Wschód-zachód czy południe? Jak skierować panele PV na net-billing cz. 2 (2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 110

  • @psolyga
    @psolyga Місяць тому

    Fajny kanał, jest merytorycznie i dobrze się słucha na prędkości 1,25. Kliknąłem subskrypcję od pierwszego obejrzanego filmu. Dzięki za materiał! 👍

  • @marekfioka5660
    @marekfioka5660 2 місяці тому +3

    Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o instalacjach wschód-zachód miałem bardzo mieszane uczucia. Choć nie potrafiłem tego uzasadnić liczbowo, to wydawało mi się, że to nie może być lepsze od instalacji południowej. No i okazuje się, że to moje przeczucie było w pełni uzasadnione. Bardzo, bardzo dziękuję za tak dokładne i analityczne podejście do problemu. A co się tyczy ukierunkowania domu to chyba nie najlepszym pomysłem będzie kierowanie domu względem ewentualnej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku domów bardzo duże znaczenie będzie miało co innego, a mianowicie w jaką stronę zwrócone są okna. Szczególnie jeżeli to są duże okna o znacznej powierzchni. Otóż skierowanie sobie dużych przeszkleń w kierunku południowym spowoduje, że trzeba będzie wydawać ogromną kasę na chłodzenie pomieszczeń latem. A nawet zimą może się okazać że trzeba będzie włączyć klimatyzację. Szczególnie w bardzo słoneczne dni. Kiedy budowałem swój dom jedną z istotniejszych decyzji było skierowanie głównych okien w kierunku właśnie wschód-zachód. Tak aby uniknąć przegrzewania się domu latem. I to się sprawdza.

    • @jeziorskim
      @jeziorskim 2 місяці тому +1

      To tylko kwestia dachu i pewnej estetyki...okna nie idą z dachem. Są nadal w Polsce MPZP któe narzucają kalenicę równoległą do drogi.............kto to kurwa wymyślił i po jaki chuj?

  • @mac_612
    @mac_612 4 місяці тому +7

    Super materiał, robisz kawał dobrej roboty.
    Układ wschód - zachód względem południa przy takim samym projekcie domu z dachem dwuspadowym ma jedną niezaprzeczalną zaletę - umożliwia zainstalowanie teoretycznie dwa razy większej liczby paneli, co przy obecnych ich cenach i bez wymaganej zmiany falownika (teoretycznie takie dwie połacie można połączyć równolegle pod jeden string) również stwarza ciekawą opcje.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +2

      Prawda, dobre spostrzeżenie. Może być przydatne jeśli wymiary połaci są niewielkie w stosunku do zużycia, lub głównym celem jest samowystarczalność, a nie kwestie stricte ekonomiczne.

    • @marcin045
      @marcin045 4 місяці тому +1

      @@filipkaszubowskiale czy na pewno nie kwestie ekonomiczne? wiadomo że procentowo będzie gorzej ale wartościowo może być lepiej?

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +5

      @@marcin045 Może to nieprecyzyjnie ująłem. Faktycznie, gdyby w analizowanym przypadku założyć zamiast 6 kWp na południe 12, albo nawet 20 kWp na wschód-zachód to rachunki z pewnością by spadły. Później, pojawiłby się też częściowy zwrot nadpłaty. Niemniej jednak roczna stopa zwrotu z inwestycji by spadła, podobnie jak NPV czy IRR. Czas zwrotu za to, by się wydłużył. Koszty inwestycji wraz ze wzrostem mocy rosłyby niewspółmiernie do osiąganych korzyści.

    • @marcin045
      @marcin045 4 місяці тому +3

      @@filipkaszubowski tak, masz rację, ale jeśli stopa zwrotu dalej przekracza to co dostaniesz na lokacie to jest to temat do rozważenia

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +6

      Zgoda. To, że coś jest "mniej opłacalne" niż coś innego, to jeszcze nie oznacza, że nie jest opłacalne w ogóle.

  • @AnWisnia
    @AnWisnia 4 місяці тому +4

    Świetny poradnik 👍Oglądałam poprzedni film o tym jak skierować fotowoltaikę na nowych zasadach i myślałam ciekawe jak by to wyszło z nowymi cenami dynamicznymi.

  • @modelarski
    @modelarski 4 місяці тому

    Super materiał, na czasie!
    Wychodzi na to, że nie ma co przesadzać z optymalizacją ustawień paneli.

  • @landrynowski5799
    @landrynowski5799 4 місяці тому +2

    Jak zwykle wszystko ładnie pokazane. Dobra robota!

  • @michadudek7473
    @michadudek7473 4 місяці тому +2

    Moim zadaniem ważniejszą opcją w net-billingu jest magazyn energii niż ułożenie instalacji względem strony świata, można wprowadzać cały dzień 50KWh prądu po 0,20-0,30 zł a można też zrzucać 10KWh po 20:00 z magazynu po 1-1,50 zł, w lecie używamy magazyn do zarabiania a w zimie do oszczędzania 😉

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      Tak, magazyn zrobi zdecydowanie większą różnice w oszczędnościach niż wybór stron świata (o ile jest w ogóle możliwy).

