Witam. Odnośnie rezystorów w katoda - masa. Przy prądzie anodowym 100mA na rezystorze katodowym 1 OHM odłoży się tylko 0,1 V i moc wydzielona 0,01 Wata . Taki rezystor małej mocy zabezpiecza lampę przed uszkodzeniem działając jako bezpiecznik zwłoczny. Zastosowana wartość 0,18 Ohma to w zasadzie drut dla lampy - oczywiście dla układu tranzystorowego wzmacniacza jak najbardziej .
Z tego co Pan nam tutaj opowiada, zrozumiałem może 40-45% informacji. Mimo to z niesamowitą przyjemnością słucha się prawdziwego pasjonata! Z każdym odcinkiem pragnę coraz bardziej wejść w posiadanie wzmacniacza lampowego. Dziękuję za dokształcenie i chęć przekazywania zanikającej już wiedzy! ;)
Osobiście jestem niemotą w tej materii ( elektronika, elektryka itp ) . Jednak nagrania pana Krzysztofa oglądam z wielkim zaciekawieniem, jak najlepsze programy popularnonaukowe, czy edukacyjne. Fajne pogadanki, prezentacja sprzętu, moimi ulubionymi seriami są właśnie naprawy serwisowe, "voodoo", oraz historie firm audio. Do tego ładna polszczyzna, oraz relaksująca barwa głosu :-).
@@BeatlesOasisFan Zgadzam się, tyle że w dobie zero-jedynkowych fascynacji ciężko już o takich ludzi jak Pan Krzysztof. Takich którzy mają tak obszerną wiedzę, i chcą się nią dzielić. ;)
Super odcinek. Od spodu piękna plątanina elementów, tak jak w naszych sprzętach polskiej produkcji ze starej epoki tyle, że w Sansui bardziej kolorowo. U nas, stosowane elementy, miały zdecydowanie mniejszą paletę barw. Pozdrawiam serdecznie.
W jakimś sensie podziwiam ludzi, którzy inwestują w naprawdę sprzętu radiowego. Tak bardzo nie lubię słuchać radia (ze względu na aktualną ofertę), że wolałbym już siedzieć w ciszy.
Mam tak samo. Ciągle denna, popularna muzyka, powtarzana cały czas codziennie. Czasem (ale bardzo rzadko) trafi się coś dobrego. Z takich amplitunerow nie trzeba słuchać radia, można je wykorzystywać jako wzmacniacze, i głównie dlatego ludzie je naprawiają.
Oooo, jaka szkoda myślałem że pierwsze co będzie w tym odcinku podczas naprawy to test wszystkich lamp a tu nawet słowa o tym nie było, jednak jest to i tak bardzo bardzo ciekawy odcinek, na 100% oglądane go co najmniej jeszcze raz. Ślicznie dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)
Nie słyszałem AU70, ale miałem kilkanaście innych wzmacniaczy lampowych i 1000A mam i gra bardzo dobrze. Mam też 500A i wiele innych. Mój jest oryginalny i bez przeróbek. Nie wiem czy ten egzemplarz jest zgodny z oryginałem i w pełni sprawny, ale opinia, że gra przeciętnie nie jest moim zdaniem trafna. Brzmienie tego wzmacniacz jest wybitne w cenie do 5-7 tys. zł. Gra pełnym lampowym dźwiękiem i w zestawieniu z dobrymi kolumnami gra bardzo ładnym dojrzałym dźwiękiem. Dodatkowo jego trwałość i pancerna budowa sprawia, że jest to coś, co dziś już w przemysłowej produkcji jest nieuchwytne. Dzięki za materiał - jak zwykle bardzo ciekawy!
Jak zwykle odcinek który wciąga, mimo że jestem laikiem w tych tematach.Wielki podziw z mojej strony że potrafi się Pan odnaleźć w tej dżungli przewodów. Miło popatrzeć na ciekawe sprzęty i coś nieco się o nich dowiedzieć.Dalszych owocnych napraw .Pozdrawiam.
Fajnie byłoby kiedyś zobaczyć na kanale jakiś amplituner Sansui z górnej półki. Może któremuś widzowi popsuł się ostatnio czy coś i chciałby pokazać takie cudo?
@@BlazoOfficial na działkę jadę z nie mam czasu nie wiem co się z nami reklamodawcy to że tego dnia na świetlnej nie mam czasu nie mam nic przeciw temu nie wiem co robić audio i ci jak to zrobić jeden dzień dłużej to że teraz nie mogę puszczac to że to jest duża i co dalej robić to na działkę mnie nie było to możliwe jest też dziś na działkę jadę z tym nie znam nikogo to to jest podłączone urządzenia nie nie to co jest dla ciebie swoje na nie nie i co dalej ze to wina na to nie wiem co jem ja nie mogę nic się w nie wiem jak jest z wysokiej w sobotę gotowy na działkę mnie to obchodzi co się z tym co to znaczy nie tylko poczekaj chwilę później na nie z powodu tego jak daleko na którą nie tylko robię z to co się stało nie tylko źródło światła i co dalej nie działają i nie wiem jak się nie stało to co jest grane przez nas usług na rzecz w sobotę tak nie było by super cena nie jest w okolicy w sobotę w Częstochowa omu jestem bardzo w to nie będzie to miało nie działają w każdej taki jak ty nie jesteś pewien ale w sumie
Piękny sprzęt. Może byłby Pan zainteresowany naprawą mojego Pioneera sx-690. Trzeszczy jeden kanał i potencjometr siły głosu jest nieoryginalny. Chciałbym usłyszeć znowu jak brzmi.
