Czy chcesz mierzyć dokładniej (multimetrem)?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 кві 2024
  • M008a Pierwszy film z serii dotyczącej dokładnych pomiarów za pomocą różnych cyfrowych multimetrów. Przez porównanie z profesjonalnym multimetrem 6,5-cyfrowym sprawdzamy realną dokładność dość licznego zestawu multimetrów przy pomiarze:
    - napięcia stałego,
    - przemiennego napięcia z sieci energetycznej
    Czy znasz prawo Barlowa? Czy tylko prawo Ohma?
    Co sądzisz o pomiarach z idealną dokładnością?
    Więcej artykułów o dokładnych pomiarach:
    piotr-gorecki.pl/kategorie/ka...
    Wesprzyj mnie - zaprenumeruj czasopismo Zrozumieć Elektronikę przez Patronite:
    patronite.pl/Zrozumiec-Elektr...
    Więcej informacji o mnie i czasopiśmie, które aktualnie wydaję:
    piotr-gorecki.pl
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 134

  • @hgprojekt
    @hgprojekt Місяць тому +12

    Bardzo mnie cieszy, że w końcu mamy program o elektronice przedstawiony okiem praktyka o ogromnej wiedzy. Prezentacja zagadnień na najwyższym poziomie.

  • @kaziknieznane9316
    @kaziknieznane9316 Місяць тому +7

    Fantastycznie ,że program nie tylko dla zawodowców lecz i dla laików hobbystów jak ja bardzo panu dziękuje za stworzenie takiego programu

  • @marekk2519
    @marekk2519 Місяць тому +3

    Do diaska, jak ja się cieszę, że Pański kanał pojawił się wśród tych, które mam w zainteresownaiach. Może wreszcie się czegoś nauczę...Zdrowia i Najlepszego!

  • @karol.sikora
    @karol.sikora Місяць тому +2

    Panie Piotrze, wychowałem się na artykułach z EdW, choć ukończyłem elektronikę droga zawodowa skręciła w stronę informatyki, jednak dalej w wolnym czasie konstruuje i naprawiam. Mam nadzieję że to co teraz Pan pokazuje i tu i w swoim czasopiśmie będzie się niosło i inspirowało dalej.

  • @samshumasiedqeum2762
    @samshumasiedqeum2762 Місяць тому +6

    W latach osiemdziesiątych marzyłem o jakimkolwiek mierniku. Niestety przez kilka lat nie było gdzie kupić. Dopiero jak ruskie zaczęli przywozić sprzęt na stragany, to udało mi się kupić od nich miernik. A po roku jeszcze od nich kupiłem oscyloskop. Jakaż była moja radość. Obydwa mam do dzisiaj sprawne.

    • @Slawek_EU07
      @Slawek_EU07 Місяць тому +2

      W tamtych czasach mierniki generalnie były przeznaczone dla serwisu sprzętu RTV, elektryków. Mój ojciec pierwszy miernik kupił na początku lat 90 a byłem wtedy małym chłopcem.

  • @aimeiz1
    @aimeiz1 Місяць тому

    Panie Piotrze.
    Podziwiam imponującą kolekcję mierników wszelkiego rodzaju i Pana skrupulatne podejście. Zaskakują mnie też wyniki Pana badań. Nie przypuszczałem że te moduły cyfrowe mogą być aż tak dobre. Z dużym zainteresowaniem zabieram się za oglądanie kolejnych części.
    Pozdrawiam. M.B.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Większość modułów ma fatalne parametry, bo wykorzystują one ADC wbudowany w mikrokontroler. Tylko nieliczne mają dobre parametry, a bardzo nieliczne - rewelacyjne, jak na cenę 30...40 złotych. Pozdrawiam

  • @elektrotechnika-krakow
    @elektrotechnika-krakow Місяць тому +2

    Materiał jak zwykle świetny i przyjemnie się ogląda - a oglądam chyba głównie z sentymentu i dla ciekawostek o których w codziennej pracy się zapomina - wychowałem się na "EdW" i Pańskich artykułach i właściwie to głównie one zadecydowały o pójściu w tym kierunku - a wtedy to jeszcze były gazety w kiosku ruchu :).
    Sam kilka miesięcy temu podchodziłem do tematu dokładności i błędów pomiarowych - temat niełatwy do wytłumaczenia - zastanawiałem się "jak to ugryźć" i ostatecznie poszedłem w stronę "to co widać na wyświetlaczu to wynik pomiaru, a nie wartość mierzona, na podstawie tego co na wyświetlaczu można określić przedział w którym znajduje się rzeczywista wartość".
    Podejrzewam że będzie o tym mowa - nie tylko % są istotne, ta cyfra na końcu może być istotniejsza na niektórych zakresach (raczej tych dobranych dobranych :)).
    Myślę, że bardzo istotnym aspektem z punktu widzenia dokładności jest cel pomiaru - nie zawsze nawet duża odchyłka wpływa na wnioski - np. na płytach głównych często wystarczy informacja czy to pojedyncze Ohm'y czy tysiące, czy bardziej wyrazisty przykład - sprawdzenie bezpiecznika pomiarem rezystancji.
    Jestem bardzo ciekawy dalszej części i sposobu wytłumaczenia tego trudnego poniekąd tematu i serdecznie pozdrawiam.

