Jaki telewizor do filmów i gier?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 421

  • @domestossdomestoss9449
    @domestossdomestoss9449 3 роки тому +11

    Siedzę w temacie od kilku dobrych lat i nareszcie ktoś zrobil bardzo dobry materiał , tak trzymać ,łapa w górę ja kupiłem Sony x94j 75 cali na kilka lat starczy ,goście którzy omawiają sprzęt i doradzają na UA-cam powinni się uczyć ,brawo 👍🙂

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Dzięki! Motywacja +10!

    • @angelikakomorowska7807
      @angelikakomorowska7807 Рік тому

      Podoba mi się ten telewizor 4K

    • @domestossdomestoss9449
      @domestossdomestoss9449 Рік тому

      @@angelikakomorowska7807 to fajnie

    • @MrTmx777
      @MrTmx777 Рік тому

      ​@@JezykFilmu Nic nie powiedziałeś o odświeżaniu matrycy, a to przekłada się oczywiście na płynność ruchu. Kupując dobrych kilka lat temu tv , szukałem aby matryca była 100Hz.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому +2

      @@MrTmx777 tak. To prawda. Wyszedłem z założenia, że dziś trudno dostać tv poniżej 100Hz. Raczej każdy ma 100/120Hz choćby że względu na konsolę. Jeśli natomiast będziesz miał HDMI 2.1 w TV to możesz być spokojny bo będzie odświeżanie wysokie.

  • @zabkahd
    @zabkahd 2 роки тому +28

    Bardzo fajny materiał, ale kilka poprawek:
    Jasnośc to nie wszystko, a ten efekt wow przy 1400 nitów przy oglądaniu dużej ilości treści HDR może wywołać jeszcze drugie WOW przy przeglądaniu rachunku za prąd 75" ZH8 ciągnie prawie 400W w HDR - o 100 więcej niż moja była 12 letnia plazma 60" samsunga. Ważny jest też kontrast i np przy absolutnej czerni w OLED nawet niższa jasność potrafi wyglądać "jaśniej". Sam też posiadam Sony (nie oled), co prawda "tylko" 4K i 65" ale wysoki model i z lepszym procesorem obrazu - obraz jest fantastyczny, ale tak naprawdę w ostatnich latach jedyne WOW jakie odczułem oglądając film miałem, właśnie na Oledzie. Strefowe wygaszanie (full array) choć faktycznie poprawia "czernie" to przy OLED coś co można uznać jedynie za placebo.
    Qled (specjalnie nazwano tak by mylić z OLEDem) to po prostu nazwa własna samsunga dla wastwy nanokryształków (tak zwana kropka kwantowa) przy podświetleniu na matrycy LCD, dzięki którym uzyskuje się żywsze kolory ale nie ma nic wspólnego z kontrastem lub czernią (choć samsung pośrednio tak sugeruje w reklamach). Nie jest to ich wynalazek, ani nic specjalnie oryginalnego (widać jak świetnie działa dział marketingu samsunga) i inne firmy to też stosują - Nanocell to "qled" w telewizorach LG, ULED - hisense, a w przypadku Sony (tak, też to masz!) to Triluminous. Co ciekawe firma 3M, która produkuje filtry polaryzacyjne do większości matryc też oferuję warstwę z nanokryształkami (co oczywiście nie oznacza, że każdy telewizor z folią 3M ma "qled").
    eARC, VRR i ALLM nie wymagają HDMI 2.1 - spokojnie można te opcje spotkać w telewizorach oferujących tylko HDMI 2.0b (nawet nie dam głowy czy nie w niższym HDMI 2.0). Dolby Atmos chodzi na zwykłym ARC. HDMI eARC, które ma po prostu większą przepustowość wymagane jest dla TrueHD, DTS-MA i DTS-X.
    Jeśli planujesz zakupić soundbara nie dawaj sobie wmówić, że uzyskasz atmos bez górnych głośników (sony tak się chwali), czy że będziesz miał efekt przestrzenny tylko z samą belką. Warto wybrać soundbara w systemie (minimum) 3.1.2 (lub 3.1 jeżeli nie interesuje Cię atmos czy DTS-X) z możliwością dokupienia tylnych satelitów (lub od razu w zestawie). Sam mam samsunga Q700A z tylnymi satelitkami (z wbudowanymi dodatkowymi glośnikami atmos), co daje kino domowe 5.1.4, które gra całkiem fajnie i dodatkowo obsługuje dużo formatrów z True HD, DTS-MA, Atmos i DTS-X włącznie.
    Tak wogóle to trafiłem na Twoj kanał przez tą recenzję telewizora i bardzo mi się podobają Twoje filmy - pozdrawiam.

    • @kamilkolasa3229
      @kamilkolasa3229 2 роки тому +2

      Świetny komentarz! Dużo istotnych dodatkowych informacji.

  • @pecetowo
    @pecetowo 3 роки тому +4

    Najbardziej kontrowersyjny fragment to chyba ten o wyższości LEDów nad OLEDami... ale ostatecznie to pewnie kwestia indywidualnych preferencji. Jakkolwiek by nie było - bardzo dobry i świetnie zrealizowany odcinek! Brawo - marzy mi się kiedyś taki poziom :)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Zdaję sobie sprawę z tego. Sam wszędzie słyszałem, że OLED. No ale przejrzałem też opinię hdtvpolska. Zajmują się kalibracją koloru w tv i naprawdę ogarniają wszelkie aspekty obrazka z matryc. O dziwo bardzo chwalą LEDy - oczywiście te nowe z lokalnym przyciemnianiem. Szczególnie za LEDem przemawia wielkość matrycy (OLEDy nie mają tak dużych rozmiarów jak LEDy) i HDR. W tej kwestii LED bije OLEDa. Najnowszy model Sony (flagowy) ma w peaku (max. poziom) 4000 nitów. Mój ma 2000. OLEDy dochodzą do ok. 800. Ja osobiście bardzo fascynuję się HDRem i dobry HDR był moim najważniejszym kryterium 😉

    • @pecetowo
      @pecetowo 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu Najważniejsze, że Tobie pasuje :-) U mnie TV służy przede wszystkim do grania, a tam czerń OLEDów naprawdę robi robotę i potrafi wydobyć szczegóły, których na LEDzie absolutnie nie widziałem wcześniej. Chętnie poświęciłem więc jaśniejszy HDR dla tego istotnego faktu :)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@pecetowo a właśnie. A nie boisz się o wypalenie matrycy? Długie sesje grania masz? 😁

    • @pecetowo
      @pecetowo 3 роки тому

      @@JezykFilmu Na razie zero problemów - telewizor mam od marca i zdarza mi się grać po 5-6h dziennie (a właściwie nocnie). Jedyne czego unikam to zostawiania np. włączonego menu w grze na dłuższy czas albo interfejsu konsoli - ot tak profilaktycznie :)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      OLEDy chyba są coraz bardziej wytrzymałe. Apropo. HDR masz w grach?

  • @katarzynaburczyk860
    @katarzynaburczyk860 3 роки тому +6

    Poczułam się znowu jak na studiach z Tobą jako wykładowcą :D całe wiadra super usystematyzowanych informacji. Pożarłam filmik z mega zainteresowaniem. Baza danych na temat technologii telewizora została zaktualizowana. 👑

  • @piotrant7425
    @piotrant7425 3 роки тому +2

    bardzo przydatne komentarze i porównania oraz przystępny zrozumiały język techniczny :-)

  • @agawa8423
    @agawa8423 Рік тому

    Świetny odcinek bardzo dużo cennych informacji. Wybierając nowy telewizor zdecydowanie będę się sugerowac zawartymi radami. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @anetaww2644
    @anetaww2644 3 роки тому +1

    Dzięki Panu już wiem co kupić, bo zastanawiałam się nad kilkoma modelami TV.

  • @MovieJam
    @MovieJam 3 роки тому +15

    Rewelacyjny materiał, obejrzany na jednym wdechu 😀 Na pewno do niego jeszcze kiedyś wrócę... jak będę zmieniał telewizor. I oczywiście... chcę więcej takich recenzji/poradników! Pozdrawiam! 😀😀😀

    • @tyrael1172
      @tyrael1172 2 роки тому +1

      A ja prawie się zesrałem, że nie da się oglądać filmów na telewizorach gorszych od tego, prezentowanego.

  • @pawelpawlowicz6493
    @pawelpawlowicz6493 3 роки тому +1

    Jestem na etapie kupna tv , 40 może 50 filmów , recenzji oglądałem , Twój film wyjaśnił wszystkie pytania. Dziękuję

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Dziękuję. Bardzo się cieszę!

  • @rafar9563
    @rafar9563 Рік тому +1

    Tak rzeczowej analizy tematu jak nigdy w internetach szukać, to by się nie znalazło. Urzekł mnie szczególnie ten tekst na wstępie, że jedyne opinie o produktach brzmią jakby wyciągnięte z broszury reklamowej. To jest prawda tak szczera i poniekąd oczywista, o której mało kto odważa się mówić - a powinni. Szanuję cię za to co robisz i ile pracy wkładasz w swoje materiały, przez jej efekt wyłania się pasja i poświęcenie, którego nie sposób ocenić, a mimo że warto - to jutub ogranicza nas do nieadekwatnie małej puli opcji wynagrodzenia tej pracy. Co prawda już się wypstrykałem z błahostek typu subik i lajk, tak też postanowiłem zwieńczyć to tym przedługim komentarzem 👌 Działaj tak dalej, a ja być może w niedługim czasie w końcu nadrobię bibliotekę wiedzy z twoich materiałów 👍

  • @anetaww2644
    @anetaww2644 3 роки тому +2

    Ale miło się tego słucha 👍

  • @dajmion
    @dajmion 2 роки тому

    Super odcinek. Proszę o więcej. Pozdrawiam

  • @mareckies6236
    @mareckies6236 3 роки тому +1

    Witam, ciekawy materiał...wszyscy tylko oled...a tu proszę...a jaki TV LED polecisz/cie w rozmiarze max 55' ? Pozdrawiam

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Dzięki. Trudno mi napisać konkretny model. Może coś wybierz i podaj modele to coś się z tego wskaże. OLED będzie fajny bardziej do gier i jeśli nie szukasz super HDR. Jeśli dobry HDR to lepszy będzie dobry LED. Tylko ten dobry HDR podniesie cenę.
      Jak do Netflix to dobrze by tv miał HDR Dolby Vision. Szukaj wśród markowych modeli. Albo OLED albo LED Full Array Local Dimming (innego LEDa nie).

    • @mareckies6236
      @mareckies6236 3 роки тому

      @@JezykFilmu THX!

  • @MIKIPL-jq3gj
    @MIKIPL-jq3gj 3 роки тому +1

    Zapowiada się gruby odcinek!

  • @pawekrzeminski2050
    @pawekrzeminski2050 Рік тому

    Rewelacyjny material :) Wytłumaczone jak topowe ksiązki do programowania :P

  • @luqash1413
    @luqash1413 3 роки тому +1

    Walcze z zakupem, rozbieram TV na czynniki pierwsze wszystko mówi o samsungach ale LG oferuje wiecej za mniej (złącza podswitlenie matrycy itp.) wiem ze kilka stówek robi duza roznice w technologii, serdecne dzieki za kierunek dalszych poszukiwań

  • @beatap9483
    @beatap9483 3 роки тому +4

    Witam, fajny materiał,ale nie wspomniane jest wybór tv mini LED i micro LED,to jest technologia,że nie ma szans ani OLED ani QLED,jak wybierać to Philips z funkcją czterostronną,,ambilight,bo daje różne możliwości wizyjne,efekty i dla zwroku.Obecnie kupiłem tv Philips 58",i do drugiego pokoju kupię 77", więc naprawdę bardzo polecam.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Masz rację. MiniLed i MicroLed zrobią burzę na rynku (już się zaczęło) 😉 Gdy robiłem ten materiał jeszcze o MiniLedach aię nie mówiło.

  • @romanjazowski9940
    @romanjazowski9940 3 роки тому +1

    Witam poszukuje telewizor pod PS5 mam dylemat mam 2 do wyboru SONY XR55X90J VS LG 55C11LB tylko LG 1000zl droższy jest różnica w jakości obrazu przy grach czy oplaca się dawać 1000 zł więcej

  • @pszarek8
    @pszarek8 3 роки тому +1

    Fajny prosty materiał i na temat , bez zbędnych ceregieli . Warto podkreślić że idąc w większy rozmiar matryc rozdzielczość musi iść za nią w parze 8K przygotowuje nas do matryc większych niż 85" A jest to kwestia czasu jak się pojawią w sklepach Ja jestem zwolennikiem jak największych matryc i jest to pierwsze kryterium jakim się kieruje.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Dobrze powiedziane. Ja osobiście też wolę większe matryce. Myślałem o 85 cali, ale w modelu, który mi odpowiadał różnica cenowa między 75 a 85 była już za duża i niopłacalna. 8K przygotowuje nas, ale myślę, że na razie powoli. Problem stanowi dostęp do treści 8K. Na płytach mamy max 4K. Netflix zapowiedział trwleści w 8K, ale na razie cisza z tego co wiem.

  • @rafakamprowski6939
    @rafakamprowski6939 Рік тому

    Bardzo dobry zwięzły i rzeczowy materiał 😊

  • @DarthVader-bz1sy
    @DarthVader-bz1sy 3 роки тому +1

    Bardzo ciekawy temat i oczywiście dobrze zrealizowany Łapka w górę !

  • @LadyNorthman1
    @LadyNorthman1 Рік тому

    Świetny materiał :)

  • @avatarmototrip9104
    @avatarmototrip9104 3 роки тому +2

    Dobry materiał 👍
    Może coś na temat Sound Barów jaki najlepiej wybrać...

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Sam nie wiem. Kupiłem soundabara ostatnio i kusi mnie, by o nim opowiedzieć. Na razie testuję. Ale jak już się ma tv jednej marki to zazwyczaj soundbar idzie też tej marki, więc dużo nie szukałem. Kupiłem soundbar Soniaczka :) Do tego subwoofer i dwa tylne głośniki by dźwięk przestrzenny jeszcze bardziej uwydatnić (jest to opcja dodatkowa, ale uważam, że warta uwagi - niestety podnosi cenę zestawu).

  • @jack09101
    @jack09101 Рік тому

    Powiem Ci ze coś już mi świta , dzięki

  • @Homeprodukcja
    @Homeprodukcja Рік тому

    właśnie stoję przed takim zakupem i utwierdziłeś mnie w przekonaniu że jednak zapłacę więcej niż myślałem. :) ale tak to już w filmie bywa, lepiej wydać i być w pełni zadowolonym .

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      Daj znać do czego ma służyć tv to może coś podpowiem.

    • @Homeprodukcja
      @Homeprodukcja Рік тому

      @@JezykFilmu ​ @JezykFilmu Niechciałbym zajmować cennego czasu, ale szukam TV 50cali do prezentacji swoich filmów ślubnych potencjalnym klientom.
      Montuje na iMacu ze monitorem retina5K, , i zalezy mi aby kolory/kontrast/ekspozycje mieć na TV możliwie podobną po ew.kalibracji/synchronizacji ze sobą. Obecnie mam problem aby ten kolor był spójny. No i chyba soundbar bo mam na ściance takie płytki i obecnie dźwięk słabo brzmi. Początkowo chciałem coś taniego ok 2tyś. LED nawet 3 letni używany może... Teraz po obejrzeniu twojego materiału wiem że LED mi styka, nie chce martwego piksela (a grywam też, ale tutaj nie stawiam na najwyższą jakość grafiki. ) . Nie chce być ultra wymagający ale no odzworowanie kolorów to dla mnie priorytet, no i widzę że koniecznie full array LED. Czy myślisz że do 4 kółek coś wyrwę?

  • @paweaxe3624
    @paweaxe3624 3 роки тому +1

    Bardzo fajny i ciekawy materiał.👍

  • @_Gajos
    @_Gajos Рік тому +1

    Bardzo dobry materiał.
    Co do hdr to niekoniecznie liczba nitów jest wyznacznikiem. OLED z jasnoscią ok 1000 nitów da o wiele lepszy obraz niż LED z jasnoscią 1500

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому +1

      Tu nie można tak łatwo tego porównać. Zakładam, że porównujemy Oleda z najlepszym Ledem bo inaczej porównanie nie ma racji bytu.
      1000 nitów to nie sama jasność. To max. poziom luminancji. Podświetlanie pikseli wpływa na kolor. Im więcej mamy nitów tym bardziej wyraziste lub inaczej, realne kolory możemy uzyskać. Kolejna sprawa to kontrast. Im więcej nitów tym wyższy kontrast. No i więcej nitów to przepiękne wszelkiego rodzaju błyski, wybuchy, elementy magii (np. W Harrym Potterze). No i ostatnia bardzo ważna rzecz. Więcej nitów to przystosowanie tv do odtwarzania wszystkich filmów HDR. Filmy są przygotowywane do różnych publikacji. Na płytach HDR filmów potrafi być wysoki. Słynny przykład Gorączki 4k HDR. Na wielu grupach piszą, że transfer jest źle wykonany bo film jest za ciemny. Trudno tak to określić mając świadomość, że nadjego color-gradingiem HDR czuwał sam reżyser i go akceptował. U mnie Gorączka 4k HDR wygląda prawidłowo. Czytałem gdzieś na forach, że już na TV z zakresem max. 1500 nitów wygląda prawidłowo. Problem jest także z najnowszym Jamesem Bondem, który na płycie 4k został wydany w wysokim HDR (ponad 1000 nitów). Na TV nie mających takiego zakresu, a anajlepiej nadwyżki TV mapuje tony czyli kompresuje je by zmieścić szeroki zakres do wąskiego. Kompresją obcina szczegóły w ciemnych i jasnych tonach obrazu oraz przyciemnia obraz.
      HDR to dosyć szeroki temat i przygotowuję specjalny odcinek na jego temat. 😉

    • @_Gajos
      @_Gajos Рік тому

      @@JezykFilmu to prawda, ciężki temat ten HDR. Tym bardziej producenci cały czas ulepszają swój sprzęt, znakomitym przykładem jest tv OLED Samsung s95b i s95c w których wartości HDR są praktycznie takie jak w telewizorach LED

  • @piotr4311
    @piotr4311 3 роки тому +1

    A co sądzisz o Lg QNED? Niby podobna technologia co qled, ale podobno jeszcze coś innego. Warto tym się zainteresować?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Z tego co czytałem to warto. To rozwinięcie technologii LED. MiniLEDy mają lepsze przyciemnianie obrazu w ciemnych miejscach co niweluje problem BLoomingu w LEDach. Ogólnie rozwijanie LEDa ma sens bo LED ma pewne wady, ale wygrywa w HDR z OLEDem.

