🚩 Stabilizacja kontra Statyw - Fotografia jest Fajna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 лип 2023
  • Stabilizacja w obiektywie lub w aparacie jest teraz standardem - czy w takim razie statyw przestał być potrzebny ? Zapraszam na film - Paweł Horąży - Fotografia jest Fajna.
    Używałem:
    - aparat - www.ceneo.pl/53077299#crid=42...
    - obiektyw - www.ceneo.pl/30296129#crid=42...
    - statyw lekki - www.ceneo.pl/137837845#crid=6...
    - statyw duży - www.ceneo.pl/28646106#crid=62...
    - głowica do dużego - www.ceneo.pl/15522639#crid=62...
    - mikrofony radiowe - www.ceneo.pl/120786560#crid=6...
    - mikrofon kierunkowy - www.ceneo.pl/144158168#crid=6...
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    Możesz zostać Patronem kanału:
    ➡️ patronite.pl/Fotografia-jest-...
    lub postawić mi wirtualną kawę:
    ➡️ buycoffee.to/phorazy
    albo kupić jakiś gadżet związany z Kanałem:
    ➡️ fotografiajestfajna.cupsell.pl
    lub wesprzeć tworzenie filmów bezpośrednio:
    ➡️ paypal.me/PHorazy
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    🎞Kanał o fotografii analogowej - Fotografia Analogowa
    ➡️ / analogi
    #NaukaFotogafii, #Fotografia, #FotografiaJestFajna
    Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
    Muzyka: John Bartmann - johnbartmann.com/
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 55

  • @piotrlubinski
    @piotrlubinski Рік тому +2

    Pozdrawiam Ciebie Pawle, w czas letniej kanikuły. Jeżeli mogę swoje "trzy grosze"....Otóż, "stabilne" zdjęcie przypomina trochę strzelanie w pozycji "leżąc" . Ściągamy spust "na wydechu" a strzał winien być dla nas zaskoczeniem. Podobnie robię (bez względu na stabilizację w aparacie lub obiektywie) podczas wykonywania zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych a jednocześnie możliwych do wykonania zdjęcia "z ręki". Przy zdjęciach szybkich np. reportaż, fotografia uliczna itp. jest to o czym piszę trudne.
    Pozostaje tylko zwiększenie ISO oczywiście kosztem jakości obrazu....

    • @jackjanick
      @jackjanick Рік тому +1

      Sposób na "biologiczny" statyw (jak nie ma żadnego drzewa czy słupa w pobliżu): przyklęk, opieramy łokieć na kolanie, wstrzymujemy oddech i staramy się "trafić" ze zwolnieniem spustu między uderzeniami serca.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 Місяць тому

    Dużo jeżdżę rowerem i nie chce mi się zabierać statywu, więc przykręciłem do ramy rowerowej stara głowice statywową.
    powiem tak: przy odrobinie wprawy, to ma szansę działać. włączam samowyzwalacz i gdy rower stoi stabilnie, daje to radę.
    Z drugiej strony nie ma za wiele tematów na takie długie czasy, przyroda sama z siebie porusza się na wietrze.
    Pozdrawiam

  • @mareknosek795
    @mareknosek795 10 місяців тому

    Kupilem niedawno APS-C z 2 plastikowymi obiektywami. Caly wazy od 0.5 do 0.8 kg. Ciagle zastanawialem sie czy dobrze zrobielm ze nie poszedlem w pelna klatke. Dzisiaj znajomy dal mi do testow 5dIV z 70-200 i po kilku chwilach trzymania go w rece pomyslalem, ze kupujac taki aparat z takim obiektywem zrobilbym krzywde swoim nadgarskom. A i o dziwo szumy z nowego aps-c mniejsze na kitowych obiektywach niz tego 5dIV. Wiecej detali w cieniach, kolory bardziej rzeczywiste. Bateria tylko slabsza. Teraz wiem, ze dobrze zrobilem i mam jeszcze wiekszy usmiech na twarzy:) Pozdrawiam

