Ismét egy jól elkészített és előadott videó!!! Nekem hiányoztak a végén az "Anyegin" összehasonlítások pl. egy Lifepo4-hoz képest. Mondjuk ilyen, hogy 5kW ez vagy az mennyibe fáj és mekkora méretbeli/súlybeli különbségek lennének! Ez a lényegen nem változtat! 👏👏👏 ...és köszönöm!
@@ordasigabor Ha jó a cím, és van nyílt láng, az 20e megtekintés 24 óra alatt. Én is csinálok majd, ha tényleg lesz csatornám. A különbség csak az, hogy én nem értek hozzá, és nem az volt a cél. Dehát én mindig megtépem a technikát, míg az elhalálozik. 😅😂 😊😮😢😢
@laszloblue3611 De ugye megértetted?? Akkor meg mit kell szőrszálhasogatni? Mindenki megértette! Egyetlen előnye a hozzábökésednek, hogy nyomjuk a Gábornak a videóját !! Hajrá Gábor!
@ajandizoltan9993 Például. De nagyon fontos az alap kifejezésekkel tisztába lenni, pontosítani, hiszen kesz aki idén kezd sziget üzemet építeni, és nagyon könnyen meg van a baj, ha csak 1 valamit is elnéz, pontatlanul tud. Én is csináltam 1-2 "gömvillámot" ami látványos, de megtettem volna nélküle. :)
Szia Sok kézi műszer ilyen: www.conrad.hu/hu/p/ac-dc-lakatfogo-truerms-cat-ii-600-v-cat-iii-300-v-2000-digit-voltcraft-vc-330-oeu-1499825.html Illetve ezt láttad a videóban: www.aliexpress.com keresőjébe ezt írd be: DC 9V-100V Battery Capacity Coulomb Meter Monitor Capacity Display Hall Sensor Coulomb Tester Voltmeter Ammeter neked is BUÉK
Szia Gábor! Úgy hittem a videó elején,hogy megépíted a só akkumulátort. Mint korábban a homok akkumulátort. De így is jó lett ez a videó is, gratulálok.
ja, mert egy dolog bebizoniytani hogy a technologia mukodik, masik reprodukalni tomeggyartasban ugy hogy profitot is hozzon es harmadik lyukat csinalni a mediakban hogy hosszutavon is letiporja a konkurenciat, maskeppen az olcsobb es szarabb technologia nyer /betamax vs vhs, minidisc vs kazetta vs cd vs dvd vs BR, mechanikus hdd vs flash nandon epult ssd, mp3 lejatszo es kamera bele van epitve a mobil telefonba stb/
Üdv. Ez nagyon szuper lett, lehet az első magyar aki NA+ akut tesztelt vagy bármit is csinált vele Várom a továbbiakat róla, akár nagy pakkban is jó lenne egyszer 👍
Köszi a video-t nagyon jó lett... Én napelemes rendszerhez keresek aksit. Jelenleg erre a vasfoszfát aksik jobbak. Ciklus élettartamuk kb. 4 szerese a Na-ionhoz képest, áruk alacsonyabb, alacsony hőm.-i töltés ez esetben nem releváns, ill. némileg nagyobb a kapacitásuk is....de idővel ha árban jobbak lesznek a vasfoszfát aksinál, akkor valószínűleg terjedni fog ezirányú felhasználasuk is.
Nem véletlenül kezdtek a litiumra gyúrni anno, segitett nekik a periódusos rendszer. A nátrium atomok 3x nehezebbek a litiumnál, ezért nem lesznek alternativái a kisebb elektromos mobil eszközökben (dróntól a személygépkocsiig mondjuk). Kétségtelen tény, hogy sok van belőle, kiváló alternativa lehet a statikus energiatálolásban. Köszönjük a videót és a kommentek megválaszolását, várjuk a hasonló tartalmakat! 👍👍👍
Köszönjük az izgalmas új híreket! Azért az a lithium feszültség tartás szinte végig, igen nagy előny. Az mind tervezés mind felhasználás szempontjából nagyon kényelmes tud lenni.
Igen, a műszer egy pillanatra 109-t jelzett, vszínű a vezeték magja megolvadt… a szigetelés meg ettől füstölt és valóban, az akksi biztosan “nem szerette” ezt a tesztet, de jó volt! 😊
@@petertoth0916 kivéve ha Kínából rendeled a kábelt. A 18-as AWG meg max a kocsmában pár sör után megy el 0,75mm2-esnek, de a valóságban 0,823mm2-es és 10%-ot azért nem csalunk el még a youtube-on se...
fejlesztés jelenlegi állása: A kén/nátrium akkumulátorok fejlesztése a következő években intenzív kutatás tárgyát képezi.... elvileg. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy javítsák az akkumulátorok teljesítményét, különösen az élettartamot és a hatékonyságot. A fő kihívás jelenleg a szulfid anyagok stabilitásának és a tölthetőségüknek a javítása, mivel a kén elektrokémiai viselkedése miatt az akkumulátorok élettartama korlátozott lehet.
Szia igen van már tömbösített formában. Van 12.4Voltos kivitelben: www.alibaba.com/product-detail/Na-Sodium-Ion-12-4V-60Ah_1601259103585.html?spm=a2700.galleryofferlist.p_offer.d_title.7cff13a0IQJuZT&s=p és a 48Voltos változat is létezik: www.alibaba.com/product-detail/Na-Sodium-Ion-12-4V-60Ah_1601259103585.html?spm=a2700.galleryofferlist.p_offer.d_title.7cff13a0IQJuZT&s=p
Szia Gábor! Lehetségesnek látod egy 48V-os elektromos kerékpár zselés akkumulátorait só akkumulátorra cserélni? Létezik olyan BMS amelyik több cellát is tud kezelni? Köszönöm a választ!
Szia Az akkut BMS-el együtt lehetne só akkura cserélni. De jó nagy lenne a mostanihoz képest. Olyan BMS van, amit forrasztással be lehet állítani (ellenállások cseréje), hogy milyen típusú az akku. De inkább célszerű olyat venni, ami eleve tudja "sodium battery" -t.