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 4 місяці тому

      To nie ma co zgadywać co jest lepsze to się po prostu liczy. Nie należy się kierować dzisiejszymi cenami tylko przyszłości trzeba mieć wyobraźnię. Proponujesz kupować blatem a to znaczy że chcesz zarabiać na różnicy cen godzinowych. Tymczasem ty się spłaszcza bo wszyscy będą chcieli sprzedawać o 20:00. Natomiast cena przesyłu jest 39 groszy i będzie zawsze Taka lub większa. Dużo lepszą opcją jest zatem kierowanie się na eliminacji kosztów przesyłu A to ograniczenie handlu Co znaczy kupowania prądu z sieci. Oczywiście handel przy kupowanie nabiera znaczenia zimą bo nasza instalacja jest za mała żeby Bank napełnić. Zatem kto ma miejsce postawi dużo paneli bo wtedy będzie miał energię zimą i latem i na produkcję do banku i do depozytu. Z Ludzie zimą zużyją swoje panele na bieżące potrzeby. Nie będzie dużej amplitudy cen dziennych a gdyby wyskoczyła jakaś awaria to telewizja ostrzeże ludzi że są wysokie ceny godzinowe. Gdyby miały być różnice cen godzinowych zimą to ściany by się zamieniły w banki czyli ludzie kupili większe bufory i podgrzewa ściany mocniej w momentach kiedy świeci. Dużo większe możliwości będą zarządzaniu energią czyli inteligentnych sterownikach, prognozie pogody, usługi agregatorów, sztuczna inteligencja. To co ludzie montują dziś na przykład sztywna moc wysyłana z banku to żałosne możliwości

    • @michadudek7473
      @michadudek7473 4 місяці тому

      @@ekologwroclaw tu nikt nic nie zgaduję, piszę to z własnego doświadczenia, gdybym drugi raz zakładał fotowoltaike w net-billingu zamontował bym dosłownie 6 paneli na dachu, falownik chybrydowy i magazyn energii na 1-2 dzienne zapotrzebiwanie domu, trend jest taki że czysty prąd tanieje i będzie taniał, można pozyskać go z sieci za grosze w odpowiednich godzinach, nawet w zimie (taryfa G13 - 30 gr. prąd+przesył w strefie nocnej) Moim zdaniem ściany w domu z magazynów energii to nie jest science-fiction, to niedaleka przyszłość.

    • @jordanadam87
      @jordanadam87 4 місяці тому +1

      @@michadudek7473 Skad ty wytrzasnales 30gr w taryfie nocnej? W 2024 nawet w pierwszej połowie roku przed przekroczeniem limitu było 43gr a teraz jest 71gr (nadal rzad przyjal limit stawki)

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 4 місяці тому

      @@michadudek7473 taryfy nocne to jjest rzecz która najszybciej się zmienia.A jak będą magazyny to ją zlikwidują lub zabronią ładowania banków jak w holandii.jak sam mówisz wszystko się zmienia nawet to co niedawno było s-f.I o tym mówię że prawie wszyscy zrobili źle bo nie przewidzielu zmian w2-3 lata. Wytłumaczeniem była wysoka cena hybryd i banków.Ale o tym też mówię że najbardziej się frajeruja co chcą założyć za szybko. Dzisiejsze banki I hybrydy nie mają funkcji do sterowania tym co o której, godzinie,w którą stronę wyślą i z jaką mocą.Praktycznie nie można zarządzać energią a co dopiero handlować.Dlatego tak ważne jest dopasowanie wielkości banku do PV I profilu zużycia
      Tymczasem wszyscy robią na czuja.Aż trudno uwierzyć jak ludzie nie wiedzą
      po co jest matematyka i programy.Jednemu się zwróci w 3 lata a drogiemu w 13.W tym czasie będzie wiele rewolucji.Magazny w ścianach owszem, ale dlaczego sciany nie z PCM?Tak jak ludzie się pomylili co do wystarczalności PV tak samo się dziś mylą co do banków.Niestety sprzęt jest mało elastyczny i trzeba będzie dokładać sprzęty lub odsprzedawać.Niestety miejsce nie jest z gumy, a wymiana zanim się zwróci to strąta.Zatem brak jest doradztwa a ludzie liczą wg dzisiejszych cen i nic nie przewidują.Potem płacz że pv i banki pracują na energetykę.kanaly o oze przeważnie chwalą się że załapali się na opusty.Żadnych praktycznych rad na dziś.Do tego oszołomstwo jak pv 160kWp albo Bank za 900.000zł czy prąd po 5-8zł..Szkoda czasu aby to oglądać.ogromne marnnotrastwo prywatnych pieniedzy.Przyszlosc to np falownik że zdalnym dostępem aby fachowiec lub firma zarządzajaca
      zmieniała ustawienia.Ludzie nie ogarniają większości problemów np cienia.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 4 місяці тому +9

    Ja myślę, że ilość dni z ujemnymi cenami będzie rosła i warunki będą się pogarszały. Ostatnio znowu 2 dni robocze były z ujemnymi cenami od 11 do 14. Weekend ujemny od 9 do 16 a w najgorszej godzinie cena była ponad 30gr/kWh na minusie. Obstawiam, że za rok wschód-zachód bez magazynu może być lepszy zakładając godzinowe rozliczanie wartości energii wepchnietej do sieci.