    • @piotr4311
      @piotr4311 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu Dzięki za odpowiedź. Jak przeglądałem opinie o oledach to ktoś napisał, że niby jasność jest i tak spora i spokojnie dają radę w hdr. Ale skoro twierdzisz, że jest inaczej to wierze :D

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@piotr4311 nie jestem ekspertem :D Ale do mnie przemawia wiele faktów. Przede wszystkim OLED działa na wrażeniu. Zwiększenie kontrastu przez lepszą czerń powoduje, że oko ludzkie będzie czuło, że światła są jaśniejsze. Ale to tylko wrażenie. Ja wolę doświadczenie. LED daje dużo lepszy HDR. OLED ma jakieś ograniczenie i póki co nie może przejść pewnej bariery - ok. 1000 nitów. OLEDy sprawdzić się mogą dobrze w grach. Przy filmach niekoniecznie. Mają problem z pewnym poziomem szarości, który nie wyświetla się poprawnie. Monitory referencyjne nie mają matryc OLED :) O czymś to może świadczyć :) LED wciąż jest rozwijany, a przez miniLedy będzie mógł lepiej pokazać czerń (z nią ma problem w stosunku do OLEDa). Ja wolałem dobrego LEDa, zamiast OLEDa, bo zdecydowanie stawiałem na dobry HDR. No i u mnie tv ma sobie chodzić, a nie, że musze go wyłączać, aby chronić matrycę przed wypaleniem, czy zużyciem ;) Także wiesz. OLED jest dobrym wyborem. Ale LED także. Proponuję pomyśleć, czy zależy ci na HDR.

    • @piotr4311
      @piotr4311 3 роки тому

      @@JezykFilmu Praktycznie szukałem sprzętu według tego co wymieniłeś, bo mnie przekonałeś. Niestety nie znam nikogo , kto używa takiego sprzętu. Twój poradnik jako jedyny w był moim odbierze sensowny i nie był promocją określonego produktu. Czyli jak dla mnie jesteś ekspertem, bo masz praktyczne doświadczenie.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Dzięki. Cieszę się, że mogłem pomóc. Robiąc ten poradnik chciałem dać coś więcej niż dają broszurki lub sprzedawcy.

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash 3 роки тому +6

    Podstawowe kryterium to odpowiedzi na pytania do czego, kiedy i z jakiej odległości?
    Ja od dwóch lat używam ag9 77 cali tylko do filmów i głównie wieczorem. Oled ma swoje wady: jasność i bardzo odbijajacy, lustrzany ekran. Wypalanie to bzdury dla zazdrosnych. Bardziej boję się ze płyta główna padnie.
    Jednak wieczorem film w natywnym 4k, imax i dolby vision jest na oledzie nie do przebicia. Dlugo porownyalem przed kupnem twój i xh95 w 85''. Jednak jakość materiału na oled jest dla mnie wyraźnie lepsza.
    Porównywalną jakość obrazu można zobaczyć u Panasonica, ale robią max 65". Soniacz ma tą jeszcze zaletę że matryca jest głośnikiem! Mozna to podłączyć jako głośniki centralny do kina domowego. Mam 6 kolumnowy dolby atmos z dwoma subwooferami. Wrażenia lepsze niż w kinie. 😊
    Fajny filmik. Pzd.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Hej. Twój komentarz bardzo miło mi się tu czytało :) Widać, że podchodzisz do wyboru tv normalnie bez chodzeniem za tłumem. Po tym filmie mam głównie komentarze, że się nie znam, bo OLED jest jedyną słusznym wyborem i jest bez wad, a LED to mydło.
      U mnie bardzo istotnym kryterium był HDR i jego jasność. Chciałem możliwie najwyższą. Kupując tv w 2020r. mogłem pozwolić sobie na max 2000 nitów z uwagi na cenę. W 2021r. Sony dał tv z 4000 nitów max, ale mówimy o kwocie kilkudziesięciu tys. zł więc i tak to trochę mało realne z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba. U mnie tv służy głównie do filmów, czasem konsola XBOX. Niektóre filmy są bardzo dobrze przygotowane pod HDR, niektóre, o dziwo, nie. Matrix 4K rozwala. Wszystkie błyski wybuchów, świateł aut, czy strzałów wręcz oślepiają. Nowe Harry Pottery też mają piękne światła - jest wręcz magicznie jak to w Harrym Potterze. Co ciekawe części 1-3 w 4K mają słabiutki HDR. Wszystko zależy więc też nie tylko od samego tv, ale od przygotowania filmu.
      Do gier, czy animacji sam polecałbym raczej OLEDa. Obraz filmowy nie zawiera dużo czerni o czym mało też się mówi. Sam od lat analizuję obraz filmów i jak się jemu przyjrzeć to w niewielu dosłownie przypadkach znajdziemy mocną czerń (chyba że sami ustawimy sobie duży kontrast, ale nie o to chodzi). Dziś na nocnych ujęciach robi się raczej tonację bliską czerni, ale bardziej szarą niż czarną. Co innego w grach i animacjach, gdzie czerń potrafi występować. W filmach ze zdjęciami czarnego kosmosu czerni będzie dużo - wiadomo. To takie moje spostrzeżenia.
      Z wad LEDa widzę łunę białą, ale uwaga. Głównie widoczna jest ona na maksymalnie białych elementach i takie są to napisy czy funkcje OSD tv. W obrazkach filmowych także nie mamy max białych elementów na czerni, więc LED spokojnie sobie poradzi i nie odczujemy białej aury wokół. Zauważyłem, że producenci przygotowują trochę nierealne obrazy jako demo puszczane na tv. Nierealne w sensie, że jak ktoś ogląda filmy fabularne, to obraz w nich będzie inny niż w filmach przyrodniczych czy animowanych. Stąd też mój film, w którym chciałem tak po ludzku podzielić się moimi spostrzeżeniami.
      Czytałem, że na ostatnich targach CES LEDy zrobiły zamieszanie przez pokazanie możliwości MicroLedów. Wygląda na to, że lokalne przygaszanie dopasowuje się wręcz idealnie do jasnych obiektów. Oczywiście pozostaje wciąż pytanie jak nisko można obniżyć czerń w LEDach, ale jasnych łun przy białych obiektach nie będzie.
      Będę zamawiał kalibrację tv bo wiem, że prawdziwe możliwości tv pokazuje zawsze po kalibracji. Warto się zainteresować tematem. Ewentualnie podpowiem coś, jak przejdę swoją (planuję o tym odcinek nawet).
      Dzięki za fajny komentarz. Po wielu tu komentarzach odniosłem wrażenie, że ludzie dzielą się na OLEDowców i LEDowców i jedni drugich nienawidzą :) A przecież nie dla każdego będzie OLED i nie dla każdego LED. ;)

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash 3 роки тому

      @@JezykFilmu Mikro led to technologia która ma wiele zastosowań i świetlaną(!) przyszłość. Już teraz Sony produkuje panele które zastępują green screeny, używane są w reklamach czy w kinach. To daje nową jakość przez hdr wlasnie.
      Mozna skonfigurować sobie wielkość ekranu. Np.ekran kinowy 21:9 którego bardzo mi brakuje w ofercie producentów. Niestety panele mikro led są jeszcze bardzo drogie a przez to oferowane tylko dla rozwiązań profesjonalnych. Ciekawostka: była kiedyś w ofercie plazma w formacie 21:9. Ale muszę sprawdzić kto to robił.
      Jeszsze dwa zdania odnośnie rozdzielczości 8K. Tu nie chodzi tylko o gęstość pikseli. Przy dobrym upscalingu dodaje to plastyczności, głębi obrazowi.
      No i na koniec: szkoda ze nie wsadzają już 3d. Lubiałem oglądać filmy z tą funkcją. Mam sporą kolekcje filmów. Polecam japońską (hollywoodzką) animację "Kubo".

  • @gkustra9162
    @gkustra9162 2 роки тому

    Kurcze... przyznam sie ze wpadlem na ten kanal przez robocopa....ale,strasznie podoba mi sie twój sposob przekazywania informacji czyt.
    -dykcja
    -intonacja
    Jak dla mnie czyli dla czlowieka po wysokiej szkole,miala 2pietra, jest jasno i czytelnie!
    Coz wiecej moge powiedziec...zostaje na dluzej. Pozdrawiam serdecznie!

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Ale miłe słowa. Dziękuję i witam na kanale!

  • @Venom_80r
    @Venom_80r 3 роки тому +3

    Dwa miesiące temu kupiłem Lg oled55cx głównie pod ps3,ps4 pro,xbox one s a w przyszłości ps5.Następnym razem kupię 65 cali i pewnie znowu Oled być może Panasonic.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Oledy chyba fajnie się sprawdzają w grach.

  • @andrzejpietruszewski7374
    @andrzejpietruszewski7374 3 роки тому +2

    Super materiał. Teraz mam prawie już pełną świadomość jaki tv sobie kupić. Co sądzisz o mini ledach w porownaniu do ledów i jak hrd-y tutaj wyglądają?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Mini Ledy w tym roku chyba zaczęły wchodzić. Polecam bo to ulepszona technologia Led z Local Dimming. Natomiast HDR nie powinien stanowić problemu dla jakiekokolwiek Leda. Problemem jest dla Oledów. Jak chcesz dobry HDR to na pewno podniesie to cenę tv. Ale jak masz treści z HDR (filmy i gry) to polecam. Cyberpunk np. wygląda naprawdę pięknie.

    • @andrzejpietruszewski7374
      @andrzejpietruszewski7374 3 роки тому

      @@JezykFilmu dzieki za info. Moge prosic jeszcze o pomoc w wyborze tv do 10-11 tysi (75-85 cali) , mozesz moze cos fajnego polecić?.Co wogule sądzisz o telewizorze TCL C825 ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Bardzo chętnie. Napisz mi czy tv będzie do gier (konsola), filmów (dvd, blu-ray), Netflix, czy po prostu telewizja?

    • @andrzejpietruszewski7374
      @andrzejpietruszewski7374 3 роки тому

      @@JezykFilmu generalnie filmy na netflix, uhd blu-ray i od czasu do czasu gry

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      @@andrzejpietruszewski7374 hej. Dopiero mam czas usiąść by ci odpowiedzieć ;)
      Masz ładną sumę na TV. Dlatego polecam nie kombinować i wziąć sprawdzone marki - czyli te znane. Dlatego TCL raczej bym odsunął. Jest to świeży produkt na rynku i lepiej niech trochę pobędzie, by można było coś powiedzieć. Ja wziąłem Sony, ale nie ukrywam, że interesowałem się mocno LG, Philipsem i Samsungiem również.
      Jeśli Netflix i filmy Blu-ray UHD to na pewno celuj w 4K HDR. Wiele filmów UHD ma HDR, więc warto. Netflix tez ma treści HDR (po wykupieniu odpowiedniego planu 4K) i jest to HDR Dolby Vision. Zauważ, że Samsung nie ma Dolby Vision, tylko HDR10+. W związku z tym przy filmach HDR Dolby Vision przełączy ci automatycznie na gorszy HDR10 (wyjaśniam w odcinku różnicę między HDR zwykłymi i premium).
      75 cali jest fajny, ale cali nigdy za mało - uważam :) Ale cena może już być znacząca między 75 a 85. Najpierw poczytaj o LED Local Dimming, szczególnie o tegorocznych MiniLEDach. Ta technologia dorównuje już OLEDom, które mają lepszą czerń. No i poczytaj o OLEDach. W sieci jest mnóstwo treści pisanych przystępnym językiem o tym. OLED czy LED (ewentualnie QLED Samunga jeśli nie zależy ci na HDR Dolby Vision). OLEDy mają piękny obraz przez piękną czerń. LEDom trudniej uzyskać taką czerń, ale według mnie w domowych warunkach dobrej klasy TV LED Local Dimming daje radę i czerń będzie czernią. OLED da ci super obraz (czerń będzie idealnie czarna), a LED da ci lepszy HDR (mówię o tym w odcinku) i niższą cenę. Więc musisz coś wybrać. Ja postawiłem na LEDa, bo 75 cali OLEDy są dużo droższe niż 75 cali LEDy.
      Reasumując, nie podam konkretnej marki. Najlepiej zacznij od wyboru między LED Local Dimming a OLED. Potem zastanów się czy zalezy ci na HDR Dolby Vision (Netflix używa ten HDR). W gry od czasu do czasu będziesz grał, więc nie skupiałbym się na gamingowych bajerach, jak ALLM, VRR i inne (ja ich nie mam i jakoś nie widzę problemów w nowej konsoli i nowych grach). Ale HDMI 2.1 warto mieć, więc zwróć na to uwagę. Tak na przyszłość. No i potem dopasuj cenę do cali.
      Na koniec mała uwaga. Jeśli masz odtwarzacz danej firmy, to może tej firmy kup TV. Dlaczego? Bo są kompatybilne. Ja mam odtwarzacz 4K LG HDR Dolby Vision i nie chce puścić mi sygnału Dolby Vision na TV Sony, który Dolby Vision obsługuje. Dzwoniłem do supportu LG i Sony i nie zdołali pomóc. Takie niby nic, ale jednak zdarzają się sytuacje, że coś powinno iść, a nie idzie. Podobno Sony lepiej połączy się z odtwarzaczem Panasonic, a oczywiście najlepiej z Sony :)

  • @martah2888
    @martah2888 3 роки тому +1

    fajny filmik, ja sie własnie przymierzam do zakupu tv i myślę, że kupię Telewizor TCL 65C725, parametry ma fajne i cenę przystępną, u mnei głównie do oglądania telewizji

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Słyszałem, że TCL mają naprawdę dobry stosunek możliwości do ceny.

  • @paulawiki21
    @paulawiki21 3 роки тому

    A co myślisz o tv TCL 50C725 ? Zastanawiam się nad nim do mniejszego pokoju może zrobiłbyś jakąś recenzje albo do czego można ten tv wykorzystać ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      O TCL mało wiem. Firma jest dosyć świeża względem innych dlatego należy ostrożniej do niej podchodzić. Jednak ostatnio czytałem artykuł o TCL i widać, że matka walczy o wejście na rynek. Szczególnie w Mini i Mikro Ledach, które pokażą prawdziwy pazur OLEDom mając świetne światła (HDR) i możliwości likalnego przyciemniania eliminując typowe mankamenty LEDów. Jak tv ma być jako drugi do małego pokoju to myślę, że nożna się TCL zainteresować.

    • @paulawiki21
      @paulawiki21 3 роки тому

      @@JezykFilmu Gdybyś kiedyś miał kontakt z ich tv proszę o film na kanale na pewno obejrzę 😊

  • @czeslawszczepanik
    @czeslawszczepanik Рік тому

    Świetny materiał. Zastanawiałem się nad samsungiem i byłbym wdzięczny za szersze porównanie różnic tego popularnego producenta który widzę że ma dużo różnic nie tylko w nazwach. Ale władnie chyba o to chodzi aby zgłupieć. Nie brałeś pod uwagę 60/ 120 MHz?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      Dziękuję.
      Nie brałem pod uwagę odświeżania bo załozyłem, że dziś każdy tv jest przygotowany na 120Hz. Właściwie nie wiem jak te HD, ale 4K powinny. To z uwagi, że tv są przystosowywane także do konsol, które idą w te tryby odświeżania. Ale faktycznie warto się tym zainteresować i to sprawdzić.
      Co do konkretnego modelu to nie podam, ale radzę uczciwie sobie odpowiedzieć na pytanie jakie treści oglądasz.
      Np. jeśli są to treści typu telewizja i filmy ze streamingu to dobrym rozwiązaniem może być OLED ze względu na piękną czerń. Jeśli zaś oglądasz filmy 4KHDR to OLED słabo sobie poradzi z HDR. Właściwie nie będziesz miał HDR, a co gorsza zadziała opcja przyciemniania scen mocno świecacych w HDR. Wtedy LED, ale nie ukrywam - to musi być bardzo dobry (czytaj też drogi) LED, żeby jednak uzyskać dobrą czerń w LEDzie (na ile to oczywiście możliwe).
      Często użytkownicy idą w OLEDa, a potem jak próbuje z nimi porozmawiać o HDR, to nie wiedzą czym on jest (tzn. wskazują ładne kolory, ale to tak ogólne stwierdzenie, które notabene można przeczytać na każdej ulotce). Ja uwielbiam filmy 4KHDR, które najczęściej oglądam z nośników fizycznych, co też daje większe możliwości HDR. Te na platformach streamingowych mają zazwyczaj niższy HDR, ale zdarzają się miłe wyjątki, jak np. Armia Umarłych.
      Tak więc reasumując i OLED i LED mają swoje wady i zalety. Ja poszedłem w LEDa bo nie zbyt niski zakres HDR w OLEDzie na dzisiejsze czasy to dla mnie niestety złe rozwiązanie. Jeśli jednak ktoś ogląda głównie treści HD, które nie mają HDR, to nie musi sie tym martwić.