Sodium nem más mint a nátrium, pontosan azonos a kettől. A fém nátrium (Na): A periódusos rendszer 11. eleme, egy könnyű, ezüstös, rendkívül reaktív fém. A nátrium a lúgosfémek csoportjába tartozik, és vízzel hevesen reagál, hidrogéngázt és lúgot képez. Mivel erősen reakcióképes, tiszta formában olajban tárolják, hogy elkerüljék az oxidációt vagy az öngyulladást. Ipari felhasználásban például hűtőfolyadékként, vegyi reakciókban, illetve világítótestekben alkalmazzák.
Nem értem, hogy lakatfogóval, hogyan lehet egyenáramot mérni. Ugye van vasmag, tekercs. De ahhoz, hogy indukció legyen, tudomásom szerint váltakozó áram szükséges. Hogy működik ez?
A Hall-szenzoros egyenáram mérés különbsége a váltakozóáram mérésétől Mérési elv: Egyenáram (DC): A Hall-szenzor a vezetékben folyó állandó mágneses mezőt érzékeli, amely az egyenáram hatására keletkezik. Az érzékelő közvetlenül méri a mágneses tér nagyságát és irányát, ebből számítja ki az áramerősséget. Váltakozóáram (AC): A váltakozóáram változó mágneses teret hoz létre, amit a lakatfogó indukciós érzékelője mér. A mérés nem igényli a Hall-szenzort, mert az indukció elve alapján működik. Az egyenáram mérés általában érzékenyebb a külső mágneses zavarokra, mert a Hall-szenzor érzékeli ezeket. A váltakozóáram mérés kevésbé érzékeny ilyen zavarokra, mivel a frekvenciafüggő mágneses tér hatását méri. AC-re: conrad.hu oldalon a típus AC lakatfogó és multiméter CAT III 600 V, 4000 digit, Voltcraft VC-522 AC-re és DC-re: conrad.hu oldalon a típus AC/DC lakatfogó TrueRMS, CAT II 600 V, CAT III 300 V 2000 digit, Voltcraft VC-330 OEU
Nem tudom jó helyen kpogtatok e ? Már több helyen olvastam az Edvin Gay féle kondenzátor kisülős motorról , aztán érdekelne a dolog valóságtartalma ? Egy kicsit bonyolult , de vajon megérné e ? Szerintem nagyon sokan vagyunk kíváncsiak egy őszinte videóra .
Szervusz Gábor, köszönjük a bemutatót. Én még nem hallottam erről a fajtáról. Nem tudom mi a szándékod az 5. darabbal, felszúrod, vagy megütöd, de engem érdekelne hogyan lehet majd újra hasznosítani. 2000 ciklus az nem olyan sok (5 és fél év, ha minden nap feltöltöm, és lemerítem).
Szia A téglatest alakú akkukból van 5000 ciklussal is. www.alibaba.com/product-detail/5000-Cycles-Sodium-Ion-Natrium-Ionen_1601240121307.html KIzárt, hogy van olyan háztartás, ami minden nap fel tudja tölteni az akkut, annyit nem süt a nap. Nekem már évek óta van napelemes rendszerem és egy év alatt kb. 190 teljes ciklus megy bele az akkuba. Több a napos nap, de sokszor (mint pl ma) nincs elég napsütés a teljes töltéshez. Így az 5.5 év 2000 ciklus esetén 10 év. Ez azt jelenti, hogy ha valaki pl. valaki a napközben 30%-ra töltött akkut lemeríti este, az nem egy ciklus. Majd készítek arról videót is, miként reagál az akku túltöltésre és mechanikai sérülésre.
Szia. Remek videó! Rakják már kocsiba is. Fele NaIon fele Lifepo4. Szöget ne üss át rajta, mert detonálva ég! Valószínű combos rövidzárlatra is atomjaira szakad.
Szia Gábor! Igazán remek videó lett, tényleg mindent leteszteltél ami tesztelhető! Egy témát még kibonthattál volna: Mire lehet jó otthon / hobbi célokra, ha az ember vesz 4-5-6 ilyen cellát? Te pl. fogod kimondottan valamire használni? Más: Szilícium Szén akksi bemutató mikor lesz? :D Az is biztonságosnak és fenntarthatónak hangzik, ráadásul energia sűrűségben is veri a Li-ion akksikat, ami elég nagy szó!
Szia a terv az, hogy a kocsi csillag garázsban alszik és télen szinte mindig vakarni kell a jeget a szélvédőről. Pár ilyen cellát ha beteszek egy kis fűtőtesttel, akkor nem a kocsi akkuját szívom le és ennyi elég lehet a szélvédő leolvasztásához.
Wikipédia: "A kémiában sóknak nevezik azokat az anyagokat, melyek pozitív töltésű kationokból és negatív anionokból állnak, azaz kifelé semleges töltésű ionos vegyületek. Ezek az ionok lehetnek szervetlenek (Cl−) vagy szervesek (CH3COO−), egyatomosak (F−) vagy többatomos ionok (SO2−4)."
Nem emlekszem van 18650 es cellakrol vidaod? Az erdekel hany % toltosseg mekkora feszultsegen es mekkora feszulseggel tolthetoek. Mintha kiserleteztel vollna vele ugy remlik.
Azért a 2000 ciklus elég kevésnek tűnik. Az például napelemes rendszer napi töltés kisütése esetén azt jelenti, hogy öt és fél év alatt 80% alá csökkenne a kapacitása.
Az miért rossz? Egyébként nem, mert egy jól tervezett akku 2-3 napig bírja teljes feltöltéssel (ez csak tervezés és pénztárca függvénye). De ha nem, és egy évben megél kb. 200 ciklust (ez a reális), akkor az már eleve 10 év után is még mindig 80%-os, de húsz év múlva is még 64%! Ezért 5 év alatt visszahozza az árát, majd újabb 15 év alatt ezt megteszi még legalább kétszer (nem hármat írtam a kapacitáscsökkenés miatt)! Ez egészen kiváló, mert 20 évre megéri beruházni (pl. ilyen akkuba is).
