inkább a jobb oldalt javaslom, mert egy neked hátulról érkező kerékpáros le tud lassítani a tempódra, amíg a szembejövők elhaladnak, majd “megelőz” (kikerül) Ezzel szemben, ha bal oldalon mész, akkor a szemből érkező bringás megáll, jobb esetben Te is, rosszabb esetben ki akarod kerülni, és a hátulról érkező kerékpáros elé léphetsz (ha nem figyelsz, ő meg nem lassít, mert addig szabad az ő oldala). Sötétben, kevésbé kivilágított helyen viszont jó lehet a bal oldal is, általában kisebb a forgalom, és legalább látod a szemből érkezőt, fel tudsz rá készülni, látod a mozgását. (A környező fények miatt nehéz észrevenni egy nem világosba öltözött gyalogost, még normális bringás lámpával is) A kerékpárút túloldalára viszont körülnézés nélkül ne ugorj :) A Tatai úton és az Északi összekötő vasúti hídon szerzett tapasztalataim az ajánlásom alapjai :)
@@KRESZTV Én legalább kétféle Gyalog- és kerékpárút táblával találkoztam. Az egyiken van egy függőleges vonal :) a kerékpár és a gyalogos ábra között. Ez meghatározza, hogy az osztott Gyalog és kerékpárút melyik oldalán kik közlekedhetnek. Tapasztalataim szerint nem igazán veszik észre a különbséget.
Nálunk a buszmegállónál, a forgalmas főútra még mindig nem sikerült zebrát tenni, a túloldalra szinte születni kell. Kicsit arrébb van ugyan egy kereszteződés, de ott a bokrok miatt takarásban vagyok a kikanyarodók számára. Volt már, hogy majdnem elütött egy kanyarodó autó, amikor át akartam menni az úton. Meg igazából nem is figyelnek, csak balra. Örülnek ha nem jön senki, már kanyarodnak is ki, a gyalogos meg ugyanígy van vele, hátrafelé nem figyel, de a bokortól nem is lát. Viszont ha pár méterrel arrébb megyek át, ott már észrevesz aki kikanyarodik az útra. Lehet, hogy szabálytalan, de biztonságosabb.
Jó estét kívánok! megszeretném kérdezni hogy vezetésröl nem lesz szó? én most nem sokkal forgalmivizsga elött vagyok és szeretnék egy pár tanácsot kérni. Elöreis köszönöm! :)
Ha én autóval mellékútról érkezem, és a főútra akarok kanyarodni, vagy keresztbe áthaladni rajta, a gyalogos pedig a főút járdáján haladva keresztezi az utam, akkor kinek van elsőbbsége?
Mekkora az a távolság a zebrától amikor már a gyalogosnak nem kell elmennie a zebráig? Van ilyen meghatározva? Én mintha emlékeznék valami 200m -es szabályra, de ebben nem vagyok biztos.
szóval ha az útpadkán vagy a leállósávban sétál, akkor nem kötelező a bal oldalon haladnia a gyalogosnak. Azt hittem, mindig kötelező, nem is értem, miért kell túlbonyolítani.
Budaörs/Biatorbágy felé 8102-es út Buszmegálló van kihelyezve, zebra nélkül. Szegény dolgozók ejszaka 22:00 környékén szaladnak át az úttesten. Érdemes lenne Attilának megnézni este az érintett szakaszt. Budaörs, Tetra Pak Budaörs, 2040 maps.app.goo.gl/yAFwCmbPW78YwCLXA
Szervusz Attila! Az előző videón, ahol a gyalogosokkal foglalkoztál, és volt kresz kérdés, melyben a kanyarodó jármű kinek köteles elsőbbséget adni. A , csak az a jelünek, b, mindkettőnek. A teszt szerint csak az a jelűnek, míg itt élőben mindkettőnek. Akkor most hogy is van ez? Köszi. Üdv : János
Kérném szépen, hogy legyen szíves az arra vonatkozó KRESZ pont számát idézni ami szerint a gyalogos nem mehet át főútvonalon ott ahol nincs gyalogátkelőhely. Nem kötekedésként kérdezem, csak én nem találtam ilyet. Amúgy meg akkor amikor az autósok egy jelentős része pont ott szarja telibe a járdán parkolás szabályait ahol van, és ezzel az úttesten való szaladgálásra kényszeríti a gyalogosokat, akkor nem hiszem, hogy azon kéne kukacoskodni, hogy az ÜRES főútvonalon átmegy-e a gyalogos vagy sem.