  • @pawemockun6402
    @pawemockun6402 Місяць тому +5

    Jak ja bym chciał mieć takiego nauczyciela :)

  • @punisher8429
    @punisher8429 Місяць тому +2

    Dziękuję za ten film i czekam na kolejne.

  • @Serwis-Elektroniki
    @Serwis-Elektroniki Місяць тому +3

    Witam, materiał jak zwykle bardzo ciekawy. Przydało by się troszkę więcej informacji na temat naszych polskich multimetrów z Meratronika. Chociażby V640 jak one się sprawują po latach w porównaniu z nowymi. Dla tego że dziś można wychaczyć w całkiem dobrym stanie takie mierniki. Można by to porównać z mirnikami np tablicowymi z Meratronika, i jako ciekawostkę z miernikami na lampach Nixie 😊
    Pozdrawiam serdecznie, Bartosz

    • @konradklekot
      @konradklekot Місяць тому

      Jak się trymery nie rozpadną albo nie odpłyną, to V640 nie gubią dokładności. W swoich granicach oczywiście. Chociaż nie oszukujmy się, kto dziś używa wskazówki do dokładnych pomiarów czy w ogóle, jako jedynego, głównego przyrządu. Dziś miernik wychyłowy to głównie dla szpanu, ewentualnie do kilku dosyć specyficznych zastosowań - czytaj - np. krótkofalowcy starej daty którzy nie ogarniają że sondę V40.25 można podpiąć do cyfrowego multimetru.

    • @Serwis-Elektroniki
      @Serwis-Elektroniki Місяць тому +1

      @@konradklekot Witaj Konrad, tak zgadza się. Ale tu mi akurat brakowało na filmie porównania z innymi miernikami. Pytałem dlatego bo widzimy go u Pana Piotra na stole. Sam używam głównie cyfrówek, mam bardzo dobrego poczciwego Ketley'a w warsztacie I jestem z niego bardzo zadowolony. Wychyłowe , akurat V640 również posiadam ale głównie z sentymentu bo na nich pracowałem - uczyłem się na pomiarówce w szkole. Dziś używam jedynie do zgrubnych kalibracji odbiorników, np zero detektora.
      Pozdrawiam serdecznie, Bartosz

  • @skoda110
    @skoda110 Місяць тому +2

    No ciekawie. Dziękuję i pozdrawiam

  • @Kwasior88
    @Kwasior88 Місяць тому +2

    Pan jest niesamowity.❤❤❤❤

  • @AMFphotovideo
    @AMFphotovideo Місяць тому +1

    Serdeczne dzięki Panie Piotrze

  • @TheAdio93
    @TheAdio93 Місяць тому +1

    Fajnie opowiedziane dla każdego. Prawda miernictwo jest bardziej skomplikowane niż się wydaje ale całkiem ciekawe :) Na studiach się namierzyło i liczyło dopiero

  • @lukaszbujak9834
    @lukaszbujak9834 Місяць тому

    Ten film rozwiał wszelkie wątpliwości o tanich multimetrach.Pozdrawiam.

  • @krzysztofskrzypiec8957
    @krzysztofskrzypiec8957 Місяць тому +3

    Świetny wykład

  • @SlaVoy
    @SlaVoy Місяць тому +3

    3:25 W przypadku multimetrów cyfrowych (podręcznych) dokładność podawana jest w (+/-)% wartości zmierzonej + liczba cyfr. Dla DT830B z pierwszej lepszej instrukcji mamy (+/-) 1.2% +10 cyfr. Rozdzielczość tego multimetru na zakresie 750V to 1V, zatem przy pomiarze 243V mamy (+/-) 2.916V + 10V czyli 251V (+/-) 12.916V a więc od 230 do 257 V wyświetlony pomiar będzie jak najbardziej zgodny ze specyfikacją. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że nie jest to multimetr. Jest jak najbardziej, o słabych parametrach, podłej konstrukcji, niedający żadnej pewności, ale mając pełną świadomość czego się używa, można nim mierzyć.
    Pozdrawiam

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому

      To jest właśnie jedna z istotniejszych kwestii - cel pomiaru decydujący o wymaganej dokładności - często potrzebujemy tylko rząd wielkości, aby wyciągnąć wnioski i rozwiązać problem. A innym razem względy formalne będą wymagać dołączenia kopii certyfikatu wzorcowania i wyliczenia przedziału, pomimo że od razu wiemy że wynik jest w normie...

  • @amadeuszdubiel5579
    @amadeuszdubiel5579 Місяць тому

    Dziękuje za film :)

  • @toughcoding
    @toughcoding Місяць тому +2

    Przydatny materiał. Skorzystam

  • @exploreit3548
    @exploreit3548 Місяць тому +12

    To co Pan robi to jest program reaktywacja TV .... SONDA.2.0 Kurek Kaminski. Z calego serca❤️ panu dzienkuje ze pan taki material content tworzy, wielki szacunek i klaniam sie. Pozdrowienia dla wszytkich widzow tego kanalu (sory za niepisanie polskich znakow gramatycznych, bardzo przepraszam)

  • @user-hs5zj5yq1w
    @user-hs5zj5yq1w Місяць тому

    Super film!

