Dlaczego czasami warto kupić własnego konia? - Big Data
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Partner odcinka ► cdv.pl
Patronite ► patronite.pl/N...
Mix audio ► ratstudios.pl/
W 2013 roku pewien miliarder z Egiptu, nie mogąc już wycofać z aukcji swojego konia, kupił go od siebie pod pseudonimem. Wydał 300 tysięcy dolarów. Dlaczego? Ponieważ tak poradził mu facet, który zrobił koniowi USG. Rekomendacja wynikała nie z lat spędzonych na trenowaniu koni, ale z tysięcy "zmierzonych" osobników Zaufanie opłaciło się…
To przykład zastosowania w praktyce analizy Big Data. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o wpływie Big Data na nasze codzienne życie (w tym choćby UA-cam) to zapraszam do obejrzenia filmu.
Materiał powstał we współpracy z Collegium da Vinci, poznańską uczelnią wyższą. Jest to uczelnia, która stawia na przygotowanie do zawodów przyszłości i oferuje studia na kierunku Data Science, ściśle związanym właśnie z analizą Big Data. Mój kanał jest partnerem tego kierunku. Więcej informacji znajdziecie tu: cdv.pl/studia-...
===
Film z CERN o pokrewnej tematyce:
• Ile danych to naprawdę...
===
Subskrypcja ► / uwaganaukowybelkot
Facebook ► / uwaganaukowybelkot
Twitter ► / naukowybelkot
Instagram ► / naukowybelkot
Wyłącznie Naukowy Bełkot ► goo.gl/Do7VCc
Grupa na facebooku ► goo.gl/HP8J83
===
Źródła (wybrane):
S. Stephens-Davidowitz - Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us About Who We Really Are
(bardzo polecam!)
T. Breur - "Statistical Power Analysis and the contemporary "crisis" in social sciences"
N. Dedic i i n. - Towards Differentiating Business Intelligence, Big Data, Data Analytics and Knowledge Discovery
slate.com/huma...
true.ink/story...
www.predictive...
#BigData #DataScience #konie
===
Zdjęcie American Pharoah:
By Mike Lizzi from Nassau County , USA - American Pharoah - 2015 Belmont Stakes, CC BY-SA 2.0,
commons.wikime...
Jak zapewne widzieliście - film powstał we współpracy z Collegium da Vinci i chciałem tylko dodać, że jeżeli ktoś chciałby tam studiować, to może wygrać rok bezpłatnej nauki na tejże uczelni. Więcej pod tym linkiem: cdv.pl/aktualnosci/news/nakrec-film-i-wygraj-rok-bezplatnej-nauki/
Big Data siedziało Ci w głowie jeszcze za czasów ustalania wartości dla liczby Pi, m'kay? Wiesz ile osób kliknęlo w link?
Uwaga! Naukowy Bełkot studiowałam rok grafikę i w sumie nie trzeba za bardzo nic robić żeby wszystko mieć zdane na najlepszych ocenach. Tak tylko daje znać, dla niektórych może to być plus, Że za pieniądze masz papier bez wysiłku
Super odcinek!
Wydaje mi się, że na ten pomysł z pasjansem wpadła jednak maszyna. Przecież każdy człowiek wie, że zainteresowanie pasjansem rośnie właśnie w godzinach pracy - głównie biurowej. No i ew. hasła typu "ile kawusi mogę wypić z Bożenką zanim nie j*bnę na zawał" :).
Cześć! Jestem studentem trzeciego roku kierunku inzynierskiego opartego w duzej mierze o BigData i chcialem tylko napisać, że przez caly tok studiów nikt tak obrazowo i bez rzucania pustymi frazesami nie umial wytlumaczyc mi czym tak naprawde jest BigData. Podziwiam i lajkuje 4ever
trzba było isc na fizyke, to by Ci o tym przypominali kilka razy na dzień
To co Ty robiłeś 3 lata na tych studiach xd?