  • @jackjanick
    @jackjanick Рік тому +2

    28-135 IS Canona, mam do dzisiaj gdzieś w szafie (kolegom szczęki opadały, kiedy pokazywałem jak to działa, jeden z pierwszych obiektywów z IS, a pierwszy poniżej 10kzł, za jakieś trzy z hakiem). Kiedyś może sprawdzę, jak działa w cyfrze, z eRką.
    Stabilizacja z "hybrydowa" (body + obiektyw) 8 EV. Wiadomo, przez 8 sekund nikt nie utrzyma stabilnie aparatu (choć na potrzeby fotografii analogowej, jak się człowiek mocno zaparł, to grubo ponad 1s wyciągał - i wychodziło, przynajmniej do formatu pocztówki, a nawet większych). Ale w innej sytuacji - obiektyw 600 lub 800 mm (np. te canonowskie RF o stałej przysłonie f11) - "hybryda" nie pozwoli zejść z umownej 1/800s do 1/15, a przynajmniej 1/30 lub 1/60s? Może w tym zakresie czasów to 8EV nie jest marketingowe?
    Klimatyzacji w aucie nie podkręcamy na maksa "bo nas stać", tylko ustawiamy kilka stopni różnicy względem otoczenia, do tego służy przy rozsądnym użyciu, inaczej przeziębienie w środku lata gotowe. Przynajmniej przy wsiadaniu i wysiadaniu, bo przy dłuższej trasie można dać więcej. Oczywiście jeżeli nie wysiadamy po drodze na kawę czy za potrzebą. Wówczas trzeba stopniowo niwelować różnicę conajmniej kilkanaście minut wcześniej, najlepiej z pół godziny. No i oczywiście albo klima, albo otwarte okno.
    Statyw jest niezbędny jeszcze wtedy, kiedy chcemy mieć ulicę (albo górski szlak) bez ludzi i samochodów. Czyli naświetlać minutę albo dłużej (przydatne mocne filtry szare). Oraz do PixelShift (zwiększania rozdzielczości zdjęcia za pomocą drgań matrycy). Z kolei do muzeum ze statywem nie wpuszczą, stabilizacja jest wówczas bardzo przydatna.
    A w naszych dziwnych i ciekawych czasach, kiedy zagrożenia (promieniowanie UV, kleszcze, chore lisy) czają się wszędzie, zwłaszcza w lasach, jagód bez wyparzenia wrzątkiem nie powinny próbować już nawet "leśne dziadki". 😀

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 Рік тому

      Teoretycznie hybrydowa do 8EV w praktyce pewno będzie z 5-6 EV. Natomiast zwiększanie rozdzielczości przez przesuniecie matrycy o piksel jest dostępne również w trybie bez statywu czyli aparat trzymany w ręku.

  • @mareksniegon5193
    @mareksniegon5193 Рік тому +3

    Witam. Zgadzam się w 100% że statyw w niektórych wypadkach jest bardzo pomocny lub wręcz nieodzowny. Ja bez statywu nie wychodzę w teren i od wielu lat noszę go ze sobą na każdą wycieczkę leśną czy górską. Dzisiaj mamy karbonowe statywy jak Pan wspomniał w filmie i super się sprawdzają w wycieczkach górskich ;-). Prosta sytuacja wspólnego zdjęcia rodzinnego w terenie w którym statyw jest nie odzowny sprawdza się wyśmienicie, a gdyby go nie było pod ręką to trzeba mocno się nakombinować czasem aby wykonać zdjęcie bez statywu ;-))). Pozdrawiam.........pewnie po filmie język był fioletowy ;-)))))))).

    • @jackjanick
      @jackjanick Рік тому +2

      W górach zamiast statywu często wystarczy monopod. Dodatkowo kiedy nie robimy akurat zdjęć, potrafi przydać się do samej wspinaczki, nie gorzej niż ciupaga.

