Nie tylko opel ma z tym problem chyba każda marka w mniejszym lub większym stopniu ma. Parenaście lat temu już "eksperci" mówili o podwyższaniu temperetury silnika aby uzyskać lepsze osiągi ale z tym powinny iść zmiany w konstrukcji a przede wszystkim lepsze materiały, które to wytrzymają wyższą temperaturę. Jak widać temeratura w górę a jakość materiałów w dół. Ktoś musi zarobić a inny stracić.
@@kriso3589Mylisz się kolego, 1.6 ecoboost miał nawet akcję serwisową na układ chłodzenia i tam właśnie wymianie podlegał również termostat na taki z niższą temperaturą.
To nie jest czujnik temperatury termostatu tylko grzałka termostatu która po załączeniu obniża temperaturę otwarcia o 10st gdy się uszkodzi to często wentylatory chłodnicy pracują non stop. Czasem lepiej przemilczeć coś jak się niema o tym pojęcia wtedy wszyscy myślą że jednak się znasz na tym co robisz :) A termostaty na 100-105st maja prawie wszystkie auta od 15r jest to po to by spełniać restrykcyjne normy spalin :) tak w roli ścisłości.
grzałka podgrzewa sam rdzeń termostatu (o jakieś 40 st. C), dzięki czemu rdzeń wydłuża się otwierając zawór szybciej niż gdyby czekać aż wydłuży go ciecz krążąca po małym obiegu
@@100of1000 Z tego co wiem to grzałka jest uruchamiana przy określonej mocy silnika by nie dopuścić do przegrzania, a temperatury pracy rzędu 105st latem miały już nawet silniki tdi z lat dziewięćdziesiątych nie wspomnę o benzynie więc nie wiem czemu odkrył amerykę że przy 120st się głowice wyginają :), naprawdę czasem lepiej przemilczeć :)
@@sawekzielnik7239 Temperatura cieczy to jedno, a co innego oleju i jeszcze co innego termika bloku/głowicy silnika. Przegrzewanie się silnika może być symptomem wielu dolegliwości jednostki napędowej. Ta grzałka w termostacie ma znaczenie WYŁĄCZNIE na zimnym silniku.
@@100of1000 Jest dokładnie odwrotnie, grzałka ma znaczenie na gorącym silniku w czasie większego obciążenia, zauważ grzałka podgrzewając termostat przyspiesza jego otwarcie bo komputer przestawia sobie normalne otwarcie 105st na okolice 90st obniżając w ten sposób również i temperaturę oleju.
Za miesiąc lub przy wymianie oleju klient przyjedzie, że musztardę ma pod korkiem oleju. Można było spróbować podłożyć podkładkę 3mm w gniazdo termostatu - u mnie temp. spadła o ok. 6st przy otwarciu i w trasie, odpowiednio ze 105 na 99 i z 99 na 93st. Temp. wentylatora ciężko zmienić bo trzeba mieć dobrego kompa. Grzałka termostatu to nie problem bo w ogóle komp jej nie będzie załączał, chyba że rozbudowany komp to będzie sypał błędami bo pokapuje, że coś nie halo ale tylko jak będzie pamiętał jak robił wcześniej😂.
Radku - Opel to nie jedyna firma. Silnik Prince (PSA + BMW), który jest znany jako np. 1.6 THP w peżo, czy np. N14B16/N18B16 w Mini, też ma sterowany kompem termostat (z grzałką), którego temp otwarcia to 105 stC (wentylatory startują przy 108 st C, a alarm przegrzania to 113st C) Termostat ten ma pokrętną budowę (google pokaże) i zalecane jest wymieniać go profilaktycznie (obudowa lubi pękać). Problem jest następujący - z zamienników termostat termostatowi nierówny i kiedy założyłem Mahle, to temp silnika oscylowała między 106 st C a 108 (co np. przy temp zewn. 8 st C powodowało, że jedziesz sobie 40-50km/h i nagle włącza się wentylator, zatrzymujesz się, rura dolna od chłodnicy zimna, a u góry piekło). Wyleciało Mahle, wleciał Gates i praca ustabilizowała się między 103 a 105 stC. Tknęło mnie jednak, że ten silnik tak, czy siak pracuje blisko przegrzania, żeby misie polarne się cieszyły bardziej, zatem zmodyfikowałem termostat, żeby zamknięty baaardzo niewiele puszczał w duży obieg oraz metodą ściskania sprężyny termostatu wbudowaną grzałką (zasilacz 12V 1A i kilka cykli grzania/chłodzenia) zmienić mu punkt pracy. Rezultat? Auto (tutaj Mini) trzyma 88-95 stC, a jak się "zagrzeje" na postoju do 107stC, to w 20-30s (z pracą wentylatorów) zbijana jest temp do 95 st C (wcześniej zbicie do 103 st C trwało minuty) Przydałoby się zmienić mu jeszcze w ECU mapę sterowania grzałką i startu wentylatorów (ze 108st C np. na 100stC) Olej pożyje dłużej (nie będzie się koksował na pierścieniach), uszczelniacze zaworowe pożyją dłużej, gniazda zaworowe nie wypadną z głowicy (przypadłość tego silnika, ale nie dziwne, skoro regularnie pracuje na granicy przegrzania) PS: żeby było śmieszniej, to w Mini nie masz wskaźnika temp - trzeba po OBD albo z ukrytego menu, natomiast w Peżo, na szafie masz 90stC (żebyś się nie stresował), a w rzeczywistości jest 105-108). PPS: zerknij na kanał Motodziennik, jest tam materiał z 8 marca (Warsztat: 2.0 diesel z Jaguarów ...) - tam jest rekordzista, który pracuje przy 125-130stC i umiera częściej i szybciej
Mądre słowa.To by znaczyło że to nie inżynierowie projektują silniki,tylko ekolodzy!Ale nie wszyscy,sprawdzałem w tak nowoczesnym silniku jak skyactiv 2.0 od mazdy,tam termostat otwiera się przy 82 stopniach.Można?
W mojej Meriva A z Z16XEP również sterownik silnika zamontowany jest na silniku. Któregoś dnia sprawdzę temperaturę silnika bo jak na razie nie zauwazyłem jakichś niepokojacych zjawisk - tyle, że dosyć długo się nagrzewa gdzie w Fordzie mondeo 1,6 EcoBust benzyna z turbo nagrzewał się błyskawicznie i po wyłaczeniu silnika długo trzymał temperaturę. W Meriva długo sie nagrzewa a bardzo szybko stygnie co przeszkadza głównie w okresie zimowym.
@@darekg1776 Próbowałem kontaktu z Firmą, która regeneruje te sterowniki i uodparnia na uszkodzenia, lecz nie raczyli mi odpowiedzieć tak jak wysłałem maila do prof. Chrisa w celu przyjęcia mego Opelka (tak profilaktycznie bo na razie nie mam żadnych objawów) na oczyszczenie kanałów TwinPORT i klapek wirowych kolektora dolotowego ale również i ten mail został bez odpowiedzi. Panowie ciągle sie prezentują na YT ale jak co do czego to nabierają wody w usta.
Mam opa astre J z 1.4 turbo A14NET 140 KM.Też bym chciał zmienic termostat na ten "zimny"od opla ampery,tylko nie wiem czy trzeba cos jeszcze zmieniac np w oprogramowaniu ?
Wczoraj obejrzałem twój materiał i trochę mnie zaintrygował ,miałem Opla astrę G termostat ok 100 stopni ,zrobiłem tym autem ponad 200 000 większość na gazie ,żadnych problemów. Teraz mam Chevrolet Orlando 1.8 320 000 , w tym prawie 300 000 na LPG termostat załącza się przy 102 ,żadnych problemów latem klima wychładza także ten i tak pracuje w 100 stopniach. Dzisiaj trafiło auto do mechanika i porozmawiałem z nim o tym termostacie ,czy warto taką zmianę zrobić. Gość nie związany z producentem odradzał taki zabieg ,jest więcej za nie jak za tak , silniki opla to silniki wysoko temperaturowe jak i silniki volkswagen , do prawidłowej pracy muszą pracować w takich temperaturach. Z tej reguły wyłamuje się Japoniec Zalecenia dbać o układ chłodzenia częsta wymiana oleju i wymiany węży bo one najbardziej odczuwają takie temperatury. Powiem szczerze że odpukać mam 4 lata Olka i wszystko śmiga
@@leonoswiecimka237 całkowicie się z tobą zgadzam i działa to także w drugą stronę a racja jest pośrodku a na prawidłową pracę silnika ma wpływ wiele wiele podzespołów ja tylko określiłem mój przykład żadnych problemów
Jeszcze jakby właściciel doczytał, że trzpień nowego termostatu trzeba przyszlifować o ok 1 milimetr i wówczas otwierał by się nieco powyżej 90 stopni. 80 stopni to jest zdecydowanie za mało.
Taki sam problem jest w BMW nie tylko w Oplu. Co do samego układu to termostat jest na 103 stopnie a temperatura przy której włącza się wentylator to 105 stopni, no i smażone sterowniki były już we Fiatach Stilo 1.4. Jeśli ktoś ma Opla z tym silnikiem i chce się pozbyć problemu to najprościej jest jechać do tunera i powiedzieć mu żeby zmienił wartość docelową temperatury cieczy i problem z głowy. Ja to zrobiłem przy okazji wirusa, mam temp docelową ustawioną na 95 i temp lata między 89 a 99 stopnie.
Taki drobny "trik" w corsie d z a14xer - po rozgrzaniu silnika, jadac np. 90kmh na 5 biegu dociskam gaz "do dechy" na 3-4 s. Od tego momentu aż do zgaszenia silnika ecu caly czas uzywa grzalki w termostacie do jego wczesniejszego otwarcia. Mozna sobie wyswietlic realna temperature na zegarach. Oscyluje w okolicach 85-95 st. Bez tego pojedynczego przyspieszenia mamy podwyzszoną, ok 105 i wiecej. Pozdrawiam.