@EndreBarathArt a 2000 ciklus után nem lesz vége, csak olyan szintre csökken a max kapacitása, amit már jelentősnek vélnek (ez rendszerint ha 80%-ot eléri a max kapacitásnak, tudod tovább használni, de pl telefon esetében ha napi 2x kell töltened az már nem mondható nagyon használhatónak)
En nem nagyon talaltam se a banggoodon, se az ebayen. De ha ilyen jol terhelheto,akkor talan meg autokba inditoakkunak, vagy elektromos autokba is jo. A toltottseggel nagyjabol linearisan eso feszultsegszint is jol menedzselhetove teszi a toltesi folyamatot, step down konverterrel pedig konnyen lehet belole 12-13V-ot csinalni, amivel jol lehet tolteni kisebb dronokat, vagy amatorradiozasnal, kitelepuleskor is jo. Az ara azert eleg huzosnak tunik, az eloallitas koltsegeihez mert jo tulajdonsagokon a gyartok eleg nagy penzeket fognak akasztani ezen.
A Na akkumulátorokkal évek óta próbálkozom. A felépítése ugyanolyan, mint a lítiumosaké, de 30-50%-kal kisebb az energiasűrűsége, viszont háromszor annyia kerül. Magyarul kamu. A lítium egyáltalán nem ritka, sőt, az egyik leggyakoribb elem a Földön, az is megdőlt, hogy csak Kínában meg Dél Amerikában van. Találtak hatalmas mennyiséget Franciaországban, Boszniában és Skandináviában is, és még csak most kezdték keresni. Eddig azért nem volt, mert nem kereste senki. A lítium nem mérgező, különben már rég kihaltunk volna, a többi nyomelem (Cu, Co, stb) viszont igen, de azok vannak a Na akkuban is. Szóval, lítium nélkül nincs energiatárolás. A kínaiaktól meg lehet venni az egész gyárat, olcsóért, de minek. A nyersanyagokat is meg lehet venni ugyanott, de szar lesz az akku, az az 1000 ciklus az inkább 300. A lítiumos 6000-hez képest, ami szintén kevés. Az akkumulátorok terén (ahogy mindenben,) a részletekben van a lényeg, azaz ha sok tízezer ember kutatja, akkor esetleg lesz belőle valami, és ehhez sok cég és pénz kell. A Na akkukat pár cég gyártja, ezek: Natron Energy, Altris, Faradion. Mind kamu cégek, akinek egyáltalán van valamije, az UPS-be való kis kapacitású kondenzátor, nem akku. Mindegyikkel próbálkoztam és próbálkozom, de semmi jót nem ígérnek. Persze azt mondják, hogy 50 ezer a ciklusszám, de ez egy kondenzátortól nagyon kevés... Japánban van egy NGK nevű cég, akinek van ipari Na tárolója, de háromszor annyiba kerül, mint a lítiumos, soha sem térül meg, már az ára miatt sem, hogy a ciklusszám mennyi, azt még nem tudni. Csodák nincsenek, mint tudjuk, sajnos az ilyen hírekről mindig kiderül, hogy nincs... Az Altris évekkel ezelőtt bejelentette, hogy épít egy mintarendszert a CATL-lel, azóta sem hallani róla, de ha valaki mégis csodára vágyik, akkor keressen meg, tudok jobbat, mint a Na akku, ez pedig a polimer akkumulátor. Ez még környezetbarátabb, még olcsóbb és pont annyira nem létezik, mint a Na.A hosszabb élettartam, és a többi halandzs nem igaz, az energiasűrűség soha sem fogja megközelíteni a lítiumot, egyszerűen rá kell nézni a Periódusos rendszerre, és egyértelmű. Bármelyik alkáli fémből lehetne akkut csinálni, de minál nagyobb az atom, annál rosszabb lesz az akku. A Na is ezért lesz mindig rosszabb, mint a Li. A Na ion cellát a Li ionnal kéne hasonlítgatni, nem a LiFePo-val. Mert az másra való, a Li iont az autókba rakják a LiFePO pedig a hálózati tároló. A Li ion akku energiasűrűsége 250-270Wh/kg, ehhez képest a Na akku a fasorban sincs... Szóval ez egy tudományoskodó vakítás... csak nem értem, mire jó az ilyesmi. Ezek az alternatív elektrokémiák többnyire tudománytalanok, és inkább arra valók, hogy a hülyébb befektetők pénzét lenyúlják. Erre való a hisztéria is, amit a lítium körül csapnak. Energiát tárolni egy krumplival is lehet, kérdés, hogy meddig megy vele az autó... havonta jön egy új zseniális ötlet, aztán megy is a kukába. A lítium marad...
kobalt nikkel a mostani akkukban sok van... LiFeFO4 részaránya jelenleg elhanyagolható..., a többi akku technológia kifejezetten ritka és drága alapanyagokra épít
@@ordasigabor szinte az összes újabb autó, ami nem gyorsulási versenyre épült az lifepo-t használ a teslától a byd-ig. Hogy érted, hogy elhanyagolható a részaránya? Az LCO után a második legnagyobb termelés az lifepo-ból van.
A legtöbb autó lítium akkut használ (Nickel Manganese Cobalt -NMC-, Lithium Iron Phosphate -LFP-. Valamint metál hibridet pl sok toyota. LiFePO4 dög nehéz ahhoz képest, hogy a lítium akkumulátor mit tud. Sok napelem gyártó ad olyan akkut a mai napig, ami NMC. Sok paraméter tekintetében az NMC sokkal jobb, mint az LiFePO4. Autóknál csak mostanában jött be az LiFePO4 a budget vagy közepes hatótávú kategóriába. Utóbbi pl. Model Y Standard Range (SR) vagy Model 3 Standard Range (SR vagy RWD) Amíg alacsony az energia sűrűség, ezzel nem hoznak ki 85-100kWh akku csomagokat.... mert dög nehéz lenne a kocsi. (mondjuk már így is az)
@@ordasigabor lifepo=lithium iron phosphate ez ugyanaz a kettőt a jelenlegi tudásom szerint, csak van ahol 3 betűre rövidítik, ott LFP-t írnak. NMC a sportosabb/régebbi modellekben van, az LFP (LiFePO4) meg egy az átlag modellekben(mondjuk 350 lóerőig), ahol számít az árelőny. Egyszerűen olcsóbb, emiatt is használják többen. Érdemes rákeresni mondjuk erre: IEA trends-in-electric-vehicle-batteries Van szép grafikon, hogy hogy növekszik az LFP aránya, ami már 40% körül volt 2023-ban is. Valójában az LFP nem sokkal nehezebb, jó példa erre a tesla autója, ahol könnyebb az M3 villany, mint egy átlagos M3 BMW benzines
Àr-teljesitmény összehasonlító táblázat hasznos lett volna számomra a videó,végère. Persze ki tudom számolni, csak megspórolhatod a feliratkozónak ezt a műveletet. Még annyit megjegyzésként, hogy én is a napokban szembesültem vele, hogy a divatos webáruház helyett, közvetken a gyártó honlapjaról rendelve 20-40 százalékkal olcsóbban hozzá lehet jutni aksikhoz. Konkrét példa 230 ezer helyett 160 ezer Ft volt egy 2.5 kWh lifeoo4 ugyanabban az idòben. Meg nem rendeltem, mert mar van 3, de ingyenes szállítast írt mindkettő. Most 4 lenne ugyanabból a pénzből.
