Hogyan ne haljunk ki? Rácz Lajos környezettörténész és Gál Tamás klímakutató válaszol

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • Háromszáz évvel ezelőtt is volt klímaváltozás, és arra Magyarország jó választ adott, míg az akkor bennünket megszálló törökök rosszat, és ennek máig érezzük a hatásait - fejti ki podcastunkban Rácz Lajos környezettörténész. A jövőben nemcsak 2,5, hanem akár 4,5 hetes nyári hőhullámokra is számíthatunk - mondja Gál Tamás klímakutató. Nagy, páros beszélgetés a most megjelent Klíma és társadalom Európában - Az utolsó ezer év című kötet apropóján a fordítóval és a szaklektorral.
    ----
    Harminc év kutatását összegzi Christian Pfister környezettörténész és Heinz Wanner meteorológus Klíma és társadalom Európában - Az utolsó ezer év című, most az Osirisnél magyarul megjelent könyve. Az európai klímatörténeti kutatás legfontosabb összefoglaló munkájáról a fordítót, Rácz Lajos klíma- és környezettörténészt, a szegedi Juhász Gyula Pedagógusképző Kar egyetemi tanárát és a lektort, Gál Tamás klímakutatót, a Szegedi Tudományegyetem Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének vezetőjét kérdezzük. A műsor lényegében a tavaly velük folytatott beszélgetés második része, de önálló podcastként is hallgatható.

КОМЕНТАРІ • 27

  • @jozsefklenk9285
    @jozsefklenk9285 Місяць тому +2

    Kiváló, informatív videó, érdekes információkkal. Köszönet!

  • @mariapaal7511
    @mariapaal7511 Місяць тому +3

    Nagyon köszi mind a három szereplőnek!

  • @agnesnagykasza3391
    @agnesnagykasza3391 Місяць тому +3

    Nagyszerű beszélgetés/tájékoztatás, köszönet!

  • @juditb2896
    @juditb2896 Місяць тому +2

    Roppant erdekes volt, koszonom!

  • @csehzita595
    @csehzita595 Місяць тому +3

    Kitűnő beszélgetés volt, köszönet!

  • @vixari
    @vixari Місяць тому +3

    9:58 az ősemberes példa nagyon nem reális. ezt az egész "az emberek kiirtották a megafaunát" újra kellene gondolni, mert itt sokkal inkább csak vissza vetítjük a jelenünket a múltra. egyszerűen nem volt hozzá elég ember.
    Afrikában, egy elbaltázott kisérletben, aminek az lett volna a feladata, hogy megállítsa az elsivatagosodást Zimbabwében, 40000 azaz negyvenezer elefántot mészároltak le.
    Ehhez képest a föld lakosságát 12000 évvel ezelőttre, 1-5 millió közé teszik a legkülönfélébb becslések.
    olyan biztos előfordulhatott, hogy egy kihalófélbe került állatnak az ember adta meg a kegyelemdöfést, ha éppen a területeik pont egybeestek. de az garantált, hogy nem volt annak a képességnek a birtokába, hogy ilyen jelentős hatást gyakoroljon a környezetére. Képzeljük el, hogy Magyarországon kétszer annyian élnek, mint a Földön. és az elefántok vagy a bölények veszélyeztetéséhez nem csak sokkal több emberre volt szükség, de a lőfegyverek megjelenésére is.

  • @vixari
    @vixari Місяць тому +2

    A Kínai Népköztársaságban 2010 és 2013 között, több betont használtak fel, mint az Egyesült Államokban a 20. században.

    • @botidobra6221
      @botidobra6221 3 дні тому

      Kik lesznek a 21.század bűnbakjai?a kinaiak?a fehérek vagy a migránsok?az oroszok? milyen tényezők,folyamatok,érdekek és politikai csoportok okoznak egy világháborút?(népességrobbanás,klíma,technológiai változások és munkanélküliség,nemi és etnikai erőegyensúly stb.) érdekes podcast lenne. az is érdekes hogy a háború gyorsítja a technológiai fejlődést és ez miért lehet a hatalmasok érdeke ha már úgyis hatalmasabbak mint a Napkirály vagy Augustus római császár valaha is volt? a Föld bármely pontjára elutazhatnak.Az USA elnöke bárki meggyilkolását elrendelheti a Föld bármely pontján és rendszeresen meg is teszi.

  • @adamvoros285
    @adamvoros285 Місяць тому +2

    Mikor jelenik meg a könyv a Kárpát-medencéről?

  • @Szilarddulai
    @Szilarddulai Місяць тому +1

    Szibériában meg Kanadában lesz esőerdő?

  • @ibolyatoth740
    @ibolyatoth740 Місяць тому +1

    Kep nem oldható meg?(jó volna megismerni a bizonyos témában lévöket)

  • @bandika4
    @bandika4 Місяць тому +1

    Itt ülök egy 22 fokos tó partján Harstad melett. 28 fok van 1 hete. A tenger 17 fokos. Válltozás van

  • @cov0527
    @cov0527 9 днів тому

    Borbás Barna kösz. (Y)

  • @gezakovacs1841
    @gezakovacs1841 27 днів тому

    Most már kishazánkban minden hülye nem csak foci és politika, hanem legújabban klíma szakértő és légkörfizikus. Csak meg kell nézni a kommenteket egy ilyen videó alatt.

