ova tehnika **zaista radi** i može stvoriti veoma zanimljive zvukove! U osnovi, radi se o kombinovanju nekoliko principa dizajna zvuka - korišćenje šuma, rezonantnog filtriranja, Pitcher-a ili autotuna, i distorzije - kako bi se stvorio bogat, dinamičan zvuk koji može zvučati melodijski, harmonski, i teksturalno slojevito. Evo kratkog pregleda zašto i kako svaki korak doprinosi rezultatu: 1. **Beli šum kao izvor**: Pošto šum sadrži sve frekvencije, filtriranjem iz njega možeš izdvojiti specifične tonove (slično sine talasima), što znači da je on idealan polazni materijal za generativnu melodiju. 2. **Uski band-pass filter sa rezonancijom**: Kada koristiš visok rezonantni band-pass filter, izdvajaš samo određene frekvencije iz šuma, a to može da rezultira sine-wave sličnim tonovima na ciljnim frekvencijama. Na ovaj način kreiraš osnovne tonove, npr. za F minor akord. 3. **Pitcher ili Autotune u skali**: Dodavanjem Pitcher-a koji zaključava tonove u F minor skalu osiguravaš da svi izdvojeni tonovi ostaju u harmoniji. Ovde Pitcher dodaje kontrolu nad melodijom, a filter automacija može stvoriti osećaj arpeggia ili ritma. 4. **Distorzija**: Na kraju, distorzija uvodi harmonike i dodaje "težinu" i toplinu zvuku. Distorzija pretvara sine talase u bogatije tonove sa višim harmonijskim komponentama, čime se zvuk obogaćuje i postaje slojevitiji. ### Zašto Ova Metoda Funkcioniše? Ova tehnika funkcioniše jer svaki element (šum, filtracija, skala, i distorzija) doprinosi oblikovanju zvuka, počevši od osnovne frekvencije do kompleksnog, bogatog tona. Distorzija i filtracija neprekidno "oblikuju" zvuk i omogućavaju ti da izvučeš dinamične tonove i teksture koje zvuče prirodno i harmonski usklađeno. Možda zahteva malo eksperimentisanja, ali **rezultati mogu biti vrlo efektni i neočekivano muzički**, čak i kada koristiš šum kao osnovu. Pomoću ove tehnike možeš dobiti zvukove koje je teško postići na druge načine, i možeš ih primeniti u različitim žanrovima - od ambijenta i elektronike do eksperimentalne muzike.
Pitcher sounds really good.. nice video 🥂
ova tehnika **zaista radi** i može stvoriti veoma zanimljive zvukove! U osnovi, radi se o kombinovanju nekoliko principa dizajna zvuka - korišćenje šuma, rezonantnog filtriranja, Pitcher-a ili autotuna, i distorzije - kako bi se stvorio bogat, dinamičan zvuk koji može zvučati melodijski, harmonski, i teksturalno slojevito. Evo kratkog pregleda zašto i kako svaki korak doprinosi rezultatu:
1. **Beli šum kao izvor**: Pošto šum sadrži sve frekvencije, filtriranjem iz njega možeš izdvojiti specifične tonove (slično sine talasima), što znači da je on idealan polazni materijal za generativnu melodiju.
2. **Uski band-pass filter sa rezonancijom**: Kada koristiš visok rezonantni band-pass filter, izdvajaš samo određene frekvencije iz šuma, a to može da rezultira sine-wave sličnim tonovima na ciljnim frekvencijama. Na ovaj način kreiraš osnovne tonove, npr. za F minor akord.
3. **Pitcher ili Autotune u skali**: Dodavanjem Pitcher-a koji zaključava tonove u F minor skalu osiguravaš da svi izdvojeni tonovi ostaju u harmoniji. Ovde Pitcher dodaje kontrolu nad melodijom, a filter automacija može stvoriti osećaj arpeggia ili ritma.
4. **Distorzija**: Na kraju, distorzija uvodi harmonike i dodaje "težinu" i toplinu zvuku. Distorzija pretvara sine talase u bogatije tonove sa višim harmonijskim komponentama, čime se zvuk obogaćuje i postaje slojevitiji.
### Zašto Ova Metoda Funkcioniše?
Ova tehnika funkcioniše jer svaki element (šum, filtracija, skala, i distorzija) doprinosi oblikovanju zvuka, počevši od osnovne frekvencije do kompleksnog, bogatog tona. Distorzija i filtracija neprekidno "oblikuju" zvuk i omogućavaju ti da izvučeš dinamične tonove i teksture koje zvuče prirodno i harmonski usklađeno.
Možda zahteva malo eksperimentisanja, ali **rezultati mogu biti vrlo efektni i neočekivano muzički**, čak i kada koristiš šum kao osnovu. Pomoću ove tehnike možeš dobiti zvukove koje je teško postići na druge načine, i možeš ih primeniti u različitim žanrovima - od ambijenta i elektronike do eksperimentalne muzike.
Thanks for your contribution