@meaoen Po 1 tak, to jego wina, bo w ciągu 3 lat zamiast tkwić w niewiedzy powinien wszelkimi możliwymi sposobami (do cholery mamy XXI wiek, internet, książkę w bibliotece na zawołanie) wyjaśnić sobie niedobory w terminologii lub ogólnych pojęciach, nie wyobrażam sobie chodzić 3 lata na wykłady i nie wiedzieć w 100% tego czego dotyczą (UWAGA! Powiedziałem czego dotyczą, to że coś na wykładach okaże się niezrozumiałe to już inna para kaloszy). Po 2, wydaje mi się jednak, że polskie uczelnie stoją na troszkę wyższym poziomie, a jeśli jakaś uczelnia (wydział) nie spełnia naszych oczekiwań, powinniśmy rozważyć przeniesienie się na inny wydział, czy nawet inna uczelnie.
Pozdrawiam
Jaka uczelnia?
To trochę jakby iść na fryzjerstwo nie wiedząc po co są nożyczki.
Wszechstronność tematów w Twoich filmach jest zachwycająca 🙌
Wczoraj konferencji klubu hiszpanskiego(Betis) o Big data:
„Szukając następcy Fabiana, ruszyliśmy po dane. Przeanalizowaliśmy TOP5 lig, Lo Celso był najbliższy profilem (86%) i go kupiliśmy”. Transfer Lo Celso wypalił."
Panie Dawidzie, pomysł na przyszły odcinek jest bardzo dobry. Nie wiem jak reszta, ale ja z pewnością czekam na "korelacja a przyczynowość". Pozdrawiam, Elżbieta.
Faktycznie. Wiele osób myli znaczenia tych pojęć.
To niesamowite jak często wyciąga się przyczynowość z korelacji: prawie codziennie widzę jakiś przykład.
@@przemekbemek no bo często jest to powiązane, nie zmienia to jednak faktu że są to dwa różne zjawiska
Coś mam wrażenie że taki odcinek nie spodoba się antyszczepionkowcom.
"Wzięto na tapet" - super, że zwracasz uwagę na to, co mówisz. Przyjemnie posłuchać zapomnianych i nieużywanych przez większość osób zwrotów.
Albo raczej "przez większość używanych w niepoprawnej formie" :]
Treść filmu oczywiście jak zawsze super. Pomijając to, jestem pod mega wrażeniem kolorów kadru, które świetnie się dopełniają. To sprawia że film ten jest przyjemny nie tylko dla uszu i mózgu, ale również dla oczu:)
Pozdrawiam.
Mam nadzieję że w tych danych wyjdzie im, że odkąd wprowadzili 2 reklamy pod rząd to częściej się je pomija. Ja tak robię. A wcześniej przy niektórych filmach czekałam i oglądałam je żeby dać zarobić ulubionym twórcom. Ale z dwoma reklamami to już przesadzili 😛
Dwóch reklam nie da się pomijać najwcześniej bo pierwsza ma 5 sekund zazwyczaj
@@xerisu ja w ogóle nie mam reklam .
@@xerisu obie zazwyczaj mam długie, po odczekaniu 5s pomijam obie.
Ja mialam jedna z dwoch reklam 5,5 minuty, mozna oszalec :'D czyli jednak robia na nas testy. Zwłaszcza, że przez te 5,5 minuty była na niej wyłącznie kracząca papuga i ktoś nawołujący ją. Teraz, jak tak myślę to na pewno był test. :D
Czasami jak widzę, że trwają około 20 sekund, to jeszcze puszczam całe, a w tym czasie np. wezmę sobie herbatę albo coś. Ale nienawidzę tych z gotowaniem z Lidla, kurde, jakbym chciała oglądać gotowanie to bym weszła na kanał o gotowaniu a nie o np. fizyce kwantowej -.- Najbardziej wkurzające jest (co słyszę zawsze przed kliknięciem w Pomiń) jak gotujący mówi "Szczegółową listę produktów potrzebnych do tego przepisu znajdziecie w opisie pod filmem" - bo tak się składa że *NIE!!!*
W ramach "anonimowej" ankiety - tym razem tło, mikrofon i inne super 👍
@Mr. White kontrastowo z tym tłem trochę świątecznie😂
A ja znów doczepię się do tła. No naprawdę, drażni mnie takie ostre tło, czemu nie można dać jakiegoś spokojnego, np. niebieskiego czy zielonego? No dlaczego? I w ogóle dlaczego to ma być jednolite tło? Gdzie się podziała ładna scenografia, jakieś meble, ozdobne żarówki, kaczuszka, rośliny?
