Első gépem AMIGA 500 volt , 1991-ben.. gyerekként.. azt az élményt ma már semmi nem tudja visszaadni.. az akkori kort, hangulatot… játekokat.. Gods, Syndicate, Another World, Hero Quest, Space Crusade… Viszont szerintem az AMIGA bukásához a Playstation terjedése is hozzásegített.
Igen, a gyerekkori emlékek. Találtam egy olyan 386-os lapot, mint az első teljesen saját építésű gépemben volt. Felülírt elég sok tervet... Ha jól pozícionálják a CDTV/CD32 párost, nem csak olyan programok jönnek amik eredeti játékok felfújt verziói, akkor talán. A hozzászólások között erről már írt valaki, teljesen jogosan. De nem tették. A konzolok támadták őket egy irányból, a PC másikból...
Zseniális összefoglaló, főleg egy gyűjtő számára... Én világ életemben abban a (most fény derült rá, hogy tévesen) hitben éltem, hogy az Amiga és a 68000 ereje abban rejlik, hogy sokkal kevesebb számú óra jellel is lényegesen gyorsabb volt, mint egy nyomorult szakadék ótvar PC. De akkor most már tudom, hogy tévedtem. Köszönöm!
A sima 68k jobb, volt a kezdő 8088-nál. A 286-os már véleményes, de a 386-ossal szemben már csak a 68030 állta meg a helyét. Ezt az Amigánál okos felépítéssel kompenzálták. Szerintem nagyon jó volt a koncepció. Sajnos fejlesztések hiányában ez egy ponton túl ez már nem volt elég. Az 1200-be rakott 14MHz-es 68020 sokkal lassabb volt egy 40MHz-es 386-os gépnél. A sebesség különbség elég volt ahhoz, hogy az Amiga "okosságát" a PC izommal kompenzálja.
1993-ban kaptam az első PC-met, ami pont egy 386DX-40-es volt 4MB/120MB/512KB VGA + SVGA color monitor, pont, mint itt az árlistában, és pont ennyiért, és pont ettől a cégtől. Azzal a géppel úgy elvoltam 3 évig, hogy ihaj, programozónak tanultam, tehát használni is kellett, mindemellett játszottam is, és mindenre elég volt. Később kapott egy Adlib hangkártyát, hogy legyen emberi nyikorgása is, majd 2 év múlva jött bele egy CD meghajtó egy SB16 klón hangkártyával, ami meg tudta hajtani a 2x-es CD meghajtót. Nekem ezek szép emlékek, ahogy az volt előtte a C64 is, de tény, a PC kaliberekkel volt jobb, és jobban használható, mind programozást tanulni, mind játszani. Ha emlékeim nem csalnak, ekkoriban a 4 MB memória ára volt 16E + Áfa. 486-os nagyjából senki sem vett, annak az ideje úgy 94-95-ben jött el, mikor már baráti árai kezdtek lenni. 93-ban sokan vettek még 286-ost az évfolyamtársaimból, vagy 386SX-et, a DX40 egyértelműen a legjobbak között volt.
A1200-es helyett már én is PC-t építettem 1993 végén. A videó végén már lelőttem a poént, erről az időszakról lesz a következő videóban szó. De ahogy egyre több anyagot sikerül összeszedni lehet, hogy a következő kettőben.
@@MrFrescho Csak megjegyzem, hogy tényleg nagyon jók ezek a nosztalgia videóid. Persze mindenki egy picit másképp emlékezik, mert mindenki története egy kicsit egyedi, de a lényeg meg ugyanaz.
@@telelaci2 Köszi szépen! Én hazai viszonyok között még szerencsés voltam. Az egyedi történetekkel teljesen igazad van. Kaptam olyan visszajelzést, hogy a C64 még 92-93-ban is király gép volt. Persze aki akkor jutott hozzá és A500-ról maximum álmodozni tudott az így élte meg. Én közben a nyugatra szakadt rokonoknál azt láttam, hogy mi több évvel le vagyunk maradva még az A500-zal is és a 386SX is csak tapasz volt a sebre. Ugyanakkor ha a fizetésekhez viszonyítom, akkor így is erőn felül költöttünk számítógépre. A rideg tény viszont az, hogy a nyugati állapotokat érdemes figyelembe venni, mert ők tartották el ezeket a cégeket. Mi sajnos csak töredék százalék voltunk a teljes forgalmukban. Ezért aztán elég nehéz összehozni egy korrekt összefoglalót.
@@telelaci2 magam is nagy nosztalgiával gondolok vissza a 90-es évekre, bár nekem csak később lett saját gépem (de akkor is csak egy AMD 5x86-os, amikor már javában terjedtek az első Pentiumok, no meg a Win95). egyébként grafikusként nagyon érdekelne a Silicon Graphics gépek ill. cég (SGI) története is, bár ők nem otthoni gépekben utaztak elsősorban.. ilyen gépeken (RISC procikon) ill. Irix oprendszeren futottak a kanadai Softimage cég 3D modellező ill. animációs szoftvere (a cég tulaját és a szoftver atyát (Langlois) kb egy jó éve ölték meg és gyújtották fel a párjával együtt Dominikán vagy hol. :/ ) ezzel a programmal csinálták többek között a Jurassic Park akkor forradalminak számító trükkjeit George Lucas trükkcégénél (ILM) de úgy, hogy eredetileg hagyományos stop-motion módon bábukkal akarták csinálni, ám a cég komputer-részlege megfúrta az eredeti felállást, mert suttyomban csináltak egy addig elképzelhetetlenül realisztikus rövid T-Rex animációt. (ez utóbbit a Disney+ on lévő Light and Magic dokumentum sorozatból tudom, ami a trükkcég történetéről szól (és pl.: a 70-es években a szintén forradalmi Star Wars trükkjeit is egy kompjúter által vezérelt kamera segítségével vették fel a maketteket.) ) - bocsi, elkalandoztam a hardver témától.. de hát azok a régi szép idők.. :)
A diplomamunkámat még Amiga 500-on írtam assembly-ben. A periódusos rendszer elemeinek és azok allotróp módosulatainak rácsszerkezetét lehetett térben megtekinteni. A témaválasztással megvezettem a témavezetőt, mert korábban C64-re, majd Amigára készítettünk demókat, így nem volt nehéz dolgom a bob-ok (mint atomok) térben "forgatásával". :) Ekkor még hitvitáim is voltak PC-sekkel, aztán..., eladtam az Amigát és PC-t vettem. Majd eltelt sok-sok év. Később nosztalgiából beszereztem C64-eket és Amigát is, de már nem volt hobbi-fejlesztésem egyikre sem, viszont napi szinten követem a C64-re és Amigára megjelenő demókat. Nekem a Commodore korszakom (leginkább a C64) volt a legmélyebb/legszenvedélyesebb és ma is ehhez a géphez kötődöm a legjobban. Köszi az összefoglalót!
Nagyon jó videó volt. Köszönöm! Amit még hozzátennék, hogy az Amiga koporsójába az utolsó szegeket a brutális árazások verték bele. Nekem 92-93 környékén az 500-as után cd32-őm volt. Az még hagyján volt amikor a sima 500-as vagy 1200-es játékokat rakták cd-re de legalább megspékelték egy élőszereplős introval (mint pl az Alien Breed: Tower Assault, vagy a Microcosm) és úgy adták a játékot anno 6-8 ezerért lemezenként(ami akkor nem kis pénz volt), vagy esetleg dobtak legalább alá cd hangsávokban jó kis zenéket (mint pl Bubba 'n' Stix, Disposable Hero, stb.), de konkrétan volt olyan is hogy 5 ezerért (ne kérdezd a címet mert arra már nem emlékszem, csak a paraméterekre) egy az egyben rádobták az A500-as kb 300 kilóbájtos játékot a 650 Megás cd-re és annyi, semmi plusz! De például említhetném a kiegészítőket is, mint a számunkra akkor álomkategória A3000-hez kapható fekvő desktop ház, ami tulajdonképp ugyanaz az üres vadsoboz volt (csak némileg más belső kialakítással) asszem uszkve 40 ezerért, mint az akkori pc-khez ugyanaz 5 ezerért.
Az A2000 és a mellette pihenő PC10 hasonlít nagyon. A C= vezetősége sem tudta szerintem eldönteni, hogy mit is lehetne csinálni a platformmal. Bár erős a gyanúm, hogy nem is akartak a pénz kiszedésén kívül nagyon mást tenni.
93' ban ATARI 520ST vel készitettem digitális oszcilloszkópot. Gépi nyelvben irtam a programot. 50Hz es szinuszt 640 pixel szélesen jelzett ki. A DMA portokon keresztül müködtettem sztereó AD/DA 8 bites átalakitós samplert. Digitális echót irtam asszembleren. Ki nem hagynám semmiért ezt a digitális kökorszakot. Akkor kb 23 éves voltam.