21.§.5.: "A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs, lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél, egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át." Tehát csak zebránál, vagy kereszteződésben mehet át. Való igaz, hogy ez nem túl életszerű szabályozás, főleg, hogy a gyalogosnak honnan kellene tudni, hogy az az út ahol átmegy éppen főútvonal...
@@KRESZTV rossz válasz, félrevezetés; a szabályozás meg életszerű: a kresz felsorol három lehetőséget, te meg szűkíted kettőre. (1.kijelölt gyalogosátkelőhelyen; 2. útkereszteződésnél; 3.egyéb helyen bárhol) Kérdezőnek igaza van, nincs ilyen a kreszben!!!
@@8kerTv valóban pontatlan volt ez a mondatom: "Tehát csak zebránál vagy kereszteződésben mehet át." Így pontos: Gyalogos, lakott területen belül főútvonalon csak zebránál, ha nincs, akkor csak kereszteződésben mehet át! Lakott területen belül nem főútvonalon, és lakott területen kívül bármelyik útvonalon ha nincs zebra, akkor bárhol.
@@KRESZTV Morfondíroztam rajta, hogy tovább fűzzem-e ezt a kérdéskört, de mivel elég sok ilyen veszélyhelyzet van, úgy gondolom, hogy megéri ha letisztázzuk. Szóval a KRESZ azt mondja ki, hogy: "21. § Gyalogosok közlekedése (5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelõhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelõhely nincs, a) lakott területen levõ fõútvonalon az útkeresztezõdésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedõ jármû megállóhelyén levõ járdasziget és az ahhoz közelebb esõ járda között (a járdasziget teljes hosszában), b) egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át. " Tehát egyéb helyen bárhol átmehet. Nem látom, hogy le lenne írva az, hogy tilos. Ráadásul a KRESZ-nek ha jól tudom van egy olyan alapelve, hogy az tilos ami a tiltó rendelkezések között fel van sorolva, és ott ez nincs felsorolva. Ha tilos akkor miért nem írták le ott. Értelmezésem szerint nagyon is átmehet, csak elsőbbsége nincs. Ha valakinek van rá ideje, hogy 3 órát vár amíg az autóforgalom megszűnik, a helyett, hogy elbattyogna a 200 méterre lévő zebráig akkor hajrá, lelke rajta. Kérem javítson ki ha tévedek, vagy valamit rosszul értelmeztem, de kérem, hogy a jog támassza alá ne a szájkarate. Azaz legyen leírva valahol, hogy ez így és így van, így és így kell értelmezni. Elég faramuci helyzet lenne így, hogy van valami amit nem szabad, de nem is tilos. Arról meg végképp nem is beszélve, hogy 1 órája keresem, hogy a gyalogos honnan is tudhatná meg, hogy mi főútvonal és mi nem az. "(9) A gyalogosnak tilos a) híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestén áthaladni; b) olyan helyen, ahol a jármûvekkel szemben elsõbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármû stb.) közelében az úttestre lépni; c) lánc-, illetõleg csõkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetõleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni; d) villamospályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamospályán - a kiépített átkelõhelyen kívül - áthaladni; e) autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni; f) autóúton (a leállósávon és az útpadkán is) közlekedni, valamint útkeresztezõdésen kívül áthaladni; g) az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van. "
Kedves Kreszprofesszor! Mit gondol a linken látható képről? Békéscsaba több gyalogos átkelőhelye előtt ezen burkolati festés látható. Azon kívül, hogy szerintem hasznos, mennyire van a jogszabályok szerint létjogosultsága? reddit.app.link/emisaNEN21
Miskolcon sok helyen van a villamosvonal mentén olyan, hogy középperonos a megálló, lámpa pedig nincs a zebrához. Így a gyalogos a villamos takarásából léphet ki az autósok elé...
