W poszukiwaniu "nowej" fizyki, Leszek Roszkowski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 тра 2014
  • FESTIWAL KOPERNIKA 6-11 maja 2014 Kraków
    www.copernicusfestival.com
    Wprawdzie pozornie to Wszechświat astronomów jest ciekawszy niż Wszechświat w ujęciu fizyków cząstek elementarnych, bo w tym pierwszym znajduje się mnóstwo obserwowalnych, pięknych obiektów, a drugi wydaje się całkowicie ciemny i pusty. Ale po głębszym zbadaniu okazuje się szczególnie ciekawy: otóż światło -- opowiadał profesor -- to mniej niż jedna setna procenta całej masy i energii we Wszechświecie. Materia, z której my jesteśmy zbudowani, to zaledwie kilka procent. Zaś ok. jednej czwartej całej masy i energii Wszechświata to tzw. ciemna materia, a lwia część, czyli ok. 70 proc. to coś, o czym naprawdę bardzo niewiele wiemy i -- jak stwierdził -- prawdopodobnie nie dowiemy się tego za naszego życia. To ciemna energia. A więc Wszechświat, w którym żyjemy, jest niezwykle dziwaczny. Jesteśmy zaledwie drobną cząstką w tym, czego zupełnie nie znamy.
    Praca prof. Roszkowskiego i jego zespołu koncentruje się na pytaniach dotyczących właśnie ciemnej materii. Czy jest jeden, czy wiele rodzajów ciemnej materii? Skąd się wzięła i dlaczego jest jej akurat tyle? Czy jest częścią większej całości, czy też nie? Jak ją „zobaczyć" i po co jest?
    Teoria -- tłumaczył profesor -- pozwala przewidywać, że ma ona masę, bo dokłada się do bilansu materii-energii Wszechświata. Jest też stabilna, bo istnieje i się nie rozpadła. Wiadomo też, że powstała we Wczesnym Wszechświecie, bo to z niego pochodzi promieniowanie reliktowe (pochodzące z czasów 380 tys. lat po Wielkim Wybuchu), które właśnie badamy, a w którym widać ślady wielkich ilości ciemnej materii. Wiemy, że jest to cząstka elementarna. - Najpopularniejsza hipoteza, praktycznie jedyna niemal pewna, mówi, że jest to tzw. WIMP: Weakly Interactive Massive Particle - słabo oddziałująca cząstka masywna.
    Więcej na stronach Tygodnika Powszechnego:
    tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/f...
    W drugim dniu Festiwalu Copernicus rozpoczął się cykl „Nauka w działaniu", który ma przedstawiać warsztat pracy naukowca. W festiwalową środę 7 maja, ze sceny krakowskiej PWST, o swojej pracy opowiadał prof. Leszek Roszkowski z University of Sheffield i Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, który współpracuje także z ośrodkiem CERN w Genewie. Prof. Roszkowski jest fizykiem-teoretykiem, zajmuje się m.in. ciemną materią, bozonem Higgsa i nową fizyką.
    „Nauka w działaniu" to pasmo wykładów podczas Copernicus Festiwal: Rewolucje, podczas których wybitni uczeni, specjalizujący się w różnych dyscyplinach naukowych, zdradzają tajniki warsztatu badacza. W cyklu wystąpią: profesor Leszek Roszkowski (fizyk jądrowy), profesor Maciej Żylicz (biolog molekularny), profesor Malcolm McCallum (fizyk i kosmolog), prof. Wacław Hryniewicz (teolog), prof. Ryszard Nycz (teoretyk i historyk literatury) oraz prof. Michał Paweł Markowski (polonista, eseista i publicysta). Wykłady odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej przy ul. Straszewskiego 20-21.

КОМЕНТАРІ • 41

  • @piotrjuszczyk1
    @piotrjuszczyk1 6 років тому +3

    2014 rok :) I dziś nadal nie ma ciemnej materii :) A miała być :D

  • @Marcin.Majewski
    @Marcin.Majewski 9 років тому +8

    Skąd się wzięły prawa fizyki, dobre pytanie..

    • @bardzonowy6530
      @bardzonowy6530 7 років тому +3

      E=mc2 to nie jest energia wewnętrzna materii, tylko składowa energii kinetycznej w prawie dla energii kinetycznej www.ste.com.pl
      Fizyka teoretyczna upadła na dno, gdyż zajmują się nią filozofowie, a nie fizycy.

    • @pshem3
      @pshem3 6 років тому

      energia kinetyczna protonu przekształca się fotony, a fotony w masę, chociaż są bezmasowe....

  • @fizykkreatywny5401
    @fizykkreatywny5401 6 років тому +1

    Fotony zawsze biegną po linii prostej, masa zakrzywia czasoprzestrzeń. Tłumaczenie zjawiska soczewkowania grawitacyjnego przez postulowanie istnienia ciemnej energii jest podobne do teorii do płaskiej ziemi wspartej na żółwiach! Zapytam po raz drugi czy znaleziono przynajmniej jedną cząstkę elementarną ciemnej materii w Zderzaczu Hadronów?

