Je možné že mám opravdu smůlu na špatný kus, protože jak jsem zjištoval před koupí, kamna se prodávají už řadu let bez konstrukčních změn... prodejce se dušoval, že je tohle první takový problém, ale s tím víme jak to je, nikdo nebude dělat špatnou reklamu svému produktu... kamna prošla údržbou přímo od prodejce. Po zátopu bývá cítit kouř, i se všemi regulátory otevřenými, až do doby než se dřevo rozžhaví doruda... prodejce přeposlal moji stížnost výrobci, asi nemá pravomoc vyřizovat reklamace, momentálně se čeká na vyjádření...
Kamna se kupijí od firem ze státu kde v zimě je fakt zima. Tedy Norsko,Švédsko,Kanada. A možná ještě z Polska. Ale to si je jeďte vybrat k nim. Poláci kotle a krbovky fakt umí.
Igotherm Tumba, pořídil jsem je za 7500 Kč před pár lety a velká spokojenost. Běží v nich velmi záživný program, mnohem lepší, jak v televizi. Jediné co je na houby, je táhlo na otáčení roštu, to je k ničemu - akorát na parádu, ale to mně nevadí, popel stejně prohrábnu mnohem rychleji a lépe lopatkou. Sklo se krásně samočistí, když se stane, že se o něj opře poleno a začerní ho, zabere to poté pár minut, aby se samo znovu vyčistilo. Aby sklo bylo fakt pěkné, očistím spíš takový lehce šedo bílý šlem na konci sezony. Ale nebylo by třeba, akorát jsem asi moc přepečlivý. Popelník je malý, ale to neberte jako neduh, ony celé tyto kamínka jsou velmi malé, takže to jinak nejde. Když se v zimě topí celý den, před dalším zátopem je třeba jej vysypat. Od výrobce je k němu taková nasazovací rukojeť, funkčně ok. K příslušenství patří ještě rukavice a štětec na jemné ometání. Popel je pěkně spálený, jen s velmi málo hůře spálených kousků. Ty zůstanou na roštu a přepálí se při dalším topení. Popel totiž využívám na hnojení na zahradě, proto jej chci jemný. Čtvrtou topnou sezonu jsem si všimnul, že na pár místech lehce prolínají známky koroze, ale kdo o tom neví, nevšimne si, jak málo je to vidět. Až to bude vidět víc, přeběhnu to kamnářskou barvou a zas budou ok. Deflektor na rozptýlení plamene je prakticky netknutý, když by se za pár let propálil, za mrzký peníz mi ohnou zámečníci kousek 4mm plech či co to je za sílu a roky to pojede dál. Musím říct, za daný peníz jsou zlatý. Obdobné jotuly f8 by byly za 25000 Kč a efekt stejný, mám praktickou zkušenost s jotul f602, jsou ok, ale nic oslňujícího natolik, že bych byl ochotný zaplatit tak bláznivě přepálenou cenu jen za značku. Je to stejně přetavené ze stejného kovového šrotu jako ty moje.
Ja jsem pred 3 lety koupil krbova kamna KORA 2 za zhruba 12 000,- Kc , vykon 9 kW, kourovod 130 mm, hmotnost 80kg zadni vyvod. Topeni drevem a pilinovejma briketama. Vzhledem k tomu, ze nemam kominovou klapku na regulaci tahu kominu, a muzu regulovat jen privod vzduchu pod toeniste, tak mam vetsi spotrebu dreva. Na celej rok skoro 20 pmr dreva. Musim ovsem dodat, ze topim na 26 stupnu, a vytapim cely dum teplovzdusnymy pruduchy - prizemi a 1. patro to je 7 mistnosti + chodba. Jinak je ve sklepe plynovej kotel o vykonu 25 kW, ale ten jsem vypnul, protoze me plynarny 2 roky po sobe poradne vobraly. 80 000,- Kc za rok topeni, kdyz jsem topil na max. 22 stupnu a jen pres zimu - to je teda darda. Jinak kamna KORA jsou celokovova svarena z trubek a zeleznych plechu o sile asi 5 mm. Maji prikladaci dvirka, spodni dvirka na vybirani popela s regulaci privodu vzduchu pod topeniste a zadni vyvod. Pri spravnem vytesneni nemuzou nikde unikat spaliny. Kamna maji obycejnej litinovej rost, kterej obcas prohrabnete pohrabacem a topi vesele dal. Jsou od Ceskeho vyrobce, a za ty penize, ja bych nemenil. A kdyz celej vecer topim drevem, a na noc prilozim 3 pilinove brikety, zavru uplne privod vzducu, tak 2. den kdyz prijdu z prace, tak jsou v kamnech jeste zhave uhliky, a muzu zase prilozit a topit dal.
Ahoj, jsem rád, že máš kamna co ti vyhovují, a každý kdo to tak má, je šťastný člověk... ano, pokud mají kamna pouze přívod vzduchu pod rošt, je nižší účinnost a větší spotřeba dřeva. Já mám teď kamna bez roštu a nemůžu si stěžovat, resp. ani nejde najít nevýhoda, jsou znatelně úspornější než Lava a jsou i delší intervaly mezi přikládáním, k tomu suprová těsnost a regulace, komínová klapka tu postrádá smysl 😊 stopil jsem předtím cca 8 metrů a teď to bude ještě méně 😊
Obecně dřevo je na topení asi nejvíce šetrné co do opotřebení kamen pokud víte jak přikládat . Uhlí mívá někdy vyšší teploty hoření je dobře koupit kamna na uhlí a pokud chcete topit koksem tak , aby vydrželi i teploty koksu se zárukou výrobce . Topit v kamnech vyžaduje jistou míru zkušeností není to jako zapnout přímotop pod oknem .
Jediné kanadský mám je 5 let a žádný problém a hlavně ta spotřeba dřeva ta je super je pravda že ta cena je větší ale stojí za to a žádný starosti popel v naším po 3 týdnech a vytopym čelí barák 150m mohu jen doporučit kanadský kamna
4 роки тому+2
Díky za skvělé video. Každá kamna mají svoje mínusy. Já mám od haas sohn nordic a též netěsní. Mají velká dvířka kudy přisávají falešný vzduch a která se kroutí. Po dvou topnách sezónách malá prasklina, ale naštěstí ji zakrejí dvířka (přišel jsem na ní 14 dní po záruce). Krycí plech nad topeništěm vydrží ještě tak jednu zimu (čtvrtou) a bude na výměnu. Předtím jsem měl kamna z marketu a vydržela 6 let (je pravda že jsem je též musel opravovat vytvořit nový krycí plech, přivařit držáky na sklo ve dvířkách a pod. ale to mě tady čeká taky. Rozdíl je že v marketu cena 4000 a tady 12000. Se špiněním skla to máme úplně stejně. Ten kamnářský tmel je dobrá věc, ale časem se vydrolí a v místech která pracují teplem dost brzy. Ať se daří kolego.
Jsem rád že se video líbí 🤠 máš pravdu, ale čekal jsem tolik problémů hned první sezónu a vzhledem k tomu, jak jsem jsem zprvu vychválil, tak jsem to teď uvedl na pravou míru... ona levná kamna toho budou mít dost a dá se to vzhledem k ceně trochu očekávat, ale zde už jsem takové banality nečekal... taky s tím máš pěkný trable... ten kamnářský tmel byl mel mit stejnou roztažnost jako železo, ale ani tak moc nevydrží.. no jo, příště půjdu do Jotulek a hotovo 🤠 zdar a sílu!
4 роки тому+1
@@kruldaj Já též čekal že když zvolím poměrně osvědčenou značku a připlatím si že budu mít klid a oni problémy už od začátku. Vzhledem k tomu že mám doma i plynové topení tak příště asi půjdu opět do marketu a budu častěji opravovat. Nechci tě strašit a šířit fámy ale kolega měl Jotulky a byl na tom stejně. Nevím teda tip kamen.
@ já si právě myslím, že Haas Sohn je celkem rozšířená značka ale kvalitativně průměr... no, tak to je pěkné naprd, člověk by měl mít aspoň nějakou jistotu, aspoň u kamen za 50 tis.... ale nemá.. Snad jen doufat že to procento vadných kusů bude menší, ona ta litina může mít vnitřní vady který okem nezjistíš.. a jestli na výstupní kontrole rentgenujou, to fakt netuším... každopádně pokud se bude toto opakovat za rok, žádný domácí úpravy dělat nehodlám a budu tlačit prodejce do vrácení peněz, ať si další kamna strčí za klobouk...
4 роки тому+1
@@kruldaj Nečekal jsem kvalitu apřesně ten průměr ale byl srovnatelný s kamny z marketu a to mě docela nasr. Já kamna používám k přitopení na jaře nebo na podzim a v zimě když jsem doma. V týdnu topím pár hodin a né pravidelně a o víkendu tak 12h. Tak jsem čekal trochu víc.....
Normálně jsem chtěl napsat, že co bys chtěl po levných kamnech. Ale ouha, 19 tisíc nejsou zrovna levná kamna. Za tu cenu se dají koupit pěkné Jotuly. Ty má tcháneček a je moc spokojený. Já jsem potřeboval na chatu sporák na tuhá paliva a koupil jsem levný polský Koper a je to hrůza děs. Při prohlížení videa jsem si na to úplně vzpomněl. Křivá dvířka, nepřesně umístěná díra na kliku, doslova o centimetr vedle, křivě aplikované těsnící šňůry, netěsnosti všude, koroze po dvou letech... atd. A celkové zpracování velmi špatné. Šikovný klempířský učeň by to zvládl mnohem lépe. Prostě ten rozdíl mezi kamny za 8000 a dejme tomu za 15000 je opravdu hodně poznat. Tož tak. Přeji hodně štěstí a pevné nervy. Honza.
Začouzené sklo je od nevysušeného dřeva, je to vidět i na popelu, nejvíce kouří borovice, která se musí sušit rozštípaná 3 roky. Litinová kamna jsou dost těžká a často se převáží v rozebraném stavu. Při sestavování na místě se musí vše zatmelit kamnářským tmelem a zatopit až po doporučené době v návodu.
u kamen na tuhá paliva se nesmí úplně zavřít přivod vzduchu a odvod spalin do komína najednou..je to velmi nebezpečné kvůli možnosti tvorby oxidu uhličitého. šktící klapka do komína musí být konstruovaná tak, aby při zavření zcela netěsnila. proto se jmenuje "škrtící"
Nemohu soudit tento typ kamen, ale otci jsem kupoval od stejného výrobce model Arina. Je s nimi velice spokojen. Žádná závada. Pouze tu pružinku na dvířkách jsem ihned odstranil.
vidím viac problémov - ťah komína, topenie na spodnej hranici výkonu je veľká chyba - je chyba hodiť do veľkej pár polien, potom všetko zavrieť a čakať - aby bol ťah komína musí sa nahriať, kým pec nerozbehnete tak že sa tam drevo splyňuje komín je studený a ešte komplet zavriete prívod vzduchu - to nemôže mať ťah a samozrejme dym sa tlačí do miestnosti.
jak už jsem tady několikrát opakoval, kouř v místnosti byl cítit i při plném otevření všech regulátorů a už jsem fakt nevěděl co s tím a podal jsem reklamaci... to, že ty kamna jsou až moc výkonná je věc druhá, ale je to samozřejmě chyba, topit na spodní hranici výkonu je špatné... co se týká zakouření do místnosti po otevření dvířek, zde bych viděl jako problém konstrukci kamen, protože vůči docela velkým dvířkům je pouze 120mm kouřovod, tudíž nestačí všechno odtáhnout...
Zdravím, stručně... myslím že kamna ok. Co není ok, je to nesmyslné škrcení. Pak to zanáší sklo a způsobí to ,, fouknutí,, zboku kamen. Chápu.. musím škrtit, abych se neupek. Tak to bohužel nejde. Kamna bych prodal a koupil třeba Thorma BOZEN a nemusíte tak škrtit a bude to ok :-).