Szép és érdekes project. Én valószínűleg pár évvel később, már PC-vel készítettem hasonlót. Képes volt egységugrásra adott válasz, fázis és frekvenciamenet mérésére is. Sajnos nincs már meg a korabeli kód, csak félig görögül írt jegyzetet találtam az hangkártya programozása könyvben az FFT algoritmusnál :)
@@MrFrescho 6502 es CPU ra az elsö gépi programra emléxem amit kipróbáltam elöször: LDA #65 STA $40000; a képernyö bal felsö sarkának cime RTS Kézzel assembliroztam: 165, 65, 141, 64, 156, 96 Mikor megjelent a nagy A betü, akkor a plafonig ugráltam. 1994 ben. Turbo Pascal v7 ben irtam Windows szerüs OS környezetet, amiben az arra irta alkalmazásokat lehetett futtatni. pixel felbontású grafikus környezet. Hasonlóra faragtam mint az Atari windows szerü TOS desktopja. Volt rolettás menü, akár grafikus item el is. Dinamikus memória alokáció. stb.. és utána 1995 ben megjött a Windows 95 és már nem volt kedvem fejleszteni az OS omat. Most is vannak jó napjaim. Az AI t fedezem fel. Szintet emel mindne szinten annak, aki képes hatékonyan promtolni.
Szuper és összeszedett video, egy hibát találtam csak, mivel volt AMigám és PC-m is. Az 1200 és 4000-es idejében a 486DLC volt a csucs (ha az idővonalat nézem és mi volt egyszerre elérhető) és Sound Blaster kártyával mono hang volt akkor (jóval későpbb jött az SB16, SB32), Amigákban a hang már az 500-tól sztereó ( 8 bit) volt. A PC-kben a Hercules és Trident kártyák mentek (még nem jöttek a vodoo-k, 3dfx, stb kártyák) és 256 szint általában minden játték 320x200 ban tudta a 640x480 már pár fps-el ment. mig az AGA chipes amigak HAM8 ban is egesz jokat tudott, de 16M szinből válogatott palettát kezeltek és a játékok is 24 fps ben mentek minimum. Az 1200 volt az alig bővíthető verzió (hdd-t rakhattál bele és boardokat memoriaval / vagy PPC processzorkátryát, memoria es PPC procival, math koprocival) mig a 4000-et az Amiga család zászlóshajjának terveztek és a PC letörésére akarták használni, mert bővíthető volt bőven. (Abban az időben csak A4000-et használtak pl. videostudiokban persze kellett genlock kártya is, vagy akár TV studiokban reklámra, stb és SCALA-t használtak) Sajnos a Commodopre ceg egyszerre akart a konzol piacra belepni, benne maradni a tömeggépgyártásban, a fejlesztésben és compakt gépekben gondolkodtak ott ahol már a modularitás lett volna a lényeg. Ebben a harcban sok pénzt vesztette (sok fronton harcolni mindig gond), bár a CD32 sokkal jobb volt mint az akkori Nintendo es tarsai, de software keves volt hozzá, drága volt a fejlesztés és maga a gép is. A 4000-es későbbi verziói sajnos valóban a CPU, szoftverek miatt és az árháboruban vesztettek. Sajnos. Életem legszebb évei voltak a COmmodore időszakok. (C64, A500, A1200) Imádtam a korszakot , mint ahogy ezt a varázslatos videót. Köszönöm az időutazást és a kellemes emlékek felidézését!
Az itthon elérhető csúcs volt a DLC. mi csak töredék piac voltunk, érdemes a német-angol-holland piacot, újságokat nézegetni. Akkoriban már vols SB Pro ami még 8 bites, de már sztereó kártya. Ezzel voltak a később érkező hangkártyák kompatibilisek. 92-93-ban már megjelentek a különböző ESS, Opti stb. verziók fél áron az eredeti SB-hez képest. A gépek akkor nem voltak elég erősek, hogy nagy felbontást mozgassanak. 320x200 az kb 64 kB-ot jelentett. Ha ezt CPU-ból kellett átmásolni és kb. 2MB/s körül volt az ISA valós sávszélessége, akkor az 31 fps-t jelentett volna, ha a processzor semmi mást nem csinál. Legalábbis a PC-nél ez gondot jelentett, mert a valóságban mozgatásnál még ennyit sem ért el a VGA RAM sebessége a CPU felöl. Érdekes időszak volt, az Amigát nagyon sajnálta. A vezetés nagyon eltolta a dolgokat...
@@MrFrescho Nekem sajnos sok pénzem ment bele a folyamatos fejlesztésbe, mert amiket mutattál mind nagyon lassunak találtam már akkor is. Régebben C64 is ASM-ben irtam introkat, demokat, majd Ammigára diskmagot, egyebeket. A váltás után a a PC assembler és felépítés egy kész csőd volt nekem, az alsó, felső memoria kezelés, stb. Amiga után igazi kínpad. Amugy igen, jó lenne ha az ilyen régi arcoknak ujra lenne találkozója mint anno a Csoki (csak olvastam róla, mert vidéken éltem akkoriban és csak 2004 tól jöttem Bp-te) sok dolgot át lehetne beszélni. Van ilyen élő fórum is vajon? Jah és még 1x nagyon köszönöm az időutazást, meg a szuper videót. :) (ja a start kocka egy Primot mutat, tervezel magyar gépek bemutatót is? TVC, Primo, stb? (Anno nyertem is TVC gépet számtech versenyen, alapból design hibás volt a beépített joy, mert hamar feladta és a panelon volt. :) )
@@itpros-z Csokiban most is vannak találkozók, ha jól tudom. Tavaly legalábbis voltam egyen. Én pont az a korosztály voltam aki a bleső körbe nem kerülhetett már be, mert túlságosan fiatal volt, de még átesett a ZX81-Speccy-C64-A500-PC kurzuson. A PC-re fejlesztés nekem a Z80-as múlt miatt annyira nem volt idegen, de a DOS memória kezelése nem volt a legjobban átgondolt dolog ahogy az Intel is tákolgatta a részben 8 bitből örökölt utasításkészletet. De ma már mindenki 5 réteggel feljebbi nyelven fejleszt... Igen, tervben vannak a magyarok is. Szoktam azokat barkácsolni. Két apró "fogd meg a söröm" projectet is tervezek ismét elővenni: ua-cam.com/video/LCopyd4x9qo/v-deo.html ua-cam.com/video/Rj_fAHjp2ow/v-deo.html
23:24 Volt AMIGA 500-asom, de én nem voltam, vagyok "AMIGA hívő". Ennek ellenére biztosan állítom, a Sound Blaster - OPL2 (*YM3812) , OPL3 (YMF262) - zenéje meg sem közelítette az AMIGA zenei teljesítményét! Ezt csak a ROLAND MT-32, CM-32L, stb. volt képes megtenni, de csak akkor, ha jól írták meg. * chip volt az AdLib hangkártyákon is. Hasonlítsd össze a Flashback című játék zenéjét az említett gépeken. Sem a SB sem az MT-32 nem ér az AMIGA közelébe. A Monkey Island 1-2 zenéje viszont gyönyörű MT-32-n és ennek a nyomába sem ér a nagyon szépen szóló AMIGA változat!!! Linkek az említett játékokhoz: Flashback DOS Intro ua-cam.com/video/oxKlN0hn6XI/v-deo.html Flashback: The Quest for Identity (1993) DOS game @ Roland MT-32 ua-cam.com/video/59HN9x9vmFQ/v-deo.html Flashback -Versions Comparison- Amiga, MS-DOS CD, Sega Genesis, Sega CD, Super NES and much more! ua-cam.com/video/iTQcs54HwF4/v-deo.html The Secret of Monkey Island - Versions Comparison (HD) ua-cam.com/video/DoVi1__jNsI/v-deo.html
Műszaki paramétereiben a sima SB csak mono volt, de az elérhető mintavételezés sebességben és AD-ban már karistolta alulról. Az SB Pro technikailag már meg is haladta az Amigát. Az egy más kérdés, hogy melyik program használta ezt ki. A PC-n ugye CPU-ból kellett mixelni. Sokkal több meló volt ezt lefejleszteni és jól ütemezni, hogy szépen fusson a sok fajta hardveren. De a lehetőség már megvolt. A 386-os procik meg már elég kakaót adtak ehhez. Hogy egy 286-on is meg lehetett csinálni arra itt egy jó példa: ua-cam.com/video/vRTO6DFvwbw/v-deo.html A Pinballt írók zseniálisak voltak, mert még PC speakeren és Covoxon is egész tűrhetően szólt a játék.
@@MrFrescho Az SB Pro 2db YM3812 chipet tartalmazott, hogy sztereo legyen. Az SB Pro2 már 1db YMF262 chip-pet használt. Technikailag fejlettek voltak, de a Yamaha chip által használt hangkészlet sokkal gyengébb volt, mint az AMIGA-é! Kivéve, ha nagyon jól írták meg. Mint ahogy a pinball példád bizonyítja, hisz a PC-s Pinball Dreams és a Pinball Illusions teljesen ugyanolyanok a zenéjüket tekintve, mint az AMIGA-vagy akár a SNES! Bár a SNES bit rate-je egy kicsit kisebb.
