Hétköznapi élet és művészetek a dualizmus korában - Társadalom és életmód a dualizmus korában 5/5

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 12

  • @boldizsárdengelengi
    @boldizsárdengelengi 9 місяців тому

    Semmelweis felfedezéséhez annyit hozzátennék, hogy a bécsi közkórházban, ahol a felfedezése idején dolgozott, volt olyan részleg, ahol orvosok vezették a szülést (a gazdagabbak kerültek ide), és volt olyan, ahol a bábák (a szegények részére).
    A két halálozási adatsort több évre visszamenőleg összehasonlítva vette észre, hogy ahol a bábák vezetik a szülést, ott jóval kisebb a halálozási ráta.
    Utána jutott arra a következtetésre, hogy az orvosok valamilyen fertőző ágenst visznek át a szülő nőkre (ekkor, a 19. század '40-es éveiben, még nem volt bizonyított a mikrobák fertőzésekben játszott szerepe), amely feltehetően a betegekkel való érintkezés, illetve a kórboncolás során kerül a kezükre, testükre.
    A végső lökést az szolgáltatta, hogy egyik kollégáján, miután kórboncolás közben megsértette a kezét és meghalt, ugyanolyan elváltozások voltak tapasztalhatók, mint a gyermekágyi lázban elhunyt nőknél.

  • @szilardrajcsan241
    @szilardrajcsan241 9 місяців тому

    Tudom, hogy a történelemben nincs HA. De szerinted, ha sikerült volna függetlenné válnunk az 1848-49-ben, saját külpolitikával, gazdasággal, stb. elkerülhettük volna Trianont?

    • @TttsGbr
      @TttsGbr  9 місяців тому +1

      Valóban értelmetlen a kérdés, de azért megpróbálok válaszolni: nem. A magyar politikusok közül nagyon kevesen foglalkoztak korrekt módon a nemzetiségek jogaival. Lenéztük, megvetettük őket, holott az ország felét tették ki. Ők lobbiztak a saját érdekeik mellett a franciáknál, angoloknál, nekünk ez nagyjából az eszünkbe sem jutott. Az arrogáns, "egy politikai nemzet" elvvel vezetett politizálásunk okozta Trianont, s annál, ahogy ezt manapság kommunikálni szokták, sokkal kevésbé a franciák.
      legalábbis szerintem

    • @szilardrajcsan241
      @szilardrajcsan241 9 місяців тому +1

      Köszönöm a választ! Nekem 3 gondolat jutott eszembe. 1. Szerinted akkor is így lett volna, ha a szabadságharc politikusai (Kossuth, Batthyány, stb.) maradnak hatalmon? Akkor is megmaradt volna az arrogáns nemzetiségi politika? Azért azt se felejtsük el, hogy az osztrákok (érthető módon), folyamatosan "hergelték" a nemzetiségeket a magyarok ellen a szabadságharc során. 2. Én azt olvastam, hogy a franciáknak nagyon bántotta a csőrét, hogy gazdaságilag a Monarchia megelőzte őket és így kapóra jött nekik Trianon, hogy szét tudták "robbantani". Persze ebben nagy segítséget jelentett nekik a többnemzetiségű Magyarország. 3. Az is még érdekes kérdés, hogy alakult volna a világháború, ha megvalósul Ferenc Ferdinánd által támogatott és a magyarok által hevesen ellenzett 3-as, osztrák, magyar, cseh hatalom? Talán másképp' alakul, hiszen akkor a cseheknek is talán nagyobb érdekük lett volna abban, hogy ez az államalakulat fennmaradjon.@@TttsGbr

    • @biroistvan4693
      @biroistvan4693 9 місяців тому

      Mög köll védenöm , népfajtársam'!!!:)
      Felét !?
      Igaz ,fogalmam sincs ki Teleki Pál as., de van ama rózsaszín halvány sárgás terület , a Vörös Térképen !!!
      Nos nagyjából , a Vörös részén helyezkedtek el a Magyarok !!!

    • @szilardrajcsan241
      @szilardrajcsan241 9 місяців тому

      @@biroistvan4693Köszönöm, ismerem a térképet. Azt hiszem 1910-ben készült De inkább megvárnám a tanár úr válaszát.

  • @mrjoe1014
    @mrjoe1014 9 місяців тому

    Mikor jön az első világháborús rész?

    • @TttsGbr
      @TttsGbr  9 місяців тому

      Egy anyag van addig vissza, amit a tervek alapján 3 videóban fogok feldolgozni. Ha jól megy, március közepén már a következő, első világháborút magában foglaló témakör kerül terítékre.

  • @szilardrajcsan241
    @szilardrajcsan241 9 місяців тому

    1920 Antwerpen

    • @TttsGbr
      @TttsGbr  9 місяців тому

      köszönöm :)