Takie pytanie: na jakich termostatch jezdza ople po hiszpanii francji i innych bardzo goracych rejonach Europy? Czy tam sa jakies inne mastawy ecu?? Pozdrawiam
Dla mnie lepszym i bezinwazyjnym sposobem jest moduł termostatu. Ustawiłem sobie temperaturę na 91 stopni i wszystko pieknie śmiga. Moduł zrobiłem sobie sam
@@krzysztofwojtasik3458 To ja odpowiem,kupujesz termostat cyfrowy z możliwością pracy na chłodzenie,zasilanie 12V praca przez przekaźnik,Ali............ tam są.Ustawiasz zał na 92 wył na 89 jak ma histerezę to 1st C,jak ma opuźnienie to na zero czujnik do węża na krótki obieg i taśmą samo wulkanizującą. Zamknąć w wodoszczelnej puszce elektronikę. Działa bardzo stabilnie można jeszcze samą czujkę pianką przykryć co by zimą nie przekłamywało. Osobiście 98-92 st C proponuje i ten :Sterownik REGMAG 12V DC 20a.ale jest tego multum koszt z obudową na max 50zeta,może się okazać że taśma wulkanizacyjna będzie droższa od sterownika.Podsumowanie robisz takich 6 szt za cenę jednego termostatu i to jeszcze na 80 st C a jak zamontujesz 2-gi taki to i wentylator ruszy przy temperaturze jaką zadasz, ale nie wiem czy nie zmianą rezystancji czujnika po przez bocznikowanie rezystorem nie da się wymusić szybszego załączenia w czasie narastania temperatury. Pozdrawiam Adam Jastrzębie Zdrój
Dodam jeszcze że mimo ze mam ten goracy termostat w swoimjej astrze A14NET,to samochod sie nie przegrzewa,jest chłodnica oleju.Zmieniłem tez olej z 5W30 na 5W40 Mimo to zdaje sobie sprawe że lepiej dla osorzetu silnika aby temperatura byla niższa.Dlaczego producenci tak robià?ano dla ekologii oczywiscie,bo silnik pracujacy w wyższej temperaturze mniej spala i spala czyściej...podobno😮
@@Lucifejro dokładnie po 150 tys.km.puściły w mojej astrze uszczelki chłodnicy oleju,popękała plastikowa!rurka odpływu oleju.Dlatego zmieniłem termostat na ten 80 st C.Mahle.Nie wiem jaka jest dokładną temperatura,bo wskazówka stoi zawsze na 90 stopni,ale już widzę że wentylator nie włącza się tak intensywnie albo wcale.Chciał bym sobie móc ustawić tak komputer aby pokazywał prawdziwą temperaturę płynu,tylko nie wiem kto i gdzie w małopolsce by mi to mógł zrobić.
W Ford Focus mk2 benzyna (115KM silnik ze zmiennymi fazami) też występuje termostat z grzałką. Otwiera się przy 98 stopniach (a termostat bez grzałki - bez zmiennych faz - przy 82 stopniach). To jest temperatura PEŁNEGO otwarcia. Dwa przewody sterują grzałką (tam nie ma czujnika temp.) a rezystancja 16 Ohm z tego co pamiętam. Grzałka podgrzewa rdzeń termostatu by ten szybciej się otworzył w warunkach pełnego obciążenia zanim silnik zdąży się nagrzać a chłodzenie przejść na duży obieg. Można więc powiedzieć, że termostat jest sterowany mapą. Ford twierdzi, że dzięki wyższej temp. pracy szybciej rozgrzewa się olej, co też ma znaczenie dla sterowania wariatorami faz rozrządu i ich żywotności.
Witam Posiadam też OPLA z tym silnikiem wymienilem termostat z ampery i wszystkie problemy się skończyły. Zimom podczas mrozow włączał sie wentylator chlodnicy dziwny objaw. Po wymianie termostatu wszystko wróciło do normy temperatura teraz oscyluje w zakresie 83 stopnie do 90 stopni wentylator włącza sie przy 99 stopniach . Pozdrawiam
Termostat był dobry tylko Opel wprowadził ekologię do tych silników.Na forach można o tym potrzytac. Termostat z Ampery jest oryginalny na 80 stopni trzeba tylko flaki przeżuci i gotowe spokojna jazda w upały ,zero stresu.
Witam Toyota verso 2.0 D4D auto co 120km kopci na niebiesko , nowe wtryski turbo po regeneracji dpf demontowany i oddany do czyszczenia intelcooler czyszczony spalanie poszybowało w górę o dwa litry . Brak błędów nic nie wywala. Gdzie dalej szukać , ktoś może miał podobny problem? Pozdrawiam
Mazda od lat stosuje plyn FL22, wymiana co 10 lat. Troszkę się kiedyś sparzyłem dolewając G12 lub 13 bo z jakiegoś powodu się ścięło na mydło. Dobrze ze miałem pod ręką wodę destylowaną i narzędzia, zdążyło wypluć. 🤣
Wymieniłem ten termostat tak jak na załączonym filmie. Temp silnika 93- 98 stopni. A tak na marginesie to powinno się mówić temp początku otwarcia termostatu. Przy takiej temperaturze one zaczynają się otwierać a nie że są otwarte na max.
Jak sprawdziłeś jaka jest temperatura,skoro wskazówka i tak pokazuje 90?Podobno można w niektórych astrach odblokować na na komputerze,żeby pokazywał prawdziwą temperaturę,tylko nie wiem jak to zrobić,pytałem gościa w jednym warszawie,to mówił że on nie ma takiego komputera do sterownika astry.Chodzi mi właśnie o to żeby po zmianie termostatu widzieć jaka jest Górna granica temperatury.
@@leonoswiecimka237 Kup sobie interfejs diagnostyczny Vgate iCar3 . Będziesz mógł śledzić temperaturę i inne parametry pracy silnika na telefonie. To nie jest drogie a bardzo przydatne urządzenie. Tylko nie kup chińskiej podróbki.
Witam wszystkich, Insignia A 1.8 benzyna gaz wypadanie zapłonu (4 cylinder) na zimnym silniku po osiągnięciu 90 stopni wypadanie zapłonu pojawia się przy obrotach 2400 do 3000 po zmianie biegu na 4 a po zredukowaniu na 3 bieg i osiągnięciu 3000 obrotów problem znika. Cewka, świece wymienione na nowe,a kolektor dolotowy wymieniony jakieś 9 miesięcy temu. Gdzie jeszcze szukać problemu.
Mam astre j 1,4 t 140 km też zrobilem taką podmianę pod domem bez żadnych problemów. Teraz przynajmniej części plastykowe i różne gumy nie dostają tak po dupie jak wcześniej. Spalanie bez różnicy. Żadnych innych różnic nie zauważyłem. Pozdrawiam
Nie ma to znaczenia dla maksymalnej temperatury pracy silnika, nawet jakbyś wmontował termostat z kosmiczną temp. otwarcia powiedzmy 60 st. albo jeździł z zablokowanym termostatem w pozycji otwartej.
Jaku termostat zastosowałeś?MAHLE? Gadałem z mechanikiem,nawet dwoma,to powiedzieli żeby nie zmieniać skoro producent tak przewidział.Więc już zgłupiałem kto ma rację
@@leonoswiecimka237 no twoi mechanicy mają rację...ale tylko w tym że producent tak przewidział, przewidział to żeby silniki szybko szlak trafiał! Skoro ci tak powiedzieli to się boją bo nie znają tematu, a wystarczy poczytać fora internetowe, sporo jest o tym temacie na YT. Tak kupiłem mahle na aledrogo, po czy sprawdziłem w domu na kuchence czy otwiera się przy właściwej temp. Bo niektórzy Janusze kupią, wymienią środek i zwrócą produkt. Potem ktoś inny go kupi i wymienią na to samo ( tą samą temp) dlatego wolałem uniknąć podwójnej roboty. Stąd garnek woda, gotowanie, odp. termometr i obserwacja kiedy się otwiera. Mój był ok, więc go założyłem do auta. Teraz jestem zadowolony z Astry j:)
@@leonoswiecimka237 Producent przewidział zmianę oleju przy 30k ale zmieniasz przy 10K i z tą temperaturą jest podobnie. Chodzi o to żeby silniki spełniały normy emisji spalin. Takim leniwym i najtańszym sposobem jest zwiększenie temperatury pracy silnika tylko że ten sposób ma też minusy bo to zmniejszy żywotność tego silnika. Żeby problem rozwiązać ludzie podmieniają termostaty z innych modeli. Mechanik z którym rozmawiałeś po prostu nie nie ma o tym pojęcia dlatego proponuje zostawić fabryczny.
Na zbiorniczku widać że płyn ma inną temperaturę chyba że pan używa innego płynu chłodniczego o podwyższonym działaniu czyli o wyższej temperaturze wrzenia
a14net to długa historia :D jest więcej ciekawych zagwostek tego silnika - u siebie założyłem moduł dający napięcie na termostat i zmieniający otwarcie termostatu na niższą temperaturę.
@@grzegorzwodarczyk3428 mam zamiennik z aluminiową obudową z Aliexpress, on już fabrycznie otwiera się trochę szybciej - do tego moduł ustawiony na 11V
Sam mam też ten moduł, zalozylem go na nowym termostacie Mahle 104C. Jednak przy napięciu 11.4V termostat wciąz otwiera sie dopiero przy 98-99C. Napiecie ładowania na module jest prawidlowe. Sytuacja jest dziwna, bo wciaz temperatura w miescie po dynamiczniejszej jezdzie skacze mi do 113 stopni po zatrzymaniu na parkingu.
Witam mam odnosnie tego termostau pytanie. Czy po jego wymianie zmierzone spaliny beda mialy takie same wartosci jak z oryginalem. Bo w Niemczech jednak na przegladach TÜV mierzy sie te spaliny . No i moze byc problem jezeli beda z tego powodu nie takie jakie powinny byc. Nie wiem czy juz w Polsce sie spaliny tez dokladniej mierzy ale i tu moga byc niedogodnosci??Pozdrawiam i co o tym myslicie?
Drobna uwaga, bo po prostu tego nie można zostawić bez komentarza. Po pierwsze: termostat nie reguluje temperatury silnika i nie ma wpływu na jego chłodzenie, czy temperaturę! Zadaniem termostatu jest szybsze dogrzewanie się silnika! Jeśli wymienisz sobie ze 100 stopni na 80 to po prostu szybciej włączy się duży obieg, ale to w żadnym stopniu nie ochłodzi silnika! Co więcej, sam miałem Astrę, w której 125 stopni było czerwonym polem. Termostat otwierał się na ponad 100 stopniach, wentylator włączał na jakoś 110. Auto zrobiło ponad 300k na gazie i poszło na złom z kompletnie sprawnym silnikiem. Ludzie...bo ręce opadają.
@@leonoswiecimka237 Mówi o Mocce. Nie wiem jaką Astrę ma na myśli i niewiele to zmienia. Moja miała identycznie ustawiony termostat i wentylator. Zresztą, po jej kupnie zastanawiałem się czy wszystko jest ok... Ps. Termostat nie obniża temperatury silnika...tylko go ma szybciej dogrzać do temperatury pracy!
Termostat Przecież obniża temp.plyny co opływa silnik , zmieniłem i miałem płyn 105,108 a po wymianie mam 92,95 , nawet jak teraz maskę podniosę to czuć temp .silnika że jest niższa , a wcześniej war leciał aż wszystko szumiało , a Japońce mają jeszcze niższa temp.pracy około 88 stopni i dlatego siniki są pancerne.pozdro
@@kazikkulih Auto, to ty chyba widziałeś w grze. Kontroluje, tylko dlaczego w dieslu masz mniejsze spalanie? Bo silniki diesla mają większą sprawność, czyli mniej energii jest tracona na grzankę się. Moja benzyna po kilkuset metrach jest gorącą. Diesel rodziny po parunastu kilometrach, a auto jest niesamowicie zadbane.
