Kombucha - zawiera wielką ilość witaminy C - czterokrotnie więcej niż cytryna, w ten sposób skutecznie są likwidowane wirusy i zwiększa się odporność organizmu. Żadna inna roślina nie posiada w takiej ilości witamin z grupy B. Pomaga regulować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Witamina E działa z kolei jako antyutleniacz, spowalniający degenerację komórek, czyli starzenie. Chemiczny skład Komuchy mowi sam za siebie: W ciągu 8-12 dni, w procesie skomplikowanych fermentacji, powstaje zdrowotny napój - lekko musujący, smakiem przypominający sok jabłkowy, napój jest słodkawo-kwaśny, Kombucha jest więc małą fabryką chemiczną, która produkuje orzeźwiający napój. Podczas fermentacji do napoju dostają się następujące, wartościowe związki: a wieloletnie badania prowadzone na całym świecie udowodniły, że napój herbaciany z Kombuchy zawiera : Kwas glukuronowy Prawoskrętny (L+) kwas mlekowy, kwas octowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas foliowy, śladowe ilości bursztynu, kwas malonowy, kwas cytrynowy, kwas szczawiowy, żelazo, magnez, sód, potas, wapno, miedź, cynk i inne pierwiastki śladowe, witaminy B1, B2, B3, B6, B12 i C, 14 różnych kwasów amino-karboksylowych, ważne enzymy, garbniki, fermenty, sacharoza, amylaza, katalaza, podpuszczka, związki antybiotyczne, alkohol (max 0,5%) oraz dwutlenek węgla. Właściwości lecznicze Kombuchy: Detoksykuje organizm Oczyszcza krew Równoważy metabolizm Pomaga na bezsenność Poprawia koncentracje Wpływa kojąco na układ nerwowy Działa jak napój energetyczny Wzmacnia system immunologiczny Przywraca mikroflorę jelit po antybiotykoterapi Wspomaga funkcje wątroby, trzustki i trawienia Hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych Równoważy poziom kwasowości organizmu Reguluje ciśnienie krwi Zmniejsza poziom cholesterolu Wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej Zmniejsza pragnienie alkoholu Zmniejsza ryzyko nowotworów Łagodzi objawy reumatyzmu Pozytywnie wpływa na siłę widzenia Pomaga na zapalenie pęcherza moczowego Zmniejsza objawy menopauzy Łagodzi objawy migreny Pomaga w leczeniu astmy.
te trzy Łyżki na początku mnie rozbroiły… Jak pierwszy raz kupiłem to od razu wypiłem trzy butelki… Ale smakuje faktycznie rewelacyjnie, a mi nic potem nie było… Dzięki za filmik na pewno zacznę hodować. Pozdrawiam ślepy youtuber! 11:40
Jako łepek na poczatku lat 90 piłem to u Babci, prawie każdy z moich kolegów miał to w domu. Pychota i smak dziecinstwa. A przy okazji nie trzeba kupować octu :)
Jestem świeżo po degustacji tego napoju i jest super. Pierwszy raz z kombuchą był bardzo nie udany choć zakupiona bio to nie dało się jej pić, znalazła się w zlewie. Drugi raz piłam w japońskiej restauracji i była pyszna. Niedawno w mojej okolicy powstał sklep ze zdrową żywnością i wypróbowałam wszystkie. Jak dla mnie to ogórek z kolendrą jest najlepszy. Schłodzony rewelacyjnie gasi pragnienie. Nawet ne wiedziałam, że trzeba pić łyżkami 😀 po prostu cała buteleczka poszła na raz. Nic się złego nie zadziało a wręcz przeciwnie, to było takie pyszne, że humor się poprawił. Od tamtej pory często piję kombuchę, ale na razie nie planuję domowej roboty. Nie zauważyłam żadnych negatywnych efektów.
Moja mamusia robiła to przed wielu laty, kiedy byłam dzieckiem. Sąsiadki wymienially się tym grzybkiem. Herbata Ulung, sprzedawana była w niewielkich opakowaniach z papieru pergaminowego. Pamiętam był to duży słój a grzybek dość mocno się rozrastal . . Tzn robił się gruby. Mamusia dolewala herbaty z cukrem. Jednak szczegółów nie pamiętam. Smak kwaskowy. Pozdrawiam.
chodowałam kombucha okolo 3 lata temu przez jakis czas ( na zielonej herbacie), ale ciagle myslalam o tym, czy robie to we wlasciwy sposob. Potem zobaczylam w sklepie gotowce w malych butelkach (mieszkam w Chicago) i poszlam na łatwizne- przez co stracilam grzybka. Ale fajnie, ze zrobil pan o tym odcinek- moze zmobilizuje sie, zeby od poczatku sobie to wznowic :) DZIEKI za pana "prace i wklad" w popularyzowanie kultury picia herbaty :)
mi ładnie urósł na naparze z dodatkiem napoju kombuchy- jakieś pół szklanki dałam- 1 l herbaty, pół szkl cukru , 2 lyzki octu jablkowego i dolewka napoju kombucha kupionego w sklepie.
Uwielbiam sposób w jaki się wyrażasz, naprawdę mogłabym Cię oglądać non stop. Co do odcinka, świetny, właśnie takiego potrzebowałam na starcie mojej podróży z kombuchą. Będę podążała za Pańska instrukcja i mam nadzieje ze mi się uda, choć starter dostałam w troszkę gorszym stanie niż Pana, bardziej przypomina ten drugi, już ze tak powiem dotknięty przez życie 😂 ale jestem dobrej myśli
Ciekawe -ulag tocherbata mojej mlodosci i madras tylko te dwie pamietam .Pozdrawiam i wlasnie jestem w trakcie zalania cherbata czarna ,zobacze jaki to bedzie smak ,pozdrawiam .
