Ja już od nastu lat w każdym rowerze daję przerzutkę z niskiej serii i manetkę xtr. W 9 rzędowych był saint+xtr, w 11 rzędowych slx+xtr, w 12 rzędowych deore+xtr i zamierzam pozostać przy takiej kombinacji bo urwana przerzutka nie boli tak finansowo, a manetka, pancerz i linka z xtr powoduje że całość działa leciutko, płynnie i precyzyjnie jak pełny xtr.
Więcej takich ważnych informacji o nowinkach na które chcą nas nabrać producenci części i rowerów. Szaju bardzo mi się podobało, proszę uchroń choć trochę nas od takiego powszechnego wzajemnego nakręcania się na coś co działa tak samo, a kosztuje o wiele więcej bo zaoszczędzamy kilka gram.
Świetne porównanie , dzięki . Jeżdżę od 11lat na przerzutce XTR RD-M970 najechane ma około 80tyś i działa jak w dniu zakupu 😉 . I puki co niemam zamiaru zmiany na co kolwiek innego .
Roznice to łożyskowane kółka, mało kto rozbiera przerzutkę i ją czyści. Fajnie że pokazałeś, trzeba dbać o te rolki - trochę dobrej chemii powinno rozwiązać problem. A za jedną XTR jest kilka deorek. Czekam na XT - extra film.
Elementy (pantografu przerzutki) w którym osadzony jest pancerz linki i do którego mocowana jest linka zmieniają położenie (odległość) względem siebie podczas zmian przełożeń. Zmienia się także, również odpowiednio kąt pod którym linka wychodzi z gniazda pancerza. Ten kąt i odległość są najmniejsze przy zewnętrznym skrajnym położeniu (łańcuch na najmniejszej zębatce) wózka przerzutki, linka jest wówczas nie napięta (luźna), zaś przy najniższym biegu (łańcuch na największej zębatce) odległość i kąt są maksymalne. Otwór gniazda osadzenia pancerza od strony wyjścia linki jest stożkiem wewnętrznym o takim kącie wierzchołkowym że linka nawet w przy najmniejszym biegu nie ociera o jego krawędź.
A ja się właśnie zastanawiałem na zmiana napędu na slxa 12s, aktualnie mam gx 11s i jakoś mnie charakterystyka pracy nie zadawała, przedtem miałem zee i miło wspominam
Te kółeczka we wszystkich przerzutkach Shimano to jeden pies. Hałasują i się zapychają niemiłosiernie. Polecam takie np. od firmy Token. Różnica jest spora.
Ale tak podjechać przed światłami do kogoś z deorka mając na swoim rumaku XTR, powiesz, że było warto za każdym razem. To jak sprawdzać godzinę drogim zegarkiem. Niby to samo, ale poprawia nastrój.
@@miniorek koagulacja białek ma dobitnie niezaprzeczalny wpływ na jakość w stosunku do wartości danego produktu firmy Shimano, co z kolei przekłada się na rozwój kolarstwa w górskich terenach Korei Północnej... Czekam na Nobla z ekonomii😂😂😂
Porównanie super aczkolwiek ciężko w realu to powtórzyć bo zwykle przerzutki są na innych rowerach, jedna jest bardziej zużyta itd. Ja mam w domu jeden rower na Deore a drugi na XT i różnica jest zauważalna. Nie tylko w jakości przerzucania ale też podczas serwisu widzę że XT jest lepiej zrobione. Obiektywnie oczywiście nie warto dopłacać kilka razy więcej do droższej bo różnice to pewnie 5-10% z tego większość to lepsze samopoczucie. Jednak jak ze wszystkim w życiu czasem te kilka procent może być dla niektórych warte ceny :-)
XTR kiedyś to faktycznie robił na mnie wrażenie i jego wykonanie. Obecnie XTR już nie robi takiego wrażenia ;). XT lub Deore mi w zupełności wystarcza . Co do zużywania to niestety ten droższy sprzęt potrafi się szybciej zużywać ;) i na pewno nie jest bardziej trwały. DLA MNIE JAKOŚĆ ZBLIŻONA POZA KÓŁECZKAMI NA ŁOŻYSKACH ;) . Ps Nawet 400g różnicy w wadze całej grupy też mi nie robi różnicy ;).
Ja na pewno różnicę widzę w jakości wykonania, przerzutki alivio-acera mają luzy od nowości, deore łapie je z czasem (zależy od użytkowania) a XT praktycznie ich nie posiada i nie łapie nawet po długim katowaniu
A czemu pomijasz SLX? Sama przerzutka różni się kółeczkami (które jak się zużyją warto zmienić na XT) i pokrywa sprzęgła (jak często ustawiacie sprzęgło w przerzutce?), a jest sporo tańsza od XT.
Mam Shimano Deore RD-M610 SGS Shadow Type / 20 Speed i odnoszę wrażenie ,że kółka juz są zmęczone czy wymienić na jakieś trwalsze? Czy wymieniać tylko kółka?
@@not4u949 to już jako tako mam Zresztą mam jeszcze czas na zbieranie wiedzy Chodzi mi np. O to skąd brać części Czy ze sklepów czy z zamówień Jak zrobić sobie reklamę na start I jak zacząć działalność przy.... ograniczonym budżecie Jakieś rady od osób które już się tym zajmują i mogą pomóc
@@danielszumiaceasmr6675 szajbajk raczej nie prowadzi sklepu czy serwisu... Działalność gospodarczą jak każda inna czyli żeby wyjąć musisz najpierw włożyć. Są też dofinansowania... Ale klienta zdobędziesz jakością usług lepsza jakość to bogatszy klient pak w skrócie. Nie ma recepty na udany biznes ale masę wskazówek na pewno znajdziesz gdzieś na forach wujek Google pomoże ci znaleźć. Wiesz z tą wiedzą "jako tako" to może zamiast zakładać swój biznes to przyjmij się u kogoś. Dowiesz się chociaż czy to jest "to" co chcesz robic. Wiesz hajs łatwo rozpieprzyc trudniej zarobić.
@@not4u949 racja Część z tych żeczy już wiedziałem Naprawiam i składam rowery własne i kolegów od 2 lat i mogę to robić po 8 godz To akurat wiem że chce robić ale mam problem z zabraniem się za to.