  • @avant124
    @avant124 Місяць тому +1

    Lepszy multimetr za 30 złotych lub żaden. Polecam moduły V do mierzenia napięcia akumulatora w samochodzie. Proste a bardzo przydatne.

  • @hujhujhujhujhuj256
    @hujhujhujhujhuj256 Місяць тому +3

    nie ma na świecie tylu piw, ile chciałbym panu Piotrowi postawić za te filmy i wiedzę jaką Pan przekazuje, czy pasowałoby Panu jakby się ograniczyć tylko do lagerów? :(

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Jest drobny problem: "od zawsze" preferuję wino, co potwierdzą wszyscy mnie znający. Dlatego wszystkich zapraszam do wspierania mnie przez Patronite: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike (jest kilka progów do wyboru). A ja dodatkowo zrewanżuję się kolejnymi numerami mojego czasopisma. Pozdrawiam

  • @ciekaweurzadzenia
    @ciekaweurzadzenia Місяць тому +1

    Dobra robota

  • @stefankomst6783
    @stefankomst6783 Місяць тому +2

    Bardzo dobrze wytłumaczone zagadnienie, poproszę o więcej. Pytanie, kiedy można spodziewać się Radiowej oślej łączki. Dziękuję

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +4

      Szykuję. Tylko bieżące zajęcia mocno przeszkadzają - muszę się z czegoś na bieżąco utrzymywać. Zaczniemy od rozprawienia się z prawem Ohma, bo właśnie prawo Ohma okazuje się główną przeszkodą w zrozumieniu "kwestii radiowych" . Pozdrawiam

    • @stefankomst6783
      @stefankomst6783 Місяць тому +1

      @@piotrgorecki4274 Dziękuję bardzo

  • @eS-Ko
    @eS-Ko Місяць тому

    Pan Piotr skutecznie oducza elektroniki a wielu się przy tym uczy i to niekoniecznie przez przekorę. ;-)

  • @robertkaminski4256
    @robertkaminski4256 Місяць тому +2

    Panie Piotrze, procent się nie odmienia ;)
    Materiał świetny jak zwykle. Pozdrawiam serdecznie

    • @samshumasiedqeum2762
      @samshumasiedqeum2762 Місяць тому +1

      Dawniej też radio nie pozwalano odmieniać, dzisiaj już można powiedzieć: "z radia płynie muzyka".

  • @kazoorb8602
    @kazoorb8602 Місяць тому

    Dzień dobry, świetnie, że ma Pan swój kanał na YT.
    I mam takie pytanie. Czy będąc "patronem" można mieć dostęp do wcześniejszych numerów czasopisma "Zrozumieć Elektronikę z Piotrem Góreckim" czy tylko do bieżących?
    Jeśli tak to jakie są warunki?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Wszystkie informacje są na stronie piotr-gorecki.pl/ Szczegóły i przegląd archiwaliów; piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ Pozdrawiam

  • @AndrzejOkrutny
    @AndrzejOkrutny Місяць тому

    Dziękujemy.

  • @cielakovsky
    @cielakovsky Місяць тому

    Film jak zwykle bardzo ciekawy, oglądam pomimo kilku już lat bycia "w branży". Zapodam ciekawostkę: odkurzyłem cyfrowy woltomierz HP3455A z roku 1976 i porównałem odczyty napięć rzędu 0,1...30V z takim lub podobnym Keithleyem, jakiego Pan tu ma. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego sprzętu. Wszystkie cyfry wyświetlane przez HP zgadzają się z Keithleyem.... Poniżej wolta jest to dokładność 1uV. HP nie był kalibrowany co najmniej od początku lat 90. To jest dopiero pomiarowy high-end :) Ponadto, nie potrzebuje zbytnio rozgrzewania, w przeciwieństwie do Keithleya. Stał się jednym z moich podstawowych sprzętów w firmie. Pozdrawiam :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Ja też byłem ostatnio pozytywnie zaskoczony "starociami" - starymi wzorcami napięcia w tym chińskimi modułami i czechosłowackim MAB01oraz rezystorami, w tym krajowymi INCO. Szczegóły w niepublicznych jeszcze filmach M022 i M023 (na razie dostępne tylko dla moich Patronów). Pozdrawiam

    • @cielakovsky
      @cielakovsky Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 Też mam na stanie kilkadziesiąt INCO, tych ebonitowo-tekstolitowych (?) 0,01%. Chciałem jeszcze dodać, że mój Tata zajmował się produkcją rezystorów precyzyjnych, jeszcze do niedawna. Odziedziczyłem masę bardzo stabilnych i dokładnych rezystorów, niektóre posiadają praktycznie zerowy TC. Gdyby Pan czegoś potrzebował, to mogę poszukać konkretnych wartości lub w okolicach, bo to są resztki serii produkowanych na zamówienie, spoza typoszeregów. Byłoby miło móc się odwdzięczyć za Pana wkład w moją wiedzę elektroniczną ;) Również pozdrawiam, dziękuję :)

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 Місяць тому +1

    Danke!

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Місяць тому +2

    Dokładny pomiar to często iluzja zapewniająca dobre samopoczucie mierniczego. Dlaczego? Po co ustawiać z dokładnością 0,01% napięcie stabilizatora o precyzji stabilizacji 2%?