  • @hipooy
    @hipooy 8 місяців тому

    3:00 ja tam wolę przy 4k 48 cali bo w tedy jest tak zwane komfortowe zagęszczenie pikseli na cal na matrycy qd-/oled najlepiej od Sony bo mają dobre odwzorowanie barw

  • @Tomczis1976
    @Tomczis1976 3 роки тому +1

    Fajny zbiór informacji dla laika. Dla osoby szukającej naprawdę dobrego obrazu liczy się przede wszystkim jaki poziom czerni i kontrastu może osiągnąć dany model. W przypadku OLED są to wartości poza zasięgiem jakiegokolwiek LED z jakimkolwiek podświetleniem. Juž tłumaczę dlaczego to takie ważne: dopiero przy naprawdę dobrym poziomie czerni (patrz: jak najniższym) możemy startować z regulacjami telewizora i wycisnąć z niego naprawdę dobry obraz (lub nie). I tu dochodzimy do kwestii rodzaju matrycy w przypadku LCD: VA czy IPS. Od razu można założyć że do uzyskania naprawdę dobrych kontrastów i czerni, mogących nawiązać do tych OLEDowych potrzebujemy telewizor z matrycą VA od Samsunga. Reszta to równomierność podświetlenia i algorytmy ale podstawą jest tutaj VA. Druga rzecz: (i to tyczy się także OLED) to matryca z odświeżaniem 60 lub 120 hz i to tak samo ważne kryterium podczas wyboru tv. W tej chwili mamy także podświetlenie mini LED w telewizorach LCD ale poza TCL C82 są one jeszcze drogie. Dobry FALD też zrobi robotę. Po tym uzupełnieniu życzę wszystkim mądrych i przemyślanych wyborów oraz przepięknego obrazu w swoim salonie.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +3

      W materiale podkreślam, że z OLEDem może konkurować LED FALD - jak piszesz robi robotę. Zdaję sobie sprawę, że poziom czerni jaki daje OLED nie jest osiągalny przez LED. Ale nie napisałeś o dwóch waznych aspektach, które jak piszesz "osoba szukająca naprawdę dobrego obrazu" powinna wymienić.
      1. Poziom czerni - gdzie ile go mamy? W filmach? Niewiele mamy "czarnej czerni" czyli ujmę to jako całkowitej czerni. Oznacza to całkowite zgaszeniee piksela. Ile go mamy w kadrach filmowych? Naprawdę niewiele. Najprostszy z możliwych sposobów, który każdy może sobie wykonać to zrobić 10-30 stopklatek losowo wybranych z filmów jakie ogląda. Na stopklatce polecam zobaczyć, gdzie obraz (fragment obrazu) jest całkowicie czarny. Od razu powiem, że filmy bardzo rzadko dają całkowitą czerń. Nawet ujęcia nocne nie są czarne. Obraz może iść w prawie czarny, ale to nie jest całkowita czerń. Jedynie w filmach o kosmosie znajdziesz całkowitą czerń. W grach szybciej. Ogólnie w obrazach animowanych tej czerni więcej doświadczymy. Biorąc to pod uwagę nasuwa się pytanie - czy faktycznie zaznam różnicy z LED FALD i OLEDem w filmach w warunkach domowych? Pragnę zauważyć, że obrazy testowe nijak się mają do praktyki. Praktycznie oglądamy filmy, a nie czarny obraz z białym kwadratem na ekranie. A ujęć świecącego księżyca na niebie nocą w ilu filmach mamy? W tych ujęciach OILED zwycięży, oczywiście. Ale jaki to jest ułamek procentowy kadrów, jaki przyjmuje odbiorca? Dla mnie znikomy. Dla mnie OLED sprawdza się w grach, w konsolach, w smartfonach, gdzie głównie mamy do czynienia z obrazem animowanym (grafika) lub bardziej kontrastowym niż obrazy filmów.
      2. Rozwój obrazu w filmach. Jest taki wykres (przypomina pajęczynę), który pokazuje 5 najważniejszych zmian technologicznych, na jakie stawiają producenci sprzętu dystrybutorzy treści cyfrowych. Nie wiem, jak fachowo nazywa się ten wykres, ale jak wygooglujesz Pięć elementów poprawiających obraz to znajdziesz choćby artykuł od Eizo z tym wykresem. Ten wykres jest prezentowany na wszelkiego rodzaju prelekcjach dotyczących obrazu, koloru w filmach, także na szkoleniach zaawansowanych. I tutaj jedna uwaga: en wykres nic nie mówi o poziomie czerni. Za to wskazuje poza rozdzielczością, głębią bitową koloru, odświeżaniem, gamutem koloru (dla mniej wtajemniczonych można to nazwać szerokością spektrum kolorów, jakie można pokazać w obrazie) jest jasność. Czyli rozwój technologiczny to nie inwestycja w czerń, ale w jasność. Dobrze zresztą widać to właśnie w HDR, który związany jest z jasnością. To w niego się inwestuje. ROzumiem i cenię udoskonalenie czerni w OLEDzie, ale nie jest ona najważniejsza. A o jasności w OLEDzie już się nie mówi. Jak bardzo jest w tyle za LEDem. Przykro mi to pisać, bo nigdy nie miałem zamiaru uderzać w OLEDa (sam mam smartfona z ekranem OLED i cenię), ale OLED obecnie daje ok. połowę jasności, jaką w HDR osiąga LED (dobry LED cały czas zaznaczam). W moim materiale powiedziałem, że mój wybór padł na OLEDa ze względu na HDR, który daje mi cudowną jasność wybranych fragmentów obrazu co zwiększa immersję. I teraz analogicznie z punktem pierwszym zapytam ile masz jasnych elementów w filmach? Proszę zrobić kolejny test stopklatek. I tak powiem od razu: wszelkie światła samochodów, w ujeciach nocnych wszystkie lampy, w filmach futurystycznych/cyberpunk wszystkie neony, ogień z wystrzałów w filmach akcji, wybuchy w filmach. Chyba nie trzeba robić testu, aby stwierdzić, że tych elementów będzie dużo więcej niż całkowitej czerni w obrazie filmów, a nawet w grach. Chyba dlatego technologia rozwija światło, a nie czerń. Ponadto nie zapominajmy, że HDR to nie tylko wysokość światła. To również szerokość zakresu dynamicznego, co pozwala nam mieć obraz zbliżony do tego, jaki daje ludzkie oko. OLED jak wspomniałem daje obecnie (może to się zmieni) połowę tego, co może dać LED, więc troszkę mało na dzisiejsze możliwości z tym zakresem dynamicznym (potocznie zwanym też tonalnym).
      Jak widzisz kontrast w tym wszystkim nie jest istotą oceny. Pamiętajmy, że dziś kontrast w LEDach FALD jest na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak możliwość osiągnięcia "czarnej czerni". Może 5 lat temu można było mówić o kontraście i czerni, ale dziś są już pewne osiągnięcia, które są wysokie i o których się nie mówi, tylko mówi się o świetle, co jest ważniejsze. A zwiększenie kontrastu i "przyciemnienie" czerni da jedynie wrażenie wysokich świateł, ale nie da prawdziwych wysokich świateł.
      Reasumując dziękuję za komentarz, myślę że dużo wnosi do mojej dyskusji, jaką zapoczątkowałem moim filmem. Szczególnie dobrze, że zwróciłeś uwagę na odświeżanie. Ja nie podjąłem się tego tematu, bo założyłem, że chyba większość dziś sensownych tv ma odświeżanie 120Hz, a filmy kinowe 4K i tak mają 24fps, gry z konsol 60fps, a mówimy cały czas o tv, nie monitorze do komputera, gdzie można osiągnąć dużo większą częstotliwość. Niemniej fpsy stanowią jeden z punktów rozwoju technologicznego, o którym wspomniałem wyżej. W komentarzu piszesz, że mój materiał jest dla laika, nie dla osoby bardziej zainteresowanej tematem i tu się nie zgadzam. Czerń w OLEDzie robi wrażenie, ale właśnie nie dla kogoś znającego temat. Bo taka osoba ma świadomość, że to tylko czerń, ale wciąż są ważniejsze rzeczy dla obrazka cyfrowego. Zauważ też, że w sklepie pierwsze co usłyszysz od sprzedawcy to właśnie o tej przewadze czerni. Ale ta osoba widziała jedynie obrazy testowe przygotowane pod szkolenia lub do puszczania e sklepach w pętli. Zauważ, że te obrazy nie mają nic wspólnego z obrazami filmowymi. Osoba oglądająca różne filmy i mająca pewną ocenę obrazka filmowego będzie lepszym sprzedawcą niż sprzedawca po szkoleniu wewnętrznym. Bardzo polecam obejrzeć Matrix 4K. Ma HDR Dolby Vision. Polecam obejrzeć na tv najlepiej powyżej stałych 1000 nitów - niestety tu mówimy o LEDzie. Już pierwsze sceny, w której Trinity zostaje okrążona przez policjantów pokazuje, jak światła latarek potrafią być... światłami. Potem jest ciężarówka, której światła, napiszee kolokwialnie, walą po oczach odbiorcy bo przecież scena pokazuje, jak te światła oślepiają Trinity. Te sceny na TV z HDR między 1000 a 2000 nitów sprawią, że osoba przymruży oczy. OLED nie pokaże tego filmu w taki sposób. Wczoraj kolega mnie odwiedził i puściłem mu kilka scen Matrixa na moim tv z 2000 nitów w peaku i stałym ok. 1300 nitów i spytałem, jak się czuje. Mówi, że musiał oczy mrużyć. Wszystko sprowadza się więc do wyboru użytkownika - czy zainwestuje w czerń, czy w światła. Ale uważam, że mój materiał nie jest dla laika (choć omówiłem go przyjaznym mam nadzieję dla wszystkich językiem), a wręcz dla osoby nie podążającej za modą, aa za rozwojem i tym co ważne w immersji treści.
      Dziękuję za komentarz, który skłonił mnie do tej długiej odpowiedzi. Niedługo powstanie na kanale odcinek o HDR, bo mam wrażenie, że mało kto wie z czym to się je.
      ;)

  • @charliejudoka
    @charliejudoka 2 роки тому

    Cześć, czy na podstawie parametrów polecilbyś Sony bravia x90j 75cali ? CZY mimo wszystko lepszy będzie LG OLED c1 65cali?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Poleciłbym X90J. Ten OLED ma zakres HDR do 400 nitów. Trudno to nazwać HDRem, skoro ekrany SDR mają nawet 300 nitów. Ten Sony ma max. ok 900. Nowe filmy, jak najnowszy James Bond są już masterowane pod wysoki HDR (James Bond na płycie 4K ma ok. 1000 nitów). Na OLEDzie z tak niskim HDR Jamesa Bonda będziesz miał przyciemnionego.
      Także moją odpowiedź znasz.

    • @charliejudoka
      @charliejudoka 2 роки тому

      @@JezykFilmu bardzo dziękuję, zatem wybór pada na Sony bravia x90j !

    • @sit1108
      @sit1108 2 роки тому

      @@JezykFilmu Sony X90J nie jest OLEDE-m ;)

  • @krystianskwarek6767
    @krystianskwarek6767 2 роки тому +2

    A nie lepszym wyborem by byl nawet budzetowy projektor 4k zamiast tv ? Imersja ogladania filmow i grania w gry w minimum 100 calach nie mozna porownac z zadnym tv na kozysc projektora.Osobiscie juz od 11 lat gram i ogladam filmy oraz TV tylko na projektorach.Jesli chodzi o dzwiek dolby atmos z TV to tylko marketing ,dzwiek dolby atmos nawet z dobrego soundbara to tez kpina jesli chodzi o jakosc ,ale dobre i to jesli ma sie pojecie jaki soundbar kupic

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому +1

      Dokupiłem soundbara i różnica między nim a dźwiękiem z TV jest olbrzymia. Mam mały pokój, więc u mnie soundbar jedynie się sprawdzi.
      Co do projektora. Ostatnio miałem okazje zobaczyć fragment filmu na 120 calowym ekranie z projektora. Jest moc :) Ale osobiście jestem zakochany w HDR, a projektory nie mają takiej szerokości tonalnej jaki może dać właśnie dobry LED. No i projektor to jednak kupa kasy - napisz jeśli się mylę. No i pokój tez trzeba mieć odpowiednio duży do 100 cali. :) Ale wielkość ma znaczenie. Sam jakbym mógł to wziąłbym 85 zamiast 75 cali. Ale już te 10 cali w moim modelu to był skok cenowy nie do przejścia więc odpuściłem.

    • @krystianskwarek6767
      @krystianskwarek6767 2 роки тому +1

      @@JezykFilmu pytanie na jakim projektorze miales okazje zobaczyc film na 120 calach i czy akurat ekran projekcyjny byl matt grey czy white ,bo duzo osob kupuje bialy ekran co jest olbrzymim blędem jesli chodzi o kontrast i czernie ,bialy ekran tylko i wylacznie do "jaskiń nietoperza" Co do Tv to im wieksza przekatna tym wieksze promieniowanie dla oczu i zmeczenie.Projekcja to obraz odbity nie wplywajacy destrukcyjnie tak na nasz wzrok. Przyzwoity hdr w projektorach to fakt koszt wysoki ale nawet w takim ( ok 5000zl) Optoma uhd 42x ,czy Epson eh tw 7000 jest akceptowalny i robi wrazenie ,nie wsominajac juz o Epson eh tw 9400 (ok 13000zl ) i Epson eh ls 12000b (23tys) to juz inna bajka nawet na szaro pomalowanej scianie...Kanał twoj jest ŚWIETNY I NAPRAWDE DZIEKI NIEMU INACZEJ POSTRZEGAM TERAZ FILMY POZDRAWIAM...ps.jaki model posiadasz soundbara i tv jesli mozna wiedziec ??

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому +1

      @@krystianskwarek6767 jeśli będę miał okazję jeszcze coś obejrzeć na tym projektorze to dam znać. Ale od razu powiem, że to całe małe kino wybudowane - taka faktycznie jaskinia nietoperza. Człowiek jest maniakiem :) Wtedy zobaczę co to za model. Nawet nie pytałem o koszty.... :)
      Myślę, że każdy ma swoje upodobania. Tak to widzę na rynku. Jedni biorą OLEDa (piękna czerń), inni dobrego LEDa (szeroki zakres HDR), a inni projektor (wielkość i większe wrażenie kina).
      Soundbara kupiłem Sony HT-A7000. Do tego dwa tylne głośniki i subwofer. Nie będe ukrywał, ale zależało mi na jednym z najlepszych. Trochę kasy poszło. Ze względu na niewielki pokój (powiedzmy typowy) nie brałem głośników dookólnych. Dźwięk naprawdę robi wrażenie, ale z tym odbijaniem dźwięku od ścian i sufitu to też nie jest kolorowo. O ile jedną ścianę mam dobrą do odbicia, o tyle druga nie. Jest trochę rzeczy na niej i dźwięk raczej nie ma szans się odbić. Przez sufit idzie kątownik i też nie jest idealny. No cóż. Sounbar z odbijanym audio (wrażenie dookólnego dźwięku) też musi mieć warunki. Ale fajnie wspomagają dźwięk tylne głośniki. Osobiście jestem zadowolony. Chociaż w audio nie robiłem już takiego researchu jak w przypadku TV. Kierowałem się też marką TV bo dobrze się to paruje i obsługa na jednym pilocie. Czasem się to przydaje.

    • @krystianskwarek6767
      @krystianskwarek6767 2 роки тому

      @@JezykFilmu witam ponownie ten Twoj soundbar to bardzo dobry wybór ,jeden z lepszych na rynku takze brawo za wybór jesli chodzi o soundbary jako pojedynczy pasek .Co do tv oled,qled ,lcd i projektory to fakt kazdy kieruje sie swoimi upodobaniami i napewno tez bym wybral swietnego lcd zamiast oled ...pozdrawiam

  • @adamgowacki6605
    @adamgowacki6605 3 роки тому +1

    Bardzo merytoryczny film i jeden z lepszych . Mam zamiar kupić TV Sony 75 cali ale nie wiem jaki model. Może podpowie Pan który będzie złotym środkiem? W przedziale do 6500 tyś. Pozdrawiam serdecznie 👌

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Stawiasz na granie na konsoli czy filmy z płyt czy Netflixa?