Największa różnica to waga, i o to chodzi wśród maniaków którzy odchudzają rower do granic możliwości. Zazwyczaj jeśli ktoś wymienia przerzutkę na XTR to zazwyczaj inwestuje w inne części karbonowe i jak ma flotę to w cały osprzęt XTR. Dla wielu 1kg w dół to bardzo dużo, kosztem absurdalnym. Mi do tej pory wystarcza XT i raczej tylko dla mojego widzimisię zmieniłbym na XTR. Dodatkowo poprzednia generacja XTR to zazwyczaj obecne XT pod względem użytych komponentów co jest całkiem normalnym zabiegiem stosowanym , chociażby w motoryzacji. XTR jest dopracowany i to fakt, ale należy pamietać że sztuką jest wykorzystać potencjał danej grupy a nie tylko ją posiadać i korzystać w 50%. Chyba że ktos ma takie życzenie. Wiele przerzutek ma fluoryzowane/fluorowane sworznie po to aby niwelować tarcie. Jednak nawet Acera takie punkty posiada. Im wyżej tym pewnie każdy punkt pracy w przerzutce posiada takowe nakładnaie wartwy fluoru (np, CF=CF)
Można zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy kupując RD-M5100 zamiast RD-M6100 - różnią się chyba dosłownie tylko kółkami i napisami. Ogólnie grupa M5100 1x11 to wg mnie dziwny, zbędny twór - Shimano powinno było po prostu zrobić kasetę 12-biegową 11-51 na bębenek HG i włączyć ją w grupę M6100.
Ciekawe, jak M5100 działa z resztą 12rz. Różnica w cenie jednak jest na tyle mała, że szkoda było ryzykować, ale prawie na pewno różnica w cenie to tylko "podatek od większej ilości przełożeń".
Witam, pytanko do posiadaczy deore np m5100. Czy również macie luz poosiowy na ośce od pantografu (ta os na której jest sprzęgło)?? XT nie posiada żadnych luzów natomiast moja deorka posiada ok 2-3mm luzu co sprawia, że przerzutka haczy randomowo w zależności od kierunku przerzucania (bardzo wkurza bo nie idzie tego wyregulować). Inne deorki również mają tam luz więc nie jest to raczej tylko moja przypadłość.
@@arekbike5064 5100 jest 11 rzędowe chyba. obecnie mam 2x9, w którym przełożenia odpowiadają mniej więcej kasecie 10-45. Mało podjeżdżam, głównie aby zjechać w dół. Musi mi starczyć przełożeń żeby spokojnie wjechać na szyndzielnię, górę żar i ogólnie na każdą górkę w beskidach. W rowerze mojej mamy jest na przykład zainstalowany Microshift Advent 9 rzędowy 11-46 i powiem ci że też daje radę!
Ja mam kasetę deore 10s 11-42 i jeden blat 32s i generalnie planuje wrzucić blat 34 bo na podjazdach mam na spokojnie a przełożeń brakuje tylko na płaskim.
Zależy jakim kosztem możesz zmienić bębenek na microspline. Ja miałem piastę shimano 11s i nie bardzo chciało mi się wymieniać całą piastę żeby móc zamontować kasetę 12s, więc poszedłem w M5100 i jestem zadowolony. Nie odczuwam specjalnie braku tego 1 biegu. Kasety M6100 i M5100 różnią się tylko kilkoma najmniejszymi zębatkami, M5100 ma 11-13-15 a M6100 ma 10-12-14-16 - reszta jest taka sama. Co ciekawe, największe 4 zębatki w kasecie M5100 mają rampy HG+, takie jak w kasetach wyższych grup. Przerzutka M5100 różni się od przerzutki M6100 tak naprawdę tylko kółkami i napisami. Reszta jest identyczna.
RD-M6100 ma zewnętrzną płytkę wózka chyba też z aluminium, bo nie jest to magnetyczny materiał. Byłem zdziwiony, bo M6000 ma z obu stron stal. Zastanawia mnie, z czego wykonany jest element ze sprężyną napinacza i sprzęgłem w SLX i Deore XT - też GFRP jak w Deore? A łożyska kulkowe pod obciążeniem napiętego łańcucha mają pewnie mniejsze opory toczenia, niż ślizgowe w < XT.
Z tymi oporami też mam takie wrażenie. Wymieniłem kółka na aluminiowe i dodałem do nich uszczelnione łożyska. Niby opór na luzie stawiają podobny do tulei, ale jak jadę na łożyskach to zwyczajnie jestem średnio o jakieś 2 lub 3 km/h szybszy.
Mam pytanie Mam focus miałem przerzutkę w kole chcę mieć na zewnątrz da się zamontować? W dodatku nie wiem jak przeciągnąć Linke i pancerz bo z tyłu ramy są dwie dziury a w całej ramie zero wlotów jak rozwiązać problem?
problem braku przelotów można rozwiązać tak, że od manetki do przerzutki będzie poprowadzony pojedynczy, jednolity pancerz na linkę. Ale pewnie nie będzie możliwości zamontowania przerzutki ze względu na inny rozstaw tylnych haków na koło (musi się zmieścić bębenek piasty na którym są rzędy kół łańcuchowych) i brak haku na samą przerzutkę.
Siema mam pytanie Kupilem nowy rower storm shark 3.0 zrobilem na nim kilka tras i chciałem przeskoczyc wode (zrobiłem bunny chopa chyba z 200 raz )na drodze i tylna przeżutka przekręciła się i urwala się od uchwytu i pytanie do was uznają mi to na gwarancji? Pozdro
@@LukaszMielczarek No niestety, ale to jest metoda, zrobić coś słabe mechanicznie i nie uznawać uszkodzeń mechanicznych 😉 Kiedyś do powieszenia worka 100kg używano kotwy wytrzymujacej 3x tyle. Dziś kotwa wytrzyma 150kg, bo po co wiecej. No i mamy trwałość mierzoną okresem gwarancyjnym. Ale to tak przy okazji.
Tak, wszystkie grupy Shimano 12s mają ten sam ciąg. Ponadto grupy Dyna-Sys 10 i 11 biegowe też mają ten sam ciąg linki co grupy 12s i można stosować przerzutki z tych grup zamiennie.
Na xt tluke się od jakieś 15 lat i jest git,ale porównać z niską klasą to jest różnica,a w sklepie już wiele razy mnie namawiali na zmianę na te nowe modele,ale dziękuję mam jeszcze siłę w nogach i dalej działa
Kiedyś już nawet alivio było całe z aluminium, a teraz już nawet XTR ma coś z tworzywa... Musi być coś co się urwie żeby sprzedać kolejną. Dlatego wpakowali tam polimery ze szkłem i węglem.