    • @jacek2929
      @jacek2929 4 місяці тому +3

      Nie nie będzie lepszy. Co ci da na przykład 6 kWh wysłane do sieci po 10 groszy. Zobacz sobie Jak teraz wyglądają ceny energii.
      We wrześniu instalacja nachylona pod kątem 40 ° ustawiona wschód zachód będzie dawała połowę uzysku tego co instalacja na południe

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 4 місяці тому +1

      @@jacek2929 to już trzeba by liczyć zwiększone zyski z eksportu energii w lepszych godzinach i uwzględniać ilość dni z zerowymi cenami energii, która rośnie. Rok temu ujemne ceny to był ewenement, a ostatnio mieliśmy 4 dni z rzędu z zerowymi cenami. A jak nie zupełnie wschód-zachód to delikatne rozchylenie dwóch stringów.

    • @jacek2929
      @jacek2929 4 місяці тому +2

      @@kondzio2003 instalacja wschód-zachód także produkuje ujemne kilowaty a kilowatów dodatnich produkuje mniej i to się nie zmieni

    • @zepsujtosam07
      @zepsujtosam07 4 місяці тому +2

      Wystarczy bank energii ładowany tylko w godzinach południowych i problem z głowy

  • @Kuade
    @Kuade 4 місяці тому +10

    Z jednej strony faktycznie południe wychodzi lepiej zawsze, ale z drugiej strony plus jest taki, że jak ktoś ma dom na wschód-zachód to nie jest mocno stratny.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +5

      Zgadza się, bardzo często (ale nie zawsze) wyjdzie lepiej, ale nie są to też jakieś astronomiczne różnice :)

  • @roberta2361
    @roberta2361 4 місяці тому +1

    Super.odcinek. na razie mamy dwa miesiące taryf godzinowych i w słoneczne dni mamy ceny 0
    Poza tym wspomniałeś że są osoby mające wysokie napięcie w sieci i oni tracą produkcję w godzinach południowych.

  • @jeziorskim
    @jeziorskim 2 місяці тому +1

    można tez zwiększyć autokonsumpcę bez magazynu dokupująć grzałki do bufora i mamy wtedy matematyczną sprawnośc grzałek "COP" 4 bo niesprzedajemy kW do sieci za 0,25 a grzejemy wodę (wiadomo z ograniczeniami) i nie odkupujemy potem tej energii za 1zł na np.grzanie wody. W okresach przejściowych ma to sens.

  • @ukaszprzybysz5519
    @ukaszprzybysz5519 4 місяці тому +1

    Bardzo dobry film , świetna analiza

  • @Karol33
    @Karol33 3 місяці тому

    dziękuję z całego serca! Jestem pod koniec budowy domu, rozważam rozmieszczenie paneli wschód-zachód, chcę tylko się upewnić czy ma to sens, bo mam korzystny kąt i ustawienie czterospadowego dachu

  • @marekmarooo3398
    @marekmarooo3398 4 місяці тому +1

    Mam u siebie instalację fotowoltaiczną zamontowaną na południe 9,13kWp + magazyn 5kWh, cały dom na prąd, tzn. pompa ciepła powietrze-woda (z chłodzeniem), rekuperator, indukcja itd.
    Zużyta energia bezpośrednio z fotowoltaiki za pierwsze półrocze 2024 (od 1 stycznia do 30 czerwca) wyniosła 39%, rachunek za prąd PGE do zapłaty 938zł, przy zużyciu półrocznym na poziomie 3800kWh.
    Dla porównania dom z instalacją fotowoltaiczną na południe 6kWp + magazyn 5kWh miał w tym samym okresie zużyta energia bezpośrednio z fotowoltaiki na poziomie około 65%.
    Są realne wyniki, nie symulacje :)
    Montować trzeba na w takim kierunku na jaki po prostu nam pozwalają warunki, jak opcja montażu na południe to według mnie nie warto przerzucać instalacji wschód-zachód bo wiąże się to z większym przewymiarowaniem instalacji a tym samym większym kosztem, którego nawet te 2-5% różnicy w autokonsumpcji nie pokryje.

    • @HyperVegitoDBZ
      @HyperVegitoDBZ 4 місяці тому

      niezła chałupa jak 8000 kwh na rok :D

  • @SylwesterMarczak
    @SylwesterMarczak 4 місяці тому +3

    Dzień dobry. Panie Filipie dzięki Panu zdobyłem dużą wiedzę teoretyczną. Była ona przyczyną wielu konfliktów z instalatorami, którzy nie mają wiedzy o czym mówią. Zero wiedzy o magazynach energii i sposobie liczenia mocy do mocy przyłączeniowej. Brak innej wiedzy ale nie o tym chcę mówić. Mówi Pan ważne rzeczy ale jest to teoria, która zderza się z codziennym życiem. Jak mam planować i korzystać z cen dynamicznych gdy zainstalowana przeze mnie instalacja wschód- zachód 9,6 kwp w godzinach 0d 9.00 do 17.00 obecnie jest poza siecią. Wysokie napięcie w sieci. Bolesne zderzenie teorii z codziennością. Jak w takim przypadku planować. Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni a panele będą ozdobą na dachu i nie tylko, jest to inwestycja nie mająca racji bytu. Takich osób jak ja jest coraz więcej. Im nas więcej tym gorzej dla nas a lepiej dla zakładów energetycznych bo musimy korzystać z prądu z sieci. Co do magazynu kiedy go ładować jak nie ma produkcji, to samo dotyczy autokonsumpcji. Proszę ten fakt również uwzględniać w swoich programach. Pozdrawiam.