Ja robię kombuchę smakową, zaparzam tradycyjnie dwa litry herbaty czarnej a do tego torebkę lub max dwie herbaty owocowej lub ziołowej. Trzeba tylko uważać żeby nie przesadzić z owocową bo może nie fermentować. Komucha jest dobra zwłaszcza dla cukrzyków(nie przesadzać z cukrem) . Grzyb odżywia sie cukrem w jelitach dzieki czemu nie dostaje sie nadmierna jego ilość do organizmu a poza tym co niektórzy pijąc kombuchę chudną. Pozdro
Autorom podziękowania ślę serdeczne. Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać Sprawdzaj, doświadczaj.Polecam ignorancją wspieraliśmy system. My Jesteś MY Zmianą. Świetny materiał edukacyjny podaj dalej. Polecam.Wyłączamy milczenie/Włączamy myślenie. Wiedza warta rozdawania.
Przede wszystkim oczyszcza Szyszynkę a to już dzięki grzybkowi odzyskujemy świadomość, ale to nie koniec pracy nad szyszynką, polecam poszukać więcej na ten temat.
Gadałem z taka Chinką i powiedziała, że zawsze musi być troche czarnej herbaty nawet jak chcemy robić z zielonej. Jakoś naukowo to tłumaczyła, że ma to związek z kofeiną, że ona tez ulega pewnym przekształceniom i powinna być w każdej kambuce
Czesc, fajny filmik, dzieki. Mowisz, ze grzybka nie da sie wychodowac, trzeba kupic. A moi znajomi i teraz ja nastawiam herbate z cukrem dolewajac gotowa kombuche i po kilku tygodniach grzybek sie tworzy w tym roztworze.. Moze technika sie zmienila przez 3 lata... ? Pozdrawiam :)
Ja spróbowałem z octem jabłkowym i dałem matkę z octu. Ocet mam swojej produkcji, a matka powstała z bakterii i skórki ze skorki jabłka mam nadzieję że to mi się udam.
@@xykstus tylko zaznaczę że ja mam ocet z swoich jabłek, a to zupełnie inny niż ze sklepu. Próbowałem później na sklepowym i mi nie się nie udało, ale na moim bez problemu się udało.
Tytuł filmu wprowadza w błąd. Z filmu dowiedziałem się tylko, że "niestety taki grzybek trzeba sobie kupić". Bardziej tu pasuje "Jak zrobić herbaciany napój z grzyba kombucha" :)
Edit: Zauważyłem że nie tu nic o drugiej fermentacji, ale jeżeli ktoś już by fermentującą jeszcze dalej kombuczę w szczelnej butelce trzymać miał to: NIE W KANCIASTEJ BUTELCE! Grube Twarde i Okrągłe Szkło! Mówię z doświadczenia bo takie cienkie kanciaste szkło mi dwa razy wybuchło fragmentami po spiżarce, warto zainwestować w coś lepszego. Super są do tego butle z wieczkiem od litewskiego kwasu chlebowego.
A co się dzieje z cukrem, który ma tak złą renomę? Czy można przedawkować kombuche? Ostatnio kupiłam kombuchę i bardzo mi zasmakowała. Dziękuję za filmik.😊
Mało się słyszy o tym, że ktoś robi kombuchę z czegoś innego niż słodka herbata. A tak na prawdę to wystarcza jej do szczęścia głównie cukier. Ja ostatnio robię ją również z soków nie zawierających konserwantów. Kupuję sok jabłkowy 100% w lidlu i dolewam trochę startera (czyli 1-3 tygodniowej kombuchy) i też jest pyszna + bardzo musująca . Sitko z nierdzewnej stali nie reaguje i od zawsze przecedzam przez taki metal - nie ma problemu. Różne soki dają różne smaki. Czystość, sterylność, i zdroworozsądkowa higiena jest oczywiście ważna, ale wystarczy zachować się tak samo jak przy kiszeniu ogórków i kapusty. Można robić kombuche w plastikowych butelkach po napojach typu cola itp., bo ten plastik nie reaguje. Należy pamiętać aby nie zakręcać szczelnie butelki żeby nie wybuchło jak szampan, można nie używać zakrętek w ogóle, tylko oczywiście przykryć bawełnianą ściereczką lub papierowym ręcznikiem z gumką. Szkło jest oczywiście spoko, ale opcjonalne. A w ogóle to fajny film :)
Mam pytanie, pierwszy nastaw zrobiłem i zlałem po 4 dniach ale w smaku delikatny ocet, cały czas leżała na dnie nie było bąbelków powietrza. Teraz zrobiłem nową, czy napój na początku jest smaku octu ??? i za krótko trzymałem ? trzeba przetrzymać dłużej 10-12 dni aby się zrobiła kwaskowa i smakowała bardziej jak nestle lekko gazowana? raczej nie powinna być lekko octowa w smaku z tego co wiem jak za długo się trzyma robi się ocet. Zachowuję wszelkie procedury wykonania coś mi chyba nie wychodzi...Dzisiaj kolejny nastaw ma już 4 dni nadal nie ma bąbelków nie gazuje, ale na górze za każdym razem wytwarza się dziecko wizualanie jest zdrowe mleczne pływa szybko rośnie (robię na zielonej liściastej i cukrze trzcinowym nieratyfikowanym) ?