    • @adamgowacki6605
      @adamgowacki6605 3 роки тому

      @@JezykFilmu raczej filmy Sport sporadycznie PS no bo Netflix

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Pytam bo nie wiem czy stawiać na dobry HDR czy nie. Do sportu to na pewno szybkie odswiezanie. Może OLED wtedy. OLED też pod konsolę bedzie fajny. Jesli chodzi o filmy 4K z HDR (Netflix ma HDR) to wtedy LED. Prosze pamietac, ze jesli ma byc LED to tylko Local Dimming. Na pewno wzialbym znana marke. Do sportu zainteresowalbym sie OLEDem. Tylko OLED slabo poda HDR. Sport jednak nie ma HDR, a jesli ma to nie bedzie jakis dobry wiec nie trzeba telewizora z super HDR. Ja wzialem Sony najlepszego LEDa. Ale sportu nie ogladam. Mysle, ze mozna zobaczyc co Samsung QLED ma w tej cenie. Polecam odwiedzic strony Sony, LG (Oledy) i Samsung i zobaczyc co w tej cenie maja. Polecam tez poczekac moze do nowego roku bo beda obniżki starego rocznikarz - jesli sie nie spieszy z kupnem tv. Ja tam kupiłem w obnizce swój. Konkretnego modelu nie podam, ja wybieralem w kwocoe ok. 10k. Polecam tez podejsc do sklepu Sony i Samsung (oficjalne sklepy). Zawsze mozna porozmawiac co maja w tej cenie.

    • @adamgowacki6605
      @adamgowacki6605 3 роки тому

      @@JezykFilmu Dzięki bardzo za poświęcony czas. Myślę że znajdę coś sensownego dla rodziny. P.S problem w tym że chciałbym kupić jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 🤔 także nie wiem czy złapie się na jakieś promo??? Tak czy siak dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie i miłego wieczoru życzę. 🍻

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@adamgowacki6605 przeglądaj scentre.pl i LG.com i samsung.com. Może na swieta beda jakieś promki. 😉

  • @TomaszFiedziuk
    @TomaszFiedziuk 3 роки тому +1

    Rzadko się udzielam na różnego rodzaju forach itp, ale chciałbym panu bardzo podziękować za rzeczowy materiał. Teraz wiem czego chcę i jutro prawdopodobnie pojadę sobie kupić TV LG 55NANO923PB. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji ile nitów emituję ten TV w HDR. Może pan ma wiedzę, bądź zna strony internetowe gdzie takowych informacji można szukać ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Wiedzę na temat ilości nitów dają nam producenci lub... jej nie dają świadomie. Jeśli jest się czym chwalić to taka informacja jest. Polecam zapytac LG (może mail, może telefon do supportu, może w sklepie stacjonarnym). Są też dwie wartości. Standarsowa i szczytowa (w peaku). Zwykle producenci podają szczytową. Ja w swoim Sony mam ok. 1300, a w peaku ok 2000 nitów. Ale to ok. Szczytowe wartosci w peaku to swiecenie przez chwilę. Polecam też może znaleźć test tego tv w sieci, może coś na stronie hdtvpolska będzie (robią testy zawodowo i niezależnie) lub szukać na google jakiegoś pliku dokumentacji PDF.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Na hdtvpolska znalazłem test modelu 913. HDR nie jest taki szeroki bo osiąga ok. 350 nitów, a w peaku ok. 500. Jeśli chodzi o inne rzeczy to tv ma wszystko co potrzeba (złącza, funkcje gier), Dolby Vision, dźwięk Dolby Atmos.

    • @TomaszFiedziuk
      @TomaszFiedziuk 3 роки тому

      @@JezykFilmu @Język Filmu Dziękuję za odzew w temacie. Widzę że wartości HDR w twoim TV są naprawdę duże, teraz się zastanawiam czy w TV do 4000 zł (bo tyle mogę maksymalnie przeznaczyć) można znaleźć jakiś lepszy HDR, czy to już jest taki standard. Może jesteś w stanie podrzucić jakąś propozycję ? Pozdrawiam.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@TomaszFiedziuk dobry HDR podnosi cenę tv. Nie orientuję się, co mogłoby być najlepsze w tej kwocie, ale polecam poczekać na promocję (black friday), ewentualni w nowym roku będą wyprzedawać poprzednie roczniki (2021). Wtedy może się uda w tej cenie dostać tv z lepszym HDR.

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 3 роки тому

    Wreszcie czegoś się dowiedziałem.

  • @GeQ11
    @GeQ11 3 роки тому

    Szybkie pytanie - TV do gier/netflix: TCL C728 vs LG nanocell863PA vs Sonyx81Jaep vs Samsung QE55Q77A ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      No to szybko odpowiadając :)
      TCL bym odrzucił bo jest za mało na rynku.
      Samsunga też bo nie ma HDR Dolby Vision, a Netflix takiego używa.
      Zostały ci Sony i LG.

    • @GeQ11
      @GeQ11 3 роки тому

      @@JezykFilmu Dzięki za odpowiedź!!!
      Co masz na myśli przez mało na rynku ? Bo go zamówiłem w media expert 🤣 (ale płatny na miejscu) Sony ma 60hz, a LG ponoć słabo z matrycą w tej serii 🙄 kompletnie za duzo niejasnych informacji w porównaniu np do kupowania komputera.. chyba że jest jeszcze coś do 3300 powiedzmy (mowa o 55') ❤️

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Praktyka pokazuje, że jak coś jest świeże i nowe na rynku to lepiej trochę poczekać z zakuoem. Aby trochę pobył na rynku, aby ludzie pisali opinie, aby peoducent mógł poprawić błędy np. w kolejnych produktach lub cjociaż w nowym firmware. Nie interesowałem się TCL. Jeśli już są opinie o nim i są pozytywne to pewnie ma to sens. No ale widziałem też teochę negatywnych. Chociaż o każdej firmie znajdziemy opinie negatywne i pozytywne.
      LG czy Sony są na rynku silne. Warto więc na nie spojrzeć. 😉

  • @AngelA-zs8mj
    @AngelA-zs8mj 3 роки тому

    Bardzo ciekawy materiał i fajnie przygotowany😀, to jest prawda że rozmiar tv ma znaczenie, jakiś czas temu kupiliśmy telewizor większy od poprzedniego, ale wydaje mi się, że jednak za mały. Dzięki za poradnik!

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Mam to samo. Ciągle za mało 😁

  • @wojtekbroda1015
    @wojtekbroda1015 2 роки тому

    Hej . Gdzie mam szukać informacji jakie tv ma HDR wszędzie jest podane, że HDR jest , ale nie ma dokładnie podane jaki to jest czy ten standard czyli HDR 10, hlg czy premium lub HDR 10 plus.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      W specyfikacji. Tzn. spróbuj znaleźć dane techniczne telewizora. W Internecie da się znaleźć. Jak nie to można w oficjalnych sklepach zapytać. Powinni podać te dane. Jak nie znajdziesz, a producent nie podaje to znaczy, że nie chcą się tym chwalić. Chyba nie miszę tego komentować 😉 Im więcej nitów HDR tym bardziej chwalą się taką informacją producenci. Dziś nie brałbym tv z HDR poniżej 1000 nitów.

  • @tatawymiata
    @tatawymiata Рік тому

    Od 3 dni chodziłem po sklepach, czytałem artykuły i oglądałem filmy i prawie straciłem ochotę na zakup tv. Co raz większy ból głowy i uczucie niewiedzy. Aż trafiłem tutaj i jestem zachwycony jakością, poziomem merytoryki jak i prostotą przekazania informacji dzięki temu nawet taki laik jak ja może w końcu wybrać sobie telewizor 😁 Dzięki i pozdrawiam.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      Dzięki. Materiał zrobiłem po tym jak ja sam zauważyłem jak niską wiedzę przedstawia się konsumentom.

    • @tatawymiata
      @tatawymiata Рік тому

      @@JezykFilmu a co myślisz o innych markach niż Sony. Warto dać im szansę jeśli mają porównywalne parametry? Jestem tradycjonalista i trochę boję się innych marek niż te wiodące od lat jak właśnie Sony. Zwłaszcza że jest to dla mnie bardzo kosztowny zakup i na lata. Ale może są jacyś producenci którym wart zaufać? U mnie max. Granica to 10 000 także ten Sony niestety nie w moim zasięgu.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      @@tatawymiata ja wybrałem Sony bo ten konkretny model spełnił moje założenia. Ale inne marki także brałem pod uwagę i warto. 10tys to wcale nie jest mało 😉
      Pytanie. Do czego będzie służył Ci tv? Platformy, telewizja, filmy z płyt? Czy oglądasz treści 4K?

    • @tatawymiata
      @tatawymiata Рік тому

      @@JezykFilmu mam Konsole Xbox series x dlatego chciałbym mieć najlepsza jakość gier. Poza tym oglądam duża ilość filmów, głównie serwisy streamingowe plus płyty choć tych mam mało głównie ze względu na słaby obecny tv. Dodatkowo zakupiłem soundbar JBL 9.1 i chciałbym żeby był Makaymalnie wykorzystany jego potencjał. Marzy mi się 85 cali ale czuję że będzie ciężko znaleźć choćby 75 z tymi parametrami które wymieniłem w filmie.
      Ps
      A jak patrzysz na kwestie odświeżania. Widzę w najnowszych tv 120 lub 144 hercy i zastanawiam się czy tv z 100 znacznie od tego odstaje? Myślę o tym parametr że pod kątem grania na konsoli.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому +1

      ​@@tatawymiata jeśli w tv będzie odświeżanie 100Hz to będzie też 120Hz najprawdopodobniej (wynika to z przystosowania odświeżania pod klatkarze 30/60/120 - USA i 25/50/100 - EU). Ale oczywiście sprawdź. Przykładowo mój ma 100/120 przy 4K i 30/60 przy 8K.
      Co do wyboru tv jeśli chcesz większzy calarz to LED może okazać się lepszym wyborem. OLEDy wciąż są droższe. Jednak pamiętaj co do LEDa to polecam jedynie LEDY Full Array Local Dimming - w odcinku o tym mówię.
      Natomiast z tego co napisałeś to zainteresuj się OLEDEM. One mogą uzyskać dobre cienie i czernie. Ostatnio poleciłem koledze OLEDa, ale on tylko tv ogląda, do tego streaming. Nie jest fascynatem filmów i obrazu filmowego Nie widziałby różnicy między zwykłym obrazem na HDR. Tylko pamiętaj, że OLEDy póki co nie mają dobrego HDR. Można powiedzieć, że nie świecą jak LEDy HDR. Tylko na platformach streamingowych filmy HDR nie mają aż tak dobrego HDR jak filmy na płytach 4KHDR - z moich obserwacji. Wiec jeśli oglądasz z platform to nie wiem czy aż tak warto inwestować w dobry HDR. Na płytach też z kolei nie wszystkie filmy będą miały dobry HDR (czytaj wysokie światła). Dobrze zrobiony jest najnowszy Bond, Harry Potter od 4 części, Matrix. Ale dużo filmów HDR jest robionych z premedytacją przy niskim zkaresie HDR, np. 0-500 nitów, aby dopasować je do tv OLEDowych, które zazwyczaj taki zakres mają.
      Ja jestem miłośnikiem HDR, dlatego w moim przypadku OLED odpadał i jak oceniałem sobie HDR u kolegi na jego OLEDzie to światła tam nie "świeciły" jak w moim tv HDR.
      Co do gier to zauważyłem, że gry raczej nie mają jeszcze za wysokiego światła HDR, ale jest ładnie. Nie mam możliwości zobaczyć metadanych gier (w filmach mam) więc nie wiem ile nitów tam można uzyskać. Dlatego znowu OLED może będzie lepszym rozwiązaniem.
      Jeśli weźmiesz OLEDa to w przypadku filmów o wysokim (szerokim) HDR będziesz go widział ciemniejszego niż powinien. Bo tv nie będzie w stanie wyświtlić całego zakresu dynamicznego (HDR) i będzie przyciemniał obraz. Do tego niektóre OLEDy przyciemniają sceny HDR po jakimś czasie - ze względu by nie uszkodzić matrycy. Te problemy nie występują w LEDzie z wysokim HDR.
      Jak widzisz trudno więc tak jednoznacznie powiedziec co jest dobre. Jeśli kryterium wyboru byłby HDR to stawiałbym na LEDa, ale z wysokim HDR - najlepiej 2000 nitów. Jeśli nie HDR, a sporadyczne oglądanie filmów i gry to raczej wybrałbym, OLEDa.
      OLEDy w peaku przy dobrych wiatrach dadzą 1000 nitów. LEDy do 2000 nitów. Jak włączam film HDR na moim tv to zamienia się on w bestię. To widąć. Kontrast, kolory i światła jak niemal naturalne. Coś pięknego. Ale w przypadku filmów bez HDR prawdopodobnie OLED byłby lepszy.
      Pamiętaj też, że rozwój filmów i gier idzie w kierunku HDR. Na razie HDR w treściach jest do ok. 1000 nitów max, ale zwykle nawet ok. połowa tego. Więc co z tego, że masz tv z wysokim HDR, jak puszczasz film z 4x mniejszym HDR. Ale HDR się rozwija i jest już sporo filmów powyżej 1000 nitów, a będzie więcej. Kiedy? Nie wiem.
      Pamiętaj też, że jeśli oglądasz takiego Netflixa to pytanie czy masz wykupiony najwyższy pakiet, bo tam są filmy 4K HDR. W niższym nie.
      I na koniec mały wniosek:
      LED - powinien być tańszy od OLEDa
      OLED - ma lepszą czerń, ale słaby HDR
      LED - ma lepszy HDR niż OLED, ale słabszą czerń w przypadku filmów i gier bez HDR
      HDR nie jest równy HDR. Pytaj w sklepie lub sprawdzaj w specyfikacji (nawet googluj, bo często wynik ile nitów ma HDR dają niezależne firmy). Weź jak najszerszy zakres, np. 0-2000 nitów jeśli zdecydujesz się na HDR.

  • @bobbybeatbox
    @bobbybeatbox 2 роки тому

    Cześć mega dobry materiał! Dzięki Tobie jakieś większe pojęcie co ważne w TV jest by mieć najlepszy fun z oglądania :) Czy mógłbyś polecić jak najlepsze modele 65 cali do 7000 zł? głównie vod filmy, ale też będę chciał grać w gry na tym telewizorze :) czy Sony XR-65X90K to byłby dobry wybór czy jest coś do tej kwoty dużo lepsze? bardzo proszę o radę bo już 5 dzień siedzę i czytam różne specyfikacje ale trudno mi znaleźć info o ilości nitów :/
    Pozdro!

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому +1

      Dzięki!
      Co do tv obecnych to nie śledzę już bo wiadomo - mam swój tv ;) Ale koledze wybierałem ostatnio TV. On tylko telewizja i VOD. W gry nie gra i nie ogląda filmów z płyt. Stanęło na 65 cali OLED. Budżet wyszedł trochę większy bo do 10k.
      Ten TV, który wybrałeś to bardzo dobry LED (Full Array LED). Ale nie wiem czy on ma strefowe przyciemnianie matrycy (Local Dimming). Sprawdź to. To przydatna opcja w przypadku telewizorów LED. Pozwala to zniwelować mankamenty z czernią w LEDach. OLEDy nie mają tego problemu. Myślę, że powinieneś zobaczyć OLEDy do ok. 7tys. Może uda Ci się coś znaleźć, a myślę, że jak do grania i nie będziesz stawiał na HDR to OLED się sprawdzi lepiej niż LED. Jeśli jednak w tej cenie znajdziesz jedynie OLEDa 55 cali to jednak zastanawiałbym się. Wielkość naprawdę daje przyjemność. Filmy czy gry na dużym ekranie wyglądają znacząco lepiej! Panasonic wypuścił dobre telewizory ostatnio - seria LZ. Poczytaj o nich. Warte uwagi.

    • @bobbybeatbox
      @bobbybeatbox 2 роки тому

      @@JezykFilmu dziękuję Ci za bardzo konkretną odpowiedź! Sprawdzę tę opcję o której wspomniałeś w tym Sony i oczywiście przyjrzę sie tej serii LZ Panasonic :) pozdrawiam!

    • @bobbybeatbox
      @bobbybeatbox 2 роки тому

      @@JezykFilmu Cześć, sorki, że tak dopytuje znów, ale dziś natknąłem się na HISENSE 65U8HQ kosztuje właśnie 6999 zł. specyfikację ma mega kuszącą i pytanie czy według Ciebie byłby to lepszy wybór niż wspomniany wcześniej Sony XR-65X90K?

  • @immortal6750
    @immortal6750 3 роки тому +3

    Ja to bardziej jestem ciekawy czemu producenci TV podają 100 czy 300hz odświeżania ekranu a w rzeczywistości ledwie ciągnie 60hz?

    • @polakindeuchtsland763
      @polakindeuchtsland763 2 роки тому +1

      Ja mam w TV matrycę 120hz i stary tv 60hz i widać różnicę i to bardzo na wszystkim co się ogląda więc nie gadaj głupstw

  • @januszmalinowski803
    @januszmalinowski803 3 роки тому +1

    Materiał fajnie podany, natomiast brakuje mi informacji odnośnie technologii 3D a mam sporo materiału w tym formacie. Właśnie padł mi telewizor Sony z 3D i 4K i teraz mam dylemat co wybrać ,gdyż ta technologia została wycofana w nowych modelach. Może jakieś sugestie?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Sam chcę zgłębić ten temat, ale dlaczego tego nie zrobiłem? Bo okazuje się, że producenci odeszli od tv 3D. Dziś właściwie używany 3D wchodziłby w grę, ewentualnie jakieś modele nowe może są dostępne, ale nie liczyłbym już na dopieszczanie ich przez producentów. Sam mam trochę filmów 3D i coś będę chciął kuoić, ale to już używka na oewno jako dodatkowy tv do sporadycznego oglądania 3D.