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому

      Dokładnie - albo sprawdzać bezpiecznik mierząc rezystancję - nawet bardzo duża odchyłka nie wpłynie na wnioski :).
      W naprawach płyt głównych często mamy poniżej kilu Ohm żle, setki kOhm - OK - potrzebna dokładność jest powiązana z celem pomiaru - ale pewnie o tym będzie w następnych odcinkach.

  • @konradklekot
    @konradklekot Місяць тому +1

    Pamiętam jak spotkałem kiedyś człowieka, który oznajmił mi, że w jego układzie wzmacniacza audio rezystory są dobrane z tolerancją 0 procent. Uciąłem dyskusję od razu, bo widać było, że człowiek pojęcia nie ma o tym, co robi, choć jego mina i pewność siebie była szokująca.
    V640 - miernik o którym napisałem kiedyś artykuł do EDW. A trochę dalej moje ulubione Lavo.
    Czekam na odcinek o wzorcach napięcia. Kiedyś zbudowałem sobie taki prosty wzorzec z udziałem rosyjskiej diody D818E i dobieranych rezystorów. W sumie to taki z elementów z odzysku. Dziś bym to zrobił nowocześniej.

    • @lacki2000
      @lacki2000 Місяць тому

      czyli jesteś nietolerancyjny jak rezystory tego człowieka :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Proszę do mnie napisać e-mail - podam link do kolejnych filmów. Chyba, że jest Pan moim Patronem na Patronite - Patroni już mogą obejrzeć dwa następne filmy. Pozdrawiam

    • @konradklekot
      @konradklekot Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 jestem już patronem:)

    • @cielakovsky
      @cielakovsky Місяць тому

      Pewnie mierzył te rezystory cyfrowym miernikiem, a że oba dawały taki sam odczyt - uznał, że zero jak byk ;) Jakaś logika się tam tli ;D

  • @tomcatvrkalisz820
    @tomcatvrkalisz820 Місяць тому

    Statystyka matematyczna się przyda do niepewności pomiaru 🙂

  • @erdna7373
    @erdna7373 Місяць тому +1

    Pan Piotr Burnos z AGH na swoim kanale o metrologi czasami testuje multimetry i porównuje je do przyrządów wzorcowych. Często dokładność jest tragiczna. I nie zawsze cena idzie w parze z jakością.

  • @ZycieNaBalkanach
    @ZycieNaBalkanach Місяць тому +1

    Mam takie pytanie..Na mojej balkanskie wsi postawili 2 wielkie anteny /radionadajniki...i wychodzi na to ze owe polaczenie tych anten przebiega prze moj dom..czy jest mozliwosc by zmierzyc taka przypadlosc? Bo w domu az buczy od promiowania czy olac to i uciekac dalej ..ale jak znow ustawia anteny tak by przebiegalo promieniowanie przez moj dom...przypadek?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +4

      Są mierniki natężenia pola elektromagnetycznego - sprzęt profesjonalny. Trzeba zgłosić, żeby odpowiedni Urząd sprawdził, czy nie są przekroczone normy. Wtedy coś wiadomo. A amatorskie sposoby i tym bardziej domysły i subiektywne odczucia są niewiele warte. Pozdrawiam

  • @skynetcybersystem3tech
    @skynetcybersystem3tech Місяць тому

    👍

  • @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
    @NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Місяць тому +2

    247 V AC nie jest normalne.
    Proponuję wyłączyć UPS-a lub Trafo Separujące.
    Pozrawiam
    Marek 😅

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Norma dopuszcza do 253 V, o ile dobrze pamiętam

  • @kacperoo0358
    @kacperoo0358 Місяць тому +1

    witam, moze nie w temacie ale chyba dosc proste ale nurtujace mnie pytanie, podczas uruchamiania obwodu pod obciazeniem w pierwszej kolejnosci nalezy podlaczyc zero a pozniej faze a co w przypadku odlaczania obwodu pod obciazeniem najpierw nalezy odlaczyc faze, pozniej zero?? Z gory dzieki za odpowiedz pozdrawiam 😄

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Najprościej - dla zwiększenia bezpieczeństwa

  • @youtubezkartonu1372
    @youtubezkartonu1372 Місяць тому

    Jako dawny czytelnik EdW, jeszcze z lat 90-tych, ośmielę się napisać kilka uwag odnośnie filmów:
    Niech Pan (raz na jakiś czas) poprosi o łapkę w górę i subskrypcję kanału - algorytmy tak działają że podbijają takie filmy, ale i oglądających bardziej to zachęci do śledzenia kanału. Fajnie też że wspomina Pan o patronite (moim zdaniem trochę za rzadko), bo pomimo że jest link w opisie, to jednak słowo mówione bardziej trafia do widza niż pisane.
    Jednocześnie mam apel do widzów: nie blokujcie reklam 🙂 YT bardziej promuje kanały które mają więcej wyświetlonych reklam (wiadomo - mają z tego kasę), a i przy okazji autorowi sypnie trochę grosza 💲:) Ja sam nie przewijam reklam i pozwalam żeby się w pełni wyświetliły (a zdarzają się takie po kilkanaście minut) właśnie po to aby wartościowa treść niosła się po czeluściach youtuba 😀
    Mocno kibicuję projektowi i mam nadzieję że rozwinie się w dużą, stabilną i rozpoznawalną działalność 👍

