Środki trwałe w budowie - jak ustalać wartość początkową i jakie nakłady je zwiększają a jakie nie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2024
  • Jeśli chcesz nauczyć się lub uzupełnić swoją wiedzę z zagadnień Zamykania roku w księgach, w tym m.in. z:
    ✅ przeglądu i weryfikacji sald,
    ✅ wykrywania i poprawiania błędów,
    ✅ tworzenie odpisów i rezerw,
    ✅ naliczania podatku odroczonego,
    ✅ ustalania przychodów i kosztów z usług długotrwałych,
    ✅ rozliczania produkcji,
    ✅ uzgadniania kręgu kosztów,
    ✅ ujmowania leasingu w księgach,
    ✅ wykazywania błędów lat ubiegłych i przekształcania danych porównawczych
    📌 sporządzania kompletnego sprawozdania finansowe, wraz z Rachunkiem Przepływów Pieniężnych
    👉👉👉Teraz możesz dokonać niesamowitej Transformacji zawodowej - 💻 od początkującej księgowej (początkującego księgowego) do głównej księgowej - dyrektor finansowej (głównego księgowego - dyrektora finansowego) .
    🔥Sprawdź jak to zrobić i skorzystaj ze🎁 zniżki 10% dla subskrybentów kanału YT z kodem rabatowym:
    YT10
    pakiet-maxi-20...

КОМЕНТАРІ • 6

  • @agnieszkaa514
    @agnieszkaa514 Рік тому

    Witam, a czy różnice kursowe od własnych środków pieniężnych dotyczące zakupu środka trwałego naliczone przed oddaniem go do używania wpływają na jego wartość początkową?

    • @KarolinaKaszubowska
      @KarolinaKaszubowska  Рік тому

      Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o różnicę powstałą przy wycenie rozchodu środków pieniężnych z własnego rach. walutowego. Taka różnica dot. środków pieniężnych a nie środków trw. w budowie. Jest to bowiem różnica m. kursem wpływu środków na konto walutowe a kursem w dniu rozchodu. Natomiast różnice kursowe wpływające na wartość pocz. ŚTwB powstają w przypadku gdy jest różnica m. kursem waluty w momencie zakupu/poniesienia nakładu, czyli zarejestrowania zobowiązania a momentem dokonania płatności, czyli uregulowania tego zobowiązania.

    • @agnieszkaa514
      @agnieszkaa514 Рік тому

      rozumiem, czyli wszystkie różnice kursowe, które powstają przy rozchodzie środków pieniężnych z rachunku walutowego są kosztem/przychodem finansowym podatkowym, bez względu czego dotyczy dany wypływ? A czy w momencie spłaty raty kredytu (przed przyjęciem środka trwałego), który został wzięty na zakup środka trwałego na koncie kredytu powstaną różnice kursowe (różnica wynikająca z różnych kursów przy otrzymaniu kredytu oraz spłatą raty)? Wpłyną wtedy na zwiększenie/zmniejszenie wartości środka trwałego czy bezpośrednio w KF/PF podatkowo?

    • @KarolinaKaszubowska
      @KarolinaKaszubowska  Рік тому

      @@agnieszkaa514 tak, r.k. zrealizowane powstałe przy spłacie zobow. z tytułu zakupu ŚT do momentu ich przyjęcia wpływają na wart.początkową.

    • @agnieszkaa514
      @agnieszkaa514 Рік тому

      @@KarolinaKaszubowska bardzo dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości wynikają z tego, że w wielu artykułach w Internecie jest informacja oraz przykłady, że takie różnice kursowe od własnych środków pieniężnych wpływają na wartość początkową środka trwałego. Np. "W świetle art. 16g ust. 5 updop i art. 22g ust. 5 updof cenę nabycia oraz koszt wytworzenia środka trwałego korygują różnice kursowe naliczone do dnia przekazania go do używania. Przepis ten nie precyzuje, jakie kategorie różnic kursowych powinny korygować cenę nabycia (lub koszt wytworzenia) środków trwałych. Według organów podatkowych na wartość początkową środków trwałych - oprócz różnic kursowych powstałych na zobowiązaniach (w tym z tytułu kredytu zaciągniętego w walucie obcej) - wpływają także zrealizowane różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, zgromadzonych na walutowym rachunku bankowym, wykorzystanych na zapłatę zakupu lub kosztów wytworzenia środka trwałego, dokonaną przed oddaniem go do używania"

    • @KarolinaKaszubowska
      @KarolinaKaszubowska  Рік тому

      @@agnieszkaa514 Niestety w kwestiach interpretacji podatkowych się nie wypowiem, ponieważ nie zajmuję się doradztwem podatkowym, tylko szkolę z rachunkowości. W świetle przepisów UoR nie widzę uzasadnienia aby różnica między kursem wpływu a kursem wypływu środków pien. z własnego rach. bankowego wpływała na wartość środka trwałego.