@@SuperHefajstos No tak, prawie nikt tak nie robi.. Ale przy zmianie łańcuszka rozrządu będę musiał odkręcić gmola i zabrać się za 'poprawne' obracanie kluczem.
Super filmiki, dzięki tobie wiem jak mogę coś zrobić samemu przy moim bandicie. Powiedz mi proszę, czy masz jakiś filmik jak wyregulować gaźniki w tym silniku ?
Serwus!! I oto chodziło, by te serwisowe filmy były jak najbardziej pomocne. A co do synchronizacji pracy gaźników to chcę kupić wakuometr Carbtune i nagrać film o tej synchro. Jakiś czas temu pożyczyłem wakuometr z czterema zegarami i zrobiłem synchro gaźników, nagrałem film, ale nie zmontowałem go, gdyż chciałem go powtórzyć na Carbtune i do tej pory jakoś nie złożyło mi się go kupić. Ale synchronizacja jest prosta i oprócz wakuometru trzeba mieć długaśny śrubokręt by to wygodnie zrobić. Jeśli się mi uda przeznaczyć część kasy na kupno wakuometru to na wiosnę będzie takowy film, albo poszukam materiału i stary zamieszczę. 3maj się i oby do wiosny!!
U mnie w tamtym roku Bandzior 1200 też przeszedł przez operacje. Były zakładane nowe wałki rozrządu kompletny rozrząd i tak jak u Ciebie na załączonym filmie luzy. Co do klucza do świec. polecam osobiście kupić nasadkę ale podjedz sobie gdzieś do tokarza by ci ją stoczył bo stawiam browar ze jaką byś nasadkę nie kupił nie dojdziesz do świecy bo ma za grube ścianki i nie wejdziesz do samego końca przez gniazdo do świecy. I jak miałeś zdjętą pokrywę zaworów mogłeś od razu zamówić sobie zestaw uszczelek pod gniazda świec i pod śruby na deklu, grosze to kosztuje a guma od temperatury jaką olejaki osiągają i oczywiście z wiekiem twardnieje. Pozdrawiam
Serwus :) Ubiegłeś mnie z tematem świec. Będzie film o tym właśnie problemie. Nowe uszczelki piszesz - następnym razem je kupię. Co do rozrządu to się zastanawiam, czy istnieje łańcuszek na spinkę, by nie rozbierać silnika. 3maj się i oby do wiosny!!
@@MototerapiaEmilian że spinkami na rozrządzie bym nie ryzykował. Tylko zakuć go bo to jednak rozrząd i łańcuszek zapierdziela tam sobie tak szybko trochę :) Samo zrobienie rozrządu to nie problem. Rozkuwasz stary łańcuch spinasz go jakimś drutem z nowym przeciagasz wyciągając stary a jednocześnie zakładając nowy i zakuwarka i gotowe. Nie ma potrzeby rozpolawiac silnika. Na upartego można to zrobić w ramię jak się ma czym zakuć. Jedynym problemem jaki mnie napotkał to wyjecie pieca z ramy bo wchodzi na mm dosłownie a potem prawie 200kg wepchnąć do ramy. Jak byś kiedyś potrzebował służę pomocą
No właśnie gdzieś widziałem jak zamiast 'pełnego' łańcuszka było przeciągany za pomocą starego i łączony tylko i nie pamiętałem czy to była spinka czy zakuwka - dlatego zapytałem o skuwkę. No to sprawa jasna - zobaczymy czy uda mi się to zrobić bez wyciągania silnika, bo mnie to zapewne czeka za ok. 20-30tyś. km. Dzięki, jak coś to będę się odzywał.
@@MototerapiaEmilian oglądam kolego oglądam, będziesz wiedział na przyszłość, ja też mechaniki em nie jestem ale to co mam jakąś wiedzę to robię sam, ty masz widzę fajnie bo masz po staremu, śrubka i kontra, a u mnie w VFR są jakieś podkładki czy coś mniejsze więkrze itp i ja bym się tego nie podjął u mnie., lewa w górę dla ciebie pozdrawiam
U Ciebie to pewnie jest regulacja na tzw. płytki. Trza jak najwięcej robić samemu i dokształcać się na bierząco, tak więc oby każdy kto ma chęć miał i czas i mógł zdobywać tę wiedzę :) Oby do wiosny!!
Serwus!! Nie 'otwierałem' XJR 1300, lecz jak na tamte czasy zasada konstrukcji były do siebie zbliżone, więc myślę, ze różnice są, ale cała 'łopatologia' powinna być bardzo zbliżona :)
Serwus ponownie!! Mam do 1200 i jak pamiętam to w ok. 99% jest taka sama jak do 750. Tu masz linka do pobrania obszernej serwisówki [ oryginalne zdjęcia każdej strony od papierowego manuala serwisowego, 265 stron ] trzech modeli motocykli; GSX 600F, GSX 750F i GSX 750 Y-model [ Inazuma ]: en.enduro.team/Suzuki_GSX750_Inazuma:_manuals
Dzięki. Super. Właśnie będę się brał za regulację zaworów. Oczywiście z wykorzystaniem Twojego świetnego filmu.💪👍😄. Czy pamiętasz może czy wartości luzuow w 750 będą takie same jak w 120??🤔
Proszę bardzo :) Na 99% takie same, bo coś pamiętam z serwisówki dla 750 jak i Bandziora 600. Jak pobrałeś serwisówkę z linka to tam masz wszelkie informacje, nawet elektrykę.
Ja mam zawsze problem z siłą dokręcania - robię to za mocno. Ale staram się wyczuć 'złoty środek'. W Inazumie juz któryś raz z kolei reguluję luzy zaworowe i sądzę, że będę musiał wymienić jeden zestaw [śrubę i nakrętkę] przy kolejnej regulacji, czyli na wiosnę - chyba ostatnio nadwyrężyłem jedną z nich. Ale myślę, że klucz do tej śruby rozwiąże problem, bo kombinerkami trudno mi wyczuć odpowiednią siłę.