    • @mareksniegon5193
      @mareksniegon5193 Рік тому

      @@jackjanick Ja mam w aparacie i obiektywie stabilizację więc zależy mi bardziej na zdjęciach grupy w tle z krajobrazem gdzie monopod zbytnio nie zda egzaminu. Co do monopodu to fajnie jakby jakaś firma produkująca kijki trekingowe w rączce zamontowała mocowanie aby wkręcić aparat i mamy 2w1 kijki i monopod ;-))). Pozdrawiam!

  • @MBFeniks
    @MBFeniks Рік тому +1

    Ja jako pierwszy swój statyw do aparatu a nie telefonu kupiłem "STATYW FOTOGRAFICZNY 160CM K&F CONCEPT BI234M KF09.101" i po pół roku użytkowania do lekkiego aparatu takiego jak Canon EOS M sprawdza się bardzo dobrze :)

  • @Moscizwysokosci
    @Moscizwysokosci Рік тому +1

    Świetnie omówiony temat! Pozdrawiam 😊

  • @bogdankrupa9011
    @bogdankrupa9011 Рік тому +2

    Pozdrawiam. Jeżeli chodzi o jagody to bardzo dużo jest ich w Brennej... I to takie bardzo duże...

  • @barbarawol-gajewska5915
    @barbarawol-gajewska5915 Рік тому +3

    Stabilizacja nie wygląda tak profesjonalnie, jak statyw 😊 nieustająco pozdrawiam! Marek

  • @maciekd.8556
    @maciekd.8556 Рік тому +2

    6:18 - Oj... Funkcja wykładnicza, ciężko liczyć na paluszkach... 😛
    Wydłużenie czasu = 2^(EV). Czyli - 2^8 = 256, 1/60 * 256 = ~4 sekundy.
    Z tymi 8 EV, to ewidentna ściema... Nie wiadomo z resztą, po co tu ściemniać - nawet "głupie" 2-3 EV, ale solidne i uczciwe, będzie ogromnym usprawnieniem!😀

    • @JanKowalski-sw6qe
      @JanKowalski-sw6qe Рік тому +1

      Nie tak, że ściema ze stabilizacją - na pewno to zbadali w laboratorium i tak wyszło, ale badali zapewne na wytrząsarce z mikrodrganiami, które w praktyce są znacznie większe a sami wiedzieli jaka jest zdolność mechaniki stabilizacji. Nigdy nie podają przy jakich drganiach badali konkretnie.
      A jeszcze dodać można, że przy przysłonie 2x więcej lub mniej światła czyli 1 EV to wartość przysłony * pierwiastek z 2, czyli 1,4. Tak łatwiej się liczy liż na pamięć uczyć.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 Рік тому

      ​@@JanKowalski-sw6qeNo i to jest kanoniczna definicja ściemy - nie wiemy nic o metodzie testowania, nie znamy częstotliwości drgań, ich amplitudy ani czasu trwania testu... Tylko jakieś lapidarne - 8 EV. A poza tym... Jeśli stabilizacja tak bohatersko tłumi "mikrodrgania" przez długie cztery sekundy, to przecież może je tak tłumić przez następny kwadrans! 😂

  • @marcinpawlik2324
    @marcinpawlik2324 Рік тому +1

    Jak mamy stabilizację to należy jej używać - ale przeczytać w instrukcji !!!! w ilu płaszczyznach działa i jak działa. Jeśli aparat mocujemy na statywie to stabilizację wyłączamy. Bezlusterkowiec kupujemy ze stabilizacją - te bez stabilizacji to często modele oszczędnościowe. Stabilizacja jest fajna oraz powiększa użyteczność aparatu np możemy wyjść z limitu czasowego 1/ogniskowa.

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  Рік тому

      Najnowsze stabilizacje mają opcje wykrywania bezruchu i nie włączą się postawione na statywie.

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 Рік тому

      @@FotografiajestFajna Tak? A w jakim aparacie? Bo nie slyszałem o czymś takim a warto się zapoznać z technologią.

  • @krzysztofwielikaniec2812
    @krzysztofwielikaniec2812 Рік тому +1

    to ja już wiem skąd ten świetny humorek dzisiaj las, jagody-super a my ogladający jak zawsze solidną garść przydatnej wiedzy i wiadomości.Pozdrawiam ale z tymi jagodami radzę uważać nie można jeść bez mycia bo można złapać jakieś paskudztwo.