  • @makst11
    @makst11 2 роки тому

    Czy można prosić o materiał doradczy o projektorach laserowych ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Niestety nie mam wiedzy na ich temat bo nigdy w nie nie wchodziłem.

  • @djtomasz
    @djtomasz 3 роки тому

    A co myślisz o podświetleniu minled np.w tv TCL?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      MiniLedy na pewno są dobrym kierunkiem w Ledach. Z LEDami zawsze jest problem z czernią, na którą wchodzi aura białych elementów na obrazie - takie rozświetlenie. OLED tego nie da. Strefowe przyciemnianie w LEDach pozwala zniwelować ten problem. Podobnie zmniejszenie ledów. Natomiast nie wiem nic o TCL. Tu w komentarzach ktoś się wypowiadał, że OK jest. Ja jednak stawiałbym na firmowy tv z uwagi na to, że TCL jest stosunkowo nową na rynku marką. Daje się dopiero poznać. Warto zawsze w takich sytuacjach poczekać i zobaczyć, co powie rynek, co powiedzą odbiorcy sprzętu. Na papierze wszystko może dobrze wyglądać, ale w praktyce może być różnie. Jeśli interesujesz się TCL to dużo czytać na forach o nim. Recenzje i problemy użykowników. To powie ci najwięcej.

  • @PerfektPsk
    @PerfektPsk 3 роки тому

    bardzo dobry material. pozdrawiam

  • @sebastianukarski9233
    @sebastianukarski9233 3 роки тому +3

    W grudniu kupiłem LG OLED CX. Po pół roku jestem bardzo zadowolony 😀

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      OLEDy dają świetny obrazek - mi bardzo polecano OLEDa od LG. No ale stanęło na najlepszym LEDzie ;)

    • @Kalys69
      @Kalys69 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu jakiego TV oled byś nie kupił to matryca będzie LG ;)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Prawda 🙂

  • @little_boyPL
    @little_boyPL 3 роки тому

    Mega poradnik. Mimo, że jestem starym wyjadaczem to zawsze coś nowego się wyłapie 👊💪😁👍

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Dziękuję za miłe słowa. Zapraszam na kanał na dłużej. 😉

    • @little_boyPL
      @little_boyPL 3 роки тому

      @@JezykFilmu Już jestem na pokładzie😉📺🎮👊

  • @roma20081
    @roma20081 3 роки тому +1

    Super materiał ...DZIEKI !!!!..........Sony BRAVIA XR65X90J 👊

  • @seybr
    @seybr 2 роки тому +1

    Z wielkością, masz sporo racji. Jednak jest małe ale. Kwestia wielkości pomieszczenia. Jak ktoś ma klitkę to nie wstawi wielkiego telewizora. Ja akurat mam 55 cali, chociaż mogłem kupić większy. Telewizor wisi dość blisko mojego leża. Gdy będę zmieniał monitor, będę brał 32 cale. 26 dla mnie to za mało. Z tym 4K i konsole. W przypadku PS4 to był duży wałek. Konsola jedynie skalowała do 4K, faktycznie nie miała jakości 4K. Współczesne konsole PS5 czy Xbox X czy S Series. Jak ktoś che grać w pełnym 4k i full detalach przy 60 klatkach, pozostaje jedynie mega mocny PC. Obecne konsole jak sobie radzą w podobnej jakości PC, to osiągają 30 k/s. Fajnie że nakreślasz temat. Każdy może mieć inne potrzeby. Jednemu wystarczy że będzie coś się wyświetlało, innemu potrzeba mega jakości. Mam znajomego - "audio i video fil". Gdy kupował TV, wybrał starszy model 65 calowy. Postawił na jakość obrazu. To tego ma świetne kino domowe od Denona. Aż chce się oglądać filmy. W większości telewizorów ma jeden problem. Jakość dźwięku, co z tego że ma ultra super procesory, jak praw fizyki nie oszukasz. Niby są soundbary, dla mnie to pośrednie rozwiązanie. Masz świetny obraz, to musisz mieć super audio. Ja gdy skończę budowę chałupy, będę miał swoje "centrum zarządzania nad światem". Oprócz komputera, jakiś mebli będzie miejsce nie na TV, ale na rzutnik. TV niech sobie będzie w salonie.

  • @dawidlange5987
    @dawidlange5987 2 роки тому

    Jeżeli źle widzę trochę to jaki 9 tyś teraz pid ps5 pozdrawiam 🙂

  • @SKStudioVideo
    @SKStudioVideo 2 роки тому

    tak dokładnie, sprzedawcy mają obowiązek wciskać bieżące hity marketingowe, a czujność polega na tym że skoro matryca wspiera 8K i 120Hz no to musi być niebylejaka....:) .....właśnie za chwilę zmieniam telewizor i pamietam że poprzedni kupowałem bo matryca miała zdolność do 3D choć ani razu tego nie wykorzystałem.....:)

  • @666papcio
    @666papcio 2 роки тому

    dobry materiał pozdrawiam brakuje mi jednak info o platformach google tv i innych producentów

  • @motopazury
    @motopazury 2 роки тому +1

    Ciekawe 👍

  • @Adam66917
    @Adam66917 3 роки тому

    Hej. Co sądzisz o nano LG ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Technologia, która ma dać czyste kolory. A więc warto :) Tylko skup się na Full Array Dimming. Z tego co wiem, LG ma Full Array Nano tylko w niektórych modelach.

    • @Adam66917
      @Adam66917 3 роки тому

      @@JezykFilmu dziękuję

  • @Lenciu-ji8ws
    @Lenciu-ji8ws 3 роки тому +1

    Rewelacyjny materiał dużo dał do myślenia sam zamierzam zmienić tv a że więcej zdarza mi się grać niż oglądać filmy to pewnie padnie na samsunga neo qleda qn95aat.

  • @andrzejlidwin2797
    @andrzejlidwin2797 3 роки тому

    Bardzo ciekawy materiał

  • @krzysztoflubin9693
    @krzysztoflubin9693 2 роки тому

    Który model pan wybrał, jeśli można spytać? Planuję kupić led 65 cali do Max 7000zl. Co Pan może polecić?...

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Ja kupułem Sony ŚNi 75 cali.
      Jeśli chcesz LEDa to tylko z bezpośrednim podświeylanuem matrycy (Bill array led). Im więcej stref podświetlania tym lepiej. Jeśli nie staeiasz mocno na HDR to OLED wydaje się być lepszym rozwiązaniem lub qled Samsunga.

    • @krzysztoflubin9693
      @krzysztoflubin9693 2 роки тому

      @@JezykFilmu SONY XR65X90JAEP
      Warto?
      Wart?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      @@krzysztoflubin9693 ten model należy do topowych modeli Sony więc taki 😉

  • @jakobk1266
    @jakobk1266 3 роки тому +1

    Model TV zbliżony parametrami do tego z materiału tylko z 4K? Parametry takie jakich szukam jednak koszty znaczne:-). Coś do 10 tys?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      10k to ładna sumka. Myślę, że jak nie zależy ci na HDR to celuj w OLEDa. Staniały trochę od 2020. Jeśli ma być dobry HDR to LED się sprawdzi. W tej cenie szukaj LED Local Dimming. Sprawdź też MiniLedy, które w tym roku zaczynają być modne. No i sprawdź QLEDa Samsunga. Też mają dobry HDR (wyższe modele). Co prawda nie mają Dolby Vision, a ten jest w Netflixie i wielu filmach na Blu-ray. Gry póki co używają HDR10 i dużo filmów też ma HDR10 (Netflix nie wszystkie filmy ma w Dolby Vision). Sprawdź też modele z 2020. OLEDa nie, bo dla niego rok świecenia w sklepie jest zabójczy. Ale LEDy nic nie odczują. A cenowo będzie zniżka. Polecam wziąć broszury znanych marek i sprawdzić flagowce i niższe modele. Sprawdź ceny i porównaj. Ja tak szukałem. 😉

    • @jakobk1266
      @jakobk1266 3 роки тому

      @@JezykFilmu Tv będzie głównie do oglądania filmów Netflix, Sport i czasami wiadomości ;-). Głównie wieczorami. Gry? Być może jak dzieciaki będą większe ;-). Mamy na rynku odpowiednik do Twojego TV ale w 4K? Praktycznie wyczerpuje on moje wymagania w 100% jednak cena jest dosyć wysoka więc może 8k narazie sobie darować :-). Doradź;-) dziękuję

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      @@jakobk1266 z Sony zeszłoroczne modele wysokie to XH9096. W tym roku jego następca to X90J. 4K z HDR Dolby Vision i dobrymi procesorami. Midele 75 cali z nich zmieścisz się spokojnie w cenie. Nie mają chyba obsługi HDMI 2.1 i trybów gry, ale to należałoby sprawdzić. Zresztą jak tv nie będzie intensywnie wykorzystywany fo gier to nie ma potrzeby. Jak do Netflixa to polecam mieć HDR Dolby Vision więc Samsungi odpadają. Warto byś spojrzał też na Philipsy z wysokich modeli. Patrz na te, które mają LED Local Dimming i HDR ok. 2000 nitów w peaku. No i HDR Dolby Vision. Philiosy mają ładne podświetlanie tylne. Niby nic, a jednak jest to ciekawe rozwiązanie.
      O ilość nitów HDR to już musisz pytać producentów lub szukać w specyfikacji bo nie podają tak łatwo. Na pewno modele 2021 będą miały bardziej świecący HDR.
      Nie śledzę tak wszystkich modeli już. Ale polecam zrobić tak. Zebrać znane marki i spojrzeć w ich broszury - jakie mają wysokie modele. I sprawdzić te do 10tys. Parametry jakie musi mieć taki TV to:
      LCD Local Dimming (im więcej stref wygaszania tym lepiej)
      HDR Dolby Vision (im więcej nitów tym lepiej)
      4K60 lub 4k120 (120 lepszy do gier, ale 60 spokojnie też)
      HDMI 2.1 (jak nie będzie miał nic się nie stanie, stracisz trochę opcji gamingiwych i podłaczanie wysokiej klasy soundbarów dla kina domowego - jak nie kolekcjonujesz płyt Blu-ray z dźwiękiem Dolby Atmos to nie ma co szaleć).
      I najlepiej 75 cali. Ewentualnie 65 lub 85.

    • @damiankolasa2838
      @damiankolasa2838 3 роки тому

      @@jakobk1266 nie słuchaj tych głupot o HDR 2000 , przy normalnej scenie telewizor tyle nie uzyska

    • @jarekzahary
      @jarekzahary 3 роки тому

      @@damiankolasa2838 a jakie są nienormalne sceny? 🤣

  • @nycrider1548
    @nycrider1548 2 роки тому

    Mam samsunga s95b oglądam madmaxa na blu ray ps5 UHD I nie pokazuje ze jest HDR jak w przypadku gier ustawia się samo , niewiem co jest

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      Nie wiem jak PS5, ale poczytaj o łączności PS5 w trybie odtwarzacza z telewizorem HDR. Powinien wykrywać. Ale... Są przypadki, gdy nawet odtwarzacz Bluray HDR podłączony do TV HDR nie puszcza mu HDR. Miałem taki przypadek - Odtwarzacz LG i ten nowy TV Sony. Nie chciał pokazywać HDR Dolby Vision na TV, pomimo że i odtwarzacz i TV obsługiwały HDR Dolby Vision. W końcu kupiłem nowy odtwarzacz i wszystko działa.
      Sprawdź też ustawienia PS5. Ja mam Xboxa i tam jest cała sekcja ustawienia obrazu oraz trybu HDR.

  • @youbucket4462
    @youbucket4462 3 роки тому +2

    Moja mama ma Philipsa 75 cali z ambilight. Rozdziałka 4K. Oglądaliśmy już kilka filmów 4K na Netflix. Ja i ona jesteśmy pozytywnie nastawieni. Tym bardziej że chciała tylko 65 cali :D

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Polecam duże matryce! Mój poprzedni tv miał 65 cali i uwielbiałem jego wielkość. Teraz przyszedł 75 cali, ale nie ukrywam, że patrzyłem także na 85, ale były sporo droższe o tych oarametrach, na których mo zależało. Super wybór z tym 75 cali Ohilipsem! 😉

    • @youbucket4462
      @youbucket4462 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu Dokładnie... większe matryce mają z reguły lepsze matryce. Tak też było z tym Philipsem. Zapłaciła niecałe 4200. Jak za taki duży TV. dla mnie bomba. Poprzednio miała 46 cali. I przy nim wyglądał jak monitorek 14 calowy :D TV stoi na dwóch komodach z ikei. Wygląda to nowocześnie i schludnie. Jak dzwonie do niej zawsze się pytam jak tam ambilight. I zawsze mówi... super sprawa.

    • @cebulix5840
      @cebulix5840 3 роки тому

      Zgadzam się - zauważyłem, ze większość osób ma takie obawy "75 cali" to strasznie dużo, a potem się okazuje że idealnie :D A Philips z ambilight według mnie tu wypada najlepiej, bo obraz wizualnie wydaje się jeszcze większy.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@cebulix5840 no ja dziś bym brał już 85 😄

    • @sukowskimateusz
      @sukowskimateusz 2 роки тому

      Jaki model?

  • @miros1055
    @miros1055 3 роки тому +1

    A Ja mam kamerę 8k w sedesie ...ale niestety nie w oledzie i bez HDR !!! I nie wiem czy w głębokiej czerni leci :)))

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Aaaa. Jak o takiej kamerze mówimy to polecam zmienić już na 12K 😉

    • @miros1055
      @miros1055 3 роки тому

      @@JezykFilmu Mi wystarczą łąki , las i mam 22 k :))) jak w wielkim blokowisku miałbym się skupić na następnej wielkiej płycie i tak spędzić całe życie to bym wybrał ???

  • @oscarrahal6309
    @oscarrahal6309 3 роки тому

    Co do 4k jest zbliżony do rozdzielczości klatki filmowej

  • @zibian3
    @zibian3 7 місяців тому

    Super omówione

  • @arturzielinski3484
    @arturzielinski3484 2 роки тому

    QLED podobny do OLED???

  • @grizzlyziskonsin5993
    @grizzlyziskonsin5993 2 роки тому +1

    a jaki najlepszy do reklam i seriali.....?

  • @naiwniak
    @naiwniak 3 роки тому +1

    Sprostowanie co do QLEDa
    QLED jest to zwykły telewizor LEDowy jak każdy inny, (może mieć nawet podświetlenie typu Edge) tylko ma zastosowaną kropkę kwantową (Quantum Dot), która po krótce, daję szeroką paletę barw. Inni producenci też mają podobną technologię, tylko inaczej się to nazywa. LG - Nanocell, Sony - Triluminos Display. Nie jest to skonstruowane tak samo, ale daje ten sam efekt, czyli szeroką paletę barw. Nie prawdą więc jest, że użytkownik QLEDa będzie cieszył się obrazem jak na OLEDzie.
    Niestety port HDMI 2.1 nie gwarantuje VRR, ponieważ SONY do tej pory zapewnia software'owo o dostępność VRR do swoich modeli, które posiadają HDMI 2.1
    Dobrze dobrałeś swój telewizor pod swoje preferencje.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Dobrze napisałeś. Sony w ogóle kiepsko podchodzi do możliwości hdmi 2.1. Mój model ich nie ma. Obiecywali w modelach niższych i chyba dopiero ostatnio jakoś dali update firmware, który dawał VRR I ALLM. Ale długo użytkownicy musueli na to czekać. Szkoda bo mówimy o wyższych - droższych modelach.
      Dzięki za rozwinięcie tematu QLED. 😉

  • @paweodz5411
    @paweodz5411 3 роки тому

    Co myślicie o tv Sony KE85XH9096 do gier i filmów a może Samsung
    QE85Q80A 85" QLED 4K Tizen TV 120Hz lub LG
    86NANO753PA 86

  • @sareas3294
    @sareas3294 3 роки тому

    Poszukuję jakiegoś TV 55 cali (akurat taki idealnie mieści się na wnęce ściany), służył będzie przeważnie jako 2 monitor do grania + planuję zakupić konsolę ps5. Budżet około 3 tysięcy, co mógłbyś polecić w tych pieniądzach?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Konkretnego modelu nie polecę, ale jak pod gaming to koniecznie z HDMI2.1 obsługującym VRR i ALLM. Tutaj pewnie OLED by się nadał. Gry póki co nie mają super HDR więc nożna postawić na fajny kontrast i super czerń. Jak LED to tylko z pełnym podświetlanirm matrycy (Full Array) oraz z lokalnym przyciemnianiem. Jednak LEDa bardziej polecałbym komuś pod filmy.

    • @sareas3294
      @sareas3294 3 роки тому

      @@JezykFilmu Dzięki za sprawną i szybką odpowiedź. Odziwo znalazłem Qleda w dobrych pieniądzach, mianowicie jest to TCL 55C728. Z tego co pamiętam chyba wspominałeś żeby wstrzymać się jeszcze z modelami od tego producenta. Chociaż dokupując gwarancję 3 letnią zabezpieczamy się na dłużej przed jakimiś wypaleniami. Myślisz że to rozsądny wybór? HDMI 2.1 jest, ALLM jest, VRR też

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@sareas3294 mi też teudno ocenić bo nie miałem z nim do czynienia. Nadrabia ceną. Ale jak będzie tego nie wiemy. Nawet jak będzie miał jakieś nałe wady to pewnie da się przełknąć. Każdy tv coś ma. 😉 Ale poszukaj jeszcze wśród LG, Sony, Panasonic.