@@Zsolt_Peter_Kodner Nem csak FM szintézisre volt képes. Az Amiga 2x2 DA csatornát támogatott, 2-2 csatornát oldalanként. Az SB Pro sima sztereó DA-t kapott. Az Amiga chipset képes volt programozottan lejátszani a RAM-ba töltött sample-ket. A PC-n sima DMA volt, a mixet a CPU-val kellett előre kiszámoltatni. Az elérhető minőség és sok paraméter tekintetében a PC már nem volt hátrányban, csak ki kellett tanulni. Egy 386 már elbírt a mod lejátszáshoz szükséges remixeléssel is, csak meg kellett írni hozzá a programot. De ez még meg is fordult 1992 őszén amikor megjelent a GUS. Az egyszerűen köröket vert az Amigára DA-ban, csatornaszámban... Az volt a helyzet, hogy a PC vasban elérte azt a pontot, hogy felé billent a mérleg. Azért nem voltak játékok amik kihasználták volna, mert az Amiga volt az elsődleges platform. A DOS-on programozók nem értek fel a feladathoz, azonban 92-93 táján ez is átfordult. Mondjuk a GUS az félig-meddig mostohagyerek maradt, elég ritkán használták ki az igazi képességeit.
@@MrFrescho Mindenben igazad van! A GUS "fényévekkel" elhagyta az AMIGA-t és a SB-eket. Hisz 16 bites ez is, és a midi része is sokkal fejlettebb volt! Nekem csak 1 évig volt AMIGA-m 1993 elejétől 1994 elejéig, mert azonnal 486-ra váltottam. Akármennyire is szerettem az AMIGAT, de láttam, h már akkor - 1993 - halott. Az 1200 és a 4000-es sem vette már fel a versenyt a PC-kkel, ha csak a MHz-et nézzük. Sokkal előbb kellett volna lépnie a Commodore-nak a fejlesztésekben! Én már a '92-es AMIGA 500 Plust és a 600-as beharangozásakor sem értettem, hogy miért még mindig ua. azt a CPU-t kapják, mint az akkor már 7 éves A1000-es???!!! Zárógondolatként, amikor '89-ben C64-ezés közben mutattak egy 386DX33-at MT32-vel én nem hittem a szememnek és a fülemnek. :D Akkor mondták, hogy ez (a PC) a jövő és a Commodore nem fogja sokáig húzni... és igazuk lett!
Én az xcom miatt váltottam 1200-asról. Amíg egy kör fél óra volt a rengeteg várakozás miatt, addig 386DX-en száguldott. Megjelent a Doom... Értelmetlen volt az egész további ragaszkodás az Amiga-hoz.
Ami talán említést érdemel, hogy a Commodore 64-et is folyamatosan gyártották és egészen 1993-ig ~12.5 milliot adot el belölle. AMiGA fejlesztésébe ezért sem öltek több erőforrást. SUN-hoz hasonloan a HPnak is volt egy kalandja a Commodoreval, a PA-RISC processzorába akarták integrálni az AMiGA chipsetjét, azt is elbénázták. Adatai ez lett volna: CPU chip (Nathaniel) with 32-bit PA-RISC core: RISC integer core based on PA-7150 at 125MHz, DMA interface, audio and CD interfaces, system, display and PCI buses. Afő ok szerintem a lustaság volt a C64 fogyott, ha létezne a Commodore, szerintem még mindig lehetne új c64-et venni :)
Bele lehetett tenni, de nem gyárilag. Átalakító kellett, plusz buherálni, hogy beleférjen. Gyárilag 2.5 - ös volt bele tervezve, ahogy az A600 - ban is. Mivel a 2.5 - ösök voltak akkoriban a laptop/notebook hdd - k, így jóval drágábbak voltak és a legtöbben e miatt inkább buherálták a gépeket.
@@peterkalmar3159 A magyar találékony ember. Nekem is volt A600-as gépben, meg most van egy kivágott oldalú 1200-őm. De ahogy írod a gyári a 2.5"-es volt.
Ez egy érdekes kérdés. 486SX 33-nál a különbség 10% alatti az ISA Trident és a VLB S3 között. Cx486DX2-nél sincs akkora különbség, még mindig bőven 20% alatti a diffi. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kevés, de már nyílik az olló. Az ISA busz-os kártyát egészen 35FPS-ig el tudtam hajtani még gyorsabb CPU-val, de ott már egyértelműen nem skálázódik, kell a VLB. Most visszanézve egy 486DLC mellé jobban megérte volna 8MB RAM-ot rakni, mint VLB kártyát. Persze Windows alatt borul az egész, mert az S3-mas olyat tud amit a Trident nem. Azt kevésbé értem, hogy miként játszottam 386SX-en Doom-ot. Ugyanolyan alaplappal és kártyával teljes képernyőn 3,6 FPS-t tud a gép. Negyed képernyőn, bélyeg méretben is csak 12-15 FPS lehet. Ezzel játszottam vidáman? Ugyanez X-Wing alatt közepes részletességnél most látom, hogy 20-25 FPs lehet, akkor meg simának tűnt.
@@MrFrescho Tisztán emlékszem a csalódottságomra (94 vagy 95 karácsonya), amikor a 386DX 40-es gépet 486DX2 66-ra cserélve sem futott az elvárt módon (és itt egy helyesbítés következik) a doom2. Tehát nem a doom-ot, hanem már a doom2-őt toltam (viszont feltételezem ugyanazt a játékmotort használta). Játszható volt ugyan a 16bites ISA trident mellett is, de nem volt meg a 'kés a vajban' érzés. Egy trident 9400VLB volt az a kártya amivel már képes volt a doom2 mosolyt csalni az arcomra. :)
@@plinker439 Nekem egy DX2 100MHz-en járatva volt a végső megoldás. Igaz Peltierrel kellett hűteni. De mire meglett jött a quake és kezdődött előről a küzdés.
Remek videó! Nem az ESCOM találta ki az Amiga 4000T-t, pár ezret a Commodore is gyártott és adott el, a becsődölés előtt. Régen láttam egyetlen egy alkalommal egy eredeti Commodore 4000T-t az eBay-en, Kaliforniában. Egy vagyonért ment el.
Egy fontos dolog kimaradt! Basic. A commodorokra készített programokat Basic programozási nyelven írták. Miután a PC is támogatta a Basic-et. (Nyílván voltak eltérések.) Kezdetben segítette a programozók áttérését PC-re.
Volt rá BASIC, de a legtöbbet bizony nem abban írták. Nem emlékszem, hogy a AmigaOS 2-nél említettem-e, de ott C-re írták át az oprendszer nagy résézt. Én még kicsit assembly-ben is irogattam rá, de nem voltam benne igazán jó.
Az Atari ST pár évig még tartotta magát zenei (MIDI) fronton, a Falconra pedig a DSP miatt komolyabb alkalmazások is készültek. Nekem is volt egy 520 STFM - amit zenére használtam, buherált mono VGA monitorral - de a munkahelye(i)men már 386SX, DX, 486DX-2 majd Pentium PC-k voltak. És igen, a Doom 386DX-40 gépeken, hálózatban, függőséget tudott okozni :)
93-ban még szerintem simán megérte Amigát venni, főleg ha csak játszott vele az ember. Mutattad az Aladdin-t, egy 386-oson szerintem esélytelen volt hogy simán fusson egy ilyen játék. PC-n, az állóképernyős, meg vektoros játékok futottak jól, meg nyilván a HDD előnyt jelentett.
Az első gépem egy leselejtezett 386SX volt 2MB SIP RAMmal és 40MB IDE33 HDD el 1,2MB floppyval monochrome VGA monitorral ❤ Kaptam előtte igaz egy ROBOTRON PC t, de kilopták belőle a HDDt így BIOS és OS nélkül nem tudott elindulni 😢
Nem santit abban semmi, nagyon jol irta. Gyakorlatilag a CPU-nak sorba kellett allni ahhoz hgy elerje a CHIP-RAM-ot. Nagyon eloremutato fejlesztes volt amikor keszult, csak az ido haladt kozben. Egyszerusitette a video keszitoje az erthetoseg kedveert, nyilvan cizellaltabb volt, sok DMA-val megtamogatva stb, de alapjaiban kb igy mukodott. Kepzeld el egy mai PC-nel, hogy a GPU-d es a CPU-d egy memoria teruletet hasznal, es amig az egyik molyol rajta, a masik unatkozik. Ugye a DRAM-ok orajel alapjan mukodnek, egy ciklus az egyiknek, egy a masiknak jut - mintha a jelenlegi gepeden lefelezned a RAM sebessegeket. Kiprobalhato, lepj be a BIOS-ba, es ha nem alapsebesseggel megy a RAM-od, pl DDR4 3200-van, vedd vissza annyira amennyire a BIOS engedi. El fog indulni, de koszonet nem lesz benne.