Ezért van a gumiszabály, hogy a zebrát annyival kell megközelíteni, hogy mindig meg tudjál állni. Ami egy hülyeség, mert az ilyen helyeken akkor mindig hússzal kellene menni, és még akkor se biztos, hogy meg tudsz állni, amikor a villamos + dizájnos (értsd otromba, nagy takarást biztosító) megálló építmény takarásából kilép valaki.
Köszönjük a videót, ezt iskolában osztályfőnüki órán is le lehetne vetíteni.
Mivel túl sok gyalogos gázolás történik mostanában, ez nagyon aktuális téma.
Csak aggódom, mivel az emberek ismerik az alapszabályokat, de direkt nem tartják be őket.
Zebrán a gyalogosok piros jelzésénél majdnem annyian mennek át mint zöld jelzésnél, és itt aztán érvényesül a birka effektus, ha megindul valaki akkor megy az egész társáság.
Konkrétan én érzem magam mindig kellemtelenül, hogy mekkora kretén vagyok, mert csak én várok a szabad jelzésre.
De az is előfordul néha, hogyha én állok elől és nem mozdulok, akkor akkor mindenki beáll a birkasorba és nem vonulunk át a piroson.
Ezzel azt akarom mondani, hogy a jó példa is ragadós, lehet azt is követni és az nem balesetveszélyes.
A felnőtteknek kéne jó példát mutatni a gyerekeknek, de erre esély sincs :(
Az iskoláknál a tilosban zebrán rohangáló kedves szülők viszik a "rossz példamutató felelőtlenség" nemlétező első díját.
Mindenképpen veregessék magukat hátba, megérdemlik.
Érdemes a Határ úti metrópótlónál megnézni a gyalogosforgalmat. Mint a horda... simán lelépnek az induló busz elé vagy beugranak két busz közé... csodálom, hogy a buszsofőrök még nem idegroncsok.
Ez így igaz nem az lmbtq buzeránsokat kell mutogatni az iskolában hanem ilyen ismereteket kéne mutatni nekik.
Jó videók melyekből sokat lehet tanulni,szivesen látnék egy többsávos körforgalomról szoló videót. :)))
11:42
csak egy sztori: gyalogosként a zebránál álltam, zenét halgattam,piros volt a lámpa. Ahogy zöldre váltott megindultam, de láttam, hogy senki más rajtam kívül.Balról jött egy mentőautó, elég gyorsan, de biztonságosan átértem. Tanulsága legyen ez másnak, nézzetek körbe még ha zöld is, nem áll semmiből, főleg zenehalgatás közben :D
Hallottam egy olyan sztorit, ahol egy ilyen miatt egy kislány meghalt, amikor így ment át a zebrán, a mentősofőrt meg meghurcolták...
@Viktor Kocsis milyen igazad van, olyan okos és ügyes vagy
Új lehetőséggel bővűlt a KRESZ TV UA-cam csatorna! Ha szereted a csatornámat vagy érdekesnek találod a videóimat és szeretnéd támogatni munkásságomat, akkor a következő linken meg tudod ezt tenni: www.patreon.com/kresz
Természtesen a támogatásodért cserébe értékes ajándékok is járnak. A legkissebb összeg is nagy segítség a videók elkészítésében. ;) Előre is köszönöm ha támogatsz!
KRESZ TV Tisztelt “Kreszprofesszor”!Most akarok beiratkozni majd egy autós iskolába,viszont hogy ne menjek oda teljesen tudatlanul,szeretnék megtanulni egy-két alapszabályt vagy esetleg többet.Van a neten egy olyan oldal,ahol rendes vizsga szimuláció van de nem tudom,hogy ezen az oldalon érdemes-e szedni az igéket.Az oldal neve kreszteszt.net.Érdemes ezzel az oldallal foglalkozni?Válaszát előre is köszönöm!