Serwus!! Z czuciem ;) Serwisówka to podaje, ale i tak się przekręcają. Wtedy doraźnie klej do gwintów. Mam zestaw naprawczy do tych gwintów i jak zrobię naprawę [ mam to na uwadze w tym sezonie ] to zamieszczę film.
Serwus!! Silikon w takim miejscu to dziwna sprawa, choć różnie ludzie się ratują. Sam dałem silikon zamiast uszczelki ale nie w takim miejscu. Pozostaje Ci wymienić ten silikon na uszczelki jak i dodatkowo uszczelkę główna dekla zaworów jak i 8 okrągłych uszczelek pod śruby montażowe tegoż dekla.
@s.z297 wszystko zależy od jej stanu, ale od wysokiej temperatury silnika oraz jej długości działania jej żywotnośc jest ograniczona. Sprwdzisz czy twarda jest i jak tak to wymiana, bo będzie się 'pocić'.
Serwus!! Na moim kanale w playliście "Serwis' jest film pokazujący krok po kroku co i jak z wymianą łańcuszka rozrządu razem z podanymi danymi z serwisówki.
To nie sa rozne szkoly tylko czysta prawda. Wiecej luzu lepiej. W skrocie - za maly luz - na zagrzanym silniku nie domknkety. Z duzy luz, mniejsze wypelnienie mniej mieszanki. Przez to nawet spalanie moze spasc ale to nic zrowego nawet na zgranym gazniku. Ale to tez dluzszy temat. ;) wazne, zeby byly tak samo zrobione.
Serwus :) Zgadzam się co do 'więcej luzu' no i aby było tak samo na każdym zestawie zaworów. Zresztą to dłuższy temat jak wspomniałeś, a ja tutaj po prostu pokazuję co i jak robię i dlaczego tak :)
Serwus!! Nie musiałem tego robić. Co do kupna nowego to nigdy nie widziałem by takowy był teraz dostępny. Można kupić używkę po uprzednim zbadaniu z zewnątrz [ obicia, odpryski, wgniotki, rdza ] oraz kamerka wewnątrz. Ja jakbym miał wymieniać u siebie poszukałbym firmy, co by mi zrobiła z kompozytu [ plastyku mocnego ] lub rozglądnął się za używką, którą mógłbym sprawdzić przez zakupem. Ja swój bak zawsze zalewam do pełna niezależnie czy to lato czy zima. Pełny bak mam zawsze po przyjeździe na chatę - czy to po tankowaniu na stacji, czy u siebie z kanistra. To najlepsza forma dbania o bak :)
W moim Bandicie przy przebiegu 93.300 km luzy zaworowe są jeszcze w normie, oprócz regularnej ich kontroli nie było potrzeby jeszcze regulacji. A zawory są na płytkach. Jednak sam tego nie robię. Nie wiem skąd takie ceny jak za regulację z dźwigienkami 800 zł, gdzie w moim przypadku przy płytkach to koszt 350-400! I ostatnio robione to było w ASO Suzuki. Raz wymieniałem świece i stwierdziłem, że więcej tego robić nie będę - fatalne dojście. Potrzebne były dwa różne klucze do świec, notabene z fabrycznego zestawu - jeden krótszy, drugi dłuższy i dzięki specjalnym wycięciom w ramie można było jakoś dojść. Przy okazji trzeba całą magistralę wodną zdemontować... Nie, dziękuję, więcej się w to pchać nie będę. Jeżdżę na irydówkach od ok. 40.000 km i mam święty spokój z wymianą. Przy kolejnej inspekcji co jedynie może zajśc konieczność wymiany łańcuszka rozrządu, bo w napinaczu powoli kończą się ząbki. Pancerne są te japońskie silniki.
Serwus ;) Też się zdziwiłem, jak usłyszałem, że za 16 zaworów w Bandit 600 wezmą 800zł. [ to było z 4 lata temu ]. W Inazumie jest tyle samo i praktycznie takie same dojście. Może biara tyle, bo trza 'kręcić', a nie sprawdzać płytki ;) Co do serwisu, czy to świece, czy zawory, lagi itd. to ja wolę sam, gdyż to po prostu lubię :) Ale rozumiem, że czasem sa takie sytuacje, że lepiej oddać do serwisu. U Ciebie wodniak, a u mnie oljak. Zdecydowanie preferuje olejaki, choć wodniaki mają w pewnych kwestiach przewagę nad olejakami - ale co komu potrzebne :) Ważne, że silniki z 'tamtych' lat, czy to wodniaki, czy olejaki to bardzo dobre konstrukcje. Ja powoli będę się szykował na zmianę łańcuszka rozrządu, gdyż mam na dzisiaj lekko ponad 82700km. Przy następnym sprawdzeniu luzów zaworowych zobaczę gdzie i w jakim stopniu łańcuszek jest juz rozciągnięty. 3maj się!!
Z ciekawości - w mojej Inazumie łańcuch rozrządu podczas obracania wałem raz jest mocno napięty, innym razem luźniejszy. Co ciekawe, wymieniłem łańcuch rozrządu i nic to nie zmieniło:) Więc albo napinacz albo tak mają. Czy Twoja ma podobnie?
Na tym filmie pokazałem, że właśnie tak jest. U mnie ma luz dopiero wtedy gdy [ nie wiem jak to fachowo nazwać ] koło nie będzie miało oporów, czyli tak jakby nie było oporu tłoki-cylindry [ coś jakby brak ciśnienia ]. Tylko wtedy jest luźno łańcuszek rozrządu, więc jeśli poza tym jest napięty to mogę śmiało powiedzieć, że jest zdatny do dalszej eksploatacji. Następnym razem zmierzę długość na znacznikach i porównam w serwisówce.
Serwus!! To zależy, czy pytasz o tolerancję, czy o dokładne ustawienie. GSX 1400 w/g instrukcji ma: IN 0.10 - 0.20mm, EX 0.20 - 0.30 [ str. 23 ] Tu masz serwisówkę: www.manualslib.com/manual/1004329/Suzuki-Gsx1400.html
Nie posiadam, ale mam zamiar kupić i na 99% t trójka [ przynajmniej tak to pamiętam na podstawie Inazumy ]. Zresztą nie jest to duży wydatek i można kupić kpl. ;) Ja takowy zakupię na dniach, bo po świętach m.in. luzami zaworów się znów zajmę.