@@wariatytv7089Ocet jabłkowy jest znacznie lepszy niż coś wychodowane na herbacie,to proces fermentacyjny na jabłkach, poczytaj sobie jakie fenomenalne tam są kultury, taki ocet postawił mnie na nogi i pomógł mi w powikłaniach po Covidowych,zlikwidował kaszel
Ciągle zapomina mi się sprawdzać stan zaawansowania fermentacji, co kończy się hektolitrami octu. Nie mam tego już gdzie i w czym trzymać, a żal wyrzucić. Grzybki też namnażają się jak szalone. Podsumowując: nie miała baba problemu, to kupiła sobie grzybka... 😆😆😆
Ja mam swoją hodowlę grzybka herbacianego (Kombucha). Piszę hodowla bo on robi kolejny grzybek przy każdym kolejnym dolaniu herbaty z cukrem a więc bardzo często i bardzo szybko. U mnie to jest kwestia 2-3 dni i już się ocet robi , ponieważ mieszkam w cieplejszym kraju niż Polska. Jak się często zalewa nowym naparem to grzybek jest cienki ale jak się go zostawi na długi czas to on robi się bardzo gruby. Używam herbaty zielonej, takiej, która tak fajnie rozwija się z zasuszonych kuleczek. Nie lubię smaku tego płynu, który powstaje z grzybka herbacianego, więc ten płyn mieszam z sokiem pomarańczowym. Nie widzę żadnych efektów stosowania tego grzybka, ale wszyscy mówią, że jest taki dobroczynny dla organizmu więc go piję 😀 Mam też kryształki japońskie i grzybki tybetańskie, więc ogólnie fajna zabawa. Efektów po grzybku tybetańskim i kryształkach japońskich też nie widzę, ale jak mam to stosuję 😆 Grzybek herbaciany dostosowuje swoją szerokość i kształt do naczynia w którym go trzymamy. Na jednym kanale widziałam jak kobieta miała słój z kranikiem na dole i tylko dolewała napar z cukrem od góry. Stwierdziłam, że to fajny pomysł, ja mam swoje kombuchy w słoikach i trochę zabawy jest z tym przelewaniem ze słoika.. do słoika. A ta pani z kranika na dole słoja nalewała sobie do szklanki, od góry wlewała napar z cukrem. Wyglądało to bardzo praktycznie. Z tego grzybka herbacianego jest dobry ocet, ja używam tego octu do sałatek takich z pomidorami, ogórkami itp. Polecam 😀
Czasem jak mam bardzo pić się chce to i 1,5 litra wpada, w krotkim czasie rozrobione z wodą gazowaną. Szczególnie latem. Zimą szklanka mniej dziennie. I naturalne przerwy kilkudniowe pomiędzy nastawami. Zaczynam podpijać z kranika w 3-4 dniu :D
Proszę popatrzeć na info o drugiej fermentacji. Generalnie można to samemu zgazowac dodając np przecieru owocowego i wychodzi gazowana i owocowa. Ale robi się to w mocnej bardzo i zamykanej szczelnie butelce
fajnie opowiadasz ja tez kupilem starter na allegro kombucha wlasnie octem zajezdza i troche mi sie octu wylalo jak to smierdzi masakra.A za tydzien mowisz ze bede mial sfermentowany napoj kombucha a na co on dobry jest?
Jeśli jesteś przyzwyczajony do kombuchy to nie widzę problemu żeby pić nawet większe ilości ja co tydzień mam 4 litry nowej i wypijam na bieżąco w ciągu tygodnia. Pomyśl o tym jak o soku z kiszonych ogórków lub kapusty - wiadomo że wszystko w nadmiarze szkodzi (kombucha ma sporo kwasów). Ja od paru lat nie miałem żadnych problemów zdrowotnych i żołądkowych, wręcz moja odporność wydaje się większa.
Mówi Pan, że kwasy organiczne mogą reagować z metalami i powstaną niechciane substancje. A jak to sie ma do aluminium zawartym w herbacie? Historii o herbacie z cytryną nie będę przytaczał, ale czy to nie może działać podobnie? Pozdrawiam!
Z tego co pamiętam (z innego odcinka na tym kanale) aluminium jest głównie zawarte w liściach herbaty, w samym naparze już w małym stopniu. Zatem dopóki kwas (np. cytrynowy) nie ma kontaktu z liśćmi herbaty, to nie dochodzi do powstawania niechcianych związków aluminium. Dlatego cytrynę powinno się dodawać do naparu już bez torebki, fusów.
Ciekawostka. SCOBY - symbiotic culture of bacterias and yeasts (symbiotyczna kultura bakterii i grzybów). Do kombuczy używa się "matki octu", którą można zrobić samemu z alkoholu pochodzącego z naturalnej fermentacji, wystarczy dopuścić do niego powietrze i pozostawić na odpowiednio długi czas (ok. miesiąca). Najpowszechniejszym sposobem jest zalanie pokrojonych jabłek wodą z dodatkiem cukru, gdzie fermentacja najpierw alkoholowa, a później octowa spowoduje powstanie SCOBY (a przy okazji ocet jabłkowy), której używa się do fermentowania kombuchy. Nic nie trzeba kupować, ani od nikogo brać w przeciwieństwie do np. tybetańskiego grzybka kefirowego, który zawsze jest namnażany ze SCOBY powstałego w Tybecie, którego ludzie nie potrafią stworzyć ponownie (pomimo znajomości występujących tam mikroorganizmów) i który trzeba od kogoś "zdobyć". Nie powstanie on ze sklepowego kefiru, który nie jest fermentowany przy użyciu grzybka, lecz poprzez selektywne dobranie mikroorganizmów, przez co nie zawiera alkoholu (naturalnie 1-3%) przez co jest znacznie mniej skuteczny w leczeniu kaca ;)
@@mini-nu3gz aktualnie robię eksperyment i próbuję wyhodować matkę kombuchy na occie jabłkowym. Moim zdaniem to jest to samo, bo kombucha to jest herbata po fermentacji tlenowej i powstaje klas octowy czyli zwykły ocet. Nawet jeżeli to nie będzie to samo, a będzie smakować tak samo to co za różnica? Moim zdaniem każda kombucha się od siebie różni, bo pamiętajmy że w powietrzu też mamy drożdże, wiec one nam na pewno wpadną i się w kombuchy tak czy siak namnożą
@@AgeDee34 bardzo dziękuję, że podzieliłaś się ta informacja. Tak to jest logiczne. Poza tym masz już kultury bakterii których jesteś w miarę pewna , z których otrzymałaś ocet. Tak też uważam że warto próbować. Smak wyjaśni wszystko. Daj nam proszę znać. Pozdrawiam
wiec juz po oddzieleniu grzybka od herbaty, mozna ja trzymac w lodowce? I jak dlugo mozna ja przechowywac? dzieki za info :) dobry filmik i plener oczywiście :)
Dzień dobry Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją i po tygodniu kombucha przestała gazować. Spróbowałem i jest kwaśna i bez gazu. Kiedyś kupiłem i miała łagodny smak oraz gaz. Co zrobiłem źle? Drugie pytanie. Robię drugi raz z oryginalnym grzybem i tym, który urósł razem. Stary pływa, a nowy tonie. Jest ok? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Odnośnie pierwszej kwestii , to padła odpowiedź w filmie . Po kilku dniach od momentu , gdy kombucha jest gotowa ( gazowana) , tworzy nam się ocet . Ona nie może stać zbyt długo . Grzybek zjada w tym czasie cały zawarty w herbacie cukier .
gdzie moge znaleźć badania takiego napoju?
www.up.lublin.pl/files/foodscience/2014_newsy/11/2014.11.19_kombucha.pdf
Dziękuję :)
Proszę i wiecej! Chce więcej. dobry temat do lektury.