Pytanie pierwsze Witam ile by kosztował remont silnika Opel Astra H 1.6 105 km Bierze olej wiec pewnie wymiana pierścieni. Pytanie drugie Czytałem że zmiana oleju z 10W40 na 5W40 ma sens co o tym sadzisz. Proszę o odpowiedz?
A nie dałoby się wymusić załączania wentylatora przy niższej temp. w sofcie lub swój czujniczek na bimetal i małe obejście załączania tego wentylatora.
Też nad tym myślę,tylko jak rozmawiam z jakimś mechaniorem,to mówi żeby nie ruszać bo projektant tak zrobił to tak ma być,a co dopiero znaleźć fachowca który zmieni to w kompie.Takich kurzajki mamy fachowców,znawców.To samo w temacie oleji silnikowych:
To jest taki trik producentow zeby starsze konstrukcje silnikow przystosować do nowych norm emisji spalin niestety odbija się to na żywotności silnika .
Ja mam 2 astry j z silnikiem 1.4 turbo 140 koni na oryginalnych termostatach i już jedna z nich ma 269 ty przejechane bez żadnego gotowania płynu wszystko chodzi jak powinno więc nie wiem poco ktoś poprawia fabryke😂😂😂😂
Wymiana termostatu na ten który otwiera sie wczesniej przy nizszej temperaturze za wiele nie zmieni , bo duzy uklad dalej bedzie mial wysoka temperature robocza.
Dopiero jak długo będzie stał odpalony w upale albo jazda pod dużym obciążeniem silnika. Wtedy powinny zadziałać wentylatory w starym systemie ok 110 stopni
Widzę ze nikt nie wspomniał ze po wymianie termostatu na ten zimniejszy co jakiś czas na desce będzie wyskakiwał błąd ze silnik przegrzany klimatyzacja wyłączona i wskazówka od temperatury spada na zero stopni.
Nie tylko Opel strzela sobie w kolano ale fakt to jedna z marek której lepiej unikać ponieważ ich samochody z czasem sprawiają dużo problemów od takich co wymieniłeś po zatarte silniki w krolowej lawet czyli Insigni. Mialem kiedyś Opla i dawno temu i obecnie już nie kupię.
Najlepiej do tej przeróbki brać dwa nowe termostaty ten z ampery na 80*C i ten na 103*C - bardzo często używane obudowy są przegrzane i pękają te łapki trzymające sprężynę oraz krzywią się w miejscu uszczelki. Co do obudowy to w przypadku 1.4 turbo trzeba przekładać, ale do 12 oraz 14XER pasuje plug&play, ja u siebie mam zrobioną taką przeróbkę właśnie w 100 konnym B14XER i podczas jazdy temperatury trzyma niższe, ale w korku wentylator i tak załączy się przy 112* bo tak jest zaprogramowany sterownik.
@@tomaszmoskalski9745 jeżeli masz silnik A/B12/14XER to poprostu kupujesz termostat z Opla Ampery/Chevroleta Volta (Mahle TM 37 80) i zamiast swojego zakładasz ten. Obudowy są jednakowe i nic nie trzeba przekładać - jedyna różnica to temperatura otwarcia. Tylko tak jak pisałem ta temperatura jest obniżona tylko podczas jazdy gdy chłodnica jest owiewana powietrzem - w korku temperatura silnika i tak będzie definiowana temperaturą załączenia wentylatora.
@@Mati8867A podpowiesz gdzie podejrzeć jaki typ silnika jest?? Dopiero kupiłem Mokkę z silnikiem 1.4T. Czemu Radek przekładał te wkłady?? Były różne wersje 1.4T ??
Zastanawia mnie fakt że podpiołem kompa jak na postoiu tak i na trasie temperatura w pożądku termostat otfiera się przy 94 widać i nawiew przy 100 zał się czysz by na niemcy robili inaczej Opel Mokka 1.4L Turbo 2017 lipiec może ktoś testował ten rocznik jak u was
Sam osobiście w astrze f 1.4 mam dorobiony pstryczek do wentylatora i tak sobie go schladzam. A diesel 2.0 cdti też go naprawili, bo wydech tak poprowadzili pod miska że smaży 3 panewkę i uszczelkę smoka oleju która też jest głupotą. Także brawo dla Opla drugi vag.
Silniki niektóre benzynowe w oplu są zaprojektowane i spasowane pod wysoką temperaturę i przedewszystkim wystrojone ten zabieg napewno zwieszy wam spalanie przerabiałem ten temat w Astrze J 1.4 Turbo
Jeszcze nie widzialem filmu ale po samym tytule dodam tylko ze Opel i Ford, a w ostatnim czasie francuskie 1.2 puretech to największe gówna motoryzacji. Psuje się to na potege.
@@leonoswiecimka237 ale niektóre psują częściej niż inne. Opel i Ford są w czołówce - chociaż mają ten plus że psują się taniej niż marki pseudo - "premium". Francuski Puretech porażka. BMW z wieloma silnikami - porażka (rozrzad od strony grodzi, panewki wymienia się co 120tys km - co za patologia!). 1.6THP nastepny as. Zresztą ostatnio tyle tego syfu się namnożyło że masakra. W sumie większość marek ma jakieś wtopy.
@@arturz8635dokładnie tak jest.Co powiedzieć o VW 1 4 TSI EA211( na lańcuchu)w których rozrządy się sypia po 50 tys km.pierścienie są jak żyletki,przepuszczają olej?1.8 TSI to samo szajs,1.2 pure Tech perzota (pasek w kąpieli olejowej)rozpuszcza się w tym oleju,do tego dostaje się benzyna do oleju która przyśpiesza proces psucia paska.Nastepnie renault 1 2 tce-masakra,bierze olej,zawierające silniki itp.Dalej 1.5 dci-panewki,wtryski,wycieki. Dalej VW 2.0 TDI (te pierwsze serie)zacierają się silniki przez gównianą pompę oleju. Toyoty,Hondy biorà olej,skrzynie też nie lepsze.Mazdy dobre ale gniją w oczach,może nie wszystkie,ale proszę porównać 15 letnia Astrę z 5 letnią mazdą od spodu😢
Jeżeli chodzi o termostat to ten na 80 stopni w zimie niedogrzewa silnika na lato ok, jest to od chewrolwta taki egzemplarz, ja osobiscie podlozylem bolczyk pod iglice termostatu 3,3mm i obniżyłem o 10 stopni - astra j 1.4.
He he. Weź skaner diagnostyczny i się przyjrzyj w innych autach. Nie tylko opel ma 100 stopni. To ekologia. Dlatego rezygnują z zegarów, bo musieli je oszukiwać żeby pokazywały 90 bo ludzie waliliby drzwiami i oknami że silnik przegrzany. Teraz wpadli na lepszy pomysł, dioda zimny i... przegrzany. Ale większość aut chodzi na około 100 do 105 stopni. 🤣 W swoich pierwsze co robię to termostat wypad, ale... Są i skutki uboczne takiej zmiany. 🤣
Majster opowiada bzdury. Ja już w astrze h z 2005 roku mam termostat z grzałką i przebieg prawie 300kkm i nic się nie dzieje. Nawet oleju nie bierze. Stara zasada, jak dbasz tak masz.
Zastanawiając się, czego sensownego klient oczekiwał po montażu termostatu z niższą temperaturą otwarcia, dochodzę do wniosku że NIC pozytywnego. Rozgrzewanie oleju będzie trwało dłużej, bo wcześniej włączy się duży obieg. Po rozgrzaniu silnika, rodzaj termostatu NIE MA znaczenia. Jak silnik ma tendencję do przegrzewania się przy jednocześnie słabej odporności termicznej podzespołów, to znaczy że jest to wada konstrukcyjna, którą po części zniweluje płyn o wyższej temp. wrzenia.
Przeczytałem na ten temat wiele forówi uważam że zyska na tej zmianie termostatu silnik,gdyż będzie miał temperaturę około 90 stopni,a nie 105,110 st.węże,wężyki dłużej pożyją,nie będzie pod maską takiego piekarnika który przecież powoduje degradacje różnych elementów silnika,elektroniki itd.Sprawdzalem jaka temperaturę otwarcia mają termostaty w innych markach,i tak np mazda 2.0 skyactive G (żeby było nowsze)temp.otwarcia 82 st.C.VW 1.0 TSI temp.orwarcia 89 st.C. A tu opel astra 95 st.C.!!!DLACZEGO????
@@leonoswiecimka237 Temperatura otwarcia ma wpływ na szybkość otwierania się obiegu przez chłodnicę, co dotyczy TYLKO fazy rozgrzewania zimnego silnika. Jak silnik już dojdzie do temperatury roboczej, to chłodzenie i tak będzie szło dużym obiegiem (+ wentylator). W fazie rozgrzewania lepiej szybciej dogrzać olej, więc bardziej opłacalny wydaje się termostat z wyższą temp. otwarcia (a bezpiecznikiem jest ta cała grzałka rdzenia termostatu). Montowanie termostatów z mniejsza temp. otwarcia nie tylko nie ma sensu, co nawet szkodzi w warunkach zimowych.
@@100of1000 ciekawa teoria,tylko dlaczego większość silników innych producentów stosuje termostaty z niższą temperaturę otwarcia?ok.85 st.np mazda skyactive,VW TSI i wiele innych?
@@100of1000 Zgoda,ale tylko żeby szybciej silnik osiągnął temperaturę roboczą,to jest ok.90 stopni,a potem żeby tak utrzymywał,a nie żeby ona oscylowała ponad 105 stopni,bo to już nie jest zdrowe dla oleju,węży gumowych,plastików,osprzętu silnika,mimo że np w 1 4 turbo jest chłodnica oleju.To w takim razie jaki jest sposób żeby utrzymywać w tym silniku temperaturę normalną 90 stopni?
Klient naczytal sie bzdur na necie ale ma prawo się nie znac ale zeby mechanik takie druciarstwo robil to wstyd. Celowe 9bnizanie temperatury pracy silnika to bardzo duży błąd.
@@kubiyoutube2190 jeździsz i pewnie pojeździsz trochę z przekonaniem że poprawiłeś fabrykę ale tak niestety nie jest. Nie będę się tu rozpisywał . Powiem tak podniesienie temperatury jest po to by łatwiej zapalić mieszankę. Bierze w tym udział układ zapłonowy który jest specjalnie dostosowany do danego silnika. Jako ciekawostkę dam przykład astry H 1,4 ( prawie ten sam silnik) tam na 1 suw podawane były 3 iskry by nie doszło do nie zapalenia. Tutaj jest 1 iskra i duże obciążenie. 1,4T jest zbudowany do takiej temperatury i nic mu nie jest. Pozdrawiam.