5:30 Nazwa Nuwistor pochodzi z języka hiszpańskiego - "nuevo vista", co można tłumaczyć jako "nowy widok", czy raczej "nowa perspektywa". Zostały stworzone z myślą o zastosowaniach militarnych. 8:15 Doświadczenie doświadczeniem, ale sieczka niezła swoją drogą!... :o) Znacznie lepiej oglądać ten sprzęt z wierzchu! Te cyferki na skali - orgazmiczne! Dziękuję za film i pozdrawiam serdecznie
Byl na ebay w UK przez dluuugi czas za jakies £600 ok. 2017 roku, teraz bylby duzo drozszy. Rozwazalem kupno, ale czasochlonnosc serwisu mnie przerazala. Szukalem wtedy informacji o nim ale niewiele bylo opinii, praktycznie zero. Trzeba samemu uslyszec jak brzmi, ja z autorem programu nie zgadzam sie w ocenie jakosci dzwieku wieszosci prezentowanych wzmacniaczy/amplitunerow, kwestia gustu.
Lampy stopni końcowych wymienia się średnio 4 razy na jedną wymianę lamp przedwzmacniacza. Takie moje spostrzeżenie praktyczne ze wzmacniaczy gitarowych. Pozdrawiam
Tyle że w gitarówkach lampy pracują z reguły w granicznych warunkach. W hi-fi możemy sobie nieco odpuścić prądu anodowego, bo szukamy małych zniekształceń.
Mówił Pan kiedyś że używa Pan wzmacniacza Cambridge Audio a nie widziałem żeby był prezentowany. Może o swoim sprzęcie zrobi Pan felieton. Co tam i jak gra.
Myślę, że to nieporywające brzmienie jest spowodowane wysoką impedancją wyjściową, którego nie poprawiło USZ, sugeruje to bardzo niski współczynnik tłumienia (9,5 to nawet na lampówkę mało) i znamionowe wartości obciążenia 8 i 16 ohmów. Dawniej było dużo zwolenników wysokiej impedancji wyjściowej, że w niektórych wzmacniaczach dawano na wyjściu rezystor o niskiej wartości, żeby zmniejszyć DF. Myślę, że transformator wyjściowy ma dość wysoką rezystancję uzwojenia wtórnego i z tego płyną problemy brzmieniowe. Sprzężenie katodowe jak w AU70 podnosi współczynnik tłumienia stąd brzmienie nie jest zamglone, bo głośnik jest lepiej kontrolowany przez wzmacniacz. To niestety tylko teoria, ale wielce prawdopodobna. Drugi problem to pentoda w stopniu wejściowym, ale tutaj zdania ekspertów (i fanów triod) są podzielone.
Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o brak katodowego sprzężenia, natomiast w AU-70 też mamy pentodę na wejściu stopnia mocy i tam to w niczym nie przeszkadza.
@@ReduktorSzumu Tak, wszystko zależy od punktu pracy pentody we wzmacniaczu oporowym. Robiłem doświadczenia ze stopniem oporowym o tym samym wzmocnieniu z użyciem ECF82 i ECC81. Na "pierwsze ucho" nie ma różnicy. Niemniej pentoda może powodować podwyższony szum, a to na pewno moduluje sygnał. Tak czy siak wzmacniacz efektowny, a brzmienie to kwestia gustu :)
To już teraz wiem dlaczego mimo tylu pochlebnych opinii w internecie nie podpasował mi 907MR, w tej konstrukcji podobno wzorowali się na dźwięku z AU- 111
Bo te wzmacniacze są robione na inne rynki i ukierunkowano ja na innego słuchacza i dla Nas gra to słabo i ciężko się przyzwyczaić. Słuchałem AU 907 MR oraz Sansui B 2103 i się rozczarowałem w tym przedziale jest Yamaha AX-2000 z pilotem i zasilaniem na Europę. A z wzmaków od Sansui polecam B 2301 miazga!
Wstrętnie wygląda ten montaż na pająka. Nie wkładałbym w to pieniędzy, bo to sztuka dla sztuki (lampa dla lampy). W cenie 3000 zł można dostać zadbanego Hegla H80, a to zupełnie inna półka. Polecam.
Mnie ciekawi kwestaia tych dużych elektrolitów. Znany z internetów Mr.Carlson twierdzi, że sprawdzanie ich testerami niskonapięciowymi jest bez sensu i nawet stworzył własny tester upływności, który bardzo promuje. Natomiast z tego co zauważyłem to nigdy takich combo-elektrolitów nie zostawia, nawet jak wydają się OK. To jak to w końcu jest?