    • @janekkwiatkowski5703
      @janekkwiatkowski5703 12 днів тому

      Chyba należałoby szukać takiej opcji wystawy paneli jak jest najmniej popularna w okolicy ,czyli nie wschód i południe. Wtedy można więcej wepchać do sieci,bo sąsiedzi nie beda pchali. U mnie akurat nie mogę wybrać zachodu -bo zimą słońce nie dochodzi nawet do zachodu-fakt ,że nie jest to czysty wschód ,gdzie chcę mieć panele a raczej wschodnie południe-sma nie wiem .Musiałbym pożyczyć kompas. Z tym ,iż wiem-zimą jest najdłużej u mnie słońce od tej strony ''wschodniej'',na zachód nawet nie dochodzi ,a znika na południu.

  • @wiktorsalamon1491
    @wiktorsalamon1491 4 місяці тому +4

    Jest jeszcze opcja połódniowy wschód.. Ceny rano są lepsze pełną moc prodykcji mamy już o 8 . Według moich wyliczeń jeśli chcemy sprzedawać energię to taka instalacja przyniesie największy dochód.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +3

      Jak najbardziej. Przy czterospadowych dachach lub instalacjach gruntowych wchodzi w grę też połączenie południowego wschodu z południowym zachodem.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 4 місяці тому

      Ludzie często kierują się mocą chwilową zamiast przeanalizować Ile takich godzin jest w ciągu roku. Jeśli przekręcić panele bardziej na wschód to stracisz o zachodzie. Zysk minimalny jeśli nawet miałbyś lepszy autokonsumpcja rano czy lepsze ceny. Natomiast taka orientacja jak proponujesz wygeneruje straty zimą a to zimą jest prąd drogi. Jeśli ktoś chce handlować to powinien dobrze dopasować magazyn a szczególnie umieć zarządzać mocą wysyłano z magazynu w zależności od godziny. I tu znów ta sama historia zimą nie ma co do banku ładować zatem orientacja Południowa naładuje bardziej Bank a Bank więcej zarobi w nocy. Trzeba po prostu przeliczyć czy 1000 zł pakowane w panele w skali roku na większy zysk na depozycie Czy ten sam 1000 w banku zarobi więcej. Należy też pamiętać że ceny godzinowe spowodują że ludzie zaczną oszczędzać czyli spłacisz jeszcze trendy i wieczorny. Znaczy się ceny w plikach spadną. Natomiast nie będzie można oszczędzać zimą zatem duża pv nastawiona na południe to zysk duży Bank to zysk. Cała sztuka polega na dopasowaniu wielkości banku do wielkości paneli jeśli ceny dzienne się spłaszczają to bank przestanie być tak opłacalny jak panele i to trzeba przewidzieć. Bajak Bank straci możliwość sprzedawania zyskownego to wystarczy malutki na nasze zapotrzebowanie nocne. Kiedy zarabiamy na przesyle a nie na różnicy w amplitudzie cen jak w przypadku krzywej kaczki. Nie zgadzam się aby Godziny szczytu porannego były bardziej korzystne niż wiele godzin szczytu wieczornego. Należy myśleć przyszłościowo a to znaczy że każda połowa z dachu będzie w przyszłości wykorzystana a także pionowe elementy elewacji domu ogrodzenia. Dlatego dziś nie tyle orientacje są ważne ile dobór sprzętu który będzie można w przyszłości konfigurować tak aby na przykład sumować energię zrożnych falowników i regulować podział mocy na dom i depozyt oraz regulować ten stosunek zdalnie

  • @PatrykJankowski-bh9dt
    @PatrykJankowski-bh9dt 4 місяці тому +1

    Panie Filipie proponuję przerzucić kartkę w kalendarzu bo już dawno mamy sierpień 🤣🤣 ale sam filmik jak zwykle top

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Ups, faktycznie! A tak serio, nagrywałem to około miesiąc temu. ;)

  • @z.Sh4ped.Po0Tin
    @z.Sh4ped.Po0Tin 4 місяці тому +1

    Ja tam robię 6kWp południe grunt i 2 kWp zadaszenie tarasu zachód panele bifacial HJT. Magazyn 15kWh na razie , off grid. Falownik 10 kW 1 faza

  • @WarsztatAdama-ZrobToSam
    @WarsztatAdama-ZrobToSam 4 місяці тому

    Docelowo, patrząc na to się dzieje i jakie są plany - tylko autokonsumpcja ma sens, a to zależy od konkretnego przypadku. I od profilu zużycia zależy jak je ustawić.