  • @gabriellavass1594
    @gabriellavass1594 Місяць тому

    1. Ellátásbiztonság?? a Covid & WC-papír megvan?
    2. A solarpanelek támogatása esetleg nem jöhetne szóba? (akár mint erkélypanel) Így akár az a paradox is előfordulhat, hogy napsütéssel csinálunk hideget.

    • @f.p.1931
      @f.p.1931 Місяць тому

      solar panel megoldható egyénileg, francot nem érdekel a hibbant politikusok törvényei, mit engednek, mit nem. Az egész rendszer egy óriási hazugság kezdve a demokráciával. Ma már bármit megtesznek következmények nélkül. Nyilván a TERMÉSZETI törvényeket be kell tartani, de hogy én 5 kéményt építsek egy családi házra, mert milliókat le akarnak nyúlni, na arra is várhatnak. Ha beüt a ménnykű, a LEGUTOLSÓ dolog lesz a szabályok betartása. Mindenki az életét menti majd.

    • @vixari
      @vixari Місяць тому +1

      Pont hogy ellátásbiztonságról nem beszélhetünk napelemek esetében. Főleg erkélynapelemekkel, amik egyébként roppant drágák a teljesítményükhöz képest.
      Egyébként Európában is csak ott engedélyezet, ahol fel van szerelve olyan villanyóra, ami tudja mérni a hálózatra történő betáplálást.

  • @rezsonemeth1542
    @rezsonemeth1542 Місяць тому +1

    Itt Sopronban azt mondják a nyertes oldalon vagyunk, de megmondom őszintén szkeptikus vagyok. A Fertö nevű sóstó ugye csak befele folyik viz kifele nem, már háromszor száradt ki a történelemben úgy hogy be volt vetve gabonával. De volt hogy a partja a jelenleg 30 km re levő Kapuvánál volt. Ugye ott úszkált a viziember a Hany Istók. És valóban a baloldaliság most nem indoklom meg de nem hiba, hanem bűn. Kb annyira igaz ez az egész mint Marx Károly elméletei.

  • @jazon85k
    @jazon85k 26 днів тому +2

    Technológia nélkül 10 millió embert tarthatna el maximum a Föld?! Ekkora baromságot rég hallottam... A kertészkedés szerszámok nélkül technológiának számít már? Mert ha nem, kertészként erősen kételkedem ebben a 10 millióban.

    • @majompityu7059
      @majompityu7059 15 днів тому

      Ez valóban baromság volt. Ennél tízszer több ember élt a földön a bronzkorban is.

  • @belalatran7250
    @belalatran7250 Місяць тому

    Sok marhaság is elhangzott. Szavanna az Amazonaszi esőerdő helyén? És az egyenlítő hova kerülne? A klímaváltozást egyedül azok tagadják, akik azt állítják, hogy ez az emberi tevékenység következménye. Az elmúlt 1000 év változásai ennek éppen az ellenkezőjét igazolják.

    • @monikalantos7493
      @monikalantos7493 17 днів тому

      Az Amazonas vidékén több kutató szerint is szavanna lesz, főleg amiatt, hogy a fákat folyamatosan, nagy erőkkel irtják. Így egyre csökken a terület CO2 megkötő képessége, ami erősíti a felmelegedést. Ráadásul az irtások nem is kitermeléssel, hanem felégetéssel történnek. Ezzel is rengeteg szennyezés, köztük CO2 kerül a levegőbe.
      Az erdők helyén marhalegelőket, később szántóföldeket létesítenek. Ezek mind üvegház hatású gázokat kibocsátó területek. Ma már az Amazonas esőerdei mindezek miatt nem tudnak pozitív hatást gyakorolni a klímára, mert a kiegyensúlyozó szerepüket megszüntettük. Sok más területtel is ez történik, például Madagaszkár erdeinek már több, mint 80%-át kiirtottuk.
      De nem kell ilyen messzire menni, a beszélgetésben is említett Homokhátság rohamtempóban sivatagosodik. A talajvíz olyan mélyen van már, hogy nincs a kutakban víz. Eddig hivatalosan félsivatagos terület volt, hamarosan teljesen az lesz.
      Egy összetett rendszerben élünk, aminek az egyensúlyát már felborította az emberi tevékenység.
      Az egyenlítő mint földrajzi fogalom nem kerül máshova, de valószínűleg a mostaninál is melegebb lesz ott, vagyis még inkább elsivatagosodik.
      Hogy az emberi tevékenységnek mekkora a szerepe a klímaváltozásban, arra nincsenek pontos százalékos adatok. De kétségtelen, hogy nagy szerepünk van benne.
      Egyszerű példa az emberi tevékenység szerepére: ha fát ültetünk a házak elé, azzal jobb mikroklímát tudunk teremteni. Ha meg csak betont rakunk, akkor rosszabb lesz. Na, most ezt kell elképzelni bolygó méretekben.