Profesor Carlson moze miec sporo racji upierajac sie przy testowaniu kondensatorow, zwlaszcza wysokonapieciowych, w warunkach zblizonych do tych, z ktorymi beda musialy sobie radzic w czasie pracy. Pan Paul przypomina naszego Pana Jacka z Retro Audio, absolutny perfekcjonizm pozbawiony odrobiny zdrowego rozsadku 🤣 W domenie lamp polecalbym tez doglebne opracowania swietnego Pana Tomka Krugera, glowa boli, ale mozna sie wiele nauczyc.
@@paulb4661 Jako żem wywołany, to jeśli chodzi o kondensatory warto je stopniowo formatować do napięcia znamionowego, a potem testować. Kondensatory elektrolityczne z wczesnych lat aż do 60 były wykonywane z dużą ilością halogenów. Rdzewiały im obudowy, wyprowadzenia (tym samym zwiększał się ESR), okładziny, gazował elektrolit. Popieram Mr. Carlsona, że kondensatory należy badać po uformowaniu najlepiej napięciem znamionowym. Ale tutaj w Sansui, Reduktor Szumu przywrócił oryginalny kondensator, który popracował pod napięciem. Mam nadzieję, że zmierzył jego parametry po uformowaniu (które reperuje przebicia izolacji - to podaję za inżynierem od BC Components). Jeśli jednak nie odczuł negatywnych skutków podłączenia elektrolitów to myślę, że są one sprawne. Tutaj, bardziej ważny jest stopień redukcji tętnień zasilacza niż niski ESR, w końcu lampy biorą setne części ampera z zasilacza. To nie jest tak jak w tranzystorowych wzmacniaczach, gdzie bas potrafi zdusić zasilacz z powodu wysokiego ESR. We wzmacniaczach lampowych niezwykle ważna jest niska impedancja zasilacza, a tę trudno osiągnąć w staroświeckich zasilaczach RC. Dziś budując dobry zasilacz do lampy na pewno zastosuje się dobrą stabilizację na MOSFET o bardzo niskiej impedancji wyjściowej. Ale mamy tu stary lampiak, odpowiadając więc na pytanie, stare kondensatory nie mają takich parametrów jak nowoczesne, ale do takich kondensatorów projektowany był zasilacz danego urządzenia, którego zdaniem było przede wszystkim tłumienie tętnień. Prostowniki lampowe nie obsługują wysokich pojemności (taka GZ34 ma duże problemy z więcej jak 150 uF - datasheet), więc siłą rzeczy pojemności są małe. Prostowniki selenowe mają dużą rezystancję więc i tak dynamika zasilacza jest słaba. Nowoczesne diody poprawiają impedancję wyjściową zasilacza, ale nadal pamiętajmy o prądach jakie się tu obsługuje. 1 kulomb jest równy iloczynowi jednego farada i jednego wolta a tutaj napięcia są wysokie, więc te kondensatory raczej w tej klasie wzmacniacza mogą zostać. Nie przebiło dielektryka (choć ja formuję je zaczynając od niskiego napięcia aż do znamionowego, czasem kilkadziesiąt godzin). Zachowały pojemność więc więcej do szczęścia temu wzmacniaczowi nie potrzeba, to nie triodowy stopień mocy. Pozdrawiam :) ps ja bym je wymienił ze względu na awaryjność tego typu kondensatorów.
@@paulb4661 To po prostu lampowiec z epoki, jeśli po podłączeniu napięcia kondki trzymają to jest ok. ESR bada się częstotliwością, a nie napięciem. Można się ewentualnie pobawić w badanie upływów, czy odłączone od układu po godzinie trzymają np.: co najmniej 85% napięcia (taki upływ trzeba jednak sprawdzić w danych producenta). Pozdrawiam. PS.: kondensatory kubkowe można sfabrykować w oryginalnej puszce ale trzeba się natrudzić, no i to potem wygląda podobnie jak do tego co RS odłączył, tyle że w oryginalnej obudowie, ryzyko zwarcia duże, chyba, że zalejemy silikonem albo żywicą.
@@tomekkruger Uncle Doug wiernie praktykuje taka chalupnicza metode, aby zachowac oryginalny wyglad wzmakow gitarowych. Moge sie mylic, ale temperatura samego kondensatora tez ma wplyw nie tylko na life expectancy (Δt+10°C ~ -50%), ale wlasnie na wartosc esr, podobnie przy wyzszym napieciu zmierzony ekw op szergowy bedzie wiekszy. To oczywiscie nie smps, ani nie wzm tranzystorowy, takze zdrowy rozsadek jak najbardziej wskazany, bo wymagania pradowe niewielkie. Folia to folia, staly dielektryk ma i musi wytrzymac praca pod znamionowym napieciem, przy cieniutkiej warstewce wytworzonego tlenku w elektrolitach wysokie napiecie moze, wydaje mi sie, poddawac ustrojostwo nieporownywalnie i nieproporcjonalnie wiekszemu stresowi niz napiecie chinskiego testerka. Poza tym, tak jak Pan wspomnial, awaryjnosc - moze uzyskac tutaj spektakularne efekty, a szkoda by bylo takiego grata 😃
A co z wymianą kondensatorow? Stawiam ze zostały tam jeszcze jakies marne elektrolity ktore wplywają na nienajlepsze brzmienie. Stawiam ze da sie z niego wyciagnac wiecej
@@ReduktorSzumu co jeszcze przychodzi mi do glowy to moze przerobki poprzednikow wprowadzily jakies niewlasciwe podzespoly (zle pojemnosci w kondensatorach miedzystopniowych albo w sprzezeniu. Trudno uwierzyc ze taki klocek gra tylko przecietnie.