  • @jerry76-jc5mg
    @jerry76-jc5mg 4 місяці тому +2

    W przypadku już istniejacych budynków właściciel stoi przed faktem dokonanym i teraz pytanie jak dobrze wykorzystać. Instalacja 6.2kwp z magazynem południowy wschód i południowy zachód. Dach kopertowy a południe prawie idealnie na rogu budynku. Już kombinuję co dołożyć na północny zachód by latem produkcjs była do późna a i zimą może coś pójdzie w baterię. Wszystko zależy od cen odkupu energii.

    • @modelarski
      @modelarski 4 місяці тому

      To masz bardzo fajny układ, idealny.
      Przypuszczam, że ceny odkupu będą w słoneczne południe oscylowac koło 0.

  • @bastifantasti574
    @bastifantasti574 4 місяці тому

    Dla zasięgów. POZDRO

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL 4 місяці тому +1

    A patrzac na jesien i zime gdzie najlepiej skierowac majac offgrid ? Wschod i poludnie ?

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +2

      W zimę najwięcej wyprodukuje południe z dużym kątem nachylenia. Ale... Offgrid i zimą generalnie raczej nie idą w parze. Trzeba mieć inne źródło energii lub pokornie wracać do sprzedawcy.

  • @beatricebags
    @beatricebags 4 місяці тому

    a co z instalacją południowy wschód i południowy zachód ? pod katem 45 ' ?

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 4 місяці тому +1

    Jestem ciekawy jak wyglądałaby roczna produkcja z paneli zamontowanych na południowej ścianie.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      Nie da się tu niestety wklejać obrazów. Jeśli korzystasz z facebooka, to parę dni temu założyłem profil "Filip Kaszubowski - doradca OZE" i w jednym z postów umieściłem tabelę porównującą średnie uzyski miesięczne i roczne dla 6 różnych kątów dla paneli skierowanych na południe (w tym elewacji).

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 4 місяці тому

      @@filipkaszubowski dzięki. Sprawdzę.

  • @marcing5895
    @marcing5895 4 місяці тому

    Dzięki 👍

  • @Gremigobles
    @Gremigobles 4 місяці тому +2

    Jak wygląda taka instalacja pionowa na bifacialach? Mega mnie to zaciekawiło, ponieważ w mojej okolicy jest totalny kibel w południe - rzadko kiedy w tym okienku pomiędzy 10 a 14stą jest napięcie niższe niż 260v... :/ Dałoby radę nagrać o tym odcinek? :)

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Temat faktycznie ciekawy, dlatego o tym wspomniałem. Chętnie się temu kiedyś przyjrzę bliżej.

    • @michail3021
      @michail3021 4 місяці тому +1

      Mam na ogrodzeniu powieszone 2 stringi w różne strony i w lecie dupy nie urywa, ake za to w zimie nadrabia.

  • @tomaszkornaszewski3275
    @tomaszkornaszewski3275 4 місяці тому

    Panie Filipie - a czy przy rozliczaniu mamy bilansowanie godzinowe? Czy może piętnastominutowe? Czy od 1 lipca się coś zmieniło?

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Rozliczanie godzinowe. Możliwe, że kiedyś się to zmieni na 15-minutowe.

  • @bayerman88
    @bayerman88 4 місяці тому

    Dziękuję za kolejną świetną analizę. Właśnie stoję przed wyborem podzialu na gruncie. Przy zastosowaniu bifacjalnych paneli wybor Południowego rozmieszczenie powinnien byc jeszcze korzystniejszy ? 😅

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      To jest ciekawe pytanie, na które jednak nie potrafię odpowiedzieć z przekonaniem, bez przyjrzenia się temu bliżej. Oszczędności przy danej mocy będą na pewno wyższe w obu przypadkach, choć wzrosną też ceny montażu. Bifacjalne na południe wyprodukują więcej energii, ale teoretycznie panele bifacjalne skierowane np. na zachód pod większym kątem, mogą też fajnie łapać od wschodu, o ile pozwala na to otoczenie. Do sprawdzenia :)

    • @michail3021
      @michail3021 4 місяці тому

      Tam ma szwagier zrobione tj 8x550Wp na poludniowy wschód i drugi raki sam zestaw na poludniowy zachód, wszystko na bi-facjalach, do tego magazyn 15 kWh i Deye. Założeniem było mieć jak najdłużej zasilanie z PV, do tego ładowanie magazynu przy max 0,5 C też jest argumentem aby mieć zasilanie z PV rozłożone w czasie.