A kollégám is látta, hogy olcsóbb a gyártónál, majd várt rá 2 hónapot és nem kapott semmit. Átverték. Ez lett a legdrágább akkumulátor. Sokan csinálják ezt, nem csak akkuval.... sajnos.
18650. Mannyi a valós wh? Létezik 9800Ah is, de a valóságban tud bármelyik 3500, vagy 1500, vagy 2800 1500-nál többet? Tehát ~5-6wh lehet, becslesem szerint egy 18650-es. Tehát az energia sűrűségben nagy eltérés nincsen, háztartási viszonylatában. (5-15kWh) Használt savasokból ez 2m2-5m2 mivel nem lehet polcokra sem tenni 5-6-osával. Szoval, ha olcsó lesz, jó technológia lesz a "vizes konyhasó" akku. 😅
@@laszloblue3611 aliexpressrol én vettem litokolla akukat 10 darabot na abbol 2 tön nem volt feszültség 😅 vettem töltőt is hozzájuk ami mérte az áramot meg mindent. Teljes lemeritett akukba nagyábol 2,9-3,1 ah ment bele (persze lehet nem meritettem egyformán le de nagyábol tudták a 3ah-t meg kő kemény 20 amperrel is meritettem egyiket igazz jó meleg volt de kibirta 😅
3.1V a névleges feszültség. Ahogy látod, már nagyon régóta az akku Ah értékét adják meg. Lásd AA vagy AAA akkukat, vagy gépkocsikat. Kb. 4 éve kezdődött el, hogy a Wh kerül előtérbe. Lásd elektromos autók. Gondolom ez egy átmeneti időszak, amiben most vagyunk és 10 év múlva már mindenki Wh-t ír majd rá a termékre.
Én csak azt látom hogy a kereskedel hosszú távon drágán kereskedhet az alapanyaggal mivel kell a cégeknek szóval nem lesz olcsóbb mint bármi más aksi talán még drágábban viszont többet adhatnak el hosszabb ideig 😂
Persze, hogy nem éri meg. Most csak az érdeklődők veszik. Ha a befektetők fantáziát látnak benne, akkor majd olcsóbb lesz. Hasonló az eset, mint a villanyautónál. Olcsóbnak kellene lennie egy belsőégésűnél, mégsem így van. A gyártási darabszám nagyon befolyásolja az árat.
Ismét egy jól elkészített és előadott videó!!! Nekem hiányoztak a végén az "Anyegin" összehasonlítások pl. egy Lifepo4-hoz képest. Mondjuk ilyen, hogy 5kW ez vagy az mennyibe fáj és mekkora méretbeli/súlybeli különbségek lennének! Ez a lényegen nem változtat! 👏👏👏 ...és köszönöm!
@@ajandizoltan9993 lesz LiFePO4 vs nátriumion tartalom is, az is kiderül majd melyik hogy gyullad ki ;)
@@ordasigabor Ha jó a cím, és van nyílt láng, az 20e megtekintés 24 óra alatt.
Én is csinálok majd, ha tényleg lesz csatornám.
A különbség csak az, hogy én nem értek hozzá, és nem az volt a cél.
Dehát én mindig megtépem a technikát, míg az elhalálozik. 😅😂 😊😮😢😢
(5kWh amire te gondolsz.
Az 5kW egy aktuális potenciál különbség mértéke.
Ami lehet statikus, és csúcs teljesítmény)
@laszloblue3611 De ugye megértetted?? Akkor meg mit kell szőrszálhasogatni? Mindenki megértette! Egyetlen előnye a hozzábökésednek, hogy nyomjuk a Gábornak a videóját !! Hajrá Gábor!
@ajandizoltan9993 Például. De nagyon fontos az alap kifejezésekkel tisztába lenni, pontosítani, hiszen kesz aki idén kezd sziget üzemet építeni, és nagyon könnyen meg van a baj, ha csak 1 valamit is elnéz, pontatlanul tud. Én is csináltam 1-2 "gömvillámot" ami látványos, de megtettem volna nélküle. :)
Szia Gábor!
Boldog új évet!
Engem azok az árammérők érdekelnek, amelyeket használtál!
Amelynek az érzékelőjét a vezetékre kell helyezni.
Szia
Sok kézi műszer ilyen:
www.conrad.hu/hu/p/ac-dc-lakatfogo-truerms-cat-ii-600-v-cat-iii-300-v-2000-digit-voltcraft-vc-330-oeu-1499825.html
Illetve ezt láttad a videóban:
www.aliexpress.com keresőjébe ezt írd be:
DC 9V-100V Battery Capacity Coulomb Meter Monitor Capacity Display Hall Sensor Coulomb Tester Voltmeter Ammeter
neked is BUÉK
Szia Gábor! Úgy hittem a videó elején,hogy megépíted a só akkumulátort. Mint korábban a homok akkumulátort. De így is jó lett ez a videó is, gratulálok.
Szia
Házilag nem lehet megépíteni, mert az anód nagyon speciális.
Nagyon jó videó köszönöm! Csak a tárgy mosolyogtat meg, félévente beesik egy világmegváltó technológia😊
ja, mert egy dolog bebizoniytani hogy a technologia mukodik, masik reprodukalni tomeggyartasban ugy hogy profitot is hozzon es harmadik lyukat csinalni a mediakban hogy hosszutavon is letiporja a konkurenciat, maskeppen az olcsobb es szarabb technologia nyer /betamax vs vhs, minidisc vs kazetta vs cd vs dvd vs BR, mechanikus hdd vs flash nandon epult ssd, mp3 lejatszo es kamera bele van epitve a mobil telefonba stb/
Üdv.