@Mr. White powinna być od Ralpha Laurena, żeby lepiej wpisać się w tematykę wstępu :D
@@Radek.68
To sie nazywa inwestycjami w ramach prowadzenia wlasnej firmy. Oczojebny kolor? Gdzie ?
Mr. White Mi też średnio podeszła, zwłaszcza w kontraście do tła. Ale reszta super :)
A ja wciąż czekam na materiał o chorobie Alzheimera.
Nawet nie pamiętam kiedy mówiłeś, że myślisz o takim filmie.
Zapomniał. 🙃
W odcinku "Więcej niż tylko śmiertelne choroby"
Chciałbym móc zmierzyć siebie i zobaczyć jacy ludzie, podobni do mnie odnosili sukcesy w jakich dziedzinach. Może jestem mistrzem w skoku o tyczce czy czymś, czego nigdy nie spróbuję.
To wymaga treningu...
@@enkor9591 Bycie dobrym koniem wyscigowym tez wymaga treningu co nie znaczy ze predyspozycje nie maja bardzo wiele do powiedzenia.
Dawid, jesteś świetny, jestem Twoją fanką, bystrość i jasne przedstawienie pewnych faktów, naukowej rzeczywistości, metodologii badań naukowych, szacun za to :) Jestem absolutnym zwolennikiem szerzenia takiej wiedzy.
@@dancolombo6050 Ha! tu mnie masz :) jestem 100% kobietą :)
Wow, ja po prostu jestem pod wrażeniem, temat dosyć interesujący i na czasie, związany z technologią, zawiera mnóstwo faktów, których nie wiedziałam i inspirujący do zgłębienia wiedzy dalej. Będę miała co robić w wakacje w czasie wolnym. Również chciałabym zobaczyć filmik o korelacji i przyczynowości (uwielbiam statystykę). Jedyną wadą odcinka jest w sumie to, że się skończył i muszę wracać do nauki do dyplomu :( (dobra, przyznam jeszcze, że bardziej klikbaitowy tytuł brzmiałby "W jaki sposób/w jakim celu portale społecznościowe i Google zbierają nasze dane", ale to tylko moja subiektywna opinia). Pozdrawiam wszystkich czytających!
Nieprawda. Ludzie nie dostają tego czego chcą. Dostają to, czego chce większość. A że większość jest głupia, to...
tu już sobie dopowiedzcie. I do czego to wszystko zmierza.
Niestety.
Smutne lecz prawdziwe :/ Choć wydaje mi się, że to nawet nie jest kwestia tego "co chce większość" tylko bardziej, co chce ludzka intuicja. Sam się czasem łapię na oglądaniu jakiegoś syfu na yt, bo kliknałem w coś co miało chwytliwy tytuł. Algorytmy zazwyczaj są tworzone pod analizę krótkoterminową - czy użytkownik kliknie w to czy nie, czy tego dnia zostanie dłużej na platformie, czy też nie. Przy czym ci sami użytkownicy chcą czegoś merytorycznego, a nie tylko chwytliwego i moim zdaniem jest to jeden z podowów dla którego teraz tak bardzo popularne jest robienie przerw/ rezygnowanie z użytkowania social mediów.
@Zenfon Max ???
Wszyscy mówią że piękny dobór kolorów - ja powiem że to raczej subtelny color grading!
Szacun za stronę wizualną i jak zwykle za merytoryczną.