33 sekunda filmu i ja odpowiadam, że droższa nic nie ulepsza w działaniu, jedyne co, to jest łatwiejsza w serwisowaniu. Mam starą deorkę, która raz nawet się mocno wygięła na korzeniu i po wyklepaniu śmiga nadal przerzutka szybko i płynnie zmienia żądane położenie, na każdym trybie zero zgrzytów, o wiele lepiej niż ta niemiecka firmy "sram" którą jakiś czas temu prezentowałeś i zachwalałeś. Choć fakt, że przyznałeś błąd w konstrukcji manetki, że jak nie puszczę manetki po wciśnięciu,to nie przerzucę w pełni biegu.
Mam pytanko do wszystkich. Czy jak chciałbym miec przerzutke ze sprzęgiełkiem to moge sobie kupic 11 rzędową kasete i do tego przerzutke deore xt? Teraz mam napęd 3x9 i w razie czego szkoda wywalic kasy w błoto jak nie wypali
@@klauspl6530 sprawdziłem w necie i powinno zadziałać, ciąg linki zarówno w napędach 11s/12s jak i 10s wynosi 1:1. W przypadki napędów z mniejszą ilością przełożeń w systemie Shimano wynosi 1:2, więc w teorii np. przerzutki 12s powinny się zgrać z kasetą i manetką 10s, ale już przerzutki 10s nie zagrają z metką 9s i niżej
@@martinorossi007 mam aktualnie rd-m610 powoli zdycha i szukam nowej. kaseta 11-36. Patrzyłem w internecie i jest dużo do wyboru: M5000, M6000, M4100, M5100, M6100, M5120, M4120, SlX m7000. Naprawdę nie wiem czym się różnią, a ich jest mnóstwo
@@klauspl6530 czemu zdycha? Może wystarczy porządny serwis przerzutki? Rd-m610 to porządna przerzutka. Co do wyboru nowej to kwestia poczytania opinii ludzi którzy mają jakieś porównanie, chociaż moim zdaniem od deore w górę różnice się zacierają i w działaniu są małe różnice
Jeżeli 90gram nie ma różnicy, to może złożyć rower na Altusie lub Accera i gwarantuje że też będzie OK, różnica zaczyna się na Sisach, haha... Rama kompozytowa czy stalowa ? koła opony i reszta: Rowerem 14kg tak samo się jeździ jak 9kg. To dlaczego zawodnicy mają osprzęt z top-górnej półki ? Na stole wydaje się to samo, wjedź w błoto i na kolejnych 50km wyjdą różnice - uwierz Mi !! A dlaczego nie wiem ? SHIMANO wie !
topowe komponenty są dla zawodników. Zawodnik pojedzie rowerem nawet takim co waży 20 kg i objedzie Cię i innych Kowalskich na zawodach...ale nie objedzie innych profesjonalnych zawodników...i tutaj pojawiają się topowe komponenty, karbonowe ramy, xtr-y itp. Bo na poziomie mistrzowskim rower 9 kg a 12 kg robi różnicę. Ale na poziomie 90% użytkownikó rowerów to tylko gadzęty i marketing pozwalający firmom zarabiac ogromne pieniądze.
A kółeczka XTR nie są czasem łożyskowane w porównaniu do Deore? Z całym szacunkiem, ale porównywanie dekla sprzęgła czy sprężyny "na oko", bez zważenia tego moim zdaniem jest mało sensowne i rzetelne.
Dzięki za test , i tak banda naiwniaków będzie nadal przepłacać za towar tej samej jakości bo musi mieć znaczek xtr, to samo dotyczy ubrań ,sprzętów itp. Marketingowcy zacierają ręce a ty płać czlowieku. A 90 gram różnicy to nie zjedzona skurka od chleba, ale waga ma znaczenie 😂
@Maciej Jan Długosz ok spoko.... drozsze grupy to drozsze materialy czy precyzja dzialania ale.... czy na codzien jest to odczuwalne czy potrzebne? przykladowo na shimano m591 przejechalem ok 13k km, dziala? dziala, luzow nie ma, plynnie chodzi, NIE ROZREGULOWUJE sie.... wiec po co mialbym kupowac xtr? moze tylko jaknym startowal w zawodach ze 50g mniej i bieg zmieniany o 0.2s szybciej zadecyduje o wygranej
Zależy za co płacić. Jak masz Tourney i działa to dobrze, i do twojej jazdy ci wystarcza, to nie ma co płacić. Z tym, że ja między dobrze wyregulowanym Tourney, i dobrze wyregulowaną np. Acerą czy Alivio czyje dużą różnicę. No i przede wszystkim Tourney jest grupą miejską, nie nadająca się w nieco trudniejszy teren. Acerą czy Alivio można sobie delikatnie pojeździć, ale to wciąż nie to samo co Deore. Nie jestem z tych co mówią, że Tourneyem się nie da jeździć. Jeździć da się na wszystkim, tylko zależy od twojego stylu jazdy i przede wszystkim chęci🙂
Shimano jest z lekka wkrwijace z tymi cenami. Tu przerzutki tak samo i hamulce slx i xtr. To samo i droższe o 5 stów xtr. No tak... Chcesz mieć znaczek xtr...
@@dominikslonecki pewnie ze dobrze. Dobrze też że są takie porównania. Źle dla mnie bo kupiłem cały komplet do xtr i hamulce i przerzutke bo Shimano i sprzedawcy zachwalali że to jest najlepsze. Dałem się zrobić w wała i tyle.
@@dariuszkowalski5799 nie gadaj...jest różnica :P miałem stary rower cannondale na xtr i zmiana przeżutki to był suchy strzał teraz mam carbona na xt i jes t różnica ( na korzyść xtr) a co tu mówic o deore. Minus drogich topowych części to też cena ich serwisu i naprawy. Jestem amatorem
@Maciej Jan Długosz może I jestem jak to ująłeś... Pelikan... Ale... Ciut mocniej to na pewno ale nie qurła 5 x tyle. Wolę zedrzeć 5 przerzutek niż mieć podrapana jedna w tym czasie. Nie ma bata żeby to było 5 x bardziej wytrzymałe. Na pewno trochę ale cenowo to przepaść. Zrozumiał bym połowę więcej, no drugie tyle. Ale 5x to na prawdę przegięcie.