  • @dejmien73
    @dejmien73 Рік тому +1

    Kiedy przeszedłem z Zenita na Canona, to dostałem od nich dość sporą książkę o fotografowaniu. Była tam wskazówka, że minimalny czas otwarcia migawki powinien być dwa razy większy od ogniskowej. Czyli ogniskowa 100, to minimalny czas to 1/200 s

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 Рік тому

      Warunek ten brzmi: 1/ogniskowa ale tej z pelnej klatki czyli 100mm apsc to 1/150s czy 1/160s i 100mm m43 to 1/200s. Stabilizacja/e ten warunek złamała. I to działa. Precyzyjnie to wygasza mikroruchy bo te duże ruchy sa niewygaszane przez stabilizacje.

  • @radiozelaza
    @radiozelaza Рік тому

    W tanich bezlusterkowcach Canona np. M50 nie da się włączyć migawki elektronicznej w trybach manualnych, i tak mi trzęsie przy długich ogniskowych że i stabilizacja obiektywu nic nie daje

  • @arekrudrac
    @arekrudrac Рік тому

    A co w kategorii ogniskowych obiektywu500-1200mm? W tej kategorii nie można liczyć na obiektywy ze stabilizacją za rozsądne(dostępne) kwoty. Analizując prezentowane fotografie raczej dalej rozsądnym zakupem są cięższy stabilny statywy np. drewniany goliat VEB Foto- und Kino-Technik DDR -Mulda(Berlebach). czy też filmowy Arriv i strsza geneacyjnie optyka . To jest jednak inna klasa masowa statywów i przez to mniej praktyczna w zastosowaniach. Czy w przedziale cenowym prezentowanych statywów możni a znaleźć lżejsze alternatywy powyżej wymienionych modeli statywów odpowiedni dla fotografii przyrodniczej czy astrofotografii ? Myślę ,że takie obiektywy jak CANON EF 800 MM F/5.6L IS USM , Canon RF 1200mm F8L IS USM czy też CANON CN20x50 IAS H E1/P1 są dostępne dla bardzo wąskiego grona fotografów czy też filmowców . Jednak przy użyciu odpowiednich statywów na dystansach 30-100 m jesteśmy w stanie uzyskać podobne efekty przy użyciu obiektywów starszej generacji za ułamek ceny wyżek wymienionej optyki. Oczywiście pomijam kwestie związane z ograniczeniami związanymi z ruchem termalnym atmosfery co już się uwidacznia na dystansach już od 60-100m nie mówiąc o astrofotografii.Czy te prezentowane 2,5 kg to nie jest zbyt mało?

  • @KrisXF95
    @KrisXF95 Рік тому +1

    Stabilizacja pomaga ale pewna ręka to podstawa. Myślę że można to trochę wyćwiczyć :)

  • @pawepluta4883
    @pawepluta4883 Рік тому +1

    Są takie neoprenowe mankiety na nadgarstki. Dobre na manipulację niemowlakiem, pewnie do aparatów też się nadadzą. Pomagają na zespół, za przeproszeniem, de Quervaina.

  • @gintarasstgintaras4546
    @gintarasstgintaras4546 Рік тому

    ..no fainy filmik :)