Uwielbiam Cię słuchać! Mistrzostwo. Pozdrawiam
Dobrze jest miec swiadomosc ze na kazdym kroku w internetach jestesmy testowani :)
Natomiast na temat "korelacja a przyczynowosc" powinien powstac caly cykl odcinkow albo jeden solidy w stylu "krotki film o prawdzie i falszu". To taki niezbednik dzisiejszych i przyszlych czasow :)
Był już taki, popełniony prze SciFuna. Trochę przydługi, ale ciekawy.
@@MadJedfox obowiązkowy :D
Jeszcze polecam "Błędy logiczne" na kanale Śmiem Wątpić.
Materiał, jak zawsze, na najwyższym poziomie, ciekawy i dający do myślenia. Brawo. A jak już mówimy o danych do analizy:
tło, światło i dźwięk najlepsze, moim zdaniem, wśród ostatnich filmów. .Pozdrawiam.
Ale mi wszystko o czym mówisz wydaje się mega ciekawe
Przecież mi nie starczy życia na wszystkie kierunki studiów które mnie ciekawią
Szkoda
22:11 *"Taka będzie przyszłość, że będziemy jedynie czyimś sobowtórem"* To że w konkretnym obszarze danych dane osoby są sobowtórami, nie znaczy, że są one podobne spośród wszystkich cech. ;) Prawda jest taka, że każdy człowiek jest w znacznym stopniu wyjątkowy. Można znaleźć sobowtórów danej osoby w określonej dziedzinie życia ale te sobowtóry mogą i za pewne będą znacznie się różnić w innych. Moim zdaniem ludzie są wyjątkowi, nie dla tego że posiadają wyjątkowe cechy i zachowania (choć to w byciu wyjątkowym nie przeszkadza ;)), tylko ze względu na zestawienie tych cech, zachowań etc. w jedno.
Myślę, że nie trzeba tego tłumaczyć :)
Przejście z anatomii i osiągów koni do analiz bigdata. Kopara mi opadła, nie spodziewałem się tego. Dobra robota.
To mało uważnie przeczytałeś tytuł odcinka :P
Szczerze jeden z ciekawszych odcinków moim zdaniem. Dzięki że go zrobiłeś, zachęciłeś mnie do zainteresowania się tym BigData
Siedzę sobie w biurze, gdzie pracuję jako 'data analyst' dla 'data-driven consultancy', analizuję to co mam do zrobienia i sobie słucham Bełkotu opowiadającego o big data na przykładzie konia :) Dla zainteresowanych: polecam książkę McCandless: Information is beautiful o wizualizacji danych.
Czekam na zupełnie inną historię. Może być pełnometrażowy i poważny. Nie szkodzi, poczekam :)
Ciesze sie, ze jestes Patronem mojej bylej szkoly. Szkole bardzo polecam (konczylem IT i nie bylo latwo. Slyszalem wczesniej, ze na inne kierunki nie sa wymagajace, ale IT bardzo i sie potwierdzilo). Bardzo duzo pochlebnych opinii o niej mozna uslyszec. Ja mam porownanie z Polibuda, gdzie z Polibudy nie wynioslem prawie nic, zas z CDV bardzo duzo. Bardzo dobra Kadra i bardzo dobre podejscie do studenta.
Przeraża mnie to przewidywanie przyszłości. Skąd algorytmy miały dane o tym kto został zdiagnozowany z rakiem, by porównać to do wyników wyszukiwań???
Bardzo fajnie dobrane partnerstwo dla kanału.
Zdziwisz się ale dokładnie w dziesiątej minucie miałem dosyć i przestałem oglądać Twój film. Dałem lajka, bo to tradycja i podtrzymanie na duchu prowadzącego. Niech mnie testują. Żeby tylko się nie zdziwili że nie trafią że standaryzacją w moje gusta.
4:45 "Na początek..." Wymiatasz :D
Jak zwykle super film!
