II wojna światowa. Catalina i U-361. kulisy niesamowitego pojedynku na Morzu Norweskim
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Link do mojej autorskiej książki "U-Booty. Niesamowite misje II wojny światowej": www.legimi.pl/...
Darmowy fragment książki "U-Booty. Niesamowite misje II wojny światowej": drive.google.c...
Zdobądź ciekawe dodatkowe bonusy!!! Jeżeli podobał Ci się odcinek możesz wesprzeć rozwój kanału poprzez serwis Patronite.pl i tym samym otrzymać ekstra dodatki: patronite.pl/N...
Możesz również w ramach wdzięczności za przygotowany materiał postawić symboliczną kawę, klikając w ten link: buycoffee.to/n...
Za wszelkie wsparcie z góry serdecznie dziękuję.
W czasach II wojny światowej łodzie latające „Catalina” stanowiły bardzo istotny komponent w alianckiej doktrynie prowadzenia wojny na morzach i oceanach.
Te udane jednostki patrolowe sprawdzały się również w namierzaniu i zwalczaniu niemieckich okrętów podwodnych, a do jednego z najciekawszych starć pomiędzy „Cataliną, a U-Bootem doszło w lipcu 1944 roku nieopodal wybrzeży okupowanej Norwegii…
Witam państwa w kolejnym odcinku Nieznanych obliczy II wojny światowej i zapraszam do wysłuchania materiału przedstawiającego kulisy niezwykłego pojedynku załogi U-361 z załogą „Cataliny” dowodzoną przez jednego z bohaterów II wojny światowej, kapitana RAF Johna Krukszenka…
Niesamowita historia . Odważnym szczęście sprzyja. Gratulacje i ogromny szacunek dla bohaterskiego dowódcy łodzi latającej Catalina oraz jeszcze wielu lat życia w zdrowiu .
Właśnie zabieram się do oglądania, w każdy piątek to obowiązkowa pozycja.
Przyjemnego oglądania ;-)
Cudowna ,klimatyczna sesja!!! Mistrzostwo! Jak coś nowego zrobię ,to dam Ci znać. Pozdrawiam Przyjacielu 😊😊😊
Dziękuję za, jak zawsze, Twój wspaniały komentarz i również Cię pozdrawiam ;-)
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 ☺
Cieszę się że Trafiłem na Pański kanał ❤
Dziękuję za ten odcinek i pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję. A ja się cieszę, że na tym kanale są tacy widzowie jak Pan ;-)
Dzięki bardzo za każdy filmik. Fajną robotę robisz 👍👍🍻🍻
oglądam każdy odcinek od roku, ale słowa na koniec tego spowodowały u mnie łzy. Cześć i Chwała Bohaterom. Piękna historia! Dzięki za to co robisz!
Dziękuję również
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał , jak zwykle na bardzo wysokim poziomie !!!😀😀😀
Dziękuję również ;-)
Wielkie dzięki. Zajebioza materiał.
Dziękuję również :-)
Dzień dobry. Bardzo ciekawy odcinek. Dobra robota. Dziękuję. Pozdrawiam autora jak też wszystkich oglądających 👋
Dziękuję i również pozdrawiam ;-)
Witajcie :-) Dziś przeniesiemy się w podróż do roku 1944 na obszar Morza Norweskiego. To właśnie tam doszło wówczas do niecodziennego starcia brytyjskiej załogi łodzi latającej Catalina z załogą niemieckiego okrętu podwodnego U-361. Serdecznie dziękuję wszystkim tym widzom, którzy stale lajkują i komentują moje materiały. Zachęcam również pozostałą część widzów do lajkowania i komentowania filmu. Życzę przyjemnego oglądania materiału i pozdrawiam serdecznie.