  • @marekja9087
    @marekja9087 Місяць тому +1

    Łooo😮

  • @robertmartin5679
    @robertmartin5679 Місяць тому

    Mógł, by Pan doradzić który moduł miernika Voltów i Amperów przez pana jest godny zainteresowania i jaki ma układ ?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Moduł miernika był opisany w artykule piotr-gorecki.pl/y007
      A mnóstwo informacji jest w serii zaczynającej się od
      piotr-gorecki.pl/mr101
      Spis na stronach:
      piotr-gorecki.pl/kategorie/kategorie-tematyczne/miernictwo/

    • @robertmartin5679
      @robertmartin5679 Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 Dziękuje :)

  • @hujhujhujhujhuj256
    @hujhujhujhujhuj256 Місяць тому

    czy interfejs GPIB wciąż jest stosowany do połączenia takich multimetrów jak na filmie z pecetem i ogolnie systemami pomiarowymi czy został już całkowicie wyparty przez RS232 i USB?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      Nadal, tylko dzis wykorzystuje się konwertery GPIB na serial i na TCP-IP. Szykuję się uruchomić taki system, ale to sporo roboty. Z wykorzystaniem skryptów Pythona.

    • @makswinn
      @makswinn Місяць тому +1

      @h256
      dobrze, że nie przez ,,ch"...

  • @daro0352
    @daro0352 Місяць тому

    Pytanie jest takie czy w ogóle warto kupować tanie multimetry, powiedzmy do 200 zł, bo nikt nie będzie tego po roku wysyłał do labu do celów wzorcowania czy tam kalibracji, bo sama ta usługa więcej kosztuje. Kupić multimetr tylko na rok, może dwa a po tym okresie do elektrośmieci? Czy też może na ślepo ufać że mierzy poprawnie?

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому

      Warto rozsądnie podejść do tematu od strony celu pomiaru - jaka dokładność jest rzeczywiście potrzebna - być może tani multimetr jednak wystarczy. Tu już istotna jest specyfika zastosowań - np. w elektryce potrzebny jest miernik ze świadectwem wzorcowania - wymóg formalny, choć ten bez wzorcowania może być lepszy :). A już w elektronice czy elektrotechnice różnie to wygląda - często błąd 100 czy 1000% nie jest problemem - nie wpływa na wyciągane wnioski.

    • @cielakovsky
      @cielakovsky Місяць тому

      Jeśli do danego zastosowania wystarcza miernik za 2 stówy (a wystarcza do 99% zastosowań) i używasz go w normalnych warunkach, praktyczny wpływ starzenia jest pomijalny.

  • @Kris0725PL
    @Kris0725PL Місяць тому

    Jqk moze miernkk pokazywac przy 230Ac wynik w formie 2.30?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Brawo za spostrzegawczość!

    • @Kris0725PL
      @Kris0725PL Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 :) pozdrawiam z wroclawia.

  • @darek7524
    @darek7524 Місяць тому +1

    Co materiał o multimetrach to wszyscy skupiają się na dokładności a tak naprawdę ile pomiarów wykonywanych w praktyce wymaga bardzo wysokich dokładności?
    Czasami warto kupić lepszy sprzęt bo to daje większe prawdopodobieństwo że nam się miernik nie rozleci po roku lub ma jakieś funkcje które poprawiają ergonomie pomiarów.
    Dokładność większości multimetrów nawet tych tanich ma wystarczającą dokładność szczególnie na zakresach DC, stolarz mierzący deskę nie potrzebuje wzorca metra z Sevres.
    Trochę inaczej jest przy pomiarach AC, tu już jest wymagana od mierniczego pewna wiedza, ale i tu znając ograniczenia naszego sprzętu możemy poprawnie interpretować wyniki.
    Pozdrawiam

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor Місяць тому +1

    Ciekawe czy w kolejnych odcinkach dowiemy się po co nam takie dokładne pomiary? Faktycznie ma to jakieś znaczenie że np. multimetr podczas pomiaru naszej baterii pokazuje zamiast 9V to 9.13V lub że nasz rezystor rzeczywistej rezystancji 10 zostanie odczytany jako 9.97.
    Jako ten przytoczony wcześniej mechanik w mojej branży wiem kiedy jest potrzeba użyć suwmiarki A kiedy istotna jest tolerancja w setkach czy mikronar.. elektronice jednak jest to dla mnie trochę abstrakcyjne pojęcie ponieważ przy prostych projektach które do tej pory robiłem drobne odchyłki nie miały żadnego znaczenia na pracę urządzenia.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Większości użytkowników takie dokładne pomiary nie są potrzebne. Kropka. Pozdrawiam.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor Місяць тому +1

      @@piotrgorecki4274 dziękuję serdecznie za odpowiedź pozdrawiam i życzę wielu sukcesów:)

    • @daro0352
      @daro0352 Місяць тому

      Ma znaczenie np. tutaj do oceny stanu naładowania tej baterii pod obciążeniem. Rozdzielczość 1V w przypadku baterii 1.5V albo 9V a nawet akumulatora 12V w samochodzie nie wystarczy.