Witam, panie Krzysztofie,bardzo podoba mi sie Kanal Reduktor Szumu. Mam prosbe a mianowicie nosze sie z kupnem Marantz PM 200 lub NAD 160a Receiver. Co pan by mi polecil? Jestem laikiem w dziedzinie Hi Fi Vintage. Serdecznie pozdrawiam i zycze zdrowka. No i lapka w gore poszla.
Czy nie stanieje? wydaje mi się, że już niedługo zobaczymy spadek cen tych "lampowych wypasów" (i nie tylko lampowych) z dopiskiem "radio nie działa" mam tu na myśli brak analogowego sygnału stacji radiowych w UE. Ciekawi mnie, czy da się to jakoś obejść, ale wątpię.
Nie mógłbym swobodnie słuchać tego wzmacniacza np. podczas domówki bo bałbym się że w każdej chwili może wyciągnąć kopyta. Musiałbym mieć jakiś zastępczy
Piękny sprzęt. Rewelacyjny film, jak zwykle, szacunek za olbrzymią wiedzę i kompetencje.
Wszystkiego dobrego Panie Krzysztofie! Oby jak najwiecej filmów Pan tworzył. Pozdrawiam
Witam. Odnośnie rezystorów w katoda - masa. Przy prądzie anodowym 100mA na rezystorze katodowym 1 OHM odłoży się tylko 0,1 V i moc wydzielona 0,01 Wata . Taki rezystor małej mocy zabezpiecza lampę przed uszkodzeniem działając jako bezpiecznik zwłoczny.
Zastosowana wartość 0,18 Ohma to w zasadzie drut dla lampy - oczywiście dla układu tranzystorowego wzmacniacza jak najbardziej .
Odtworzyło mi się z pamięci podczas oglądania temat szybszego starzenia elementów lampowych
Z tego co Pan nam tutaj opowiada, zrozumiałem może 40-45% informacji. Mimo to z niesamowitą przyjemnością słucha się prawdziwego pasjonata! Z każdym odcinkiem pragnę coraz bardziej wejść w posiadanie wzmacniacza lampowego. Dziękuję za dokształcenie i chęć przekazywania zanikającej już wiedzy! ;)
Osobiście jestem niemotą w tej materii ( elektronika, elektryka itp ) . Jednak nagrania pana Krzysztofa oglądam z wielkim zaciekawieniem, jak najlepsze programy popularnonaukowe, czy edukacyjne. Fajne pogadanki, prezentacja sprzętu, moimi ulubionymi seriami są właśnie naprawy serwisowe, "voodoo", oraz historie firm audio. Do tego ładna polszczyzna, oraz relaksująca barwa głosu :-).
Ale ta wiedza nie zanika. Wzmacniacze lampowe są do dzisiaj produkowane. Kwestia czy producent potrafi je naprawiać i czy brzmią dobrze.
@@BeatlesOasisFan Zgadzam się, tyle że w dobie zero-jedynkowych fascynacji ciężko już o takich ludzi jak Pan Krzysztof. Takich którzy mają tak obszerną wiedzę, i chcą się nią dzielić. ;)
@@BOZZOn_ * obszerną - obszar
@@c4n15lupu5 Faktycznie, aż oczy zabolały... Dziękuję! ;)
Skoro tyle lamp jest w środku, to nazwa 1000A pewnie się wzięła od prądu pobieranego z sieci :)
Ogólnie to super film. Oby więcej takich :)
Chodzi pogłoska że ktoś kupił taki amplituner z bełchatowa i go odpalił...pozdrawiam miłego wieczoru:)
@@ukaszpiskorz5352 Pozdrawiam :)
Super odcinek. Od spodu piękna plątanina elementów, tak jak w naszych sprzętach polskiej produkcji ze starej epoki tyle, że w Sansui bardziej kolorowo. U nas, stosowane elementy, miały zdecydowanie mniejszą paletę barw. Pozdrawiam serdecznie.
Widać że pan Krzysztof to gość z pasją. Wie co mówi. Świetna robota. Pozdrawiam
Pierwszy raz widze taki balagan i to oryginalny ;) . Dziekuje panie Krzysztofie ,jak zawsze film mega pouczajacy. Pozdrawiam.
Jak zwykle znakomity materiał. Dziękuję!
kurcze nie mogę się przyzwyczaić do tych nowych czasów wyświetleń.materiał jak zawsze ciekawy
Jak zwykle najwyższych lotów filmy o sprzęcie i elektronice.
Jak zawsze odcinek na poziomie i dużo wiedzy czekamy na więcej dziękuję, pozdrawiam serdecznie 👍
W jakimś sensie podziwiam ludzi, którzy inwestują w naprawdę sprzętu radiowego. Tak bardzo nie lubię słuchać radia (ze względu na aktualną ofertę), że wolałbym już siedzieć w ciszy.
