Super że taki odcinek ,właśnie mam ten dwufazowy klarowin z Browin i szukałam jakiejś wskazówki jak zadziała,bo moje to nie chce wogole się wyklarować samo.. Pozdrawiam
Witam. Dopiero zaczynam przygodę z robieniem winka, no może nie dopiero. Ale wydaje Mi się że Twoje informacje, którymi się dzielisz są poparte wielkim doświadczeniem, wiedzą i bardzo miło się ogląda. Łapka w górę i Sub poleciał Pozdrawiam 👍
Witam proszę o podpowiedź jaka ilość a raczej w jakim stosunku pektoenzymu (proszek) dodać do gotowego już wina ? Wszędzie w instrukcjach jest tylko ile dodać na kg owoców. Dzięki wielkie i pozdrawiam.
Wykładowcy z Browinu na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest: 1.Zakończenie fermentacji. 2.Odgazowanie wina. 3.Niska temperatura np.balkon jesień zima Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!) Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
Dzięki za film. Zastosuje Klar-enzym, albo 6, 3. Mam problem z winem z tarniny. Klaruje się od pół roku i nic. Ktoś w komentarzach napisał, że mętne nie znaczy złe. Może coś w tym jest - wino sąsiadowi smakuje, mi też choć ja wyczuwam tę mętność. Pozdrawiam.
3 роки тому+1
Mam jedno wino z tarniny które jest opalizujące, ale nie aż tak żebym musiał dodatkowo klarować. Zawsze możesz zrobić test na małych próbkach z różnymi środkami- karuk, białko jaja, drogi bentonit, tani bentonit, bentosol, zole krzemionkowe, dodatek tanin (choćby mocnej herbaty)... Zobaczysz jakiego rodzaju to zmętnienie i możesz szukać najmniej inwazyjnego sposobu jego usunięcia z dużej objętości. Pozdro!
@ To jest moje pierwsze wino, które się nie chce wyklarować (i pierwsze z tarniny). Do tej pory nie musiałem wgłębiać się temat klarowania. Zaciekawiły mnie sposoby z białkiem jaja i mocną herbatą. Czy znajdę na kanale filmy o tych sposobach? O bentonicie już obejrzałem.
3 роки тому
Nie mam zbyt wiele materiałów o klarowaniu na kanale, ale łatwo znaleźć info na ten temat na forach winiarskich. Trzeba tylko trafić w odpowiedni preparat na konkretne zmetnienie.
Wykładowcy z Browinu na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest: 1.Zakończenie fermentacji. 2.Odgazowanie wina. 3.Niska temperatura np.balkon jesień zima Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!) Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
Mam pytanie o momęt przeprowadzania klarowania. Kiedy to najlepiej zrobić w przypadku wina śliwkowego? Wino śliwkowe ma to do siebie, że trudno się klaruje. Czy coś stoi na przeszkodzie aby środek klarujący dodać nie przed butelkowaniem, ale znacznie, znacznie wcześniej i darować sobie parokrotne zabawy ze zalewaniem z nad osadu...
3 роки тому+1
Siema. Z winem każdym jest tak, że czasem klaruje się szybko, czasem wolno. Robiłem sporo nastawów śliwkowych w którym nie dodawałem żadnych środków klarujących i były czyste jak łza. Tak, można, a nawet powinno się dodawać środków pektolitycznych do owoców które pektyny zawierają. Nie wszystkie środki klarujące są środkami enzymatycznymi i rozkładają pektyny. Nie powinno się dodawać środków klarujących na bazie bentonitu, ziemi okrzemkowej, żelatyn, zoli na czas fermentacji. Klarowanie przeprowadza się zawsze po ustaniu fermentacji, wstępnej stabilizacji i odgazowaniu. Zlewanie znad osadu jest zabiegiem który przy każdym winie przeprowadza się kilkukrotnie- żeby oddzielić drożdże, osady owoców, osady białkowe, ... Nawet w nastawach w dużych winiarniach przeprowadza się zarówno zlewanie, jak i klarowanie grawitacyjne przed filtracją - inaczej filtry nie dały by rady.
Najlepiej dodawać do win trudno kosztujących porzeczki.Można wcześniej zamrozić porzeczki i potem dodać do wina podczas fermentacji, najlepiej przy drugim dosladzaniu.Porzeczki zawierają dużo pektyn i dlatego usprawniają klarowanie.Oczywiście muszą to być czerwone porzeczki.