Rozmnażanie koni z tym ogierem może przynieść dobre wyniki, gdyż przekaże swoje dobre geny potomkom tym bardziej, jeżeli znaleźli byśmy klacz o podobnych "bebechach"
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał. Takie informacje uświadamiają, że przyszłość nie jest zaplanowana z góry 'na sztywno', jak mogą wierzyć niektóre osoby. Jednak umiejętność dokładnej analizy danych i liczenie prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnych zdarzeń powoduje, że przyszłość zaczyna być przewidywalna. To w pewnym stopniu zaczyna być też trochę przytłaczające. Pomyślmy; mamy młodego człowieka, stojącego przed wyborem szkoły, a potem ścieżki zawodowej. Zbieramy odpowiednie dane, porównujemy i z wyliczeń wychodzi, że ma tylko 8% szans na odniesienie sukcesu. Ok, robimy kolejną symulacje dla innej uczelni/zawodu i znowu małe prawdopodobieństwo na sukces i nie chodzi to o człowieka mającego wyraźne ograniczenia poznawcze lub pochodzącego z rodziny z problemami. Zwykły chłopak, mający marzenia i cele, a tu Big Data przekreśla całe życie.
Oczywiście to tylko taki mój eksperyment myślowy.
Może już niedługo będziemy się uczyć jak być na tyle niezależnym i świadomym człowiekiem, który w coraz mniejszym stopniu będzie podlegał szablonom.
Może tacy ludzie, lub społeczności w przyszłości przestaną podlegać prawu 'kija i marchewki'.
Pozdrawiam serdecznie.
Filmik zapewne jak zwykle świetny, ale muszę napisać komentarz tuż po rozpoczęciu oglądania. DOPASOWANIE KOLORU TWOICH OCZU I TEJ KOSZULKI JEST FENOMENALNE 😍
Nie jestem statystycznym subskrybentem tego kanału. Co prawda należę do przedziału wiekowego 20-26 lat, ale mężczyzną nie jestem xD Dziękuję, był to dla mnie najbardziej inspirujący Pana odcinek do tej pory. Aż miałam ciarki!!! (Czy ciarki podczas słuchania o nauce to już zaburzenie...?)
Mmmmm, niekoniecznie, jesli temat jest dla nas szokujacy. Pozdro :D
Zastanawiały mnie systemy oceniania i podpowiadania treści na małych stronach. Oczekiwałem że będą szukać mojego sobowtóra. Oczekiwałem, że będą przeprowadzane AB testy modeli. Dopiero teraz sobie zdałem sprawę z tego, że aby to robić te strony musiałyby zatrudnić kogoś kto by to przygotował z pomysłem i odwagą oraz czasem którego taki filmweb chociażby może nie mieć dla swoich deweloperów. Oczekiwałem, że ustalą mój gust filmowy, oczekiwałem że sparują mnie z osobami które podobne filmy ocenią jako ponadprzeciętne, wrzucą mnie do grupy osób które podobne filmy uznały za arcydzieła. Okazuje się że mimo tego że staram się oglądać każdy thriller sci-fi to ciągle ich model uważa że mam ochotę na dramat tylko dlatego że wysoko oceniłem dramaty które należą do klasyki kina.
Świetny odcinek! Miałem napisać "jak zwykle" ale chyba ten jest jeszcze lepszy
Już się nie mogę doczekać filmu podsumowującego najważniejsze odkrycia 2019 roku.. :-)
To dopiero za jakieś pół roku 😁😉
Zdecydowanie jednolite tło i kolor koszulki w opozycji do tego za plecami. Mam na myśli koło barw i kolory przeciwstawne. Temat odcinka na dużym propsie!
Co do Freuda, to może jego twierdzenie o tłumionej seksualności nie ma znaczenia w naszych czasach, bo mało kto tę seksualność obecnie tłumi? Tak mi się pomyślało
Nie, Frued po prostu duzo zmyslal. Nikt mu dzisiaj nie ma tego za zle, bo polozyl podwaliny pod psychoanalize, kiedys ludzie nawet nie probowali badac takich rzeczy. Niemniej jednak wiele jego hipotez to po prostu wymysly i przypuszczenia.