@Maciej Jan Długosz Załużmy że masz rację co do tych twardości, chropowatosci, tolerancji, itd. Skąd wiesz jakie one są w poszczególnych grupach, rocznikach? Man wrażenie graniczące z pewnością że popierasz się na czysto teoretycznej wiedzy, zakładając że jest tak jak przekonujesz bo wg. Ciebie tak powinno być, gdyż jest możliwe że tak jest. Dysponujesz wynikami badań, do których naklaniasz by się odwoływać? Nie? To czemu pianę toczysz? Nie bronię Szajbajka. Sam uważam że często mówi coś na jakiś temat, o którym pojęcia nie ma lub w sposób czysto populistyczny. Jednak, jeśli zarzucasz mu brak poparcia jego słów pewnymi, konkretnymi danymi, zarzucając przez to brak zgodności z faktami w jego wypowiedzi, sam musisz dysponować takimi danymi. W przeciwnym wypadku twoje "fakty" są podobną fikcją.
3:47 deore również posiada regulacje sprzęgła tylko że do tego konieczne jest już zdjęcie pokrywy. Myślę że powinieneś on tym wspomnieć bo powiesiłes o tym jakby w ogóle nie posiadała regulacji sprzęgła
Super porównanie! A teraz mały niedosyt z mojej strony. Przy porównaniu NX vs GX była podobna konkluzja, a jednak później wyszło że ten NX potrafi zaskoczyć w zarzucaniu w dół ;) ciekawe jak z tym grupami w użytkowaniu będzie. Pozdro i generalnie super się ogląda!
Jak się ogląda to normalnie jesteś znawca wiesz z czego one są jakie stopy o wogle ciekawe na czym ty jeździsz. No tak producenci nic nie dodają zmieniają cenę i koniec bzdury. Proponuję zapytać u źródła bo nie doinformowany jesteś a wydajesz osady.
Ja już od nastu lat w każdym rowerze daję przerzutkę z niskiej serii i manetkę xtr. W 9 rzędowych był saint+xtr, w 11 rzędowych slx+xtr, w 12 rzędowych deore+xtr i zamierzam pozostać przy takiej kombinacji bo urwana przerzutka nie boli tak finansowo, a manetka, pancerz i linka z xtr powoduje że całość działa leciutko, płynnie i precyzyjnie jak pełny xtr.
Więcej takich ważnych informacji o nowinkach na które chcą nas nabrać producenci części i rowerów. Szaju bardzo mi się podobało, proszę uchroń choć trochę nas od takiego powszechnego wzajemnego nakręcania się na coś co działa tak samo, a kosztuje o wiele więcej bo zaoszczędzamy kilka gram.
Działa tak samo, ale obawiam się że tylko jak jest nowiutkie.....
Świetne porównanie , dzięki . Jeżdżę od 11lat na przerzutce XTR RD-M970 najechane ma około 80tyś i działa jak w dniu zakupu 😉 . I puki co niemam zamiaru zmiany na co kolwiek innego .
Ejjj no... "póki co"👊 no i " nie mam". To tak jakby co.
@@acelesku7071 Też😎😉
I tys też
Roznice to łożyskowane kółka, mało kto rozbiera przerzutkę i ją czyści. Fajnie że pokazałeś, trzeba dbać o te rolki - trochę dobrej chemii powinno rozwiązać problem. A za jedną XTR jest kilka deorek. Czekam na XT - extra film.
Japońce już wysłali na Ciebie eskadrę Kamikadze :,-) nie martw się nie dolecą, klasa film 👏
Właściwie jeśli chodzi o te kółeczka to można zrobić zamianke i mamy w ten sposób lekkie usprawnienie deorki
Elementy (pantografu przerzutki) w którym osadzony jest pancerz linki i do którego mocowana jest linka zmieniają położenie (odległość) względem siebie podczas zmian przełożeń. Zmienia się także, również odpowiednio kąt pod którym linka wychodzi z gniazda pancerza. Ten kąt i odległość są najmniejsze przy zewnętrznym skrajnym położeniu (łańcuch na najmniejszej zębatce) wózka przerzutki, linka jest wówczas nie napięta (luźna), zaś przy najniższym biegu (łańcuch na największej zębatce) odległość i kąt są maksymalne. Otwór gniazda osadzenia pancerza od strony wyjścia linki jest stożkiem wewnętrznym o takim kącie wierzchołkowym że linka nawet w przy najmniejszym biegu nie ociera o jego krawędź.
A ja tam lubię posłuchać jak ktoś tak pięknie się mądrzy
Nareszcie konkretny film 😁
A ja się właśnie zastanawiałem na zmiana napędu na slxa 12s, aktualnie mam gx 11s i jakoś mnie charakterystyka pracy nie zadawała, przedtem miałem zee i miło wspominam
Bardzo ciekawy filmik i bardzo przydatny
W końcu coś o sprzęcie 😁
Szaju, super film. Fajnie jak byś robił takie filmy z innymi czesciami deore i xt. hamulce, korby itp
Bardzo ciekawy film! Czekam na Deore VS XT. Pozdrawiam!
Te kółeczka we wszystkich przerzutkach Shimano to jeden pies. Hałasują i się zapychają niemiłosiernie. Polecam takie np. od firmy Token. Różnica jest spora.
Do 105 kółka za 650 zeta? Dziękuję, postoję.
Mam pytanie mają też lepsze łożyska?
Ale tak podjechać przed światłami do kogoś z deorka mając na swoim rumaku XTR, powiesz, że było warto za każdym razem. To jak sprawdzać godzinę drogim zegarkiem. Niby to samo, ale poprawia nastrój.
Jedna uwaga, sprężyna pantografu w XTR jest Tytanowa i pokrywka sprzęgła w XTR jest z CFRP.
teraz chłopaki z Shimano będą musieli poprawcować nad nowym sprzęgłem lol. Good Job !
Nie od dziś wiadomo ,że Deore to najlepszy osprzęt Shimano w koagulacji cena jakość !
Koagulacji...😂😂😂
@@miniorek koagulacja białek ma dobitnie niezaprzeczalny wpływ na jakość w stosunku do wartości danego produktu firmy Shimano, co z kolei przekłada się na rozwój kolarstwa w górskich terenach Korei Północnej...