5 років тому+1
Oczywiście zakładając, że chce się uzyskać wino wieloowocowe, a porzeczka zadziała pozytywnie na ten rodzaj zanieczyszczeń i pomoże w klarowaniu :)
@ Ja nie myślałem o winie wieloowocowym tylko dodatku porzeczek np.5% w celu lepszego klarowania.Np do śliwek to byłoby korzystne tak jak do dzikiej róży bo te owoce posiadają niską kwasowośč.
Tylko, że klar-zyme kosztuje w granicach 10 złoty i może wystarczyć nawet na 50l... Więc jeśli masz tak niski budżet, to radziłbym iść i gdzieś dorobić.
Właśnie kupiłem Klarowin do win białych z bentonotem "Browin". Efekt widoczny jest po upływie około tygodnia. Ciekaw jestem czy czas pomoże.
3 роки тому+1
Najpierw sprawdź w małej objętości wina niewielka dawkę. Najlepiej kilka próbek z różna ilością srodka klarujacego, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Bardzo przydatny film, ale trafiłem tu o 2 dni za późno... ;) Użyłem do sklarowania ubiegłorocznego wina śliwkowego preparatu dwuskładnikowego w płynie, który polecał inny youtuber (skład: zol krzemowy, chitosan). Niestety po 2 dobach ani śladu osadu/jakiejkolwiek zmiany w klarowności. Nie byłem też niestety tak mądry, żeby przeprowadzić wcześniej próbę na mniejszej ilości. ;) Czy myślisz, że można w takim przypadku spróbować do tego nastawu dodać jeszcze klar-zyme?
4 роки тому+2
Warto stosować zasadę, że wszelkie procesy na winie przeprowadzamy najpierw na małej jego ilości, po to żeby ustalić rodzaj i ilość dodatków, czy preparatów. Ja zastosowałbym preparat enzymatyczny, bo jest w takim winie najbardziej wydajny ze względu na rodzaj zmętnienia. Tak, trzeba to wino sklarowac ponownie.
@@rallypetro Wykładowcy z Browinu na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest: 1.Zakończenie fermentacji. 2.Odgazowanie wina. 3.Niska temperatura np.balkon jesień zima Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!) Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
podpowiem ludziom zaczynającym przygodę z winem że 0.5 roku dla wina to jest za mało, wino ze śliwki im starsze tym lepsze, moje stało 2 lata nie było cristal clar bo śliwka będzie opalizująca, cały sekret tkwi w dodaniu pektoenzymu w odpowiedniej ilości plus winiarska cierpliwość, to nie wyścigi, jeśli nie jesteś cierpliwy to winiarsto nie jest dla ciebie. u mnie było wino dużo ciemniejsze, więcej dałem owocu względem wody.
Witam stosowałem w swoich nastawach dwa środki klarujace był to klarowin turbo dwóch saszetkach i drugi klarowin 2 .więc klarowin turbo zrobił mega robotę .a klarowin 2 szajs nie polecam
5 років тому+2
Rodzaj środka klarującego dobiera się do rodzaju zmętnienia. Nie ma jednego środka uniwersalnego, choć te dwuskładnikowe są pomyślane tak, aby działać z jak najszerszą gamą zmętnień jednak nie bez skutków ubocznych.
Niby wszystko jasne.. tylko co jeśli nie chcemu utracic tanin w winie? Tu mam wrazenie ze opadlo doslownie wszystko. Chcialbym uzyskac wino klarowne, ciemne z czarnego bzu nie pozbawiajac go calkowicie tanin
Może dałeś za dużo pirosiarczan albo innej zasady. Kup hibiskus i zlej wino do butelki daj z2-3 płatki niech postoi, przelicz potem ile tego musisz dodać, żeby poprawic kolor. możesz też mocny napar zrobić i dawać po kilka kropli i sprawdzać.
@ wie pan doskonale co mam na myśli piszac chemia w tym przypadku wiec naprawde. no właśnie mam wątpliwości co do naturalności składu i jego działania na wino. Ale ok. Przetestowal Pan działa jak ktos chce to skorzysta.ja nie. Pozdrawiam.
temat klarowania podobny do tematu siarkowania. Siarkować czy nie ? Tak na prawdę siarkowanie w wielu przypadkach ratuje wino. Wiem, że są osoby, które uważają, że siarkowanie to samo zło. W moim przypadku, wina śliwkowe o dziwo szybko wyklarowały. Nie wiem czy to kwestia dojrzałości owoców czy kwestia przygotowania miazgi. Nigdy nie stosowałem środków klarujących, ale nie widzę w tym nic złego, choć znam producenta polskich win, który nawet nie filtruje swoich wyrobów i są mega dobre. mętne wino nie znaczy złe.