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1541-4337.12073/full
Kombucha - zawiera wielką ilość witaminy C - czterokrotnie więcej niż cytryna, w ten sposób skutecznie są likwidowane wirusy i zwiększa się odporność organizmu. Żadna inna roślina nie posiada w takiej ilości witamin z grupy B. Pomaga regulować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Witamina E działa z kolei jako antyutleniacz, spowalniający degenerację komórek, czyli starzenie.
Chemiczny skład Komuchy mowi sam za siebie:
W ciągu 8-12 dni, w procesie skomplikowanych fermentacji, powstaje zdrowotny napój - lekko musujący, smakiem przypominający sok jabłkowy, napój jest słodkawo-kwaśny, Kombucha jest więc małą fabryką chemiczną, która produkuje orzeźwiający napój.
Podczas fermentacji do napoju dostają się następujące, wartościowe związki:
a wieloletnie badania prowadzone na całym świecie udowodniły, że napój herbaciany z Kombuchy zawiera :
Kwas glukuronowy
Prawoskrętny (L+)
kwas mlekowy,
kwas octowy,
kwas jabłkowy,
kwas winowy,
kwas foliowy,
śladowe ilości bursztynu,
kwas malonowy,
kwas cytrynowy,
kwas szczawiowy,
żelazo,
magnez,
sód,
potas,
wapno,
miedź,
cynk i inne pierwiastki śladowe,
witaminy B1, B2, B3, B6, B12 i C,
14 różnych kwasów amino-karboksylowych,
ważne enzymy,
garbniki,
fermenty,
sacharoza,
amylaza,
katalaza,
podpuszczka,
związki antybiotyczne,
alkohol (max 0,5%) oraz dwutlenek węgla.
Właściwości lecznicze Kombuchy:
Detoksykuje organizm Oczyszcza krew Równoważy metabolizm Pomaga na bezsenność Poprawia koncentracje
Wpływa kojąco na układ nerwowy
Działa jak napój energetyczny
Wzmacnia system immunologiczny
Przywraca mikroflorę jelit po antybiotykoterapi
Wspomaga funkcje wątroby, trzustki i trawienia
Hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych
Równoważy poziom kwasowości organizmu
Reguluje ciśnienie krwi
Zmniejsza poziom cholesterolu
Wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej
Zmniejsza pragnienie alkoholu
Zmniejsza ryzyko nowotworów
Łagodzi objawy reumatyzmu
Pozytywnie wpływa na siłę widzenia
Pomaga na zapalenie pęcherza moczowego
Zmniejsza objawy menopauzy
Łagodzi objawy migreny
Pomaga w leczeniu astmy.
te trzy Łyżki na początku mnie rozbroiły… Jak pierwszy raz kupiłem to od razu wypiłem trzy butelki… Ale smakuje faktycznie rewelacyjnie, a mi nic potem nie było… Dzięki za filmik na pewno zacznę hodować. Pozdrawiam ślepy youtuber! 11:40
Jako łepek na poczatku lat 90 piłem to u Babci, prawie każdy z moich kolegów miał to w domu. Pychota i smak dziecinstwa. A przy okazji nie trzeba kupować octu :)
Jestem świeżo po degustacji tego napoju i jest super. Pierwszy raz z kombuchą był bardzo nie udany choć zakupiona bio to nie dało się jej pić, znalazła się w zlewie. Drugi raz piłam w japońskiej restauracji i była pyszna. Niedawno w mojej okolicy powstał sklep ze zdrową żywnością i wypróbowałam wszystkie. Jak dla mnie to ogórek z kolendrą jest najlepszy. Schłodzony rewelacyjnie gasi pragnienie. Nawet ne wiedziałam, że trzeba pić łyżkami 😀 po prostu cała buteleczka poszła na raz. Nic się złego nie zadziało a wręcz przeciwnie, to było takie pyszne, że humor się poprawił. Od tamtej pory często piję kombuchę, ale na razie nie planuję domowej roboty. Nie zauważyłam żadnych negatywnych efektów.
Moja mamusia robiła to przed wielu laty, kiedy byłam dzieckiem. Sąsiadki wymienially się tym grzybkiem.
Herbata Ulung, sprzedawana była w niewielkich opakowaniach z papieru pergaminowego.
Pamiętam był to duży słój a grzybek dość mocno się rozrastal . .
Tzn robił się gruby.
Mamusia dolewala herbaty z cukrem.
Jednak szczegółów nie pamiętam.
Smak kwaskowy.
Pozdrawiam.
chodowałam kombucha okolo 3 lata temu przez jakis czas ( na zielonej herbacie), ale ciagle myslalam o tym, czy robie to we wlasciwy sposob. Potem zobaczylam w sklepie gotowce w malych butelkach (mieszkam w Chicago) i poszlam na łatwizne- przez co stracilam grzybka. Ale fajnie, ze zrobil pan o tym odcinek- moze zmobilizuje sie, zeby od poczatku sobie to wznowic :)
DZIEKI za pana "prace i wklad" w popularyzowanie kultury picia herbaty :)
mi ładnie urósł na naparze z dodatkiem napoju kombuchy- jakieś pół szklanki dałam- 1 l herbaty, pół szkl cukru , 2 lyzki octu jablkowego i dolewka napoju kombucha kupionego w sklepie.