Zrób film o horrorach. Ciekawi mnie ich wpływ na psychikę, czy rzeczywiście szkodzą zdrowiu psychicznemu.
Pozdrawiam.
Jeśli szkodzą, to ten ktoś musiał mieć już wcześniej tendencje do zaburzeń.
Za rok będę się wybierać na studia i to jest interesujące. Słyszałem o tym wcześniej, teraz jestem jeszcze bardziej zainteresowany. Teraz tylko wybrać uczelnie:]
Super, że edukujesz nas na każdy możliwy temat ;). Uwielbiam odcinki medyczne, ale powinniśmy być ludźmi renesansu - a jeśli się nam nie chce (w ankiecie zaznaczyłem, że mi się chce), to już tylko na tobie możemy polegać w kwestii zwiększania naszego wykształcenia ;).
A dobra, dooglądałem do końca, jednak partnerstwo :P. Ale to nie zmienia faktu.
super odcinek, jesteś niesamowity, dzięki i powodzenia
Materiał bardzo ciekawy. A jako osoba, która zajmuje się tym, co dzieje się na przecięciu socjologii i internetu muszę dodać dlaczego mimo wad pewnych metod, jak metoda ankietowa, nadal się z nich korzysta. Otóż w tej chwili nie mamy możliwości, aby z pomocą internetu zbadać "wszystkich", bo 1/3 Polaków z internetu nie korzysta i bazując tylko na danych z internetu nie dowiemy się o nich niczego, a czasami interesuje nas, jak pewna kwestia wygląda w całej populacji.
Z tego miejsca pragnę pozdrowić i podziękować mojej obecnej Pani wykładowczyni z zakresu bezpieczeństwa IT. Przekazała nam o wiele większą wiedzę.. Bełkot, Tobie również dziękuję, oczywiście! :)
Ja bym tutaj podkreślił możliwą przyczynę błędu, który występował w ankiecie - pomimo iż owszem mamy tendencję do pozytywnego wyrażania siebie to prawdopodobieństwo jest większe, gdy ankieta przeprowadzana jest przez ankietera, bo wtedy nie jesteśmy anonimowi - narażamy się na opinię tej drugiej osoby i tutaj pojawia się powód, by skłamać, bo w jakimś stopniu jesteśmy oceniani i chcemy dobrze wyjść, bo głupio przyznać się do tego, że się nie pomaga. Ankiety przede wszystkim powinny być wypełniane indywidualne, zabiera się kogoś, tłumaczy mu się cel ankiety, wychodzi się z pomieszczenia i daje mu czas na rozwiązanie - następnie mu się płaci za wypełnienie ankiety np. z 20 złotych - nie daje to pewności, że dane są prawdziwe, ale zwiększa się prawdopodobieństwo, że tak jest, bo eliminuje się niekorzystne czynniki.
Chłopie, jesteś super. Rób to co robisz!!!!!
Hej Dawid, skończyłam właśnie gimnazjum i wybrałam, że kierunek w jakim chcę iść to informatyka, jednak wciąż nie mam tak jasno wybranego konkretnego zawodu i początkowo jak zobaczyłam logo tej uczelni pomyślałam sobie ,,ło bosz, kolejny będzie reklamował jakąś szkołę, ludzie komu to pomaga?". Jednak, pod koniec odcinka kiedy wytłumaczyłeś trochę na czym polega (chociaż wcześniej już wiedziałam mniej więcej o co chodzi z) Big Data i zawód z tym związany...zachęciłeś mnie. Albo inaczej zaprezentowałeś kolejną opcję, która wydaje się dla mnie o tyle ciekawa, gdyż już teraz jak grałam i gram sobie w fifę to często jak szukam jakiegoś piłkarza na konkretną pozycję to porównuję dane, parametry itd. i widzę w tym podobieństwo do tego o czym mówiłeś w dzisiejszym odcinku w dodatku, sprawia mi to radość. Dlatego jeżeli pomogłeś mi wybrać przyszły zawód, szkołę - bardzo dziękuję.
