Czy umysł jest matematyczny? - Dyskusja panelowa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 12

  • @dawsonep
    @dawsonep 12 років тому +1

    Świetny wykład, chociaż najeżony niesamowicie trudną terminologią. Problemy ludzkiego umysłu ze zrozumieniem jego matematyczności ogranicza fakt, iż matematyka jest najprawdopodobniej jego pochodną. Wynikająca z tego aporia pokazuje, że druga strona medalu, czyli nie-matematyczność umysłu operuje na zasadzie teorii chaosu lub jakiegoś bliżej nieokreślonego algorytmu kwantowego. W jakiś niewyjaśniony sposób umysł nasz obie te teorie godzi. Ciekawe, czy adekwatny model matematyczny opisujący /cdn/

  • @crewalpha
    @crewalpha 10 років тому

    Duhem był całkiem zdrowego zdania, że umysł jest intuicyjny i matematyczny (przynajmniej w zakresie nauki), i że bez umysłu intuicyjnego, umysł matematyczny może tylko rozwijać i systematyzować arbitralnie przyjęte tezy i zasady. A więc umysł intuicyjny dostarcza zasady, bez których umysł matematyczny jest zagubiony.

    • @liyanam7888
      @liyanam7888 9 років тому

      Zeby powstaly zasady i tezy trzeba je najpierw sformuowac, a to juz domena matematycznego mozgu.

  • @medladeneth
    @medladeneth 12 років тому

    Wyśmienity wykład. Lubię tę ekipę. ;D

  • @czlowiekzazbestu
    @czlowiekzazbestu 12 років тому

    w tym przykładzie z bliźniakami zabawa się zaczynała od liczb pierwszych 6-cyfrowych. Skończyła się na 20-cyfrowych liczbach, co do których Saks tylko domniemywał, że były pierwsze, bo nie mógł tego w żaden sposób sprawdzić :)

  • @psylocyriusz
    @psylocyriusz 12 років тому

    Czy uczucie mistyczne/duchowe można by zdefiniować jako diametralną zmianę systemu wartości człowieka?

  • @100of1000
    @100of1000 12 років тому

    Czym jest umysł? Brawo dla tej pani, bo to jest pytanie bardzo trudne i bardzo ścisłe, ale niestety odpowiedź na nie jest jeszcze trudniejsza i nieścisła. Ja definiuję umysł jako zdolność materii ożywionej do obserwowania otoczenia, możliwości lokalnej zmiany tego otoczenia w oparciu o optymalizację celu. Celem jest wola przetrwania. Dla prymitywnych istot taka wola jest na poziomie genetycznym; dla ludzi - na poziomie myśli i możliwości wyboru nawet wbrew genetycznej naturze.

  • @100of1000
    @100of1000 12 років тому

    David Hilbert został "obalony" przez Godla, więc raczej bym się na niego nie powoływał w kontekście formuły matematyki jako logiki matematycznej. I nawet dobrze, że Hilbert się pomylił(choć strasznie ta pomyłka go bolała osobiście), gdyż rozwijając prace Godla, Alan Turing i Von Neumann stali się pionierami informatyki. Co do złożoności obliczeniowej, klasyczna Maszyna Turinga ma nieskończoną złożoność niezależnie od charakteru tej złożoności. Czy matematyka jest "umózgowiona"?

  • @100of1000
    @100of1000 12 років тому

    Owszem, matematyka jest "umózgowiona". Pytanie dlaczego taki fakt ma miejsce jest bardziej ciekawe. Otóż zasady działania fizycznej rzeczywistości wpływają na budowę organizmów żywych i substancji nieożywionych(choć można się spierać czy np. gwiazda jest żywa czy nieożywiona). Jedną z podstawowych cech naszego świata jest grawitacja czyli efekt materii i czasoprzestrzeni. W tym sensie, widziany przez nas świat, przez teleskop czy przez ołówek i kartkę ze wzorami matematycznymi jest taki ludzki.

  • @zuzannakonior6284
    @zuzannakonior6284 Рік тому

    Mój musk nie jest wcale. Mam paraliż na sam widok cyferek. 😏

  • @wiskiennica
    @wiskiennica 12 років тому

    Ciekawy temat ,ale jakis duzży przydźwięk,trudno zrozumieć

  • @dawsonep
    @dawsonep 12 років тому

    /cd./ złożoną - rizomatyczną - mechanikę mózgu tworzącego transcendent(al)ny umysł jest w ogóle możliwy.