  • @pshem3
    @pshem3 6 років тому +1

    Co się dzieje z ciemną materia w czarnych dziurach? Jeżeli podlegają oddziaływaniu grawitacyjnemu, to powinny podlegać oddziaływaniu czarnych dziur i .... przez nie przeciekać?

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 2 роки тому

    Dla zasięgu pozdrawiam

  • @fizykkreatywny5401
    @fizykkreatywny5401 6 років тому +1

    Panie Profesorze, Czy ktoś odkrył w laboratorium przynajmniej jedną cząstkę ciemnej (czytaj nie widzialnej) materii? Czy wnioski wynikające z dużej prędkości radialnej gwiazd w galaktyce spiralnej nie wynikają z błędnych metod obliczania wpływu mas na ruch gwiazd.

    • @pshem3
      @pshem3 6 років тому

      sprawdzano to wielokrotnie, galaktyki są zanurzone w obłokach ciemnej materii. Odkryto to dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego. Ciemna materia deformuje czasoprzestrzeń i promienie świetlne z odległych obiektów poprzez to maja odchyloną trajektorię.

    • @fizykkreatywny5401
      @fizykkreatywny5401 6 років тому +1

      Mija się Pan niestety z prawdą, bo istnieje wiele w galaktyk, gdzie nie potrzeba zakładać istnienia ciemnej materii, aby wyjaśnić poprawnie ruch gwiazd w nich. Powtórzę pytanie Panie Grabski, gdzie w laboratorium potwierdzono istnienie cząstek elementarnych ciemnej materii?

  • @edwardlewandowski7830
    @edwardlewandowski7830 3 роки тому

    Skąd się wzięło,to co się wzięło?🤔z pierwszej przyczyny!!!👀a ta pierwsza przyczyna?🕊pasztet do kwadratu😈👋rybki w akwarium//ciekawie w sali🌷

  • @joevoss9758
    @joevoss9758 4 роки тому

    Istnienie ciemnej materii 5 lat temu gdy był nagrywany ten film było oczywiste a dziś już dużo ludzi co zajmuje się tym poszukiwaniem ma wątpliwości że coś takiego istnieje

  • @monelli1980
    @monelli1980 9 років тому +4

    Chyba Pan Fizyk powinien wiedzieć, że doświadczenia w LHC nie potwierdziły teorii Supersymetrii już w 2011 roku ..

    • @Adi_Cherryson
      @Adi_Cherryson 9 років тому

      monelli1980
      Jakieś źródło tych rewelacji? Bo nic mi się nie udało znaleźć...

    • @GluonToo
      @GluonToo 7 років тому +2

      Proszę!
      tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/rozpad-czastek-ktory-zdarza-sie-trzy-razy-na-miliard-namiesza-w-teoriach,66640,1,0.html

    • @ejurekw
      @ejurekw 6 років тому

      hehe TVN

  • @wiktorkarwoski4840
    @wiktorkarwoski4840 7 років тому +2

    Czy ciemna materia znajduje się też w układzie słonecznym?

  • @maciejterakowski9062
    @maciejterakowski9062 6 років тому +4

    Fizyka na najwyższym poziomie z wyjątkiem jednego jej działu, mianowicie akustyki, gdybyż była ona przynajmniej w 10-ciu procentach tak dobra jak temat wykładu. Niestety maltretowanie moich uszu przerwałem po 5-ciu minutach, sorry panie profesorze.

    • @anjagi11
      @anjagi11 5 років тому

      Ja pod koniec dałem...głosniej

  • @13strza47
    @13strza47 2 роки тому

    wyśmienity wstęp i wykład

  • @JarekLichwala
    @JarekLichwala 9 років тому

    jak odbije swe w lustrze to fakt ze to symatria odwrucona ale ona ma i druga symetrie bo ta czastka ma i druga strone jak znasz a tak tylko odbijasz jena strone a odbija tylko jedna strone bo swiatlo np od twazy sie nam odbilo i taka informacje niesie ogladaaj moje filmiki tam masz ze nie ma czrnej dziury co to jest ciemna materia i ze nie bylo wielkego wybuchu,,,a aby to udowodnic nie super symetrie bo w niej nastempne bladzenie ws czekalo by tylko wystarczy przepuscic prad przez niemetaliczne atomy np wegla i jak z przody drutu przepuscicie prad to bedzie mial on i inne sily inne wyniki niz gdzy go przepuscicie ale odlew go i ulozenie musi byc od plaskiej strony a w metalicznych tez tak zachodzi ale trudniej to dostrzec to zalezy jaka sile puzniej badamy czy temp czy magnetyzm czy natezenie czyli swiatło czy napiencia

  • @adamb1168
    @adamb1168 8 років тому +2

    Jestem pod głębokim wrażeniem wykładu. W dużym stopniu informacje z wykładu uporządkowały moje wiadomości z fizyki. Konkluzje dotyczące religii również uważam za całkowicie logiczne i na miejscu. Wypowiedzi np Hawkinga na ten temat zupełnie były pozbawione logiki, więc jakby tendencyjne. Jestem wstrząśnięty, że naukowcy są tak blisko odkrycia istoty ciemnej materii! Jednocześnie cały czas zadaje sobie pytanie - dlaczego wszechświat ma równomierną strukturę i nie można ustalić miejsca wielkiego wybuchu? Czy przypadkiem nie jest to sprzeczne z tą teorią? Czekam z niecierpliwością na dalsze informacje.