Właśnie swstarwiłem. Po 8 dniach spróje nie dla smaku, ale jako orobiotyk. Czajnikowy pozdrawiam Was
Ujęcie z 1:08 do 1:10 wgniata w fotel. Cudnie, wygląda jak żywy ogień:)
Nie zesraj się
@@tukuol7572 komentarz na poziomie gimbazy
Uwielbiam sposób w jaki się wyrażasz, naprawdę mogłabym Cię oglądać non stop. Co do odcinka, świetny, właśnie takiego potrzebowałam na starcie mojej podróży z kombuchą. Będę podążała za Pańska instrukcja i mam nadzieje ze mi się uda, choć starter dostałam w troszkę gorszym stanie niż Pana, bardziej przypomina ten drugi, już ze tak powiem dotknięty przez życie 😂 ale jestem dobrej myśli
Iga Jaskulska obejrzałam 5 razy tylko po to,żeby się nacieszyć słowem "kulonie" :) pan ma taki sposób mówienia,że paskudny dzień od razu jest lepszy.
choduję już od roku i widzę postępy w zdrowiu. polecam każdemu.
Schudles ?
Świetne ujęcia i duża dawka merytorycznej wiedzy. Dziękuję za ten materiał ❤️
Jakie to było ładne i przyjemne i wartościowe, dziękuję. Mam Pana książkę, prezent od męża, piękna 😁
Ciekawe -ulag tocherbata mojej mlodosci i madras tylko te dwie pamietam .Pozdrawiam i wlasnie jestem w trakcie zalania cherbata czarna ,zobacze jaki to bedzie smak ,pozdrawiam .
Jest super pije juz 3 lata robilam ostatnio z herbaty granata przepyszny
Super wykład!! Kombucha jest super!!
Ja robię kombuchę smakową, zaparzam tradycyjnie dwa litry herbaty czarnej a do tego torebkę lub max dwie herbaty owocowej lub ziołowej. Trzeba tylko uważać żeby nie przesadzić z owocową bo może nie fermentować. Komucha jest dobra zwłaszcza dla cukrzyków(nie przesadzać z cukrem) . Grzyb odżywia sie cukrem w jelitach dzieki czemu nie dostaje sie nadmierna jego ilość do organizmu a poza tym co niektórzy pijąc kombuchę chudną. Pozdro
Autorom podziękowania ślę serdeczne. Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać Sprawdzaj, doświadczaj.Polecam ignorancją wspieraliśmy system. My Jesteś MY Zmianą. Świetny materiał edukacyjny podaj dalej. Polecam.Wyłączamy milczenie/Włączamy myślenie. Wiedza warta rozdawania.
Swietnie Pan wyjasnil wszystko, miło było Pana posluchac i dowiedziałem sie wszystkiego czego szukalem! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Przede wszystkim oczyszcza Szyszynkę a to już dzięki grzybkowi odzyskujemy świadomość, ale to nie koniec pracy nad szyszynką, polecam poszukać więcej na ten temat.
Przymierzam się do produkcji.Niesamowita ilość dobroci płynie z grzybka widzę.😊
Doczekałem się odcinka o Kombuchy! :)
o kombusze*
polecam kabuchę z rumianku (rumianek zamiast herbaty) lub z nagietka. Z rumianku ma piękny zapach:)
Dziękuję
A czy da się zrobić go na skrzypie albo pokrzywie ?
@@qferokija dodaję do herbaty miętę, pokrzywę, ginko biloba, dziurawiec....
od jakiegoś czasu hoduje kombucze i bach, Czajnikowy wrzuca filmik :D doskonale! Niech grzybol się szerzy.
A ja dostalam dzis tego grzyba od Pani Basi Kazany 😗😙
Wszystko super wytłumaczone dziękuję uwielbiam Pana słuchać :)
Bardzo wartościowy, treściwy film 😊 na pewno wypróbuję
Dziękuję za świetny materiał 👍
Kurcze,magia jakaś!Oglądałam dzisiaj filmik jakiegoś chłopaka o tym grzybku,a tu Czajnikowy wrzuca filmik o nim!Pędzę oglądać!
Gadałem z taka Chinką i powiedziała, że zawsze musi być troche czarnej herbaty nawet jak chcemy robić z zielonej. Jakoś naukowo to tłumaczyła, że ma to związek z kofeiną, że ona tez ulega pewnym przekształceniom i powinna być w każdej kambuce
teiną - jeśli już ;)
@@pro-biosystemprobiotycznem8584 Nie, z kofeiną. Teina to błędna nazwa kofeiny.
Bardzo dobrze wyjaśnione. Dzięki!
Czesc, fajny filmik, dzieki. Mowisz, ze grzybka nie da sie wychodowac, trzeba kupic. A moi znajomi i teraz ja nastawiam herbate z cukrem dolewajac gotowa kombuche i po kilku tygodniach grzybek sie tworzy w tym roztworze.. Moze technika sie zmienila przez 3 lata... ? Pozdrawiam :)
Wygląda mi to jak stawik w Brwinowie a w tle krzywy komin w Pruszkowie elektrowni czy też elektro-ciepłowni, która nigdy nie ruszyła... :)
Zrobiłem na Lung Chingu, polecam
Rasputin!
Ja spróbowałem z octem jabłkowym i dałem matkę z octu. Ocet mam swojej produkcji, a matka powstała z bakterii i skórki ze skorki jabłka mam nadzieję że to mi się udam.
Udało się?
@@xykstus tak
@@xykstus tylko zaznaczę że ja mam ocet z swoich jabłek, a to zupełnie inny niż ze sklepu. Próbowałem później na sklepowym i mi nie się nie udało, ale na moim bez problemu się udało.
Mnie tezy się udało z grzybka z octu jabłkowego z ekologicznych jabłek, pozdrawiam serdecznie 👍
super zdecydowałem się
zakładam hodowlę
Czy zamiast przykrywania słoika gazą, mogę użyć słoika z kapturem do fermentacji?
a jak zrobic takiego grzyba samemu?? da sie w warunkach domowych?
