Wyposażenie tokarki - NARZĘDZIA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 41

  • @mateusznykiel5890
    @mateusznykiel5890 2 роки тому +3

    Siema Adi super sprawa te filmy moze kiedys nagrasz cos o plytkach pozytywowych i negatywowych co z czym sie je bo masa ludzi troche nie wie jaka jest roznica. Pozdro !

  • @piotr3522
    @piotr3522 2 роки тому +4

    Hej świetny materiał. Może w następnym odcinku wytaczanie miękkich szczęk.

  • @adamgorecki4295
    @adamgorecki4295 2 роки тому +1

    Super poradnik. Proponuję zacząć uzbrajać się w narzędzia węglikowe. Wiem cena ale żywotność i czas obróbki pozwoli to nadrobić. Pozdro

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому +1

      Co miesiąc kupujemy po parę sztuk. Dzisiaj kupiliśmy pod wszystkie rozwiertaki + rozwiertaki weglikowe. Dość sporo tego jest już :)

    • @adamgorecki4295
      @adamgorecki4295 2 роки тому +1

      @@AdrianJankowskiDWJ ja pracuję u kogoś to jest inaczej ale jak coś jest potrzebne to zamawiam a ktoś inny płaci za to.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому +1

      @@adamgorecki4295 nie oszczędzamy na narzędziach tak naprawdę, bo wiem że na tym nie powinno się oszczędzać chcąc utrzymać jakość w firmie. Pracowałem na etacie wiem jak było hehe😉👨‍🔧

    • @adamgorecki4295
      @adamgorecki4295 2 роки тому +1

      @@AdrianJankowskiDWJ kibicuje wam z całego serca. W sumie to mam taką małą narzędziownie w firmie . Sam piszę programy układam technologię i zamawiam narzędzia. Mam zabawkę w postaci tokarki z napędzanymi narzędziami którą sam bym sobie nie kupił.

  • @mateusz8696
    @mateusz8696 2 роки тому +1

    Część Adi. U mnie w firmie używamy jeszcze płytek Waltera SNMA 1.6 R do obróbki zgrubnej zewnętrznej można dać im naprawdę dobre parametry ale to musi być już czołg do prania. Płytka jest ogólnie super z oprawki wystają dwa naroża i mamy tak ta płytkę odmierzoną na naszych Traubach że możemy obrabiać dwoma narożami. Jednym narozem planujemy czoło a drugim narozem toczymy średnice zewnętrzne😀 a dane do wysyłki wysłałem Ci na maila 😀 Pozdro 😀

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому +2

      Siemka, raz jeszcze gratuluję! Na tokarkach konwencjonalnych używałem właśnie do planowania oraz obr. zgrubnej(czasami) płytek SNMG i oprawki o której mówisz (tak mi się wydaje PSDN) 😉 Super sprawa skrawało aż miło 😉 Dzięki napewno odpisze :)

  • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
    @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 2 роки тому +3

    Z tą przekładnią to zawsze jest kurczę problem - można ją oczywiście wybrać przy zakupie obrabiarki, ale te 8 koła euro (cena dla ST30) u większości osób się nigdy nie zdąży spłacić.
    Ja jestem strachliwy - zawsze jak używam morse'a to się boję, że go wyrwę z oprawki. Nie miałeś nigdy takiego problemu ;]?
    Wytaczak węglikowy - super, wytaczak z tłumikiem w wypaśnej walizce - jeszcze bardziej super! Jak ktoś nie pracował nigdy nimi i widzi wysięgi rzędu 5d/7d to zawsze się dziwi jak to możliwe, że to leci!
    Ten film powinien zobaczyć każdy, kto czuje się zielony przy doborze narzędzi do pierwszej tokarki - Ty już miałeś doświadczenie więc poradziłeś sobie z tym bez problemu, ale masa osób zupełnie nie kuma co może być potrzebne na początku.
    Ale z jednym się nie mogę zgodzić - z tymi płytkami VC i VB o których mówisz na początku - one nie pasują do tego samego noża, nie mogą bo mają inny kąt (o 2 stopnie). Na oko może i się zgrywa, ale w rzeczywistości nie ma poprawnego podparcia. Czwarty znak w oznaczeniu noża musi się pokrywać z drugim znakiem na płytce.

    • @qualified_monkey8813
      @qualified_monkey8813 2 роки тому +3

      Mogą pasować do tego samego noża, jeśli to nóż dla płytek VB, a nie VC. Płytka VC i tak się oprze w gnieździe, bo ma większy kąt prześwitu bocznego. Nie wiem jak w Polsce, ale u nas w UK każda oprawka dla noży VB** ma napisane, że można używać w niej płytek VC**. Poza tym to zazwyczaj płytki z bardzo pozytywną geometrią do przejść wykańczających, więc poniekąd pewnie to warunkuje taką możliwość.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому +3

      Dzięki Jakub za tak obszerny i pochlebiający komentarz 😉 Jeśli chodzi o wiertła na stożek morse'a to nie miałem takie problemu i w sumie nie wiem jakby to wyrwanie miało wyglądać. Jeszcze mi się nie przydarzyło, więc spokojnie 😜 Przy wierceniu wiertło dociska materiał, a "płetwa" na końcu stożka wyklucza możliwość obrócenia wiertła w oprawce :) Nie lubię w sumie używać wierteł z takim mocowaniem przy większych średnicach, bo tego typu wiertła stawiają duży opór dla maszyny. Jedynie co widziałem to wiertła potrafiły się obracać w koniku. Na niektórych tokarkach konwecjonalnych, gdy w korpusie konia nie było płetwy stosowanych w oprawkach typu A jak dobrze pamiętam- wiertła potrafiły się obrócić :)
      Co do oprawki, nie jest to poprawne technologicznie. Tak jak kolega wyżej napisał do tej oprawki włożymy płytki VB i VC, ale do oprawki typowo na płytki VC płytka VB będzie siedziała tragicznie przez różnice kąta przyłożenia tak jak napisałeś. Profesjonalnie powinienem mieć dwie oprawki osobno, ale szkoda mi miejsca na głowicy i stosuje jedną, która nie jest do końca poprawna, ale spełnia swoją funkcje 😜 Pozdro!

