Naindukovaná napäťová špička alebo relé bez diody

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 січ 2022
  • #elektronika #elektrotechnika #oprava #diagnostika #test #tester #meranie #multimeter #osciloskop #voltmeter #ampermeter #generator #zdroj #pajovacka #cin #kolofonia #tavidlo #lupa #zataz #trafo #transformator #hrot #usb #usbC #gpib #hdmi #kolik #zdierka #banan #krokodil #ihla #vodic #drot #kabel #izolacia #izolant #antena #amplituda #atenuator #avc #basreflex #baza #binarny #bipolarny #blokovaci #bocnik #budic #cb #casovy #cinitel #cip #csv #stvorpol #citac #darlington #decibel #detekcia #demodulacia #delic #dielektrikum #digitalny #displej #dvojpulzny #ekvalizer #elektromagteticky #elektrostaticky #elektronka #elektronicky #emitor #fazovy #fet #feritova #filtracny #foton #frekvencia #fyziologicky #hlava #hradlo #hysterezia #charakteristika #impedancia #impulz #interferencia #jednocestny #kapacita #kvapalny #klopny #astabilny #bistabilny #monostabilny #kmit #kmitocet #kolektor #komparator #kompenzacia #komplementarny #komutacny #konvertor #konverzia #korekcia #kvazikomplementarny #lcd #led #linearnylinka #logaritmus #logicky #logika #magneticky #medzifrekvencia #menic #meradlo #mikrofon #mikroprocesor #modulacia #mriezka #multivibrator #mostikovy #napatie #nasobic #neutralizacia #nesymetricky #nomogram #npn #pnp #obrazovka #oddelovaci #odladovac #odpor #odrusovaci #operacny #optoelektronicky #oscilator #permeability #piezoelektricky #pll #poistka #polovodic #primarny #procesor #priepust #predmagnetizacia #prudovy #predradny #prevodny #prikon #prieraz #prechod #reaktancia #regulacia #relaxacny #rezonancia #rozmietavy #rozptylovy #rusenie #saturacny #selektivita #selektivny #schmittov #schottky #sledovac #silovy #smd #smt #sonda #symetricky #sumerny #ssb #spinaci #spinany #stabilizacia #tienenie #stojaty #superhet #superpozicia #sirokopasmovy #sum #tepelny #teplotne #tlakovy #tlmivka #trifilarny #unipolarny #urychlovaci #utlm #vektorovy #vlnovy #vlna #vodivost #vstupny #vyhybka #vykon #wobler #zaznej #zbytkovy #zosilnovac #skreslenie #spätny #stratovy #hustota #intenzita #ohm #ohmov #kirchhoffov #thomsonov #vzorec #akumulator #bateria #clanok #dioda #dutnavka #diak #dvojlinka #fotodioda #fotorezistor #fototranzistor #fototyristor #fototriak #infra-led #koaxialny #kondenzator #konektor #laser #solidstate #rele #potenciometer #prepinac #reostat #rezistor #reproduktor #sluchatko #spinac #termistor #ptc #ntc #tlmivka #tranzistor #vypinac #tlacitko #transil #triak #trisil #varikap #tyristor #varistor #ziarovka #ziarivka #fluke #brymen #axiomet #siglent #unit #uni-t #owon #tti #gwinstek #keysight #peaktech #amprobe #extech #peaktech #elma #appa #metrix #rigol #hantek #voltcraft #tektronix #hameg #tesla #picoscope #metrel #megger #kyoritsu #flir #seek
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 10