Ojej...
A mi się takie w szklankach samo robi jak zapomnę o herbacie 😱
Czy, takie napoje można robić z jakimś dodatkiem np. płatki róży, owoce, bądź pędy sosny? I czy, można spróbować z yerba?
Ja teraz zrobiłam na czarnej z dodatkiem suszu z owoców. Ale najlepiej smakuje cherbatka zielona dobrej jakości.
Dlugo oczekiwany odcinek...Wielkie Dzieki
Dzięki, że nas oglądasz :)
Pierwszy raz słyszę - to jest bardzo ciekawe :-)
Ale super. Dzięki
Tytuł filmu wprowadza w błąd. Z filmu dowiedziałem się tylko, że "niestety taki grzybek trzeba sobie kupić". Bardziej tu pasuje "Jak zrobić herbaciany napój z grzyba kombucha" :)
Poszukaj na lokalnej grupce freegańskiej lub foodsharingowej
Proszę powiedzieć, czy mozna wyhodować grzybka tylko na occie z niego?😘 Dzięki
Witam ,zaczynam przygodę z octem i grzybkiem.Pozdrawiam.
Skąd wziąć ocet herbaciany? Czy ewentualnie można go zastąpić innym?
Takie pytanie zatem, czym właściwości kombucha różnią się od pu-erha? Zwłaszcza tego fermentowanego 'na szybko'.
czajnikowy jest naprawdę dobry
Edit: Zauważyłem że nie tu nic o drugiej fermentacji, ale jeżeli ktoś już by fermentującą jeszcze dalej kombuczę w szczelnej butelce trzymać miał to: NIE W KANCIASTEJ BUTELCE! Grube Twarde i Okrągłe Szkło! Mówię z doświadczenia bo takie cienkie kanciaste szkło mi dwa razy wybuchło fragmentami po spiżarce, warto zainwestować w coś lepszego. Super są do tego butle z wieczkiem od litewskiego kwasu chlebowego.
Czy grzybek z czarnej herbaty mozna zalac zielona?
Wydaje się to bardzo intrygujące:)
A co się dzieje z cukrem, który ma tak złą renomę? Czy można przedawkować kombuche? Ostatnio kupiłam kombuchę i bardzo mi zasmakowała. Dziękuję za filmik.😊
Kupiłam dzisiaj na bazarze smakoszy będę testować
Uwielbiam! Super video
czyli to w sumie taki herbaciany podpiwek? Pod-herbatnik? ;)
mniej więcej, ale bardziej Wild Podpiwek bo jednak tutaj nie drożdże drożdże, a bardziej bakterie
Będzie kombucha dostępna w Czajniku w Zabrzu/Gliwicach? :D
Chociaż do spróbowania jako ciekawostka byłaby fajna :D
kup na allegro
@@SuperFarinelli dzięki wielkie za odpowiedź, po 5 latach jest już dostępna nawet w Żabce 😅
@@paryzfilip tyle że w postaci napoju z kofeina a nie w postaci grzybka że starterem
@@paryzfilipw żabce to chemikalia
Mało się słyszy o tym, że ktoś robi kombuchę z czegoś innego niż słodka herbata. A tak na prawdę to wystarcza jej do szczęścia głównie cukier. Ja ostatnio robię ją również z soków nie zawierających konserwantów. Kupuję sok jabłkowy 100% w lidlu i dolewam trochę startera (czyli 1-3 tygodniowej kombuchy) i też jest pyszna + bardzo musująca . Sitko z nierdzewnej stali nie reaguje i od zawsze przecedzam przez taki metal - nie ma problemu. Różne soki dają różne smaki. Czystość, sterylność, i zdroworozsądkowa higiena jest oczywiście ważna, ale wystarczy zachować się tak samo jak przy kiszeniu ogórków i kapusty. Można robić kombuche w plastikowych butelkach po napojach typu cola itp., bo ten plastik nie reaguje. Należy pamiętać aby nie zakręcać szczelnie butelki żeby nie wybuchło jak szampan, można nie używać zakrętek w ogóle, tylko oczywiście przykryć bawełnianą ściereczką lub papierowym ręcznikiem z gumką. Szkło jest oczywiście spoko, ale opcjonalne. A w ogóle to fajny film :)
Cukier jest potrzebny do wyhodowania grzybka, a herbata nadaje mu smak :) Można próbować na yerbie i ziołach :)
Mam pytanie, pierwszy nastaw zrobiłem i zlałem po 4 dniach ale w smaku delikatny ocet, cały czas leżała na dnie nie było bąbelków powietrza. Teraz zrobiłem nową, czy napój na początku jest smaku octu ??? i za krótko trzymałem ? trzeba przetrzymać dłużej 10-12 dni aby się zrobiła kwaskowa i smakowała bardziej jak nestle lekko gazowana? raczej nie powinna być lekko octowa w smaku z tego co wiem jak za długo się trzyma robi się ocet. Zachowuję wszelkie procedury wykonania coś mi chyba nie wychodzi...Dzisiaj kolejny nastaw ma już 4 dni nadal nie ma bąbelków nie gazuje, ale na górze za każdym razem wytwarza się dziecko wizualanie jest zdrowe mleczne pływa szybko rośnie (robię na zielonej liściastej i cukrze trzcinowym nieratyfikowanym) ?
Czy taki grzyb matka, może być z octu jabłkowego, który często się wytwarza przy jego robieniu?
Może, to jest właśnie to
To moze zrob film jak tego grzybka zrobic nie majac startera?