1993 végén meg 1700 DM, tehát picit több, mint 1000 USD, vagy MWST nélkül inkább 800USD. Akkor, amikor itthon 286-os gépeket árultak, míg a németeknél a 386DX40/486SX25 volt az olcsó gép. A német átlagfizu 2100-2200 DM volt, a hazai pedig 27173 Ft (átszámolva 460-470 DM) Tovább is van mondjam még? 😀
Azért 50k nagy pénz volt akkoriban, egy másik csatornán azért szóltak meg hogy 91 -ben nem vettem volna 10k -ért a lengyel, vagy ki tudja milyen "konzolt", inkább C64 -et (15k körül). Aztán talán 93 -ban már kevés volt a C64, új gépre pénz nem volt, használt 286: Elmentem érte, épp eladta a 640k RAM -ot. Mérgemben vettem egy Amiga 500 -t hasonló árban (20-25k). 1 évig használtam, ekkor szerintem még jobb vétel volt az Amiga. 94 -ben vettem meg az első PC -m, persze használtan 40k -ért: 386 SX25, 1M RAM, 40M HDD és olyan frissétúsű 12" Reuters monitor, hogy csíkot húzott a Pinball Dreams 😀. A monitior annyira nem zavart, mert stratégiai és RPG játékokhoz jó volt. A PC -t ekkor még lehetett alkatrészenként frissíteni, ami ma már nem nagyon igaz, hiába elvileg lehetséges. Szépen lett DX40, a monitorért 4M RAM, nagyobb HDD, stb ... De nem ugyanaz volt mintha kiadtam volna egyben 100k -t, tekintve hogy nem is volt annyim.
Nagyon sok pénz volt. Kb. két havi nettó átlagfizu lehetett. Én egy év alatt tudtam összekalapálni nagyjából 40k-t mindenféle munkákból, nyáron dolgozva. Hogy milyen irányba indultam el az majd a következő videóból kiderül.
@@MrFrescho Azért nem egészen, most ránéztem és 18k volt az átlagkereset, azaz majdnem fél év lett volna új gépet venni. Én jobban is kerestem, meg volt egy feleslegessé vált C64 -em, illetve PC vásárlás előtt már Amigám. Mindig csak 10-15k körül kellett plusszolni, ami azért már nem volt akkora összeg egy hobbira. De így szerencsére kimaradt a CGA/EGA korszak, egyből VGA -val kezdtem. A haverom sokáig kitartott az Amiga mellett, talán 96 -ban cserélte le az akkor már 1200 -esét.
@@komojtalan5938 27173Ft volt a ksh szerint az átlagkereset. Aha, csakhogy az ugye bruttó, szóval ugyanarról beszélünk. Az tuti, hogy drága hobbi volt, de mára kifizetődött. Persze ment az okosság: Diákként úgy emlékszem járulékot vagy valamit nem kellett fizetni, több maradt. ÁFA is valahogy lekerült az árról, amit meg lehetett kéz alatt, használtan vettük. Minden fillér számított.
@@MrFrescho Akár hárem hölgynek is. :) 500+ és CD32 tulaj voltam. Szörnyű volt látni mekkorákat bénáznak és ahogy az undormány PC-k hogy elhúztak és válnak egyeduralkodókká.
Lehet, hülyeséget mondok, de egy időben mintha "népsport" lett volna Amiga 1200 alaplapot PC házba építeni és felizmozni pl PPC procival. Egy régi újságban meg szídták az A600-at, de nem igazán az ár, hanem az új chipset miatti inkompatibilitások végett.
A népsporttól és racionális döntéstől is távol volt. Persze én is álmodoztam róla PCI mediatorral, Voodoo 3000-rel megtoldva. De a pénztárcám sajnos nem engedte volna meg.
Jól emlékszel, nekem is volt A1200-am PC házba építve, VSS hangkártyával, PowerPC +68060 procikártyával, IDEFIX Express kártyával, Doky PS2 egér átalakítóval, Scanjuggler-rel. Később lett egy Mediator kártyám is Voodoo 3 grafikus kártyával. Visszagondolva elég bizarr volt a látvány és elég instabil is a gép rengeteg kiegészítővel. Aztán vettem egy Pegasos II-t MorphOS-sel, ami az Amiga ONE igencsak jól sikerült, platformon belüli konkurenciája volt, mintha a történelem megismételte volna önmagát: az Amiga One mindig hihetetlenül le volt maradva a fejlesztésekkel és az ára is igencsak elrugaszkodott volt a magyar pénztárcának.
Azért(nem kritika) meg lehetett volna említeni a mondjuk 1200-as toronyba épíhető változatát. Ehhez lehetett kapni PPC-s turbókarit. Nekem volt 2000-es és 1200 is. Imádtam. A legnagyobb baj a marketing volt szerintem.
Meg az ár. Azt megemlítettem, hogy ahogy elkezdte bővíteni az ember az ár/érték arány ment a levesbe. A sok-sok PC klón ilyen téren jobb ár/értéket tudott a tömegtermeléssel produkálni, mint a szűk Amiga átépítgető piac. Sok más dologról is lehetne beszélni, ha van rá igény, akkor ha lesz rá időm, akkor lehet szó róla. A500-ból is volt átépítés, lehetne szó a HDD/RM bővítésről, turbo és PC bridgeboardokról stb. Most is azonn küzdök, hogy a következőt visszavágjam, mert a rövid angol verzió is kb 1 óra lett elsőre.
@ ezért is írtam, hogy nem kritika. De ha belemész lehetne beszélni az Amigaone-ról Amiga os 4.1 stb. Ez csak ötlet. Szivesen néznék ilyent mert az Amiga a mai napig a szívügyem.
@@pmikeske Nem vettem negatív kritikának, csak gondoltam leírom, hogy mi az oka. Bacsissal egy TVC-ről is el tudunk beszélget több, mint egy órát. Amit felsoroltál az bőven elég fél évre :)
Attól is függ, hogy melyik évben nézzük. Az Amiga, amit később A1000-ként hívtunk, elég sok dologban volt az első 1985-ben. Aztán évekig nem fejlesztették érdemben és lépésenként a PC beérte, majd le is hagyta apránként minden téren a 90-es évekre.
@@MrFrescho Ja, eleinte minden jó volt, legalábbis tartották a frontot, de én a folyamatot mondom. A specializáció meggyilkolta a Commodore és Atari egyébként fantasztikus computereit. Mert végül minden oldalon lehetett jobbat venni. A PC karrierjét segítette ráadásul még a Microsoft DOS, később Windows is. És aztán ott voltak a kínai klónok, azzal "PC-compatible" árak is elérhetőek lettek mindenkinek, nem kellett drága IBM-et venni többé. De azért nem szabad elfelejteni az C64-eket meg Amigákat, zseniális dolgok voltak a háziszámítógépek őskorában. Legalábbis én mindig nagy szeretettel gondolok vissz rájuk.
@@telelaci2 Teljesen egyetértek, a fejlesztés elmaradása és egyáltalán a management töketlenkedése miatt elveszett a tudásbeli és ár előnyük is. Kár értük.
@@telelaci2 Az érdekes a specializáció amit említesz. Semmivel sem voltak specializáltabbak a PC-nél vagy az almáknál. A két cég, de főként a C= vezetése képtelen volt igazán kitörni a "gyereknek játék gép" kategóriából. Eközben az Amigát és az Atarit is sokan használták komoly munkára, például CAD, DTP vagy animációs célokra.
@@MrFrescho Na jó de én éppen fordítva mondom. A PC volt speciális, mert úgy rakrad össze ahogy akartad. Memória, videó kártya, audio kártya, háttértár, mind moduláris. A programozási nyelvek Turbo C 2.0, Turbo Pascal, Borland C++ 3.0, később aztán a Visual C++, mind sokkal jobb fejlesztő rendszer volt, mint az Amigán akármi. Norton Guide, Norton Commander... sok frankó utility. Szóval a PC speciálisan munkára, programozásra jobb volt. A playstation is speciálisan játékra sokkal jobb lett, igaz, hogy az már a 90-es években jelent meg, késői Amiga években. Az Apple/Macintosh speciálisan egy grafikus tervező gép volt, meg CAD-re is jó volt. Az Amiga és Atari ST ezekhez képest allround számítógépek voltak, játék felé erősen eltolódva, de tulajdonképp mindenben rosszabbak voltak, mint az előbb említett "speciális" társaik.
@@ProjectNullTheGame Erre mondtuk azt, hogy mázlista. Nekem tákolt-mákolt gépem volt úgy 98 végéig. 95-ben kb. egy csurig húzott DX2 100Mhz-en Peltierrel hűtve.
@@MrFrescho oszttarsam meg gazdag volt, és 586 osa volt úgy emlékszem. Direkt jobbat vett, mint ami nekem volt. Destruction Derby kicsit jobban ment rajta.
Első gépem AMIGA 500 volt , 1991-ben.. gyerekként.. azt az élményt ma már semmi nem tudja visszaadni.. az akkori kort, hangulatot… játekokat.. Gods, Syndicate, Another World, Hero Quest, Space Crusade…
Viszont szerintem az AMIGA bukásához a Playstation terjedése is hozzásegített.
Igen, a gyerekkori emlékek. Találtam egy olyan 386-os lapot, mint az első teljesen saját építésű gépemben volt. Felülírt elég sok tervet...
Ha jól pozícionálják a CDTV/CD32 párost, nem csak olyan programok jönnek amik eredeti játékok felfújt verziói, akkor talán. A hozzászólások között erről már írt valaki, teljesen jogosan. De nem tették. A konzolok támadták őket egy irányból, a PC másikból...
Zseniális összefoglaló, főleg egy gyűjtő számára... Én világ életemben abban a (most fény derült rá, hogy tévesen) hitben éltem, hogy az Amiga és a 68000 ereje abban rejlik, hogy sokkal kevesebb számú óra jellel is lényegesen gyorsabb volt, mint egy nyomorult szakadék ótvar PC. De akkor most már tudom, hogy tévedtem. Köszönöm!