Czekam na Nobla z ekonomii😂😂😂
Ach te słowniki automatyczne ;) Grunt ,że jest wesoło :D
Może następny filmik tourney kontra acera 😋
Szkoda o tym gadać
Czemu, jak dla mnie zadbany Toorney na prawdę działa bardzo dobrze tak samo acera
Porównanie super aczkolwiek ciężko w realu to powtórzyć bo zwykle przerzutki są na innych rowerach, jedna jest bardziej zużyta itd. Ja mam w domu jeden rower na Deore a drugi na XT i różnica jest zauważalna. Nie tylko w jakości przerzucania ale też podczas serwisu widzę że XT jest lepiej zrobione. Obiektywnie oczywiście nie warto dopłacać kilka razy więcej do droższej bo różnice to pewnie 5-10% z tego większość to lepsze samopoczucie. Jednak jak ze wszystkim w życiu czasem te kilka procent może być dla niektórych warte ceny :-)
XTR kiedyś to faktycznie robił na mnie wrażenie i jego wykonanie. Obecnie XTR już nie robi takiego wrażenia ;).
XT lub Deore mi w zupełności wystarcza . Co do zużywania to niestety ten droższy sprzęt potrafi się szybciej zużywać ;) i na pewno nie jest bardziej trwały. DLA MNIE JAKOŚĆ ZBLIŻONA POZA KÓŁECZKAMI NA ŁOŻYSKACH ;) . Ps Nawet 400g różnicy w wadze całej grupy też mi nie robi różnicy ;).
Dzięki za porównanie.
Różnica pewno bardziej odczuwalna w manetce, i oczywiście waga jest pewno inna dla pro mtb to bardzo ważne.
Ja na pewno różnicę widzę w jakości wykonania, przerzutki alivio-acera mają luzy od nowości, deore łapie je z czasem (zależy od użytkowania) a XT praktycznie ich nie posiada i nie łapie nawet po długim katowaniu
A czemu pomijasz SLX? Sama przerzutka różni się kółeczkami (które jak się zużyją warto zmienić na XT) i pokrywa sprzęgła (jak często ustawiacie sprzęgło w przerzutce?), a jest sporo tańsza od XT.
Mam
Shimano Deore RD-M610 SGS
Shadow Type / 20 Speed i odnoszę wrażenie ,że kółka juz są zmęczone czy wymienić na jakieś trwalsze? Czy wymieniać tylko kółka?
Przydadzą się takie informacje :D
Pytanko
Masz jakieś rady jeśli chodzi o założenie własnego serwisu rowerowego?
Od czego zacząć?
Najlepiej od wiedzy. Bo nie ma nic gorszego jak serwis rowerowy a w nim serwisant, który ma mniejsze doświadczenie/ wiedzę od klienta...
@@not4u949 to już jako tako mam
Zresztą mam jeszcze czas na zbieranie wiedzy
Chodzi mi np. O to skąd brać części
Czy ze sklepów czy z zamówień
Jak zrobić sobie reklamę na start
I jak zacząć działalność przy.... ograniczonym budżecie
Jakieś rady od osób które już się tym zajmują i mogą pomóc
@@not4u949 ale uwaga trafna
@@danielszumiaceasmr6675 szajbajk raczej nie prowadzi sklepu czy serwisu... Działalność gospodarczą jak każda inna czyli żeby wyjąć musisz najpierw włożyć. Są też dofinansowania... Ale klienta zdobędziesz jakością usług lepsza jakość to bogatszy klient pak w skrócie. Nie ma recepty na udany biznes ale masę wskazówek na pewno znajdziesz gdzieś na forach wujek Google pomoże ci znaleźć. Wiesz z tą wiedzą "jako tako" to może zamiast zakładać swój biznes to przyjmij się u kogoś. Dowiesz się chociaż czy to jest "to" co chcesz robic. Wiesz hajs łatwo rozpieprzyc trudniej zarobić.
@@not4u949 racja
Część z tych żeczy już wiedziałem
Naprawiam i składam rowery własne i kolegów od 2 lat i mogę to robić po 8 godz
To akurat wiem że chce robić ale mam problem z zabraniem się za to.
Gdyby w shimano było tylko deore i XTR to bym się zastanawiał... Ale jest jeszcze shimano XT za połowę ceny XTR i właśnie XT bym wybrał :-)
Ja w swium budżetowym rowerze mam sram gx 2x10 i dwa razy zerwany hak dwa razy była prostowana i po 5 latach wymieniam na deore z tyłu wraz z manetką
Mógłbyś się podzielić swoimi doświadczeniami jak wydłużyć żywotność napędów 1x ? Jakich przebiegów można się spodziewać po napędach sram , Shimano ?
Największa różnica to waga, i o to chodzi wśród maniaków którzy odchudzają rower do granic możliwości. Zazwyczaj jeśli ktoś wymienia przerzutkę na XTR to zazwyczaj inwestuje w inne części karbonowe i jak ma flotę to w cały osprzęt XTR. Dla wielu 1kg w dół to bardzo dużo, kosztem absurdalnym. Mi do tej pory wystarcza XT i raczej tylko dla mojego widzimisię zmieniłbym na XTR. Dodatkowo poprzednia generacja XTR to zazwyczaj obecne XT pod względem użytych komponentów co jest całkiem normalnym zabiegiem stosowanym , chociażby w motoryzacji. XTR jest dopracowany i to fakt, ale należy pamietać że sztuką jest wykorzystać potencjał danej grupy a nie tylko ją posiadać i korzystać w 50%. Chyba że ktos ma takie życzenie. Wiele przerzutek ma fluoryzowane/fluorowane sworznie po to aby niwelować tarcie. Jednak nawet Acera takie punkty posiada. Im wyżej tym pewnie każdy punkt pracy w przerzutce posiada takowe nakładnaie wartwy fluoru (np, CF=CF)
Można zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy kupując RD-M5100 zamiast RD-M6100 - różnią się chyba dosłownie tylko kółkami i napisami. Ogólnie grupa M5100 1x11 to wg mnie dziwny, zbędny twór - Shimano powinno było po prostu zrobić kasetę 12-biegową 11-51 na bębenek HG i włączyć ją w grupę M6100.
Ciekawe, jak M5100 działa z resztą 12rz. Różnica w cenie jednak jest na tyle mała, że szkoda było ryzykować, ale prawie na pewno różnica w cenie to tylko "podatek od większej ilości przełożeń".