Ez nagyon szuper lett, lehet az első magyar aki NA+ akut tesztelt vagy bármit is csinált vele
Várom a továbbiakat róla, akár nagy pakkban is jó lenne egyszer 👍
Igen, én is erre az első magyar sóaksi tesztre vártam, a napelem, inverter már elő van készítve...
Köszi a video-t nagyon jó lett... Én napelemes rendszerhez keresek aksit. Jelenleg erre a vasfoszfát aksik jobbak. Ciklus élettartamuk kb. 4 szerese a Na-ionhoz képest, áruk alacsonyabb, alacsony hőm.-i töltés ez esetben nem releváns, ill. némileg nagyobb a kapacitásuk is....de idővel ha árban jobbak lesznek a vasfoszfát aksinál, akkor valószínűleg terjedni fog ezirányú felhasználasuk is.
Boldog Új évet kívánok Nagyon izgalmas volt a videót köszönöm szépen 👍👍👍
BUÉK
Kösz, hogy megnézted!
Köszönöm a rengeteg hasznos információ az új technológiáról!
Nem véletlenül kezdtek a litiumra gyúrni anno, segitett nekik a periódusos rendszer. A nátrium atomok 3x nehezebbek a litiumnál, ezért nem lesznek alternativái a kisebb elektromos mobil eszközökben (dróntól a személygépkocsiig mondjuk). Kétségtelen tény, hogy sok van belőle, kiváló alternativa lehet a statikus energiatálolásban. Köszönjük a videót és a kommentek megválaszolását, várjuk a hasonló tartalmakat! 👍👍👍
Köszönjük az izgalmas új híreket!
Azért az a lithium feszültség tartás szinte végig, igen nagy előny. Az mind tervezés mind felhasználás szempontjából nagyon kényelmes tud lenni.
Ez így van, kihívás ezekhez DC-DC konvertert tervezni
Köszi!
20:27 szerintem 100 Amper eltüzelte volna a vékony vezetéket, a másodperc tört része alatt. Mérési hibának tudom be. Érdekes videó, köszönjük!
18AWG vezeték volt....
Igen, a műszer egy pillanatra 109-t jelzett, vszínű a vezeték magja megolvadt… a szigetelés meg ettől füstölt és valóban, az akksi biztosan “nem szerette” ezt a tesztet, de jó volt! 😊
@@ordasigabor 0,75mm2 Grat. Itt mifelénk nem AWG a sztenderd.
@@petertoth0916 kivéve ha Kínából rendeled a kábelt. A 18-as AWG meg max a kocsmában pár sör után megy el 0,75mm2-esnek, de a valóságban 0,823mm2-es és 10%-ot azért nem csalunk el még a youtube-on se...
Szia Gábor, ezeknek a só akkumulátoroknak, mennyi ára %-osan, a Lítium ion akkumulátorokhoz képest, ugyanakkora kapacitás esetén?
szia
egy 12V 100Ah só akku 200eFt Ugyanez LiFePO4-ből 90eFt
Szóval jelenleg 2x drágább a só akku
Szuper Video , koszonet erte
Csak egy kérdés, ez nem a régóta ismert kén/nátrium technológia felébresztése?
fejlesztés jelenlegi állása:
A kén/nátrium akkumulátorok fejlesztése a következő években intenzív kutatás tárgyát képezi.... elvileg. A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy javítsák az akkumulátorok teljesítményét, különösen az élettartamot és a hatékonyságot. A fő kihívás jelenleg a szulfid anyagok stabilitásának és a tölthetőségüknek a javítása, mivel a kén elektrokémiai viselkedése miatt az akkumulátorok élettartama korlátozott lehet.
Szia Gábor! Szerinted ezekből a cellákból is 12 24 es 48 V-os rendszereket fognak építeni? Esetleg árulják már ezeket tömbösített formában is? Köszi
Szia
igen van már tömbösített formában. Van 12.4Voltos kivitelben:
www.alibaba.com/product-detail/Na-Sodium-Ion-12-4V-60Ah_1601259103585.html?spm=a2700.galleryofferlist.p_offer.d_title.7cff13a0IQJuZT&s=p
és a 48Voltos változat is létezik:
www.alibaba.com/product-detail/Na-Sodium-Ion-12-4V-60Ah_1601259103585.html?spm=a2700.galleryofferlist.p_offer.d_title.7cff13a0IQJuZT&s=p
Szia Gábor! Lehetségesnek látod egy 48V-os elektromos kerékpár zselés akkumulátorait só akkumulátorra cserélni? Létezik olyan BMS amelyik több cellát is tud kezelni? Köszönöm a választ!
Szia
Az akkut BMS-el együtt lehetne só akkura cserélni. De jó nagy lenne a mostanihoz képest.
Olyan BMS van, amit forrasztással be lehet állítani (ellenállások cseréje), hogy milyen típusú az akku. De inkább célszerű olyat venni, ami eleve tudja "sodium battery" -t.
Jól érthető, logikus, tetszett.
Hello köszi a videot, ment a like, lehetne esetleg házilag összerakni ilyesféle akkut véleményed szerint ?
@@laszloszabo2366 jót házilag - nem hiszem
Ezeket az akkukat Sodium ion battery-nek hívják. De van egy fém is Sodium ami elég reaktív. watch?v=StysjXb9isQ
Van bármi köze a kettőnek?
Sodium nem más mint a nátrium, pontosan azonos a kettől.
A fém nátrium (Na):
A periódusos rendszer 11. eleme, egy könnyű, ezüstös, rendkívül reaktív fém.
A nátrium a lúgosfémek csoportjába tartozik, és vízzel hevesen reagál, hidrogéngázt és lúgot képez.
Mivel erősen reakcióképes, tiszta formában olajban tárolják, hogy elkerüljék az oxidációt vagy az öngyulladást.
Ipari felhasználásban például hűtőfolyadékként, vegyi reakciókban, illetve világítótestekben alkalmazzák.
Nem értem, hogy lakatfogóval, hogyan lehet egyenáramot mérni. Ugye van vasmag, tekercs. De ahhoz, hogy indukció legyen, tudomásom szerint váltakozó áram szükséges. Hogy működik ez?