Serwus!! A czy GSF 1250 2007 to już nie olejak, a wodniak i zamiast gaźników wtryski?? Jeśli tak to tam powinny być płytki, a nie ustawianie luzów jak u mnie.
@@MototerapiaEmilian wymaga to demontażu wielu elementów czy jest to dosyć prosta wymiana? płytka jest owalna i jest w gnieździe między popychaczem a wałkiem rozrządu? czy nie jest to takie proste?
Nigdy mechanika się nie zajmowałem ale wiem dobrze co to mikrometr i ze szkoły, i z pracy przy produkcji łożysk tocznych. Teraz moje pytanie do autora bo z mojej wiedzy takie płytki nie powinny wchodzić na chama bo wtedy dochodzi do walki ze sprężyną. Taka płytka powinna wchodzić pod pewnym oporem ale raczej z wyczuwalnum uślizgiem a nie na chama a już szczególnie nie środek pomiary. Jeśli to możliwe po poproszę o odpowiedź bo nie pisze komentarza żeby być uszczypliwym a raczej żeby merytorycznie podejść do tematu. Lepiej wtedy trzymać się niższego przydziału widełek szczeliny?
Serwus!! dzięki za komentarz i za pytanie. Moim zdaniem "na chama" stosuję w środkowym zakresie, gdyż wiem, że wtedy jak wejdzie listek, to luz zaworowy jest ustawiony do dolnego zakresu niż górnego. Zatem mam wtedy pewność, że zawór nie jest za ciasny, a jest w normie [ bliżej dolnego zakresu ] i mogę pośmigać więcej kilometrów zanim dojdzie do górnego zakresu. Można ustawić luzy zaworowe, by środkowy zakres wchodził z minimalnym oporem, ale wtedy dla mnie kilometraż maleje, by dokonać kolejnego pomiaru. Druga sprawa, to ja wyznaję zasadę, że lepiej by praca była przy dolnym zakresie granicznym luzu zaworowego niż górnym, stąd moja technika sprawdzania środkowego zakresy "na chama".
Tak samo robiłem w GSX 1100G. Silnik chodzi jak zegarek. Przebieg 140 tysięcy. Jak dobrze dbać o ten silnik to przejedzie 300 tysięcy, a może i więcej.
Serwus!! Ano stara, dobra, zapożyczony z lotnictwa, technologia. Szkoda, że Małpka nie ma olejaka, bo to naprawdę zajebiaszcza sprawa jeśli chodzi o wytrzymałość konstrukcji. Dlatego m.in. Inazuma pozostała ze mną mimo, że smigam Małpką. A Twój GSX 1100G to ma zacny przebieg i sądzę jak Ty, że jak się dba to wyciągnie się maksimum z żywotności takiego silnika. 3maj się!!
@@michajan111 kolory przy cewkach?? Jesli chodzi Ci o taśmy z kolorami a na nich numery kabli fajek to chyba nie mam już tych naklejek. Były chyba czerwone i niebieskie. Musze zobaczyć jutro czy jakaś nie nie ostała choćby na jednej fajce.
Serwus :) Jak dobrze pamiętam to ten sam rodzaj olejaka ja u mnie czy w Bandziorze 600/1200, więc ma 16 zaworów i takie same wartości ustawień. Pamietam, że się zdziwiłem jak zobaczyłem w serwisówce, że Inazuma 1200 ma takie same wartości ustawień co Bandzior 600 ;)
W bandicie 1200 są takie same luzy?jaki tam powinien być fachowy klucz zamiast kombinerek? łańcuch od rozrządu w bandit 1200 jest na zapince czy zakuwany?
@@s.z297 zakuwa się. Można też kupić zakuty, ale to się wiąże z rozkładaniem silnika. Ja zakułem zakuwarką do łańcucha napędowego i za drugim razem wyszło bardzo dobrze [ co widać na filmie poświęconym wymianie łańcuszka rozrządu ]. Polecam oglądnąć.
Witam,mam pytanie:czy masz manual do inazumy?bo znalazlem do 750 i taki potrzebuje a nie moge sie doczytac luzu zaworowego,mysle ze z 750f manual powinien być blizniaczy?pozdrawiam
Pamiętam, że GSX750, GSX750F i GSX600F z roczników 1998-2002 mają te same główne cechy serwisówek. Poszukam jeszcze typowej serwisówki od GSX750 i dam znać.
Dzięki, starałem się jak najlepiej pokazać co i jak i by nie przynudzać ;) Jak dobrze pamietam to 'na płytki' to chyba nie ma jakiejś regulacji, tylko jest ich wymiana jak nie mieści się luz w normach.. Dobrze kojarzę??
Cześć. Mam sprawę. Może pomożesz. Dziś regulowalem zawory w gsf1200 . Problem polega na tym, że podczas regulacji zaworów rozkręcił mi sie szczelinomierz i nakrętka wpadła mi w otwór albo olejowy, bądź tam gdzie łańcuch wchodzi. Powiedz co mam zrobić? nie wiem teraz czy nakrętka była plastikowa czy metalowa. Nie chciałbym wyciągać i rozkręcać silnika. Czy jest szansa że jeśli tam gdzieś jest to nie uszkodzi silnika? Pomóż
Serwus!! Nie kapuję o jaki otwór olejowy chodzi. Co by nie było to nie odpalaj silnika i tym bardziej nie jeździj. Jeśli to metalowa nakrętka wpadła w otwór to są 'wysięgniki z magnesem' i możesz próbować sięgnąć na czuja. Drugi pomysł na szybko to może odkręcić miskę olejową [ nigdy nie robiłem tego, ale chyba jest demontowana ] i wtedy jak spadła na samo dno to powinna tam być, tylko musisz olej spuścić. p.s. Ja dlatego mam rozebrany szczelinomierz i wybrałem sobie odpowiednie listki.