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor Місяць тому +1

      @@daro0352 jasne no błąd jednego volta to już dużo np. dla baterii AAA1,5V to być albo nie być. bardziej myślę o tych liczbach po przecinku. Bo często widzę jak ktoś porównuje jakiś multimeter markowe z jakimś wzorcem i do tego porównuje nie najtańsze ale tanie multimetry chińskie często wskazania tych tańszych różnią się o jakiś setne czasem dziesiąte części volta . I tak się wtedy zastanawiam czy kupować fluka za 1000 czy chińczyka za 100 hmm

    • @daro0352
      @daro0352 Місяць тому +1

      @@AdamMaszynotwor To proste markowe to na ogół profeska, bardziej niezawodne, lepszej jakości materiały ale większej dokładności jak jeden i drugi ma 4 cyfry to nie ma co się spodziewać. Parametry są podawane w opisach produktów, jak jeden ma dla napięć stałych 0.5%+3 i jest markowy a drugi tańszy też 0.5%+3 to oba są tak samo dokładne. Wątpliwości może budzić np. 6000 vs 2000 zliczeń czyli max 5999 vs 1999 ale dokładność ta sama, choć pierwszy będzie większe wartości wskazywał z większą rozdzielczością niż drugi. A to że markowy pokazuje do 3 miejsc po przecinku to samo co 6 cyfrowy wzorzec i co do miliwolta się zgadza to nie znaczy że jest dokładniejszy od tego co przekłamuje o jakieś 2 miliwolty względem wzorca. A dokładność na pewno nie jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wybór miernika. Jak dla mnie będzie to ładny wygląd a potem dopiero funkcjonalność i na trzecim miejscu dokładność. Bo wiele modeli mierników różnych producentów ma podobne funkcjonalności i podobną dokładność a tylko wyglądem się różnią.

  • @makswinn
    @makswinn Місяць тому

    A co by Pan powiedział o multimetrze, ale stołowym stołowy
    Owon XDM3051 5 i pół cyfry z EP 3.2024?Dla wszystkich zakresów napięcia
    stałego specyfikacja określa dokładność na ±0,015% ±0,004%. W te-
    stach porównawczych, wykonanych przez innych posiadaczy oma-
    wianego multimetru, błąd zakresu 200 mV przy pomiarze np. 100 μV
    wynosi jedynie ±2 μV. Dla napięć zmiennych w najbardziej użytecz-
    nym zakresie częstotliwości 45 Hz...20 kHz błąd pomiaru wynosi
    ±0,2% ±0,05% - w sam raz do regulacji poziomów sygnałów w ukła-
    dach audio, gdyż błąd jest 5...10 razy mniejszy niż w przypadku oscy-
    loskopów cyfrowych. Poniżej 20 Hz i powyżej 20 kHz błąd już rośnie
    do 1%, a w zakresie 50...100 kHz - aż do 3%.
    Sytuacja staje się ciekawa po spojrzeniu na zakresy pomiaru prądu.
    W tej kategorii cenowej tylko Owon oferuje bowiem zakres mikroam-
    perowy, a dokładniej 200 μA z rozdzielczością 1 nA.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Ekonomiczny "chińczyk".

    • @makswinn
      @makswinn Місяць тому

      @@piotrgorecki4274
      Ale parametry i dokładność prawie laboratoryjna?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      @@makswinn tak, tylko nic nie wiadomo o stabilności długoczasowej oraz konieczności kalibracji. Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Cena >1700zł też nie dla amatorów. To przyrząd dla firm, a nie hobbystów. A wtedy w grę wchodza inne kwestie: do czego potrzebny jest taki przyrząd, jakie ma spełniać wymagania oraz jak często i (co bardzo ważne!) gdzie będzie legalizowany.

    • @makswinn
      @makswinn Місяць тому

      @@piotrgorecki4274
      Ma Pan rację, bardziej chodziło mi o kwestię parametrów i porównanie do np. multimetru mi.inn. Aneng itp.

  • @Konrad-ek
    @Konrad-ek Місяць тому

    8:10 Metrologia i systemy pomiarowe. Kto wie , ten wie.😁

  • @rabid7268
    @rabid7268 Місяць тому

    Zastanawiam się do kogo są adresowane te filmy. Najpierw poleciłem je moim dzieciom jako podstawy, a teraz zastanawiam się po co komu mierzyć poniżej 0.5% bo amatorów nie bardzo nawet serwis nie ma takiej potrzeby.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Będą różne, także dla zaawansowanych elektroników. Pozdrawiam

    • @cielakovsky
      @cielakovsky Місяць тому

      Oglądanie tego filmu nie powoduje, że nagle ma się potrzebę dokładnego mierzenia. Daje ogólne pojęcie o tym, jakie są praktyczne możliwości, co można mieć za jakie pieniądze. Moim zdaniem, to edukacyjnie cenne. Gdyby wdawać się w szczegóły precyzyjnych pomiarów, to faktycznie byłoby bez sensu, ale przybliżone nakreślenie horyzontu jest OK.

  • @samshumasiedqeum2762
    @samshumasiedqeum2762 Місяць тому +11

    Więcej was mama nie miała?

  • @jacekm
    @jacekm Місяць тому

    Witam.

  • @Slawek_EU07
    @Slawek_EU07 Місяць тому +1

    Na pewno nie warto kupować najtańszych multimetrów w marketach gdyż przy intensywnym użytkowaniu mogą szybko paść.

