"Ultradokładny" moduł pomiarowy z Aliexpress. Możliwe czy oszustwo?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 жов 2023
  • E050 - Jest to jedynie uzupełnienie artykułu z listopadowego numeru mojego czasopisma "Zrozumieć Elektronikę", opisującego właściwości taniego, "oszukanego" modułu pomiarowego z trzema pięciocyfrowymi wyświetlaczami LED - zakup to strata pieniędzy. Są jednak nieporównanie lepsze chińskie moduły - przykład w artykule piotr-gorecki.pl/y007 gdzie opisuję wykorzystanie bardzo precyzyjnego modułu z 18-bitowym ADC typu MCP3421 - podwójnego modułu U+I w cenie około 40 złotych (pl.aliexpress.com/item/328150..., rdtech.pl.aliexpress.com/stor... )
    Artykuł E050 w formie PDF jest dostępny dla moich Patronów - prenumeratorów tutaj: patronite.pl/Zrozumiec-Elektr..., pojedynczy numer można nabyć "stawiając mi kawę": buycoffee.to/piotr-gorecki. Natomiast skrócone, poglądowe wersje wszystkich numerów czasopisma są dostępne na stronie: piotr-gorecki.pl/
    Skrócony wpis jest tu: piotr-gorecki.pl/e050

КОМЕНТАРІ • 41

  • @therednask
    @therednask 7 місяців тому +7

    Zostaliśmy osieroceni na 3 miesiące , odcinki obejrzane po 3 razy aż wreszcie siecoś pojawiło .

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +22

      Też mam spory dyskomfort, bo nie nadążam ze wszystkim. Dobra wiadomość jest taka, że pilnie pracuję nad dużym cyklem "Fascynujące przemiany energii" - będą artykuły i filmy, a do tego też prawdopodobnie zestawy elementów do realizacji ćwiczeń. Cykl rozpoczynający naukę elektroniki z nietypowej strony. I przypominający zaawansowanym naprawdę fascynujące podstawy. Więcej informacji już wkrótce,

  • @keymasta3260
    @keymasta3260 4 місяці тому +2

    Panie, w 1990 miałem praktyki z technikum łączności w Państwowych Zakładach Telekomunikacyjnych na ul. Marsa w Warszawie i jaki oni tam wtedy sprzęt mieli, mierniki 10-cyfrowe pokazujące R, Z, C jednocześnie oraz dobroć cewki, indukcyjność

  • @11111olo
    @11111olo 7 місяців тому +4

    Na obronę tego chińskiego miernika dodam że na wyświetlaczu Korada były porównywalne wartości jak na tym mierniku,a OWON pokazywał coś innego.
    Jeśli offset jest stały to nie byłbym taki pewny który miernik mierzy poprawnie.
    Do tego chiński ANENG to też bardzo budżetowy miernik.
    Jak by Pan sprawdził to na jakimś skalibrowanym mierniku to taki pomiar miałby sens a tak to można to traktować jak ciekawostkę.
    Co do chińskiego miernika to widać że jego dokładność (rozdzielczość) jest dużo mniejsza niż to wynika z ilości cyferek.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +2

      Nie ma argumentów na obronę tego chińskiego modułu, który ma ogromną rozdzielczość (5 cyfr = 0,001%) i tragicznie kiepską dokładność na początku skali. Aneng AN870 to budżetowy, ale rewelacyjnie dokładny miernik jak na swą cenę. Mam multimetr Keysight K2000, czyli 6,5-cyfowy. Nie trzeba było go używać.

    • @11111olo
      @11111olo 7 місяців тому +2

      @@piotrgorecki4274 od około połowy filmu widać że Korad pokazuje to samo co chiński miernik. Nie wiem czy Pan to zauważył czy tylko patrzył na inny "na pewno" co dopiero skalibrowany miernik.

