"Вовчиха" (1923), Ольга Кобилянська, повість. Слухаємо українське!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 вер 2024
  • • Ольга Кобилянська (186...
    Твори Ольги Кобилянської на моєму каналі.
    Читає Лілія Мироненко.
    О́льга Юліа́нівна Кобиля́нська (27 листопада 1863, Гурагумора - 21 березня, 1942, Чернівці) - українська модерністська письменниця, рання учасниця жіночого руху на Буковині, приятелька Лесі Українки. Авторка повістей та оповідань, найчастіше привячених зображенню українського жіноцтва на межі століть, а також - становищу тогочасного буковинського села. Одна з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі.
    Переломним моментом у творчості Ольги стало знайомство з донькою повітового лікаря Софією Окуневською. Вона й порадила подрузі почати писати рідною мовою. Сама письменниця в автобіографії записала:
    “Заговорила до мене українською, переконуючи, що мені треба писати не по-німецьки, а для свого народу - по-українськи, навчила фонетикою писати, надавала українських книжок”.
    У 1883-му Софія познайомила Кобилянську з Наталією Кобринською (зачинателька українського фемінізму, ініціаторка першої української жіночої організації). Саме вона вплинула на формування світогляду Ольги. А поки що подруги діставали українських книжок, які допомагали молодій письменниці опановувати й вдосконалювати слово та розвивати власний стиль.
    Кобилянській ще не було й 24 років, а вона писала в щоденнику, що вже стара, стомлена й зацькована, душа роздерта, а нерви на межі. Не могла ні писати, ні читати, і завжди повторювала як замовляння - я вже ніколи не зможу бути щаслива.
    Та, переборовши внутрішню пустку, все ж знайшла в собі сили й у 1888 році розпочала роботу над повістю “Лореляй”, але знову писала німецькою. Та в 1896-му світ побачив цю працю під назвою “Царівна”. Завдяки ній Леся Українка дізналася про письменницю Кобилянську".

КОМЕНТАРІ • 85