A sima 68k jobb, volt a kezdő 8088-nál. A 286-os már véleményes, de a 386-ossal szemben már csak a 68030 állta meg a helyét. Ezt az Amigánál okos felépítéssel kompenzálták. Szerintem nagyon jó volt a koncepció.
Sajnos fejlesztések hiányában ez egy ponton túl ez már nem volt elég. Az 1200-be rakott 14MHz-es 68020 sokkal lassabb volt egy 40MHz-es 386-os gépnél. A sebesség különbség elég volt ahhoz, hogy az Amiga "okosságát" a PC izommal kompenzálja.
1993-ban kaptam az első PC-met, ami pont egy 386DX-40-es volt 4MB/120MB/512KB VGA + SVGA color monitor, pont, mint itt az árlistában, és pont ennyiért, és pont ettől a cégtől. Azzal a géppel úgy elvoltam 3 évig, hogy ihaj, programozónak tanultam, tehát használni is kellett, mindemellett játszottam is, és mindenre elég volt. Később kapott egy Adlib hangkártyát, hogy legyen emberi nyikorgása is, majd 2 év múlva jött bele egy CD meghajtó egy SB16 klón hangkártyával, ami meg tudta hajtani a 2x-es CD meghajtót. Nekem ezek szép emlékek, ahogy az volt előtte a C64 is, de tény, a PC kaliberekkel volt jobb, és jobban használható, mind programozást tanulni, mind játszani. Ha emlékeim nem csalnak, ekkoriban a 4 MB memória ára volt 16E + Áfa. 486-os nagyjából senki sem vett, annak az ideje úgy 94-95-ben jött el, mikor már baráti árai kezdtek lenni. 93-ban sokan vettek még 286-ost az évfolyamtársaimból, vagy 386SX-et, a DX40 egyértelműen a legjobbak között volt.
A1200-es helyett már én is PC-t építettem 1993 végén. A videó végén már lelőttem a poént, erről az időszakról lesz a következő videóban szó. De ahogy egyre több anyagot sikerül összeszedni lehet, hogy a következő kettőben.
@@MrFrescho Csak megjegyzem, hogy tényleg nagyon jók ezek a nosztalgia videóid. Persze mindenki egy picit másképp emlékezik, mert mindenki története egy kicsit egyedi, de a lényeg meg ugyanaz.
@@telelaci2 Köszi szépen!
Én hazai viszonyok között még szerencsés voltam.
Az egyedi történetekkel teljesen igazad van. Kaptam olyan visszajelzést, hogy a C64 még 92-93-ban is király gép volt. Persze aki akkor jutott hozzá és A500-ról maximum álmodozni tudott az így élte meg. Én közben a nyugatra szakadt rokonoknál azt láttam, hogy mi több évvel le vagyunk maradva még az A500-zal is és a 386SX is csak tapasz volt a sebre. Ugyanakkor ha a fizetésekhez viszonyítom, akkor így is erőn felül költöttünk számítógépre.
A rideg tény viszont az, hogy a nyugati állapotokat érdemes figyelembe venni, mert ők tartották el ezeket a cégeket. Mi sajnos csak töredék százalék voltunk a teljes forgalmukban. Ezért aztán elég nehéz összehozni egy korrekt összefoglalót.
@@telelaci2 magam is nagy nosztalgiával gondolok vissza a 90-es évekre, bár nekem csak később lett saját gépem (de akkor is csak egy AMD 5x86-os, amikor már javában terjedtek az első Pentiumok, no meg a Win95). egyébként grafikusként nagyon érdekelne a Silicon Graphics gépek ill. cég (SGI) története is, bár ők nem otthoni gépekben utaztak elsősorban.. ilyen gépeken (RISC procikon) ill. Irix oprendszeren futottak a kanadai Softimage cég 3D modellező ill. animációs szoftvere (a cég tulaját és a szoftver atyát (Langlois) kb egy jó éve ölték meg és gyújtották fel a párjával együtt Dominikán vagy hol. :/ ) ezzel a programmal csinálták többek között a Jurassic Park akkor forradalminak számító trükkjeit George Lucas trükkcégénél (ILM) de úgy, hogy eredetileg hagyományos stop-motion módon bábukkal akarták csinálni, ám a cég komputer-részlege megfúrta az eredeti felállást, mert suttyomban csináltak egy addig elképzelhetetlenül realisztikus rövid T-Rex animációt. (ez utóbbit a Disney+ on lévő Light and Magic dokumentum sorozatból tudom, ami a trükkcég történetéről szól (és pl.: a 70-es években a szintén forradalmi Star Wars trükkjeit is egy kompjúter által vezérelt kamera segítségével vették fel a maketteket.) ) - bocsi, elkalandoztam a hardver témától.. de hát azok a régi szép idők.. :)
A diplomamunkámat még Amiga 500-on írtam assembly-ben. A periódusos rendszer elemeinek és azok allotróp módosulatainak rácsszerkezetét lehetett térben megtekinteni. A témaválasztással megvezettem a témavezetőt, mert korábban C64-re, majd Amigára készítettünk demókat, így nem volt nehéz dolgom a bob-ok (mint atomok) térben "forgatásával". :) Ekkor még hitvitáim is voltak PC-sekkel, aztán..., eladtam az Amigát és PC-t vettem. Majd eltelt sok-sok év. Később nosztalgiából beszereztem C64-eket és Amigát is, de már nem volt hobbi-fejlesztésem egyikre sem, viszont napi szinten követem a C64-re és Amigára megjelenő demókat. Nekem a Commodore korszakom (leginkább a C64) volt a legmélyebb/legszenvedélyesebb és ma is ehhez a géphez kötődöm a legjobban.
Köszi az összefoglalót!
Nagyon jó videó volt. Köszönöm! Amit még hozzátennék, hogy az Amiga koporsójába az utolsó szegeket a brutális árazások verték bele. Nekem 92-93 környékén az 500-as után cd32-őm volt. Az még hagyján volt amikor a sima 500-as vagy 1200-es játékokat rakták cd-re de legalább megspékelték egy élőszereplős introval (mint pl az Alien Breed: Tower Assault, vagy a Microcosm) és úgy adták a játékot anno 6-8 ezerért lemezenként(ami akkor nem kis pénz volt), vagy esetleg dobtak legalább alá cd hangsávokban jó kis zenéket (mint pl Bubba 'n' Stix, Disposable Hero, stb.), de konkrétan volt olyan is hogy 5 ezerért (ne kérdezd a címet mert arra már nem emlékszem, csak a paraméterekre) egy az egyben rádobták az A500-as kb 300 kilóbájtos játékot a 650 Megás cd-re és annyi, semmi plusz! De például említhetném a kiegészítőket is, mint a számunkra akkor álomkategória A3000-hez kapható fekvő desktop ház, ami tulajdonképp ugyanaz az üres vadsoboz volt (csak némileg más belső kialakítással) asszem uszkve 40 ezerért, mint az akkori pc-khez ugyanaz 5 ezerért.
Az A2000 és a mellette pihenő PC10 hasonlít nagyon. A C= vezetősége sem tudta szerintem eldönteni, hogy mit is lehetne csinálni a platformmal. Bár erős a gyanúm, hogy nem is akartak a pénz kiszedésén kívül nagyon mást tenni.
Nagyon korrekt anyag lett! Bravó!
93' ban ATARI 520ST vel készitettem digitális oszcilloszkópot. Gépi nyelvben irtam a programot. 50Hz es szinuszt 640 pixel szélesen jelzett ki. A DMA portokon keresztül müködtettem sztereó AD/DA 8 bites átalakitós samplert. Digitális echót irtam asszembleren. Ki nem hagynám semmiért ezt a digitális kökorszakot. Akkor kb 23 éves voltam.
Szép és érdekes project. Én valószínűleg pár évvel később, már PC-vel készítettem hasonlót. Képes volt egységugrásra adott válasz, fázis és frekvenciamenet mérésére is. Sajnos nincs már meg a korabeli kód, csak félig görögül írt jegyzetet találtam az hangkártya programozása könyvben az FFT algoritmusnál :)
@@MrFrescho 6502 es CPU ra az elsö gépi programra emléxem amit kipróbáltam elöször:
LDA #65
STA $40000; a képernyö bal felsö sarkának cime
RTS
Kézzel assembliroztam: 165, 65, 141, 64, 156, 96
Mikor megjelent a nagy A betü, akkor a plafonig ugráltam.
1994 ben. Turbo Pascal v7 ben irtam Windows szerüs OS környezetet, amiben az arra irta alkalmazásokat lehetett futtatni. pixel felbontású grafikus környezet. Hasonlóra faragtam mint az Atari windows szerü TOS desktopja. Volt rolettás menü, akár grafikus item el is. Dinamikus memória alokáció. stb.. és utána 1995 ben megjött a Windows 95 és már nem volt kedvem fejleszteni az OS omat.
Most is vannak jó napjaim. Az AI t fedezem fel. Szintet emel mindne szinten annak, aki képes hatékonyan promtolni.