    • @Tbnfd3
      @Tbnfd3 2 місяці тому

      ​@@piotrgorecki4274na allegro aktualnie ten an870 jest za okolo 99 zl z groszami ale wylacznie z chin wiec z dostawa wychodzi 148 zl (~49 zl dostawa! Kpina)
      Natomiast opcja "najtaniej z dostawą" to cena wyjdzie 145.32 zl (miernik za 120.32, reszta to dostawa)
      Nie ma aktualnie żadnego an780 z dostawą z Polski a tymbardziej z DARMOWĄ dostawą z PL do paczkomatu allegro :| 🤷
      Zatem miernik moze i budzetowy ale z chin to napewno do d..y bedzie bo tamte przedmioty jakiekolwiek bezposrednio od nich to żarty w 99%
      Na polskim/europejskim rynku (z dostawą do 3-4 dni) nawet jak chinskie podzespoly w towarze sa, to i tak jest większe prawdopodobieństwo ze bedzie prawdziwy a nie podrobka w cenie prawdziwego

    • @Tbnfd3
      @Tbnfd3 2 місяці тому

      A ten drugi k2000 na allegro aktualnie wogole mi nawet nie pokazuje ze jest. Nic nie ma o nim nawet szukajac z opcją "w opisach ofert"

  • @roberts1938
    @roberts1938 7 місяців тому +5

    Dziękuję za tę ciekawą prezentację. W sumie nie jestem zaskoczony, że jakiś chiński gadżet elektroniczny pozostawia wiele do życzenia.
    Ale może spotkał się Pan z jakimś azjatyckim tanim modułem, urządzeniem, miernikiem (i tym podobne), który jednak spełnia oczekiwania i można powiedzieć jest dobry i wartościowy? Recenzja takiego przedmiotu byłaby o wiele ciekawsza.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +3

      Interesujących modułów jest sporo. Znakomity miernik U + I opisałem w styczniowym numerze czasopisma: piotr-gorecki.pl/y007 kosztuje około 40 złotych, a parametry - rewelacja

    • @roberts1938
      @roberts1938 7 місяців тому +1

      @@piotrgorecki4274
      Dziękuję, gdyż zastanawiałem się, nad zakupem a teraz już jestem zdecydowany.
      czekam na kolejne rekomendację i dydaktyczne mini wykładziki.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +2

      Może mógłbym coś podpowiedzieć za lub przeciw - proszę do mnie napisać e-mailem jakie moduły i do czego byłyby Panu przydatne.

    • @roberts1938
      @roberts1938 7 місяців тому +1

      @@piotrgorecki4274
      Mam kilka takich starszychelektronarzędzi, maszynkę do golenia z jednym ogniwem litowo jonowym, który padł (nigdy nie wiadomo było kiedy zakończyło się ładowanie i kiedy jest rozładowany). Chciałbym wymienić ogniwo i zamontować moduł ładowania, który będzie np. diodą pokazywał (zmiana koloru lub miganie) stan ładowania, kiedy ogniwo jest w pełni naładowane i kiedy rozładowane. Do tego były jakieś dedykowane zasilacze, najwygodniej byłoby do ładowania wykorzystać ładowarkę Usb Typ C. No i aby moduł był na tyle mały, aby zmieścić go do środka.

  • @Tbnfd3
    @Tbnfd3 2 місяці тому +1

    A ja mam pytanie ad miernikow a dokladniej mojego (bo malo na yt o tym modelu widzialem)
    Jako pomocnik elektryka i do domowych czasem pomiarow (glownie zasilaczy 3-12V i gniazd 230V i do wskazania czy płytko w scianie nie ma przewodu fazowego pod zasilaniem by np w czasie wiercenia czy kucia nie trafic tylko wiercic obok co najwyzej)
    Mam miernik Forcher 703 (niby pisze na nim 6000 counts true rms autorange. Ale czy te 6k jest realne to nie mam jak sprawdzic. Napewno dziala ten "automat")
    Z aktualnymi przewodami jak zetknę sondy pomiarowe na zakresie pomiaru oporu to pokazuje 000.0 Ohma (dokladnosc do 1 dziesiatej ohma najwyrazniej bo nie pokazuje wiecej cyfr wtedy po przecinku)
    Pytanie: czy ktos sie z tym miernikiem spotkał, i co o nim sądzi?
    Jak wypada w porownaniu z "przereklamowanymi" (zbyt reklamowanymi na necie) jak dla mnie miernikami ktore sa niby dobre/najlepsze ale i drogie w h..😂 ?