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 2 роки тому +5

    13:13 Pokud se dá dioda přes tranzistor (a ta otázka vůbec není mimo, protože MOSFET ji má tak nějak z podstaty v sobě, dlužno poznamenat, že v tom mosfetu je docela pomalá), potom to samozřejmě tranzistor ochrání, ale je reálná šance, že to rozbije jiné věci, tudíž ono je to tak trochu z deště pod okap. Už v těch prvních pokusech bylo vidět, že ta špička je z velké části záporná, potom tam něco dokmitává, což je ringing na kdoví čem, čili při rozepnutí lze vnímat špuli relé jako zdroj se záporným napětím, jinými slovy v kolektoru tranzistoru bude cosi hodně záporného, protože ta indukce sáhne bohatě za napětí zdroje, čili rekuperační dioda mezi C-E se otevře (na katodě bude mít záporné, na anodě nulu) a omezí záporné napětí na C-E tranzistoru. Problém tohoto řešení tkví v tom, že proud indukcí vyvolaný proběhne přes zdroj, no a ona je to obrovská rychlá špička. Zdroj má nějakou výstupní kapacitu přes kterou to proletí, nicméně ta špička způsobí kladnou špičku v napájecí větvi. No proč. Na uzlu kolektor-relé je záporné napětí, dioda se otevře, čili záporné napětí se přes ni dostane i na uzel dioda-emitor, což mi "posune" záporný pól zdroje ještě záporněji, no a napětí zdroje je rozdíl mezi kladným a záporným pólem. Jak velká ta špiče bude záleží na vnitřním odporu zdroje a to včetně jeho dynamických vlastností (kapacita). Může to vadit, nemusí, nicméně špička, která se pak na špuli relé (v principu by to chodilo s libovolnou špulí) naměří potom hovoří o vlastnostech použité diody a zdroje. A vlastně je to docela dobrý způsob jak měřit parametry a chování napájecí větve.
    Dodala bych, že v podstatě stejný problém nastává se spínacím prvkem v pulzních zdrojích a řeší se v podstatě velice podobně, špule je prostě špule, zhola jedno jestli je od relé, nebo od transformátoru v nějakém pulzáku.
    Dodatek první: Pokud se zcela vynechá dioda, pak by při rozepnutí tranzistoru měl být na osciloskopu k vidění jeho lavinový průraz. „Měl by“ je tady klíčové, on je to krapet test osciloskopu, sond a obecně způsobu měření. Totiž lavinový průraz vytvoří velice úzký pulz. Pokud by se tranzistor spínal periodicky, pak bude tento lavinový průraz k vidění na téměř libovolném osciloskopu, protože u periodického děje pomůže prokládané vzorkování (teda pokud to není úplný šrot a má to krapet stabilní trigger). Ovšem v SINGLE režimu se žádné prokládané vzorkování už z principu konat nemůže, takže ten průraz musí osciloskop chytit na první dobrou, což třeba pro osciloskop s 1GHz šířkou pásma a tudíž několika GS/s nebude větší problém, ale pro potvory s šířkou kolem 100-200MHz a 1GS/s je to docela drsný test. S 1GS/s by to mělo být vidět i bez prokládání, byť to díky korekci bude vypadat asi spíše jako sinc(x) než jako pulz, ale nějaký tvar už by tam měl být vidět (v realtime mi lavinový průraz chytil i osciloskop s 200MS/s, ale měl jen ten lavinový průraz, chytal ho jen občasně v peak detect a zobrazoval ho jako sinc(x)).
    Dodatek druhý: Ono to vypadá, že ta dioda musí být přes to relé vždy a pokud tam není, je to hrubá chyba. A ve většině případů to tak skutečně je, ovšem jsou z toho vyjímky, s jednou z nich jsem se setkala a dost lidí si na tom tehdy uřízlo ostudu. Já si z nich pak dlouhodobě dělala srandu a to nechcete. Jde o to, že ona velikost té špice je úměrná časové derivaci proudu špulí procházejícího, jinými slovy, čím rychleji ten tranzistor rozepne, tím větší ta špice bude. Pokud bude tranzistor rozepínat opravdu pomalu, pak bude indukce na špuli tak malá, že nedává smysl ji řešit, čili ono krom diody se to dá například řešit i paralelním kondenzátorem někde v bázi tranzistoru, který se tím pádem bude otevírat/zavírat pomalu, bude na něm sice výkonová ztráta, ale současně bude zanedbatelná indukce na špuli toho relé. Jsou situace, kde se tohle stane samo a jednou z nich po hříchu bylo RX/TX relé v jakémsi CB přídavném koncovém stupni, kde se TX detekoval tak, že se část RF z vysilače odebíralo přes útlumák, usměrnilo rychlou diodou, krmil se s tím kondenzátor jehož napětí přímo řídilo bázi tranzistoru, který spínal relé. No a protože se díky tomu kondenzátoru tranzistor zavíral/otevíral pomalu, tak tam žádná dioda pochopitelně nebyla. A tady ti CB-junk operátoři prskali jak křeček Sorbón cože to zas vymysleli, že tam přece ta dioda být musí… Ona tam samozřejmě neuškodí, ale taky nepomůže, no a protože ono v tom koncáku bylo docela nablito (to je u CB-junk vlastnost, nikoliv vada), podařilo se „dodělávačům“ pravidelně urvat něco jiného a tím ten koncák s konečnou platností zničit. Kdo v 90. letech servisoval CB-junkgeräte užil si s těmi lidmi dost srandy, dnes je to takové vyprávění na dlouhé zimní večery, něco jako mýty a legendy, ono se taky říká, že kdo si devadesátá pamatuje, ten si je neužil, ale ona jak přichází stařecká demence, člověk si začne vzpomínat na mládí…

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera Рік тому

    Predpokladá, že sa časť toho prepätia vybíja cez zdroj. Skús urobiť pokus tak, že necháš zopnuté tlačidlo a vypínaj zdroj. Viac menej to v praxi nastane len náhodou ale je to možné ak niekto pretrhne káblik.

  • @Elektromanik
    @Elektromanik Рік тому

    Hodně tam zvoni - prekmity zpusobuji , ty dlouhe privody...

  • @mirda-elektro
    @mirda-elektro 2 роки тому

    To už jsem viděl včera.

  • @mirda-elektro
    @mirda-elektro 2 роки тому

    Ahoj Pavle 😉

  • @annavalentova2117
    @annavalentova2117 2 роки тому

    Ahoj

  • @mirda-elektro
    @mirda-elektro 2 роки тому

    Na tomto principu fungovalo viderzaj pioner viderzaj 😁. Kopalo to jako sviňa.