Szajbajk kiedy film o amortyzatorze lauf?
Wracając do filmu to płacimy najwięcej za sam napis
chyba za wagę 240 vs 320 to ogromna różnica w sporcie wyczynowym. Dla laika, czy pół amatora nie ma to żadnej różnicy.
Witam, pytanko do posiadaczy deore np m5100. Czy również macie luz poosiowy na ośce od pantografu (ta os na której jest sprzęgło)?? XT nie posiada żadnych luzów natomiast moja deorka posiada ok 2-3mm luzu co sprawia, że przerzutka haczy randomowo w zależności od kierunku przerzucania (bardzo wkurza bo nie idzie tego wyregulować). Inne deorki również mają tam luz więc nie jest to raczej tylko moja przypadłość.
No nieuszczelniona sprężyna w xtr normalnie jak w Deore dzwonię na plokulatule
Coating - Powłoka
"Płaszcz lipidowy" hehe😂😂😂😂😂😂😂
Great work thx
Kiedy recenzja xtr 14 rzędowego m9900hebo? bo to tu to już przeżytek..
Wincej biegów!!! Winceeeeej!!!! Niedługo 30 rzedowa kaseta i lancuch szerokosci 2 mm 😂😂😂
taa jasne:-)
I kaseta 6-66 !
@@piotrl5075 taka prawda, choć to na razie żart 😁😁😁😁😁
I z tyłu napędu tylko "wincej, wincej"
No i weź żonie wytłumacz, że jednak te droższe chcesz.
Mięsko 😍
Pytanie
Czy bardziej opłaca się kupić deore m5100 czy m6100? Które wyjdzie taniej? Czy ten jeden bieg zrobi dużą różnicę?
To zależy czy chcesz mieć większy wybór przełożeń na podjazdach. Im więcej tym lepiej, ale w gruncie rzeczy 10 powinno ci wystarczyć.
@@arekbike5064 5100 jest 11 rzędowe chyba. obecnie mam 2x9, w którym przełożenia odpowiadają mniej więcej kasecie 10-45. Mało podjeżdżam, głównie aby zjechać w dół. Musi mi starczyć przełożeń żeby spokojnie wjechać na szyndzielnię, górę żar i ogólnie na każdą górkę w beskidach.
W rowerze mojej mamy jest na przykład zainstalowany Microshift Advent 9 rzędowy 11-46 i powiem ci że też daje radę!
Ja mam kasetę deore 10s 11-42 i jeden blat 32s i generalnie planuje wrzucić blat 34 bo na podjazdach mam na spokojnie a przełożeń brakuje tylko na płaskim.
To jest ta sama przerzutka, tylko ma delikatnie inny wygląd. Zobacz sobie na listę części na stronie shimano.
Zależy jakim kosztem możesz zmienić bębenek na microspline. Ja miałem piastę shimano 11s i nie bardzo chciało mi się wymieniać całą piastę żeby móc zamontować kasetę 12s, więc poszedłem w M5100 i jestem zadowolony. Nie odczuwam specjalnie braku tego 1 biegu. Kasety M6100 i M5100 różnią się tylko kilkoma najmniejszymi zębatkami, M5100 ma 11-13-15 a M6100 ma 10-12-14-16 - reszta jest taka sama. Co ciekawe, największe 4 zębatki w kasecie M5100 mają rampy HG+, takie jak w kasetach wyższych grup.
Przerzutka M5100 różni się od przerzutki M6100 tak naprawdę tylko kółkami i napisami. Reszta jest identyczna.
czyli nie ma co przepłacać :D
Cześć proponuje zebyś zrobił test przerzutek od btwina widziałem takich kilka i są nawet ze sprzęgłem.
Tylko alivio 💪❤️
Do lżejszej jazdy nie ma co przepłacać i wziąć alivio
@@krzysiek7131 xD
RD-M6100 ma zewnętrzną płytkę wózka chyba też z aluminium, bo nie jest to magnetyczny materiał. Byłem zdziwiony, bo M6000 ma z obu stron stal. Zastanawia mnie, z czego wykonany jest element ze sprężyną napinacza i sprzęgłem w SLX i Deore XT - też GFRP jak w Deore? A łożyska kulkowe pod obciążeniem napiętego łańcucha mają pewnie mniejsze opory toczenia, niż ślizgowe w < XT.
Stal wysoko chromowa (nierdzewna, bądź ciężko rdzewiejąca) ma zazwyczaj strukturę austenityczną a nie ferrytyczną i nie będzie reagować na magnes.
Z tymi oporami też mam takie wrażenie. Wymieniłem kółka na aluminiowe i dodałem do nich uszczelnione łożyska. Niby opór na luzie stawiają podobny do tulei, ale jak jadę na łożyskach to zwyczajnie jestem średnio o jakieś 2 lub 3 km/h szybszy.
Mam pytanie Mam focus miałem przerzutkę w kole chcę mieć na zewnątrz da się zamontować? W dodatku nie wiem jak przeciągnąć Linke i pancerz bo z tyłu ramy są dwie dziury a w całej ramie zero wlotów jak rozwiązać problem?
problem braku przelotów można rozwiązać tak, że od manetki do przerzutki będzie poprowadzony pojedynczy, jednolity pancerz na linkę. Ale pewnie nie będzie możliwości zamontowania przerzutki ze względu na inny rozstaw tylnych haków na koło (musi się zmieścić bębenek piasty na którym są rzędy kół łańcuchowych) i brak haku na samą przerzutkę.
shimano mam pytanie BIG.NINE 500 LITE na 2021 czy ma deorke 5400 czy nadal 6000 i dlaczego merida ma obecnie taki czas oczekiwania straszny :)
Siema mam pytanie
Kupilem nowy rower storm shark 3.0 zrobilem na nim kilka tras i chciałem przeskoczyc wode (zrobiłem bunny chopa chyba z 200 raz )na drodze i tylna przeżutka przekręciła się i urwala się od uchwytu i pytanie do was uznają mi to na gwarancji? Pozdro
Mojemu koledze nie uznali a miał tak samo. Tylko on jechał po szutrze i kamień mu padł w przeżutke i stało się identycznie.