Szuper és összeszedett video, egy hibát találtam csak, mivel volt AMigám és PC-m is. Az 1200 és 4000-es idejében a 486DLC volt a csucs (ha az idővonalat nézem és mi volt egyszerre elérhető) és Sound Blaster kártyával mono hang volt akkor (jóval későpbb jött az SB16, SB32), Amigákban a hang már az 500-tól sztereó ( 8 bit) volt. A PC-kben a Hercules és Trident kártyák mentek (még nem jöttek a vodoo-k, 3dfx, stb kártyák) és 256 szint általában minden játték 320x200 ban tudta a 640x480 már pár fps-el ment. mig az AGA chipes amigak HAM8 ban is egesz jokat tudott, de 16M szinből válogatott palettát kezeltek és a játékok is 24 fps ben mentek minimum. Az 1200 volt az alig bővíthető verzió (hdd-t rakhattál bele és boardokat memoriaval / vagy PPC processzorkátryát, memoria es PPC procival, math koprocival) mig a 4000-et az Amiga család zászlóshajjának terveztek és a PC letörésére akarták használni, mert bővíthető volt bőven. (Abban az időben csak A4000-et használtak pl. videostudiokban persze kellett genlock kártya is, vagy akár TV studiokban reklámra, stb és SCALA-t használtak)
Sajnos a Commodopre ceg egyszerre akart a konzol piacra belepni, benne maradni a tömeggépgyártásban, a fejlesztésben és compakt gépekben gondolkodtak ott ahol már a modularitás lett volna a lényeg. Ebben a harcban sok pénzt vesztette (sok fronton harcolni mindig gond), bár a CD32 sokkal jobb volt mint az akkori Nintendo es tarsai, de software keves volt hozzá, drága volt a fejlesztés és maga a gép is. A 4000-es későbbi verziói sajnos valóban a CPU, szoftverek miatt és az árháboruban vesztettek. Sajnos. Életem legszebb évei voltak a COmmodore időszakok. (C64, A500, A1200) Imádtam a korszakot , mint ahogy ezt a varázslatos videót. Köszönöm az időutazást és a kellemes emlékek felidézését!
Az itthon elérhető csúcs volt a DLC. mi csak töredék piac voltunk, érdemes a német-angol-holland piacot, újságokat nézegetni. Akkoriban már vols SB Pro ami még 8 bites, de már sztereó kártya. Ezzel voltak a később érkező hangkártyák kompatibilisek. 92-93-ban már megjelentek a különböző ESS, Opti stb. verziók fél áron az eredeti SB-hez képest.
A gépek akkor nem voltak elég erősek, hogy nagy felbontást mozgassanak. 320x200 az kb 64 kB-ot jelentett. Ha ezt CPU-ból kellett átmásolni és kb. 2MB/s körül volt az ISA valós sávszélessége, akkor az 31 fps-t jelentett volna, ha a processzor semmi mást nem csinál. Legalábbis a PC-nél ez gondot jelentett, mert a valóságban mozgatásnál még ennyit sem ért el a VGA RAM sebessége a CPU felöl.
Érdekes időszak volt, az Amigát nagyon sajnálta. A vezetés nagyon eltolta a dolgokat...
@@MrFrescho Nekem sajnos sok pénzem ment bele a folyamatos fejlesztésbe, mert amiket mutattál mind nagyon lassunak találtam már akkor is. Régebben C64 is ASM-ben irtam introkat, demokat, majd Ammigára diskmagot, egyebeket. A váltás után a a PC assembler és felépítés egy kész csőd volt nekem, az alsó, felső memoria kezelés, stb. Amiga után igazi kínpad. Amugy igen, jó lenne ha az ilyen régi arcoknak ujra lenne találkozója mint anno a Csoki (csak olvastam róla, mert vidéken éltem akkoriban és csak 2004 tól jöttem Bp-te) sok dolgot át lehetne beszélni.
Van ilyen élő fórum is vajon? Jah és még 1x nagyon köszönöm az időutazást, meg a szuper videót. :)
(ja a start kocka egy Primot mutat, tervezel magyar gépek bemutatót is? TVC, Primo, stb? (Anno nyertem is TVC gépet számtech versenyen, alapból design hibás volt a beépített joy, mert hamar feladta és a panelon volt. :) )
@@itpros-z Csokiban most is vannak találkozók, ha jól tudom. Tavaly legalábbis voltam egyen. Én pont az a korosztály voltam aki a bleső körbe nem kerülhetett már be, mert túlságosan fiatal volt, de még átesett a ZX81-Speccy-C64-A500-PC kurzuson.
A PC-re fejlesztés nekem a Z80-as múlt miatt annyira nem volt idegen, de a DOS memória kezelése nem volt a legjobban átgondolt dolog ahogy az Intel is tákolgatta a részben 8 bitből örökölt utasításkészletet. De ma már mindenki 5 réteggel feljebbi nyelven fejleszt...
Igen, tervben vannak a magyarok is. Szoktam azokat barkácsolni. Két apró "fogd meg a söröm" projectet is tervezek ismét elővenni:
ua-cam.com/video/LCopyd4x9qo/v-deo.html
ua-cam.com/video/Rj_fAHjp2ow/v-deo.html
23:24 Volt AMIGA 500-asom, de én nem voltam, vagyok "AMIGA hívő".
Ennek ellenére biztosan állítom, a Sound Blaster - OPL2 (*YM3812) , OPL3 (YMF262) - zenéje meg sem közelítette az AMIGA zenei teljesítményét! Ezt csak a ROLAND MT-32, CM-32L, stb. volt képes megtenni, de csak akkor, ha jól írták meg.
* chip volt az AdLib hangkártyákon is.
Hasonlítsd össze a Flashback című játék zenéjét az említett gépeken. Sem a SB sem az MT-32 nem ér az AMIGA közelébe.
A Monkey Island 1-2 zenéje viszont gyönyörű MT-32-n és ennek a nyomába sem ér a nagyon szépen szóló AMIGA változat!!!
Linkek az említett játékokhoz:
Flashback DOS Intro
ua-cam.com/video/oxKlN0hn6XI/v-deo.html
Flashback: The Quest for Identity (1993) DOS game @ Roland MT-32
ua-cam.com/video/59HN9x9vmFQ/v-deo.html
Flashback -Versions Comparison- Amiga, MS-DOS CD, Sega Genesis, Sega CD, Super NES and much more!
ua-cam.com/video/iTQcs54HwF4/v-deo.html
The Secret of Monkey Island - Versions Comparison (HD)
ua-cam.com/video/DoVi1__jNsI/v-deo.html
Műszaki paramétereiben a sima SB csak mono volt, de az elérhető mintavételezés sebességben és AD-ban már karistolta alulról. Az SB Pro technikailag már meg is haladta az Amigát.
Az egy más kérdés, hogy melyik program használta ezt ki. A PC-n ugye CPU-ból kellett mixelni. Sokkal több meló volt ezt lefejleszteni és jól ütemezni, hogy szépen fusson a sok fajta hardveren. De a lehetőség már megvolt. A 386-os procik meg már elég kakaót adtak ehhez. Hogy egy 286-on is meg lehetett csinálni arra itt egy jó példa:
ua-cam.com/video/vRTO6DFvwbw/v-deo.html
A Pinballt írók zseniálisak voltak, mert még PC speakeren és Covoxon is egész tűrhetően szólt a játék.
@@MrFrescho Az SB Pro 2db YM3812 chipet tartalmazott, hogy sztereo legyen.
Az SB Pro2 már 1db YMF262 chip-pet használt.
Technikailag fejlettek voltak, de a Yamaha chip által használt hangkészlet sokkal gyengébb volt, mint az AMIGA-é!
Kivéve, ha nagyon jól írták meg.
Mint ahogy a pinball példád bizonyítja, hisz a PC-s Pinball Dreams és a Pinball Illusions teljesen ugyanolyanok a zenéjüket tekintve, mint az AMIGA-vagy akár a SNES! Bár a SNES bit rate-je egy kicsit kisebb.
@@Zsolt_Peter_Kodner Nem csak FM szintézisre volt képes. Az Amiga 2x2 DA csatornát támogatott, 2-2 csatornát oldalanként. Az SB Pro sima sztereó DA-t kapott. Az Amiga chipset képes volt programozottan lejátszani a RAM-ba töltött sample-ket. A PC-n sima DMA volt, a mixet a CPU-val kellett előre kiszámoltatni. Az elérhető minőség és sok paraméter tekintetében a PC már nem volt hátrányban, csak ki kellett tanulni. Egy 386 már elbírt a mod lejátszáshoz szükséges remixeléssel is, csak meg kellett írni hozzá a programot.
De ez még meg is fordult 1992 őszén amikor megjelent a GUS. Az egyszerűen köröket vert az Amigára DA-ban, csatornaszámban...
Az volt a helyzet, hogy a PC vasban elérte azt a pontot, hogy felé billent a mérleg. Azért nem voltak játékok amik kihasználták volna, mert az Amiga volt az elsődleges platform. A DOS-on programozók nem értek fel a feladathoz, azonban 92-93 táján ez is átfordult. Mondjuk a GUS az félig-meddig mostohagyerek maradt, elég ritkán használták ki az igazi képességeit.
@@MrFrescho Mindenben igazad van!
A GUS "fényévekkel" elhagyta az AMIGA-t és a SB-eket. Hisz 16 bites ez is, és a midi része is sokkal fejlettebb volt!