  • @miloszenko
    @miloszenko 4 місяці тому +1

    Ciężko "zważyć" ile warta będzie więcej 1 kwh uzyskana zamiast w południe to o 19 wieczorem. Tak samo 1 kwh w środku zimy vs jej brak. Osobiście sugeruje jeslomti możliwe maksymalnie obstawiać się pod produkcje zimą, czyli wschód-zachód i pion jeśli się da.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +2

      To nie jest tak, że zamiast 1 kWh wyprodukowanej w południe, w układzie wschód-zachód mamy dodatkową 1 kWh po 19. Straty w południe są dużo większe, niż zyski wieczorem. Co więcej, te drugie już zupełnie zanikają na jesień czy w zimę.
      Druga sprawa, piszesz o zwiększeniu uzysków w zimę. Z tym się zgodzę. Zdecydowanie się jednak nie zgodzę, że rozwiązaniem jest montaż paneli na wschodzie czy zachodzie, bo będą zimą będą produkować znacznie mniej niż panele pod tym samym kątem skierowane na południe.
      Zaproponowałbym obejrzenie tego filmu, ale go komentujesz, więc z pewnością oglądałeś.

    • @miloszenko
      @miloszenko 4 місяці тому +1

      @@filipkaszubowski może mam trochę inny przypadek, ale jak weźmiesz pod uwagę możliwość wykorzystania energii głównie zima i głównie na ładowanie aut to każda produkcja po godz. 16-17 jest kilkukrotnie więcej warta niż ta w południe jeśli nie ma się magazynu.

    • @miloszenko
      @miloszenko 4 місяці тому

      @@filipkaszubowski najlepiej mieć instalacje mieszaną, ja bym chciał nawet w 4 opcjach, pion i dach w 3 kierunkach, same panele kosztują dzisiaj grosze.

    • @janek1976
      @janek1976 4 місяці тому

      Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale dziwi mnie to rozwiązanie wschód/ zachód w sensie "czystym". O ile w pionie to ok, to co do kierunków czy nie bardziej uniwersalnie (pod kątem całorocznej produkcji łącznie z mizerną zimą): 60st na zachód i 60 st na wschód? (oczywiście dotyczy tylko instalacji na gruncie, bo na dachu to raczej ciężka sprawa z takimi kierunkami). 🤔

  • @XnIcRaM
    @XnIcRaM 4 місяці тому +1

    Szacun pięknie przedstawiony dowód że tak naprawdę w rzeczywistości jeśli ma się wybór to nie ma wyboru i najlepiej instalację robić na południe ale jak widać płaskoziemcy nadal twierdzą swoje 😂

  • @miloszenko
    @miloszenko 4 місяці тому +3

    Prosty przykład. Pazdziernik. Instalacja na południe daje ledwo 1 kW. Ta w wersji wschód zachód daje 3 kw. Trwa to 2 godziny. W tym czasie w drugiej wersji za darmo wepchne do auta 6 kwh zamiast 2.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      W jakich dokładnie godzinach? Jak podzielone są panele i jakie są moce obu instalacji? Są to wartości uśrednione dla całego miesiąca, czy 2 godziny z jednego dnia?

    • @miloszenko
      @miloszenko 4 місяці тому

      @@filipkaszubowski to tylko założenie. Takie, iż w południe instalacja wchód zachód daje powiedzmy 2 kwh mniej na godzinę, ale w innych godzinach czesc tego odrabia. załóżmy, że na południowa w skali dnia zrobiła 10 kwh więcej, ale z tej oddanej nadwyzko korzyść mam mizerna, za to z każdej kwh "przesuniętej " na późniejsze godziny mam ekwiwalent 6 km jazdy autem.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      Wiem, że założenie, bo realnie to, co opisałeś w pierwszym komentarzu nie ma prawa bytu, jeśli moce instalacji są takie same.

    • @miloszenko
      @miloszenko 4 місяці тому

      @@filipkaszubowski problem w tym, że te moce dla danego przypadku nigdy takie same nie będą. Nie mam PV, ale dsch mam wschód zachód, więc południe w ogóle odpada. Pozostaje specyfika zużycia i szacowanie, czy te 2 x 3 kwp da mi w portfelu nie mniej niż gdybym miał 6 kwp na południe.

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 4 місяці тому +3

      Brednie. Weź 10kWp skieruj centralnie na południe a drugie 10 podziel na pół i daj 5 wschód a 5 zachód. Nigdy. Powtarzam nigdy ta druga opcja nie da więcej energii niż pierwsza i to bez względu na pore roku.