Azon az oldalon a kérdések szakmailag jók, de formailag és megfogalmazás szempontjából a vizsgán nem ezek szerepelnek. Mi az E-titant ajánljuk!
@@KRESZTV Rendben,köszönöm a gyors válaszát!
Ha a gyalogos az útszélén sétál, és én autóval arra az útra merőlegesen, egy mellékútról érkezek, ha elsőbbség adási táblám van, köteles vagyok megadni neki az elsőbbséget? Ha stop táblám van az változtatna valamit?
Milyen sok szabályt megsértett az a szép leány. :) Ahol a kamera forgott, ott termett s szabálytalankodott. :D :D 50 vagy 30 ezer ilyenkor a büntetési tétel? Szóval sajna elég kockázatos így is úgy is nem betartani ezeket.
A cél érdekében beáldozta magát a Drága! :-)
@@KRESZTV Ez a KRESZ professzor unokája, úgyhogy óvatosan beszéljél. :'D
üdv!!
az lenne a kérdésem hogy a kerékpárúton való sétáláskor milyen szabályokat kell betartani a gyalogosnak? Melyik oldalra kell tartani?
Természetesen arról beszél ahol nincs más lehetőség sétálni , csak kerékpárút van.
Erre nincs szabály, a KRESz csak annyit mond, hogy "A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti". Úgy gondolom ez érvényes olyan kerékpárút esetén is, ahol gyalogosforgalom lehetséges.
Kerékpárról szemlélve a dolgot inkább a jobb oldalt javaslom, mert egy neked hátulról érkező kerékpáros le tud lassítani a tempódra, amíg a szembejövők elhaladnak, majd “megelőz” (kikerül)
Ezzel szemben, ha bal oldalon mész, akkor a szemből érkező bringás megáll, jobb esetben Te is, rosszabb esetben ki akarod kerülni, és a hátulról érkező kerékpáros elé léphetsz (ha nem figyelsz, ő meg nem lassít, mert addig szabad az ő oldala).
Sötétben, kevésbé kivilágított helyen viszont jó lehet a bal oldal is, általában kisebb a forgalom, és legalább látod a szemből érkezőt, fel tudsz rá készülni, látod a mozgását. (A környező fények miatt nehéz észrevenni egy nem világosba öltözött gyalogost, még normális bringás lámpával is)
A kerékpárút túloldalára viszont körülnézés nélkül ne ugorj :)
A Tatai úton és az Északi összekötő vasúti hídon szerzett tapasztalataim az ajánlásom alapjai :)
@@KRESZTV Én legalább kétféle Gyalog- és kerékpárút táblával találkoztam. Az egyiken van egy függőleges vonal :) a kerékpár és a gyalogos ábra között. Ez meghatározza, hogy az osztott Gyalog és kerékpárút melyik oldalán kik közlekedhetnek. Tapasztalataim szerint nem igazán veszik észre a különbséget.
Nálunk a buszmegállónál, a forgalmas főútra még mindig nem sikerült zebrát tenni, a túloldalra szinte születni kell. Kicsit arrébb van ugyan egy kereszteződés, de ott a bokrok miatt takarásban vagyok a kikanyarodók számára. Volt már, hogy majdnem elütött egy kanyarodó autó, amikor át akartam menni az úton. Meg igazából nem is figyelnek, csak balra. Örülnek ha nem jön senki, már kanyarodnak is ki, a gyalogos meg ugyanígy van vele, hátrafelé nem figyel, de a bokortól nem is lát. Viszont ha pár méterrel arrébb megyek át, ott már észrevesz aki kikanyarodik az útra. Lehet, hogy szabálytalan, de biztonságosabb.
Jó estét kívánok!
megszeretném kérdezni hogy vezetésröl nem lesz szó?
én most nem sokkal forgalmivizsga elött vagyok és szeretnék egy pár tanácsot kérni. Elöreis köszönöm! :)
Van, ami új infó volt, köszönöm!