Mam tak samo. Ciągle denna, popularna muzyka, powtarzana cały czas codziennie. Czasem (ale bardzo rzadko) trafi się coś dobrego.
Z takich amplitunerow nie trzeba słuchać radia, można je wykorzystywać jako wzmacniacze, i głównie dlatego ludzie je naprawiają.
kichnęło. cały tydzień na to czekałem.
Oooo, jaka szkoda myślałem że pierwsze co będzie w tym odcinku podczas naprawy to test wszystkich lamp a tu nawet słowa o tym nie było, jednak jest to i tak bardzo bardzo ciekawy odcinek, na 100% oglądane go co najmniej jeszcze raz.
Ślicznie dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)
Nie słyszałem AU70, ale miałem kilkanaście innych wzmacniaczy lampowych i 1000A mam i gra bardzo dobrze. Mam też 500A i wiele innych. Mój jest oryginalny i bez przeróbek. Nie wiem czy ten egzemplarz jest zgodny z oryginałem i w pełni sprawny, ale opinia, że gra przeciętnie nie jest moim zdaniem trafna. Brzmienie tego wzmacniacz jest wybitne w cenie do 5-7 tys. zł. Gra pełnym lampowym dźwiękiem i w zestawieniu z dobrymi kolumnami gra bardzo ładnym dojrzałym dźwiękiem. Dodatkowo jego trwałość i pancerna budowa sprawia, że jest to coś, co dziś już w przemysłowej produkcji jest nieuchwytne.
Dzięki za materiał - jak zwykle bardzo ciekawy!
Jak zwykle odcinek który wciąga, mimo że jestem laikiem w tych tematach.Wielki podziw z mojej strony że potrafi się Pan odnaleźć w tej dżungli przewodów. Miło popatrzeć na ciekawe sprzęty i coś nieco się o nich dowiedzieć.Dalszych owocnych napraw .Pozdrawiam.
Widok od dołu jest powalający :D
Ja bym się cieszył żeby w Polsce robiono taki sprzęt pozdro dla ciebie 👍👍👍🖐️👍👍
Jak zawsze full profeska Panie Krzysztofie. Szacun... Pozdrowienia....
Fajnie byłoby kiedyś zobaczyć na kanale jakiś amplituner Sansui z górnej półki. Może któremuś widzowi popsuł się ostatnio czy coś i chciałby pokazać takie cudo?
Zrób poradnika jak budować wzmacniacze na tranzystorach/lampach itp. było by to bardzo przydatne.
Cos wiadomo o `wzmacniaczu marzen`? Temat ciagle aktualny?
+1
Znając zacięcie Pana Krzysztofa to dociągnie temat, ale to nie piekarnia, ten wie co sam coś składa... 🙏
Cierpliwie czekamy na wzmacniacz marzeń, nie tylko Pana również niektórych z widzów.
@@BlazoOfficial na działkę jadę z nie mam czasu nie wiem co się z nami reklamodawcy to że tego dnia na świetlnej nie mam czasu nie mam nic przeciw temu nie wiem co robić audio i ci jak to zrobić jeden dzień dłużej to że teraz nie mogę puszczac to że to jest duża i co dalej robić to na działkę mnie nie było to możliwe jest też dziś na działkę jadę z tym nie znam nikogo to to jest podłączone urządzenia nie nie to co jest dla ciebie swoje na nie nie i co dalej ze to wina na to nie wiem co jem ja nie mogę nic się w nie wiem jak jest z wysokiej w sobotę gotowy na działkę mnie to obchodzi co się z tym co to znaczy nie tylko poczekaj chwilę później na nie z powodu tego jak daleko na którą nie tylko robię z to co się stało nie tylko źródło światła i co dalej nie działają i nie wiem jak się nie stało to co jest grane przez nas usług na rzecz w sobotę tak nie było by super cena nie jest w okolicy w sobotę w Częstochowa omu jestem bardzo w to nie będzie to miało nie działają w każdej taki jak ty nie jesteś pewien ale w sumie
@@BlazoOfficial na nie odpowiedzieć w domu to jest ten kto to był i co dalej nie grają
Piękny sprzęt. Może byłby Pan zainteresowany naprawą mojego Pioneera sx-690. Trzeszczy jeden kanał i potencjometr siły głosu jest nieoryginalny. Chciałbym usłyszeć znowu jak brzmi.
Wow, byłem pewien, że ten kanał ma znacznie więcej niż 100k subskrypcji. Ciekawy odcinek, pozdrawiam!
5:30 Nazwa Nuwistor pochodzi z języka hiszpańskiego - "nuevo vista", co można tłumaczyć jako "nowy widok", czy raczej "nowa perspektywa". Zostały stworzone z myślą o zastosowaniach militarnych.
8:15 Doświadczenie doświadczeniem, ale sieczka niezła swoją drogą!... :o)
Znacznie lepiej oglądać ten sprzęt z wierzchu!
Te cyferki na skali - orgazmiczne!
Dziękuję za film i pozdrawiam serdecznie
Piękny sprzęt z duszą... Super film, pozdrawiam.