Witam Drogi Przyjacielu ! Czekam z zaciekawieniem na Twoją kolejną, Fascynującą Historię. Pozdrawiam i zapraszam .😊
Dziękuję, ja również bardzo chętnie obejrzę Twój nowy materiał
Życzę Bohaterowi następnych stu lat życia w dobrej formie . Pozdrawiam
Wspaniały odcinek dziękuję za piękną opowieści 👍👍👍👍👍👍👍👍👍 piękny wiek bohatera tego odcinka ❤🙂
Ja również dziękuję za, jak zwykle, bardzo pozytywny komentarz ;-)
Wspaniała opowieść
Dziękuję ;-)
@@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Opowieść rzeczywiście kapitalna, choć to standard dla Twoich materiałów zawsze pokazują nietuzinkowe wydarzenia w ciekawy, profesjonalny sposób.
Dlatego komentując szukam zawsze czegoś obok, Catalina/Liberator, opl U-boota ect.
Dziękuję. A ja bardzo chętnie zawsze czytam Twoje komentarze. Są merytoryczne i okraszone bardzo dużą dawką wiedzy. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawostek
@nieznaneobliczaiiwojnyswia8365 Pamiętasz jeszcze początki kanału ?
Zrobiłeś takie rankingi pancerników, lotniskowców II wojny światowej, to były początki wiec była tylko tablica i krótka notka.
Nie chciałbyś wrócić do tematu w bardziej dynamiczniej formie, jakaś migawka parę zdań o okręcie ?
Takie rankingi to tylko dobra subiektywna zabawa, ale zauważyłem że ludzie to lubią.
Masz na myśli coś w stylu filmów w stylu Top10, w których omawiam specyfikację poszczególnych okrętów? Pomysł nie jest zły, choć byłoby to w pewnym stopniu odejście od dotychczasowego stylu tego kanału. Do takiej prezentacji materiałów mógłby nie pasować np. obecny, nieco mroczny podkład muzyczny... Sam nie wiem co o tym sądzić, choć zgadzam się że tego rodzaju filmy mogłyby zdobyć dużo zwolenników.
Niezwykle ciekawa historia i epilog. Bohater tego odcinka żyje w szkockim domu opieki i w wieku 104 lat(!!!) cieszy się niezłym zdrowiem👍 Pozdrawiam
Dziękuję i również pozdrawiam.
Świetny odcinek, pozdrawiam 🙂
Dziękuję ;-)
Ciekawa historia, ciekawie opowiedziana. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję również
Bardz dobry materiał.
Dziękuję :-)
Super materiał!!!👍🍀
Dziękuję :-)
Catalina to bardzo ważny, udany samolot, ale w Bitwie o Atlantyk to B-24 Liberator był najbardziej zasłużonym samolotem, ponad 90 zniszczonych U-Bootów, oczywiście szkoda że nasz 304 Śląski Squadron latał na Weligtonach - prawdopodobnie byłoby więcej U-Bootów na koncie.
Ciekawe że gdy alianckie samoloty stały się coraz bardziej aktywne, Niemcy nie usunęli ze swoich U-Bootów dział morskich 88mm i 105mm.
Przecież ten U-361 do walki z Cataliną potrzebował przed kioskiem zamiast bezużytecznego działa 88mm podwójnego stanowiska działek 37mm.
Może wyjściem były by 88mm w wersji plot. ? Przecież taka broń dawała się we znaki lotnictwu aliantów.
@darekpowroci7590 Tak z punktu widzenia Amerykanów, do czasu wprowadzenia zapalników zbliżeniowych VT (których Niemcy nigdy nie będą mieli w II wojnie światowej) przez Amerykanów najważniejsza broń przeciwkotnicza dla nich to 40mm Boforsy.
20mm Oerlikon to było bardzo fajne działo, żeby trafić samolot, tylko chodzi moc niszczącą pocisków, przeciwnika trzeba trafić i zestrzelić, ma oberwać tak mocno żeby nie mógł wykonać ataku.
Obrona przeciwlotnicza ma charakter warstwowy, najpierw strzela ciężki kaliber, potem średni i lekki.