Az ORFI előtt a villamos megállónál (Szt. Lukács gyógyfürdő) van egy zebra. Lámpa nincs. Kérdésem: A villamossal szemben elsőbbségem van?
Ha én autóval mellékútról érkezem, és a főútra akarok kanyarodni, vagy keresztbe áthaladni rajta, a gyalogos pedig a főút járdáján haladva keresztezi az utam, akkor kinek van elsőbbsége?
Ha egyenesen mész tovább, akkor nincs a gyalogosnak elsőbbsége.
Mekkora az a távolság a zebrától amikor már a gyalogosnak nem kell elmennie a zebráig? Van ilyen meghatározva? Én mintha emlékeznék valami 200m -es szabályra, de ebben nem vagyok biztos.
szóval ha az útpadkán vagy a leállósávban sétál, akkor nem kötelező a bal oldalon haladnia a gyalogosnak. Azt hittem, mindig kötelező, nem is értem, miért kell túlbonyolítani.
Budaörs/Biatorbágy felé
8102-es út
Buszmegálló van kihelyezve, zebra nélkül. Szegény dolgozók ejszaka 22:00 környékén szaladnak át az úttesten.
Érdemes lenne Attilának megnézni este az érintett szakaszt.
Budaörs, Tetra Pak
Budaörs, 2040
maps.app.goo.gl/yAFwCmbPW78YwCLXA
Szervusz Attila! Az előző videón, ahol a gyalogosokkal foglalkoztál, és volt kresz kérdés, melyben a kanyarodó jármű kinek köteles elsőbbséget adni. A , csak az a jelünek, b, mindkettőnek. A teszt szerint csak az a jelűnek, míg itt élőben mindkettőnek. Akkor most hogy is van ez? Köszi. Üdv : János
Leírod pontosan melyik esetre gondolsz? A videó hányadik percében beszélek erről?
@@KRESZTV Ebben a videóban az 5:50 percnél említetted, ahol egy leány demonstrálta a balra nagy ívben kanyarodó autóval szembeni elsőbbségét.
Na, akkor már csak azt kellene tudni, hogy melyik teszt kérdésnél volt ez másképpen? Én nem emlékszem! :-)
@@KRESZTV Mi a gond a zebrákkal című, és a 4. kérdés az említett.
Megnéztem mindkettőt, ugyanarról van szó. Balra kanyarodás után az áthaladó gyalogosnak elsőbbsége van.
Az illusztrált felvételek lezárt területen, profi kaszkadőrökkel készültek. :D
Tök jo
Hiába van elsőbbséged, ha nem adják meg...
Kérném szépen, hogy legyen szíves az arra vonatkozó KRESZ pont számát idézni ami szerint a gyalogos nem mehet át főútvonalon ott ahol nincs gyalogátkelőhely. Nem kötekedésként kérdezem, csak én nem találtam ilyet.
Amúgy meg akkor amikor az autósok egy jelentős része pont ott szarja telibe a járdán parkolás szabályait ahol van, és ezzel az úttesten való szaladgálásra kényszeríti a gyalogosokat, akkor nem hiszem, hogy azon kéne kukacoskodni, hogy az ÜRES főútvonalon átmegy-e a gyalogos vagy sem.
21.§.5.:
"A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs, lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél, egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át."
Tehát csak zebránál, vagy kereszteződésben mehet át.
Való igaz, hogy ez nem túl életszerű szabályozás, főleg, hogy a gyalogosnak honnan kellene tudni, hogy az az út ahol átmegy éppen főútvonal...
@@KRESZTV rossz válasz, félrevezetés; a szabályozás meg életszerű: a kresz felsorol három lehetőséget, te meg szűkíted kettőre. (1.kijelölt gyalogosátkelőhelyen; 2. útkereszteződésnél; 3.egyéb helyen bárhol)
Kérdezőnek igaza van, nincs ilyen a kreszben!!!
@@8kerTv valóban pontatlan volt ez a mondatom: "Tehát csak zebránál vagy kereszteződésben mehet át."