A Hall-szenzoros egyenáram mérés különbsége a váltakozóáram mérésétől
Mérési elv:
Egyenáram (DC): A Hall-szenzor a vezetékben folyó állandó mágneses mezőt érzékeli, amely az egyenáram hatására keletkezik. Az érzékelő közvetlenül méri a mágneses tér nagyságát és irányát, ebből számítja ki az áramerősséget.
Váltakozóáram (AC): A váltakozóáram változó mágneses teret hoz létre, amit a lakatfogó indukciós érzékelője mér. A mérés nem igényli a Hall-szenzort, mert az indukció elve alapján működik.
Az egyenáram mérés általában érzékenyebb a külső mágneses zavarokra, mert a Hall-szenzor érzékeli ezeket.
A váltakozóáram mérés kevésbé érzékeny ilyen zavarokra, mivel a frekvenciafüggő mágneses tér hatását méri.
AC-re: conrad.hu oldalon a típus
AC lakatfogó és multiméter CAT III 600 V, 4000 digit, Voltcraft VC-522
AC-re és DC-re: conrad.hu oldalon a típus
AC/DC lakatfogó TrueRMS, CAT II 600 V, CAT III 300 V 2000 digit, Voltcraft VC-330 OEU
Nem tudom jó helyen kpogtatok e ? Már több helyen olvastam az Edvin Gay féle kondenzátor kisülős motorról , aztán érdekelne a dolog valóságtartalma ? Egy kicsit bonyolult , de vajon megérné e ? Szerintem nagyon sokan vagyunk kíváncsiak egy őszinte videóra .
Ed Gray helyesen. 5000V 20mA kell a bemeneti oldalára és 0.05Watt jön ki. Ha van egy elektrosztatikus motor, az is kb ennyit tud.
Szervusz Gábor, köszönjük a bemutatót. Én még nem hallottam erről a fajtáról. Nem tudom mi a szándékod az 5. darabbal, felszúrod, vagy megütöd, de engem érdekelne hogyan lehet majd újra hasznosítani. 2000 ciklus az nem olyan sok (5 és fél év, ha minden nap feltöltöm, és lemerítem).
Szia
A téglatest alakú akkukból van 5000 ciklussal is.
www.alibaba.com/product-detail/5000-Cycles-Sodium-Ion-Natrium-Ionen_1601240121307.html
KIzárt, hogy van olyan háztartás, ami minden nap fel tudja tölteni az akkut, annyit nem süt a nap. Nekem már évek óta van napelemes rendszerem és egy év alatt kb. 190 teljes ciklus megy bele az akkuba. Több a napos nap, de sokszor (mint pl ma) nincs elég napsütés a teljes töltéshez. Így az 5.5 év 2000 ciklus esetén 10 év.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki pl. valaki a napközben 30%-ra töltött akkut lemeríti este, az nem egy ciklus.
Majd készítek arról videót is, miként reagál az akku túltöltésre és mechanikai sérülésre.
Szuper a videó! Jó hogy már van ilyen akkumulátor is. De ha olcsó a nátrium és sok van belőle, akkor miért ilyen borsos az ára?
Szia
drága, mert a mögöttes technológia nem egyszerű és kevesen gyártják.
Szia.
Remek videó!
Rakják már kocsiba is. Fele NaIon fele Lifepo4.
Szöget ne üss át rajta, mert detonálva ég!
Valószínű combos rövidzárlatra is atomjaira szakad.
Szia Gábor! Igazán remek videó lett, tényleg mindent leteszteltél ami tesztelhető! Egy témát még kibonthattál volna: Mire lehet jó otthon / hobbi célokra, ha az ember vesz 4-5-6 ilyen cellát? Te pl. fogod kimondottan valamire használni?
Más: Szilícium Szén akksi bemutató mikor lesz? :D Az is biztonságosnak és fenntarthatónak hangzik, ráadásul energia sűrűségben is veri a Li-ion akksikat, ami elég nagy szó!
Szia
a terv az, hogy a kocsi csillag garázsban alszik és télen szinte mindig vakarni kell a jeget a szélvédőről. Pár ilyen cellát ha beteszek egy kis fűtőtesttel, akkor nem a kocsi akkuját szívom le és ennyi elég lehet a szélvédő leolvasztásához.
Bikázásra is alkalmas lehet? :)
köszönjük
Wikipédia: "A kémiában sóknak nevezik azokat az anyagokat, melyek pozitív töltésű kationokból és negatív anionokból állnak, azaz kifelé semleges töltésű ionos vegyületek. Ezek az ionok lehetnek szervetlenek (Cl−) vagy szervesek (CH3COO−), egyatomosak (F−) vagy többatomos ionok (SO2−4)."
Hiánypótló. Köszönöm!
Nem emlekszem van 18650 es cellakrol vidaod? Az erdekel hany % toltosseg mekkora feszultsegen es mekkora feszulseggel tolthetoek. Mintha kiserleteztel vollna vele ugy remlik.
Felgyújtottam a 18650 cellákat, ebben a témában más nincs:
ua-cam.com/video/qOYRS-pR7J0/v-deo.html
@@ordasigabor ez neztem :) meg az akus furo atalakitasnal is volt rola szo.
A legjobb ötlet
Azért a 2000 ciklus elég kevésnek tűnik. Az például napelemes rendszer napi töltés kisütése esetén azt jelenti, hogy öt és fél év alatt 80% alá csökkenne a kapacitása.
Az miért rossz? Egyébként nem, mert egy jól tervezett akku 2-3 napig bírja teljes feltöltéssel (ez csak tervezés és pénztárca függvénye). De ha nem, és egy évben megél kb. 200 ciklust (ez a reális), akkor az már eleve 10 év után is még mindig 80%-os, de húsz év múlva is még 64%!
Ezért 5 év alatt visszahozza az árát, majd újabb 15 év alatt ezt megteszi még legalább kétszer (nem hármat írtam a kapacitáscsökkenés miatt)! Ez egészen kiváló, mert 20 évre megéri beruházni (pl. ilyen akkuba is).
@@kft.e-tech3576 én laikusként azt hittem hogy 2000 ciklus azt jelenti hogy onnantól vége, használhatatlan :)
@@EndreBarathArt Nem muszáj minden töltés után nullára meríteni,már is sokat javítottál az élettartamán. Kicsit túl kell méretezni.