Witam miłego dnia panie Krzysztofie
Ogaladam prawie każdy odcinek oby tak dalej polecam każdemu kto lubi audio
Coś wspaniałego!
Uwielbiam sprzęt Sansui
to jest cud techniki
Przepiękne Art deco : )
Jak zwykle petarda ! a i czekamy na RS AU77 :)
Czekamy na wzmacniacz marzeń! :)
nie doczekasz się projekt zawieszony ...
Ciekawy Odcinek !!!
Dziekujemy!
SANSUI -to jest TO!!!
Jak zwykle super odcinek. A moze cos wiecej o Sansui AU-111? Pozdrawiam. PS. A co dalej ze "Wzmacniaczem Marzen"?
Polecam ta lampe. Piekny dzwięk
Proszę o stworzenie kopi tego amplitunera z użyciem ogólnodostępnych lamp.
Ciekawe kto daje te łapki w dół chyba tacy sami druciarze jak poprzedni elektronik który grzebał w tym sprzeciku.
Cześć. Dziękuję za bardzo dobry odcinek. Pozdrawiam. Cześć!
Prosze o komentarz na temat Sansui aux 911 dg 👍🏻🍻
W roku 1986 kupilem w stanach caly system Sansui. Wspomnienie.
Byl na ebay w UK przez dluuugi czas za jakies £600 ok. 2017 roku, teraz bylby duzo drozszy. Rozwazalem kupno, ale czasochlonnosc serwisu mnie przerazala. Szukalem wtedy informacji o nim ale niewiele bylo opinii, praktycznie zero. Trzeba samemu uslyszec jak brzmi, ja z autorem programu nie zgadzam sie w ocenie jakosci dzwieku wieszosci prezentowanych wzmacniaczy/amplitunerow, kwestia gustu.
ile trwa naprawa takiego wzmacniacza , pytam z czystej ciekawości .
Lampy stopni końcowych wymienia się średnio 4 razy na jedną wymianę lamp przedwzmacniacza. Takie moje spostrzeżenie praktyczne ze wzmacniaczy gitarowych. Pozdrawiam
Tyle że w gitarówkach lampy pracują z reguły w granicznych warunkach. W hi-fi możemy sobie nieco odpuścić prądu anodowego, bo szukamy małych zniekształceń.
Ile wyniósł koszt remontu tego amplitunera?
Dziękujemy za film
Czyste druciarstwo :)
Zacny sprzecik.rewelacja!
Mówił Pan kiedyś że używa Pan wzmacniacza Cambridge Audio a nie widziałem żeby był prezentowany. Może o swoim sprzęcie zrobi Pan felieton. Co tam i jak gra.
To było bardzo dawno. Czasy się zmieniają.
@@ReduktorSzumu mam nadzieję że na +👍
Szacunek ja tym żyję bo !!! Zwraca pan uwagę na fundamenty elektroniki
takie Sansui to ja rozumiem
Myślę, że to nieporywające brzmienie jest spowodowane wysoką impedancją wyjściową, którego nie poprawiło USZ, sugeruje to bardzo niski współczynnik tłumienia (9,5 to nawet na lampówkę mało) i znamionowe wartości obciążenia 8 i 16 ohmów. Dawniej było dużo zwolenników wysokiej impedancji wyjściowej, że w niektórych wzmacniaczach dawano na wyjściu rezystor o niskiej wartości, żeby zmniejszyć DF. Myślę, że transformator wyjściowy ma dość wysoką rezystancję uzwojenia wtórnego i z tego płyną problemy brzmieniowe. Sprzężenie katodowe jak w AU70 podnosi współczynnik tłumienia stąd brzmienie nie jest zamglone, bo głośnik jest lepiej kontrolowany przez wzmacniacz. To niestety tylko teoria, ale wielce prawdopodobna. Drugi problem to pentoda w stopniu wejściowym, ale tutaj zdania ekspertów (i fanów triod) są podzielone.
Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o brak katodowego sprzężenia, natomiast w AU-70 też mamy pentodę na wejściu stopnia mocy i tam to w niczym nie przeszkadza.
@@ReduktorSzumu Tak, wszystko zależy od punktu pracy pentody we wzmacniaczu oporowym. Robiłem doświadczenia ze stopniem oporowym o tym samym wzmocnieniu z użyciem ECF82 i ECC81. Na "pierwsze ucho" nie ma różnicy. Niemniej pentoda może powodować podwyższony szum, a to na pewno moduluje sygnał. Tak czy siak wzmacniacz efektowny, a brzmienie to kwestia gustu :)
Ładny ten Sansui 🤩🤩🤩
nareszcie jakaś naprawa
jak jest żywotność takich lamp i od czego zależy?
To już teraz wiem dlaczego mimo tylu pochlebnych opinii w internecie nie podpasował mi 907MR, w tej konstrukcji podobno wzorowali się na dźwięku z AU- 111
Bo te wzmacniacze są robione na inne rynki i ukierunkowano ja na innego słuchacza i dla Nas gra to słabo i ciężko się przyzwyczaić. Słuchałem AU 907 MR oraz Sansui B 2103 i się rozczarowałem w tym przedziale jest Yamaha AX-2000 z pilotem i zasilaniem na Europę. A z wzmaków od Sansui polecam B 2301 miazga!