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw 4 місяці тому

    Do analizy należy wstawić przyszły ceny pytanie jak to zrobić może należy popatrzeć na Niemcy Gdzie jest większy udział w fotowoltaiki Jaka jest dynamika cen dziennych. Może należy przyjrzeć się ETS2 jak w ciągu 10 najbliższych lat wzrośnie cena prądu z węgla. Należy dodać do symulacji to co na pewno będzie działać czyli pralka z opóźnionym zapłonem ustawiona na południe oraz sterownik czasowy do bojlera który przed południem ograniczy temperaturę wody w bojlerze. W przyszłości do symulacji należy podstawić duże bojlery wodne które przesuną grzanie pompy ciepła na godziny wcześniejsze. Należy z danych ogólnopolskich pobrać czas wyłączeń falowników w południe i do tego dopasować magazyn bo on to najwięcej się sprawdzi to znaczy przechwyci mocy straconej z powodu wyłączeń falowników. Na dziś ludzie oczekują uproszczonych symulacji to znaczy ile zarobi 1000 spakowany w Bank A ile 1000 dodatkowe panele na podstawie dzisiejszych cen sprzętu. Czy symulacje na podstawie cen sprzętu jest wiarygodna bo to są ceny stałe symulacja produkcji kosztów sprzedaży jest zafałszowania bo te ceny będą się spłaszczać i maleć. Czy można przewidzieć to znaczy jakie będą amplitudy dzienne jak długi może być szczyt wieczorny żeby zdążyć opróżnić Bank. Można też policzyć stosunek zarabiania na handlu do zarabiania na eliminacji przesyłu na banku żeby przewidzieć ewentualne wydłużenie się jego zwrotu gdy handel stanie się mniej opłacalny. Zatem symulacje obdarzone nawet dużym błędem jest dzisiaj bardzo potrzebna na zasadzie co się szybciej zwraca Bank czy powiększona liczba paneli. I to nie jest tak że liczba miejsc na dachu jest ograniczona Bobek wysokich cen zimowych orientacja pionowa paneli zaczyna mieć znaczenie a wtedy dostajemy dużo nowego miejsca na ogrodzeniu i na elewacji budynku Według mojej pobieżnie oceny zyski z pionowej instalacji w zimnej porze roku są prawie takie same jak jak w ciepłej porze roku na pochyłym dachu. Skoro zimą przy dużym kącie możemy mieć 44,5 kWh z kilowata Pick a latem 120 kWh Top Bank latem nie jest w stanie nadwyżek zgromadzić za to zimą weźmie wszystkie. Jeśli energia Zimowa będzie co najmniej 2 razy droższa od letniej to mi wychodzi że instalacja zoptymalizowana na zimę może dać większe zyski w skali roku niż zoptymalizowana na lato. A jeśli nawet są Tylko podobne to i tak niski kąt paneli powoduje że zimą nie ma komu odśnieżać straty są ogromne bo latem mamy za dużo prądu a zimą nie mamy nic pod śniegu. Właśnie po to kupiliśmy bank żeby on pół roku stał zimą bezczynny. Zatem można zrobić tak żeby Bank zimą dał stuprocentową auto konsumpcję. A jeśli to się uda to otwierają się nowe możliwości możemy skopiować nadwyżki od sąsiadów do swojego banku. I kto wygra ten kto stworzył oprogramowanie potrafiące liczyć zyski między wymianą Sąsiedzka wedle godzinowych żeby uczciwie to rozliczać z dużym upustem aby zachęcić innych do wymiany się energią. I wtedy się okazuje że bank zimą zarabia ekstra. Największe oszczędności można zrobić wybijając teraz natychmiast ludziom wiatraki oraz off-grid. Potem potrzeba podpowiedzieć które falowniki i banki mogą modulować moc żeby nie opróżnił się za szybko. Nikt nie robi filmów o sterownikach które na wyjściach mają modulację mocy do bojlera czy do innych urządzeń bo wygląda że umiejętne zarządzanie energią jest ważniejsze od jej produkowania

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Przy obliczaniu oszczędności na uniknięciu zakupu energii elektrycznej z sieci, potencjalny błąd jest mniejszy niż przy obliczeniu zysku ze sprzedaży. Wyniki symulacji z większą autokonsumpcją (np. poprzez mniejsze rozmiary instalacji, magazyn czy zarządzanie energią) są bardziej pewne, niż wyniki symulacji dla instalacji oddającej większość energii do sieci. Scenariusze stawek godzinowych będą raczej charakteryzować się większą fluktuacją niż taryfowe ceny zakupu. Co do sezonów, to owszem: energia zimą jest średnio droższa, ale po pierwsze historia RDN pokazuje, że nie jest to pewnikiem, a po drugie na ten moment wszyscy odbiorcy są odbiorami taryfowymi. Rachunki zimą są wyższe ze względu na większy pobór z sieci, a nie ze względu na wyższe stawki za energię. Każdy 1 kWh poboru własnego w poszczególnych godzinach, daje takie same oszczędności. Co innego ze sprzedaną nadwyżką, ale tej w zimę i tak za dużo nie będzie.

  • @jacek2929
    @jacek2929 4 місяці тому +1

    Przy okazji wkleję link do tego materiału tym Orłom z globenergia którzy bez przerwy powtarzają te brednie o instalacjach wschód-zachód

  • @TomdexPL
    @TomdexPL 4 місяці тому

    No i git - południe, dzięki.

  • @siecieh
    @siecieh 4 місяці тому

    trochę boli brak porównania z większym nachyleniem - np 60 st.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      Gdzieś tam w trakcie wspomniałem, że film powstał na podstawie realnego zapytania, które dotyczyło wybranego już projektu - z dachem dwuspadowym o nachyleniu 35 stopni.

  • @32umberto
    @32umberto 4 місяці тому

    Ja mam na południe i zachód a można tez wschód czyli na trzy strony

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Pewnie. Ale na dachu dwuspadowym, który był przedmiotem analizy byłoby ciężko :P

    • @32umberto
      @32umberto 4 місяці тому

      @@filipkaszubowskino tak u mnie kopertowy

    • @janekkwiatkowski5703
      @janekkwiatkowski5703 12 днів тому

      Tylko proszę spojrzeć teraz gdzie zachodzi słońce ,czy oświetli tę zachodnią stronę zimą. Bo latem z pewnością. U mnie są tak dziwne kierunki,usytuowania domu ,że zimą nie dochodzi nawet do zachodniego-południa,czyli nie oświetla zachodu. Możliwe,iż ta wschodnia strona ,na której planuję panele to tak naprawdę wschodnio-lekko-południowa. Będę musiał pożyczyc kompas-taki z tego morał.