Víceméně souhlasím, nicméně kamna by měla fouknout nejsnazší možnou cestou, tedy přes přívody vzduchu. Pokud fouknou tam, kde to má být těsně, pak je něco špatně a zřejmě je to důsledek toho, že mi nešly moc regulovat... Už je dávno nemám, už 2. sezónu používám kamna Plamen Trenk, podívejte se na novější videa ;-)
Mám osobně už čtvrtá kamna . Skončil jsem u Upland 27 (už se nevyrábí) . Jsou to vlastně klasická severská kamna jakými si udělal jméno jotul (F 118 , F 602) . Nízké , uzké topeniště , ale hluboké - odhořívají (dlouhý oheň) . Malé dvířka s kličkou , kde se zacvakne za pružný háček . Ve dvířkách je velké otočné kolo . Bezroštové topeniště zaručuje dlouho žhavé - dlouho mezi přikládkou . Při přivírání kola přivíráte vzduch a vzniká špatné spalování a oheň je tlačen deflektorem zpět k dvířkum kde je nahoře na kole sekundár . Je to vlastně první koncepce sekundárního spalování a nejžhavější jsou kamna nad dvířky . Jednoduchá , blbuvzdorná kamna s minimem ovládacích a problematických věcí . Žadný rošt co zničíte , žadný šamot , žádné sklo co mužete rozbít . Jen v principu hlídáte vzduchotěsnost u předních dvířek - bankovka test. Teď se místo nich vyrábějí plamen trenk . ua-cam.com/video/5FagCTjIX7I/v-deo.html Ale už je tam nacpáno sklo které prostě musíte čistit . Měl jsem i jotule f 602cb , kde po pár dnech topení byl šedavý nadech a stejně jsem to musel houbičkou namočenu ve vodě otřít . Jak ty jotule , tak ten plamen trenk jsou pro vás malé (dvoupolínaky) . Tam je větší typ plamen amity. Ty mají také bezroštové topeniště , ale zajímavé je , že mají po bočních stěnách klesající primár , který se tak značně nahřívá . ua-cam.com/video/otLsY26FYYg/v-deo.html U Vašich kamen , u bočních plátu došlo k netěsnosti. Muj dojem je , že rošt byl zaplněn popelem a primár jde pod rošt . Pravděpodobně se tak u této stěny vytvořila cesta primárního vzduchu a palivo tam značně hořelo , čímž došlo k značnému nárustu teplot a deformaci (proto vám to tam netěsní) . Co bych doporučoval je spalinový teploměr na magnetku . Klidně ho dejte na plotnu a teplota by něměla překročit těch 350°c na plotně . Běžně topím na 200°c a krásně to ukazuje teplotu kamen a upozorní vás na přepálení kamen . www.ventilatornakamna.cz/produkt/magneticky-teplomet-na-krb-kamna/
Ještě doplním , že hlavní učel toho teploměru , je vlastně čas kdy po zatopení najedou na správnou teplotu (těch 200°c) . Tehdy dojde k zplynování a mužete je přivírat na pul , až 1/8 a kamna začnou žhavit a splynovat dřevoplyn . Pak z komína se nekouří a jen kamna brumlaj . Právě u uzkých kamen jako mám já se to děje na velice malém prostoru a jedou tak na relativně malý výkon dlouhou dobu .
Děkuji za tak obšírný komentář :-) Tato kamna znám, ale odradil mě jejich vzhled... což samo sebou nemá s funkčností nic společného. Ano, teď už se na to dívám stejně, čím víc ovládacích prvků, tím hůř, vzniká víc netěsností a větší šance, že s tím lidi budou špatně topit... samozřejmě, bezroštové topení je také hlavní doménou kanadských kamen, nad kterými jsem také uvažoval, ovšem tak vysokou pořizovací cenu jsem nemohl akceptovat... Ten nahřívaný přívod vzduchu u Plamenu Amity je podle mě kvůli sekundárnímu spalování dřevního plynu.. I tak si myslím, že by nám stačil ten Trenk, protože Lavy mají 12,5 kW a musím jet pořád na minimální výkon, abychom se neupekli... Vaše doměnka by dávala smysl, ovšem tak to nebylo. Sám nevím, co se vlastně stalo... Rošt prohrabuji před každým novým topením, nikdy jsem kamna nepřetápěl, vždy je jen dostanu na provozní tepotu a poté udržuji minimální výkon. Právě k tomu účelu používám magnetický teploměr na kouřovod, tedy zejména kvůli teplotě spalin, aby mi nedehtoval komín... Zrovna před pár dny byli u mě chlapi, kteří mi prováděli záruční údržbu na kamnech a jejich názor byl, že se prostě v tom místě tmel mohl vydrolit a pak to tam může foukat, takže kamna odstrojili a přetěsnili... tak uvidíme, jak to pomůže ;-)
@@kruldaj Asi jste se nedíval na to video s amity. Ty mají sekundár pod deflektorem a nahřívá se vzduch stejně jako u vašich kamen v zadní stěně . Ale amity a tena mají boční stěny dvojité a primár je ovládán shora z plotny kde klesá do topeniště a ustí až dole u dna topeniště . Z toho je v principu loudavý líný oheň . Jinak chápu , že kamna jsou nábytek a musí se líbit a hodit do interiéru . Možná ale máte pravdu , že stačily by vám klidně ty trenk . To musíte vědět vy . Mě u tohoto typu kamen (upland) vyhovuje především topeniště na dlouhá polena . Řežu tedy na 45cm polena a to je dost velký rozdíl , oproti 30cm. Jinak dodavatel je tedy super . Postavil se k vašemu problému čelem a kvituju , že je spravil . Jinak co se týče kanadských kamen , tak uvědomte si že my známe nominál a tak testujem kamna. Seveřani , američané a australáci testují na více rychlostí hoření a spíše výkon kamen určují podle velikosti topeniště. Tudíž i stažené na minimum nebo naopak na maximum musí hořet čistě a nezajímá je tedy učinnost (tu ovládá obsluha kolik tepla pustí do komína) , ale emise a tedy saze co jdou z komína . Ještě poznámka . Teď vlastně muíte znova zaběhnout kamna , aby se vám ty boční desky a tmel sedl . Tudíž udělejte první tři menší zátopy s narustající teplotou . Poprvé na plotně 100°c a nechat zchladnout , pak 200°a pak 300°c . Byla by škoda zas je poškodit.
@@jandobes8970 Ano, díval jsem se na ty Amity, ale nemyslím si, že by umístěním primáru byla dána "loudavost" plamene. Pouze dle mého názoru roste lehce účinnost kamen při provozu na primár, protože je přiváděn předehřátý vzduch a né vzduch pokojové teploty... U kamen Lava používám primár prakticky jen pro rozjezd, dále reguluji sekundárem a komínovou klapkou, takže o snižování účinnosti nemůže být řeč... Ano stačily by nám kamna o nominálu 9kW, zbytečně silná kamna pak akorát trpí...Původně jsem měl asi 25kW trubková kamna, kam se vešly polena 60 cm :-D … Jestli je dodavatel super nebo ne, neumím moc posoudit. prostě se zachoval tak, jak se očekává, když nastane problém v záručně době, notabene už někdy v polovině 1. topné sezóny! A to nehledě na to, že těch problémů bylo více, toto jsou již druhá kamna, protože jak jsem zmiňoval, v prvních chyběl jeden komponent a kamna mi byla vyměněna kus za kus. Kdyby byl dodavatel tak super, mohl ty kamna před odesláním aspoň zkontrolovat... A ještě k té záruční údržbě, určitě není na 100% jisté, že to spravili, to se uvidí po pár prvních topných zkouškách a jsem s dodavatelem domluven, že mu dám vědět, zdali údržba pomohla nebo ne... Ano, u těch kanad vím, že počítají výkon jinak než v Evropě, ale existuje jistě nějaký ekvivalent, podle kterého určitě jaký výkon je na naše podmínky potřeba... Záběh kamen mi tak nějak došel, zvláštní, že o tom mluvíte vy, já to tuším, ale dodavatel se o tom ani nezmínil.. přeci nemůže tušit, že jsou všichni odborníci... Jen pro upřesnění, kamna jsem zabíhal přesně dle návodu, topím pouze zcela vyschlým kvalitním dřevem, nikdy jsem je nepřetopil, takže jsem si zcela jistý, že jsem je já nepoškodil...
V roce 2013 jsem koupil krbová kamna Krbová kamna GRAND MAX PLUS s výměníkem a žádný problém fungují do dnes. Občas mám černé sklíčko, ale vydrží dlouho čisté. tehdy stály cca 30 tis. asi nemá cenu moc šetřit na takových věcech.
Já mám grand max s výměníkem. Ale bylo to to samé, "dodělej si sám". Kamna sice byla výborně těsná, ale společná dvířka pro přikládání a velice malý popelník, málo hluboký spalovací prostor, přepážka, co zábranuje padání popele při přikládání nedostatečná a absolutně katastrofální čištění od sází z prostoru kolem výměníku. Jsou to kamna tak z roku 2005. Všechny závady jsem teda postupně odstranil, ale teď jsou to úplně jiná kamna a to člověk nechce, když si je kupuje, aby musel něco předělávat. 🤔 Takže ani ten Haas sohn není záruka. Moje zkušenost.
Kamarádka je má a vy topí s tím celou chalupu. Tobě špatně táhne komín. Ve starým sporáku byly fuky 1cm a nic nekouřilo. Jsou to dobrý kamna s velkým výkonem. Nesmýš kolem toho chodit s lupou.
Komín je v pořádku, měl jsem tu kominíka na revizi, mám 6m vyvložkovaný nerezem... S lupou kolem nechodím, na smrad ji nepotřebuješ, v porovnání s novými kamny byly zjevně netěsná a regulovat komínovou klapkou... Ale jak jsem zde už několikrát zmínil, zřejmě jsem měl špatný kus, na tyto kamna jsou obecně dobré ohlasy... S novými kamny Plamen Trenk jsem naprosto spokojen
Já si myslím, že závady s únikem vznikají tím, že ty kamna moc škrtíte. Není v nich potom dost vysoká teplota spalování, kamna víc kouří a někdy se i plamen ztratí. A hromadí se v nich dřevoplyn, když potom dosáhnete spalovací teploty, dřevoplyn se vznítí, vznikne tlak a kouř si blafne všemi netěsnostmi ven. Ty netěsnosti jsou normální, jelikož spaliny jsou běžně vytahovány tahem komína ven, takže při běžném používání těmi netěsnostmi nejdou. Mluvím z vlastní zkušenosti. Lepší je podobné situaci předcházet a kamna neškrtit, spíš nárazově vyvětrat vedro. Jsou prostě dost silné. Sám mám 11kw kamna a topíme jenom s nimi. Dům nezateplený. A když je přes noc -15-20 , tak je to zase dobré, protože to fakt vytopíme. Jinak to škrtím taky, Ale čoudí to někdy.
Tohle už je hodně staré téma, tyhle kamna už dávno nemám, kouř byl cítit i bez jakéhokoliv škrcení... Trenky jsou rozhodně super volba a ideální náhrada, která mi na míru pasuje co do výkonu, tak i do úspornosti a intervalů přikládání, mrkněte na má novější videa 😉
@@cutteraro2982 houby zle 😉 jinak s tou netěsností je to jak říkáte, většina starých kamen je má a dokud nejsou zahřátá, uniká tudy nějaký kouř a je to citit... u novodobých kamen s vysokou účinností by to tak ale zpravidla být nemělo, protože ty disponují primárním, sekundárním a někdy i terciárním přívodem vzduchu a je tedy kontraproduktivní, aby se do kamen dostával jinudy, stejně tak aby šly spaliny jinudy než komínem...