Za miesiąc lub przy wymianie oleju klient przyjedzie, że musztardę ma pod korkiem oleju. Można było spróbować podłożyć podkładkę 3mm w gniazdo termostatu - u mnie temp. spadła o ok. 6st przy otwarciu i w trasie, odpowiednio ze 105 na 99 i z 99 na 93st. Temp. wentylatora ciężko zmienić bo trzeba mieć dobrego kompa. Grzałka termostatu to nie problem bo w ogóle komp jej nie będzie załączał, chyba że rozbudowany komp to będzie sypał błędami bo pokapuje, że coś nie halo ale tylko jak będzie pamiętał jak robił wcześniej😂.
Dlaczego nikt nie zmienia temperatury na wcześniejsze załączanie wentylatora, nie da się??? Że termostat wcześniej puści płyn na drugi obieg to ona nie taka wysoka ale i tak będzie. Pasowało by powiedzmy około 95-98* żeby trochę pochodził wentylator i w okolicach 87-90 przestał. Jestem na etapie kombinacji b16xer z tym problemem gdzie opel też sie popisał.
BMKi od dawna maja takie temperatury, stad w nich sie nie powinno stosowac zastepczo wody zamiast plynu. Ale ram sa wieksze chlodnice i ogólnie większy uklad chłodzenia.
@@Artur_74 to prawda, oni już nas wydoili na kilkaset miliardów euro . Wyjść, i stworzyć nową mniejszą unię na przykład z Wielką Brytanią na początek ale oczywiście tym razem już na nowych warunkach...
@@Artur_74 to prawda, oni nas już wydolili kilkaset miliardów euro. Należy stworzyć nową mniejszą unię z Wielką Brytanią na początek ale to tylko na początek bo z czasem By się znaleźli Kolejni chętni z Wielką Brytanią ale już oczywiście na nowych warunkach, z zachowaniem pełnej kontroli nad własnym krajem
Wystarczy lać odpowiedni płyn a nie najtańszy. Dobry płyn gotuje się w 129 stopniach i taki jest oryginał i tak jest to zaprojektowane. Lejcie najtańszy który gotuje się w 106 do 108 stopni i macie problem. a potem tekst ze opel wam psuje specjalnie. przejechalem tym modelem 400 tys i nigdy nie miałem problemu.
@@tomaszszary3253 majster płyn też ma znaczenie. W 129 stopniach bez ciśnienia najlepsze mają 180 a ciśnienie dodatkowo zwiększa plus przepływ pompy wody.
@@tomaszszary3253 Tu chodzi o płyn majster. Dla ludzi którzy mało wiedzą jak ty powiem, że w nowszych BMW normalna temp pracy to 140 stopni i płyn bez ciśnienia się nie gotuje. Z fizyki coś tam ci zostało, że większe ciśnienie powoduje opóźnienie gotowanie płynu. Jednak dajmy na to jak zalejesz wodę będzie to 104 stopnie w układzie samochodu a może to być grubo ponad 180 stopni przy odpowiednim płynie. Dodatkowo przepływ wody również opóźnia gotowanie punktowe. Zajmijcie się wymienianiem a nie udoskonalaniem fabryki bo 90 % tych pomysłów poprawy wynika z głupoty i niewiedzy mechaników lub właścicieli. Przypominam zrobiłem benzyną prawie 400 tys i nigdy nie miałem problemów z wężami czy gotującym się płynem. ( te węże wytrzymują temp 240 albo 280 już nie pamiętam ale macie racje wina lipnych węży. Jak wam się rozwarstwia murszeje to jest to 99% efekt powolnego sączenia oleju do układu przez długi czas. ) Wentylatory włączały mi się tylko jak stałem w korku i to tak z 5 min przy ciepłym silniku w temperaturze 30 stopni. Po 20 sek temperatura zbita do 76 średnio i wyłączały się. Porównując bmw do opla to w waszym rozumowaniu za bramą serwisu już powinny stać. Tak bmw też niszczy specjalnie samochód ale żeby zepsuł się jeszcze na gwarancji bo przecież to marka prestiż. PS Zagadka : dlaczego gotujący płyn nie rozsadza węży ? ( w waszym mniemaniu płyn się cały czas gotuje przez 200 tys wiec dlaczego nic nie rozwala od razu ?)
@@tomliu2188 łeb ci się gotuje pokaz mi bmw z nagrzanym silnikiem do 180? Płyn tu nie gra roli bo to co pisza na opakowaniu co innego jest w pomiarach.Kolejna sprawa że ciśnienie rozszadza przewody a nie płyn ani nie olej dzbanku
Nie tylko opel ma z tym problem chyba każda marka w mniejszym lub większym stopniu ma. Parenaście lat temu już "eksperci" mówili o podwyższaniu temperetury silnika aby uzyskać lepsze osiągi ale z tym powinny iść zmiany w konstrukcji a przede wszystkim lepsze materiały, które to wytrzymają wyższą temperaturę. Jak widać temeratura w górę a jakość materiałów w dół. Ktoś musi zarobić a inny stracić.
Mylisz się. Przecież to sama ekologia...........dziesięć razy robić to samo.
@@JanKowalski-gu7cj no o tym nie pomyślałem😁
Nie zgadzam się z tym. Inne marki nie mają z tym problemu,tylko opel.
Dlatego kupiłem forda focusa i mam święty spokój z tymi badziewnymi oplami.
@@kriso3589Mylisz się kolego, 1.6 ecoboost miał nawet akcję serwisową na układ chłodzenia i tam właśnie wymianie podlegał również termostat na taki z niższą temperaturą.
@@kriso3589 Spytaj się posiadaczy BMW czy nie mają z tym problemu 🤣
To nie jest czujnik temperatury termostatu tylko grzałka termostatu która po załączeniu obniża temperaturę otwarcia o 10st gdy się uszkodzi to często wentylatory chłodnicy pracują non stop.
Czasem lepiej przemilczeć coś jak się niema o tym pojęcia wtedy wszyscy myślą że jednak się znasz na tym co robisz :)
A termostaty na 100-105st maja prawie wszystkie auta od 15r jest to po to by spełniać restrykcyjne normy spalin :) tak w roli ścisłości.
grzałka podgrzewa sam rdzeń termostatu (o jakieś 40 st. C), dzięki czemu rdzeń wydłuża się otwierając zawór szybciej niż gdyby czekać aż wydłuży go ciecz krążąca po małym obiegu
@@100of1000 Z tego co wiem to grzałka jest uruchamiana przy określonej mocy silnika by nie dopuścić do przegrzania, a temperatury pracy rzędu 105st latem miały już nawet silniki tdi z lat dziewięćdziesiątych nie wspomnę o benzynie więc nie wiem czemu odkrył amerykę że przy 120st się głowice wyginają :), naprawdę czasem lepiej przemilczeć :)
@@sawekzielnik7239 Temperatura cieczy to jedno, a co innego oleju i jeszcze co innego termika bloku/głowicy silnika. Przegrzewanie się silnika może być symptomem wielu dolegliwości jednostki napędowej. Ta grzałka w termostacie ma znaczenie WYŁĄCZNIE na zimnym silniku.
@@100of1000 Jest dokładnie odwrotnie, grzałka ma znaczenie na gorącym silniku w czasie większego obciążenia, zauważ grzałka podgrzewając termostat przyspiesza jego otwarcie bo komputer przestawia sobie normalne otwarcie 105st na okolice 90st obniżając w ten sposób również i temperaturę oleju.
Za miesiąc lub przy wymianie oleju klient przyjedzie, że musztardę ma pod korkiem oleju. Można było spróbować podłożyć podkładkę 3mm w gniazdo termostatu - u mnie temp. spadła o ok. 6st przy otwarciu i w trasie, odpowiednio ze 105 na 99 i z 99 na 93st. Temp. wentylatora ciężko zmienić bo trzeba mieć dobrego kompa. Grzałka termostatu to nie problem bo w ogóle komp jej nie będzie załączał, chyba że rozbudowany komp to będzie sypał błędami bo pokapuje, że coś nie halo ale tylko jak będzie pamiętał jak robił wcześniej😂.
Radku - Opel to nie jedyna firma. Silnik Prince (PSA + BMW), który jest znany jako np. 1.6 THP w peżo, czy np. N14B16/N18B16 w Mini, też ma sterowany kompem termostat (z grzałką), którego temp otwarcia to 105 stC (wentylatory startują przy 108 st C, a alarm przegrzania to 113st C)
Termostat ten ma pokrętną budowę (google pokaże) i zalecane jest wymieniać go profilaktycznie (obudowa lubi pękać).
Problem jest następujący - z zamienników termostat termostatowi nierówny i kiedy założyłem Mahle, to temp silnika oscylowała między 106 st C a 108 (co np. przy temp zewn. 8 st C powodowało, że jedziesz sobie 40-50km/h i nagle włącza się wentylator, zatrzymujesz się, rura dolna od chłodnicy zimna, a u góry piekło).
Wyleciało Mahle, wleciał Gates i praca ustabilizowała się między 103 a 105 stC.
Tknęło mnie jednak, że ten silnik tak, czy siak pracuje blisko przegrzania, żeby misie polarne się cieszyły bardziej, zatem zmodyfikowałem termostat, żeby zamknięty baaardzo niewiele puszczał w duży obieg oraz metodą ściskania sprężyny termostatu wbudowaną grzałką (zasilacz 12V 1A i kilka cykli grzania/chłodzenia) zmienić mu punkt pracy.
Rezultat? Auto (tutaj Mini) trzyma 88-95 stC, a jak się "zagrzeje" na postoju do 107stC, to w 20-30s (z pracą wentylatorów) zbijana jest temp do 95 st C (wcześniej zbicie do 103 st C trwało minuty)
Przydałoby się zmienić mu jeszcze w ECU mapę sterowania grzałką i startu wentylatorów (ze 108st C np. na 100stC)
Olej pożyje dłużej (nie będzie się koksował na pierścieniach), uszczelniacze zaworowe pożyją dłużej, gniazda zaworowe nie wypadną z głowicy (przypadłość tego silnika, ale nie dziwne, skoro regularnie pracuje na granicy przegrzania)
PS: żeby było śmieszniej, to w Mini nie masz wskaźnika temp - trzeba po OBD albo z ukrytego menu, natomiast w Peżo, na szafie masz 90stC (żebyś się nie stresował), a w rzeczywistości jest 105-108).
PPS: zerknij na kanał Motodziennik, jest tam materiał z 8 marca (Warsztat: 2.0 diesel z Jaguarów ...) - tam jest rekordzista, który pracuje przy 125-130stC i umiera częściej i szybciej
Mądre słowa.To by znaczyło że to nie inżynierowie projektują silniki,tylko ekolodzy!Ale nie wszyscy,sprawdzałem w tak nowoczesnym silniku jak skyactiv 2.0 od mazdy,tam termostat otwiera się przy 82 stopniach.Można?
Czy BMW to ostatnia firma, która nie miesza się z innymi markami samochodów?