Nekem csak 1 évig volt AMIGA-m 1993 elejétől 1994 elejéig, mert azonnal 486-ra váltottam. Akármennyire is szerettem az AMIGAT, de láttam, h már akkor - 1993 - halott.
Az 1200 és a 4000-es sem vette már fel a versenyt a PC-kkel, ha csak a MHz-et nézzük.
Sokkal előbb kellett volna lépnie a Commodore-nak a fejlesztésekben! Én már a '92-es AMIGA 500 Plust és a 600-as beharangozásakor sem értettem, hogy miért még mindig ua. azt a CPU-t kapják, mint az akkor már 7 éves A1000-es???!!!
Zárógondolatként, amikor '89-ben C64-ezés közben mutattak egy 386DX33-at MT32-vel én nem hittem a szememnek és a fülemnek. :D
Akkor mondták, hogy ez (a PC) a jövő és a Commodore nem fogja sokáig húzni... és igazuk lett!
Én az xcom miatt váltottam 1200-asról. Amíg egy kör fél óra volt a rengeteg várakozás miatt, addig 386DX-en száguldott.
Megjelent a Doom... Értelmetlen volt az egész további ragaszkodás az Amiga-hoz.
Ment a like. Fasza anyag lett ez is.
Köszi szépen!
Ami talán említést érdemel, hogy a Commodore 64-et is folyamatosan gyártották és egészen 1993-ig ~12.5 milliot adot el belölle. AMiGA fejlesztésébe ezért sem öltek több erőforrást. SUN-hoz hasonloan a HPnak is volt egy kalandja a Commodoreval, a PA-RISC processzorába akarták integrálni az AMiGA chipsetjét, azt is elbénázták. Adatai ez lett volna: CPU chip (Nathaniel) with 32-bit PA-RISC core: RISC integer core based on PA-7150 at 125MHz, DMA interface, audio and CD interfaces, system, display and PCI buses. Afő ok szerintem a lustaság volt a C64 fogyott, ha létezne a Commodore, szerintem még mindig lehetne új c64-et venni :)
Köszi a kiegészítést. Sok más dolog is kimaradt. C65 fejlesztése, Henry Rubin ügyködése, Commodore PC-k... Sajnos nem fért bele minden.
A1200-ba be lehetett tenni 3,5-es merevlemezeket is. Nekem is azt tettek be.
Szerintem kevered az 5,25-össel, 2,5"-es akkor még sztem nem is volt.
Bele lehetett tenni, de nem gyárilag. Átalakító kellett, plusz buherálni, hogy beleférjen. Gyárilag 2.5 - ös volt bele tervezve, ahogy az A600 - ban is. Mivel a 2.5 - ösök voltak akkoriban a laptop/notebook hdd - k, így jóval drágábbak voltak és a legtöbben e miatt inkább buherálták a gépeket.
@@peterkalmar3159 A magyar találékony ember. Nekem is volt A600-as gépben, meg most van egy kivágott oldalú 1200-őm. De ahogy írod a gyári a 2.5"-es volt.
A doom egy 486dx2-esen is döcögött, ha nem volt alatta egy vesa local buszos videókártya.
Ez egy érdekes kérdés. 486SX 33-nál a különbség 10% alatti az ISA Trident és a VLB S3 között. Cx486DX2-nél sincs akkora különbség, még mindig bőven 20% alatti a diffi. Nem gondoltam volna, hogy ennyire kevés, de már nyílik az olló. Az ISA busz-os kártyát egészen 35FPS-ig el tudtam hajtani még gyorsabb CPU-val, de ott már egyértelműen nem skálázódik, kell a VLB.
Most visszanézve egy 486DLC mellé jobban megérte volna 8MB RAM-ot rakni, mint VLB kártyát. Persze Windows alatt borul az egész, mert az S3-mas olyat tud amit a Trident nem.
Azt kevésbé értem, hogy miként játszottam 386SX-en Doom-ot. Ugyanolyan alaplappal és kártyával teljes képernyőn 3,6 FPS-t tud a gép. Negyed képernyőn, bélyeg méretben is csak 12-15 FPS lehet. Ezzel játszottam vidáman? Ugyanez X-Wing alatt közepes részletességnél most látom, hogy 20-25 FPs lehet, akkor meg simának tűnt.
@@MrFrescho Tisztán emlékszem a csalódottságomra (94 vagy 95 karácsonya), amikor a 386DX 40-es gépet 486DX2 66-ra cserélve sem futott az elvárt módon (és itt egy helyesbítés következik) a doom2. Tehát nem a doom-ot, hanem már a doom2-őt toltam (viszont feltételezem ugyanazt a játékmotort használta). Játszható volt ugyan a 16bites ISA trident mellett is, de nem volt meg a 'kés a vajban' érzés. Egy trident 9400VLB volt az a kártya amivel már képes volt a doom2 mosolyt csalni az arcomra. :)
@@plinker439 Nekem egy DX2 100MHz-en járatva volt a végső megoldás. Igaz Peltierrel kellett hűteni. De mire meglett jött a quake és kezdődött előről a küzdés.
Remek videó! Nem az ESCOM találta ki az Amiga 4000T-t, pár ezret a Commodore is gyártott és adott el, a becsődölés előtt. Régen láttam egyetlen egy alkalommal egy eredeti Commodore 4000T-t az eBay-en, Kaliforniában. Egy vagyonért ment el.
Jól esett ez a kis retró feeling! Köszi! 🙂
Egy fontos dolog kimaradt! Basic. A commodorokra készített programokat Basic programozási nyelven írták. Miután a PC is támogatta a Basic-et. (Nyílván voltak eltérések.) Kezdetben segítette a programozók áttérését PC-re.
Volt rá BASIC, de a legtöbbet bizony nem abban írták. Nem emlékszem, hogy a AmigaOS 2-nél említettem-e, de ott C-re írták át az oprendszer nagy résézt. Én még kicsit assembly-ben is irogattam rá, de nem voltam benne igazán jó.
Az Atari ST pár évig még tartotta magát zenei (MIDI) fronton, a Falconra pedig a DSP miatt komolyabb alkalmazások is készültek.
Nekem is volt egy 520 STFM - amit zenére használtam, buherált mono VGA monitorral - de a munkahelye(i)men már 386SX, DX, 486DX-2 majd Pentium PC-k voltak.
És igen, a Doom 386DX-40 gépeken, hálózatban, függőséget tudott okozni :)
Ahogy az Amiga is élt még pár évet, de sajnálatos módon a ludak nagyon megerősödtek.
@@MrFrescho Amigám sajnos nem volt, de a haverom gépén sokat zenéltünk valamilyen trackerrel, amelyhez egy csomó hangminta volt lemezeken.
Volt 1040ST-m, a basic olyan profi volt, hogy simán kezelte az egeret. 500 sorból írtam alap rajz progaramot
93-ban még szerintem simán megérte Amigát venni, főleg ha csak játszott vele az ember. Mutattad az Aladdin-t, egy 386-oson szerintem esélytelen volt hogy simán fusson egy ilyen játék. PC-n, az állóképernyős, meg vektoros játékok futottak jól, meg nyilván a HDD előnyt jelentett.
🤔 szerintem nem volt bukás... 😉
Az első gépem egy leselejtezett 386SX volt 2MB SIP RAMmal és 40MB IDE33 HDD el 1,2MB floppyval monochrome VGA monitorral ❤
Kaptam előtte igaz egy ROBOTRON PC t, de kilopták belőle a HDDt így BIOS és OS nélkül nem tudott elindulni 😢
Akkor tetszeni fog a következő videó. Az én gépem félkarú volt: színes VGA monitorral, de 20MB-os MFM vinyóval rendelkezett...
Ez a fastRAM/chipRAM megfejtés nekem kicsit sántít Mr Frescho....
Nem santit abban semmi, nagyon jol irta. Gyakorlatilag a CPU-nak sorba kellett allni ahhoz hgy elerje a CHIP-RAM-ot. Nagyon eloremutato fejlesztes volt amikor keszult, csak az ido haladt kozben.
Egyszerusitette a video keszitoje az erthetoseg kedveert, nyilvan cizellaltabb volt, sok DMA-val megtamogatva stb, de alapjaiban kb igy mukodott.
Kepzeld el egy mai PC-nel, hogy a GPU-d es a CPU-d egy memoria teruletet hasznal, es amig az egyik molyol rajta, a masik unatkozik. Ugye a DRAM-ok orajel alapjan mukodnek, egy ciklus az egyiknek, egy a masiknak jut - mintha a jelenlegi gepeden lefelezned a RAM sebessegeket. Kiprobalhato, lepj be a BIOS-ba, es ha nem alapsebesseggel megy a RAM-od, pl DDR4 3200-van, vedd vissza annyira amennyire a BIOS engedi. El fog indulni, de koszonet nem lesz benne.
5:58 te jóég 5.000 dollár volt 1989-ben egy 386-os gép..most meg kihajigálják a kuka mellé.