Ano, to je správná úvaha, nicméně jinak ta regulace moc nefungovala, špatně to spalovalo a strašně se špinilo sklo... když jsem chtěl rozumně čisté spalování s menší intenzitou hoření, jediné co pomáhalo, bylo snížení tahu komína... s odstupem času vidím, že čím víc regulátorů, tím hůř...
tak od začátku. Koupil jsem si Guča kamna s výměníkem v únoru letos. Zatím bez jediného problému. Oproti OLYMBERYLům co sloužily 14 let jedou. Jediné co je, že fakt jsou předimenzovaná o 4-6kW oproti tomu co hrázděnka z 17 století potřebuje. Pokud je dusím, jako Vy dehtují. S tím neuděláme nic než najít jak topit. Což se mě povedlo, ale není to dokonalé. Prostě jednou za 3 dny čistím sklo. Pravda je, že topím i briketami z uhlí a tam mám litinový kruh 15cm vysoký o něco větší než otočný rošt a do něj přikládám. Zatím to fungovalo jaro a konec srpna a do teď. Kamne jedou na cca 6-8kW a nedehtují. Nevím jak suchým dřevem topíte, ale ty potvory jsou citlivá na vlhké dřevo a jedno poleno borovice zasviní sklo jak hrom. Netěsnosti vrchního tálu nemám a to že když zavřu všechno a v kamnech je oheň tak kouří ven? To snad je normální. Když zavřu kom. klapku a začnu je dusit tak se nebudu divit, že nespálené spaliny bafnou a pokud na tom tálu nemáte 50l hrnec vody můžete malovat. Mě nadskočily když jsem do nich nasypal mísu slupek od ořechů a to blafnutí málem vysunulo trubku ze zdi. Ječtě že mám jištění cípanty. A myslím, že to blafnutí zvedne i ten hrnec. Netěsnosti na plášti nemám, asi ten výměník v kamnech to vyřešil? osobně 7O% vašich připomínek proti kamnům se vyřeší pokud se v nich naučíte topit. Mě oproti OLYMBERYLům se zdají a) úsporná o třetinu b) díky odděleným dvířkům perfektní na obsluhu c) perfektně se čistí. Výhrady? citlivá na tah komínu (ta 120 roura je na hranici, být 150 asi by méně zakouřily při nesprávném přikládání, ale pp by poleno vylétlo na střechu) popelník na těch lyžinách je sic velký, hurá, ale tak každý 3 týden vysávám z okolí popelníku popel. A nakonec, při umývání skla se čistící prostředek s tím sajrajtem (dehet a comp.) dostává jak do těsnění (a to tvrdne a pak se zapeče a blbě těsní a ten čistič jako by odbarvuje okolí dvířek u pantů a vrch dvířek popelníku. rada je jediná, sem tam na hadr silikonový olej a otřít a po sezoně černidlo na krby a pěkně namazat a fertig. p.s. Olymberyly ze mne dělaly blbce jednu sezonu. Tyhle mne chtěly rozbrečet po týdnu když jsem "malinko" zapomenul a naložil je 4 bukovými poleny když venku bylo 14°. Ten fofr jak jsem otvíral okna a oboje dveře a cpal větráky k radiátorům už nechci zažít.
Díky za obsáhlý komentář 🤠 bohužel zatím byla prd zima, takže ikdyž je výkon kamen správně spočítaný, tak na takovou "zimu" je to móc... právě proto abych je nemusel furt dusit, topím 2 až 3 polínky, prostě aby to bylo vůbec schopný hořet... i tak ale musím čistit sklo častěji, jako vy, protože zkrátka teplota není tak vysoká... co se týče dřeva, samo sebou topim suchým, potíž je s tou borovicí, ta ať je suchá nebo ne, je strašně smolnatá, obecně se na topení moc nehodí, protože při hoření úplně prská... zato super hoří i dlouho, oproti smrku, taky jsem měl tu čest 😁 ... neřeším to, že kamna naložím a úplně zavřu, to je jasné, já řeším netěsnost na 50% přivření tahu, při topení 2 polínky, na začátku topné sezóny, tato netěsnost nebyla... takže to není tím, že bych neuměl topit... pokud kamna neumí fugovat a kouří do místnosti při sníženém výkonu, pak výrobce by tam ani ty regulační prvky neměl dávat... zajímavé, že mluvíte o tom abych se naučil topit a sám topíte skořápkami a uhelnými briketami... ty tam vůbec nepatří a právě kvůli tomu se můžou kamna poškodit... dvoje dvířka jsou super, suprově se roztápí, i ten velký popelník... ještě k tomu výměníku, je to část která permanentně ochlazuje topenište, takže se špínění skla nikdy úplně nezbavíte... proto např. kanadská kamna výměníky vůbec nemají..
@@kruldaj Co se týče borovice , tak naopak je to perfektní zplynující palivo . Jen mě krásně sekundáry brumlaj . Tam prostě je potřeba správná teplota (jak jsem udával na teploměru) a hlavně sekundární vzduch do plamene . To často mají kamna blbě konstrukčně provedeno a z komína jde kouř a logicky i špinavé sklo .
@@jandobes8970 to se nevylučuje, borovice krásné hoří, i zplynuje, ale fluše kolem smůlu a hrůza... a jestli u vás ne, tak máte asi nějakou kouzelnou borovici 🤠 co máte za kamna?
Ty skořápky jsem tam přidával postupně po půl lopatce. To bylo ok. Jenže poslední "zbytek" jsem tam hodil z mísy a neuvědomil si že se rozhodly po celém topeniště. A po minutě kamna se profoukly jen to zahucelo. Barák smrdel 3 hodiny. A já mám v oficiálním návodu ještě topení ANTRACITEM😉🤪 až po rozhovoru s prodejcem to smazal protože jsem ho upozornil na to co antc. vlastně je. Uhelné brikety jsou v pohodě, v originálu ve Slovinstine od firmy je to i napsané. Problém je s certifikaci pro Česko. A mrkněte se na výhřevnost tvrdého dřeva a KUB. Ten rozdíl je malý a stále je lepší KUB než narvat suchý akat a zírat na kamna rudochy. Pravda "prosté luční kvítí" napere dvě uhelky briket a má z kamen jaderný reaktor. To naučení se v těch kamnech není rypnuti, ale konstatování že byť kus litiny stále z nás udělá jelito🤪🤸♀️
Jestli na konec není lepší si připlatit za "pravou" kanadu...sice je to průměrně cca 40 000kč, ale samozřejmě i mnohem více - až 110 000kč. Zatím jsem nezaznamenal podstatnou stížnost na jejich funkčnost. Ale chápu, že dát za "blbý kamna" takovou raketu je docela na zváženou a že lidé hledají alternativy.
Řeknu vám, kdybych ty prachy měl, tak se ani nerozmýšlím a jdu do nich, ale bohužel situace je jaká je... znám člověka, který je v našem regionu výhradní distributor kanad a potvrdil mi, že 100% stížností na funkčnost bylo zapříčiněno špatnou obsluhou... já mám momentálně rozjeté reklamační řízení s tím, že už mám objednaná jina kamna - Plamen Trenk, stojí cca polovinu a měly by (doufám) vyřešit všechny trable, které mě se současnými kamny potkaly... když se poštěstí, bude video 😉
@@kruldaj No bohužel jsou až nesmyslně drahé, ale spíš to je nízkými platy v Čechách. Ono je dost trapný, když uděláte rekonstrukci chalupy za milion a 1/10 té ceny je sporák...Můj známý o kterém mluvím, je však nadšený, je to fanda do takového toho přírodního, nebo natur bydlení a mimo jiné tam má sporák (nevím teď značku) výrobce je Kanada nebo USA a ten tedy stál asi 115 000kč. Pokud pominu cenu, tak to provedení je naprosto profesionální, je to vymakaný, krásně to hoří, oplach skla je skutečně funkční, no prostě pohádka. Vytápí tim asi 150 m2 má tam ještě rozvod teplého vzduchu do patra. Peníze tedy řešit nemusel a díky tomu je ta chalupa jako z pohádky. Ty vaše Plamen, to jsou zase nějací Chorvati, nebo tak něco, ne? Tak snad budete mít štěstí.
@@MrKVETAK Tak ona ta cena není nesmyslná, vzhledem ke kvalitě, funkčnosti a životnosti to celkem odpovídá... Ano, Plamen jsou Chorvati, Guča zase Srbové, jsou to tam ty končiny :-) Uvidíme, doufám, že budou OK, jsou celkově jednodušší, skládají se z mnohem menšího množství dílů a dvířka prý super těsní, a naštěstí stojí relativně málo.. tak doufám, že další kamna budou až kanady ;-)
@@kruldaj Zdravím . Tak koukám , že jste se rozhoupal ke změně . Pokuď pujdete do těch plamen trenk , tak se zajímejte o novější provedení , které má zadní dvojitou stěnu se sekundárem ua-cam.com/video/IKjGLtqBCBQ/v-deo.html Princip je vám jistě jasný . Při zaběhnutí postupujte jako vždy s rozvahou . Spalinový teploměr dejte na plotnu , nebo čelo kamen nad dvířky . Při prvním zatopení jen drobné a kamna roztopte cca na 100°c . Dvířka nechte nedovřená , at se nepřilepí šnura a nechte pak zchladnout . Po druhé více paliva a na cca 200°c . To už přivřete dvířka a občas je otevřete at skontrolujete tu těsnící šnuru. Zase zchladnout , a pak už roztopit na 300°c naplno :-) . A kamna jsou zaběhnutá. V týdnu jsem zatápěl na chaloupce a mám infrateploměr z lídlu . Kamna jsem rozběhl na 380°c na plotně a do komína šlo 280°c (takže do komína 600°c spaliny) . To nasekáte pár let starého smrka na cca 6cm pruměr štepiny a příkládáte po 4 kusech. Přivřeno na 1/6 vzduchu (mám to velké kolo) a během hodiny kamna jen valili teplo . Problém pak je že se dřevo odplynuje a vzadu zustává halda žhavého . Normálně by žhavé člověk nechal pomalu vyhořet ,a pak přikládáte až za pár hodin až se udělá místo . Ale pokuď potřebuji výkon , tak tam hodím jednu štěpinku a otevřu vzduch napul a žhavé vyhoří . Sice takzvaně jde hodně tepla do komína , ale na chalupě potřebuji výkon a až je natopeno , tak tam pak mužu kamna jen šolíchat a nechat odhořívat . Tak ať se daří a jsem zvědav na nová kamna.
Tak jako kamna od tohoto výrobce bych si v životě nekoupil, to už bych spíš více investoval, a koupil třeba kamna od českého dodavatele jako je třeba HS Flamingo. :)
On to asi nebude špatný výrobce, nedělá vyloženě špatný kamna, snažil jsem se zjistit co nejvíc a nikde žádná špatná zkušenost... spíš jsem měl smůlu na špatný kus, a už na základě toho nemůžu kamna doporučit... u HS Flamingo jsem jsme nějaká negativa našel, především dělají plechová kamna, ne litinová...
Je možné že mám opravdu smůlu na špatný kus, protože jak jsem zjištoval před koupí, kamna se prodávají už řadu let bez konstrukčních změn... prodejce se dušoval, že je tohle první takový problém, ale s tím víme jak to je, nikdo nebude dělat špatnou reklamu svému produktu... kamna prošla údržbou přímo od prodejce. Po zátopu bývá cítit kouř, i se všemi regulátory otevřenými, až do doby než se dřevo rozžhaví doruda... prodejce přeposlal moji stížnost výrobci, asi nemá pravomoc vyřizovat reklamace, momentálně se čeká na vyjádření...
@@kruldaj zatím to s kouřem mém tak půl na půl. Podle mne je problém ten 120 kouřovod. Pokud fakt komín netahne jak lokomotiva tak ty mrchy zahuli. Nechávám je na fest vyhoret, pak otevřu popelník, nechám je nadechnout a pak vše zavřu a pootevřu dvířka 5 - 10 vteřin počkám a laduju a stejně někdy zasmrdi uvidím v zimě až bude zásadní rozdíl mezi teplem komína a venkem. A nebo se to naučím 🤸♀️😉
@@yettijilove vám to také kouří do místnosti? kouřovod 120 nemůže být problém, pouze tím lehce snížili rychlost hoření, aby dosáhli vyšší účinnosti kamen, tedy to je jediná evoluční změna, kterou kamna prodělaly, původně byl vývod 150mm... nicméně není možné, aby za správné těsnosti a čistém komínu šly spaliny jinam než do komína, tento průměr vývodu používá spousta jiných kamen a pochybuju, že všechny budou mít tento problém... samozřejmě se nebavím o otevřených dvířkách, pokud nejsou uhlíky, vždy to kouří dovnitř ikdyž to udělám jak popisujete... a za další, kamna musí být schopná normálně fungovat při regulaci regulačními prvky, samozřejmě při logickém regulování... ale jak říkám, mám problém ikdyž je vše naplno otevřeno...
Jasně, litinová udírna 😂 to by byl dobrej bazmek... ty jsi nějakej nedočkavej ne? 😁 dočkej času, udit budu v pátek, video bude následně 😉 uvidíme kdy to stihnu
Tak se napřed podívejte na celé video, než začnete soudit a urážet... Recenzi jsem dělal pouze na základně mé vlastní zkušenosti a podle nejlepšího vědomí a svědomí, pro mě za mě si ty kamna klidně kupte... pokud máte lepší zkušenosti, můžete být rád...