  • @krisw5
    @krisw5 3 роки тому +1

    Rewelacja na polskim rynku to TV z firmy TCL. Kupiłem po namowie kolegi i choć nie dowierzałem bo cena była podejrzanie niska. To teraz po zakupie mogę powiedzieć. To lider jakości.

  • @marcinmichon4349
    @marcinmichon4349 3 роки тому

    Swietny materiał. Oczywiście subskrypcja obowiązkowa:) Merytoryczne treści. Będe się przesiadał z 10 letniej plazmy i wszędzie słysze ze tylko OLED, ale to co mi sie podoba przebija budżet. Oglądam filmy i wyłącznie w nocy, czy taki LEDowiec który recenzujesz będzie sporym downgradem na ciemnch sceanch względem plazmy? Obawiam się rozczarowania podczas seansów przy wydatku określonej kwoty za 75 cali

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Ja tak samo miałem zewsząd informację, bym patrzył na OLEDa. Ale jak przyjrzałem się mu bliżej to wybrałem LEDa :)
      Powiem tak. Według mnie nie jest łatwo napisać, co jest lepsze bo jest to sprawa mocno indywidualna. Ja też patrzyłem na OLEDy, ale duże OLEDy (a taki tv cciałem kupić) to już ogromna cena była. Druga sprawa to HDR. Ja idę w HDR. Jak tylko mogę to oglądam filmy z HDR. Nie wszystkie mają dobrze zrobiony HDR, ale niektóre filmy mają i to widać (Armia Umarłyc czy Miłość Śmierć i Roboty na Netflixie lub Matrix 1-3 na Bluray 4K). I jeśli chodzi o HDR, to OLED wypada bardzo słabiutko względem LEDa. Ja wziąłem najlepszy HDR na rynku z 2020r. Maksymalnie mam 2000 nitów. Ww tym roku Sony chwali się modelem z 4000 nitami, ale to na razie sprzęt zbyt drogi (kilkadziesiąt tys.). OLED da maks. ok. 900 i póki co nie może się rozwijać bo technologicznie nie może przeskoczyć granicy ok. 1000 nitów. Dlatego zrezygnowałem z OLEDa. Tylko mała uwaga. Zrezygnowałem na rzecz jednego z najlepszych LEDów. To ważne by wziąć dobrego LEDa.
      Za OLEDem przemawia świetna czerń, której LED nie jest w stanie osiągnąć. To trzeba przyznać. Z tą czernią idzie też dobry kontrast. Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie czerni w LEDzie (ale od razu mówię, wysokim modeli) to według mnie jest naprawdę dobrze. Nie jest to czerń z OLEDa, ale jak masz przyciemniony pokój i żadna lampka nie pada na matrycę to dla mnie jest naprawdę super! Pamiętajmy, że technologia LED jest wciąż rozwijana.
      Druga sprawa to warto też spojrzeć na OLEDa i LEDa pod względem treści. Ile czerni masz w kadrach filmów? Masz prawie czerń, szarości i dużo jasności. Maksymalnej czerni jest mało. Głównie w filmach o kosmosie (czarna przestrzeń kosmiczna). Weź sobie spójrz na 10 lub 20 losowo wybranyc przez siebie jkadrów z filmów. I oceń ile am jest całkowitej czerni. Tak naprawdę mało. Jak to piszą podręczniki filmowe - obraz rysuje się światłem :) Światła jest więcej w kompozycji kadrów filmów. Ja postawiłem więc na jasności, które podkreślane są idealnie dobrym HDRem.
      I chyba tyle. To nie jest tak, że OLED jest zły. Na forach ludzi zajmujących się koloryzacją filmów można przeczytać, że idealnym monitorem byłby taki, który ma czernie OLEDa i resztę LEDa :)
      Ja wziąłem LEDa z jednym z najlepszych procesorów obrazu. Za tym idzie oczywiście lepsza reprezentacja koloru i ogólnie obrazu. OLED o takich parametrach byłby dużo droższy.
      Reasumując. Nie kwestionuję OLEDa. Kilka osób zarzuciło mi pod tym materiałem, że się nie znam. Ja właśnie powiedziałem na głos (moim filmem) to, czego nie mówią sprzedawcy, czy fani technologii OLED. Ja wierzę w rozwój HDR, a że mam trochę mniej czarną czerń to mi w ogóle nie przeszkadza i nawet tego specjalnie nie zauważam.
      PS: Pisząc tu o jasnościach nie mam na myśli mocy świecenia całej matrycy. Chodzi o Highlighty w zakresie dynamicznym. Czyli np. światła samochodów w HDR będą ci świecić jak prawdziwe. W grze Cyberpunk to mam. Wrażenie cudowne! Podobnie jest w filmie Matrix 1 na płycie 4K. W materiale, myślę, dobrze to wyjaśniam na przykładzie lampki bohatera.

    • @marcinmichon4349
      @marcinmichon4349 3 роки тому

      @@JezykFilmu dziekuje bardzo za rozbudowaną, rzeczową odpowiedz. Oczywiście powinien być mix polaczenia led z oled. Inaczej wyglada, że purrystom-kinomaniakom na obydwu liniach frontu, trafia się kompromis zakupowy co by nie wybrali ; ) Reszte duskusji przeniose na priva, bo mam konkretne pytanie a nie chce tu niczego reklamować;)

    • @damiankolasa2838
      @damiankolasa2838 3 роки тому

      @@marcinmichon4349 nie daj się nabrać na to co piszę bo chłop nie ma pojęcia o temacie , dla niego liczy się tylko jasność , najlepiej niech oślepia 😁

    • @marcinmichon4349
      @marcinmichon4349 3 роки тому

      @@damiankolasa2838 spokojnie :) Biore wszystko pod uwage. Co do Szymona nic nie mozna zarzucic, wszak podkreśla, że to sprawa mocno indywidualna i nie przesądza co lepsze, co gorsze. Stronniczy nie jest :)

    • @damiankolasa2838
      @damiankolasa2838 3 роки тому

      @@marcinmichon4349 no właśnie jasno mówi , że LCD jest lepszy bo jaśniejszy , a to nie jest najważniejsza kwestia

  • @parowkowyskrytozerca77
    @parowkowyskrytozerca77 3 роки тому +1

    Dlaczego Ja dopiero trafiłem na ten kanał :) Widzę, że zagoszczę na dłużej.
    Opinie niestety, co do sprzętów to nic dobrego, bo po pierwsze nikt nie kupuje 50 telewizorów, aby mieć jakiekolwiek zdanie, a doradzanie jak kupujemy telewizor raz na 5, 10 lat znaczy tyle ile zeszłoroczny śnieg, bo technologia się rozwija bardzo szybko. Jak kolega mówi - wiem, co jest dla mnie najważniejsze i tego się trzymam.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Dzięki! Zapraszam na dłużej 😉

    • @parowkowyskrytozerca77
      @parowkowyskrytozerca77 3 роки тому

      @@JezykFilmu Zdradzi kolega jaki to model kupił telewizora? :)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      @@parowkowyskrytozerca77 u mnie padło ostatecznie na Sony ŚNI 75 cali

  • @devilasus4659
    @devilasus4659 11 місяців тому

    jakiej marki masz tv?

  • @DymoPolska
    @DymoPolska 3 роки тому

    Super 😄

  • @ADR1991pl
    @ADR1991pl 3 роки тому +1

    Mnie zastanawia, dlaczego są telewizory z odświeżaniem 60Hz i większym, natomiast filmy wciąż wypuszczają o dużo mniejszym klatkażu. Czy nie lepiej oglądałoby się film z 60 fps?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Odświeżanie wyższe, jak np. 60Hz czy 120Hz jest pod gry. Filmy zazwyczaj mają 24, 25fps więc dla filmów nie powinno mieć to znaczenia. Ale jednak tv mają też wbudowaną poprawę płynności. Zbyt duża przeszkadza. Powoduje, że nienaturalnie odbieramy film. Ale lekka poprawa płynności jest dobra dla niektórych fragmentów filmu. Np. napisy końcowe płynniej lecą. Kiedyś porównywałem tak dwa tv i faktycznie była różnica. Ogólnie większa ilość Hz nie powoduje nic złego, bo nie zwiększy to klatek filmu. Tak jak w komputerze zazwyczaj mamy odświeżanie 60 lub 75Hz i filmy odtwarzają się według własnego klatkarzu, czyli nie zwiększa to płynności filmów.

    • @ADR1991pl
      @ADR1991pl 3 роки тому

      @@JezykFilmu Tak, miałem w swoim telewizorze tę poprawę płynności i z początku byłem zachwycony, jednakże z seansu na seans mój zachwyt mijał, zaczął mi przeszkadzać nienaturalny ruch aktorów i wyłączyłem. Ponadto reżyserzy tę funkcję krytykują, z tego co słyszałem.
      A wracając do mojego komentarza, to miałem raczej na myśli, dlaczego filmów nie nagrywa się w 60 fps i z taką ilością klatek nie wypuszcza. Bo to, że film 24 fps wyświetli się z taką samą ilością klatek na telewizorze 50Hz, 60Hz lub 120Hz to dla mnie jasne.

  • @kazimierzwichura7893
    @kazimierzwichura7893 2 роки тому

    Świetnie poprowadzony wykład. Szkoda tylko, że nie podałeś modelu posiadanego telewizora. Teraz wiem czego mam szukać ale niestety ma m ograniczony budżet do 4500 zl. Obawiam się ,że będzie trudno mi coś znaleźć.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Model to Sony ZH8 75 cali. W kwocie 4500 nie stawiałbym na wysoki HDR. Niestety za wysokie światła HDR trzeba zapłacić. Skupionym się na albo dobrym LEDzie - tu tylko LEDy z bezpośrednim podświetlaniem matrycy (tak jak opisuję to w filmie) albo na OLEDzie. OLEDy może nie dają super światła HDR, ale dają piękną czerń więc może warto tym nadrobić.

  • @arturb5152
    @arturb5152 3 роки тому

    To jaki tv kupiłeś ?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Sony ZH8 75 cali

    • @arturb5152
      @arturb5152 3 роки тому

      @@JezykFilmu dziękuję za odp ale faktycznie pokazałeś pudełko na początku filmu :-)

  • @ironpiter
    @ironpiter 3 роки тому

    Jaki model tv Pan zakupil? Po obejrzeniu tego filmu zakupilbym QLED ale juz zakupilem OLED niestety. Poza tym swietny materiał. Dobra robota 👍

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      Ja podtawiłem na LEDa z Full Local Dimming. Sony ZH8 75 cali. O QLEDzie Damsunga też myślałem i bardzo mi się podobały ich wysokie kodele. Ale nir maja HDR Dolby Vision więc musiałem zrezygnować.
      OLED też jest dobry. Jedyne co to HDR nie ma wysokiego światła. Ale nadrabia świetną czernią.

  • @maciek3349
    @maciek3349 2 роки тому +1

    ja wolę OLEDa bo ta technologia miażdży telewizory LED w nocy. Dla mnie największą wadą LEDów z lokalnym podświetleniem jest biała poświata przy napisach lub innych elementach, która niszczy imersję

  • @adamw.4482
    @adamw.4482 2 роки тому

    prosze o nazwe modelu tv led , który ma lepszy obraz niż oled :)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Hehe. Z tą lepszością to zależy od kryteriów. Samo stwierdzenie, że OLED jest lepszy od LEDa jest nadużywane. OLED ma wady. Jedna z nich jest bardzo niski zakres dynamiczny. Mniej więcej połowa tego co mają LEDy (porównywalne cenowo z tymi OLEDami). Jesli za kryterium wziąć filmy 4K HDR to, pomimo ładnej czerni, wąski zakres tonalny nie wydobędzie piękna płomieni, świateł, neonów. Ja postawiłem na 2000 nitów. I to daje w niektórych filmach po oczach. OLEDy póki co maksimum jakie mają to ok. 1000 nitów. Jeśli więc porównywać nowy film 4K HDR z wysokim HDR (filmy w postprodukcji mogą otrzymać różny HDR) to LED pobije OLEDa. OLED przyciemni obraz, w ciemnych miejscach nastąpi utrata szczegółów, a jasne punkty będą dużo ciemniejsze. Innymi słowy szeroki HDR filmu zostanie spłaszczony w czasie rzeczywistym. Coś za coś ;)

    • @adamw.4482
      @adamw.4482 2 роки тому +1

      @@JezykFilmu wystarczy iść do sklepu i postawić obok siebie dwa telewizory jeden oled drugi led . rozumiem że bronisz led, ponieważ go kupiłeś , ale prawda jest taka i wszyscy o tym wiedzą , że obecnie nie ma lepszego obrazu niż oled (minus to cena x 2 , x3) (p.s. a z tym wypalaniem matrycy to kolejny powielasz mit) . Nie jestem pewny twego argumentu (tego o biciu po oczach światłem) czy to plus czy wada .

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      ​@@adamw.4482 właśnie nie bronię w żaden sposób. Bardzo długo wybierałem TV. Mogłem kupić OLEDa bo jednak kupiłem jednego z bardzo drogich LEDów. Nawet powiem, że kolega teraz poprosił mnie o pomoc w wyborze TV do danej kwoty i poleciłem mu... OLEDa :)
      Co do tego, że wszyscy mówią, ze OLED... No właśnie to jest pewien mit. Gwarantuję Ci, że nie wszyscy. W świecie filmowców, a bardziej kolorystów HDR, OLED niekoniecznie będzie tym lepszym. Na moim Fanpage przeprowadziłem rozmowę z operatorem, który pisał pracę dyplomowa o HDR i trochę poruszyliśmy temat LED vs OLED i cóż. Jego odpowiedź nie była tak jednoznaczna jak "wszystkich" :)
      Mi bardzo polecano OLEDa. Ale zacząłem sprawdzać. Ja jestem fanem HDR. Wciąż uczę się HDR, zgłębiam temat. I dlatego postawiłem na LEDa. Niestety HDR w przypadku OLEDów to w zasadzie trochę lepszy SDR. Nie mogą się rozwinąć póki co OLEDy w tej kwestii może właśnie na niebezpieczeństwo wypalenia lub po prostu na ogólną moc świecenia. Póki tej granicy nie przebiją, może być problem z ich dalszym rozwojem. HDR się rozwija. Obecnie filmy na nośnikach Bluray osiągają 1000 nitów. Niestety jeszcze jest to rzadkością. Ja to widzę na swoim TV, bo mam zapas (max 2000 nitów). Ale gdy wyszedł dysk z najnowszym Jamesem Bondem to na grupach były narzekania, że dysk 4KHDR gorzej zremasterowany niż dysk Bluray zwykły. Że 4K był ciemniejszy. No i tu jest właśnie problem wąskiego zakresu HDR na OLEDach. Pogadałem i okazało się, że narzekania dotyczą użytkowników OLEDów. Ich przeciętny max poziom HDR to 500 nitów. James Bond był zrobiony na max lekko ponad 1000 nitów. I skoro TV nie miał takiego zakresu, był on przez urządzenie spłaszczany. Innymi słowy wszystko ciemniało i w cieniach nastąpiła utrata szczegółów. Wtedy zwykły (tańszy w produkcji) dysk Bluray (SDR) wyglądał lepiej. biorąc to pod uwagę jeśli OLED to tylko z najwyższym możliwym HDR (obecnie chyba coś koło 1000 nitów osiągają i taki bym zalecał).
      Ozywiście powyższa sytuacja nie będzie częstą. Po pierwsze jeśli ktoś nie ogląda filmów z płyt tylko z platform VOD, gdzie max poziom HDR jest niższy to OLED będzie lepszy. Jeśli ktoś w ogóle nie oglada treści 4KHDR to też OLED będzie lepszy. Mój kolega ogląda tylko VOD więc nie polecałem mu LEDa. W grach też zauważyłem, że HDR nie jest szeroki. Więc do gier też dziś bym polecił OLEDa.
      Mam serię Harry Pottera na dyskach 4KHDR. Od 4 części te filmy są przepięknie zremasterowane w HDR. Wszystkie magiczne błyski, ognie, flary tak pięknie świecą, że czuć magię. W jednej części pod koniec jest ognisty smok (sorki, nie pamiętam, która to była część). W HDR tak cudownie świeci, jak żywe płomienie. To właśnie dzięki szerokiemu HDR.
      Dlatego mnie osobiście męczy to, jak wszyscy powtarzają jak mantrę, że OLED jest lepszy zawsze i wszędzie. :) Mi nie zależy na tym, by LED czy OLED wygrał. Sam kupiłem sobie TV i żadna firma nie miała na to wpływu (nie weszła ze mną we współpracę). Postawiłem na LEDa i nie żałuję. Jedyne czego żałuję, to to, że póki co remaster filmów robi się na niskim HDR wciąż. Zapewne wynika to, że nie robią wysokiego jak w Jamesie Bondzie np. bo wiedzą, że duża część widzów ma OLEDy lub tańsze telewizory z węższym HDR. No niestety wysoki poziom HDR jest drogi. Sam się o tym przekonałem. W ogóle rok później Sony wypuścił TV z max 4000 nitów! Ale cena kilkadziesiąt tys. zł. :) Nie do przebicia dla mnie. Testerzy mówili, że max światło jest potężne. To daje nowe możliwości immersji filmów, gier. Ale nie ukrywajmy, że to postprodukcja filmów musi też dopasować się do tych nitów.
      Zdaję sobie sprawę, że wziąłem coś kosztem czegoś. Nie mam idealnej czerni (chociaż jestem zdziwiony osiągami czerni w moim TV - pewnie jest to związane z drogim procesorem, który odpowiednio przygasza strefy). Widzę rozjaśnianie pikseli wokół bardzo jasnych obiektów na ekranie - jak np. białe napisy. Ale też napisy często nie są idealnie białe więc tak nie świecą. Jakoś mogę z tym żyć w zamian mieć szeroki HDR.
      Widzisz, tak jak OLED ma wady, tak LED ma wady. Ty jako jeden z nielicznych bardzo fajnie i kulturalnie napisałeś mi o OLEDzie. Fajnie prowadzić dyskusję. Uważam, że jest ona potrzebna na rynku bo wciąż dużo nie wiemy o HDR. Nie winię tu nikogo, a jedynie producentów, którzy nie edukują. Dobrym przykładem jest to, że nie da się tak łatwo zdobyć informacji ile max nitów daje dany tv. A dla mnie to było ważne. Obecnie szykuję powoli odcinek nt. HDR. Czym jest, ale przede wszystkim jak go rozumieć, jak oglądać filmy HDR i co trzeba mieć by to było poprawne.
      Myślę, że też dużo ludzi robi błąd porównując zwykłego LEDa z OLEDEM. Wtedy nie ma tematu. LED pada na kolana przed OLEDem :) Ale ja specjalnie wziąłem jednego z najlepszych LEDów na rynku. Na tamten czas był tylko jeden model wyższy od mojego w Sony, ale ten najwyższy to cena już nie dla mnie była. Dlatego też mój LED naprawdę niweluje dosyć mocno wady z czernią LEDa. To warto też podkreślić. Że LED LEDowi nierówny.
      Powoli ceny OLEDów maleją i wzrasta zakres HDR (choć niestety jeszcze jest dosyć mały). Ale dziś na pewno sprawdziłbym Panasonici serii FZ. Świetne kolorystycznie. Tylko tu znowu nie ręczę czy wybrałbym ostatecznie OLEDa czy LEDa. :)
      Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Ci mój punkt widzenia. W ogóle film nagrałem dosyć spontanicznie o moich zmaganiach z kupnem TV i nie wiedziałem, że na rynku jest taka batalia OLEDowców kontra LEDowców. :) Wsadziłem wręcz kij w mrowisko :) Ale widzisz, z Tobą jakoś normalnie mi się pisze i jesteś przykładem, że można normalnie podyskutować. ;) I naprawdę jak ktoś mnie zapyta to nie jest tak, że polecę LEDa. Bardziej wypytam człowiek co i jak ogląda. Dla mnie to kluczowe by wiedzieć co komuś polecić. ;)