@@LukaszMielczarek No niestety, ale to jest metoda, zrobić coś słabe mechanicznie i nie uznawać uszkodzeń mechanicznych 😉
Kiedyś do powieszenia worka 100kg używano kotwy wytrzymujacej 3x tyle. Dziś kotwa wytrzyma 150kg, bo po co wiecej. No i mamy trwałość mierzoną okresem gwarancyjnym. Ale to tak przy okazji.
A co jesli sruba trzymajaca przerzutke jest juz przekrecona, zostaje gwintowanie w ramie?
ang. coating [kołting] - powłoka, polewka, panierka, płaszcz, powlekanie.
👌😉
Czyli trzeba brać XT :)
Czy XTR i Deore mają ten sam ciąg ?
Tak, wszystkie grupy Shimano 12s mają ten sam ciąg. Ponadto grupy Dyna-Sys 10 i 11 biegowe też mają ten sam ciąg linki co grupy 12s i można stosować przerzutki z tych grup zamiennie.
Takie zabawy mogą doprowadzić tylko do jednego - Deore podrożeje:))))
I dlatego jeżdżę na SLX😂
A może to anodyzowane włókno węglowe wzmacniane carbonem ;)
To teraz przetestuj sram axs
Deorka m592 9s czy m5120 10s?
m5120
Stx tego niemial a po 20 latach dalej dziala. Po co komu 12 przelozen? Ktos niema mocy to na silownie.
A 12 nie jest po to żeby było mniejsze zembatki dostępne? I żeby było ciężej
Na xt tluke się od jakieś 15 lat i jest git,ale porównać z niską klasą to jest różnica,a w sklepie już wiele razy mnie namawiali na zmianę na te nowe modele,ale dziękuję mam jeszcze siłę w nogach i dalej działa
Starsze modele mają po 30 przełożeń .Więc 12 wypada marnie .
Slx m7100 trochę droższy 260zl 1x12
Kiedyś już nawet alivio było całe z aluminium, a teraz już nawet XTR ma coś z tworzywa... Musi być coś co się urwie żeby sprzedać kolejną. Dlatego wpakowali tam polimery ze szkłem i węglem.
siema chlopaki i dziewczyny jaki amor polecili myście do gianta talona 3 29er z 2019 roku
za ile zlotych
KAPIX MCO do 1000zl ale i tak na olx bede kupowal
33 sekunda filmu i ja odpowiadam, że droższa nic nie ulepsza w działaniu, jedyne co, to jest łatwiejsza w serwisowaniu. Mam starą deorkę, która raz nawet się mocno wygięła na korzeniu i po wyklepaniu śmiga nadal przerzutka szybko i płynnie zmienia żądane położenie, na każdym trybie zero zgrzytów, o wiele lepiej niż ta niemiecka firmy "sram" którą jakiś czas temu prezentowałeś i zachwalałeś. Choć fakt, że przyznałeś błąd w konstrukcji manetki, że jak nie puszczę manetki po wciśnięciu,to nie przerzucę w pełni biegu.
Czy 12-stki
shimano będą kompatybilne ze Sram Eagle?
Z tego co widziałem na testach nowe 52jki od Srama, Shimano ogarnia normalnie, nie wiem jak na dłuższy okres ;)
Mam pytanko do wszystkich.
Czy jak chciałbym miec przerzutke ze sprzęgiełkiem to moge sobie kupic 11 rzędową kasete i do tego przerzutke deore xt? Teraz mam napęd 3x9 i w razie czego szkoda wywalic kasy w błoto jak nie wypali
Chcialbym kupic jeszcze korbe deore aby miec napęd 2x11 ale nie wiem czy mozna miec przez chwile założnej korby 3 rzędowej aby miec napęd 3x11
Ja bym ci polecał 10rzędową kasete na przerzutce slx która ma shadow plus i dwa biegi z przodu na przerzutce deore
@@jakubwalicki8547 a o zmianie manetek pomyślałeś? 😕 Czy zostawisz " 9 " ?
>"Wybierałbym między Deore, a XT, całkowicie pomijając SLXa".
>Ja, który jeszcze minutę temu ostrzył sobie zęby na SLXa XD
Daj mi tą deore. Nawiercę dziurkę i zrobię wagę mniejszą od tego za prawie tyś. Dla mnie osobiście to są fanaberie. Nie wiem czy czas poprawisz o 1 s.
Czy przerzutki Shimano 12s będę pracować z manetką 11s m8000 na kasecie11s?
Będzie, ciąg linki jest taki sam w napędach 11s i 12s
@@martinorossi007 a przerzutka 12s na kasecie 10s i manetce 10s?
@@klauspl6530 sprawdziłem w necie i powinno zadziałać, ciąg linki zarówno w napędach 11s/12s jak i 10s wynosi 1:1. W przypadki napędów z mniejszą ilością przełożeń w systemie Shimano wynosi 1:2, więc w teorii np. przerzutki 12s powinny się zgrać z kasetą i manetką 10s, ale już przerzutki 10s nie zagrają z metką 9s i niżej
@@martinorossi007 mam aktualnie rd-m610 powoli zdycha i szukam nowej. kaseta 11-36. Patrzyłem w internecie i jest dużo do wyboru: M5000, M6000, M4100, M5100, M6100, M5120, M4120, SlX m7000. Naprawdę nie wiem czym się różnią, a ich jest mnóstwo
@@klauspl6530 czemu zdycha? Może wystarczy porządny serwis przerzutki? Rd-m610 to porządna przerzutka. Co do wyboru nowej to kwestia poczytania opinii ludzi którzy mają jakieś porównanie, chociaż moim zdaniem od deore w górę różnice się zacierają i w działaniu są małe różnice
Jeżeli 90gram nie ma różnicy, to może złożyć rower na Altusie lub Accera i gwarantuje że też będzie OK, różnica zaczyna się na Sisach, haha... Rama kompozytowa czy stalowa ? koła opony i reszta: Rowerem 14kg tak samo się jeździ jak 9kg. To dlaczego zawodnicy mają osprzęt z top-górnej półki ? Na stole wydaje się to samo, wjedź w błoto i na kolejnych 50km wyjdą różnice - uwierz Mi !! A dlaczego nie wiem ? SHIMANO wie !