@@MototerapiaEmilian w głowicy silnika są kanały olejowe i podejrzewam ze albo tam wpadła albo w rozrząd. Ok spróbuję wysięgnikiem na magnes. Powiedz mi jeszcze czy miskę olejową da się wykręcić nie wyjmując silnika?
@@tomaszj6040 nie pamietam jak duże są te kanały olejowe i dlatego nie kojarzę by były takie duże by wpadła tam nakrętka.. A co do przemielenia to przemielić przemieliłby, ale więcej niż pewne, że zatkałby któryś z kanalików olejowych :/ Co do miski to nie wiem czy jest demontowana [ powinna być ] i jeśli tak to powinna dać się wykręcić bez ściągania silnika [ tak na logikę ]. Tak jak wspomniałem nigdy tego nie robiłem. Najlepiej byłoby mieć coś w rodzaju 'endoskopu' i jeśli nie poradzisz sobie to ja bym wypożyczyć taki endoskop lub dowiedział się ile kosztuje przyjazd mechanika z takim endoskopem lub dowóz motocykla do niego.
@@MototerapiaEmilian z tym endoskopem byłoby najlepiej i najpewniej. Chyba będę musiał tak zrobić. Szkoda ryzykować zatarciem panewek czy wałków rozrządu. Na szczęście silnikiem nie kręciłem więc możliwe że głęboko nie wpadła i da się wyciągać. Dzięki za pomoc. Trzymaj się 👍🖐️
Serwus!! Kwestia szkoły.. Jedni ustawiają na lekkie tarcie, inni odczuwalny większy opór, a ja ustawiam tak by nie chciał wejść 'najgrubszy' listek szczelinomierza. Stąd technika 'na chama'.
Extra filmik. 👏👏👏
Serwus!! Dzięki :)
Świetna robota przynajmniej człowiek coś z tego rozumie byle tak dalej a nie tak jak inni pokazują byle filmik. Dzięki Pozdrawiam
Serwus!! Staram się w najprostrzy sposób przekazać to jak ja to robię. Cieszy fakt, że film znów się przydaje.
Super są te Twoje filmiki. Pieknie wszystko wyjaśnione i pokazane . Dzięki tobie samemu zaczynam dłubać przy swoim ;)
Serwus!! Super, że film jest czytelny i pomocny - oto mi chodziło, by pokazać, że nie jest to takie trudne jak się ma czas, chęci i podstawową wiedzę.
Jak zwykle... SZTOS !💪 to lubie. Mechanikiem nie jestem, ale będę próbował sam wyregulować luzy 😉
Dzięki :) Warto spróbować samemu jak ma się spokój i czas. Satysfakcja gwarantowana i dodatkowo spora kasa w kieszeni na wahę :)
Przydałby się jakiś filmik z synchronizacji gaźników🤔
Będzie, ale jeszcze nie teraz. Możliwe, że na jesieni lub dopiero na wiosnę.
Szacun, dobra robota, a dla mnie sporo odwagi :D
Dzięki :) Co do odwagi to będzie potrzebna jak będę zdejmował głowicę by wymienić łańcuszek rozrządu i ślizgi ;)
Trochę partyzantka ale najważniejszy jest efekt końcowy a to się liczy. Łapka w górę
Partyzantka ;) Co masz dokładnie na myśli??
@@MototerapiaEmilian Obracanie kołem na biegu. Ale jak już napisałem liczy się efekt końcowy a ten jest zadowalający.
@@SuperHefajstos No tak, prawie nikt tak nie robi.. Ale przy zmianie łańcuszka rozrządu będę musiał odkręcić gmola i zabrać się za 'poprawne' obracanie kluczem.
Nawet Haynes mówi o kreceniu kołem, żadna partyzantka.
Bo jak jedziesz bez gazu z górki to koło wcale nie kręci wszystkiego @@SuperHefajstos
Vyborne video, moc dekuji.👌👍👍👍
Serwus!! [ Ahoj!! ] Tak som to myslel - video má byť nápomocné :) p.s. Napísal som pomocou Google Translate.
Super filmik.
Serwus!! Fajnie, że film się spodobał - ma być przydatny jak najlepiej się tylko da :)
Super filmiki, dzięki tobie wiem jak mogę coś zrobić samemu przy moim bandicie. Powiedz mi proszę, czy masz jakiś filmik jak wyregulować gaźniki w tym silniku ?
Serwus!! I oto chodziło, by te serwisowe filmy były jak najbardziej pomocne. A co do synchronizacji pracy gaźników to chcę kupić wakuometr Carbtune i nagrać film o tej synchro. Jakiś czas temu pożyczyłem wakuometr z czterema zegarami i zrobiłem synchro gaźników, nagrałem film, ale nie zmontowałem go, gdyż chciałem go powtórzyć na Carbtune i do tej pory jakoś nie złożyło mi się go kupić. Ale synchronizacja jest prosta i oprócz wakuometru trzeba mieć długaśny śrubokręt by to wygodnie zrobić.
Jeśli się mi uda przeznaczyć część kasy na kupno wakuometru to na wiosnę będzie takowy film, albo poszukam materiału i stary zamieszczę.
3maj się i oby do wiosny!!
U mnie w tamtym roku Bandzior 1200 też przeszedł przez operacje. Były zakładane nowe wałki rozrządu kompletny rozrząd i tak jak u Ciebie na załączonym filmie luzy. Co do klucza do świec. polecam osobiście kupić nasadkę ale podjedz sobie gdzieś do tokarza by ci ją stoczył bo stawiam browar ze jaką byś nasadkę nie kupił nie dojdziesz do świecy bo ma za grube ścianki i nie wejdziesz do samego końca przez gniazdo do świecy. I jak miałeś zdjętą pokrywę zaworów mogłeś od razu zamówić sobie zestaw uszczelek pod gniazda świec i pod śruby na deklu, grosze to kosztuje a guma od temperatury jaką olejaki osiągają i oczywiście z wiekiem twardnieje. Pozdrawiam
Serwus :)
Ubiegłeś mnie z tematem świec. Będzie film o tym właśnie problemie.
Nowe uszczelki piszesz - następnym razem je kupię.
Co do rozrządu to się zastanawiam, czy istnieje łańcuszek na spinkę, by nie rozbierać silnika.