  • @makswinn
    @makswinn Місяць тому

    Mam kilka mierników, ale jak sprawdzić, który z nich jest najdokładniejszy? Wzorzec LTZ1000 za drogi, a pozostałe 1,2V itd. nie idzie sprawdzić ponieważ nie wiadomo jakie na prawdę mają napięcie...:( Pozdrawiam :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Odpowiedź jest w majowym numerze mojego czasopisma. W projekcie okładkowym . Pozdrawiam

    • @makswinn
      @makswinn Місяць тому

      @@piotrgorecki4274
      Dziękuję za informację. Pozdrawiam.

    • @ignacyszymonowicz9535
      @ignacyszymonowicz9535 Місяць тому

      @@piotrgorecki4274
      Także jestem zainteresowany takim sprawdzeniem swoich mierników, zwłaszcza jeśli chodzi o pomiar prądu do 200 mA. Czy chodzi o numer z tego roku, który dopiero wyjdzie? I oczywiście pozdrawiam.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      @@ignacyszymonowicz9535 tak numer 5/2024. Ale tam na razie są opisane wzorce napięcia. Potem będą wzorcowe rezystory . A z prądem jest trochę trudniej - to będzie później.

    • @ignacyszymonowicz9535
      @ignacyszymonowicz9535 Місяць тому

      @@piotrgorecki4274
      Zakładając,że wzorce są dobrej jakości,a skoro dobrej to dlaczego i wzorce, te same wzorce, różnią się między sobą parametrami? Mogę wziąć rezystor i zmierzyć spadek nap. na nim, ale nie mam pewności, że ów rezystor jest dokładny, jak i zmierzony spadek U...Czyli bez wzorca nie ma praktycznie możliwości choćby porównania mierników, który jest najbardziej dokładny na zakresie U oraz I?

  • @twkolejofil
    @twkolejofil Місяць тому

    Świetny materiał, tylko "standarTowe" trochę drażni 😜

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Pewnie z przyzwyczajenia - do niedawna to była obowiązkowa forma. Pozdrawiam

  • @telefele7172
    @telefele7172 Місяць тому

    Panie wszyscy oszukują, kiedyś pojechałem na targ to w worku ziemniaków był kamień.

  • @lacki2000
    @lacki2000 Місяць тому

    Miernictwo jest bardzo ważne, bo właściwie korzystamy z niego codziennie, ale fundamenty matematyczne są przerażająco odpychające dla większości mierniczych. Ciężko jest mówić o miernictwie bez wystraszenia widowni. Robi Pan dobrą robotę, bo jest to prezentacja na akceptowalnym poziomie dla laika i może skusi go do wejścia głębiej w temat.

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow Місяць тому

      Błędy pomiarowe spotykamy w wielu dziedzinach życia - ale ich świadomość faktycznie jest niewielka.
      Sam się "mierzyłem" z tematem błędów kilka miesięcy temu - myślę że da się to prosto wytłumaczyć, może nawet się udało - ale jestem bardzo ciekawy jak P. Piotr to zrealizuje :).

  • @khyrofilms
    @khyrofilms Місяць тому

    multimetry to nie są tanie rzeczy ;) (pozdrawiam i koment dla zasięgów) - jak to mówił mój dziadek, tanie rzeczy nie są dla biednych ludzi, a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      Zaskakująca jest aktualna oferta "Chińczyków". AN870 = ZT219 można kupić za 110 zł. Stosunek parametry/cena - rewelacja. Ale to sprzęt dla hobbysty, a nie profesjonalisty.

    • @khyrofilms
      @khyrofilms Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 nie możemy generalizować, bo chińczyk to nie tylko "chińczyk" - przysłowiowe goovna sprzedają pośrednicy, co to z 1pln robią 30-50pln.... - niektóre fabryki w chinach to standardy mają większe niż niektóre w EU, ale takich jest mało, a ceny są już niestety nie dla "przeciętnego użytkownika sraczfona, który kupuje to co mu się wyświetli na ekraniku" ;)

  • @alinamalina3708
    @alinamalina3708 Місяць тому

    Miałam chiński multimetr za 10 USD kupiony w Kmart i go wyrzuciłam bo bardzo oszukiwał, lepiej mieć jeden porządny, dobrej firmy

  • @Dawid_DW_
    @Dawid_DW_ Місяць тому +1

    Jako praktyk-amator nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do dokładności używanych przez nas multimetrów.
    Przykłady:
    - praca przy aucie - interesuje mnie napięcie akumulatora ok. 11V - zły, 12,5V dobry. 0,1V tudzież 1% mnie urządza. Spadki napięcia na przewodach - podobnie. Zakres pomiaru DC 2V, interesuje mnie dokładność 0,1 może 0,05V
    - podstawowe pomiary w domu - np. poprawność skręcenia przewodów w gniazdkach - napięcie 240VAC, po włączeniu czajnika 220VAC, wiem, że mam 20V - coś jest nie tak. Nie potrzebuje 5 miejsc po przecinku
    - zabawa rezystorami, kondensatorami z Arduino - interesuje mnie rząd wielkości komponentu, 4k7R itp, wystarczy +/-10%
    Suma sumarum, praktycznie amator potrzebuje solidnie wykonanego multimetru (który nie rozpada się w rękach jak ten czarny "chińczyk" za 9,99zł), z ciasnymi złączami na sondy i dobrych przewodów. Autozakres się przyda, alarm pomiaru V przy sondach podłączonych do zacisków amperomierza itp. Multimetr Unitech za 100zł, Brymen za 200-300zł wystarcza aż nadto.
    Pomiar do n-tego miejsca po przecinku i rozwodzenie się nad promilami? To może się przydać przy projektowaniu elektroniki, aby wychwycić jakieś niuanse. A tu pewnie konstruktor i tak będzie miał oscyloskop. Multimetry "biurkowe" / stacjonarne? Raczej znowu w laboratoriach podłączone jako logery danych przy długotrwałych testach.