Na occie się robi taki grzybek... Można go sobie wyhodować robiąc ocet jabłkowy np
To nie to samo co grzybek herbaciany, proszę się doinformować 😉
@@wariatytv7089Ocet jabłkowy jest znacznie lepszy niż coś wychodowane na herbacie,to proces fermentacyjny na jabłkach, poczytaj sobie jakie fenomenalne tam są kultury, taki ocet postawił mnie na nogi i pomógł mi w powikłaniach po Covidowych,zlikwidował kaszel
Ciągle zapomina mi się sprawdzać stan zaawansowania fermentacji, co kończy się hektolitrami octu. Nie mam tego już gdzie i w czym trzymać, a żal wyrzucić. Grzybki też namnażają się jak szalone. Podsumowując: nie miała baba problemu, to kupiła sobie grzybka... 😆😆😆
Ja mam swoją hodowlę grzybka herbacianego (Kombucha). Piszę hodowla bo on robi kolejny grzybek przy każdym kolejnym dolaniu herbaty z cukrem a więc bardzo często i bardzo szybko. U mnie to jest kwestia 2-3 dni i już się ocet robi , ponieważ mieszkam w cieplejszym kraju niż Polska. Jak się często zalewa nowym naparem to grzybek jest cienki ale jak się go zostawi na długi czas to on robi się bardzo gruby. Używam herbaty zielonej, takiej, która tak fajnie rozwija się z zasuszonych kuleczek. Nie lubię smaku tego płynu, który powstaje z grzybka herbacianego, więc ten płyn mieszam z sokiem pomarańczowym. Nie widzę żadnych efektów stosowania tego grzybka, ale wszyscy mówią, że jest taki dobroczynny dla organizmu więc go piję 😀 Mam też kryształki japońskie i grzybki tybetańskie, więc ogólnie fajna zabawa. Efektów po grzybku tybetańskim i kryształkach japońskich też nie widzę, ale jak mam to stosuję 😆 Grzybek herbaciany dostosowuje swoją szerokość i kształt do naczynia w którym go trzymamy. Na jednym kanale widziałam jak kobieta miała słój z kranikiem na dole i tylko dolewała napar z cukrem od góry. Stwierdziłam, że to fajny pomysł, ja mam swoje kombuchy w słoikach i trochę zabawy jest z tym przelewaniem ze słoika.. do słoika. A ta pani z kranika na dole słoja nalewała sobie do szklanki, od góry wlewała napar z cukrem. Wyglądało to bardzo praktycznie. Z tego grzybka herbacianego jest dobry ocet, ja używam tego octu do sałatek takich z pomidorami, ogórkami itp. Polecam 😀
a co jeśli przez jakiś czas nie chce pić tego, vo zrobić by grzybek przetrwał?
Wyjście zza drzewa wyśmienite! Prawie spadłem z krzesła.
Witam . Mam pytanko czy można stosować do słodzenia naparu miodem zamiast cukrem
Grzybek żywi się cukrem i polecamy jednak cukier, najlepiej - z naszego doświadczenia - sprawdza się biały :)
możesz na drugą fermentację dać miód. Na pierwszą to nie słyszałem i raczej bym odradzał tak samo jak brązowego cukru
Czasem jak mam bardzo pić się chce to i 1,5 litra wpada, w krotkim czasie rozrobione z wodą gazowaną. Szczególnie latem. Zimą szklanka mniej dziennie. I naturalne przerwy kilkudniowe pomiędzy nastawami. Zaczynam podpijać z kranika w 3-4 dniu :D
Proszę popatrzeć na info o drugiej fermentacji. Generalnie można to samemu zgazowac dodając np przecieru owocowego i wychodzi gazowana i owocowa. Ale robi się to w mocnej bardzo i zamykanej szczelnie butelce
fajnie opowiadasz ja tez kupilem starter na allegro kombucha wlasnie octem zajezdza i troche mi sie octu wylalo jak to smierdzi masakra.A za tydzien mowisz ze bede mial sfermentowany napoj kombucha a na co on dobry jest?
Czy napewno to to samo Grzybek herbaciany - SCOBY. A to co powstało na occie jabłkowym. 😋
Wreszcie herbata, a nie ta kawa!
Nie lubię herbaty, nie pije jej. Czy można zrobić na herbacie owocowej lub na parze ziołowym
3 razy dziennie ćwierć litra, czyli w sumie 750 ml? Proszę o odpowiedź
Staszek
Jeśli jesteś przyzwyczajony do kombuchy to nie widzę problemu żeby pić nawet większe ilości ja co tydzień mam 4 litry nowej i wypijam na bieżąco w ciągu tygodnia. Pomyśl o tym jak o soku z kiszonych ogórków lub kapusty - wiadomo że wszystko w nadmiarze szkodzi (kombucha ma sporo kwasów). Ja od paru lat nie miałem żadnych problemów zdrowotnych i żołądkowych, wręcz moja odporność wydaje się większa.
Witam czy ten napój pije się czysty, czy się go rozcieńcza ?
Najlepiej smakuje rozcieńczone :)
Herbata z grzybów? Metro2033 :D
Napiłoby się takiej herbaty z WOGNu, co? :D
haha oczywiście!
W Metro 2033 herbata była cenna i pita tylko przy wyjątkowych okazjach. Zazwyczaj używano naparu z hodowanych na farmie grzybów.
A pamiętasz, jak hodowano te grzybki??? 🍄
Grzybowej herbacie z WOGNu bliżej jest do Czaga-Czaju niż kombuchy
Świetny montaz
No nie... na start Mistrz Knapik...? :) Juz macie plusa.
Mówi Pan, że kwasy organiczne mogą reagować z metalami i powstaną niechciane substancje. A jak to sie ma do aluminium zawartym w herbacie? Historii o herbacie z cytryną nie będę przytaczał, ale czy to nie może działać podobnie? Pozdrawiam!
Z tego co pamiętam (z innego odcinka na tym kanale) aluminium jest głównie zawarte w liściach herbaty, w samym naparze już w małym stopniu. Zatem dopóki kwas (np. cytrynowy) nie ma kontaktu z liśćmi herbaty, to nie dochodzi do powstawania niechcianych związków aluminium. Dlatego cytrynę powinno się dodawać do naparu już bez torebki, fusów.
Czy kolonia przetrzyma zamrożenie?