😂😂😂😂chapu te ale musim se smat kamo prave pro to jsem si koupil Kanadsky krbovy kamna s dozivotni zarukou sklo ciste popel vymetam 1x za tyden obsluha 2xaz 3x za den .Pro to kdo si koupi.levne kamna pak se tlucou do hlavy👍
Takhle se posmíváš všem, kteřá si nemohou dovolit koupit to nejlepší? ... Pokud mi budeš dělat sponzora, klidně si kanady koupím taky ;-) 20 tis. není zas tak málo, existují kamna o mnoho levnější... proto bych nečekal, že budou problém již první zimu.. co máš za kamna?
@@kruldaj neposmivam jen je to usmevne ja sy na Kanady musel vzit pujcku pac s rozvodama s nerez kourovodem obestavbou me vyslo na 140tis.Nejsem blbecek to pousmani je prave prirazene k tomu ze jsem se nenechal ukecat do levnych sragor a sel si svou myslenkou.Pokud bys nekdy chtel kontak na pana co dela kanad, je normalni drzi slovo je fer prijede i kvuli blbosti tak ti poradim.Ja protopim za zimu 3-4m dubu topim tak od konce rijna do konce dubna cena dreva je cca mezi 800kc/m az 1000kc/m hlavne tvrde drevo do techto kamen musi byt vyschle a to ne jak kazdej pise 25% ale neco mezi 10 max do 15% pak to hori ja ma.
@@kruldaj jo a ja ohledne kamen a vytapeni jsem zjistoval 4rok jezdil jsem sude mozne myslim si ze klasicke kanady tak jak mas ted ry tve kamna by te vysli ccca max 30tis kc to je jen o 10tis vic to uz za to stoji ne.To si radeji 10 pujcim nez se trapit
@@c.g.hboilies1336 Já právě řešil to samé, vložkování komína a taky jaká kamna, kdyby mě netrápily peníze, bez rozmyslu jdu do kanad... právě pán, který mi dělal komín, prodává kanadská kamna, u něj je snad jediné zastoupení Vanellus v libereckém kraji. Kamna má cca od 40 tis., ale bohužel, už mám 2 půjčky a brát si další, to by mi zlomilo vaz... jinak dřevo mám svoje, nekupuju, cca půl na půl tvrdé a smrk...
@@kruldaj jj tak to plne chapu ja jsem zas zastani nez kupovat neco o cem nejsem presvedcenej nekoupim radeji nic pokud to neni nutnosti a pockam ,kanady jsou vyborne ale me se osvedcuje tvrde drevo dyl vydrzi vetsi vyhrevnost ale nac nostit drevo do lesa kdyz mas svoje to plne chapu👍
(upravena verzia po vasej odpovedi) ano suhlasim, treba slabšie kamna a asi nejsť pod polovičny vykon.... lebo pri takej velkej masine na male obratky sa deju taketo veci.. liatinove kachle potrebuju vyššiu prevadzkovu teplotu a aby dobre splyňovali.. lebo trpia podchladzovanim pre svoju efektivitu vydaja tepla.. liatinove kachle davaju okamžite teplo dnu ale môžu paradoxne podchladiť reakciu splynovania dreva a dymia.. tesne kachle sa reguluju najpresnejdie asi len privodmi vzduchu... klapke by som sa pri netesnych kachliach vyhol... plynom sa nema braniť von tam kde citit kachle ze dymia. len nech idu plyny aj s tou nutnou trochou tepla prec.. podtlak tahu je nutny neustale a to sa dotuje drevomm ned asa to moc obist.. nejake straty tepla su nutne..... silny teply čisty komin robi aj v mierne netesnych kachlach podtlak (doplnam ak je vacsi ako vyvod spotrebica) a prudenie vzduch v izbe by malo byt len smerom cez spary v peci ku kominu, ak to ide von je to dvokaz ze tie tlaky a prudenie na periferii kachli su uz v bode nula a dym sa odpaja a ide vo izby.. od hlavmeho prudu spalin sa dym oddli a hlada lahsiu cestu odporu.. niekedy je to aj vonkajsimi tlakovymyi ukazovatelmi ked je nizky tlak alebo kominu vadi vietor a pod...
Vážený pane, kamna byla v normální provozu, tedy zplynování běžně probíhalo, i komín byl dostatečně zahřátý, ani stopy po dehtu... a jak už jsem někde níže uváděl, i při úplném stažení primárního vzduchu kamna jedou jako splašený, takže je dál nutné přivírat oplach skla nebo klapku (tak stojí v návodu k obsluze) takže tím je jasné, že se sklo špinit bude... a komínová klapka je naprosto standardní regulátor, zejména pro lidi s dlouhým komínem a velkým tahem, právě aby všechno nevylítalo komínem... to, že je to hloupost, si zřejmě myslíte jen vy, protože spousta lidí ji používá, někteří dokonce musí, a kdyby to bylo jak říkáte, tak by někdo dal do vyhlášky všeobecný zákaz používání této klapky... nutno dodat, že tato klapka i pří úplném zavření uzavírá zhruba 70% průřezu, právě kvůli bezpečnosti... a znovu opakuji, k reklamaci těchto kamen jsem se rozhodl až po tom, co mi byla provedena údržba a kamna začaly být cítit i při všech plně otevřených regulátorech (včetně komínové klapky), rozhodně jsem tímto videem nechtěl výrobce nějak bezdůvodně poškodit... To je raději lepší mě hned odsoudit a prohlásit, že neumím topit, bez toho aniž byste znal všechny fakta, že? Mě se zase nelíbí váš přístup. Pořídil jsem jiná kamna, také litinová, a fungují bez jakéhokoliv problému, což je divné, když podle vás neumím topit v litinových kamnech...
@@kruldaj dakujem Vam za odpoved... len dodam ak dovolite...kazdopadne stale s toho vychadza ze ako ste aj vy spomenuli ze bolo to zariadenie bolo predimenzovane ako voci vasej potrebe tepla tak asi aj ku tahu komina aj ked bol teply...lebo ako pisete: ,, kamna začaly být cítit i při všech plně otevřených regulátorech (včetně komínové klapky)" tak potom asi komin nestacil aj tak vytvoriť podtlak ...lebo komin ma mat nadbytok podtlakovych teda vytahovych pascalov, aby to zvladol tahat hravo i za cenu velkeho blcania paliva alebo za cenu par percent netesnoti.. ved sporaky kedysi boli moc netesne ale kominy boli na 20x20 , 40x40 cm.. preto som pred mesiacom pri (sic neskorej ale dobre prevedenej) stavbe komina predimezoval komin na 160mm voci spotrebicu 120mm, tesnost piecky ktoru som sam zreparoval (Filakovo FilexH) a prirobil aj na bocne prikladanie pocas chodu z boku 20x20cm masivne dvierka.. a nie prednymi presklenymi dvierkami ktore samozrejme vzdy predtym zadymili.. posunul som aj tie nizsie oca 10 cm do zony ohna nie dymu.. a uz nedymia ani pri celkovom otvoreni pocas prevadzky ked horia.. mozem si opekat slaninku na razni ako v hore... v obyvacke...lebo som postavil super komin av setko prertal a vyladil. (po rokoch skusenosti s prerabkami piecok..).. som dosiahol taku tesnost ze ked som vsetky privody zavrel 2 kahance v krbopeci ochvilu zhasli... ak je pec takto tesna (opacne garde ak oste pomenu ls otovreni vsetkych vzduchov..) potom pri uzavreti vsetkych privodov vzduchu mi komin ..nerozkazuje" ale privodmy ja jemu.. tak kominova klapka nema premna moc vyznam.. nie som jej zastanca.. zakazana nie je :-).. kazdopadne ja moj prispevok vyssie som upravil aby bol vyvazeny.. nech tu nevadi... (ak ho ale zmazem tak sa strati toto vlakno).. Som rad ze ste konecne spokojny a dufam ze urobite aj receziu na Trenk lebo sa chystam jeden si tiez zapojit, mam ho v dielni rok a kuril som v nom 2x .. kupil som ich za cca350e lebo majitelovi dymil pripojeny na poschodi atd.. boli celkom nove.. no nekupte to tak lacino... Kedze som tu hladal nejake cesko slovenske video a recenzie na Trenk vyslo mi vase video a potom len Ruske.. PS: obdivujem vyrobcu ako promtne konal (po roku by som asi ako klient nemal moc guraz pytat peniaze nazad v plnej sume.. ale by som ich strelil lacnejsie inemu zaujemcovi .. ludia stale piecky hladaju .. niekomu by pomohli ako akcia... robil som v strojarskej firme a podobne reklamacie mozu byt velmi stratove... ja volim pri kupe bazar...( sam kupujem piecky sporaky s druhej ruky s vyraznou zlavou po roku chodu a vzdy sa take najdu .. potesi ked kupim dobru piecku s minimom oprav a zabehnutu o 1/3 az 1/2 lacnejsie) Peciam a ich teplu zdar!
@@RobertRobert-xs9ep ano, je mi to také divné, mám komín 6 metrů, průměr 160mm vyvložkovaný nerezem, proto ještě sháním kominíka aby mi změřil skutečný tah komína. Kamna, resp. jejich výkon byl volen přímo na tepelnou ztrátu domu, nicméně pri výpočtu je uvažována teplota -18°C, což je na dnešní poměry naprosto nereálný mráz... v pořádku, příspěvek jste mohl nechat v původním znění, já jsem se také nechal unést, omlouvám se... ano, reklamaci jsem vyřešil k mě plné spokojenosti, ony byly od začátku nejake problémy, výrobce vrátil celou sumu, takže jsem přišel jen o 2 dny dovolené 🤠 ono se moc opravdu dobrých kamen na bazarech neprodává, lidé se jich logicky nechtějí zbavovat, nevím co bych řekl někomu, kdo by je chtěl ode mě koupit... jsou super ale už je nechci 😁 ty nové Plamen Trenk jsou zatím super, po sezóně bude recenze 😉 ať se daří a hezké svátky
Je možné že mám opravdu smůlu na špatný kus, protože jak jsem zjištoval před koupí, kamna se prodávají už řadu let bez konstrukčních změn... prodejce se dušoval, že je tohle první takový problém, ale s tím víme jak to je, nikdo nebude dělat špatnou reklamu svému produktu... kamna prošla údržbou přímo od prodejce. Po zátopu bývá cítit kouř, i se všemi regulátory otevřenými, až do doby než se dřevo rozžhaví doruda... prodejce přeposlal moji stížnost výrobci, asi nemá pravomoc vyřizovat reklamace, momentálně se čeká na vyjádření...
My máme tyto kamna už 6 let a zatím žádná závada,asi opravdu špatný kus
Dobrý den, pane Krluši, náhodou jsem narazil na Váš příspěvek...... 😇🤕
@@stepanparma8124 Dobrý den, to jsem kupoval přímo od vás ? :-)
Díky :)
Kamna se kupijí od firem ze státu kde v zimě je fakt zima. Tedy Norsko,Švédsko,Kanada. A možná ještě z Polska. Ale to si je jeďte vybrat k nim. Poláci kotle a krbovky fakt umí.
Igotherm Tumba, pořídil jsem je za 7500 Kč před pár lety a velká spokojenost. Běží v nich velmi záživný program, mnohem lepší, jak v televizi. Jediné co je na houby, je táhlo na otáčení roštu, to je k ničemu - akorát na parádu, ale to mně nevadí, popel stejně prohrábnu mnohem rychleji a lépe lopatkou. Sklo se krásně samočistí, když se stane, že se o něj opře poleno a začerní ho, zabere to poté pár minut, aby se samo znovu vyčistilo. Aby sklo bylo fakt pěkné, očistím spíš takový lehce šedo bílý šlem na konci sezony. Ale nebylo by třeba, akorát jsem asi moc přepečlivý. Popelník je malý, ale to neberte jako neduh, ony celé tyto kamínka jsou velmi malé, takže to jinak nejde. Když se v zimě topí celý den, před dalším zátopem je třeba jej vysypat. Od výrobce je k němu taková nasazovací rukojeť, funkčně ok. K příslušenství patří ještě rukavice a štětec na jemné ometání. Popel je pěkně spálený, jen s velmi málo hůře spálených kousků. Ty zůstanou na roštu a přepálí se při dalším topení. Popel totiž využívám na hnojení na zahradě, proto jej chci jemný. Čtvrtou topnou sezonu jsem si všimnul, že na pár místech lehce prolínají známky koroze, ale kdo o tom neví, nevšimne si, jak málo je to vidět. Až to bude vidět víc, přeběhnu to kamnářskou barvou a zas budou ok. Deflektor na rozptýlení plamene je prakticky netknutý, když by se za pár let propálil, za mrzký peníz mi ohnou zámečníci kousek 4mm plech či co to je za sílu a roky to pojede dál. Musím říct, za daný peníz jsou zlatý. Obdobné jotuly f8 by byly za 25000 Kč a efekt stejný, mám praktickou zkušenost s jotul f602, jsou ok, ale nic oslňujícího natolik, že bych byl ochotný zaplatit tak bláznivě přepálenou cenu jen za značku. Je to stejně přetavené ze stejného kovového šrotu jako ty moje.