    • @adamgorecki4295
      @adamgorecki4295 2 роки тому

      @@AdrianJankowskiDWJ miałem taką sytuację. Wiertło na Morse'a zostało w sztuce i na to poszedł rozwiertak. Cały detal do ustawienia na nowo. Fakt było to na centrum mazak 4- osiowy.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому

      @@adamgorecki4295 nie wiem jak na frezarce, ale na tokarce mi się nie przytrafiło 🤔

    • @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
      @Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku 2 роки тому

      @@AdrianJankowskiDWJ co do wyrwania - pytam, bo mi się zdarzyło ;] kiedyś na frezarce powiercałem istniejący otwór w miedzi - z jednej strony powiercanie sprawiło, że web (środek) na wiertle nie brał udziału w obróbce co zmniejszało siły w kierunku Z+, z drugiej strony posuw był mocno agresywny dzięki czemu wiertło się mocniej wgryzało, z trzeciej strony miedź ma tendencję do "łapania" narzędzia a na domiar złego opawka i wiertło pod względem stożków były w średnim stanie. No i zarys helisy wiertła złapał przy którymś z kolei z detali i przy wyjeździe z otworu wyjechała sama oprawka ;]

  • @paweisyn7446
    @paweisyn7446 2 роки тому

    Pozdrawiam serdecznie i udanej majówki 👍👏👌

  • @ChrisMaj
    @ChrisMaj 2 роки тому +1

    0:20 ja to mam smaka na ten nóż z twojego kalendarza FIX8. Muszę z szefem jakoś bardzo fajnie pogadać.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому +1

      Też na niego miałem smaka, ale na tej maszynie nie wykorzystam jego potencjału :( Pod twoją maszynę i obróbkę idealny :) Płytka rozmiar 19 ,8 krawędzi. Petarda!

  • @andreandre5904
    @andreandre5904 2 роки тому +1

    Adi jesli chodzi o przecinanie to polecam listwe + plyki iscar

  • @arturdiesner
    @arturdiesner 2 роки тому +2

    Fajny film:)

  • @ukasz2840
    @ukasz2840 2 роки тому +1

    To ja jeszcze dorzucę, CNMG ma 8 A nie 4 krawędzie, wystarczy kupić inną oprawkę i można wykorzystywać pozostałe 4 np. Do planowania. Pozdrawiam :)

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому

      Prawda trafna uwaga! Do wykorzystania pozostałych krawedzi warto zakupić jedną z tych oprawek w zależności o metody obróbki : PCBN, PCKN, PCSN. Często można spotkać te oprawki na maszynach konwencjonalnych, ale nie tylko! Pozdro! 😉

  • @FishingMaszyna
    @FishingMaszyna 2 роки тому

    Ja też jestem tokarz, ale pracuje na manualu 😁 Bardzo fajny film 👍

  • @piotr....6367
    @piotr....6367 2 роки тому

    Super materiał, kanał będę oglądać! Czy przy płytkach V vs D faktycznie widać różnicę na wykończeniu? Mam tylko D i zastanawiam się czy zauważę różnicę na V.

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  2 роки тому

      D i V przede wszystkim różnią się kątami. V(35st.); D(55st.). Czasami przy podcięciach potrzebne są mniejsze kąty dlatego płytka V bardziej uniwersalna, ale za to bardziej delikatna i ma słabszą krawędź.
      Nie wiem czy masz na myśli płytkę DC czy DN(myślę że DC)?
      Teoretycznie płytka V w porównaniu do D powoduje mniejszą szansę na drgania,
      mniejsze opory skrawania.
      Zależy od detalu, mocowania, węglika płytki i parametrów jaką powierzchnie będziesz chciał uzyskać. Pozdro!!! :) Temat obszerny, na pewno zrobię odcinek o płytkach.

    • @piotr....6367
      @piotr....6367 2 роки тому

      @@AdrianJankowskiDWJ no właśnie o drgania chodzi. Ja nie brałem żadnego noża z kątami 35, bo brałem pod uwagę że 55 wszędzie się mi mieści. Ale niektórzy mówią że w jakości powierzchni jest różnica i wolą mieć zestaw z płytkami o kątach C czy W do zgrubnego i od razu V. D nie używają. Z płytkami jeszcze dużo przede mną :) Pozdrawiam!

  • @krystianwaligora8740
    @krystianwaligora8740 Рік тому

    Witaj
    A o jakiej pompie mówisz?
    Chodzi o hydraulike?

    • @AdrianJankowskiDWJ
      @AdrianJankowskiDWJ  Рік тому

      Pompie hpc, pompa podwyższonego ciśnienia :)

    • @krystianwaligora8740
      @krystianwaligora8740 Рік тому

      @@AdrianJankowskiDWJ Oglądam Twoje filmy z wielką uwagą bo są bardzo treściwe z których można się wiele nauczyć, bardzo fajnie wszystko opisujesz🙂🤝👏.

  • @ConnorLFKK
    @ConnorLFKK 2 роки тому

    Jaka jest cena +/- takiej tokareczki? Dużo się różni od ceny na stronie haasa?

  • @markuz1974
    @markuz1974 2 роки тому

    Jak już to przecinak