Věda na Hradě - Tomáš Cihlář: Forty years of fighting the HIV epidemic (SPH, AV ČR, UK 5.6.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • Věda na Hradě: Čtyřicet let boje s epidemií HIV: Kam jsme došli a co jsme se naučili?
    Science at the Prague Castle: Forty years of fighting the HIV epidemic: Where are we and what have we learned?
    Záznam vědecko-popularizační přednášky z nového cyklu Věda na Hradě z 5. 6. 2024 v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.
    Science-popularizing lecture from the new series Science at the Prague Castle from 5 June 2024 in the premises of the Supreme Burgrave of Prague Castle.
    HIV byl identifikován v roce 1983 a trvalo více než dvacet let, než jsme získali vysoce účinná a bezpečná virostatika. Zatímco stále nemáme účinnou vakcínu a nevíme, jak HIV vyléčit, lidé, kteří mají přístup k moderní léčbě, již na HIV/AIDS neumírají. Globální partnerství a pomoc rozvinutých zemí hrály v tomto pokroku klíčovou roli. Současným zaměřením vývoje nových HIV virostatik je zjednodušení léčby, např. pomocí tzv. dlouhodobě působících léků. Čtyři desetiletí boje proti HIV přinesly celou řadu klíčových momentů a poznatků, které byly aplikovány během pandemie covidu a jsou důležité i v přípravě na virové epidemie, jimž budeme muset v budoucnu bezpochyby čelit. Pomůže nám umělá inteligence a další pokročilé technologie se lépe připravit?
    HIV was identified in 1983 and it took more than twenty years before we had highly effective and safe antiviral drugs. While we still don't have any vaccine and don't know how to cure HIV, people who have access to treatment do not die of HIV/AIDS anymore. Global partnerships and aid from developed countries played a critical role in this progress. The current focus in the development of new HIV antivirals is to simplify the treatment, for example using so called long-acting drugs. Four decades of the fight against HIV brought a whole range of key moments and lessons that were applied during the covid pandemic and are also important in preparation for viral epidemics that we will have to face in the future. Will artificial intelligence and other advanced technologies help us be better prepared?
    Přednášející / Speaker: Ing. Tomáš Cihlář, CSc. (Gilead Sciences, Inc.)
    Tomáš Cihlář je český biochemik a virolog. Doktorát z biochemie získal na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, více než 30 let působí jako ve společnosti Gilead, která se zaměřuje na vývoj antivirotik; aktuálně jako viceprezident pro výzkum. Podílel se na objevu, vývoji a schválení mnoha antivirových léků včetně inovativních léků na HIV. Podílel se rovněž na vývoji remdesiviru, který byl schválen americkým úřadem FDA jako první antivirový lék pro léčbu COVID-19. V rámci globálních iniciativ zaměřených na připravenost na pandemie spolupracuje např. s americkou vládou či Světovou zdravotnickou organizací.
    Tomáš Cihlář is Czech biochemist and virologist, Vice President of Research at Gilead Sciences company overseeing drug discovery and preclinical research in virology. He joined Gilead three decades ago after obtaining his PhD in biochemistry from IOCB, Prague. He has contributed to the discovery, development and regulatory approval of multiple antiviral products including an extensive portfolio of Gilead’s innovative HIV drugs and their combinations. He was closely involved in the development of remdesivir that was approved by US FDA as the first antiviral drug for the treatment of COVID-19. Dr Cihlar is also involved in multiple global pandemic preparedness initiatives including collaborations with US government, WHO and other organizations.
    (Zdroj anotace: Hrad.cz)
    Další informace:
    www.hrad.cz/cs...
    www.gilead.com/
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na UA-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, UA-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity UA-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na UA-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. UA-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.

КОМЕНТАРІ • 1

  • @tajomnik74
    @tajomnik74 2 місяці тому

    Ufff, škoda, že je to v angličtině. Strašně rád poslouchám produkci LLionTV jako 'křoví' při práci. Takhle si nad to budu muset opravdu sednout a soustředit se. Anglicky umím dobře, ale tady jde i o vědeckou terminologii, kterou nemusím tak lehce dávat. Zase chápu, že pro pana přednášejícího je to takto jednodušší. No tak se na to podívám později. :)