Ja jsem pred 3 lety koupil krbova kamna KORA 2 za zhruba 12 000,- Kc , vykon 9 kW, kourovod 130 mm, hmotnost 80kg zadni vyvod. Topeni drevem a pilinovejma briketama. Vzhledem k tomu, ze nemam kominovou klapku na regulaci tahu kominu, a muzu regulovat jen privod vzduchu pod toeniste, tak mam vetsi spotrebu dreva. Na celej rok skoro 20 pmr dreva. Musim ovsem dodat, ze topim na 26 stupnu, a vytapim cely dum teplovzdusnymy pruduchy - prizemi a 1. patro to je 7 mistnosti + chodba. Jinak je ve sklepe plynovej kotel o vykonu 25 kW, ale ten jsem vypnul, protoze me plynarny 2 roky po sobe poradne vobraly. 80 000,- Kc za rok topeni, kdyz jsem topil na max. 22 stupnu a jen pres zimu - to je teda darda. Jinak kamna KORA jsou celokovova svarena z trubek a zeleznych plechu o sile asi 5 mm. Maji prikladaci dvirka, spodni dvirka na vybirani popela s regulaci privodu vzduchu pod topeniste a zadni vyvod. Pri spravnem vytesneni nemuzou nikde unikat spaliny. Kamna maji obycejnej litinovej rost, kterej obcas prohrabnete pohrabacem a topi vesele dal. Jsou od Ceskeho vyrobce, a za ty penize, ja bych nemenil. A kdyz celej vecer topim drevem, a na noc prilozim 3 pilinove brikety, zavru uplne privod vzducu, tak 2. den kdyz prijdu z prace, tak jsou v kamnech jeste zhave uhliky, a muzu zase prilozit a topit dal.
Ahoj, jsem rád, že máš kamna co ti vyhovují, a každý kdo to tak má, je šťastný člověk... ano, pokud mají kamna pouze přívod vzduchu pod rošt, je nižší účinnost a větší spotřeba dřeva. Já mám teď kamna bez roštu a nemůžu si stěžovat, resp. ani nejde najít nevýhoda, jsou znatelně úspornější než Lava a jsou i delší intervaly mezi přikládáním, k tomu suprová těsnost a regulace, komínová klapka tu postrádá smysl 😊 stopil jsem předtím cca 8 metrů a teď to bude ještě méně 😊
Obecně dřevo je na topení asi nejvíce šetrné co do opotřebení kamen pokud víte jak přikládat . Uhlí mívá někdy vyšší teploty hoření je dobře koupit kamna na uhlí a pokud chcete topit koksem tak , aby vydrželi i teploty koksu se zárukou výrobce . Topit v kamnech vyžaduje jistou míru zkušeností není to jako zapnout přímotop pod oknem .
Mam kupenne kamna z roku 2004 z Polska a doteť super
Jediné kanadský mám je 5 let a žádný problém a hlavně ta spotřeba dřeva ta je super je pravda že ta cena je větší ale stojí za to a žádný starosti popel v naším po 3 týdnech a vytopym čelí barák 150m mohu jen doporučit kanadský kamna
Díky za skvělé video. Každá kamna mají svoje mínusy. Já mám od haas sohn nordic a též netěsní. Mají velká dvířka kudy přisávají falešný vzduch a která se kroutí. Po dvou topnách sezónách malá prasklina, ale naštěstí ji zakrejí dvířka (přišel jsem na ní 14 dní po záruce). Krycí plech nad topeništěm vydrží ještě tak jednu zimu (čtvrtou) a bude na výměnu. Předtím jsem měl kamna z marketu a vydržela 6 let (je pravda že jsem je též musel opravovat vytvořit nový krycí plech, přivařit držáky na sklo ve dvířkách a pod. ale to mě tady čeká taky. Rozdíl je že v marketu cena 4000 a tady 12000. Se špiněním skla to máme úplně stejně. Ten kamnářský tmel je dobrá věc, ale časem se vydrolí a v místech která pracují teplem dost brzy. Ať se daří kolego.
Jsem rád že se video líbí 🤠 máš pravdu, ale čekal jsem tolik problémů hned první sezónu a vzhledem k tomu, jak jsem jsem zprvu vychválil, tak jsem to teď uvedl na pravou míru... ona levná kamna toho budou mít dost a dá se to vzhledem k ceně trochu očekávat, ale zde už jsem takové banality nečekal... taky s tím máš pěkný trable... ten kamnářský tmel byl mel mit stejnou roztažnost jako železo, ale ani tak moc nevydrží.. no jo, příště půjdu do Jotulek a hotovo 🤠 zdar a sílu!
@@kruldaj Já též čekal že když zvolím poměrně osvědčenou značku a připlatím si že budu mít klid a oni problémy už od začátku. Vzhledem k tomu že mám doma i plynové topení tak příště asi půjdu opět do marketu a budu častěji opravovat. Nechci tě strašit a šířit fámy ale kolega měl Jotulky a byl na tom stejně. Nevím teda tip kamen.
@ já si právě myslím, že Haas Sohn je celkem rozšířená značka ale kvalitativně průměr... no, tak to je pěkné naprd, člověk by měl mít aspoň nějakou jistotu, aspoň u kamen za 50 tis.... ale nemá.. Snad jen doufat že to procento vadných kusů bude menší, ona ta litina může mít vnitřní vady který okem nezjistíš.. a jestli na výstupní kontrole rentgenujou, to fakt netuším... každopádně pokud se bude toto opakovat za rok, žádný domácí úpravy dělat nehodlám a budu tlačit prodejce do vrácení peněz, ať si další kamna strčí za klobouk...
@@kruldaj Nečekal jsem kvalitu apřesně ten průměr ale byl srovnatelný s kamny z marketu a to mě docela nasr. Já kamna používám k přitopení na jaře nebo na podzim a v zimě když jsem doma. V týdnu topím pár hodin a né pravidelně a o víkendu tak 12h. Tak jsem čekal trochu víc.....
@ já se snažím kamna používat jako primární topidlo, elektrokotel mám na přitápění, ale nikdy jsem kamna nehonil na plnej céres, taky mě to sere...
Normálně jsem chtěl napsat, že co bys chtěl po levných kamnech. Ale ouha, 19 tisíc nejsou zrovna levná kamna. Za tu cenu se dají koupit pěkné Jotuly. Ty má tcháneček a je moc spokojený. Já jsem potřeboval na chatu sporák na tuhá paliva a koupil jsem levný polský Koper a je to hrůza děs. Při prohlížení videa jsem si na to úplně vzpomněl. Křivá dvířka, nepřesně umístěná díra na kliku, doslova o centimetr vedle, křivě aplikované těsnící šňůry, netěsnosti všude, koroze po dvou letech... atd. A celkové zpracování velmi špatné. Šikovný klempířský učeň by to zvládl mnohem lépe. Prostě ten rozdíl mezi kamny za 8000 a dejme tomu za 15000 je opravdu hodně poznat. Tož tak. Přeji hodně štěstí a pevné nervy. Honza.
Začouzené sklo je od nevysušeného dřeva, je to vidět i na popelu, nejvíce kouří borovice, která se musí sušit rozštípaná 3 roky. Litinová kamna jsou dost těžká a často se převáží v rozebraném stavu. Při sestavování na místě se musí vše zatmelit kamnářským tmelem a zatopit až po doporučené době v návodu.
u kamen na tuhá paliva se nesmí úplně zavřít přivod vzduchu a odvod spalin do komína najednou..je to velmi nebezpečné kvůli možnosti tvorby oxidu uhličitého. šktící klapka do komína musí být konstruovaná tak, aby při zavření zcela netěsnila. proto se jmenuje "škrtící"
Dobrý den, co ten větrák na těch kamnech? Je účinný? Stojí to koupit za těch 1500kč?? Díky
Dobrý den, myslím, že to funguje celkem dobře... jsou různé typy a výkony, já koupil ten nejlevnější z OBI 😉
P.S. video mám na instáči 😉
Zavřít kamna po rozhoření je špatně. Zavírat můžete uplně až když je dřevo tak že se splinovává a nekouří .A suché dřevo.
ano
Co treba špatný komín ?
Komín mám nově vyvložkovaný, tím to nebude a ani nebylo, toto už je uzavřené téma 😉 už jedu třetí sezónu s Trenkama a jsem víc než spokojen ✌😎
Jeden z posledních normálních lidí na týhle planetě, užásnej projev ! běž do politiky :D
Přeháníš, ale díky 😉 do politiky?? To vůbec.... 🤣🤣
@@kruldaj chtěl bych od tebe vidět klasickou moravskou klobásu od Brna. a Iberijskej špek : )
To vite pane neni to elektrokotel.a průměr komina mate jaký?
Aha, a já blbec jsem se to snažil zapojit do 3. fáze... komín nerez, průměr 160mm, účinná výška 6m
Nemohu soudit tento typ kamen, ale otci jsem kupoval od stejného výrobce model Arina. Je s nimi velice spokojen. Žádná závada. Pouze tu pružinku na dvířkách jsem ihned odstranil.
Jak už jsem několikrát zmiňoval, možná jsem měl smůlu na špatný kus... ta pružinka je k vzteku :-D
vidím viac problémov - ťah komína, topenie na spodnej hranici výkonu je veľká chyba - je chyba hodiť do veľkej pár polien, potom všetko zavrieť a čakať - aby bol ťah komína musí sa nahriať, kým pec nerozbehnete tak že sa tam drevo splyňuje komín je studený a ešte komplet zavriete prívod vzduchu - to nemôže mať ťah a samozrejme dym sa tlačí do miestnosti.
jak už jsem tady několikrát opakoval, kouř v místnosti byl cítit i při plném otevření všech regulátorů a už jsem fakt nevěděl co s tím a podal jsem reklamaci... to, že ty kamna jsou až moc výkonná je věc druhá, ale je to samozřejmě chyba, topit na spodní hranici výkonu je špatné... co se týká zakouření do místnosti po otevření dvířek, zde bych viděl jako problém konstrukci kamen, protože vůči docela velkým dvířkům je pouze 120mm kouřovod, tudíž nestačí všechno odtáhnout...
Zdravím, stručně... myslím že kamna ok. Co není ok, je to nesmyslné škrcení. Pak to zanáší sklo a způsobí to ,, fouknutí,, zboku kamen. Chápu.. musím škrtit, abych se neupek. Tak to bohužel nejde. Kamna bych prodal a koupil třeba Thorma BOZEN a nemusíte tak škrtit a bude to ok :-).
Víceméně souhlasím, nicméně kamna by měla fouknout nejsnazší možnou cestou, tedy přes přívody vzduchu. Pokud fouknou tam, kde to má být těsně, pak je něco špatně a zřejmě je to důsledek toho, že mi nešly moc regulovat... Už je dávno nemám, už 2. sezónu používám kamna Plamen Trenk, podívejte se na novější videa ;-)
Mám osobně už čtvrtá kamna . Skončil jsem u Upland 27 (už se nevyrábí) . Jsou to vlastně klasická severská kamna jakými si udělal jméno jotul (F 118 , F 602) . Nízké , uzké topeniště , ale hluboké - odhořívají (dlouhý oheň) . Malé dvířka s kličkou , kde se zacvakne za pružný háček . Ve dvířkách je velké otočné kolo . Bezroštové topeniště zaručuje dlouho žhavé - dlouho mezi přikládkou . Při přivírání kola přivíráte vzduch a vzniká špatné spalování a oheň je tlačen deflektorem zpět k dvířkum kde je nahoře na kole sekundár . Je to vlastně první koncepce sekundárního spalování a nejžhavější jsou kamna nad dvířky . Jednoduchá , blbuvzdorná kamna s minimem ovládacích a problematických věcí . Žadný rošt co zničíte , žadný šamot , žádné sklo co mužete rozbít . Jen v principu hlídáte vzduchotěsnost u předních dvířek - bankovka test.