Uniwersalna 88mm to świetna broń, ale nie do walki na bliski dystans, baterie 88mm zbudowano po to żeby ściągać z dużych wykości samoloty przeciwnika, strzelanie pojedynczym działem z bliska w Cataline lub Liberatora, to nie jest działo do takich starć.
Właściwie Niemcy przyznali Ci rację, bo działo 105mm na U-Bootach typ IX było uniwersalne, na typ VII montowali przeważnie SK C/35 model o większych kontach podniesienia SK C/30 miały nieliczne U-booty Typu VII.
@JanKowalski-i8u Wesołych świąt. Jestem pod pozytywnym wrażeniem twego podejścia do stworzenia tej listy. Wyliczenia robią wielkie wrażenie. To kawał roboty, dobrej roboty. Brawo. Z drugiej strony jak dyskutować z taką listą? Z matematyką nie da się dyskutować. Ja przy takich listach za bardzo kieruje się swoim "widzi mi się", za mało konkretami. Także patrzę na tą listę i się uczę. A co do mojego krytycznego podejścia to w tym wypadku odpada. Bo co mógłbym napisać: Zary dałbym wyżej bo je lubię? 😀Tak wiec twoje podejście doceniam i szanuje oraz czekam na ciąg dalszy.
@@darekpowroci7590 Jeszcze raz TOP20
20-11
20.Typ Hawkins-58 pkt, typ okrętu który powstał trochę przypadkiem, a tymczasem stał protoplastą całej klasy okrętów.
19.Algiere -61 pkt, piękny, silny okręt pechowy jak cała francuska flota.
18.York, Exeter-63 pkt, pomysł był genialny, mały County, ale oszczędności okazały się iluzoryczne.
17.Aoba -79 pkt, w chwili wybuchu wojny jeden z najsłabszych ciężkich krążowników na Pacyfiku, ale tylko artyleryjsko, tym bardziej na uznanie zasługuje postawa obu tych okrętów pod wyspą Savo.
16.Zara -87 pkt, okręty doskonałe, najlepiej opancerzony krążowniki w Europie, 3 z 4 stracone w niezwykle pechowy sposób koło przylądka Matapan.
15.Admiral Hipper -88 pkt, walczyły w Norwegii i w 1940 roku (gdzie kariera jednego z nich się skończyła) i później.
Prizn Eugen wyszedł z Bismarckiem, szalał na Bałtyku w końcu wojny.
Admiral Hipper też Norwegia, próbował swoich sił jako rajder na Atlantyku, starł się z HMS Berwick.
Okręty źle znosiły spotkania z okrętami podwodnymi, ale przetrwały je.
14.Oregon City-90 pkt, czasem traktowany jako część typu Baltimore, duże ciężkie krążowniki, świetne okręty choć na wojnę trochę się spóźniły.
13.Wichita -93 pkt, z jednej strony powielał trochę japońskie pomysły jak cały typ Brooklyn, świetnie opancerzony, dobra siła ognia, wojnę spędził w konwojach arktycznych, operacja Torch na Morzu Śródziemnym, potem poszedł na Pacyfiku.
12.Portland -92 pkt, oba okręty tego typu służyły całą wojnę, USS Portland uszkodzony został całkiem poważnie pod Gudalcanalem, USS Indianapolis transportując w ramach tajnej misji ładunek nuklearny bardzo źle skończył w starciu z japońskim okrętem podwodnym.
11.County -95 pkt, na prawdę liczny typ ciężkiego krążownika, świetne własności morskie, choć na papierze niczym nie błyszczy.
Bismarck, Schranchorst, pośrednio Admiral Graf von Spee, po samej bitwie zjawił się HMS Cumberland by pilnować rajdera, sporo zrobiły te okręty, choć nie były w akcjach aktorami pierwszego planu, to miały udział w tych sukcesach.
Do Japończyków miały wyraźnego pecha, 3 okręty zatopione, Włosi i Niemcy nie okazali się tacy groźni, HMS Berwick oberwał trochę od jednych i drugich.
Twój ulubiony okręt z tej 10 jeżeli jest i coś czego najbardziej nie lubisz ?