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash Рік тому

      "Lepszy obraz tv" to pojecie szerokie od Rzeszowa po Vncouwer.😀
      Dopiero tegoroczne oledy pochodzą pod 2K nitów i ten hdr można będzie zobaczyć.

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  Рік тому

      @@jezuschrystus.onlycash mam nadzieję, że uda się z tymi OLEDami bo dotychczas był problem przebić granicę 1000 nitów. Zobaczymy.

  • @R0n1n23
    @R0n1n23 3 роки тому +1

    Ooo Panie z tym porównaniem qleda do Oleda to trochę pojechałeś haha. Qled to jest zwykły LCD który posiada powłokę polaryzacyjną która daje szersza paletę barw. U Ciebie w soniaczu nazywa się to triluminos (Sony pierwsze wynalazł kropkę kwantową). W LG to jest nanocell.
    Co do Oleda to nie możesz porównać ilości nitów jeden do jeden bo oledy maja kontrast nieskończony i przez to robi większe wrażenie jak by ich było więcej. Co do podświetlenia strefowego w LCD strefowe podświetlenie szczególnie w grach przy ciemnych scenach wyglada dramatycznie. Osobiście mam jeden i drugi telewizor a na oledzie gram sobie po pare godzin dziennie od paru lat i nic się z nim nie dzieje, żadnych wypleń.
    Co do grania na XSX to Sony niestety nie wspiera Dolby Vision w trybie gra ( na inne tryby nie ma co przełączać bo input lag strasznie wzrasta) tylko LG i prawdopodobnie panas jest w stanie odpalić DV w trybie gra. Sony z tymi aktualizacjami trochę odstaje bo dopiero co zaktualizowali swoje zeszłoroczne telewizory do VRR ale i tak ponoć są jakie błędy… tak wiec moim zdaniem póki nie pojawią się micro ledy w normalnych cenach i bez składania modułowego to pod względem obrazu króluje OLED ;)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      W grach OLED sprawdzi się lepiej. Przede wszystkim na obraz, któremu (póki co) bliżej do animacji bniż do obrazu z kamery. Tu masz rację. Ale że w LEDzie z wygaszaniem strefowym obraz jest tragiczny? W LEDzie obraz jest tragiczny jedynie na napisach końcowych i czołówkach gdzie masz do czynienia z białymi napisami na czarnym tle. Wtedy faktycznie widać przypadłość LEDów, czyli białą łunę wokół napisów. W obrazach filmów praktycznie nie masz do czynienia z takimi kontrastami. W grach raczej też nie, ale tu szybciej możesz się z takimi spotkać. Fakt, że MikroLedy zrobią zamieszanie na rynku. Już się mówi, że zrobiły na CESie. Co do kontrastu i wrażenia świateł w OLEDzie to albo mówimy o wrażeniu albo o realnym doświadczeniu. To tak jakbyś powiedział, że głośnik 100W będzie dawał lepszy dźwięk niż głośnik 500W jak go odpowiednio ustawisz i nie można porównywać W do W. Oczywiście, że można, a wręcz trzeba. Inaczej nie ma porównania. Oczywiście, jak ustawisz sobie odpowiednie warunki odbioru to zyskasz na wrażeniu, ale liczb, nitów, czyli zakresu dynamicznego nie oszukasz. To są liczby. Poza tym nie zapominaj, że zakres dynamiczny to nie tylko światło. To także szeroki zakres tonów, jaki może pokazać matryca. OLEDy mają ten zakres już nie tylko o połowę mniejszy niż LEDy z wysokiej półki, a czterokrotnie mniejszy. Niestety OLEDy mają (póki co) granicę max ok. 1000 nitów. Jeśli technologia nie przekroczy tej granicy, to produkowanie OLEDa nie będzie miało sensu, bo zakres dynamiczny jest zwiększany w technologii obrazu. Do tego zakres dynamiczny wpływa na szersze spektrum kolorów. Zatem LED z dobrym HDR będzie dawał kolory i tony bliższe temu, co postrzega ludzkie oko w rzeczywistości. W grach jednak tego może nie oczekiwać odbiorca, a wręcz "podkręcany" obrazek, więc OLED do gier będzie lepszy. Kryterium uzyskania certyfikatu na obraz Premium dla HDR dla OLEDów jest 2x niższe iż dla LEDów. Czy można więc porównywać te technologie, skoro z góry zakłada się obniżanie wartości badanych dla OLEDa i tym samym przyznaje jego mankamenty? Co do DV w grach - HDR10 w dobrych LEDach i tak wygrywa z HDR10 (a nawet DV) w najlepszych OLEDach. Rozwój świateł w HDR to podwyższanie wartości do 10tys. nitów, czyli zbliżanie się do tego, co widzi człowiek w rzeczywistym świecie (na dworzu za dnia mamy ok. 10tys nitów).
      Porównywanie tych technologii samo w sobie może być nie fair. Jednak dokonując wyboru trzeba niestety je porównać. Według mnie OLED w filmach daje dużo mniej niż dobry LED (swoją drogą ludzie wychwalają OLEDa, bo porównują je z tańszymi LEDami, a tak nie powinno się robić). Z tego co pamiętam, to to LED zaczyna zakres dynamiczny od 0,5 nita, a OLED prawie od zera, więc w OLEDzie zyskujesz pół nita. Za to w światłach OLED max. kończy się na ok 1000 nitów, a LEDy już na 4tys. nitów. Zyskujesz więc nawet 3000 nitów. Ale zależy co kto chce. Wiem, że nie każdemu możliwość wybicia świateł w HDR będzie pasować. Puszczałem koledze jeden z najlepiej zrobionych HDR w filmach - Matrix na Bluray 4K z HDR DV. Mrużył oczy w scenach z oślepiającymi światłami ciężarówki (na początku), z latarek czy od strzałów broni. Nie był przyzwyczajony, więc trochę mu to nie pasowało. Dla mnie to zbliżanie się do odbioru medium tak jak odbioru życia.
      Co do efektu ghostów na OLEDach - tak, to już pieśń przeszłości. OLEDy są coraz lepsze i matryca nie będzie podawać się takiemu efektowi nawet po długim świeceniu. Ale możliwość uszkodzenia wciąż jest, bo producenci nie dają w OLEDach gwarancji na wypalenie matrycy (póki co). Jednak weźmy też posiadanie tv przez lata. Na początku każda matryca super świeci (nowa). Ale porównując tę samą matrycę za 5 lat to będzie gorzej świecić. I tutaj na pewno wiesz, że OLED szybciej będzie "zużywał" Tego normalnie użytkownik nie zauważy, bo regularne oglądanie na przestrzeni lat sprawi, że nie poczuje różnicy. Ale jednak matryca się wypala. W LEDzie dużo, dużo później niż w OLEDzie, więc dłużej utrzymasz poziom świateł od nowości.
      Tutaj ja nie bronię LEDów i nie mówię źle o OLEDzie, chociaż wielu widzów tak to odebrało. Ja po prostu podszedłem do tematu zdroworozsądkowo. Zarówno LED i jak i OLED mają wady i na moich potrzeb OLED nie spełnił. Mogę żyć z wadami LEDa, bo daje on mi dużo więcej niż zalety OLEDa. Natomiast wielu ludzi podkreśla wadę LEDów - łunę wokół świateł. Grałem w Aliens Fireteam, gdzie są piękne obrazy wysoko-kontratowe i zapewniam, że żadnego efektu tego typu nie było, wrażenie czerni było idealne, a światła płomieni świeciły przepięknie. Większość porównań to subiektywna ocena odbiorcy, która nijak się ma do liczb, a trochę szkoda.
      Idealnie by było, jakby połączyć dwie technologie w jedno - uzyskać zalety czerni z OLEDa i zalety świateł z LEDa (o tym piszą nawet ludzie od color gradingu na forach). Ale wiadomo, że to dwie różne technologie. Mikro LEDy powinny zmienić teraz nastawienie rynku i zobaczymy jak będzie.

    • @R0n1n23
      @R0n1n23 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu ja zawsze porównuje tv z podobnej polki cenowej. Np oled C1 do QN85 a nawet może być i QN91 ewentualnie X95J. Dla mnie C1 wygrywa i tez do filmów bo to podświetlenie strefowe w ciemnych scenach w filmach wieczorami jest naprawdę tragiczne dla kogoś kto już się przyzwyczaił do OLEDa. Co do zapełnienia palety bard DCI P3 to jednak OLED ma większe zapełnienie. Jasność Dla mnie jest w zupełności wystarczająca a nawet za mocna bo wieczorami wypala oczy i muszę go przykręcić.
      W tym roku maja powstać nowe matryce QD Oled i OLED EX (30% więcej jasności) zobaczymy jak to się spisze.
      Co do poziomu świecenia od nowości to np producent LG pisze ze trwałość pixeli jest 100000h i dopiero po tym czasie zaczyna się przyciemnia czyli teoretycznie lepiej jak w ledach. Co do wypalen to zeczywiscie producenci tacy jak np sony maja zapisane w karcie gwarancyjnej ze za wypalenia nie odpowiadają i nie wymieniają. LG ponoć nie robi problemu i wymienia matryce pod warunkiem ze jak sprawdzi się pilotem serwisowym ile razy było robione odświeżanie to jeśli ktoś pomijał to może tez nie uznać .

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      ​@@R0n1n23 Wypalenia w kolejnych latach to już nie problem. Z tym się zgadzam. Początkowo OLED miał z tym problemy. Teraz teoretycznie może mieć, ale urządzenia same dbają o siebie. Ale z uwagi na technologię OLED będzie inaczej świecił po latach. Pytanie, czy prędzej tv nie wymienimy. ;)
      Piszesz, że OLED pokrywa więcej gamut P3. Przecież to nie zależy bezpośrednio od technologii, a od jakości sprzętu. Na rynku monitorów referencyjnych, w tym monitorów komputerowych dla grafików matryce LED spokojnie pokrywają 100% P3. To nie jest tak, że OLED pokrywa, a LED ma z tym problem. To zależy od samego urządzenia - jakości wykonania, procesora i co za tym idzie kasy. To nie jest tak, że weźmiesz OLEDa i LEDa i OLED będzie miał szerszy gamut bo jest OLEDem. Pytanie też gdzie szukasz takich danych. Zwykle producenci tv ich nie podają (albo podają jako tekst reklamowy). W urządzeniach referencyjnych i monitorach graficznych to norma, że te dane są prezentowane w tabelkach.
      Zgodzę się z tym, że wrażenie jest istotne w oglądaniu. Zresztą o to chodzi producentom, że wiele stosowanych przez nich pomysłów ma wpływać na ogólne wrażenie. Jednak o co chodzi z tym "nieskończonym" kontrastem? :) Podstawowa rzecz jest taka, że w świecie cyfrowym wszystko jest policzalne. A szczególnie ilość tonów między najjaśniejszym a najciemniejszym. Stąd "nieskończony kontrast" jest sloganem reklamowym. Uważałbym na jego stosowanie. W środowisku rzeczywistym mamy choćby fale i nie są one podzielone na jednostki, więc w życiu mamy do czynienia z tą "nieskończonością". Ale w urządzeniu cyfrowym nie ;) Zdaję sobie jednak sprawę co oznacza to stwierdzenie: piękną czerń, ale zamiast powiedzieć nieskończoną lepiej powiedzieć całkowitą. Bo czy można obniżać czerń? Zatem to nie jest tak, że jest nieskończony kontrast w OLEDach. No nie. Wrażenie wrażeniem, a liczby liczbami. I teraz przechodząc do nitów - jest to jednostka miary światła (nieoficjalna, ale przyjęta właśnie do miary tv hdr) więc czemu nie można porównywać nitu do nitu? :) To tak, jakby nie można było porównywać metra do metra :) Oczywiście, że można i oczywiście masz rację, że wrażenie ludzkie rozszerzy zakres dynamiczny (w percepcji ludzkiej) więc będzie odbierany jako szerszy niż rzeczywisty urządzenia. Ale 2 lata temu OLED i LED miały DR na podobnym poziomie i wtedy rzeczywiście OLED sprawiał lepsze wrażenie. Bez wątpienia. Dziś D poszedł w górę w światłach DR, OLED niestety nie może z uwagi na swoją technologię. W cieniach OLED schodzi prawie do 0 DR (nie ma chyba żaden OLED całkowitej czerni wbrew pozorom), a LED schodzi do ok. 0,5 nita (piszę z pamięci, dane mogą się aktualizować). W czerni zyskujemy 0,5 nita wybierając OLED. A w światłach OLED ma max. 1000 nitów, LED dziś spokojnie 2000, a droższe modele 4000 nitów. To już nie są czasy, gdzie OLED i LED miały po tyle samo nitów DR, więc jak najbardziej uważam, że to czasy, kiedy na to powinniśmy zwracać uwagę. I to nie jest tak, że piękna czerń OLEDa nadrobi 1000 czy 3000 nitów LEDa. Może nadrobiłaby 300-500 nitów. Pamiętajmy, że zakres dynamiczny (DR) wpływa także na kolory. Mając więcej tonów między ciemnym a jasnym możemy lepiej przedstawić paletę barw, a nawet kolory jaskrawe (nasycone), czego nie zrobi OLED nie mając wysokiego zakresu dynamicznego w światłach. Więc czemu OLED ma lepsze kolory? Tutaj można powiedzieć, że wrażenie się wywołuje w odbiorcy. To prawda, bo piękna czerń wyczuli bardziej oko, przez co światła wydawać się będą jaśniejsze. Ale przecież LED też wykorzystuje wrażenie. Nie mając idealnej czerni ma (bardzo) wysokie światła. Oko się przymknie na wysokie światła i tym samym przyciemni czerń. W LEDzie i OLEDzie będziemy mieć do czynienia ze zjawiskiem wrażenia i to jest normalne. Zatem co tu porównywać? Według mnie warto skupić się na tym, co cyfrowe urządzenie może realnie dać. Szeroki zakres dynamiczny to nie tylko światła, to także szeroki zakres tonów i tym samym lepsze kolory. Zresztą z tą jasnością HDR to chcę stworzyć oddzielny odcinek, bo według mnie źle jest odbierana przez ludzi. HDR to nie światła, ale cały zakres tonacji wpływający na jasność i kolory. Zaś wysokie świecenie ma dotyczyć tylko fragmentów obrazu - np. świateł pojazdów, laserów, strzałów broni. TV z szerokim DR pokaże je jak prawdziwe. Nie chodzi o świecenie całej matrycy, jak niektórzy myślą. To jednak szerszy temat (który notabene przygotowuję) bo treści (filmy i gry) też nie są dobrze przygotowywane pod możliwości HDR co powoduje, że HDR może nas nie ująć. Mnie ujął, ale powiem wprost, że mało jest filmów 4K HDR, które pokazują potęgę 2000 nitów. W grach jeszcze się nie wypowiem, bo mniej gram niż oglądam filmów, ale raczej też według mnie twórcy gier nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału HDR.
      Reasumując według mnie dziś (nie 2 lata temu) obie technologie spokojnie można już zestawić obok siebie bez mówienia, że OLED jest dla tych, którzy więcej wymagają. To już nie są te czasy, gdy OLED faktycznie ujmował kontrastem. Dziś - oczywiście według mnie jak widać z odcinka - wysokiej klasy LED będzie dawał obraz lepszy na obecne czasy wykorzystywania HDR w filmach czy grach. Osobiście powiem, że przestało mnie jarać kino. Serio. Jak oglądałem Diunę czy Matrixa 4 w dwóch różnych kinach to jakbym oglądał film z projektora na tkaninie. Nic więcej. Aż mnie bolało i szykuję sobie seans Diuny z płyty 4K HDR, którą nabyłem i wiem, że nawet jak nie będzie tam dobrego HDR to i tak seans będzie wyglądał lepiej niż w kinie. Kino z tego co się orientuję oferuje ok. 50 nitów, ale to gdzieś przeczytałem. Kino oczywiście nadrabia wyciemnieniem sali. Jest wrażenie. Ale na mnie już nie działa. Głównym kryterium wyboru powinno być określenie - czy zależy nam na HDR czy nie. Mi zależy bardzo. Od czasu nauczenia się swojego tv (tak, trzeba się go nauczyć, opcji, ustawień i treści, jakie się ogląda) stwierdzam, że dziś bym brał tv z 4000 nitów :D Oczywiście ta cena.... :( I nawet nie musiałby być MikroLed ;) Początkowo mocno mnie atakowały światła DR, ale już powoli się przyzwyczaiłem do mojego tv. Także HDR będzie szedł w górę, a odbiorca będzie powoli się przyzwyczajał. Do 2000, do 4000, do 6000 nitów itd. Osobiście stałem się fanem HDR, że mogę żyć z pewnymi wadami LEDa :D