Teď se místo nich vyrábějí plamen trenk . ua-cam.com/video/5FagCTjIX7I/v-deo.html
Ale už je tam nacpáno sklo které prostě musíte čistit . Měl jsem i jotule f 602cb , kde po pár dnech topení byl šedavý nadech a stejně jsem to musel houbičkou namočenu ve vodě otřít . Jak ty jotule , tak ten plamen trenk jsou pro vás malé (dvoupolínaky) . Tam je větší typ plamen amity. Ty mají také bezroštové topeniště , ale zajímavé je , že mají po bočních stěnách klesající primár , který se tak značně nahřívá . ua-cam.com/video/otLsY26FYYg/v-deo.html
U Vašich kamen , u bočních plátu došlo k netěsnosti. Muj dojem je , že rošt byl zaplněn popelem a primár jde pod rošt . Pravděpodobně se tak u této stěny vytvořila cesta primárního vzduchu a palivo tam značně hořelo , čímž došlo k značnému nárustu teplot a deformaci (proto vám to tam netěsní) .
Co bych doporučoval je spalinový teploměr na magnetku . Klidně ho dejte na plotnu a teplota by něměla překročit těch 350°c na plotně . Běžně topím na 200°c a krásně to ukazuje teplotu kamen a upozorní vás na přepálení kamen . www.ventilatornakamna.cz/produkt/magneticky-teplomet-na-krb-kamna/
Ještě doplním , že hlavní učel toho teploměru , je vlastně čas kdy po zatopení najedou na správnou teplotu (těch 200°c) . Tehdy dojde k zplynování a mužete je přivírat na pul , až 1/8 a kamna začnou žhavit a splynovat dřevoplyn . Pak z komína se nekouří a jen kamna brumlaj . Právě u uzkých kamen jako mám já se to děje na velice malém prostoru a jedou tak na relativně malý výkon dlouhou dobu .
Děkuji za tak obšírný komentář :-) Tato kamna znám, ale odradil mě jejich vzhled... což samo sebou nemá s funkčností nic společného. Ano, teď už se na to dívám stejně, čím víc ovládacích prvků, tím hůř, vzniká víc netěsností a větší šance, že s tím lidi budou špatně topit... samozřejmě, bezroštové topení je také hlavní doménou kanadských kamen, nad kterými jsem také uvažoval, ovšem tak vysokou pořizovací cenu jsem nemohl akceptovat...
Ten nahřívaný přívod vzduchu u Plamenu Amity je podle mě kvůli sekundárnímu spalování dřevního plynu.. I tak si myslím, že by nám stačil ten Trenk, protože Lavy mají 12,5 kW a musím jet pořád na minimální výkon, abychom se neupekli...
Vaše doměnka by dávala smysl, ovšem tak to nebylo. Sám nevím, co se vlastně stalo... Rošt prohrabuji před každým novým topením, nikdy jsem kamna nepřetápěl, vždy je jen dostanu na provozní tepotu a poté udržuji minimální výkon. Právě k tomu účelu používám magnetický teploměr na kouřovod, tedy zejména kvůli teplotě spalin, aby mi nedehtoval komín... Zrovna před pár dny byli u mě chlapi, kteří mi prováděli záruční údržbu na kamnech a jejich názor byl, že se prostě v tom místě tmel mohl vydrolit a pak to tam může foukat, takže kamna odstrojili a přetěsnili... tak uvidíme, jak to pomůže ;-)
@@jandobes8970 ano, přesně kvůli tomu teploměr používám :-)
@@kruldaj Asi jste se nedíval na to video s amity. Ty mají sekundár pod deflektorem a nahřívá se vzduch stejně jako u vašich kamen v zadní stěně . Ale amity a tena mají boční stěny dvojité a primár je ovládán shora z plotny kde klesá do topeniště a ustí až dole u dna topeniště . Z toho je v principu loudavý líný oheň .
Jinak chápu , že kamna jsou nábytek a musí se líbit a hodit do interiéru . Možná ale máte pravdu , že stačily by vám klidně ty trenk . To musíte vědět vy . Mě u tohoto typu kamen (upland) vyhovuje především topeniště na dlouhá polena . Řežu tedy na 45cm polena a to je dost velký rozdíl , oproti 30cm.
Jinak dodavatel je tedy super . Postavil se k vašemu problému čelem a kvituju , že je spravil .
Jinak co se týče kanadských kamen , tak uvědomte si že my známe nominál a tak testujem kamna. Seveřani , američané a australáci testují na více rychlostí hoření a spíše výkon kamen určují podle velikosti topeniště. Tudíž i stažené na minimum nebo naopak na maximum musí hořet čistě a nezajímá je tedy učinnost (tu ovládá obsluha kolik tepla pustí do komína) , ale emise a tedy saze co jdou z komína .
Ještě poznámka . Teď vlastně muíte znova zaběhnout kamna , aby se vám ty boční desky a tmel sedl . Tudíž udělejte první tři menší zátopy s narustající teplotou . Poprvé na plotně 100°c a nechat zchladnout , pak 200°a pak 300°c . Byla by škoda zas je poškodit.
@@jandobes8970 Ano, díval jsem se na ty Amity, ale nemyslím si, že by umístěním primáru byla dána "loudavost" plamene. Pouze dle mého názoru roste lehce účinnost kamen při provozu na primár, protože je přiváděn předehřátý vzduch a né vzduch pokojové teploty... U kamen Lava používám primár prakticky jen pro rozjezd, dále reguluji sekundárem a komínovou klapkou, takže o snižování účinnosti nemůže být řeč...
Ano stačily by nám kamna o nominálu 9kW, zbytečně silná kamna pak akorát trpí...Původně jsem měl asi 25kW trubková kamna, kam se vešly polena 60 cm :-D …
Jestli je dodavatel super nebo ne, neumím moc posoudit. prostě se zachoval tak, jak se očekává, když nastane problém v záručně době, notabene už někdy v polovině 1. topné sezóny! A to nehledě na to, že těch problémů bylo více, toto jsou již druhá kamna, protože jak jsem zmiňoval, v prvních chyběl jeden komponent a kamna mi byla vyměněna kus za kus. Kdyby byl dodavatel tak super, mohl ty kamna před odesláním aspoň zkontrolovat... A ještě k té záruční údržbě, určitě není na 100% jisté, že to spravili, to se uvidí po pár prvních topných zkouškách a jsem s dodavatelem domluven, že mu dám vědět, zdali údržba pomohla nebo ne...
Ano, u těch kanad vím, že počítají výkon jinak než v Evropě, ale existuje jistě nějaký ekvivalent, podle kterého určitě jaký výkon je na naše podmínky potřeba...
Záběh kamen mi tak nějak došel, zvláštní, že o tom mluvíte vy, já to tuším, ale dodavatel se o tom ani nezmínil.. přeci nemůže tušit, že jsou všichni odborníci...
Jen pro upřesnění, kamna jsem zabíhal přesně dle návodu, topím pouze zcela vyschlým kvalitním dřevem, nikdy jsem je nepřetopil, takže jsem si zcela jistý, že jsem je já nepoškodil...
Mám je také, zatím spokojenost, tohle bude blbý kus- viz ty netěsnosti...
V roce 2013 jsem koupil krbová kamna Krbová kamna GRAND MAX PLUS s výměníkem a žádný problém fungují do dnes. Občas mám černé sklíčko, ale vydrží dlouho čisté. tehdy stály cca 30 tis. asi nemá cenu moc šetřit na takových věcech.
Ano máte pravdu, ale finanční prostředky holt nemají všichni stejné a je potřeba zohlednit i to... nejlépe by bylo s kanadskými kamny 😉
Já mám grand max s výměníkem. Ale bylo to to samé, "dodělej si sám". Kamna sice byla výborně těsná, ale společná dvířka pro přikládání a velice malý popelník, málo hluboký spalovací prostor, přepážka, co zábranuje padání popele při přikládání nedostatečná a absolutně katastrofální čištění od sází z prostoru kolem výměníku. Jsou to kamna tak z roku 2005. Všechny závady jsem teda postupně odstranil, ale teď jsou to úplně jiná kamna a to člověk nechce, když si je kupuje, aby musel něco předělávat. 🤔 Takže ani ten Haas sohn není záruka. Moje zkušenost.
Kamarádka je má a vy topí s tím celou chalupu. Tobě špatně táhne komín. Ve starým sporáku byly fuky 1cm a nic nekouřilo. Jsou to dobrý kamna s velkým výkonem. Nesmýš kolem toho chodit s lupou.
Komín je v pořádku, měl jsem tu kominíka na revizi, mám 6m vyvložkovaný nerezem... S lupou kolem nechodím, na smrad ji nepotřebuješ, v porovnání s novými kamny byly zjevně netěsná a regulovat komínovou klapkou... Ale jak jsem zde už několikrát zmínil, zřejmě jsem měl špatný kus, na tyto kamna jsou obecně dobré ohlasy... S novými kamny Plamen Trenk jsem naprosto spokojen
Já si myslím, že závady s únikem vznikají tím, že ty kamna moc škrtíte. Není v nich potom dost vysoká teplota spalování, kamna víc kouří a někdy se i plamen ztratí. A hromadí se v nich dřevoplyn, když potom dosáhnete spalovací teploty, dřevoplyn se vznítí, vznikne tlak a kouř si blafne všemi netěsnostmi ven. Ty netěsnosti jsou normální, jelikož spaliny jsou běžně vytahovány tahem komína ven, takže při běžném používání těmi netěsnostmi nejdou. Mluvím z vlastní zkušenosti. Lepší je podobné situaci předcházet a kamna neškrtit, spíš nárazově vyvětrat vedro. Jsou prostě dost silné. Sám mám 11kw kamna a topíme jenom s nimi. Dům nezateplený. A když je přes noc -15-20 , tak je to zase dobré, protože to fakt vytopíme. Jinak to škrtím taky, Ale čoudí to někdy.
Tohle už je hodně staré téma, tyhle kamna už dávno nemám, kouř byl cítit i bez jakéhokoliv škrcení... Trenky jsou rozhodně super volba a ideální náhrada, která mi na míru pasuje co do výkonu, tak i do úspornosti a intervalů přikládání, mrkněte na má novější videa 😉
@@kruldaj Jo, pardon, na mě to vykouklo na YT úplnou náhodou. Mrknu, díky.
@@cutteraro2982 houby zle 😉 jinak s tou netěsností je to jak říkáte, většina starých kamen je má a dokud nejsou zahřátá, uniká tudy nějaký kouř a je to citit... u novodobých kamen s vysokou účinností by to tak ale zpravidla být nemělo, protože ty disponují primárním, sekundárním a někdy i terciárním přívodem vzduchu a je tedy kontraproduktivní, aby se do kamen dostával jinudy, stejně tak aby šly spaliny jinudy než komínem...
Zanášení skla i u me je tím když moc priškrtim přívod vzduch a priškrtim šoupatko do komína.
Když v kamnech hoří, komínovou klapku bych nezavíral...