3maj się i oby do wiosny!!
@@MototerapiaEmilian że spinkami na rozrządzie bym nie ryzykował. Tylko zakuć go bo to jednak rozrząd i łańcuszek zapierdziela tam sobie tak szybko trochę :) Samo zrobienie rozrządu to nie problem. Rozkuwasz stary łańcuch spinasz go jakimś drutem z nowym przeciagasz wyciągając stary a jednocześnie zakładając nowy i zakuwarka i gotowe. Nie ma potrzeby rozpolawiac silnika. Na upartego można to zrobić w ramię jak się ma czym zakuć. Jedynym problemem jaki mnie napotkał to wyjecie pieca z ramy bo wchodzi na mm dosłownie a potem prawie 200kg wepchnąć do ramy. Jak byś kiedyś potrzebował służę pomocą
No właśnie gdzieś widziałem jak zamiast 'pełnego' łańcuszka było przeciągany za pomocą starego i łączony tylko i nie pamiętałem czy to była spinka czy zakuwka - dlatego zapytałem o skuwkę.
No to sprawa jasna - zobaczymy czy uda mi się to zrobić bez wyciągania silnika, bo mnie to zapewne czeka za ok. 20-30tyś. km.
Dzięki, jak coś to będę się odzywał.
@@MototerapiaEmilian a jeżeli to nie jest tajemnicą jaki masz u siebie przebieg?
Tajemnica ;)?? W tym filmie podałem przebieg, przy kontroli łańcuszka rozrządu - lekko ponad 73tyś. [ 25:43 ]
dzięki wielkie ...
Proszę bardzo :)
Zajebiście pokazane.
Serwus!! Cieszę się, że czytelnie wyszło.
Ha jako pierwszy dałem Łapkę w górę pierwszy raz mi się to udało
Jakie zawody w łapkach są ;)
No to pozostało Ci oglądnąć film :)
@@MototerapiaEmilian oglądam kolego oglądam, będziesz wiedział na przyszłość, ja też mechaniki em nie jestem ale to co mam jakąś wiedzę to robię sam, ty masz widzę fajnie bo masz po staremu, śrubka i kontra, a u mnie w VFR są jakieś podkładki czy coś mniejsze więkrze itp i ja bym się tego nie podjął u mnie., lewa w górę dla ciebie pozdrawiam
U Ciebie to pewnie jest regulacja na tzw. płytki.
Trza jak najwięcej robić samemu i dokształcać się na bierząco, tak więc oby każdy kto ma chęć miał i czas i mógł zdobywać tę wiedzę :)
Oby do wiosny!!
Szacun. Czy wiesz może, czy w xjr 1300 wygląda to podobnie? To bardzo podobne motocykle. Świetne filmy. Olałem Netflixa dzisiaj ;-)
Serwus!! Nie 'otwierałem' XJR 1300, lecz jak na tamte czasy zasada konstrukcji były do siebie zbliżone, więc myślę, ze różnice są, ale cała 'łopatologia' powinna być bardzo zbliżona :)
Mam pytanie czy posiadasz może instrukcje do inazumy 750?
Serwus ponownie!! Mam do 1200 i jak pamiętam to w ok. 99% jest taka sama jak do 750.
Tu masz linka do pobrania obszernej serwisówki [ oryginalne zdjęcia każdej strony od papierowego manuala serwisowego, 265 stron ] trzech modeli motocykli; GSX 600F, GSX 750F i GSX 750 Y-model [ Inazuma ]:
en.enduro.team/Suzuki_GSX750_Inazuma:_manuals
Dzięki. Super. Właśnie będę się brał za regulację zaworów. Oczywiście z wykorzystaniem Twojego świetnego filmu.💪👍😄. Czy pamiętasz może czy wartości luzuow w 750 będą takie same jak w 120??🤔
Pozdrawiam. Serdecznie Marcin.👍
Proszę bardzo :) Na 99% takie same, bo coś pamiętam z serwisówki dla 750 jak i Bandziora 600.
Jak pobrałeś serwisówkę z linka to tam masz wszelkie informacje, nawet elektrykę.
Powiedz mi mocno dokrecałeś śrubę luzu zaworowego. Ja już dwie ukręciłem i musiałem zamawiać nowe.
Ja mam zawsze problem z siłą dokręcania - robię to za mocno. Ale staram się wyczuć 'złoty środek'.
W Inazumie juz któryś raz z kolei reguluję luzy zaworowe i sądzę, że będę musiał wymienić jeden zestaw [śrubę i nakrętkę] przy kolejnej regulacji, czyli na wiosnę - chyba ostatnio nadwyrężyłem jedną z nich. Ale myślę, że klucz do tej śruby rozwiąże problem, bo kombinerkami trudno mi wyczuć odpowiednią siłę.
Hej. Emilian a powiedz z jaką siłą dokrecalaes śruby pokrywy zaworów?
Serwus!! Z czuciem ;) Serwisówka to podaje, ale i tak się przekręcają. Wtedy doraźnie klej do gwintów.
Mam zestaw naprawczy do tych gwintów i jak zrobię naprawę [ mam to na uwadze w tym sezonie ] to zamieszczę film.
Dzięki. 💪
Siema Emilian Inazumka bedzie chodzić lepiej niż szwajcarski zegarek .A ten dekiel jest do odpowietrzania skrzyni korbowej silnika fachowo ODMA
Serwus :) Akurat marzy mi się szwajcarski zegarek ;)
Co do dekla to przetłumaczyłem z niemieckiego z serwisówki ;) ale dzięki za wyjaśnienie :)
Super
Dzięki :)
9:33 nie ma u mnie tych uszczelek na świece jak to możliwe? Wygląda że ktoś nałożył tylko cienką warstwę silikonu.
Serwus!! Silikon w takim miejscu to dziwna sprawa, choć różnie ludzie się ratują. Sam dałem silikon zamiast uszczelki ale nie w takim miejscu.
Pozostaje Ci wymienić ten silikon na uszczelki jak i dodatkowo uszczelkę główna dekla zaworów jak i 8 okrągłych uszczelek pod śruby montażowe tegoż dekla.