    • @Tbnfd3
      @Tbnfd3 2 місяці тому

      Cos chyba nawet moj komentarz "nie link" tez zostal usuniety z automatu bo nie widzę. Ale jak cos ten forcher jest na stronie producenta. Link moge udostepnic na swoim profilu przykladowo w komentarzu pod ostatnim jakimkolwiek moim filmie jak ktos bedzie chciec wiedziec który dokladnie mam i o który mi chodzi

    • @Tbnfd3
      @Tbnfd3 2 місяці тому

      Ooojjjj.. W nazwie sie pomylilem. Nie forcher 703 ale Forscher 703. Zjadłem literke😂

  • @GrandePunto8V
    @GrandePunto8V 7 місяців тому +2

    Czy ta zabawka może mierzyć własne napięcie zasilania? Bo to kiedyś nie było oczywiste (dawno temu nie było takich mierniczków i jak ktoś chciał przerobić tani multimetr na woltomierz np. do samochodu, aby działał bez baterii, to były problemy).

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +2

      Może, bo teraz robią takie moduły nie z ICL7106, gdzie był ten problem, tylko z mikrokontrolerami STM.

  • @HobbyElektronika
    @HobbyElektronika 3 місяці тому +1

    Super mierniki wysokiekj klasy użyte :) .Mówiąc o pomiarach lepiej używać coś wartościowego jako wzorcowe.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Місяць тому

    ja mam mastecha 20 lat i działa

  • @johnfox2483
    @johnfox2483 2 місяці тому +1

    Mierniki tez chinskie - komu wierzyc? :-)
    Jak ten moduł zasilany?
    Bo on sam bierze rzedu 50mA,
    a zasilacz tego nie pokazuje.
    Tez chinski :-)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 місяці тому +1

      Niektóre chińskie mierniki i moduły pomiarowe są wręcz rewelacyjne. To jest przykład mocno negatywny, ale są i inne, co widać na mojej stronie internetowej.

    • @johnfox2483
      @johnfox2483 29 днів тому

      @@piotrgorecki4274
      Tak jest, tylko zeby widziec który jest kiepski, a który rewelacyjny, trzeba miec jakis zaufany miernik do porównania 😁

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  29 днів тому

      między innymi o tym jest niedawny film ua-cam.com/video/HbVageUOc4I/v-deo.html oraz kolejne z tej serii. Pozdrawiam

  •  7 місяців тому +1

    Trzeba być niepoprawnym optymistą by sądzić że taki wskaźnik za parę złotych będzie dorównywał pomiarami rozbudowanym miernikom za kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Może warto przytoczyć parametry tegoż ustrojstwa i potem się nad nim znęcać.

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 7 місяців тому +6

      Na Twoim przykładzie trzeba by serię wykładów zrobić. Bo są z grubsza dwa podejścia: miernictwo i wzorcowanie przyrządów (i do pomiarów i do rozliczeń) oraz cała reszta elektroniki, gdzie wcale "precyzja" nie jest taka ważna (bo obiektywnie nie jest). Ta zabawka z filmu nie jest przyrządem laboratoryjnym (to, że źle coś pokazuje, to normalne i doświadczonego elektronika to w ogóle nie rusza, nie ma tematu, ani sensacji).
      To samo jest w mechanice. Jak coś zmierzę to od razu są trolle z Internetowego Głównego Urzędu Miar albo mądrale, doktory, profesory pytające, czy mój przyrząd jest wzorcowany/kalibrowany, czy pomieszczenie klimatyzowane itd. Gdzie to nie jest sedno sprawy (w konkretnym przypadku np. jakiejś naprawy). Ludzie totalnie nie ogarniają (że są takie "dwa światy", podejście laboratoryjne i warsztatowe - a paradoksalnie, to ci drudzy potrafią więcej zdziałać w niepoprawnych naukowo warunkach).
      W sumie, to nie wiem co ty chciałeś "przekazać" tym komentarzem (albo czego się czepić)...

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +3

      No, co do "niepoprawnych optymistów" - Chińczycy potrafią tez zaskoczyć pozytywnie - nawet bardzo pozytywnie! Taki niewiarygodnie pozytywny przykład w artykule ze styczniowego numeru czasopisma: piotr-gorecki.pl/y007
      Tam pracuje zewnętrzny 18-bitowy przetwornik ADC MCP3421 -dokładność - brzytwa!