Ano, to je správná úvaha, nicméně jinak ta regulace moc nefungovala, špatně to spalovalo a strašně se špinilo sklo... když jsem chtěl rozumně čisté spalování s menší intenzitou hoření, jediné co pomáhalo, bylo snížení tahu komína... s odstupem času vidím, že čím víc regulátorů, tím hůř...
tak od začátku. Koupil jsem si Guča kamna s výměníkem v únoru letos. Zatím bez jediného problému. Oproti OLYMBERYLům co sloužily 14 let jedou. Jediné co je, že fakt jsou předimenzovaná o 4-6kW oproti tomu co hrázděnka z 17 století potřebuje. Pokud je dusím, jako Vy dehtují. S tím neuděláme nic než najít jak topit. Což se mě povedlo, ale není to dokonalé. Prostě jednou za 3 dny čistím sklo. Pravda je, že topím i briketami z uhlí a tam mám litinový kruh 15cm vysoký o něco větší než otočný rošt a do něj přikládám. Zatím to fungovalo jaro a konec srpna a do teď. Kamne jedou na cca 6-8kW a nedehtují. Nevím jak suchým dřevem topíte, ale ty potvory jsou citlivá na vlhké dřevo a jedno poleno borovice zasviní sklo jak hrom. Netěsnosti vrchního tálu nemám a to že když zavřu všechno a v kamnech je oheň tak kouří ven? To snad je normální. Když zavřu kom. klapku a začnu je dusit tak se nebudu divit, že nespálené spaliny bafnou a pokud na tom tálu nemáte 50l hrnec vody můžete malovat. Mě nadskočily když jsem do nich nasypal mísu slupek od ořechů a to blafnutí málem vysunulo trubku ze zdi. Ječtě že mám jištění cípanty. A myslím, že to blafnutí zvedne i ten hrnec. Netěsnosti na plášti nemám, asi ten výměník v kamnech to vyřešil? osobně 7O% vašich připomínek proti kamnům se vyřeší pokud se v nich naučíte topit. Mě oproti OLYMBERYLům se zdají a) úsporná o třetinu b) díky odděleným dvířkům perfektní na obsluhu c) perfektně se čistí. Výhrady? citlivá na tah komínu (ta 120 roura je na hranici, být 150 asi by méně zakouřily při nesprávném přikládání, ale pp by poleno vylétlo na střechu) popelník na těch lyžinách je sic velký, hurá, ale tak každý 3 týden vysávám z okolí popelníku popel. A nakonec, při umývání skla se čistící prostředek s tím sajrajtem (dehet a comp.) dostává jak do těsnění (a to tvrdne a pak se zapeče a blbě těsní a ten čistič jako by odbarvuje okolí dvířek u pantů a vrch dvířek popelníku. rada je jediná, sem tam na hadr silikonový olej a otřít a po sezoně černidlo na krby a pěkně namazat a fertig. p.s. Olymberyly ze mne dělaly blbce jednu sezonu. Tyhle mne chtěly rozbrečet po týdnu když jsem "malinko" zapomenul a naložil je 4 bukovými poleny když venku bylo 14°. Ten fofr jak jsem otvíral okna a oboje dveře a cpal větráky k radiátorům už nechci zažít.
Díky za obsáhlý komentář 🤠 bohužel zatím byla prd zima, takže ikdyž je výkon kamen správně spočítaný, tak na takovou "zimu" je to móc... právě proto abych je nemusel furt dusit, topím 2 až 3 polínky, prostě aby to bylo vůbec schopný hořet... i tak ale musím čistit sklo častěji, jako vy, protože zkrátka teplota není tak vysoká... co se týče dřeva, samo sebou topim suchým, potíž je s tou borovicí, ta ať je suchá nebo ne, je strašně smolnatá, obecně se na topení moc nehodí, protože při hoření úplně prská... zato super hoří i dlouho, oproti smrku, taky jsem měl tu čest 😁 ... neřeším to, že kamna naložím a úplně zavřu, to je jasné, já řeším netěsnost na 50% přivření tahu, při topení 2 polínky, na začátku topné sezóny, tato netěsnost nebyla... takže to není tím, že bych neuměl topit... pokud kamna neumí fugovat a kouří do místnosti při sníženém výkonu, pak výrobce by tam ani ty regulační prvky neměl dávat... zajímavé, že mluvíte o tom abych se naučil topit a sám topíte skořápkami a uhelnými briketami... ty tam vůbec nepatří a právě kvůli tomu se můžou kamna poškodit... dvoje dvířka jsou super, suprově se roztápí, i ten velký popelník... ještě k tomu výměníku, je to část která permanentně ochlazuje topenište, takže se špínění skla nikdy úplně nezbavíte... proto např. kanadská kamna výměníky vůbec nemají..
@@kruldaj Co se týče borovice , tak naopak je to perfektní zplynující palivo . Jen mě krásně sekundáry brumlaj . Tam prostě je potřeba správná teplota (jak jsem udával na teploměru) a hlavně sekundární vzduch do plamene . To často mají kamna blbě konstrukčně provedeno a z komína jde kouř a logicky i špinavé sklo .
@@jandobes8970 to se nevylučuje, borovice krásné hoří, i zplynuje, ale fluše kolem smůlu a hrůza... a jestli u vás ne, tak máte asi nějakou kouzelnou borovici 🤠 co máte za kamna?
Ty skořápky jsem tam přidával postupně po půl lopatce. To bylo ok. Jenže poslední "zbytek" jsem tam hodil z mísy a neuvědomil si že se rozhodly po celém topeniště. A po minutě kamna se profoukly jen to zahucelo. Barák smrdel 3 hodiny. A já mám v oficiálním návodu ještě topení ANTRACITEM😉🤪 až po rozhovoru s prodejcem to smazal protože jsem ho upozornil na to co antc. vlastně je. Uhelné brikety jsou v pohodě, v originálu ve Slovinstine od firmy je to i napsané. Problém je s certifikaci pro Česko. A mrkněte se na výhřevnost tvrdého dřeva a KUB. Ten rozdíl je malý a stále je lepší KUB než narvat suchý akat a zírat na kamna rudochy. Pravda "prosté luční kvítí" napere dvě uhelky briket a má z kamen jaderný reaktor. To naučení se v těch kamnech není rypnuti, ale konstatování že byť kus litiny stále z nás udělá jelito🤪🤸♀️
@@jandobes8970 borovici si nechávám na venkovní ohniště. Je to potvora co hulí a spini. Stejně jako smrk, ale ten min.
Jestli na konec není lepší si připlatit za "pravou" kanadu...sice je to průměrně cca 40 000kč, ale samozřejmě i mnohem více - až 110 000kč. Zatím jsem nezaznamenal podstatnou stížnost na jejich funkčnost. Ale chápu, že dát za "blbý kamna" takovou raketu je docela na zváženou a že lidé hledají alternativy.
Řeknu vám, kdybych ty prachy měl, tak se ani nerozmýšlím a jdu do nich, ale bohužel situace je jaká je... znám člověka, který je v našem regionu výhradní distributor kanad a potvrdil mi, že 100% stížností na funkčnost bylo zapříčiněno špatnou obsluhou... já mám momentálně rozjeté reklamační řízení s tím, že už mám objednaná jina kamna - Plamen Trenk, stojí cca polovinu a měly by (doufám) vyřešit všechny trable, které mě se současnými kamny potkaly... když se poštěstí, bude video 😉
@@kruldaj No bohužel jsou až nesmyslně drahé, ale spíš to je nízkými platy v Čechách. Ono je dost trapný, když uděláte rekonstrukci chalupy za milion a 1/10 té ceny je sporák...Můj známý o kterém mluvím, je však nadšený, je to fanda do takového toho přírodního, nebo natur bydlení a mimo jiné tam má sporák (nevím teď značku) výrobce je Kanada nebo USA a ten tedy stál asi 115 000kč. Pokud pominu cenu, tak to provedení je naprosto profesionální, je to vymakaný, krásně to hoří, oplach skla je skutečně funkční, no prostě pohádka. Vytápí tim asi 150 m2 má tam ještě rozvod teplého vzduchu do patra. Peníze tedy řešit nemusel a díky tomu je ta chalupa jako z pohádky. Ty vaše Plamen, to jsou zase nějací Chorvati, nebo tak něco, ne? Tak snad budete mít štěstí.
@@MrKVETAK Tak ona ta cena není nesmyslná, vzhledem ke kvalitě, funkčnosti a životnosti to celkem odpovídá... Ano, Plamen jsou Chorvati, Guča zase Srbové, jsou to tam ty končiny :-) Uvidíme, doufám, že budou OK, jsou celkově jednodušší, skládají se z mnohem menšího množství dílů a dvířka prý super těsní, a naštěstí stojí relativně málo.. tak doufám, že další kamna budou až kanady ;-)
@@kruldaj Tak ať máte šťastnou ruku při nákupu! A pak hoďte video jak to hoří.
@@kruldaj
Zdravím . Tak koukám , že jste se rozhoupal ke změně . Pokuď pujdete do těch plamen trenk , tak se zajímejte o novější provedení , které má zadní dvojitou stěnu se sekundárem
ua-cam.com/video/IKjGLtqBCBQ/v-deo.html
Princip je vám jistě jasný . Při zaběhnutí postupujte jako vždy s rozvahou . Spalinový teploměr dejte na plotnu , nebo čelo kamen nad dvířky . Při prvním zatopení jen drobné a kamna roztopte cca na 100°c . Dvířka nechte nedovřená , at se nepřilepí šnura a nechte pak zchladnout . Po druhé více paliva a na cca 200°c . To už přivřete dvířka a občas je otevřete at skontrolujete tu těsnící šnuru. Zase zchladnout , a pak už roztopit na 300°c naplno :-) . A kamna jsou zaběhnutá.
V týdnu jsem zatápěl na chaloupce a mám infrateploměr z lídlu . Kamna jsem rozběhl na 380°c na plotně a do komína šlo 280°c (takže do komína 600°c spaliny) . To nasekáte pár let starého smrka na cca 6cm pruměr štepiny a příkládáte po 4 kusech. Přivřeno na 1/6 vzduchu (mám to velké kolo) a během hodiny kamna jen valili teplo . Problém pak je že se dřevo odplynuje a vzadu zustává halda žhavého . Normálně by žhavé člověk nechal pomalu vyhořet ,a pak přikládáte až za pár hodin až se udělá místo . Ale pokuď potřebuji výkon , tak tam hodím jednu štěpinku a otevřu vzduch napul a žhavé vyhoří . Sice takzvaně jde hodně tepla do komína , ale na chalupě potřebuji výkon a až je natopeno , tak tam pak mužu kamna jen šolíchat a nechat odhořívat .
Tak ať se daří a jsem zvědav na nová kamna.
Kamna se mi líbí , chtěla bych je koupit kdyby manžel souhlasil . Ale on se ani nekoukl ....
Třeba manžel viděl tuhle recenzi a kvůli tomu je nechce 😔 s odstupem času jsem zjistil, že víc regulačních prvků je akorát přítěží...
Tak jako kamna od tohoto výrobce bych si v životě nekoupil, to už bych spíš více investoval, a koupil třeba kamna od českého dodavatele jako je třeba HS Flamingo. :)
On to asi nebude špatný výrobce, nedělá vyloženě špatný kamna, snažil jsem se zjistit co nejvíc a nikde žádná špatná zkušenost... spíš jsem měl smůlu na špatný kus, a už na základě toho nemůžu kamna doporučit... u HS Flamingo jsem jsme nějaká negativa našel, především dělají plechová kamna, ne litinová...
Dobrý den, mela bych zájem o tyto krb.kamna s výměníkem. Jsou opravdu tak spatna jak říká pan ve videu?
Mám je 8 měsíc a zatím v pohodě
Je možné že mám opravdu smůlu na špatný kus, protože jak jsem zjištoval před koupí, kamna se prodávají už řadu let bez konstrukčních změn... prodejce se dušoval, že je tohle první takový problém, ale s tím víme jak to je, nikdo nebude dělat špatnou reklamu svému produktu... kamna prošla údržbou přímo od prodejce. Po zátopu bývá cítit kouř, i se všemi regulátory otevřenými, až do doby než se dřevo rozžhaví doruda... prodejce přeposlal moji stížnost výrobci, asi nemá pravomoc vyřizovat reklamace, momentálně se čeká na vyjádření...
@@kruldaj zatím to s kouřem mém tak půl na půl. Podle mne je problém ten 120 kouřovod. Pokud fakt komín netahne jak lokomotiva tak ty mrchy zahuli. Nechávám je na fest vyhoret, pak otevřu popelník, nechám je nadechnout a pak vše zavřu a pootevřu dvířka 5 - 10 vteřin počkám a laduju a stejně někdy zasmrdi uvidím v zimě až bude zásadní rozdíl mezi teplem komína a venkem. A nebo se to naučím 🤸♀️😉
@@yettijilove vám to také kouří do místnosti? kouřovod 120 nemůže být problém, pouze tím lehce snížili rychlost hoření, aby dosáhli vyšší účinnosti kamen, tedy to je jediná evoluční změna, kterou kamna prodělaly, původně byl vývod 150mm... nicméně není možné, aby za správné těsnosti a čistém komínu šly spaliny jinam než do komína, tento průměr vývodu používá spousta jiných kamen a pochybuju, že všechny budou mít tento problém... samozřejmě se nebavím o otevřených dvířkách, pokud nejsou uhlíky, vždy to kouří dovnitř ikdyž to udělám jak popisujete... a za další, kamna musí být schopná normálně fungovat při regulaci regulačními prvky, samozřejmě při logickém regulování... ale jak říkám, mám problém ikdyž je vše naplno otevřeno...