@@RamzesIl-y2g Mazda też się nie miesza,Honda.Na dodatek mazdy są produkowane tylko w Japonii
W mojej Meriva A z Z16XEP również sterownik silnika zamontowany jest na silniku. Któregoś dnia sprawdzę temperaturę silnika bo jak na razie nie zauwazyłem jakichś niepokojacych zjawisk - tyle, że dosyć długo się nagrzewa gdzie w Fordzie mondeo 1,6 EcoBust benzyna z turbo nagrzewał się błyskawicznie i po wyłaczeniu silnika długo trzymał temperaturę. W Meriva długo sie nagrzewa a bardzo szybko stygnie co przeszkadza głównie w okresie zimowym.
Z tym sterownikiem będziesz z czasem miał problemy. W oplach to niestety norma.
@@darekg1776 Próbowałem kontaktu z Firmą, która regeneruje te sterowniki i uodparnia na uszkodzenia, lecz nie raczyli mi odpowiedzieć tak jak wysłałem maila do prof. Chrisa w celu przyjęcia mego Opelka (tak profilaktycznie bo na razie nie mam żadnych objawów) na oczyszczenie kanałów TwinPORT i klapek wirowych kolektora dolotowego ale również i ten mail został bez odpowiedzi. Panowie ciągle sie prezentują na YT ale jak co do czego to nabierają wody w usta.
Mam opa astre J z 1.4 turbo A14NET 140 KM.Też bym chciał zmienic termostat na ten "zimny"od opla ampery,tylko nie wiem czy trzeba cos jeszcze zmieniac np w oprogramowaniu ?
Wczoraj obejrzałem twój materiał i trochę mnie zaintrygował ,miałem Opla astrę G termostat ok 100 stopni ,zrobiłem tym autem ponad 200 000 większość na gazie ,żadnych problemów. Teraz mam Chevrolet Orlando 1.8 320 000 , w tym prawie 300 000 na LPG termostat załącza się przy 102 ,żadnych problemów latem klima wychładza także ten i tak pracuje w 100 stopniach. Dzisiaj trafiło auto do mechanika i porozmawiałem z nim o tym termostacie ,czy warto taką zmianę zrobić. Gość nie związany z producentem odradzał taki zabieg ,jest więcej za nie jak za tak , silniki opla to silniki wysoko temperaturowe jak i silniki volkswagen , do prawidłowej pracy muszą pracować w takich temperaturach. Z tej reguły wyłamuje się Japoniec Zalecenia dbać o układ chłodzenia częsta wymiana oleju i wymiany węży bo one najbardziej odczuwają takie temperatury. Powiem szczerze że odpukać mam 4 lata Olka i wszystko śmiga
To że jeden czy drugi mechanik odradza zmianę termostatu,nie oznacza że ma rację absolutną.VW 1.4 TSI ma termostat na 80 stopni
@@leonoswiecimka237 całkowicie się z tobą zgadzam i działa to także w drugą stronę a racja jest pośrodku a na prawidłową pracę silnika ma wpływ wiele wiele podzespołów ja tylko określiłem mój przykład żadnych problemów
Żaden silnik który ma temperaturę roboczą powyżej 95 stopniu nie jest godny nawet spojrzenia na niego. A w zasadzie termostat.
Szkoda że nie pokazaliście jaka reakcja auta po wymianie termostatu, nic nie powiedziane czy pomogło na dłuższą metę.
Jeszcze jakby właściciel doczytał, że trzpień nowego termostatu trzeba przyszlifować o ok 1 milimetr i wówczas otwierał by się nieco powyżej 90 stopni.
80 stopni to jest zdecydowanie za mało.
Mam zamiar wymienić ten termostat w swojej merivie, tylko nie jestem pewien gdzie jet ten trzpień, który trzeba zeszlifować. Możesz to sprecyzować?
@@maro640129 jest film na UA-cam tyczący się astry J, gdzie gość to pokazuje
Taki sam problem jest w BMW nie tylko w Oplu. Co do samego układu to termostat jest na 103 stopnie a temperatura przy której włącza się wentylator to 105 stopni, no i smażone sterowniki były już we Fiatach Stilo 1.4. Jeśli ktoś ma Opla z tym silnikiem i chce się pozbyć problemu to najprościej jest jechać do tunera i powiedzieć mu żeby zmienił wartość docelową temperatury cieczy i problem z głowy. Ja to zrobiłem przy okazji wirusa, mam temp docelową ustawioną na 95 i temp lata między 89 a 99 stopnie.
Taki drobny "trik" w corsie d z a14xer - po rozgrzaniu silnika, jadac np. 90kmh na 5 biegu dociskam gaz "do dechy" na 3-4 s. Od tego momentu aż do zgaszenia silnika ecu caly czas uzywa grzalki w termostacie do jego wczesniejszego otwarcia. Mozna sobie wyswietlic realna temperature na zegarach. Oscyluje w okolicach 85-95 st. Bez tego pojedynczego przyspieszenia mamy podwyzszoną, ok 105 i wiecej. Pozdrawiam.
Sprawdzę we wtorek i dam znać czy działa :)
@@robertwieczorek7713 i co zadziałało ??
@@pawezawadzki5913Wyjazd przełożony o kilka dni ale spróbuję na pewno i się odezwę czy zadziałało .Pozdrawiam :)
Dzisiaj wypróbowane klikukrotnie na trasie , niestety bez efektu .Cóż poradzić .Pozdrawiam :)
Dzięki
Takie pytanie: na jakich termostatch jezdza ople po hiszpanii francji i innych bardzo goracych rejonach Europy? Czy tam sa jakies inne mastawy ecu?? Pozdrawiam
Dla mnie lepszym i bezinwazyjnym sposobem jest moduł termostatu. Ustawiłem sobie temperaturę na 91 stopni i wszystko pieknie śmiga. Moduł zrobiłem sobie sam
Coś więcej jak to działa ??
czyli?
to wrzuć jakiś manual na kanał .....
.
@@krzysztofwojtasik3458 To ja odpowiem,kupujesz termostat cyfrowy z możliwością pracy na chłodzenie,zasilanie 12V praca przez przekaźnik,Ali............ tam są.Ustawiasz zał na 92 wył na 89 jak ma histerezę to 1st C,jak ma opuźnienie to na zero czujnik do węża na krótki obieg i taśmą samo wulkanizującą. Zamknąć w wodoszczelnej puszce elektronikę. Działa bardzo stabilnie można jeszcze samą czujkę pianką przykryć co by zimą nie przekłamywało. Osobiście 98-92 st C proponuje i ten :Sterownik REGMAG 12V DC 20a.ale jest tego multum koszt z obudową na max 50zeta,może się okazać że taśma wulkanizacyjna będzie droższa od sterownika.Podsumowanie robisz takich 6 szt za cenę jednego termostatu i to jeszcze na 80 st C a jak zamontujesz 2-gi taki to i wentylator ruszy przy temperaturze jaką zadasz, ale nie wiem czy nie zmianą rezystancji czujnika po przez bocznikowanie rezystorem nie da się wymusić szybszego załączenia w czasie narastania temperatury. Pozdrawiam Adam Jastrzębie Zdrój
Dodam jeszcze że mimo ze mam ten goracy termostat w swoimjej astrze A14NET,to samochod sie nie przegrzewa,jest chłodnica oleju.Zmieniłem tez olej z 5W30 na 5W40 Mimo to zdaje sobie sprawe że lepiej dla osorzetu silnika aby temperatura byla niższa.Dlaczego producenci tak robià?ano dla ekologii oczywiscie,bo silnik pracujacy w wyższej temperaturze mniej spala i spala czyściej...podobno😮
Oficjalnie dla 1g CO² na 100km. Nieoficjalnie po 150 tyś.puszczaja uszczelki i rurki = eko wymiana na nowe...
@@Lucifejro dokładnie po 150 tys.km.puściły w mojej astrze uszczelki chłodnicy oleju,popękała plastikowa!rurka odpływu oleju.Dlatego zmieniłem termostat na ten 80 st C.Mahle.Nie wiem jaka jest dokładną temperatura,bo wskazówka stoi zawsze na 90 stopni,ale już widzę że wentylator nie włącza się tak intensywnie albo wcale.Chciał bym sobie móc ustawić tak komputer aby pokazywał prawdziwą temperaturę płynu,tylko nie wiem kto i gdzie w małopolsce by mi to mógł zrobić.
Wymieniacie termostat też mam ten silnik i się nad tym zastanawiałem, ale jak jest z wentylatorem on się dalej będzie uruchamiał przy 110 stopniach?
jezdzac po miescie w lecie wymiana nie ma sensu duzy obieg i tak obnizy temperatury, wiec wentylator bedzie dmuchal przy wysokiej temperaturze
W Ford Focus mk2 benzyna (115KM silnik ze zmiennymi fazami) też występuje termostat z grzałką. Otwiera się przy 98 stopniach (a termostat bez grzałki - bez zmiennych faz - przy 82 stopniach). To jest temperatura PEŁNEGO otwarcia. Dwa przewody sterują grzałką (tam nie ma czujnika temp.) a rezystancja 16 Ohm z tego co pamiętam. Grzałka podgrzewa rdzeń termostatu by ten szybciej się otworzył w warunkach pełnego obciążenia zanim silnik zdąży się nagrzać a chłodzenie przejść na duży obieg. Można więc powiedzieć, że termostat jest sterowany mapą. Ford twierdzi, że dzięki wyższej temp. pracy szybciej rozgrzewa się olej, co też ma znaczenie dla sterowania wariatorami faz rozrządu i ich żywotności.
W tych Oplach też jest grzałka termostatu
W mojej astrze z silnikiem Z16XEP sterownik naprawiałem już. Termostat u mnie otwiera się przy 105 stopni wentylator załącza się przy 112 stopni
Najgorszy kurewski badziew jeżeli chodzi o opla astre H.Kupiłem Forda focusa mam tanie częsci i małe spalanie.Odżyłem finansowo wkońcu.
@@kriso3589 ja na astrę nie narzekam zależ co jak komu się trafi
Witam Posiadam też OPLA z tym silnikiem wymienilem termostat z ampery i wszystkie problemy się skończyły. Zimom podczas mrozow włączał sie wentylator chlodnicy dziwny objaw. Po wymianie termostatu wszystko wróciło do normy temperatura teraz oscyluje w zakresie 83 stopnie do 90 stopni wentylator włącza sie przy 99 stopniach .
Pozdrawiam
To nie wiem w czym taka różnica jak orginalnie termostat załącza się w 102 stopniach ,pewnie miałeś uszkodzony termostat
Termostat był dobry tylko Opel wprowadził ekologię do tych silników.Na forach można o tym potrzytac. Termostat z Ampery jest oryginalny na 80 stopni trzeba tylko flaki przeżuci i gotowe spokojna jazda w upały ,zero stresu.
@@maciejprzebinda299 kolego bzdury mowisz, wentylator dalesz masz na 100 stopni wiec to czesciowy spokoj glowy..
Astra k 1,4 t benzyna zero problemow z plynem i temperatura , płyn zmieniany co 3 lata., nalot ponad 150 tys i zero problemów.
Mam opla Sinatrę 2,2 benzynę 99 roku. I wyeliminowałem termostat. I zrobiłem duży obieg płynu chłodniczego.