@EndreBarathArt a 2000 ciklus után nem lesz vége, csak olyan szintre csökken a max kapacitása, amit már jelentősnek vélnek (ez rendszerint ha 80%-ot eléri a max kapacitásnak, tudod tovább használni, de pl telefon esetében ha napi 2x kell töltened az már nem mondható nagyon használhatónak)
Perfect....
Nekem tetszik,jó ez.
En nem nagyon talaltam se a banggoodon, se az ebayen.
De ha ilyen jol terhelheto,akkor talan meg autokba inditoakkunak, vagy elektromos autokba is jo.
A toltottseggel nagyjabol linearisan eso feszultsegszint is jol menedzselhetove teszi a toltesi folyamatot, step down konverterrel pedig konnyen lehet belole 12-13V-ot csinalni, amivel jol lehet tolteni kisebb dronokat, vagy amatorradiozasnal, kitelepuleskor is jo.
Az ara azert eleg huzosnak tunik, az eloallitas koltsegeihez mert jo tulajdonsagokon a gyartok eleg nagy penzeket fognak akasztani ezen.
aliexpess.com -ról vettem. Sodium battery néven
@ordasigabor koszi!
Támogató.
Szép lett volna egy táblázatos összehasonlítás feldobása, ft/kwh vagy usd/kwh, és akár usd/(töltési ciklusok * kwh)
Ez a technológia nem elég értett és drága. Szóval egy ilyen táblázat elszomorító lenne jelenleg. Majd 3 év múlva lesz ennek értelme.
A Na akkumulátorokkal évek óta próbálkozom. A felépítése ugyanolyan, mint a lítiumosaké, de 30-50%-kal kisebb az energiasűrűsége, viszont háromszor annyia kerül. Magyarul kamu. A lítium egyáltalán nem ritka, sőt, az egyik leggyakoribb elem a Földön, az is megdőlt, hogy csak Kínában meg Dél Amerikában van. Találtak hatalmas mennyiséget Franciaországban, Boszniában és Skandináviában is, és még csak most kezdték keresni. Eddig azért nem volt, mert nem kereste senki. A lítium nem mérgező, különben már rég kihaltunk volna, a többi nyomelem (Cu, Co, stb) viszont igen, de azok vannak a Na akkuban is. Szóval, lítium nélkül nincs energiatárolás. A kínaiaktól meg lehet venni az egész gyárat, olcsóért, de minek. A nyersanyagokat is meg lehet venni ugyanott, de szar lesz az akku, az az 1000 ciklus az inkább 300. A lítiumos 6000-hez képest, ami szintén kevés. Az akkumulátorok terén (ahogy mindenben,) a részletekben van a lényeg, azaz ha sok tízezer ember kutatja, akkor esetleg lesz belőle valami, és ehhez sok cég és pénz kell. A Na akkukat pár cég gyártja, ezek: Natron Energy, Altris, Faradion. Mind kamu cégek, akinek egyáltalán van valamije, az UPS-be való kis kapacitású kondenzátor, nem akku. Mindegyikkel próbálkoztam és próbálkozom, de semmi jót nem ígérnek. Persze azt mondják, hogy 50 ezer a ciklusszám, de ez egy kondenzátortól nagyon kevés... Japánban van egy NGK nevű cég, akinek van ipari Na tárolója, de háromszor annyiba kerül, mint a lítiumos, soha sem térül meg, már az ára miatt sem, hogy a ciklusszám mennyi, azt még nem tudni. Csodák nincsenek, mint tudjuk, sajnos az ilyen hírekről mindig kiderül, hogy nincs... Az Altris évekkel ezelőtt bejelentette, hogy épít egy mintarendszert a CATL-lel, azóta sem hallani róla, de ha valaki mégis csodára vágyik, akkor keressen meg, tudok jobbat, mint a Na akku, ez pedig a polimer akkumulátor. Ez még környezetbarátabb, még olcsóbb és pont annyira nem létezik, mint a Na.A hosszabb élettartam, és a többi halandzs nem igaz, az energiasűrűség soha sem fogja megközelíteni a lítiumot, egyszerűen rá kell nézni a Periódusos rendszerre, és egyértelmű. Bármelyik alkáli fémből lehetne akkut csinálni, de minál nagyobb az atom, annál rosszabb lesz az akku. A Na is ezért lesz mindig rosszabb, mint a Li. A Na ion cellát a Li ionnal kéne hasonlítgatni, nem a LiFePo-val. Mert az másra való, a Li iont az autókba rakják a LiFePO pedig a hálózati tároló. A Li ion akku energiasűrűsége 250-270Wh/kg, ehhez képest a Na akku a fasorban sincs... Szóval ez egy tudományoskodó vakítás... csak nem értem, mire jó az ilyesmi. Ezek az alternatív elektrokémiák többnyire tudománytalanok, és inkább arra valók, hogy a hülyébb befektetők pénzét lenyúlják. Erre való a hisztéria is, amit a lítium körül csapnak. Energiát tárolni egy krumplival is lehet, kérdés, hogy meddig megy vele az autó... havonta jön egy új zseniális ötlet, aztán megy is a kukába. A lítium marad...
Majd 3-5 év múlva olcsóbb lesz. Ami új az drága.
jó és tanulságos videó, de a végén mi köze a lifepo-nak a kobalthoz?
kobalt nikkel a mostani akkukban sok van... LiFeFO4 részaránya jelenleg elhanyagolható..., a többi akku technológia kifejezetten ritka és drága alapanyagokra épít
@@ordasigabor szinte az összes újabb autó, ami nem gyorsulási versenyre épült az lifepo-t használ a teslától a byd-ig. Hogy érted, hogy elhanyagolható a részaránya?
Az LCO után a második legnagyobb termelés az lifepo-ból van.
A legtöbb autó lítium akkut használ (Nickel Manganese Cobalt -NMC-, Lithium Iron Phosphate -LFP-. Valamint metál hibridet pl sok toyota. LiFePO4 dög nehéz ahhoz képest, hogy a lítium akkumulátor mit tud.
Sok napelem gyártó ad olyan akkut a mai napig, ami NMC. Sok paraméter tekintetében az NMC sokkal jobb, mint az LiFePO4.