@@yettijilove Pokud výrobce uzná reklamaci, asi půjdu to těchto kamen
www.topenilevne.cz/plamen-trenk-p44037/
ty jo.. to čumím.., já mám HEDE a ty mají pořád čistý sklo i když to udusím....
Tak to musím omrknout 😉
@@kruldaj nechal jsem si poradit, mám dřevostavbu a potřeboval jsem nejmenší výkon. Mám hede 3d air. ( externí přívod)
@@FilipJC ok, díky
....to je život .Budeš mír další udírnu .Litinovou.Kdo to má.Kdy budeš udit tím německým zpusobem???
Jasně, litinová udírna 😂 to by byl dobrej bazmek... ty jsi nějakej nedočkavej ne? 😁 dočkej času, udit budu v pátek, video bude následně 😉 uvidíme kdy to stihnu
Prostě šmejd.......
Řekl bych spíš vadný kus, ale nevadí, i kdyby fungovaly tak jak mají, Trenky jsou úplně někde jinde, takže to vlastně dopadlo mnohem líp 😉
Ja neviem,je pravda že som toto video až tak nesledoval,takže nemôžem posúdiť. Ale to len keca,bez urážky.
Tak se napřed podívejte na celé video, než začnete soudit a urážet... Recenzi jsem dělal pouze na základně mé vlastní zkušenosti a podle nejlepšího vědomí a svědomí, pro mě za mě si ty kamna klidně kupte... pokud máte lepší zkušenosti, můžete být rád...
Mame doma 8 let, nic nekouri, kamna se daji krasne regulovat…. Spatny komin…. Treba?!
Znovu opakuji, zřejmě špatný kus, komín máme nový a je v pořádku, nová kamna fungují bezvadně... toto už je uzavřená kapitola
😂😂😂😂chapu te ale musim se smat kamo prave pro to jsem si koupil Kanadsky krbovy kamna s dozivotni zarukou sklo ciste popel vymetam 1x za tyden obsluha 2xaz 3x za den .Pro to kdo si koupi.levne kamna pak se tlucou do hlavy👍
Takhle se posmíváš všem, kteřá si nemohou dovolit koupit to nejlepší? ... Pokud mi budeš dělat sponzora, klidně si kanady koupím taky ;-) 20 tis. není zas tak málo, existují kamna o mnoho levnější... proto bych nečekal, že budou problém již první zimu.. co máš za kamna?
@@kruldaj neposmivam jen je to usmevne ja sy na Kanady musel vzit pujcku pac s rozvodama s nerez kourovodem obestavbou me vyslo na 140tis.Nejsem blbecek to pousmani je prave prirazene k tomu ze jsem se nenechal ukecat do levnych sragor a sel si svou myslenkou.Pokud bys nekdy chtel kontak na pana co dela kanad, je normalni drzi slovo je fer prijede i kvuli blbosti tak ti poradim.Ja protopim za zimu 3-4m dubu topim tak od konce rijna do konce dubna cena dreva je cca mezi 800kc/m az 1000kc/m hlavne tvrde drevo do techto kamen musi byt vyschle a to ne jak kazdej pise 25% ale neco mezi 10 max do 15% pak to hori ja ma.
@@kruldaj jo a ja ohledne kamen a vytapeni jsem zjistoval 4rok jezdil jsem sude mozne myslim si ze klasicke kanady tak jak mas ted ry tve kamna by te vysli ccca max 30tis kc to je jen o 10tis vic to uz za to stoji ne.To si radeji 10 pujcim nez se trapit
@@c.g.hboilies1336 Já právě řešil to samé, vložkování komína a taky jaká kamna, kdyby mě netrápily peníze, bez rozmyslu jdu do kanad... právě pán, který mi dělal komín, prodává kanadská kamna, u něj je snad jediné zastoupení Vanellus v libereckém kraji. Kamna má cca od 40 tis., ale bohužel, už mám 2 půjčky a brát si další, to by mi zlomilo vaz... jinak dřevo mám svoje, nekupuju, cca půl na půl tvrdé a smrk...
@@kruldaj jj tak to plne chapu ja jsem zas zastani nez kupovat neco o cem nejsem presvedcenej nekoupim radeji nic pokud to neni nutnosti a pockam ,kanady jsou vyborne ale me se osvedcuje tvrde drevo dyl vydrzi vetsi vyhrevnost ale nac nostit drevo do lesa kdyz mas svoje to plne chapu👍
(upravena verzia po vasej odpovedi) ano suhlasim, treba slabšie kamna a asi nejsť pod polovičny vykon.... lebo pri takej velkej masine na male obratky sa deju taketo veci.. liatinove kachle potrebuju vyššiu prevadzkovu teplotu a aby dobre splyňovali.. lebo trpia podchladzovanim pre svoju efektivitu vydaja tepla.. liatinove kachle davaju okamžite teplo dnu ale môžu paradoxne podchladiť reakciu splynovania dreva a dymia.. tesne kachle sa reguluju najpresnejdie asi len privodmi vzduchu... klapke by som sa pri netesnych kachliach vyhol... plynom sa nema braniť von tam kde citit kachle ze dymia. len nech idu plyny aj s tou nutnou trochou tepla prec.. podtlak tahu je nutny neustale a to sa dotuje drevomm ned asa to moc obist.. nejake straty tepla su nutne..... silny teply čisty komin robi aj v mierne netesnych kachlach podtlak (doplnam ak je vacsi ako vyvod spotrebica) a prudenie vzduch v izbe by malo byt len smerom cez spary v peci ku kominu, ak to ide von je to dvokaz ze tie tlaky a prudenie na periferii kachli su uz v bode nula a dym sa odpaja a ide vo izby.. od hlavmeho prudu spalin sa dym oddli a hlada lahsiu cestu odporu.. niekedy je to aj vonkajsimi tlakovymyi ukazovatelmi ked je nizky tlak alebo kominu vadi vietor a pod...
Vážený pane, kamna byla v normální provozu, tedy zplynování běžně probíhalo, i komín byl dostatečně zahřátý, ani stopy po dehtu... a jak už jsem někde níže uváděl, i při úplném stažení primárního vzduchu kamna jedou jako splašený, takže je dál nutné přivírat oplach skla nebo klapku (tak stojí v návodu k obsluze) takže tím je jasné, že se sklo špinit bude... a komínová klapka je naprosto standardní regulátor, zejména pro lidi s dlouhým komínem a velkým tahem, právě aby všechno nevylítalo komínem... to, že je to hloupost, si zřejmě myslíte jen vy, protože spousta lidí ji používá, někteří dokonce musí, a kdyby to bylo jak říkáte, tak by někdo dal do vyhlášky všeobecný zákaz používání této klapky... nutno dodat, že tato klapka i pří úplném zavření uzavírá zhruba 70% průřezu, právě kvůli bezpečnosti... a znovu opakuji, k reklamaci těchto kamen jsem se rozhodl až po tom, co mi byla provedena údržba a kamna začaly být cítit i při všech plně otevřených regulátorech (včetně komínové klapky), rozhodně jsem tímto videem nechtěl výrobce nějak bezdůvodně poškodit... To je raději lepší mě hned odsoudit a prohlásit, že neumím topit, bez toho aniž byste znal všechny fakta, že? Mě se zase nelíbí váš přístup. Pořídil jsem jiná kamna, také litinová, a fungují bez jakéhokoliv problému, což je divné, když podle vás neumím topit v litinových kamnech...
@@kruldaj dakujem Vam za odpoved... len dodam ak dovolite...kazdopadne stale s toho vychadza ze ako ste aj vy spomenuli ze bolo to zariadenie bolo predimenzovane ako voci vasej potrebe tepla tak asi aj ku tahu komina aj ked bol teply...lebo ako pisete: ,, kamna začaly být cítit i při všech plně otevřených regulátorech (včetně komínové klapky)" tak potom asi komin nestacil aj tak vytvoriť podtlak ...lebo komin ma mat nadbytok podtlakovych teda vytahovych pascalov, aby to zvladol tahat hravo i za cenu velkeho blcania paliva alebo za cenu par percent netesnoti.. ved sporaky kedysi boli moc netesne ale kominy boli na 20x20 , 40x40 cm.. preto som pred mesiacom pri (sic neskorej ale dobre prevedenej) stavbe komina predimezoval komin na 160mm voci spotrebicu 120mm, tesnost piecky ktoru som sam zreparoval (Filakovo FilexH) a prirobil aj na bocne prikladanie pocas chodu z boku 20x20cm masivne dvierka.. a nie prednymi presklenymi dvierkami ktore samozrejme vzdy predtym zadymili.. posunul som aj tie nizsie oca 10 cm do zony ohna nie dymu.. a uz nedymia ani pri celkovom otvoreni pocas prevadzky ked horia.. mozem si opekat slaninku na razni ako v hore... v obyvacke...lebo som postavil super komin av setko prertal a vyladil. (po rokoch skusenosti s prerabkami piecok..).. som dosiahol taku tesnost ze ked som vsetky privody zavrel 2 kahance v krbopeci ochvilu zhasli... ak je pec takto tesna (opacne garde ak oste pomenu ls otovreni vsetkych vzduchov..) potom pri uzavreti vsetkych privodov vzduchu mi komin ..nerozkazuje" ale privodmy ja jemu.. tak kominova klapka nema premna moc vyznam.. nie som jej zastanca.. zakazana nie je :-).. kazdopadne ja moj prispevok vyssie som upravil aby bol vyvazeny.. nech tu nevadi... (ak ho ale zmazem tak sa strati toto vlakno).. Som rad ze ste konecne spokojny a dufam ze urobite aj receziu na Trenk lebo sa chystam jeden si tiez zapojit, mam ho v dielni rok a kuril som v nom 2x .. kupil som ich za cca350e lebo majitelovi dymil pripojeny na poschodi atd.. boli celkom nove.. no nekupte to tak lacino... Kedze som tu hladal nejake cesko slovenske video a recenzie na Trenk vyslo mi vase video a potom len Ruske.. PS: obdivujem vyrobcu ako promtne konal (po roku by som asi ako klient nemal moc guraz pytat peniaze nazad v plnej sume.. ale by som ich strelil lacnejsie inemu zaujemcovi .. ludia stale piecky hladaju .. niekomu by pomohli ako akcia... robil som v strojarskej firme a podobne reklamacie mozu byt velmi stratove... ja volim pri kupe bazar...( sam kupujem piecky sporaky s druhej ruky s vyraznou zlavou po roku chodu a vzdy sa take najdu .. potesi ked kupim dobru piecku s minimom oprav a zabehnutu o 1/3 az 1/2 lacnejsie) Peciam a ich teplu zdar!
@@RobertRobert-xs9ep ano, je mi to také divné, mám komín 6 metrů, průměr 160mm vyvložkovaný nerezem, proto ještě sháním kominíka aby mi změřil skutečný tah komína. Kamna, resp. jejich výkon byl volen přímo na tepelnou ztrátu domu, nicméně pri výpočtu je uvažována teplota -18°C, což je na dnešní poměry naprosto nereálný mráz... v pořádku, příspěvek jste mohl nechat v původním znění, já jsem se také nechal unést, omlouvám se... ano, reklamaci jsem vyřešil k mě plné spokojenosti, ony byly od začátku nejake problémy, výrobce vrátil celou sumu, takže jsem přišel jen o 2 dny dovolené 🤠 ono se moc opravdu dobrých kamen na bazarech neprodává, lidé se jich logicky nechtějí zbavovat, nevím co bych řekl někomu, kdo by je chtěl ode mě koupit... jsou super ale už je nechci 😁 ty nové Plamen Trenk jsou zatím super, po sezóně bude recenze 😉 ať se daří a hezké svátky