Coś co zaskakuje i coś co wydaje się że jest na swoim miejscu ?
Wesołych Świąt Autorowi 😊
Dziękuję serdecznie i nawzajem :-) A ja jeszcze na Święta prawdopodobnie przygotuję dla Was jeden materiał ;-)
Fascynująca historia :)
Dziękuję ;-)
Prosze podać adres tego Domu Opieki. Wyślę tam kartkę na Nowy Rok!
Niestety nie znam dokładnego adresu
A może by tak kiedyś odskocznia od anglosasów i ich walki z ubotami ? Może coś o amerykańskich podwodniakach... np. ,, najwspanialszy patrol wojny ,, czyli zatopienie przez USS Harder czterech japońskich niszczycieli w ciągu czterech dni. To byłoby coś...😊
Witam. Materiały tego typu na pewno się pojawią na tym kanale po nowym roku. Prawdopodobnie już w styczniu.
Te 4 zatopione niszczyciele nie zostały jednak potwierdzone po wojnie.
Juz pisalem.../// ale za kazdym razem zaslugujesz by napisac: ROBISZ SWIETNE FILMY❤./ daj znac prosze skad bierzesz te materialy.
Dziękuję bardzo ;-) Przy tworzeniu materiałów posiłkuję się informacjami z raczej popularnych książek np. "Hitlera wojna U-Bootów" Blaira, "Bitwa o Atlantyk" Milnera itp. Część informacji pozyskuję też z internetu, z często anglojęzycznych stron. Bardzo przydatna jest np. strona uboat.net . Zbieram informacje z wielu źródeł. Często jest tak, że na początku tworzenia materiału mam naprawdę niewiele informacji, a po przekopaniu internetu i książek, wychodzi całkiem pokaźny film;-)
Wyobrażaliście sobie kiedyś że starszy pan w banku, który pomaga Wam otworzyć konto był kiedyś pilotem w wojnie o Atlantyk? Albo Wasz nauczyciel matematyki przelatał jako nawigator Lancastera dwie tury bojowe? Dzisiejsi 60 latkowie zdążyli tego doświadczyć, nam zostają wspomnienia.
Albo taki aktor grający Zagłobę w "Potopie", który ponad ćwierć wieku wcześniej służył w RAF i Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Życie potrafi zaskoczyć.
Nieźle, czyli ranny dowódca nie chciał morfiny, bo nie ufał, że załoga będzie potrafiła sama wylądować. :-p To chyba był kapitan Bednarz.
lubie Pana kanał ten Pana grobowy głos bez emocji i ta smętna muzyka znaczy taka psychodeliczna troche pasuja do tresci kanału niech Pan nic nie zmienia 😊 Catalins chyba nie miala komor bombowych , przynajmniej na filmie Greyhound z Tomem Hanksem bomby głebinowe sa podczepione bezpisrednio pod skrzydłami
Dziękuję ;-)
Techniczny
Dziękuję ;-)
👍
Dziękuję
Ile godzin w powietrzu mogła przebywać ta Catalina ?
22 godziny
Twardy gość ten pilot
Odwaga na pograniczu szaleństwa
Ja bym na drugie podejście się nie odważył
Poczekał bym aż się zaczną zanurzać
Treść ciekawa, ale głos lektora irytujący. Mi ciężko jest słuchać.
Nie wiem czy byłbyś lepszy , przyzwyczaisz się.
Dokladnie
Czy w przyszłości będą przewidywane inne tematy związane z drugą wojna? Choćby lądowe? Miło by było posłuchać
Witam. Szczerze powiedziawszy zastanawiam się nad tym, aby czasem odejść nieco od konwencji kanału i zrobić jakiś drugowojenny materiał o działaniach lądowych, bądź powietrznych. Jednak nie wiem jak odbiorą go widzowie kanału... Zobaczymy, czas pokaże, nie wykluczam przygotowania materiałów z tematu 2wś innych niż działania morskie.