Autóknál csak mostanában jött be az LiFePO4 a budget vagy közepes hatótávú kategóriába. Utóbbi pl. Model Y Standard Range (SR) vagy Model 3 Standard Range (SR vagy RWD)
Amíg alacsony az energia sűrűség, ezzel nem hoznak ki 85-100kWh akku csomagokat.... mert dög nehéz lenne a kocsi. (mondjuk már így is az)
@@ordasigabor lifepo=lithium iron phosphate ez ugyanaz a kettőt a jelenlegi tudásom szerint, csak van ahol 3 betűre rövidítik, ott LFP-t írnak.
NMC a sportosabb/régebbi modellekben van, az LFP (LiFePO4) meg egy az átlag modellekben(mondjuk 350 lóerőig), ahol számít az árelőny. Egyszerűen olcsóbb, emiatt is használják többen.
Érdemes rákeresni mondjuk erre:
IEA trends-in-electric-vehicle-batteries
Van szép grafikon, hogy hogy növekszik az LFP aránya, ami már 40% körül volt 2023-ban is.
Valójában az LFP nem sokkal nehezebb, jó példa erre a tesla autója, ahol könnyebb az M3 villany, mint egy átlagos M3 BMW benzines
Àr-teljesitmény összehasonlító táblázat hasznos lett volna számomra a videó,végère. Persze ki tudom számolni, csak megspórolhatod a feliratkozónak ezt a műveletet.
Még annyit megjegyzésként, hogy én is a napokban szembesültem vele, hogy a divatos webáruház helyett, közvetken a gyártó honlapjaról rendelve 20-40 százalékkal olcsóbban hozzá lehet jutni aksikhoz. Konkrét példa 230 ezer helyett 160 ezer Ft volt egy 2.5 kWh lifeoo4 ugyanabban az idòben. Meg nem rendeltem, mert mar van 3, de ingyenes szállítast írt mindkettő. Most 4 lenne ugyanabból a pénzből.
A kollégám is látta, hogy olcsóbb a gyártónál, majd várt rá 2 hónapot és nem kapott semmit. Átverték. Ez lett a legdrágább akkumulátor. Sokan csinálják ezt, nem csak akkuval.... sajnos.
Kérlek, mérj belső ellemállást töltött és közel kimerült fesznél!
18650.
Mannyi a valós wh? Létezik 9800Ah is, de a valóságban tud bármelyik 3500, vagy 1500, vagy 2800 1500-nál többet? Tehát ~5-6wh lehet, becslesem szerint egy 18650-es.
Tehát az energia sűrűségben nagy eltérés nincsen, háztartási viszonylatában. (5-15kWh)
Használt savasokból ez 2m2-5m2 mivel nem lehet polcokra sem tenni 5-6-osával. Szoval, ha olcsó lesz, jó technológia lesz a "vizes konyhasó" akku. 😅
18650 max 3000mAh a valóságban.... a többi csak matrica
18650 max 3000mAh... a többi csak a matrica
@@ordasigabor Van ami tényleg ennyit is tud?😮
Én azért idén még maradok a savasoknál,ami most inkább szúlfát/ólom akkuk.
@@ordasigabor Ahha.. komment szaporítás..
Trükkös... 😅
@@laszloblue3611 aliexpressrol én vettem litokolla akukat 10 darabot na abbol 2 tön nem volt feszültség 😅 vettem töltőt is hozzájuk ami mérte az áramot meg mindent. Teljes lemeritett akukba nagyábol 2,9-3,1 ah ment bele (persze lehet nem meritettem egyformán le de nagyábol tudták a 3ah-t meg kő kemény 20 amperrel is meritettem egyiket igazz jó meleg volt de kibirta 😅
👍
Tavasszal lesz még egy kg/wh, és ár/Wh kisebb tartalom?
De ha valami kigyulad kozben sem baj! 😅
Igen, majd ha lesz rendes napsütés.
nice video:)
Lájkolok meg minden, de miért nem wh-t nézünk? Ah nem sokat jelent, mert nem tudom a névleges feszültségét.
3.1V a névleges feszültség.
Ahogy látod, már nagyon régóta az akku Ah értékét adják meg. Lásd AA vagy AAA akkukat, vagy gépkocsikat.
Kb. 4 éve kezdődött el, hogy a Wh kerül előtérbe. Lásd elektromos autók.
Gondolom ez egy átmeneti időszak, amiben most vagyunk és 10 év múlva már mindenki Wh-t ír majd rá a termékre.
Homokos akku hátrányai:
2000° pláne ha Celsius, hogyan szigetelsz?
Hogyan veszed ki a hőt? Gáz, víz kör? Higany?
Felejtős egy ötlet!
van ilyen ipari akku, én is csináltam házi verziót a homok akkuból
2:40 ekkora poént kihagyni, ejnye... az nem az ötödik cella, hanem
AZ ÖTÖDIK ELEM! :D
majd a video következő részében elég az 5ödik elem
3:46 Video effektre azt hittem, h fustol az egesz 😂😂😂
volt már olyan is, hogy kigyulladt valami teszt közben :)
Én csak azt látom hogy a kereskedel hosszú távon drágán kereskedhet az alapanyaggal mivel kell a cégeknek szóval nem lesz olcsóbb mint bármi más aksi talán még drágábban viszont többet adhatnak el hosszabb ideig 😂
Hali! A táp feszültség mérője, és a kis müszid közti hibája vedd bele a betett diódán eső feszt. Ezzel együtt a a temus cuccok tényleg nem profik....
kb 120Wh 24.000 HUF, Akkor már inkább 80.000 -ért az 1200Wh aksi.
Persze, hogy nem éri meg. Most csak az érdeklődők veszik. Ha a befektetők fantáziát látnak benne, akkor majd olcsóbb lesz. Hasonló az eset, mint a villanyautónál. Olcsóbnak kellene lennie egy belsőégésűnél, mégsem így van. A gyártási darabszám nagyon befolyásolja az árat.
@@istvan3146 A gyártók profitéhségéről nem is beszélve...
Az új technológia kifejlesztése is egy rakás pénzbe került, ez is be van épitve az árba. A korábbi technológiáknál ez már megtérült.
UA-cam pörgetés miatti comment