Czy w corsa D 1,4 90km silnik a14xer też się sprawdzi ten patent? Też gotuje płyn termostat o ile pamiętam 103 stopnie
Dzisiaj wstawiłem termostat od opla ampery działa.
Tak sprawdzi się i nawet nie trzeba zmieniać obudowy.
MAHLE TERMOSTAT TM 37 80
Termostat termostatem. a wentylator włącza przy ilu stopniach?
108 st np. w Z16XER
O mój patent z termostatem który zacząłem stosować od 2016roku:) ja reguluje jeszcze temp na 90 stopni:) pozdrawiam dobra robota:)
Jak to zrobić,czy sama wymiana termostatu wystarczy,czy trzeba coś w kompie zmieniać?
@@leonoswiecimka237 nie trzeba nic. Zmieniamy wkład i delikatnie skracamy bolec o 1.2mm i mamy 90 stopni.
@@carpasja.polska Dzięki wielkie,będę zmieniał przed latem
Robiłem próbę 2 razy że skracaniem i dalej mam w granicach 84-88 stopni nie wiem czym to jest uwarunkowane.@@carpasja.polska
@@carpasja.polska Który bolec trzeba spiłować, gdzie on jest? Możesz sprecyzować?
Witam Toyota verso 2.0 D4D auto co 120km kopci na niebiesko , nowe wtryski turbo po regeneracji dpf demontowany i oddany do czyszczenia intelcooler czyszczony spalanie poszybowało w górę o dwa litry . Brak błędów nic nie wywala.
Gdzie dalej szukać , ktoś może miał podobny problem? Pozdrawiam
Mazda od lat stosuje plyn FL22, wymiana co 10 lat.
Troszkę się kiedyś sparzyłem dolewając G12 lub 13 bo z jakiegoś powodu się ścięło na mydło. Dobrze ze miałem pod ręką wodę destylowaną i narzędzia, zdążyło wypluć. 🤣
Wymieniłem ten termostat tak jak na załączonym filmie. Temp silnika 93- 98 stopni. A tak na marginesie to powinno się mówić temp początku otwarcia termostatu. Przy takiej temperaturze one zaczynają się otwierać a nie że są otwarte na max.
Jak sprawdziłeś jaka jest temperatura,skoro wskazówka i tak pokazuje 90?Podobno można w niektórych astrach odblokować na na komputerze,żeby pokazywał prawdziwą temperaturę,tylko nie wiem jak to zrobić,pytałem gościa w jednym warszawie,to mówił że on nie ma takiego komputera do sterownika astry.Chodzi mi właśnie o to żeby po zmianie termostatu widzieć jaka jest Górna granica temperatury.
Trzeba kupić kostkę OBD i ściągnąć programik na telefon i wtedy pokazuje temperaturę @@leonoswiecimka237
@@leonoswiecimka237 Kup sobie interfejs diagnostyczny Vgate iCar3 . Będziesz mógł śledzić temperaturę i inne parametry pracy silnika na telefonie. To nie jest drogie a bardzo przydatne urządzenie. Tylko nie kup chińskiej podróbki.
@@leonoswiecimka237sprawdził podłączając kompa i się pokaże wszytko
Czy szlifowałeś trzpien nowego wkladu termostatu zeby skroci go o 1mm? Termostat uzyłes z chevroleta Cruze czy z Ampery?
A czy w Zafirze b 1.8 też da się coś przerobić by miał niższą temperaturę. Podczas jazdy około 99-100,po zatrzymaniu do 109 dochodzi
Jaguar 2.0 diesel ma 130 stopni.... Brak wskaźnika realnej temperatury itd....
Witam wszystkich, Insignia A 1.8 benzyna gaz wypadanie zapłonu (4 cylinder) na zimnym silniku po osiągnięciu 90 stopni wypadanie zapłonu pojawia się przy obrotach 2400 do 3000 po zmianie biegu na 4 a po zredukowaniu na 3 bieg i osiągnięciu 3000 obrotów problem znika. Cewka, świece wymienione na nowe,a kolektor dolotowy wymieniony jakieś 9 miesięcy temu. Gdzie jeszcze szukać problemu.
Czasem nowa cewka nie działa poprawnie. Ja bym wymienił jeszcze raz cewkę, ewentualnie świece.
Mam astre j 1,4 t 140 km też zrobilem taką podmianę pod domem bez żadnych problemów. Teraz przynajmniej części plastykowe i różne gumy nie dostają tak po dupie jak wcześniej. Spalanie bez różnicy. Żadnych innych różnic nie zauważyłem. Pozdrawiam
Nie ma to znaczenia dla maksymalnej temperatury pracy silnika, nawet jakbyś wmontował termostat z kosmiczną temp. otwarcia powiedzmy 60 st. albo jeździł z zablokowanym termostatem w pozycji otwartej.
Jaku termostat zastosowałeś?MAHLE? Gadałem z mechanikiem,nawet dwoma,to powiedzieli żeby nie zmieniać skoro producent tak przewidział.Więc już zgłupiałem kto ma rację
@@leonoswiecimka237 no twoi mechanicy mają rację...ale tylko w tym że producent tak przewidział, przewidział to żeby silniki szybko szlak trafiał! Skoro ci tak powiedzieli to się boją bo nie znają tematu, a wystarczy poczytać fora internetowe, sporo jest o tym temacie na YT. Tak kupiłem mahle na aledrogo, po czy sprawdziłem w domu na kuchence czy otwiera się przy właściwej temp. Bo niektórzy Janusze kupią, wymienią środek i zwrócą produkt. Potem ktoś inny go kupi i wymienią na to samo ( tą samą temp) dlatego wolałem uniknąć podwójnej roboty. Stąd garnek woda, gotowanie, odp. termometr i obserwacja kiedy się otwiera. Mój był ok, więc go założyłem do auta. Teraz jestem zadowolony z Astry j:)
@@leonoswiecimka237 Producent przewidział zmianę oleju przy 30k ale zmieniasz przy 10K i z tą temperaturą jest podobnie. Chodzi o to żeby silniki spełniały normy emisji spalin. Takim leniwym i najtańszym sposobem jest zwiększenie temperatury pracy silnika tylko że ten sposób ma też minusy bo to zmniejszy żywotność tego silnika. Żeby problem rozwiązać ludzie podmieniają termostaty z innych modeli. Mechanik z którym rozmawiałeś po prostu nie nie ma o tym pojęcia dlatego proponuje zostawić fabryczny.
Mam Opla z silnikiem B14XEJ czy ten problem terz mnie dotyczy?
Pytanie czy idzie tak zrobić przy Zafira b 1.8 140km
Ja mam ten sam silnik , z moim nic sie nie dzieje 320 000 na latane😜
Na zbiorniczku widać że płyn ma inną temperaturę chyba że pan używa innego płynu chłodniczego o podwyższonym działaniu czyli o wyższej temperaturze wrzenia
a14net to długa historia :D jest więcej ciekawych zagwostek tego silnika - u siebie założyłem moduł dający napięcie na termostat i zmieniający otwarcie termostatu na niższą temperaturę.
Witam jestem przed podjęciem decyzji moduł czy termostat z ampera, długo pan na module jeździ i wszystko w porządku? pozdrawiam
@@grzegorzwodarczyk3428 pół roku - wszystko ok. Nie wiem jak termostat z ampery się sprawdza ale moduł na 100% tak.
@@kamel4882Termostat ma pan fabryczny GM czy zamiennik?na ile ma pan ustawiony moduł?
@@grzegorzwodarczyk3428 mam zamiennik z aluminiową obudową z Aliexpress, on już fabrycznie otwiera się trochę szybciej - do tego moduł ustawiony na 11V
Sam mam też ten moduł, zalozylem go na nowym termostacie Mahle 104C. Jednak przy napięciu 11.4V termostat wciąz otwiera sie dopiero przy 98-99C. Napiecie ładowania na module jest prawidlowe. Sytuacja jest dziwna, bo wciaz temperatura w miescie po dynamiczniejszej jezdzie skacze mi do 113 stopni po zatrzymaniu na parkingu.
Kolejny merytoryczny i na najwyższym poziomie odcinek 😀
Dokładnie, BIOTAD PLUS team 💪
Jaki jest model tego termostatu meyle
Witam posiadałem corse c 1.0 silnik tam takiego problemu nie było! Temperatura i termostat wszystko ok
Witam mam odnosnie tego termostau pytanie. Czy po jego wymianie zmierzone spaliny beda mialy takie same wartosci jak z oryginalem. Bo w Niemczech jednak na przegladach TÜV mierzy sie te spaliny . No i moze byc problem jezeli beda z tego powodu nie takie jakie powinny byc. Nie wiem czy juz w Polsce sie spaliny tez dokladniej mierzy ale i tu moga byc niedogodnosci??Pozdrawiam i co o tym myslicie?
Na przegląd trzeba wkręcić oryginalny a potem założyć tuningowany, raz na 2 lata mają przegląd więc może się to kalkulować
W astrze h nie ma wskaźnika temperatury a ja mam Motul LWPM i ustawiłem wyświetlenie temperatury na wyświetlaczu
Masz temp silnika w secret menu, nie trzeba modułu LWPM choć to fajna sprawa😀
@@Artur_74 wiem ale montowałem też inne radio DIN 1
Czesc mam opla meriva. 2003 silnik 1.6 8v 84 km. Czu tak jest rorzad kolizyjny ? Nigdzie nie moge znaleźć takich informacji. Ktos xos wie ?
Ja bym forte zalał na temperaturę i tyle.
Ktoś poda numery tego termostatu? Bo mam tak samo w A14NET i już raz mi wskazówka poszybowała na 120st i wyskoczył błąd przegrzanie silnika.
Drobna uwaga, bo po prostu tego nie można zostawić bez komentarza. Po pierwsze: termostat nie reguluje temperatury silnika i nie ma wpływu na jego chłodzenie, czy temperaturę! Zadaniem termostatu jest szybsze dogrzewanie się silnika! Jeśli wymienisz sobie ze 100 stopni na 80 to po prostu szybciej włączy się duży obieg, ale to w żadnym stopniu nie ochłodzi silnika! Co więcej, sam miałem Astrę, w której 125 stopni było czerwonym polem. Termostat otwierał się na ponad 100 stopniach, wentylator włączał na jakoś 110. Auto zrobiło ponad 300k na gazie i poszło na złom z kompletnie sprawnym silnikiem. Ludzie...bo ręce opadają.
Jaką Astrę i z jakim silnikiem?bo tu mowa jest na t filmie o 1.4 turbo A14NET.
@@leonoswiecimka237 Mówi o Mocce. Nie wiem jaką Astrę ma na myśli i niewiele to zmienia. Moja miała identycznie ustawiony termostat i wentylator. Zresztą, po jej kupnie zastanawiałem się czy wszystko jest ok... Ps. Termostat nie obniża temperatury silnika...tylko go ma szybciej dogrzać do temperatury pracy!
