«Чортова пригода»(1860), Марко Вовчок, оповідання-казка. Слухаємо українське!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 вер 2022
  • Вілінську любили чоловіки й ненавиділи жінки. Доказом цьому є записи Катерини Юнґе, доньки графа Ф. Толстого й авторки спогадів про Тараса Шевченка, в якого вчилася малювати. Ось що вона писала про Вілінську: "Що є такого в цій жінці, що всі нею так захоплюються? Зовні - проста баба, відбиток чогось commun; противні білі очі з білими бровами та віями, пласке обличчя; в товаристві мовчить, ніяк її не розворушиш, відповідає тільки "так" і "ні". А всі мужчини втрачають від неї глузд: Тургенєв лежить біля її ніг, Герцен приїхав до неї в Бельгію, де його мало не схопили, Куліш через неї розлучився з дружиною, Пассек захопився аж так, що покинув свою працю, свою кар’єру, змарнів увесь і їде з нею, не зважаючи зовсім на те, що брат тільки-но видужав після гарячки, а мати захворіла з горя… Марковичева вміє так зробити, що її прихильники скрізь відстоюють її, вона покинула чоловіка, чудову людину - кажуть: "Він її не вартий"; покинула хлопця, тримала його, як собаку, на кухні - кажуть: "Її душа надто велична, щоб задовольнятися життєвими дрібницями". Як мене обурює ця жінка!"
    Олена Пчілка називала Марка Вовчка "проклятою кацапкою, яка вкрала українську личину…"
    Куліш називав Марію "мовчущим божеством", порівнював її душу з крутим берегом, на якому ростуть незрушні сосни і до якого йому так і вдалося причалити. Тургєнєв називав її "нерозгаданим сфінксом". За нею зітхали Боткін, Костомаров, Некрасов і навіть Лев Толстой. Про неї мріяв і Тарас Шевченко, хоча він швидко оцінив свої шанси і сам змінив ролі, написавши історичне "Моя ж ти доне…".
    її шлюб із Опанасом Марковичем, за якого вона вийшла у 17, закінчився розлученням. Нехтуючи тодішніми патріархальними традиціями, заміжня Марія дозволяла собі без супроводу виїжджати на відпочинок за кордон, легко приймала чоловічий флірт. Про неї пліткували. Марія ніколи не спростовувала пліток і не давала інтерв’ю. "Поки я жива, біографія передчасна".
    Другим її чоловіком був… молодий приятель її сина - Михайло Лобач-Жученко. У суспільстві такий мезальянс викликав осуд, але Марія вперто не давала інтерв’ю, була холодно-люб’язною і не чула того, чого не хотіла чути. Через багато років Борис розгорне її щоденник і прочитає, що вона пожалкувала про це одруження.

КОМЕНТАРІ • 16

  • @audiobooks.l.m3910
    @audiobooks.l.m3910  Рік тому +6

    🌻📚🌹Оповідання-казка «Чортова пригода» (початкова назва «Чортище») присвячена Т. Г. Шевченку, написана ще в 1860-ті роки, вперше надрукована 1902 року у газеті «Кіевская старина».
    "Чували, може, і ви, що брехнею світ перейдеш, та назад не вернеш", - стверджував головний герой, розповідаючи історію, яка з ним сталася. Так то воно так. Та чи можна вірити чоловікові, котрий дуже любить заглядати в чарку?

    • @user-rv4mz6vd9l
      @user-rv4mz6vd9l 7 місяців тому +1

      Красно дякую пані Лілії за прочитання оповідання - казки "Чортова пригода" Марко Вовчок.❤❤❤! Каналу " Слухаємо українське " щира вдячність🙏🙏🙏!

    • @audiobooks.l.m3910
      @audiobooks.l.m3910  7 місяців тому

      @@user-rv4mz6vd9l Дякую за теплі слова. Тільки ''Слухаємо українське''-це слоган, гасло, призив, а канал мій наз. ''AUDIOBOOKS.L.M''.

  • @user-zj4yz2ku6p
    @user-zj4yz2ku6p 3 місяці тому +1

    Дуже дякую за чергове чудове озвучення.Ви найкращий,завдяки вам Української стає більше.

  • @user-rv4mz6vd9l
    @user-rv4mz6vd9l 7 місяців тому +1

    Щиро дякую каналу "Слухаємо українське"! ❤Пані Лілія цікаво розповідає, дякую широ.🙏!

  • @konstantinkhuka
    @konstantinkhuka Рік тому +2

    Дуже класно і цікаво як люди колись жили , ніби там побував . Дякую.

  • @valifysenta
    @valifysenta Рік тому +10

    Славилась завждиУкраїна своїми неймовірними казками,легендами, переказами сповненими чар,відьомства, святошинським ворожінням. Обожнюю український мальовничий фольклор наших предків, їх милозвучну мову, напівдитячий, доброзичливий характер і неперевершений гумор.
    Дякую авторці за прекрасну інтерпретацію твору. 💐

  • @martova26
    @martova26 Рік тому +7

    Дякую вам за вашу працю.💙💛💙💛💙💛

  • @user-ot6fm8pn1u
    @user-ot6fm8pn1u Рік тому +7

    Дякую вам,пані Лілія.
    Прекрасно.

  • @tamaramatviy4uk583
    @tamaramatviy4uk583 Рік тому +4

    Дякую.Чудово.

  • @user-dq9us6xu7e
    @user-dq9us6xu7e Рік тому +4

    Дякую за вашу працю!

  • @user-bj7ri6xw9v
    @user-bj7ri6xw9v Рік тому +6

    Щиро дякую, пані Ліліє! Із задоволенням прослухала Вашу серію підібраних творів із "взаєминами з нечистим" (починаючи від Кобринської); такий собі тематичний лікбез видався, цікаво:) Спасибі за Вашу просвітницьку працю!

  • @zhenyaglobina2511
    @zhenyaglobina2511 Рік тому +7

    Чудова казка, в нас завжи жинки керували, нема правди діти!

    • @user-gp5qc6ek2s
      @user-gp5qc6ek2s Рік тому

      І не сильно вони там керували...😇

  • @user-gp5qc6ek2s
    @user-gp5qc6ek2s Рік тому +2

    І скільки ж то тоді горілка коштувала за сучасним курсом?🧐

  • @user-vl9eu8di2h
    @user-vl9eu8di2h Рік тому +1

    Цікаво.