Így pontos: Gyalogos, lakott területen belül főútvonalon csak zebránál, ha nincs, akkor csak kereszteződésben mehet át! Lakott területen belül nem főútvonalon, és lakott területen kívül bármelyik útvonalon ha nincs zebra, akkor bárhol.
@@KRESZTV kösz a gyors pontosítást, már csak a kérdezőnek kellene felelned ;)
@@KRESZTV Morfondíroztam rajta, hogy tovább fűzzem-e ezt a kérdéskört, de mivel elég sok ilyen veszélyhelyzet van, úgy gondolom, hogy megéri ha letisztázzuk. Szóval a KRESZ azt mondja ki, hogy:
"21. § Gyalogosok közlekedése
(5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelõhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelõhely nincs,
a) lakott területen levõ fõútvonalon az útkeresztezõdésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedõ jármû megállóhelyén levõ járdasziget és az ahhoz közelebb esõ járda között (a járdasziget teljes hosszában),
b) egyéb helyen bárhol,
a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át.
"
Tehát egyéb helyen bárhol átmehet. Nem látom, hogy le lenne írva az, hogy tilos. Ráadásul a KRESZ-nek ha jól tudom van egy olyan alapelve, hogy az tilos ami a tiltó rendelkezések között fel van sorolva, és ott ez nincs felsorolva. Ha tilos akkor miért nem írták le ott.
Értelmezésem szerint nagyon is átmehet, csak elsőbbsége nincs. Ha valakinek van rá ideje, hogy 3 órát vár amíg az autóforgalom megszűnik, a helyett, hogy elbattyogna a 200 méterre lévő zebráig akkor hajrá, lelke rajta.
Kérem javítson ki ha tévedek, vagy valamit rosszul értelmeztem, de kérem, hogy a jog támassza alá ne a szájkarate. Azaz legyen leírva valahol, hogy ez így és így van, így és így kell értelmezni.
Elég faramuci helyzet lenne így, hogy van valami amit nem szabad, de nem is tilos.
Arról meg végképp nem is beszélve, hogy 1 órája keresem, hogy a gyalogos honnan is tudhatná meg, hogy mi főútvonal és mi nem az.
"(9) A gyalogosnak tilos
a) híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestén áthaladni;
b) olyan helyen, ahol a jármûvekkel szemben elsõbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármû stb.) közelében az úttestre lépni;
c) lánc-, illetõleg csõkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetõleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni;
d) villamospályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamospályán - a kiépített átkelõhelyen kívül - áthaladni;
e) autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni;
f) autóúton (a leállósávon és az útpadkán is) közlekedni, valamint útkeresztezõdésen kívül áthaladni;
g) az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van.
"
Kedves Kreszprofesszor! Mit gondol a linken látható képről? Békéscsaba több gyalogos átkelőhelye előtt ezen burkolati festés látható. Azon kívül, hogy szerintem hasznos, mennyire van a jogszabályok szerint létjogosultsága?
reddit.app.link/emisaNEN21
Miskolcon sok helyen van a villamosvonal mentén olyan, hogy középperonos a megálló, lámpa pedig nincs a zebrához. Így a gyalogos a villamos takarásából léphet ki az autósok elé...
Ezért van a gumiszabály, hogy a zebrát annyival kell megközelíteni, hogy mindig meg tudjál állni. Ami egy hülyeség, mert az ilyen helyeken akkor mindig hússzal kellene menni, és még akkor se biztos, hogy meg tudsz állni, amikor a villamos + dizájnos (értsd otromba, nagy takarást biztosító) megálló építmény takarásából kilép valaki.
"Az aszfalt mellett lévő, kicsit földes, salakos útrész"
Ehhez annyit tennék hozzá, hogy létezik burkolt padka is.
Így igaz, általában két méternél kisebb aszfaltozott részt - az úttest széle vonalon kívül - még útpadkának nevezik, afelett leállósáv.
miért ráng végig a bácsi?
Úgy nevezeik, "gesztikulál" :-)