Termostat Przecież obniża temp.plyny co opływa silnik , zmieniłem i miałem płyn 105,108 a po wymianie mam 92,95 , nawet jak teraz maskę podniosę to czuć temp .silnika że jest niższa , a wcześniej war leciał aż wszystko szumiało , a Japońce mają jeszcze niższa temp.pracy około 88 stopni i dlatego siniki są pancerne.pozdro
Ale brednie...termostat kontroluje temperaturę silnika i pilnuje dogrzania jak i chłodzenia
@@kazikkulih Auto, to ty chyba widziałeś w grze. Kontroluje, tylko dlaczego w dieslu masz mniejsze spalanie? Bo silniki diesla mają większą sprawność, czyli mniej energii jest tracona na grzankę się. Moja benzyna po kilkuset metrach jest gorącą. Diesel rodziny po parunastu kilometrach, a auto jest niesamowicie zadbane.
to nie jest czujnik temperatury tylko grzałka
Właśnie 😂
Pytanie pierwsze Witam ile by kosztował remont silnika Opel Astra H 1.6 105 km Bierze olej wiec pewnie wymiana pierścieni. Pytanie drugie Czytałem że zmiana oleju z 10W40 na 5W40 ma sens co o tym sadzisz. Proszę o odpowiedz?
Zrób chemię tak jak Radek remont możesz zrobić zawsze....😁
A nie dałoby się wymusić załączania wentylatora przy niższej temp. w sofcie lub swój czujniczek na bimetal i małe obejście załączania tego wentylatora.
Włączenie klimy odpala wentylator😂
Też nad tym myślę,tylko jak rozmawiam z jakimś mechaniorem,to mówi żeby nie ruszać bo projektant tak zrobił to tak ma być,a co dopiero znaleźć fachowca który zmieni to w kompie.Takich kurzajki mamy fachowców,znawców.To samo w temacie oleji silnikowych:
To jest taki trik producentow zeby starsze konstrukcje silnikow przystosować do nowych norm emisji spalin niestety odbija się to na żywotności silnika .
Mozna prosić o numer tego termostatu ?
Ja mam 2 astry j z silnikiem 1.4 turbo 140 koni na oryginalnych termostatach i już jedna z nich ma 269 ty przejechane bez żadnego gotowania płynu wszystko chodzi jak powinno więc nie wiem poco ktoś poprawia fabryke😂😂😂😂
Wymiana termostatu na ten który otwiera sie wczesniej przy nizszej temperaturze za wiele nie zmieni , bo duzy uklad dalej bedzie mial wysoka temperature robocza.
No nie wiem,po wpisach wielu ludzi którzy zmienili termostat,widać że mają normalna,niższa temperaturę,ok.90 stopni.To już jakąś czarna magia czy co?
Dopiero jak długo będzie stał odpalony w upale albo jazda pod dużym obciążeniem silnika. Wtedy powinny zadziałać wentylatory w starym systemie ok 110 stopni
Widzę ze nikt nie wspomniał ze po wymianie termostatu na ten zimniejszy co jakiś czas na desce będzie wyskakiwał błąd ze silnik przegrzany klimatyzacja wyłączona i wskazówka od temperatury spada na zero stopni.
Ja już rok jeżdżę na tym zimnym termostacie i nie mam żadnych błędów , może czujnik temperatury szwankuje .
peugeot 307 tez ma problem z temperaturą. wentylator 105 czy 115°C odpala się.
Pierwszy obieg przy 97c druga prędkość 105 c jeśli chodzi o benzynę
Nie tylko Opel strzela sobie w kolano ale fakt to jedna z marek której lepiej unikać ponieważ ich samochody z czasem sprawiają dużo problemów od takich co wymieniłeś po zatarte silniki w krolowej lawet czyli Insigni. Mialem kiedyś Opla i dawno temu i obecnie już nie kupię.
Królowa lawet to Laguna 2😁Chociaż insignia akurat może sprawiać problemy,ale głównie diesel 2.0 z zatykającym się smokiem
No cóż niemiecki ,ja robię Francuzy takie lubię podobnie jak Marcin , pozdro dla was .😊
Opel dawno już nie jest niemiecki
Ciekawe czy termostat się otwiera się przy 80st
Najlepiej do tej przeróbki brać dwa nowe termostaty ten z ampery na 80*C i ten na 103*C - bardzo często używane obudowy są przegrzane i pękają te łapki trzymające sprężynę oraz krzywią się w miejscu uszczelki.
Co do obudowy to w przypadku 1.4 turbo trzeba przekładać, ale do 12 oraz 14XER pasuje plug&play, ja u siebie mam zrobioną taką przeróbkę właśnie w 100 konnym B14XER i podczas jazdy temperatury trzyma niższe, ale w korku wentylator i tak załączy się przy 112* bo tak jest zaprogramowany sterownik.
Możesz opisać co trzeba zrobić (co przełożyć) i z jakiego modelu (może masz jakiś numer części) żeby obniżyć temperaturę.
@@tomaszmoskalski9745 jeżeli masz silnik A/B12/14XER to poprostu kupujesz termostat z Opla Ampery/Chevroleta Volta (Mahle TM 37 80) i zamiast swojego zakładasz ten.
Obudowy są jednakowe i nic nie trzeba przekładać - jedyna różnica to temperatura otwarcia.
Tylko tak jak pisałem ta temperatura jest obniżona tylko podczas jazdy gdy chłodnica jest owiewana powietrzem - w korku temperatura silnika i tak będzie definiowana temperaturą załączenia wentylatora.
@@Mati8867A podpowiesz gdzie podejrzeć jaki typ silnika jest?? Dopiero kupiłem Mokkę z silnikiem 1.4T. Czemu Radek przekładał te wkłady?? Były różne wersje 1.4T ??
@@tomaszmoskalski9745 termostat od opla ampery firmy MAHLE,taki jak na filmie
@@Mati8867 to ciekawe,tego nie da się zmienić?Czy ma sens w takim razie zmiana termostat na zimny?Bo myślę o tym w swojej astrze 1.4 turbo A14NET
To prawda dobrze Pan mówi. Najgorszy opel i drogi w utrzymaniu .
Zastanawia mnie fakt że podpiołem kompa jak na postoiu tak i na trasie temperatura w pożądku termostat otfiera się przy 94 widać i nawiew przy 100 zał się czysz by na niemcy robili inaczej Opel Mokka 1.4L Turbo 2017 lipiec może ktoś testował ten rocznik jak u was
Witam. Czy w Astrze K 2018r 1.4 turbo 150KM tez występuje taki termostat?
Nie, tam już jest ok
Tak dla sprostowania , to nie jest czujnik tylko grzałka przy termostacie ;-)
Wszystkie nowe samochody mają podwyższoną temperaturę,zielony ład.
Dobra robota...
Podłącz kompa i pokaż rezultaty.pzdr
Nie ma słowa OTWARŁEM !!! Tylko otworzyłem😂
poliglota się znalazł ,problemy rozwiązujemy a nie uczymy się ortografiiii😜
Ja tez kombinuje i przekladam wklady termostatu jak sie da
4 chem to oszust, uważajcie na tego typa, nie wpłacajcie mu żadnych pieniędzy bez towaru
Sam osobiście w astrze f 1.4 mam dorobiony pstryczek do wentylatora i tak sobie go schladzam. A diesel 2.0 cdti też go naprawili, bo wydech tak poprowadzili pod miska że smaży 3 panewkę i uszczelkę smoka oleju która też jest głupotą. Także brawo dla Opla drugi vag.
Woda zaczyna,boblowac 92 c na pomie sania 😮
Oglądnięcie film z warsztatu Jacka Balkana jaguar z silnikiem diesla 2.0 temperatura 130 stopni w czasie pracy.
Kto ma Opla ten ma chopla 😁
Silniki niektóre benzynowe w oplu są zaprojektowane i spasowane pod wysoką temperaturę i przedewszystkim wystrojone ten zabieg napewno zwieszy wam spalanie przerabiałem ten temat w Astrze J 1.4 Turbo
To ma ponoć zmniejszyć spalanie,a nie zwiększać
@@leonoswiecimka237 zwiększy bo sterownik widzi nie dogrzany silnik i będzie podlewał więcej benzyny
@@waflokazmierczyk924 zgadza się od temperatury
Jestem świeżo po zmianie wkładu termostatu w Astrze J 1.4turbo. Żadnych zmian w spalaniu nie widzę.
@@wt761
A od czego dokładnie ten wkład (czy cały termostat) szukać?
Jak nie pamiętasz To weź Odpal sobie swój film i Przypomnisz sobie jak to się robi
Powiem tak bmw e46 316 i m43 temperatura otwarcia termosstatu 105 stopni
Pan uważa z tymi reklamami, bo mnie ten typ 4 chem , oszukał na kasę ,sprawa poszła na policję i jest w toku a namiary na tego typa wyszły od Pana
tytuł to chyba nie do końca po polsku "samodestrukcji"🙃
Witam ja tez uzywam rekawiczek megnetti marelli bardzo dobre są jeszcze są firmy troton dobre
ja myślałem ze termostat jest przy pompie wody.strona rozrządu?! ale Radzio wie lepiej>pajacu>
w stilo tez sterownik siedzi na silniku
Jeszcze nie widzialem filmu ale po samym tytule dodam tylko ze Opel i Ford, a w ostatnim czasie francuskie 1.2 puretech to największe gówna motoryzacji. Psuje się to na potege.
Od kąd się interesuje motoryzacja,to tak gdzieś że 40 lat,to nie znam marki ani modelu który się nie psuje.Nie masz chyba pojęcia o motoryzacji
Nie widziałem filmu,nie miałem opl,ale się wypowiem.
@@leonoswiecimka237 ale niektóre psują częściej niż inne. Opel i Ford są w czołówce - chociaż mają ten plus że psują się taniej niż marki pseudo - "premium". Francuski Puretech porażka. BMW z wieloma silnikami - porażka (rozrzad od strony grodzi, panewki wymienia się co 120tys km - co za patologia!). 1.6THP nastepny as. Zresztą ostatnio tyle tego syfu się namnożyło że masakra. W sumie większość marek ma jakieś wtopy.
@@arturz8635dokładnie tak jest.Co powiedzieć o VW 1 4 TSI EA211( na lańcuchu)w których rozrządy się sypia po 50 tys km.pierścienie są jak żyletki,przepuszczają olej?1.8 TSI to samo szajs,1.2 pure Tech perzota (pasek w kąpieli olejowej)rozpuszcza się w tym oleju,do tego dostaje się benzyna do oleju która przyśpiesza proces psucia paska.Nastepnie renault 1 2 tce-masakra,bierze olej,zawierające silniki itp.Dalej 1.5 dci-panewki,wtryski,wycieki.
Dalej VW 2.0 TDI (te pierwsze serie)zacierają się silniki przez gównianą pompę oleju.