Ja klaruje zacier ,nalewki, wina czy czysty alkohol w niskiej temperaturze . Zawsze wychodzi. Najlepsze są wysokie i wąskie butelki i można to robić na raty wkładając np po butelce 2 l do lodówki.
Prosty i konkretny test. Skorzystam!
Dzięki za wideo i na zwrócenie uwagi na ten klarZyme
Nie jest to złoty lek na wszystko, ale sie przydaje.
Super że taki odcinek ,właśnie mam ten dwufazowy klarowin z Browin i szukałam jakiejś wskazówki jak zadziała,bo moje to nie chce wogole się wyklarować samo.. Pozdrawiam
Także polecam klar zyme. Wielokrotnie mi pomógł w trudno klarujacych się winach i zawsze skutecznie🙂
Witam. Dopiero zaczynam przygodę z robieniem winka, no może nie dopiero. Ale wydaje Mi się że Twoje informacje, którymi się dzielisz są poparte wielkim doświadczeniem, wiedzą i bardzo miło się ogląda. Łapka w górę i Sub poleciał
Pozdrawiam 👍
Dziękuję . Pozdro!
dziękuję, bardzo pomocny filmik.
Dzięki Świetna robota
Bardzo dziękuję za to zestawienie !
Witam proszę o podpowiedź jaka ilość a raczej w jakim stosunku pektoenzymu (proszek) dodać do gotowego już wina ? Wszędzie w instrukcjach jest tylko ile dodać na kg owoców. Dzięki wielkie i pozdrawiam.
Po jakim czasie od momentu zastosowania środka do klarowania można zabutelkować wino?
A co jeśli zrobiłam wino na naturalnych drożdżach i nie chcę stosować chemii.......oto jest pytanie .Pozdrawiam.
Zrobilem wino jagodowe, dodałem klarowin 2 i po niecałych 24h zrobił się osad na dnie ale też na powierzchni, mam czekać i obserwować?
Fajny film. A masz jakies doswiadczenia z klarowaniem wina z rabarbaru?
Wykładowcy z Browinu
na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest:
1.Zakończenie fermentacji.
2.Odgazowanie wina.
3.Niska temperatura np.balkon jesień zima
Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!)
Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
W końcu trafiłem na klarowanie
Jak wam za bardzo odbarwi wino, to możecie dać parę płatków hibiskusa.
Witam, a jaki preparat do klarowanie wina z wiśni?
Nie klaruję wina z wiśni.
Zakładam, że jeśli jest mętne to jest czymś zakażone, ale oczywiście moę się mylić.
W Pana filmiku nagranym rok wcześniej Bentonit bardzo dobrze się spisał. Co wpłynęło na zmianę zdania ?
Różne preparaty są przeznaczone do różnego rodzaju zmętnień.
Dzięki za film. Zastosuje Klar-enzym, albo 6, 3. Mam problem z winem z tarniny. Klaruje się od pół roku i nic. Ktoś w komentarzach napisał, że mętne nie znaczy złe. Może coś w tym jest - wino sąsiadowi smakuje, mi też choć ja wyczuwam tę mętność. Pozdrawiam.
Mam jedno wino z tarniny które jest opalizujące, ale nie aż tak żebym musiał dodatkowo klarować.
Zawsze możesz zrobić test na małych próbkach z różnymi środkami- karuk, białko jaja, drogi bentonit, tani bentonit, bentosol, zole krzemionkowe, dodatek tanin (choćby mocnej herbaty)... Zobaczysz jakiego rodzaju to zmętnienie i możesz szukać najmniej inwazyjnego sposobu jego usunięcia z dużej objętości.
Pozdro!
@ To jest moje pierwsze wino, które się nie chce wyklarować (i pierwsze z tarniny). Do tej pory nie musiałem wgłębiać się temat klarowania. Zaciekawiły mnie sposoby z białkiem jaja i mocną herbatą. Czy znajdę na kanale filmy o tych sposobach? O bentonicie już obejrzałem.
Nie mam zbyt wiele materiałów o klarowaniu na kanale, ale łatwo znaleźć info na ten temat na forach winiarskich. Trzeba tylko trafić w odpowiedni preparat na konkretne zmetnienie.
@ Dziękuję za odpowiedź. Trochę poczytałem, może jeszcze poczytam i zrobię test. Pozdrawiam
Wykładowcy z Browinu
na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest:
1.Zakończenie fermentacji.
2.Odgazowanie wina.
3.Niska temperatura np.balkon jesień zima
Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!)
Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
Mam pytanie o momęt przeprowadzania klarowania. Kiedy to najlepiej zrobić w przypadku wina śliwkowego? Wino śliwkowe ma to do siebie, że trudno się klaruje. Czy coś stoi na przeszkodzie aby środek klarujący dodać nie przed butelkowaniem, ale znacznie, znacznie wcześniej i darować sobie parokrotne zabawy ze zalewaniem z nad osadu...
Siema. Z winem każdym jest tak, że czasem klaruje się szybko, czasem wolno. Robiłem sporo nastawów śliwkowych w którym nie dodawałem żadnych środków klarujących i były czyste jak łza. Tak, można, a nawet powinno się dodawać środków pektolitycznych do owoców które pektyny zawierają. Nie wszystkie środki klarujące są środkami enzymatycznymi i rozkładają pektyny. Nie powinno się dodawać środków klarujących na bazie bentonitu, ziemi okrzemkowej, żelatyn, zoli na czas fermentacji. Klarowanie przeprowadza się zawsze po ustaniu fermentacji, wstępnej stabilizacji i odgazowaniu. Zlewanie znad osadu jest zabiegiem który przy każdym winie przeprowadza się kilkukrotnie- żeby oddzielić drożdże, osady owoców, osady białkowe, ... Nawet w nastawach w dużych winiarniach przeprowadza się zarówno zlewanie, jak i klarowanie grawitacyjne przed filtracją - inaczej filtry nie dały by rady.
Najlepiej dodawać do win trudno kosztujących porzeczki.Można wcześniej zamrozić porzeczki i potem dodać do wina podczas fermentacji, najlepiej przy drugim dosladzaniu.Porzeczki zawierają dużo pektyn i dlatego usprawniają klarowanie.Oczywiście muszą to być czerwone porzeczki.
Oczywiście zakładając, że chce się uzyskać wino wieloowocowe, a porzeczka zadziała pozytywnie na ten rodzaj zanieczyszczeń i pomoże w klarowaniu :)
@ Ja nie myślałem o winie wieloowocowym tylko dodatku porzeczek np.5% w celu lepszego klarowania.Np do śliwek to byłoby korzystne tak jak do dzikiej róży bo te owoce posiadają niską kwasowośč.
ile tego klar zyme na 40 l wina ? pozdrawiam
Test na małej ilości, potem przeliczasz na całość.
Gdzie mogę znaleźć film o testowaniu ,,naturalnych,,/ domowych sposobów klarowania wina? Mam niski budżet, więc muszę kombinować.
Tylko, że klar-zyme kosztuje w granicach 10 złoty i może wystarczyć nawet na 50l... Więc jeśli masz tak niski budżet, to radziłbym iść i gdzieś dorobić.
Właśnie kupiłem Klarowin do win białych z bentonotem "Browin".
Efekt widoczny jest po upływie około tygodnia.
Ciekaw jestem czy czas pomoże.
Najpierw sprawdź w małej objętości wina niewielka dawkę. Najlepiej kilka próbek z różna ilością srodka klarujacego, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Bardzo przydatny film, ale trafiłem tu o 2 dni za późno... ;) Użyłem do sklarowania ubiegłorocznego wina śliwkowego preparatu dwuskładnikowego w płynie, który polecał inny youtuber (skład: zol krzemowy, chitosan). Niestety po 2 dobach ani śladu osadu/jakiejkolwiek zmiany w klarowności. Nie byłem też niestety tak mądry, żeby przeprowadzić wcześniej próbę na mniejszej ilości. ;) Czy myślisz, że można w takim przypadku spróbować do tego nastawu dodać jeszcze klar-zyme?
Warto stosować zasadę, że wszelkie procesy na winie przeprowadzamy najpierw na małej jego ilości, po to żeby ustalić rodzaj i ilość dodatków, czy preparatów. Ja zastosowałbym preparat enzymatyczny, bo jest w takim winie najbardziej wydajny ze względu na rodzaj zmętnienia. Tak, trzeba to wino sklarowac ponownie.
Dzięki! Lecę dziś do OBI po to cudo i zobaczymy, na małej dawce, jak się spisze. :)
@@rallypetro Wykładowcy z Browinu
na jednym z wykładów wspominali,że jednym z podstawowych warunków dobrego klarowania jest:
1.Zakończenie fermentacji.
2.Odgazowanie wina.
3.Niska temperatura np.balkon jesień zima
Gdy to nie pomoże-środki do klarowania po odgazowaniu z co2(!!!)