@@MototerapiaEmilian Myślisz że wymiana uszczelki głównej będzie konieczna?
@s.z297 wszystko zależy od jej stanu, ale od wysokiej temperatury silnika oraz jej długości działania jej żywotnośc jest ograniczona. Sprwdzisz czy twarda jest i jak tak to wymiana, bo będzie się 'pocić'.
masz coś na temat sprawdzenia lub i wymiany rozrządu?
Serwus!! Na moim kanale w playliście "Serwis' jest film pokazujący krok po kroku co i jak z wymianą łańcuszka rozrządu razem z podanymi danymi z serwisówki.
Emilian.mam jeszcze jedno pytanko nie moge znaleźć przyczyny nieświecenia kontrolek olejowej i rezerwy paliwa😢. Wogole nie swieca. 🤦♂️
Serwus.. Może być kilka przyczyn, ale najlepiej sprawdzić pierwszą, czyli co z diodami lub przewodami. Jak z tym jest ok to sprawdził bym czujniki.
To nie sa rozne szkoly tylko czysta prawda. Wiecej luzu lepiej. W skrocie - za maly luz - na zagrzanym silniku nie domknkety. Z duzy luz, mniejsze wypelnienie mniej mieszanki. Przez to nawet spalanie moze spasc ale to nic zrowego nawet na zgranym gazniku. Ale to tez dluzszy temat. ;) wazne, zeby byly tak samo zrobione.
Serwus :)
Zgadzam się co do 'więcej luzu' no i aby było tak samo na każdym zestawie zaworów. Zresztą to dłuższy temat jak wspomniałeś, a ja tutaj po prostu pokazuję co i jak robię i dlaczego tak :)
Cześć, Emilian czy reanimowales zbiornik paliwa? Badź orientujesz sie gdzie mozna kupic nowy?
Serwus!! Nie musiałem tego robić. Co do kupna nowego to nigdy nie widziałem by takowy był teraz dostępny. Można kupić używkę po uprzednim zbadaniu z zewnątrz [ obicia, odpryski, wgniotki, rdza ] oraz kamerka wewnątrz. Ja jakbym miał wymieniać u siebie poszukałbym firmy, co by mi zrobiła z kompozytu [ plastyku mocnego ] lub rozglądnął się za używką, którą mógłbym sprawdzić przez zakupem.
Ja swój bak zawsze zalewam do pełna niezależnie czy to lato czy zima. Pełny bak mam zawsze po przyjeździe na chatę - czy to po tankowaniu na stacji, czy u siebie z kanistra. To najlepsza forma dbania o bak :)
Dziękuję pozdrawiam.
W moim Bandicie przy przebiegu 93.300 km luzy zaworowe są jeszcze w normie, oprócz regularnej ich kontroli nie było potrzeby jeszcze regulacji. A zawory są na płytkach. Jednak sam tego nie robię. Nie wiem skąd takie ceny jak za regulację z dźwigienkami 800 zł, gdzie w moim przypadku przy płytkach to koszt 350-400! I ostatnio robione to było w ASO Suzuki. Raz wymieniałem świece i stwierdziłem, że więcej tego robić nie będę - fatalne dojście. Potrzebne były dwa różne klucze do świec, notabene z fabrycznego zestawu - jeden krótszy, drugi dłuższy i dzięki specjalnym wycięciom w ramie można było jakoś dojść. Przy okazji trzeba całą magistralę wodną zdemontować... Nie, dziękuję, więcej się w to pchać nie będę. Jeżdżę na irydówkach od ok. 40.000 km i mam święty spokój z wymianą. Przy kolejnej inspekcji co jedynie może zajśc konieczność wymiany łańcuszka rozrządu, bo w napinaczu powoli kończą się ząbki. Pancerne są te japońskie silniki.
Serwus ;)
Też się zdziwiłem, jak usłyszałem, że za 16 zaworów w Bandit 600 wezmą 800zł. [ to było z 4 lata temu ]. W Inazumie jest tyle samo i praktycznie takie same dojście. Może biara tyle, bo trza 'kręcić', a nie sprawdzać płytki ;)
Co do serwisu, czy to świece, czy zawory, lagi itd. to ja wolę sam, gdyż to po prostu lubię :) Ale rozumiem, że czasem sa takie sytuacje, że lepiej oddać do serwisu.
U Ciebie wodniak, a u mnie oljak. Zdecydowanie preferuje olejaki, choć wodniaki mają w pewnych kwestiach przewagę nad olejakami - ale co komu potrzebne :)
Ważne, że silniki z 'tamtych' lat, czy to wodniaki, czy olejaki to bardzo dobre konstrukcje.
Ja powoli będę się szykował na zmianę łańcuszka rozrządu, gdyż mam na dzisiaj lekko ponad 82700km. Przy następnym sprawdzeniu luzów zaworowych zobaczę gdzie i w jakim stopniu łańcuszek jest juz rozciągnięty.
3maj się!!
Z ciekawości - w mojej Inazumie łańcuch rozrządu podczas obracania wałem raz jest mocno napięty, innym razem luźniejszy. Co ciekawe, wymieniłem łańcuch rozrządu i nic to nie zmieniło:) Więc albo napinacz albo tak mają. Czy Twoja ma podobnie?
Na tym filmie pokazałem, że właśnie tak jest. U mnie ma luz dopiero wtedy gdy [ nie wiem jak to fachowo nazwać ] koło nie będzie miało oporów, czyli tak jakby nie było oporu tłoki-cylindry [ coś jakby brak ciśnienia ]. Tylko wtedy jest luźno łańcuszek rozrządu, więc jeśli poza tym jest napięty to mogę śmiało powiedzieć, że jest zdatny do dalszej eksploatacji.
Następnym razem zmierzę długość na znacznikach i porównam w serwisówce.
Czy w GSX 1400 luzy ustawia się tak samo ?