Toyoty,Hondy biorà olej,skrzynie też nie lepsze.Mazdy dobre ale gniją w oczach,może nie wszystkie,ale proszę porównać 15 letnia Astrę z 5 letnią mazdą od spodu😢
Szczerze kup Hondę 2,2 diesel motor niezawodny pod warunkiem że 10 tys olej itd
Jeżeli chodzi o termostat to ten na 80 stopni w zimie niedogrzewa silnika na lato ok, jest to od chewrolwta taki egzemplarz, ja osobiscie podlozylem bolczyk pod iglice termostatu 3,3mm i obniżyłem o 10 stopni - astra j 1.4.
Podłożyłeś bolczyk, czyli termostat jest zawsze otwarty o 3mm co skutkuje dłuższym nagrzewaniem auta w zimie.
Milo usłyszeć siebie na 2 telefonie 🙂
He he. Weź skaner diagnostyczny i się przyjrzyj w innych autach.
Nie tylko opel ma 100 stopni. To ekologia.
Dlatego rezygnują z zegarów, bo musieli je oszukiwać żeby pokazywały 90 bo ludzie waliliby drzwiami i oknami że silnik przegrzany.
Teraz wpadli na lepszy pomysł, dioda zimny i... przegrzany. Ale większość aut chodzi na około 100 do 105 stopni. 🤣
W swoich pierwsze co robię to termostat wypad, ale... Są i skutki uboczne takiej zmiany. 🤣
Majster opowiada bzdury. Ja już w astrze h z 2005 roku mam termostat z grzałką i przebieg prawie 300kkm i nic się nie dzieje. Nawet oleju nie bierze. Stara zasada, jak dbasz tak masz.
Wiamt BMW Silnik n20b26 Otwiera się przy 108
Golf 3 gti taka sama temperatura,przynajmniej w tym co mialem. silnik 2e
Domanda? ma devo comprare solo il termostato Mahle 37/80, e sostituire il blocco in quello originale,giusto
nie jedyna w 1.6 vti jest to samo
Zastanawiając się, czego sensownego klient oczekiwał po montażu termostatu z niższą temperaturą otwarcia, dochodzę do wniosku że NIC pozytywnego. Rozgrzewanie oleju będzie trwało dłużej, bo wcześniej włączy się duży obieg. Po rozgrzaniu silnika, rodzaj termostatu NIE MA znaczenia. Jak silnik ma tendencję do przegrzewania się przy jednocześnie słabej odporności termicznej podzespołów, to znaczy że jest to wada konstrukcyjna, którą po części zniweluje płyn o wyższej temp. wrzenia.
Przeczytałem na ten temat wiele forówi uważam że zyska na tej zmianie termostatu silnik,gdyż będzie miał temperaturę około 90 stopni,a nie 105,110 st.węże,wężyki dłużej pożyją,nie będzie pod maską takiego piekarnika który przecież powoduje degradacje różnych elementów silnika,elektroniki itd.Sprawdzalem jaka temperaturę otwarcia mają termostaty w innych markach,i tak np mazda 2.0 skyactive G (żeby było nowsze)temp.otwarcia 82 st.C.VW 1.0 TSI temp.orwarcia 89 st.C.
A tu opel astra 95 st.C.!!!DLACZEGO????
@@leonoswiecimka237 Temperatura otwarcia ma wpływ na szybkość otwierania się obiegu przez chłodnicę, co dotyczy TYLKO fazy rozgrzewania zimnego silnika. Jak silnik już dojdzie do temperatury roboczej, to chłodzenie i tak będzie szło dużym obiegiem (+ wentylator). W fazie rozgrzewania lepiej szybciej dogrzać olej, więc bardziej opłacalny wydaje się termostat z wyższą temp. otwarcia (a bezpiecznikiem jest ta cała grzałka rdzenia termostatu). Montowanie termostatów z mniejsza temp. otwarcia nie tylko nie ma sensu, co nawet szkodzi w warunkach zimowych.
@@100of1000 ciekawa teoria,tylko dlaczego większość silników innych producentów stosuje termostaty z niższą temperaturę otwarcia?ok.85 st.np mazda skyactive,VW TSI i wiele innych?
@@100of1000
Zgoda,ale tylko żeby szybciej silnik osiągnął temperaturę roboczą,to jest ok.90 stopni,a potem żeby tak utrzymywał,a nie żeby ona oscylowała ponad 105 stopni,bo to już nie jest zdrowe dla oleju,węży gumowych,plastików,osprzętu silnika,mimo że np w 1 4 turbo jest chłodnica oleju.To w takim razie jaki jest sposób żeby utrzymywać w tym silniku temperaturę normalną 90 stopni?
@@leonoswiecimka237 nie ma sposobu
Eco klekotek
Pierwsza łapka ode mnie ;D
Klient naczytal sie bzdur na necie ale ma prawo się nie znac ale zeby mechanik takie druciarstwo robil to wstyd. Celowe 9bnizanie temperatury pracy silnika to bardzo duży błąd.
Czemu tak sądzisz ja jeżdżę na zimnym jest spoko
@@kubiyoutube2190 jeździsz i pewnie pojeździsz trochę z przekonaniem że poprawiłeś fabrykę ale tak niestety nie jest. Nie będę się tu rozpisywał . Powiem tak podniesienie temperatury jest po to by łatwiej zapalić mieszankę. Bierze w tym udział układ zapłonowy który jest specjalnie dostosowany do danego silnika. Jako ciekawostkę dam przykład astry H 1,4 ( prawie ten sam silnik) tam na 1 suw podawane były 3 iskry by nie doszło do nie zapalenia. Tutaj jest 1 iskra i duże obciążenie. 1,4T jest zbudowany do takiej temperatury i nic mu nie jest. Pozdrawiam.
Za miesiąc lub przy wymianie oleju klient przyjedzie, że musztardę ma pod korkiem oleju. Można było spróbować podłożyć podkładkę 3mm w gniazdo termostatu - u mnie temp. spadła o ok. 6st przy otwarciu i w trasie, odpowiednio ze 105 na 99 i z 99 na 93st. Temp. wentylatora ciężko zmienić bo trzeba mieć dobrego kompa. Grzałka termostatu to nie problem bo w ogóle komp jej nie będzie załączał, chyba że rozbudowany komp to będzie sypał błędami bo pokapuje, że coś nie halo ale tylko jak będzie pamiętał jak robił wcześniej😂.
Bmw e90 103 stopnie otwarcie termostatu
grzałeczka czy czujnik temperatury??!!
Opel nie jest jedyną marka która ma taką temperaturę cieczy.
BMW chyba też
Dlaczego nikt nie zmienia temperatury na wcześniejsze załączanie wentylatora, nie da się??? Że termostat wcześniej puści płyn na drugi obieg to ona nie taka wysoka ale i tak będzie. Pasowało by powiedzmy około 95-98* żeby trochę pochodził wentylator i w okolicach 87-90 przestał. Jestem na etapie kombinacji b16xer z tym problemem gdzie opel też sie popisał.
👌👍 🖐
BMKi od dawna maja takie temperatury, stad w nich sie nie powinno stosowac zastepczo wody zamiast plynu. Ale ram sa wieksze chlodnice i ogólnie większy uklad chłodzenia.
Też Prestone zalałem do astry
Miałem kupić astrę j ale jednak poszukam tipo albo hondę
Ogólnie opel nie opel teraz to ue chce nam zobrzydzić auta i najlepiej będzie jak sie przesiądą ludzie na rowery😂
Dlatego trzeba wyjść z UE
@@tombouuwpierw trzeba z niej wydoić jak najwięcej 😂
@@Artur_74 to prawda, oni już nas wydoili na kilkaset miliardów euro . Wyjść, i stworzyć nową mniejszą unię na przykład z Wielką Brytanią na początek ale oczywiście tym razem już na nowych warunkach...
@@Artur_74 to prawda, oni nas już wydolili kilkaset miliardów euro. Należy stworzyć nową mniejszą unię z Wielką Brytanią na początek ale to tylko na początek bo z czasem By się znaleźli Kolejni chętni z Wielką Brytanią ale już oczywiście na nowych warunkach, z zachowaniem pełnej kontroli nad własnym krajem
Wystarczy lać odpowiedni płyn a nie najtańszy. Dobry płyn gotuje się w 129 stopniach i taki jest oryginał i tak jest to zaprojektowane. Lejcie najtańszy który gotuje się w 106 do 108 stopni i macie problem. a potem tekst ze opel wam psuje specjalnie. przejechalem tym modelem 400 tys i nigdy nie miałem problemu.
Tu nie chodzi o płyn tylko o ciśnienie w układzie majster
@@tomaszszary3253 majster płyn też ma znaczenie. W 129 stopniach bez ciśnienia najlepsze mają 180 a ciśnienie dodatkowo zwiększa plus przepływ pompy wody.
@@tomaszszary3253 Tu chodzi o płyn majster. Dla ludzi którzy mało wiedzą jak ty powiem, że w nowszych BMW normalna temp pracy to 140 stopni i płyn bez ciśnienia się nie gotuje. Z fizyki coś tam ci zostało, że większe ciśnienie powoduje opóźnienie gotowanie płynu. Jednak dajmy na to jak zalejesz wodę będzie to 104 stopnie w układzie samochodu a może to być grubo ponad 180 stopni przy odpowiednim płynie. Dodatkowo przepływ wody również opóźnia gotowanie punktowe. Zajmijcie się wymienianiem a nie udoskonalaniem fabryki bo 90 % tych pomysłów poprawy wynika z głupoty i niewiedzy mechaników lub właścicieli. Przypominam zrobiłem benzyną prawie 400 tys i nigdy nie miałem problemów z wężami czy gotującym się płynem. ( te węże wytrzymują temp 240 albo 280 już nie pamiętam ale macie racje wina lipnych węży. Jak wam się rozwarstwia murszeje to jest to 99% efekt powolnego sączenia oleju do układu przez długi czas. ) Wentylatory włączały mi się tylko jak stałem w korku i to tak z 5 min przy ciepłym silniku w temperaturze 30 stopni. Po 20 sek temperatura zbita do 76 średnio i wyłączały się. Porównując bmw do opla to w waszym rozumowaniu za bramą serwisu już powinny stać. Tak bmw też niszczy specjalnie samochód ale żeby zepsuł się jeszcze na gwarancji bo przecież to marka prestiż. PS Zagadka : dlaczego gotujący płyn nie rozsadza węży ? ( w waszym mniemaniu płyn się cały czas gotuje przez 200 tys wiec dlaczego nic nie rozwala od razu ?)
@@tomliu2188 łeb ci się gotuje pokaz mi bmw z nagrzanym silnikiem do 180? Płyn tu nie gra roli bo to co pisza na opakowaniu co innego jest w pomiarach.Kolejna sprawa że ciśnienie rozszadza przewody a nie płyn ani nie olej dzbanku
@@tomliu2188 ua-cam.com/video/dVGj3nr50rc/v-deo.htmlsi=UmvUEJAh0R1lUWCL
Masz majster swój podwyższony płyn który gotuje się tak samo jak inny. 😂