Malene Landgreen 'Flow of Change'/ Trapholt
Вставка
- Опубліковано 4 лют 2025
- Tag på en rejse gennem fire sansende universer i udstillingen Flow of Change på Trapholt med den danske kunstner Malene Landgreen .
Malene Landgreen udforsker maleriets fysiske grænser i sit arbejde, hvor farve, lys og rum omslutter os, der gennem en gennemgribende aktivering af gulve og vægge vil kunne opleve at indtræde i et maleri. Udstillingen er en totalinstallation på 280 m2, hvor samspillet mellem egen sanselig krop og salenes maleriske fysiologi opleves.
Når vi bevæger os fra rum til rum kan man opleve et flow i et sanseligt og legende møde med farver og former - deraf udstillingstitlen Flow of Change. Landgreens legende tilgang til kunsten kan opleves i udstillingen som små referencer til bl.a. skakspil og spillekort.
Udstillingen er støttet af 15. Juni Fonden, Augustinus Fonden, Beckett-Fonden, Det Obelske Familiefond, L.F. Foghts fond, Flügger Group A/S og Aage og Johanne Louis-Hansens Fond. - Розваги