    • @elektrotechnika-krakow
      @elektrotechnika-krakow 3 місяці тому

      @@GrandePunto8V Zgadzam się, w praktyce często wystarczy niewielka dokładność - z punktu widzenia celu pomiaru - np. nawet jeśli dysponujemy wskazaniem 5-cio cyfrowym, to interesuje nas jedynie pierwsza lub dwie pierwsze cyfry...
      Sporo mamy teoretyków krytykantów, a jak się wyciągnie od nich więcej informacji to się okazuje, że ich zdaniem, mają kompetencje do krytyki zawodowego pilota, bo latali w GTA5, żołnierza i historyka bo przecież przeszli wszystkie COD, zawodowego kierowcy, bo przecież w wieku 3 lat jeździli trzykołowym rowerkiem po placu zabaw. Co najmniej jak jacyś ministrowie :).
      To "coś" to chyba bardziej gadżet, dokładności większej bym się nie spodziewał - szczególnie przy tak małych prądach, gdzie górny zakres to 10A (nie bez powodu stosuje się zakresy pomiarowe), to już powinno zastanowić. Chociaż też może się coś takiego przydać - np. jeśli interesuje nas bardziej stabilność prądu/napięcia w różnych warunkach niż sama wartość.
      Mam też wrażenie że rozdzielczość to 6 na ostatnim miejscu - co tyle były chyba zmiany - może to wynikać np. ze sposobu obliczeń.

  • @user-zx8rc3hi9x
    @user-zx8rc3hi9x Місяць тому

    na pewno wart swojej ceny i nieudało się oszukać chińczyka.

  • @danielmszczonow3312
    @danielmszczonow3312 7 місяців тому +1

    Chińskie gówno , ani rozdzielczości ani dokładności , wolę prawdziwe 4.5 cyfry na icl7135

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +3

      Warto zwrócić uwagę na nieliczne moduły, które zawierają MCP3421: 18 bitów i wbudowana referencja 15ppm/K. Mają naprawdę rewelacyjne parametry i cenę 30...45 złotych. Więcej w kilkunastu moich artykułach zaczynających się od piotr-gorecki.pl/mr101

    • @radekzmazur3389
      @radekzmazur3389 4 місяці тому

      @@piotrgorecki4274 A mógłby Pan podesłać linka na alliexpress gdzie mozna nabyc ten precyzyjny miernik panelowy(voltomierz i amperomierz) na MCP3421?

  • @robsocx
    @robsocx 2 місяці тому +1

    Chiński zasilacz + Chiński multimetr + Chiński miernik = fałszywy odczyt .

  • @peacemaker64r.
    @peacemaker64r. 7 місяців тому +1

    Nic nie widać na tym badanym module. Film do powtórki.

    • @wslomo
      @wslomo 7 місяців тому +4

      Wskazania badanego modułu są czytelne, nie ma co poprawiać.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 місяців тому +2

      Nie. Film jest jedynie uzupełnieniem artykułu w czasopiśmie Zrozumieć Elektronikę" - linki podane są w opisie. W artykule opisane są i przedstawione na wyraźnych fotografiach wszystkie szczegóły.

    • @jaroslawfilipiuk1494
      @jaroslawfilipiuk1494 5 місяців тому

      Ojtam nie widać...fakt, że gdyby Pan Piotr położył czerwony filtr na moduł, to w ujęciu kamery byłaby drastyczna różnica na plus😊

    • @radekzmazur3389
      @radekzmazur3389 4 місяці тому

      Jak nie widać jak widać> wystarczy się przyjrzec. widac jak przeskakuje cyfra na koncu. Więc nie ściemniaj

    • @weryfany_Zamosc
      @weryfany_Zamosc 4 місяці тому

      Ewidentnie WIDAĆ !
      Jak ja nie lubie smerfów... (tak delikatnie i cenzuralnie)

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 3 місяці тому

    1:04 7:28

  • @waldemarmiazga698
    @waldemarmiazga698 3 місяці тому

    Pewnie nie było instrukcji. Ja już to widziałem. Oprócz kręcenia gałą trzeba rozciągnąć sobie oczy w kierunku horyzontalnym. Można też posmarować się lekko opalaczem. Jeszcze dokładniej wtedy będzie.