    • @pshem3
      @pshem3 6 років тому

      Jest teoria, że materia jest nieustannie kreowana w całej objętości Wszechświata. Suma energii Wszechświata nieustannie rośnie.

  • @grimpiece
    @grimpiece 8 років тому +4

    Ciekawy wykład, szkoda tylko, że te zdania na temat religii zupełnie nieprzemyślane... Podstawowy błąd polegający na tym, że jak brak czegoś nie został udowodniony, to znaczy, że warto wierzyć, że to coś istnieje. Nauka nie mówi nic o istnieniu jednorożców. Czy to znaczy, że jednorożce istnieją?

    • @natural76
      @natural76 8 років тому

      +Nowy Lepszy Marcin Starałeś się, radzę sprawdzić co to jest Copernicus Center.

    • @grimpiece
      @grimpiece 8 років тому +2

      Tak podejrzewałem... Co nie zmienia faktu, że można się zawieść, gdy oglądasz cały wykład i wydaje się on przemyślany, a na końcu dostajesz takie filozoficzne potworki.

    • @natural76
      @natural76 8 років тому +1

      Nowy Lepszy Marcin W jakim sensie?

  • @Horaczkocom
    @Horaczkocom 9 років тому

    Nauka bada sprawy supernaturalne tłumaczy je i stają się one zrozumiałe i normalne . I jak już zrozumiemy wszystko to staniemy się Bogami . A w zasadzie gdyby nas zobaczył ktoś z np XII wieku , pomyślał by że jesteśmy Bogami . Potrafimy unosić się w powietrzu czy rozwalić całą kulę ziemską itp itd .
    Ps . Moim zdaniem nigdy nie odkryjemy najmniejszej cząstki bo takowa nie istnieje . Cały wszechświat jest jednym wielkim fraktalem . Matematycznym tworem w komputerze .

    • @grimpiece
      @grimpiece 8 років тому

      +Miroslaw Horaczko Takie teorie też już chyba są eksploatowane. Zresztą ten gość wspomina coś o tym, że elektron jest punktowy (w sensie matematycznym). Dodać do tego teorie, że czas jest iluzją i w ogóle robi się ciekawie :D

    • @Horaczkocom
      @Horaczkocom 8 років тому

      +Nowy Lepszy Marcin Największe odkrycia naukowe : Kopernik , Newton , Einstein , Darwin , burzyly to co mówią ludzkie wyobrażenia o rzeczywistości . I pokazywały ze jest odwrotnie . Może jest tak tym razem .

    • @leszczuk2047
      @leszczuk2047 7 років тому

      A może Bóg to nasz programista. Czy nie może tak być? Czy wtedy odrzucisz religię? Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjść po za nasz wszechświat to również ten Bóg byłby dla nas wszechmogący, wszechogarniający i wieczny.
      Kwestia zasadnicza to wiara w to czy możemy zrozumieć wszystko jako ludzie. Myślę, że w pewnym sensie tak, ale na pewno nie poprzez pojmowanie tylko naukowe.
      W starożytnych czasach mogliby Cię uznać za Boga lub też czarownika.

  • @Wojtenio
    @Wojtenio 3 роки тому

    Ciemnej materii nie ma. Jest tylko antymateria króra odpycha materię.
    Antymateria jest w dużej ilości w antyprzestrzeni ktorej nie widać.

  • @monelli1980
    @monelli1980 7 років тому

    Pan Fizyk mówi, że prawa naturalne powstały zanim powstał wszechświat. Skąd on to wie? . gadał z jakimś bożkiem któremu składa pokłony?

    • @pshem3
      @pshem3 6 років тому +4

      musiały, bo jak inaczej zostałby określony stan początkowy?

  • @wiktorkarwoski4840
    @wiktorkarwoski4840 7 років тому +6

    Brednia goni brednię i brednią pogania.

    • @olcio5501
      @olcio5501 5 років тому +3

      Wiktor Karwowski, a gdzie można poczytać Twoje prace naukowe?

  • @SzymonWeiss
    @SzymonWeiss 5 років тому

    Nuda. Brednia o religii, i jeszcze cytat z "wielkiego Polaka obrońcy pedofilii" już kompletnie mnie zdegustował