  • @twojesumienie7925
    @twojesumienie7925 Місяць тому

    Od dawna mam jedną zagwozdkę i wydaje mi się, że jest to idelany film by zadac to pytanie. Już dawno temu kupilem multimetr, od poczatku dziwiła mnie kwestia tego, że przy właczonym pomiarze napiecia i przy odłączonych sondach skacze mi napiecie, najczęściej od -50 do +50 mV, po podłaczeniu sond do np. Baterii wszystko się normuje i pokazywane jest bardziej lub mniej poprawne napięcie (nie mam innego sprzętu żeby porównać wyniki). Model to Sanwa cd771, ciekawi mnie czy może nadziałem się na podrobionego chinczyka, albo może ten miernik jest poprostu słaby, lub wada fabryczna. Jak by ktoś wiedział w czym może tkwić problem prosze o pomoc, dodam, że jestem kompletnym laikiem, można powiedzieć że dopiero się uczę takze prosze o wyrozumiałości, Pozdrawiam!

    • @antonipalczewski7617
      @antonipalczewski7617 Місяць тому

      Wiem że czasami nawet bardzo dobre multimetry mają podobne problemy a nawet gorsze np jakiś tam model multimetru keysight w pobliżu przewodów z napięciem o wysokiej częstotliwości pokazywał przy pomiarze prądu do 13A bez podłączenia do niczego (zostało to poprawione w późniejszych iteracjach) albo brymren 869s miał problemy przy pomiarze rezystancji w pewnym zakresie chyba 40-50kohm przy przewodach sieciowych i przeskakiwał między zakresami tylko. Wydaje mi się że nie ma się co przejmować takimi wahaniami jak twoje tym bardziej że wszystkie multimetry pokazują "pływające" napięcie jak nie są podłączone. Akurat mój multimetr (bm869s) ma dużo mniejsze wahania ale tak czy inaczej nie ma to znaczenia.

    • @twojesumienie7925
      @twojesumienie7925 Місяць тому

      @@antonipalczewski7617 Dziękuje bardzo za odpowiedź, nie przeszkadza mi to osobiście w moim użytku, ale wydaje mi się, że w pełni sprawny model nie powinien tak robić, ponieważ mam tam funkcję "Data hold", zapisuje ona pomiar np. jak nie ma możliwości jednoczesnego odczytu i trzymania sond. W tym momencie odrazu po odpaleniu tej funkcji zapisuje mi wynik z czapy czyt. to wachanie. Kompletnie mi to nie przeszkadza, nie korzystam z tej możliwości jednak po tym widać, że nie powinno tak być.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +2

      To jest naturalne i normalne. Wynika z dużej impedancji wejściowej przyrządu pomiarowego. To nie jest ani błąd, ani podróbka, a w najlepszych miernikach może być gorzej, bo na nizszych zakresach rezystancja wejściowa jest rzędu gigaomow. Pozdrawiam

  • @masosz
    @masosz Місяць тому

    26 filmów, a ten (z całym szacunkiem) się dopiero teraz przyznał, że wydaje czasopismo i to tam są szczegóły...

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Za tydzień planuję film na temat czasopisma i zawartych tam konkursów i artykułów. Pozdrawiam

  • @MarcinII
    @MarcinII Місяць тому

    przepraszam, niechce być czepialski ale tej klasy człowiek nie powinien jednak trzymać reki pod stołem...

    • @cielakovsky
      @cielakovsky Місяць тому

      Zwracając komuś uwagę nawet w tak nonsensownej sprawie, wypadałoby się pofatygować i użyć czasami Alt oraz Shift.

  • @seedney
    @seedney Місяць тому

    3,5 cyfrowy wyświetlacz? 😂

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      Tak to nazywamy. Maksymalne wskazanie 1999.

    • @Slawek_EU07
      @Slawek_EU07 Місяць тому

      Taki wyświetlacz jest w modułach na słynnym ICL7107, kto jeszcze tego używa?

  • @ozi2277
    @ozi2277 Місяць тому

    a co oznacza to +3 ?? 0,05%+3

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      to było omawiane szeroko w moim czasopiśmie, np tu: piotr-gorecki.pl/q013
      a także w serii artykułów począwszy od piotr-gorecki.pl/m001 Zachęcam do prenumeraty czasopisma: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike

    • @ozi2277
      @ozi2277 Місяць тому

      @@piotrgorecki4274 Dziekuję za odpowiedź.

  • @dirtypleasure65
    @dirtypleasure65 Місяць тому

    7:38 takim mierzyłem w szkole xD