  • @Pawel__M
    @Pawel__M Рік тому

    A ja uważam, że takiego dylematu nie ma. W jednych sytuacjach stabilizacja nigdy nie zastąpi statywu, a w innych - odwrotnie. Większośc z moich kilkunastu obiektywów nie ma stabilizacji, aam chyba 4 statywy, w tym to Manfrotto (ale z głowicą panoramiczną, w której każdą z 3 osi reguluje się osobno), ale statywu używam tylko w domu / do makro. Do spacerków wystarcza mi monopod. A skądinąd od pewnego czasu moim "domyślnym" obiektywem jest stabilizowany Tamron 24-70/2.8 w wersji G2. Rewelacja - dostępny w kilku mocowaniach. Jest tańszy 2x od odpowiedników Nikona czy Canona, optycznie równie dobry, ze stabilizacją teretycznie 5 eV, a tak naprawdę 4 eV. Mógłbym nim z ręki zakręcić klip do piosenki TSA "3 zapałki" :). W moim aparacie (Nikon D750) mam możliwość zaprogramowania na pokrętle dwóch ustawień. Wymyśliłem sobie, że jeden nazwę "studio" (minimalne stałe ISO, podniesienie lustra, opóźnienie itd.), a drugi to "reporterka/z ręki", a w nim zerowe opóźnienie wyzwolenia migawki, priorytet przesłony, zmienne ISO 100-6400 i opcja, żeby aparat raczej dobierał dłuższy czas niż wyższe ISO. Jakieś 4 dni w temu w środku nocy obudziło mnie fukanie jeża w ogródku pod oknem. Złapałem aparat, w kilka sekund ustawiłem kółko na "z ręki", przesłonę na 2,8, włączyłem w obiektywie stabilizację i zacząłem "polowanie". Przy czasach w okolicy 2-3 sekund żadne zdjęcia nie było poruszone - na kilku tylko poruszał się jeż. No bo ani stabilizacja ani statyw nie pomoże, jeśli obiekt się rusza. Ziarno (z ISO 6400) zwalczyłem w PP Topazem. Nie sądzę, żebym w pół minuty - bo tyle trwała"sesja", zanim "model" sobie poszedł - zdążył wyciągnąć i rozstawić statyw itd. Lampy błyskowe też by w tym przypadku nie miały sensu.priorytet przesłony

  • @zenkotwitz4362
    @zenkotwitz4362 Рік тому

    Potrafiłem kiedyś utrzymać do 5 s bez poruszenia, a teraz poniżej 1/50 nie daję rady. Jestem po prostu starszy!

  • @macwyd156
    @macwyd156 2 місяці тому

    Mnie interesuje co to za statyw na którym stała kamera?

  • @mieczysawuczak5985
    @mieczysawuczak5985 11 місяців тому

    czy stabilizacja pogarsza jakosc obrazu

  • @tomoktom3758
    @tomoktom3758 Рік тому

    no ale po co pan specjalnie trząsł ? to trzeba było potem ze stabilizacją trząść dla porównania

  • @SKStudioVideo
    @SKStudioVideo Рік тому

    najważniejsze to jak najwięcej mieć funkcji bo wtedy jest co wyłączać..... temat przedstawiony po mistrzowsku....., ......a tak w ogóle gdzie to rosną te jagody? dają widzę niezłego kopa....:)

  • @sza2562
    @sza2562 Рік тому

    Wole statyw, ale jestem "starej daty".

  • @piterus732
    @piterus732 Рік тому

    Malarze mieli stabilizację płynną a teraz taśmy 😂

  • @jpffjp6681
    @jpffjp6681 Рік тому +1

    Borowki..

  • @300tomek300
    @300tomek300 11 місяців тому

    Niestety nie polecam tanich statywów, mój po roku już na ułamaną nóżkę i rozregulowane pokrętła

  • @piterus732
    @piterus732 Рік тому

    Ja bym tam wolal wypłukać te jagody z krzaka to tylko te z ogrodka

    • @tadeuszdudowicz3046
      @tadeuszdudowicz3046 Рік тому

      Nawet gdy jakiś kocur zaznacza teren na krzakach w ogródku?

    • @piterus732
      @piterus732 Рік тому

      W lesie lisy

    • @tadeuszdudowicz3046
      @tadeuszdudowicz3046 Рік тому

      @@piterus732 Napisałeś, że niepłukane to tylko z krzaka w ogródku. Ja bym nie ryzykował.

    • @piterus732
      @piterus732 Рік тому

      @@tadeuszdudowicz3046 kot mi raczej nie podsika borowki wysokiej 😀 w lesie lisy mogą być chore

  • @multihobby4216
    @multihobby4216 Рік тому

    Jagód w lesie dużo ale lisów które na nie sikają chyba nie mniej 🤣