Serwus!! To zależy, czy pytasz o tolerancję, czy o dokładne ustawienie. GSX 1400 w/g instrukcji ma:
IN 0.10 - 0.20mm, EX 0.20 - 0.30 [ str. 23 ]
Tu masz serwisówkę:
www.manualslib.com/manual/1004329/Suzuki-Gsx1400.html
W Suzuki Bandit 1200 klucz do regulacji zaworów ma 3mm czy 4mm ?
Nie posiadam, ale mam zamiar kupić i na 99% t trójka [ przynajmniej tak to pamiętam na podstawie Inazumy ]. Zresztą nie jest to duży wydatek i można kupić kpl. ;) Ja takowy zakupię na dniach, bo po świętach m.in. luzami zaworów się znów zajmę.
pytanie. dla gfs1250 2007 zasada ta sama i szczeliny wydechowe na 20 a ssące na 12. pozdrawiam.
Serwus!! A czy GSF 1250 2007 to już nie olejak, a wodniak i zamiast gaźników wtryski?? Jeśli tak to tam powinny być płytki, a nie ustawianie luzów jak u mnie.
@@MototerapiaEmilianok to jeśli są płytki to jak wygląda korekcja luzu?
@@zizitop901 wymienia się płytki.
@@MototerapiaEmilian wymaga to demontażu wielu elementów czy jest to dosyć prosta wymiana? płytka jest owalna i jest w gnieździe między popychaczem a wałkiem rozrządu? czy nie jest to takie proste?
@@zizitop901 nigdy nie miałem motocykla 'na płytkach', ale z tego co wiem, nie jest to czynność trudna. Serwisówka i do przodu :)
Świetna robota.emilian jaki masz kufer?
Dzięki :) Co do kufra to mam KAPPA K49NT.
@@MototerapiaEmilian dzieki
Nigdy mechanika się nie zajmowałem ale wiem dobrze co to mikrometr i ze szkoły, i z pracy przy produkcji łożysk tocznych.
Teraz moje pytanie do autora bo z mojej wiedzy takie płytki nie powinny wchodzić na chama bo wtedy dochodzi do walki ze sprężyną. Taka płytka powinna wchodzić pod pewnym oporem ale raczej z wyczuwalnum uślizgiem a nie na chama a już szczególnie nie środek pomiary.
Jeśli to możliwe po poproszę o odpowiedź bo nie pisze komentarza żeby być uszczypliwym a raczej żeby merytorycznie podejść do tematu.
Lepiej wtedy trzymać się niższego przydziału widełek szczeliny?
Serwus!! dzięki za komentarz i za pytanie. Moim zdaniem "na chama" stosuję w środkowym zakresie, gdyż wiem, że wtedy jak wejdzie listek, to luz zaworowy jest ustawiony do dolnego zakresu niż górnego. Zatem mam wtedy pewność, że zawór nie jest za ciasny, a jest w normie [ bliżej dolnego zakresu ] i mogę pośmigać więcej kilometrów zanim dojdzie do górnego zakresu.
Można ustawić luzy zaworowe, by środkowy zakres wchodził z minimalnym oporem, ale wtedy dla mnie kilometraż maleje, by dokonać kolejnego pomiaru.
Druga sprawa, to ja wyznaję zasadę, że lepiej by praca była przy dolnym zakresie granicznym luzu zaworowego niż górnym, stąd moja technika sprawdzania środkowego zakresy "na chama".
Siema, no to jeszcze synchronizacja gaźników.
Pozdro
Akurat synchronizacji gaźników nie musze wykonywać - nie mam nierównej pracy.
Tak samo robiłem w GSX 1100G. Silnik chodzi jak zegarek. Przebieg 140 tysięcy. Jak dobrze dbać o ten silnik to przejedzie 300 tysięcy, a może i więcej.
Serwus!! Ano stara, dobra, zapożyczony z lotnictwa, technologia. Szkoda, że Małpka nie ma olejaka, bo to naprawdę zajebiaszcza sprawa jeśli chodzi o wytrzymałość konstrukcji. Dlatego m.in. Inazuma pozostała ze mną mimo, że smigam Małpką. A Twój GSX 1100G to ma zacny przebieg i sądzę jak Ty, że jak się dba to wyciągnie się maksimum z żywotności takiego silnika. 3maj się!!
@@MototerapiaEmilian 👌 życzę szerokiej drogi i bezawaryjnych podróży.
@@Turbo2678 nawzajem!! 3maj się!!
@MototerapiaEmilian Dziękuję 🙂
Siemka mam problem z banditem jak podłączone są cewki wysokiego napięcia oraz kolejnosc cylindrów wg zaplonu
Serwus!! W tym filmie na 28:43 podaje co i jak z kolejnością fajek. Mianowicie lewa cewka to skrajne cylindry, a prawa cewka to środkowe.
@@MototerapiaEmilian, bardziej chodzi mi kolory przy cewkach
@@michajan111 kolory przy cewkach?? Jesli chodzi Ci o taśmy z kolorami a na nich numery kabli fajek to chyba nie mam już tych naklejek. Były chyba czerwone i niebieskie. Musze zobaczyć jutro czy jakaś nie nie ostała choćby na jednej fajce.
@@MototerapiaEmilian O zasilanie cewek jakie kolory powinny być prawidłowo
@@michajan111 kumam, jakie kolory przewodów idą do poszczególnych cewek. Postaram się dzisiaj po robocie to sprawdzić.
Cześć. Orientujesz się czy w 750 wygląda to tak samo?
Serwus :)
Jak dobrze pamiętam to ten sam rodzaj olejaka ja u mnie czy w Bandziorze 600/1200, więc ma 16 zaworów i takie same wartości ustawień. Pamietam, że się zdziwiłem jak zobaczyłem w serwisówce, że Inazuma 1200 ma takie same wartości ustawień co Bandzior 600 ;)
W bandicie 1200 są takie same luzy?jaki tam powinien być fachowy klucz zamiast kombinerek? łańcuch od rozrządu w bandit 1200 jest na zapince czy zakuwany?
Serwus!! Są takie same, bo to ten sam silnik. A łańcuszek rozrządu jest fabrycznie zakuty.
@@MototerapiaEmilian a nowy jak się zaklada? Na zapinke czy zakuwkę?