Czy zamiast, tzw; cukru można wykorzystać miód pszczeli?
wręcz wskazane, tylko nie ten ze sklepu, bo on jest tylko z nazwy ;)
Czy wie ktoś może jakiego octu można użyć? Nigdzie nie mogę dostać tego o którym mówiono w filmie.
Jak ktoś ma zaburzenia gospodarki węglowodanowej, Insulinooporność też może to pić?
szanowny.Panie skąd zdobyć. tego.Grzyba gdzie kupić..?
Jeżeli należy tam dodać sporo cukry, który fermentuje, to czy ten napój zawiera alkohol?
Zawartość alkoholu do 0,5 procent. Zakładając, że maksymalna dawka na dobę to poniżej pół litra to raczej bym za bardzo się tym nie przejmował.
Hej! Jakbym chciała zrobić kombuchę mocniej musującą, to da się to jakoś osiągnąć przy pomocy krachli?
Kupiłam grzybek i dodałam miodu zamiast cukru i jeszcze nie wiem co z tego będzie.
Dopiero tutaj trafiłem, mam pytanie, czy przez to, że fermentuje nie pojawia się w tym alkohol ❓
Pojawia się po czasie, dlatego najlepiej trzymać tak do 10 dni :)
Ciekawostka. SCOBY - symbiotic culture of bacterias and yeasts (symbiotyczna kultura bakterii i grzybów). Do kombuczy używa się "matki octu", którą można zrobić samemu z alkoholu pochodzącego z naturalnej fermentacji, wystarczy dopuścić do niego powietrze i pozostawić na odpowiednio długi czas (ok. miesiąca). Najpowszechniejszym sposobem jest zalanie pokrojonych jabłek wodą z dodatkiem cukru, gdzie fermentacja najpierw alkoholowa, a później octowa spowoduje powstanie SCOBY (a przy okazji ocet jabłkowy), której używa się do fermentowania kombuchy. Nic nie trzeba kupować, ani od nikogo brać w przeciwieństwie do np. tybetańskiego grzybka kefirowego, który zawsze jest namnażany ze SCOBY powstałego w Tybecie, którego ludzie nie potrafią stworzyć ponownie (pomimo znajomości występujących tam mikroorganizmów) i który trzeba od kogoś "zdobyć". Nie powstanie on ze sklepowego kefiru, który nie jest fermentowany przy użyciu grzybka, lecz poprzez selektywne dobranie mikroorganizmów, przez co nie zawiera alkoholu (naturalnie 1-3%) przez co jest znacznie mniej skuteczny w leczeniu kaca ;)
Czy to sprawdzone info ?Mam matki octowe ale to podobno całkiem inne kultury bakterii, tyle dwoiedziałam się z innych filmów na youtube
@@mini-nu3gz aktualnie robię eksperyment i próbuję wyhodować matkę kombuchy na occie jabłkowym. Moim zdaniem to jest to samo, bo kombucha to jest herbata po fermentacji tlenowej i powstaje klas octowy czyli zwykły ocet. Nawet jeżeli to nie będzie to samo, a będzie smakować tak samo to co za różnica? Moim zdaniem każda kombucha się od siebie różni, bo pamiętajmy że w powietrzu też mamy drożdże, wiec one nam na pewno wpadną i się w kombuchy tak czy siak namnożą
@@AgeDee34 bardzo dziękuję, że podzieliłaś się ta informacja. Tak to jest logiczne. Poza tym masz już kultury bakterii których jesteś w miarę pewna , z których otrzymałaś ocet. Tak też uważam że warto próbować. Smak wyjaśni wszystko. Daj nam proszę znać. Pozdrawiam
Oj coś w twojej wypowiedzi się nie zgadza.
Fermentacja to proces zawsze beztlenowy i nie słyszałam o fermentacji tlenowej@@AgeDee34
@@dorotasosnowska9836 fermentacja to fermentacja. Drożdże jedzą cukry i koniec. Ciasto drożdżowe też rośnie dostępem do powietrza
Pierwszy raz to piłem w restauracji. Bardzo mi zasmakowało. Muszę zacząć robić w domu.
Czy próbował ktoś robić na earl grey?
Pewnie, jest bardzo dobre :)
hmm... "Grzyb kombucha: przepis. Jak zrobić herbaciany grzyb? "
hmm... Herbatka Grzybkowa...
{sięgam po Metro 2033}
Pozdrawiam ;p
Czy można użyć cukru kokosowego?
Nie szampan, a bardziej cydr. Hmm... cydr herbaciany! :D
Czy można gotować ten napój w naczyniach nierdzewnych?
Kiedyś coś podobnego wyszło mi jak robiłem ocet z białego wina. Z wyglądu prawie było identyczne.
Czy dzieci mogą spożywać? Czy jest zalecana jakaś ilość?
wiec juz po oddzieleniu grzybka od herbaty, mozna ja trzymac w lodowce? I jak dlugo mozna ja przechowywac? dzieki za info :) dobry filmik i plener oczywiście :)
to jest probiotyk więc ...długo :D
Super płaszczyk/kurteczka.
Dzień dobry
Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją i po tygodniu kombucha przestała gazować. Spróbowałem i jest kwaśna i bez gazu. Kiedyś kupiłem i miała łagodny smak oraz gaz. Co zrobiłem źle? Drugie pytanie. Robię drugi raz z oryginalnym grzybem i tym, który urósł razem. Stary pływa, a nowy tonie. Jest ok? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Odnośnie pierwszej kwestii , to padła odpowiedź w filmie . Po kilku dniach od momentu , gdy kombucha jest gotowa ( gazowana) , tworzy nam się ocet . Ona nie może stać zbyt długo . Grzybek zjada w tym czasie cały zawarty w herbacie cukier .
Ja hoduję tylko na oolongu wychodzi rewelacja
Czy można grzybka przechowywać jeżeli przez np 3 miesiące nie chce pić kambuczu.i jak go przechować.?
Mogę użyć matki octowej z octu jabłkowego?
Tak to jest właśnie ten ,,grzybek,,
@@karinszner8900 To nie jest ten grzybek. To jest grzybek octowy.