Per-Olof Eriksson. Han sitter på otroligt mycket kunskap och har en otroligt ödmjuk framtoning och har därigenom en styrka som få besitter. Såna här personer hade vi behövt så många fler av i vårat samhälle. Vi hade haft en så mycker bättre värld då.
De här farbröderna med bägge fötterna på jorden dominerade förr. Det var då vi var en meritokrati, rika, trygga och homogena. Vi hade världsrekord i patent och ledande industri. Sedan kom Palme, massinvandringen och feministerna...
Tack ..idag har ni med min favorit Per - Olof Eriksson ... skicklig med stor kunskapsbank som tål att lyssnas på .. Stort tack alla tre (3) .. underbart lärorikt program .... !!!!
Den här podden är det enda som har fått mig att inte helt tappa hoppet om Sveriges framtid, möjligen med lite hjälp av Henrik Jönsson. Det är så skönt att höra rationella människor diskutera.
På tal om naturligt uran och tungt vatten, Kanada var i exakt samma situation som Sverige - men de gjorde en lite rimligare design baserat på tungt vatten. Jag förstår faktiskt inte varför vi bygger CANDU reaktorer här i Sverige? Indien använder den designen och de producerar el från sina kärnkraftverk som är billigare än kolkraft.
Ja. Det klassiska citatet : "Vad skall vi med kärnkraft till- vi har ju redan el" är lika talande som det är humoristiskt gällande inställningen hos inte så få politiker. Det är väl dessutom bara att sticka in en kontakt i två hål i väggen? Eller är det inte sant? Vi måste nu helt enkelt inse allvaret i vår energipolitik och styra in landet på en sund bana igen.
Möjligen i USA. Men att Trump skulle kunna få Stenevi, Magda, Demmirokken och alla andra svenska koldioxid-hatare att ändra inställning är nog mindre troligt.
Ni är bäst!!! Så kul och så mycket historia att lära
Efter lyssnat känner lite hopp. Så kloka tankar! Tack!
P-O en sann och stor personlighet. Ödmjuk stor integritet och imponerande kunskap . Vettig syn på livet.
Stor man.
Precis. 'Stor' är väl valt ord.
P-O Eriksson 86 år gammal still going strong! -Imponerande !
Per-Olof Eriksson. Han sitter på otroligt mycket kunskap och har en otroligt ödmjuk framtoning och har därigenom en styrka som få besitter. Såna här personer hade vi behövt så många fler av i vårat samhälle. Vi hade haft en så mycker bättre värld då.
De här farbröderna med bägge fötterna på jorden dominerade förr. Det var då vi var en meritokrati, rika, trygga och homogena. Vi hade världsrekord i patent och ledande industri. Sedan kom Palme, massinvandringen och feministerna...
Trevligt avsnitt !
Det här är guld värt att lyssna på ❤
Tack Per-Olof och Epoch
Ett mycket fint samtal med en av de finaste industriledarna i modern tid. Gott ledarskap o sunda åsikter.Saknas mycket i dagens Sverige.
Mycket bra!!! Precis som vanligt!!!❤❤❤Tusen tack❤❤❤❤
Tack ..idag har ni med min favorit Per - Olof Eriksson ... skicklig med stor kunskapsbank som tål att lyssnas på .. Stort tack alla tre (3) .. underbart lärorikt program .... !!!!
Suveränt program. Det bästa jag hört på länge. Tack och mera sånt
Sablar, vilket fint, nyttigt och i stora delar lärorikt samtal!
Detta borde alla svenskar få ta del av. Skall dra mitt strå till stacken här.
Tack!
Älskar att lyssna på klokskap. Väldigt intressant. Tar med mig citaten ”Det är nog inte så hett i helvetet” och ”Bock i örtagården”🎉🎉🎉
Även detta program måste bara ut till allmänheten även via SR.
Detta är ett program vi kan tänka oss finansiera via skattsedeln. Tusen tack.
Tack för intervjun med P O Eriksson. Håiier definitivt med om att livets gas verkar i media framställas som det värsta i vår tid
Så intressant och lärorikt! Folkbildning när den är som bäst. Levererad med humor och värme. Tack! 👍🏆
Tack!
❤Tack
Mycket bra😊
Mycket bra
Den här podden är det enda som har fått mig att inte helt tappa hoppet om Sveriges framtid, möjligen med lite hjälp av Henrik Jönsson.
Det är så skönt att höra rationella människor diskutera.
😊
Jag vet. Vi är ganska många som har det likadant. Vi har gett bort vårt fosterland till mörka krafter.
Hoppet är ute. Människor har helt enkelt inte förmåga att tänka själva och att våga ifrågasätta.
Kolla in swebbtv och Riks.
Kunskap är inte längre makt. Det är rätt åsikter som är makt numera.
Mycket intressant att lyssna på, tack för ett bra program,
Så bra ni är ❤👌👌👌
På tal om naturligt uran och tungt vatten, Kanada var i exakt samma situation som Sverige - men de gjorde en lite rimligare design baserat på tungt vatten.
Jag förstår faktiskt inte varför vi bygger CANDU reaktorer här i Sverige?
Indien använder den designen och de producerar el från sina kärnkraftverk som är billigare än kolkraft.
Ytterligare en anledning för ett SWEXIT. (Volvo o Scania i stället för Scania o MAN)
Elbågs ugnar används för stålskrot... eller järnsvamp, det går inte att stoppa in malm i en elbågsugn
Sålde mina aktier i Sandvik, när jag fick höra att huvudkontoret skulle flyttas, ett sämre beslut kunde knappats fattas!
Kompetenta personer klara sig alltid det är vi inkompetenta som får betala priset oavsett vilken utbildning vi har lyckas snubbla oss igenom
👌
Ja. Det klassiska citatet : "Vad skall vi med kärnkraft till- vi har ju redan el" är lika talande som det är humoristiskt gällande inställningen hos inte så få politiker.
Det är väl dessutom bara att sticka in en kontakt i två hål i väggen? Eller är det inte sant?
Vi måste nu helt enkelt inse allvaret i vår energipolitik och styra in landet på en sund bana igen.
Trump kommer få en ändring på klimatfrågan var så säker☺️
Möjligen i USA.
Men att Trump skulle kunna få Stenevi, Magda, Demmirokken och alla andra svenska koldioxid-hatare att ändra inställning är nog mindre troligt.
😊
dom kommer inte åka hem.tyvärr
Både vindkraft och kärnkraft, situationens beslut verkar vara en stor Molbo-historia
Kom JESUS MARANATHA HALLELUJAH AAMEN
Tack!