Chce pan mnie adoptować?😂😜
Uwielbiam pana filmy.
Pozdrawiam.
Wstrętnie wygląda ten montaż na pająka. Nie wkładałbym w to pieniędzy, bo to sztuka dla sztuki (lampa dla lampy). W cenie 3000 zł można dostać zadbanego Hegla H80, a to zupełnie inna półka. Polecam.
Lampy w tamtych czasach były tanie.Może temu tyle napchali. Czy ,naprawiał coś firmy Thule ?
Witam. Jakieś wieści odnośnie RS Dream Amp.? Pozdrawiam
Mnie ciekawi kwestaia tych dużych elektrolitów. Znany z internetów Mr.Carlson twierdzi, że sprawdzanie ich testerami niskonapięciowymi jest bez sensu i nawet stworzył własny tester upływności, który bardzo promuje. Natomiast z tego co zauważyłem to nigdy takich combo-elektrolitów nie zostawia, nawet jak wydają się OK. To jak to w końcu jest?
Profesor Carlson moze miec sporo racji upierajac sie przy testowaniu kondensatorow, zwlaszcza wysokonapieciowych, w warunkach zblizonych do tych, z ktorymi beda musialy sobie radzic w czasie pracy. Pan Paul przypomina naszego Pana Jacka z Retro Audio, absolutny perfekcjonizm pozbawiony odrobiny zdrowego rozsadku 🤣 W domenie lamp polecalbym tez doglebne opracowania swietnego Pana Tomka Krugera, glowa boli, ale mozna sie wiele nauczyc.
@@paulb4661 Jako żem wywołany, to jeśli chodzi o kondensatory warto je stopniowo formatować do napięcia znamionowego, a potem testować. Kondensatory elektrolityczne z wczesnych lat aż do 60 były wykonywane z dużą ilością halogenów. Rdzewiały im obudowy, wyprowadzenia (tym samym zwiększał się ESR), okładziny, gazował elektrolit. Popieram Mr. Carlsona, że kondensatory należy badać po uformowaniu najlepiej napięciem znamionowym. Ale tutaj w Sansui, Reduktor Szumu przywrócił oryginalny kondensator, który popracował pod napięciem. Mam nadzieję, że zmierzył jego parametry po uformowaniu (które reperuje przebicia izolacji - to podaję za inżynierem od BC Components). Jeśli jednak nie odczuł negatywnych skutków podłączenia elektrolitów to myślę, że są one sprawne. Tutaj, bardziej ważny jest stopień redukcji tętnień zasilacza niż niski ESR, w końcu lampy biorą setne części ampera z zasilacza. To nie jest tak jak w tranzystorowych wzmacniaczach, gdzie bas potrafi zdusić zasilacz z powodu wysokiego ESR. We wzmacniaczach lampowych niezwykle ważna jest niska impedancja zasilacza, a tę trudno osiągnąć w staroświeckich zasilaczach RC. Dziś budując dobry zasilacz do lampy na pewno zastosuje się dobrą stabilizację na MOSFET o bardzo niskiej impedancji wyjściowej. Ale mamy tu stary lampiak, odpowiadając więc na pytanie, stare kondensatory nie mają takich parametrów jak nowoczesne, ale do takich kondensatorów projektowany był zasilacz danego urządzenia, którego zdaniem było przede wszystkim tłumienie tętnień. Prostowniki lampowe nie obsługują wysokich pojemności (taka GZ34 ma duże problemy z więcej jak 150 uF - datasheet), więc siłą rzeczy pojemności są małe. Prostowniki selenowe mają dużą rezystancję więc i tak dynamika zasilacza jest słaba. Nowoczesne diody poprawiają impedancję wyjściową zasilacza, ale nadal pamiętajmy o prądach jakie się tu obsługuje. 1 kulomb jest równy iloczynowi jednego farada i jednego wolta a tutaj napięcia są wysokie, więc te kondensatory raczej w tej klasie wzmacniacza mogą zostać. Nie przebiło dielektryka (choć ja formuję je zaczynając od niskiego napięcia aż do znamionowego, czasem kilkadziesiąt godzin). Zachowały pojemność więc więcej do szczęścia temu wzmacniaczowi nie potrzeba, to nie triodowy stopień mocy. Pozdrawiam :) ps ja bym je wymienił ze względu na awaryjność tego typu kondensatorów.
@@tomekkruger A nie mowilem ?! Glowa boli, ale ...
@@paulb4661 To po prostu lampowiec z epoki, jeśli po podłączeniu napięcia kondki trzymają to jest ok. ESR bada się częstotliwością, a nie napięciem. Można się ewentualnie pobawić w badanie upływów, czy odłączone od układu po godzinie trzymają np.: co najmniej 85% napięcia (taki upływ trzeba jednak sprawdzić w danych producenta). Pozdrawiam. PS.: kondensatory kubkowe można sfabrykować w oryginalnej puszce ale trzeba się natrudzić, no i to potem wygląda podobnie jak do tego co RS odłączył, tyle że w oryginalnej obudowie, ryzyko zwarcia duże, chyba, że zalejemy silikonem albo żywicą.