Na UA-cam można zobaczyć filmik jak odgazować nastaw.
podpowiem ludziom zaczynającym przygodę z winem że 0.5 roku dla wina to jest za mało, wino ze śliwki im starsze tym lepsze, moje stało 2 lata nie było cristal clar bo śliwka będzie opalizująca, cały sekret tkwi w dodaniu pektoenzymu w odpowiedniej ilości plus winiarska cierpliwość, to nie wyścigi, jeśli nie jesteś cierpliwy to winiarsto nie jest dla ciebie. u mnie było wino dużo ciemniejsze, więcej dałem owocu względem wody.
Witam stosowałem w swoich nastawach dwa środki klarujace był to klarowin turbo dwóch saszetkach i drugi klarowin 2 .więc klarowin turbo zrobił mega robotę .a klarowin 2 szajs nie polecam
Rodzaj środka klarującego dobiera się do rodzaju zmętnienia. Nie ma jednego środka uniwersalnego, choć te dwuskładnikowe są pomyślane tak, aby działać z jak najszerszą gamą zmętnień jednak nie bez skutków ubocznych.
@ zapewne masz rację .zazwyczaj jest cos za coś
W jakich proporcjach dodawać pektoenzymu w proszku do klarowania ?
Ja rozrabiam tak jak na etykiecie i sprawdzam różne proporcje na małej ilości wina.
@ na opakowaniu pektoenzymu suszonego jest napisane, że saszetka 6g starcza na 10-20kg owoców. Przeliczamy to 1:1 na litry czyli 10-20l wina?
Niby wszystko jasne.. tylko co jeśli nie chcemu utracic tanin w winie? Tu mam wrazenie ze opadlo doslownie wszystko. Chcialbym uzyskac wino klarowne, ciemne z czarnego bzu nie pozbawiajac go calkowicie tanin
Najlepiej klarują rurki 😋🤣
Masz 100% rację, jednak tutaj chodzi o uzyskanie innego trunku.
ja nie miałem problemu z sklarowaniem wina śliwkowego
To znaczy, że jeszcze wszystko przed Tobą :)
a wystarczyło wlać 1 l, soku z winogron
@@januszstefaniuk8462 Przecież to wino śliwkowe. I z założenia,takie ma pozostać.
Great🤗Watched and marketing 👍
Mam wino ze śliwek od pół roku. Wino już nie bąbelkuje . Dlaczego to wino ma kolor ciemnoszary?
Utleniło się
Może dałeś za dużo pirosiarczan albo innej zasady.
Kup hibiskus i zlej wino do butelki daj z2-3 płatki niech postoi, przelicz potem ile tego musisz dodać, żeby poprawic kolor. możesz też mocny napar zrobić i dawać po kilka kropli i sprawdzać.
Mosz suba łod cepra :-P
Pytanie jak dobrać odpowiednią ilość pektoenzymu w proszku, bo w instrukcji pisze tylko o dodaniu do owoców a nie do klarowania.
Pański klarowin klar-zym jest guzik wart nic nie klaruje beznadziejny.
Ale oczywiście sprawdzil Pan najpierw jakiego rodzaju zmetnienie występuje w winie?
.
Najbardziej pomogl sponsor programu 😂😂😂😂😂😂
Po co robić swoje wino skoro później babrze się je tą chemią
Pektoenzymy, bentonit, żelatyna, to środki naturalne. Przemiany chemiczne występują w każdym aspekcie naszego żywota.
@ wie pan doskonale co mam na myśli piszac chemia w tym przypadku wiec naprawde. no właśnie mam wątpliwości co do naturalności składu i jego działania na wino. Ale ok. Przetestowal Pan działa jak ktos chce to skorzysta.ja nie. Pozdrawiam.
temat klarowania podobny do tematu siarkowania. Siarkować czy nie ? Tak na prawdę siarkowanie w wielu przypadkach ratuje wino. Wiem, że są osoby, które uważają, że siarkowanie to samo zło. W moim przypadku, wina śliwkowe o dziwo szybko wyklarowały. Nie wiem czy to kwestia dojrzałości owoców czy kwestia przygotowania miazgi. Nigdy nie stosowałem środków klarujących, ale nie widzę w tym nic złego, choć znam producenta polskich win, który nawet nie filtruje swoich wyrobów i są mega dobre. mętne wino nie znaczy złe.
Chemie to można kupić w sklepie😄
Ja klaruje zacier ,nalewki, wina czy czysty alkohol w niskiej temperaturze . Zawsze wychodzi. Najlepsze są wysokie i wąskie butelki i można to robić na raty wkładając np po butelce 2 l do lodówki.