    • @R0n1n23
      @R0n1n23 3 роки тому

      @@JezykFilmu dane zazwyczaj biorę ze stronki Rtings. Zapewne każdy zna kto się trochę interesuje TV ;)
      Osobiście mi tak nie zależy na aż tak mocnym HDR bo uważam ze jasność w oledzie jest już dla mnie wystarczająca i szkoda mi oczu przy takim ledzie ;) (przy oledach od LG mamy najlepszy Eye Comfort)
      Co do kina to tez już przestałem chodzić bo ostatnio kiedy byłem na filmie Joker to chyba z połowa minęła zanim przyzwyczaiłem się do tego „wypranego” obrazu. ( będę musiał wybrać się w końcu do IMAXa i tam objadać sprawę ;) )
      Mój wybór pozostaje przy oledzie na następny tv 65” bo niestety ciemne sceny wyglądają dla mnie o niebo lepiej jak na takim LCD ( np sony X95J czy tez w miniledzie gdzie jest dostać agresywne to wygaszanie strefowe przez co brakuje szczegółów QN91)

  • @mrhubson
    @mrhubson 3 роки тому

    Sony czy samsung qled ? Jakość obrazu /dźwięk

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      Do filmów czy gier?

    • @mrhubson
      @mrhubson 3 роки тому

      @@JezykFilmu do filmów i zwykłej tv w full HD

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      ​@@mrhubson Samsungi są ładne i moim zdaniem QLED przypomina OLEDA, wiec można powiedzieć, że ma jego zalety. Mi się to podoba. Jednak Samsung nie ma HDR Dolby Vision, a filmy 4K mają zazwyczaj Dolby Vision. Netflix też go ma. Samsung stosuje HDR10+, który jak na razie wydaje się mniej popularny niż DV. Jednak ty chcesz FullHD, nie 4K, więc na HDR nie ma co patrzeć. Moim zdaniem nie odczujesz różnicy między Samsungiem a Sony w tv FullHD. Dopiero w 4K HDR. Według mnie QLED FullHD może dawać lepsze czernie niż LED FullHD. A może OLEDA weź. FullHD powinien mieć przystępną cenę. Będziesz miał świetny kontrast i czernie. Jak weźmiesz LEDa to ważne byś nie brał z podświetlaniem krawędziowym. W odcinku mówię o tym przy matrycach.
      A w ogóle Samsungi mają fajna opcję wygaszacza - obrazu. Zamiast czarnej plamy na ścianie masz wybrany obraz :) Niby bajer, a mi się ta opcja podoba.

    • @mrhubson
      @mrhubson 3 роки тому +1

      @@JezykFilmu Oled byłby idealny ale szukam tv minimum 75 cali, a ceny oled tv nadal są kosmiczne. Planuję wydać około 7 tys. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому

      @@mrhubson 7tys. to już ładna suma. Może pokuś się o 4K. 4K oprócz wyższej rozdzielczości daje też szerszą paletę barw niż FullHD. 75 cali - dobry wybór. Duży tv daje dużo radości :)

  • @aampbialas
    @aampbialas 3 роки тому +3

    Co do oled vs led to prawda jest taka że jeżeli ktoś wcześniej miał leda to powinien kupić nowy tv led zgodnie z tym co mówiłeś, nowy tv led jest parę klas lepszy od starego leda (nity, strefy wygaszania) ALE jak ktoś kupi oled to nie zmieni go na najlepszy led choćby miał 2000 nitów. Taka jest prawda…

    • @ironpatriot8556
      @ironpatriot8556 2 роки тому

      Dlaczego?

    • @aampbialas
      @aampbialas 2 роки тому

      @@ironpatriot8556 jednym z najważniejszych parametrów obrazu jest kontrast, a tu OLED jest niepokonany. Oglądając na coraz nowszych TV led zauważysz stopniową poprawę kolorów, poprawę czerni (strefy wygaszania) ruch itd...co będzie budziło ogólne zadowolenie. Natomiast po porównaniu LED do OLED będzie ci już zawsze brakowało kontrastu a twoje oko będzie w naturalny sposób wyłapywało blooming i przeszkadzało. Dodatkowo na TV OLED generalnie uznaje się, że ruch jest lepszy, choć tu nie będę się kłócił bo na plazmach był najlepszy a dużo zależy od "procesora" ruchu. Oczywiście jest tu jeden wyjątek - oglądasz w mega jasnym pokoju bardzo słonecznym wtedy LED. Choć w tym roku SONY i Samsung mają rozwiązanie tego problemu, drogie ale jest QD-OLED (QD-OLED znam tylko z relacji nie widziałem w realu). Pozdrawiam

  • @GP80900
    @GP80900 19 днів тому

    Na wstepnie pisze ze źle mnierzyrz telewzor telewzor mierzy sie po skosie

  • @WITSON2010
    @WITSON2010 2 роки тому

    Może jakaś recenzja/opinia po roku użytkowania?

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      Mogę napisać Ci bezpośrednio. Na pewno wielkość wciąż sprawia, że wszystko ogląda się lepiej (czy to filmy z VOD czy z płyt). Podobnie z grami. Jeśli chodzi o sam obraz to nic nie mogę zarzucić. HDR ma jeden z najwyższych na rynku (właściwie poprawnie należy napisać najszerszy). Poziom błysków, świateł czasami jest zdumiewający. OLEDy na to nie pozwalają. Owszem mają lepszą czerń, ale ja wolałem lepszy HDR. Harry Potter przepięknie wygląda. Wszystkie efekty czarów, tam gdzie są błyski, ognie itp. wyglądają jak żywe. Podobnie zresztą w serii Fantastyczne Zwierzęta. Ale też trzeba przyznać, że nie wszystkie filmy mają wykonany w postprodukcji szeroki HDR. Wtedy TV nie wyciąga już tak świateł. Jeśli ktoś nie idzie w HDR i niekoniecznie ma skąd oglądać filmy 4K HDR to może brać jakiegoś OLEDa, szczególnie że nieco staniały. Natomiast do filmów 4K HDR ten TV pokazuje pazur.
      Dokupiłem do niego soundbar Sony'ego (do tego dwa oddzielne głośniki na tył i soobwoofer) i działa wyśmienicie. Szczególnie na dźwięku Atmos. Gdybym miał większy pokój wziąłbym oddzielne głośniki (lepszy efekt dookólnego dźwięku), ale soundbar sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniu. Coś za coś.

  • @spejselek
    @spejselek 2 роки тому

    Fajnie,ale nic nie mówisz o dźwięku i np może absurd ale dla mnie jest też istotny pilot, kolega kiedyś miał Philipsa z pstrykajacymi przyciskami,szlag mnie trafiał,jak kanały zmieniałem

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  2 роки тому

      O dźwięku nie mówię, bo wziąłem pod uwagę fakt, że zazwyczaj dokupuje się co najmniej soundbara. Ja mam w swoim tv Dolby Atmos, ale powiem ci, że jest ogromna różnica pomiędzy Atmosem z soundbarem, więc jednak warto jakiś niezależny soundbar wziąć.
      Co do pilota to masz rację. Mój jest piękny. Przyciski podświeltają się jak tylko wezmę pilota do ręki.Przyciski są świetnie rozłożone. Aż chce się trzymać tego pilota. Sony wymiata. Za to pilota do odtwarzacza Panasonic UB820 mam i ledwo go znoszę :) Przyciski rozłożone nie wiadomo według jakiego klucza.

  • @Pieczka86
    @Pieczka86 3 роки тому

    Bardzo na temat… sub

  • @JezykFilmu
    @JezykFilmu  3 роки тому +1

    Model mojego telewizora to *Sony ZH8* . Zanim wybrałem go przeglądałem różne marki. Po krótkim czasie używania stwierdzam, że HDR w nim mi bardzo pasuje :) Wielkość to 75 cali. Myślałem o 85, ale w tym modelu to już skok cenowy według mnie kompletnie nieopłacalny. Minusem są dwie rzeczy. Jest HDMI 2.1, ale nie obsługuje VRR i ALLM dla gier. Zresztą na forach możecie znaleźć dużo narzekania ludzi na te technologie w innych modelach Sony. Niby są, ale coś nie działają lub producent obiecał dostarczyć je w nowym firmware, a jednak nie ma. Mimo tego podczas gier w gry na Xbox Series X nie zauważyłem spadków FPS. Z minusów zauważyłem problem z połączeniem telewizora do odtwarzacza innej marki (w moim przypadku LG) tak, by poprawnie odczytywał HDR Dolby Vision. Odtwarzacz ma DV, telewizor obsługuje, łącze urządzenia poprawnym kablem (nawet z certyfikatem) i tv nie widzi Dolby Vision. Próby różnych ustawień nie przyniosły skutku. Kontakt zarówno z LG jak i Sony nie przyniósł rozwiązania. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że z niektórymi modelami odtwarzaczy telewizory mogą nie łączyć się poprawnie. W instrukcji, czy na stronie Sony nie podał informacji, że istnieje możliwość nieodczytania Dolby Vision z odtwarzacza Dolby Vision innej marki niż Sony. :( Obecnie i tak planuję zakup nowego odtwarzacza więc jakoś to zniosę. Natomiast oczywiście z platformy VOD Dolby Vision jest poprawnie interpretowany przez tv.
    Dawajcie znać na co wy stawiacie w wyborze telewizora albo jakie macie telewizory. Dzielmy się wiedzą, bo jest ważne w takim urządzeniu!

    • @Beliarrr
      @Beliarrr Рік тому

      Jeśli odtwarzacz BD UHD to tylko Panasonic UB820, na chwile obecną najlepszy na rynku w swoim przedziale cenowym

  • @angelikakomorowska7807
    @angelikakomorowska7807 Рік тому

    Dobra tam będziesz oglądał😊

  • @firmin2005
    @firmin2005 Рік тому +1

    Ja do współczesnej kinematografii i telewizji wybrałem brak telewizora i nie żałuję.

  • @przemysawtarnowski491
    @przemysawtarnowski491 3 роки тому +3

    Mam 1x oled i nie wyobrazam sobie innego tv. Jest e tym filmie zawarte tutaj duzo racji i wkurza to ze jak ma sie swiadomosc np wypalania pikseli w oled to nagle sie czlowiek tego boi.
    Ogladalem poradniki i ludzie mieli przy niektorych modelach powlaczane dzien ten sam ekran i wszystkk bylo ok. Np w moim oled lg 55 cxla jeslu 4h chodzi tv to przy wylaczeniu odnawia piksele. Zawsze tez moge sam to zrobic. Nie jestem laikiem tv a czasami wolalbym 🤣 Moja zona mowi ze ladny jest obraz w oled ale w starym lcd tez byl ladny, gdzie ja jak odpalilem przy oled ps5 to myslalem ze odpalam ps6 🤣

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Fajnie napisałeś. Tutaj dużo ludzi mających OLEDa pisze, że się nie znam bo wybrałem LEDa. Każda technologia ma wady i zalety. Uważam, że warto wybierać pod siebie, a nie gadać, że dana technologia to syf (jak niektórzy). Im lepsze OLEDy, tym lepiej producenci chronią matryce. OLEDy też w odpowiednim momencie potrafią chronić ekran, aby nie doszło do wypalenia. Także niech każdy wybiera rozsądnie, a przede wszystkim bądźmy zadowoleni z naszych wyborów :)
      Dzięki za rzeczowy komentarz ;)

  • @Z1OMBAL
    @Z1OMBAL 3 роки тому +2

    No Z8H król królów ale cena ok 13k boli ale nie powiem argument ze tv jest na kilka lat daje do myslenia czy kupic takiego ,,flagowca od tcl za 6000zł czy piczekac rok i kupic juz rocznego Z9J z mega mocnym procesorem XR za pewnie ok 11 000zł (startuje z nizsza cena niz Z8H)

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Ja bym poczekał. O TCL coś czytałem, ale niewiele. Sony potrafi dać dobre procki, które naprawdę pociągną dobry obrazek. Ja ZH8 kupiłem jako zeszłoroczny model wyprzedażowy. Dobry procek jest ważny, bo ciągnie więcej kolorów (WCG - szersza paleta barw w 4K), dobry HDR i odświeżanie pixeli. Cena boli, niestety, ale telewizor to element kina domowego (czy do gier), który jest kluczowy (daje obrazek) i pamiętaj, że szybko nie zmienia się tv. Ja swój zmieniłem po kilku latach (a myślałem, że wcześniej zmienię).
      Tylko tak patrzę, że ten Z9J to ponad 27tys. kosztuje obecnie. Raczej nie spadnie do 11tys. Sony ma dobre modele serii XH90/95 (2020) i teraz ich następcami są X90J / X95J. One mają funkcje gamingowe (VRR i ALLM - przynajmniej Sony mówi o updacie firmware), ale jak nie grasz to nie to znaczenia. Ja zastanawiałem się nad 85 cali XH95, ale właśnie brak HDMI 2.1 spowodował, że nie kupiłem (co ciekawe niższy model XH90 posiada).
      Na pewno celowałbym w promki. Mój z 17tys. poszedł na 14tys., ale zobacz, że w połowie roku. Wcześniej były wyprzedaże modeli z ekspozycji. Więc możesz długo poczekać. Ale w sumie warto też czekać ;) Nowe tv Sony skupiają się na mocniejszym HDR. Jeśli zależy ci na HDR to warto pomyśleć. Ale flagowce z 2020 Sony też dają mocny HDR.

    • @Z1OMBAL
      @Z1OMBAL 3 роки тому

      @@JezykFilmu Powiem szczerze ze telewizor kupuje pod ps5/disney+ i moim 1 wyborem był sony x95j lecz gdy w specyfikacji ma on tylko 72 strefy lokalnego wygaszenia w wersji 65"(swoja drogą nie znamy jego ceny) gdzie taki TCL ma 160 czy samsungi po 300+ to na papierze trochę to słabo wygląda + brak vrr który miał być wprowadzany do modelu x900h (2020) i do dziś nie dotrzymali obietnicy

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +1

      @@Z1OMBAL tak. Z tym VRR Sony coś daje ciała, bo jednak obiecywał. Gdzieś czytałem na forum, że nie do końca Sony sobie radzi z PS5 (aż dziwne bo to przecież wszystko soniacz). Pod gry faktycznie chyba Sony nie będzie dobrym wyborem. Teraz mini-led wchodzi do LEDów. Nowa technologia. Chyba dopiero w tym roku. TCL z tego co widzę chwali się nią i mini-led może być fajną alternatywną dla OLEDa.

  • @pawe9979
    @pawe9979 2 роки тому

    To teraz wiem dlaczego są prześwietlenia na brzegach TV u koleżanki 😁😁👍💪

  • @stachstach2359
    @stachstach2359 3 роки тому

    Sony bravia oled 65 a90j czy lg oled 65 C1 z ps5 w tej cenie hmm

    • @JezykFilmu
      @JezykFilmu  3 роки тому +2

      Ten Sony to wyższa półka, ale chyba wziąłbym LG z PS5.

    • @damiankolasa2838
      @damiankolasa2838 3 роки тому +1

      Sony A80J z ps5