  • @jerry76-jc5mg
    @jerry76-jc5mg 4 місяці тому +2

    Dostałem fakturę za lipiec i cała energia wprowadzona do sieci została rozliczona po stawce miesięcznej. Na infolinii PGE najpierw pan chciał mi wcisnąć że to jest średnia z moich stawek godzinowych a dociśnięty po konsultacji stwierdził że nie nic nie wiadomo o cenach godzinowych i taryfach dynamicznych.

    • @janek1976
      @janek1976 4 місяці тому

      Czyli nie wszyscy zdążyli za władzą?

    • @jerry76-jc5mg
      @jerry76-jc5mg 4 місяці тому

      @@janek1976 Może czekają na nowelizację ustawy której projekt jest chyba od czerwca a ms być procedowana po wakacjach i niby tam ma być powrót do ceny miesięcznej i pewnie pge liczy że nie będzie potrzeby liczyć godzinowo.

    • @janek1976
      @janek1976 4 місяці тому

      @@jerry76-jc5mg Ministra obiecuje we wrześniu procedować - jak posły odpoczną - po wakacjach... PS. Wiesz coś czy te dodatkowe 23% (które mają w tym projekcie) będzie tylko gla tych co na godzinówki przejdą cz dla wszystkich w net-billingu?

    • @jerry76-jc5mg
      @jerry76-jc5mg 4 місяці тому +1

      @@janek1976 Z tego co w globenergii było to dla wszystkich.

    • @janek1976
      @janek1976 4 місяці тому +1

      @@jerry76-jc5mg Spoko, czyli jak Rcem dojdzie do 10gr/kWh to dostaniemy 12,3 gr. Zawsze to jakaś pociecha 😊

  • @piotrr597
    @piotrr597 4 місяці тому

    Jak zrobisz test na polnoc to wtedy dopiero bedzie cos czego jeszcze nikt nie ma.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Dla Australii powinno wyjść całkiem dobrze. Swoją drogą znam instalacje z panelami na północy, która pracuje już blisko 7 lat. Na net-metetingu oczywiście.

    • @piotrr597
      @piotrr597 4 місяці тому

      @@filipkaszubowskiA mogl by sie czlowiek zdziwic. Mieszkalem w UAE, niby warunki super, ale zapylenie tak duze, ze nie widac tych instalacji.
      Natomiast jak to by wyszlo u nas, gdzie jest granica ceny za kWp aby to sie oplacalo. W koncu 11 panel to nie inwestycja drozsza o 10%.

    • @XnIcRaM
      @XnIcRaM 4 місяці тому

      Przy dachu o małym spadku w kierunku północnym (powiedzmy 10°) i wystarczającej powierzchni najbardziej ekonomicznym ułożeniem paneli jest ich ułożenie równolegle do dachu czyli w kierunku północnym.

  • @mirosawpiotrowski752
    @mirosawpiotrowski752 4 місяці тому

    Najlepiej skierować się z tymi panelami w stronę wysypiska śmieci

  • @robertdec3713
    @robertdec3713 4 місяці тому +1

    Dla dużych farm PV powinien być OBOWIĄZEK montażu modułów wschód-zachód.

  • @dzoordz
    @dzoordz 4 місяці тому

    Instalacja wschód zachód. Co lepsze, RCE czy RCEm? Według mnie zawsze lepsze będzie RCE. Produkcja rano i wieczorem, gdy cenny są wyższe a ogólna produkcja całej Polski niższa, to ten okres "podnosi" RCEm. Z kolei w środku dnia ceny niższe i wysoka produkcja "obniża" RCEm. Czyli nasz profil jest odmienny od produkcji całej Polski jako statystycznego prosumenta i RCE wychodzi lepiej. Porównałem moją produkcję w okresie kwiecień-lipiec i według cen RCE zysk byłby wyższy o 7-11% miesięcznie.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому

      Tak, raczej RCE. Natomiast im rynek prosumencki będzie mocniej nasycony magazynami, tym tym ciężej będzie dobrze wyjść na RCE bez baterii.

  • @wojtekg-l9c
    @wojtekg-l9c 4 місяці тому

    PC zużycie grudzień 800 kwh ok. ale czerwiec 200 kwh? Absolutnie jest to niemożliwe. Od maja do września średnia wynosi ok. 100 kwh to i tak to jest za dużo. Wiem bo użytkuję.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  4 місяці тому +1

      Przecież zużycie zależy od domu. To tak jakbyś mówił "spalanie w trasie 10 litrów na 100 km? Absolutnie jest to niemożliwe. Ja w trasie spalam około 5 litrów na 100 km a to i tak dużo. Wiem, bo mam samochód".