Věda na Hradě - Julius Lukeš: Co přinesou umělé organismy? (SPH, AV ČR, UK 3.1.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 січ 2024
  • Správa Pražského hradu, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Karlova uvádějí nový cyklus vědecko-popularizačních přednášek Věda na Hradě a třetí z nich proběhla 3. 1. 2024 na Nejvyšším purkrabství na téma:
    Univerzální genetický kód lze změnit v laboratoři. Co přinesou umělé organismy?
    Až na nepatrné výjimky sdílí všechny organismy této planety, od virů až po velryby, stejný, neboli univerzální genetický kód. Vědci se v laboratoři zabývají studiem prvoka, který se od tohoto kódu významně odchýlil a přesto přežil. V poslední dekádě se vědcům v laboratoři také podařilo připravit životaschopné organismy, které mají tento genetický kód zásadním způsobem pozměněný. Tyto objevy mohou znamenat jeden z přelomových momentů buněčné a molekulární biologie, se zářným a zároveň i temným potenciálem.
    Přednáší:
    prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc. (Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR), český parazitolog, vysokoškolský pedagog a popularizátor vědy. Od roku 2004 je členem Učené společnosti České republiky, od roku 2012 ředitelem Parazitologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. Zabývá se výzkumem prvoků, zejména třídy bičivky a z nich především trypanozomou.
    (Zdroj anotace a c.v.: Hrad.cz)
    Další informace:
    www.juliuslukes.cz/
    www.nfneuron.cz/person/julius...
    www.ceskatelevize.cz/porady/1...
    www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na UA-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, UA-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity UA-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na UA-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. UA-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 6

  • @zephycz3537
    @zephycz3537 6 місяців тому +2

    parádní přednáška, díky 👍

  • @lenkaspacilova4274
    @lenkaspacilova4274 6 місяців тому +2

    To je sice úžasné, ale co když to bude mít nějaké nežádoucí účinky 🤔

    • @jirioto6089
      @jirioto6089 6 місяців тому +2

      Pak z nich udělají žádoucí, ideově.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 6 місяців тому +1

    Věda na hraně.