XTR jest dla zawodników .Deore jest dla podróżników i nic nie stoi na przeszkodzie by sobie włożyć łożyskowane kółeczka .Bo to jest wielki plus .
topowe komponenty są dla zawodników. Zawodnik pojedzie rowerem nawet takim co waży 20 kg i objedzie Cię i innych Kowalskich na zawodach...ale nie objedzie innych profesjonalnych zawodników...i tutaj pojawiają się topowe komponenty, karbonowe ramy, xtr-y itp. Bo na poziomie mistrzowskim rower 9 kg a 12 kg robi różnicę. Ale na poziomie 90% użytkownikó rowerów to tylko gadzęty i marketing pozwalający firmom zarabiac ogromne pieniądze.
A kółeczka XTR nie są czasem łożyskowane w porównaniu do Deore?
Z całym szacunkiem, ale porównywanie dekla sprzęgła czy sprężyny "na oko", bez zważenia tego moim zdaniem jest mało sensowne i rzetelne.
Przecież o tym mówi w 6:58
@@mariuszmatejak mój falstart, bo za pierwszym razem mówił że na pierwszy rzut oka się nie różnią. Zawsze warto oglądać do końca ;)
@@sajmonm9 przed skomentowaniem - zawsze ;-)
Dzięki za test , i tak banda naiwniaków będzie nadal przepłacać za towar tej samej jakości bo musi mieć znaczek xtr, to samo dotyczy ubrań ,sprzętów itp. Marketingowcy zacierają ręce a ty płać czlowieku. A 90 gram różnicy to nie zjedzona skurka od chleba, ale waga ma znaczenie 😂
@Maciej Jan Długosz sam jesteś łoś ,nie obrażaj ludzi inżynierze Macieju technologu, konstruktorze, znawco metalurgi i praw fizyki .😂😂😂
@Maciej Jan Długosz ok spoko.... drozsze grupy to drozsze materialy czy precyzja dzialania ale.... czy na codzien jest to odczuwalne czy potrzebne? przykladowo na shimano m591 przejechalem ok 13k km, dziala? dziala, luzow nie ma, plynnie chodzi, NIE ROZREGULOWUJE sie.... wiec po co mialbym kupowac xtr? moze tylko jaknym startowal w zawodach ze 50g mniej i bieg zmieniany o 0.2s szybciej zadecyduje o wygranej
Ja mam u siebie turney i działa sto razy lepiej niż u kolegi Alivio wiec po co przepłacać pytanie ?
Zależy za co płacić. Jak masz Tourney i działa to dobrze, i do twojej jazdy ci wystarcza, to nie ma co płacić. Z tym, że ja między dobrze wyregulowanym Tourney, i dobrze wyregulowaną np. Acerą czy Alivio czyje dużą różnicę. No i przede wszystkim Tourney jest grupą miejską, nie nadająca się w nieco trudniejszy teren. Acerą czy Alivio można sobie delikatnie pojeździć, ale to wciąż nie to samo co Deore. Nie jestem z tych co mówią, że Tourneyem się nie da jeździć. Jeździć da się na wszystkim, tylko zależy od twojego stylu jazdy i przede wszystkim chęci🙂
xd ty tak serio?
Shimano jest z lekka wkrwijace z tymi cenami. Tu przerzutki tak samo i hamulce slx i xtr. To samo i droższe o 5 stów xtr.
No tak... Chcesz mieć znaczek xtr...
Dariusz Kowalski to chyba dobrze, że możesz kupić prawie ten sam produkt dużo taniej?
@@dominikslonecki pewnie ze dobrze. Dobrze też że są takie porównania. Źle dla mnie bo kupiłem cały komplet do xtr i hamulce i przerzutke bo Shimano i sprzedawcy zachwalali że to jest najlepsze.
Dałem się zrobić w wała i tyle.
@@dariuszkowalski5799 nie gadaj...jest różnica :P miałem stary rower cannondale na xtr i zmiana przeżutki to był suchy strzał teraz mam carbona na xt i jes t różnica ( na korzyść xtr) a co tu mówic o deore. Minus drogich topowych części to też cena ich serwisu i naprawy. Jestem amatorem
@Maciej Jan Długosz może I jestem jak to ująłeś... Pelikan...
Ale...
Ciut mocniej to na pewno ale nie qurła 5 x tyle. Wolę zedrzeć 5 przerzutek niż mieć podrapana jedna w tym czasie. Nie ma bata żeby to było 5 x bardziej wytrzymałe. Na pewno trochę ale cenowo to przepaść. Zrozumiał bym połowę więcej, no drugie tyle. Ale 5x to na prawdę przegięcie.
@Maciej Jan Długosz Załużmy że masz rację co do tych twardości, chropowatosci, tolerancji, itd. Skąd wiesz jakie one są w poszczególnych grupach, rocznikach? Man wrażenie graniczące z pewnością że popierasz się na czysto teoretycznej wiedzy, zakładając że jest tak jak przekonujesz bo wg. Ciebie tak powinno być, gdyż jest możliwe że tak jest. Dysponujesz wynikami badań, do których naklaniasz by się odwoływać? Nie? To czemu pianę toczysz?
Nie bronię Szajbajka. Sam uważam że często mówi coś na jakiś temat, o którym pojęcia nie ma lub w sposób czysto populistyczny. Jednak, jeśli zarzucasz mu brak poparcia jego słów pewnymi, konkretnymi danymi, zarzucając przez to brak zgodności z faktami w jego wypowiedzi, sam musisz dysponować takimi danymi. W przeciwnym wypadku twoje "fakty" są podobną fikcją.
10
3:47 deore również posiada regulacje sprzęgła tylko że do tego konieczne jest już zdjęcie pokrywy. Myślę że powinieneś on tym wspomnieć bo powiesiłes o tym jakby w ogóle nie posiadała regulacji sprzęgła
Przecież to widać - nie trzeba być DaVinci aby zaczaić tak prostą mechanikę.
Przecież powiedział.
1.
Super porównanie! A teraz mały niedosyt z mojej strony. Przy porównaniu NX vs GX była podobna konkluzja, a jednak później wyszło że ten NX potrafi zaskoczyć w zarzucaniu w dół ;) ciekawe jak z tym grupami w użytkowaniu będzie. Pozdro i generalnie super się ogląda!
Jak się ogląda to normalnie jesteś znawca wiesz z czego one są jakie stopy o wogle ciekawe na czym ty jeździsz. No tak producenci nic nie dodają zmieniają cenę i koniec bzdury. Proponuję zapytać u źródła bo nie doinformowany jesteś a wydajesz osady.
A takie słodziutkie truskawki pani spróbuje
Pierwszy
pls Szaj daj serduszko:)