@@s.z297 zakuwa się. Można też kupić zakuty, ale to się wiąże z rozkładaniem silnika. Ja zakułem zakuwarką do łańcucha napędowego i za drugim razem wyszło bardzo dobrze [ co widać na filmie poświęconym wymianie łańcuszka rozrządu ]. Polecam oglądnąć.
@@MototerapiaEmilian dzięki na pewno zobacze. Na tą chwile nie wiem czy wymaga wymiany
@@s.z297 wystarczy wykręcić napinacz łańcuszka i policzyć ząbki ile pozostało do całkowitego wysunięcia bolca napinacza.
Co ile regulujesz zawory?
Mniej więcej co 12tyś km.
To napowierzenie głowicy to panie chyba się nazywa odpowietrzenie skrzyni korbowej
Możliwe, że tak. Z niemieckiego próbowałem przetłumaczyć ;)
Witam,mam pytanie:czy masz manual do inazumy?bo znalazlem do 750 i taki potrzebuje a nie moge sie doczytac luzu zaworowego,mysle ze z 750f manual powinien być blizniaczy?pozdrawiam
Pamiętam, że GSX750, GSX750F i GSX600F z roczników 1998-2002 mają te same główne cechy serwisówek. Poszukam jeszcze typowej serwisówki od GSX750 i dam znać.
Ok dziękuję za odpowiedź, wystarczy mi tyle😉 pozdrawiam
Wszystko dobrze pokazane, u mnie jest nieco trudniej bo mam regulację na płytkach
Dzięki, starałem się jak najlepiej pokazać co i jak i by nie przynudzać ;)
Jak dobrze pamietam to 'na płytki' to chyba nie ma jakiejś regulacji, tylko jest ich wymiana jak nie mieści się luz w normach.. Dobrze kojarzę??
@@MototerapiaEmilian dokładnie tak, dokładne pomiary i wyjmowanie wałków :)
Dzięki za potwierdzenie :)
Cześć sprawdzałeś czy nie masz czasem luzu mostkach ?
Serwus, chodzi Ci o elementy mocujące te dwa wałki?? Jeśli tak to nie wyczułem na nich luzu.
Czemu o to zapytałeś??
Zastanawia mnie ten luz łańcucha gdy krzywki naciskają na zawory
Luz łańcuszka jest wtedy jak nie ma oporu na tłokach [ kręcąc kołem w pewnym momencie jakby opór wewnątrz silnika nie istniał i wtedy jest luz ].
Nie oglądałem całego filmiku tylko w fragmentach 👍 ps.grzebię przy swoim 🏍️
Mialeś moze takie cos?
Jakie coś??
@@MototerapiaEmilian Oj z tymi kontrolkami, tylko jakoś inaczej komentarz mi się napisal😄
Cześć. Mam sprawę. Może pomożesz. Dziś regulowalem zawory w gsf1200 . Problem polega na tym, że podczas regulacji zaworów rozkręcił mi sie szczelinomierz i nakrętka wpadła mi w otwór albo olejowy, bądź tam gdzie łańcuch wchodzi. Powiedz co mam zrobić? nie wiem teraz czy nakrętka była plastikowa czy metalowa. Nie chciałbym wyciągać i rozkręcać silnika. Czy jest szansa że jeśli tam gdzieś jest to nie uszkodzi silnika? Pomóż
Serwus!! Nie kapuję o jaki otwór olejowy chodzi. Co by nie było to nie odpalaj silnika i tym bardziej nie jeździj. Jeśli to metalowa nakrętka wpadła w otwór to są 'wysięgniki z magnesem' i możesz próbować sięgnąć na czuja.
Drugi pomysł na szybko to może odkręcić miskę olejową [ nigdy nie robiłem tego, ale chyba jest demontowana ] i wtedy jak spadła na samo dno to powinna tam być, tylko musisz olej spuścić.
p.s.
Ja dlatego mam rozebrany szczelinomierz i wybrałem sobie odpowiednie listki.
@@MototerapiaEmilian w głowicy silnika są kanały olejowe i podejrzewam ze albo tam wpadła albo w rozrząd. Ok spróbuję wysięgnikiem na magnes. Powiedz mi jeszcze czy miskę olejową da się wykręcić nie wyjmując silnika?
I jeśli była by to plastikowa nakrętka czy jest możliwe że silnik by to jakoś przemienił i dostało by to w filtrze oleju?
@@tomaszj6040 nie pamietam jak duże są te kanały olejowe i dlatego nie kojarzę by były takie duże by wpadła tam nakrętka.. A co do przemielenia to przemielić przemieliłby, ale więcej niż pewne, że zatkałby któryś z kanalików olejowych :/
Co do miski to nie wiem czy jest demontowana [ powinna być ] i jeśli tak to powinna dać się wykręcić bez ściągania silnika [ tak na logikę ]. Tak jak wspomniałem nigdy tego nie robiłem.
Najlepiej byłoby mieć coś w rodzaju 'endoskopu' i jeśli nie poradzisz sobie to ja bym wypożyczyć taki endoskop lub dowiedział się ile kosztuje przyjazd mechanika z takim endoskopem lub dowóz motocykla do niego.
@@MototerapiaEmilian z tym endoskopem byłoby najlepiej i najpewniej. Chyba będę musiał tak zrobić. Szkoda ryzykować zatarciem panewek czy wałków rozrządu. Na szczęście silnikiem nie kręciłem więc możliwe że głęboko nie wpadła i da się wyciągać. Dzięki za pomoc. Trzymaj się 👍🖐️
z tym wciskaniem na hama to trochę nie tak szczelinomierz podczas ustawiania luzu zaworowego powinien swobodnie ruszać się z lekkim tarciem
Serwus!! Kwestia szkoły.. Jedni ustawiają na lekkie tarcie, inni odczuwalny większy opór, a ja ustawiam tak by nie chciał wejść 'najgrubszy' listek szczelinomierza. Stąd technika 'na chama'.
Chcesz coś zrobić dobrze to zrób sam pozdrawiam.
Poniekąd tak. Dla mnie po prostu liczy się to, że wiem co i jak było zrobione.