1993 végén meg 1700 DM, tehát picit több, mint 1000 USD, vagy MWST nélkül inkább 800USD. Akkor, amikor itthon 286-os gépeket árultak, míg a németeknél a 386DX40/486SX25 volt az olcsó gép. A német átlagfizu 2100-2200 DM volt, a hazai pedig 27173 Ft (átszámolva 460-470 DM)
Tovább is van mondjam még? 😀
Azért 50k nagy pénz volt akkoriban, egy másik csatornán azért szóltak meg hogy 91 -ben nem vettem volna 10k -ért a lengyel, vagy ki tudja milyen "konzolt", inkább C64 -et (15k körül). Aztán talán 93 -ban már kevés volt a C64, új gépre pénz nem volt, használt 286: Elmentem érte, épp eladta a 640k RAM -ot. Mérgemben vettem egy Amiga 500 -t hasonló árban (20-25k). 1 évig használtam, ekkor szerintem még jobb vétel volt az Amiga. 94 -ben vettem meg az első PC -m, persze használtan 40k -ért: 386 SX25, 1M RAM, 40M HDD és olyan frissétúsű 12" Reuters monitor, hogy csíkot húzott a Pinball Dreams 😀. A monitior annyira nem zavart, mert stratégiai és RPG játékokhoz jó volt. A PC -t ekkor még lehetett alkatrészenként frissíteni, ami ma már nem nagyon igaz, hiába elvileg lehetséges. Szépen lett DX40, a monitorért 4M RAM, nagyobb HDD, stb ... De nem ugyanaz volt mintha kiadtam volna egyben 100k -t, tekintve hogy nem is volt annyim.
Nagyon sok pénz volt. Kb. két havi nettó átlagfizu lehetett. Én egy év alatt tudtam összekalapálni nagyjából 40k-t mindenféle munkákból, nyáron dolgozva. Hogy milyen irányba indultam el az majd a következő videóból kiderül.
@@MrFrescho Azért nem egészen, most ránéztem és 18k volt az átlagkereset, azaz majdnem fél év lett volna új gépet venni. Én jobban is kerestem, meg volt egy feleslegessé vált C64 -em, illetve PC vásárlás előtt már Amigám. Mindig csak 10-15k körül kellett plusszolni, ami azért már nem volt akkora összeg egy hobbira. De így szerencsére kimaradt a CGA/EGA korszak, egyből VGA -val kezdtem. A haverom sokáig kitartott az Amiga mellett, talán 96 -ban cserélte le az akkor már 1200 -esét.
@@komojtalan5938 27173Ft volt a ksh szerint az átlagkereset. Aha, csakhogy az ugye bruttó, szóval ugyanarról beszélünk. Az tuti, hogy drága hobbi volt, de mára kifizetődött.
Persze ment az okosság: Diákként úgy emlékszem járulékot vagy valamit nem kellett fizetni, több maradt. ÁFA is valahogy lekerült az árról, amit meg lehetett kéz alatt, használtan vettük. Minden fillér számított.
Mehdi Alit kasztrálás után egy hárem vezetésére kellett volna kinevezni, nem a Commodore élére.
Ráadásként Gouldot is vigye magával.
@@MrFrescho Akár hárem hölgynek is. :)
500+ és CD32 tulaj voltam. Szörnyű volt látni mekkorákat bénáznak és ahogy az undormány PC-k hogy elhúztak és válnak egyeduralkodókká.
Lehet, hülyeséget mondok, de egy időben mintha "népsport" lett volna Amiga 1200 alaplapot PC házba építeni és felizmozni pl PPC procival.
Egy régi újságban meg szídták az A600-at, de nem igazán az ár, hanem az új chipset miatti inkompatibilitások végett.
A népsporttól és racionális döntéstől is távol volt. Persze én is álmodoztam róla PCI mediatorral, Voodoo 3000-rel megtoldva. De a pénztárcám sajnos nem engedte volna meg.
Jól emlékszel, nekem is volt A1200-am PC házba építve, VSS hangkártyával, PowerPC +68060 procikártyával, IDEFIX Express kártyával, Doky PS2 egér átalakítóval, Scanjuggler-rel. Később lett egy Mediator kártyám is Voodoo 3 grafikus kártyával. Visszagondolva elég bizarr volt a látvány és elég instabil is a gép rengeteg kiegészítővel. Aztán vettem egy Pegasos II-t MorphOS-sel, ami az Amiga ONE igencsak jól sikerült, platformon belüli konkurenciája volt, mintha a történelem megismételte volna önmagát: az Amiga One mindig hihetetlenül le volt maradva a fejlesztésekkel és az ára is igencsak elrugaszkodott volt a magyar pénztárcának.
Azért(nem kritika) meg lehetett volna említeni a mondjuk 1200-as toronyba épíhető változatát. Ehhez lehetett kapni PPC-s turbókarit. Nekem volt 2000-es és 1200 is. Imádtam. A legnagyobb baj a marketing volt szerintem.
Meg az ár. Azt megemlítettem, hogy ahogy elkezdte bővíteni az ember az ár/érték arány ment a levesbe. A sok-sok PC klón ilyen téren jobb ár/értéket tudott a tömegtermeléssel produkálni, mint a szűk Amiga átépítgető piac.
Sok más dologról is lehetne beszélni, ha van rá igény, akkor ha lesz rá időm, akkor lehet szó róla. A500-ból is volt átépítés, lehetne szó a HDD/RM bővítésről, turbo és PC bridgeboardokról stb. Most is azonn küzdök, hogy a következőt visszavágjam, mert a rövid angol verzió is kb 1 óra lett elsőre.
@ ezért is írtam, hogy nem kritika. De ha belemész lehetne beszélni az Amigaone-ról Amiga os 4.1 stb. Ez csak ötlet. Szivesen néznék ilyent mert az Amiga a mai napig a szívügyem.
@@pmikeske Nem vettem negatív kritikának, csak gondoltam leírom, hogy mi az oka. Bacsissal egy TVC-ről is el tudunk beszélget több, mint egy órát. Amit felsoroltál az bőven elég fél évre :)
Munkára a moduláris PC lenyomta az Amigát. Játékra meg Sony Playstation nyomta le. Az Amiga semmiben sem volt első ezért meg kellett halnia.
Attól is függ, hogy melyik évben nézzük. Az Amiga, amit később A1000-ként hívtunk, elég sok dologban volt az első 1985-ben. Aztán évekig nem fejlesztették érdemben és lépésenként a PC beérte, majd le is hagyta apránként minden téren a 90-es évekre.
@@MrFrescho Ja, eleinte minden jó volt, legalábbis tartották a frontot, de én a folyamatot mondom. A specializáció meggyilkolta a Commodore és Atari egyébként fantasztikus computereit. Mert végül minden oldalon lehetett jobbat venni. A PC karrierjét segítette ráadásul még a Microsoft DOS, később Windows is. És aztán ott voltak a kínai klónok, azzal "PC-compatible" árak is elérhetőek lettek mindenkinek, nem kellett drága IBM-et venni többé. De azért nem szabad elfelejteni az C64-eket meg Amigákat, zseniális dolgok voltak a háziszámítógépek őskorában. Legalábbis én mindig nagy szeretettel gondolok vissz rájuk.
@@telelaci2 Teljesen egyetértek, a fejlesztés elmaradása és egyáltalán a management töketlenkedése miatt elveszett a tudásbeli és ár előnyük is. Kár értük.
@@telelaci2 Az érdekes a specializáció amit említesz.
Semmivel sem voltak specializáltabbak a PC-nél vagy az almáknál. A két cég, de főként a C= vezetése képtelen volt igazán kitörni a "gyereknek játék gép" kategóriából. Eközben az Amigát és az Atarit is sokan használták komoly munkára, például CAD, DTP vagy animációs célokra.
@@MrFrescho Na jó de én éppen fordítva mondom. A PC volt speciális, mert úgy rakrad össze ahogy akartad. Memória, videó kártya, audio kártya, háttértár, mind moduláris. A programozási nyelvek Turbo C 2.0, Turbo Pascal, Borland C++ 3.0, később aztán a Visual C++, mind sokkal jobb fejlesztő rendszer volt, mint az Amigán akármi. Norton Guide, Norton Commander... sok frankó utility. Szóval a PC speciálisan munkára, programozásra jobb volt. A playstation is speciálisan játékra sokkal jobb lett, igaz, hogy az már a 90-es években jelent meg, késői Amiga években. Az Apple/Macintosh speciálisan egy grafikus tervező gép volt, meg CAD-re is jó volt.
Az Amiga és Atari ST ezekhez képest allround számítógépek voltak, játék felé erősen eltolódva, de tulajdonképp mindenben rosszabbak voltak, mint az előbb említett "speciális" társaik.
En c64-amiga500 utan rogton 486 dx4 100 at kaptam :)
Az nagyon szép előrelépés. Nagyjából ez melyik évben volt?
@MrFrescho talán 95. 13 lehettem talán.
@@ProjectNullTheGame Erre mondtuk azt, hogy mázlista. Nekem tákolt-mákolt gépem volt úgy 98 végéig. 95-ben kb. egy csurig húzott DX2 100Mhz-en Peltierrel hűtve.
@@MrFrescho oszttarsam meg gazdag volt, és 586 osa volt úgy emlékszem. Direkt jobbat vett, mint ami nekem volt. Destruction Derby kicsit jobban ment rajta.
ua-cam.com/video/Xn3UraChY0c/v-deo.html egy kis érdekeség VFX és Amiga kapcsolatárol