@@tomekkruger Uncle Doug wiernie praktykuje taka chalupnicza metode, aby zachowac oryginalny wyglad wzmakow gitarowych. Moge sie mylic, ale temperatura samego kondensatora tez ma wplyw nie tylko na life expectancy (Δt+10°C ~ -50%), ale wlasnie na wartosc esr, podobnie przy wyzszym napieciu zmierzony ekw op szergowy bedzie wiekszy. To oczywiscie nie smps, ani nie wzm tranzystorowy, takze zdrowy rozsadek jak najbardziej wskazany, bo wymagania pradowe niewielkie. Folia to folia, staly dielektryk ma i musi wytrzymac praca pod znamionowym napieciem, przy cieniutkiej warstewce wytworzonego tlenku w elektrolitach wysokie napiecie moze, wydaje mi sie, poddawac ustrojostwo nieporownywalnie i nieproporcjonalnie wiekszemu stresowi niz napiecie chinskiego testerka. Poza tym, tak jak Pan wspomnial, awaryjnosc - moze uzyskac tutaj spektakularne efekty, a szkoda by bylo takiego grata 😃
Witam,mam taki amplituner czy podejmie się Pan naprawy?
Pozdrawiam
A co z wymianą kondensatorow? Stawiam ze zostały tam jeszcze jakies marne elektrolity ktore wplywają na nienajlepsze brzmienie. Stawiam ze da sie z niego wyciagnac wiecej
Nie zostały.
@@ReduktorSzumu co jeszcze przychodzi mi do glowy to moze przerobki poprzednikow wprowadzily jakies niewlasciwe podzespoly (zle pojemnosci w kondensatorach miedzystopniowych albo w sprzezeniu. Trudno uwierzyc ze taki klocek gra tylko przecietnie.
Witam, panie Krzysztofie,bardzo podoba mi sie Kanal Reduktor Szumu. Mam prosbe a mianowicie nosze sie z kupnem Marantz PM 200 lub NAD 160a Receiver. Co pan by mi polecil? Jestem laikiem w dziedzinie Hi Fi Vintage. Serdecznie pozdrawiam i zycze zdrowka. No i lapka w gore poszla.
Gdzie można kupić taka płytkę imitującą sygnał gramofonu ?
Czy nie stanieje? wydaje mi się, że już niedługo zobaczymy spadek cen tych "lampowych wypasów" (i nie tylko lampowych) z dopiskiem "radio nie działa"
mam tu na myśli brak analogowego sygnału stacji radiowych w UE.
Ciekawi mnie, czy da się to jakoś obejść, ale wątpię.
na UKFie i tak nie ma ciekawych stacji radiowych do słuchania
Whoa, Wad he say? Oh, I think I agree totally.
👍👍👍
Po zobaczeniu tego makaronu z miejsca bym się poddał.
Prosze mnie poprawic, ale presence to podbijal srodek pasma, celem polepszenia slyszalnosci lektora, taka odwrotnosc contour.
Gdzie Pan pracuje
Powiedział Pan kiedyś , że nie lubi "szuflady". Dlaczego? P
ozdrawiam.
18:59 monacor sprzedaje transformatory mikrofonowe o podobnych parametrach
Ręce, które leczą. :)
36:50 pamiętaj o reflekcjach!
O czym?
Chyba o odbiciach w szybce :) refleksja - głębsze przemyślenia wywołane silnym przeżyciem; wypowiedź, będąca wynikiem takiego zastanowienia się
@@ReduktorSzumu w skali jest reflekcja twojej koszulki!
Przypomina mi z wyglądu Elizabeth.
Ale Elizabeth miała IMO ładniejsza ta zieloną skalę
Żebyście wiedzieli, jak ja czekam na ,,wzmacniacz marzeń".
gramofonu z tubą i sprężyną jeszcze nie było.
Pozdrawiam.
Sansui to firma Japońska?
Tak.
Założona w 1947r w Tokio przez Pana Kikuchi🎉
Siemano. Wie ktoś może jak skontaktować się z tym Panem co to wszystko tlumaczy? Jakieś namiary nie wiem facebook czy coś. Dzięki
Zakładka informacje, tam jest adres e-mail. Na FB nie wiem, bo nie mam.
Witam 🙋
Nie mógłbym swobodnie słuchać tego wzmacniacza np. podczas domówki bo bałbym się że w każdej chwili może wyciągnąć kopyta. Musiałbym mieć jakiś zastępczy
To nie jest wzmacniacz na imprezy i do nap***dalania basem.
Black Magic
👍
2:21 dziwnie skacze ta wskazówka skali
Nie warto, lepiej kupić współcześnie zbudowany klocek nawet tan diy
Bzdura.
Jak na swoją wiek gra i wygląda dobrze ale dziś już tylko dla kolekcjonera na półkę niż jako coś miłego dla ucha
lampowej
8.30 spagetti
A moze lazania ?
Wszystko ładne piękne tylko gdzie kupić te małe lampy do głowicy👏👏👏👏👍👍👍