20:40 - To się zgadza. Jak miałem sporo $$$ na koncie - zero jakiś ofert pożyczek etc. Wpłaciłem całą kasę na lokatę - i nagle telefony, maile, smsy czy nie chce pożyczki :P Najwyraźniej ich algorytm nie uwzględnia kasy na lokatach :)
Jak zacząłem wykazywać regularne wpływy przez 3 miesiące od razu dostałem kilka smsów, później telefonów z ofertami kredytów
Leci łapka w górę "wzięcie na tapet" 😉 Mówiąc inaczej, Paulina Mikuła byłaby dumna! 😁
Kciuk w górę za koński wstęp!
A "możliwość spółkowania" nazywa się kryciem - psy, konie, koty, chomiki itd. płci męskiej odpłatnie udostępnia się do krycia w ramach hodowli ;)
Nie tylko psy i koty.
*Kazik pokrył Helenkę* - oto zdanie z opowiadania Jana Himilsbacha. Jesteśmy zwierzętami i nic tego nie zmieni.
Czekam na twój kolejny wykład w Lublinie :)
Jak było? Ciekawam
Cdv fajna uczelnia. Łatwo się zgubić tak duża!
Ja gralam w pasjansa pajaka w pracy w momencie wirowania lub inkubancji, czyli dla google bylam bezrobotna. A swoja droga to bardzo przyszlosciowy zawod. Juz teraz jest deficyt ludzi, ktorzy znaja sie na programach statystycznych. Przy obecnym rozwoju biologii molekularnej, unowoczesniajacej sie aparaturze i coraz tanszych badaniach np sekwencjonowania DNA mozemy podejrzewac, ze w przyszlosci bedziemy to robic rutynowo. A co za tym idzie bedziemy miec big data juz od jednego pacjenta... do analizy takiej ilosci danych i selekcjonowania zmian istotnych od zwyklej zmiennosci, bedziemy potrzebowac naprawde skomplikowanych programow i ludzi, ktorzy beda potrafili to obslugiwac.
Fascynujące i przerażające.
No tak, ostatnio widziałam różnicę, że jest znacznie utrudnione odczytywanie komentarzy z powiadomień i odpowiedzi na komentarze. Wku*a mnie to straszliwie, ale nie wpływa to na mój czas bytowania na YT. Pewnie jestem w jakiejś grupie A lub B i przez to, że jestem uzależniona od YT i nie rezygnuję z powodu dyskomfortu, to on będzie trwał nadal. Zarąbiście...
Kolor koszulki i kolor tła świetnie podbijają kolor Twoich tęczówek 🙈
Ja mowie zwykle ladne masz oczy
On po prostu ma koszulkę pod kolor oczu, a tło wybrał kontrastowe ;)
"Podbijają" kolor tęczówek? Skojarzyło mi się z bójką...
Bardzo ciekawy temat, trochę inny niż zwykle ale bardzo potrzebny :)
22:10 Co prawda nie mam już 30 lat, ale zaczynam bać się przyszłości...
Fajne to było, rób więcej.
Bardzo ładny schemat kolorystyczny Dawidzie :)
Jeden z lepszych odcinków
Pracuje w IT od 10 lat i zajmowałem się wdrażaniem rozwiązań BigData dla brytyjskich banków. Odcinek nie jest w żadnym razie o BigData, a o zwykłym, klasycznym data mining!
Zrozumienie istoty BigData jest częstym problemem nie tylko dla laików. W swojej istocie o BigData mówimy w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie konwencjonalnymi metodami "wykopać" danych, które zgromadziliśmy. I nie, jeżeli specjalista jest w stanie tego dokonać swoimi narzędziami, to nie jest to już BigData. W wielu przykłądach wspomnianych sam fakt tego, że ktoś "przekazał baze danych czegośtam" powoduje, że nie mamy do czynienia z BigData a z klasyczną eksploracją danych. BigData to za duże zbiory danych, żeby je komuś przekazywać. Koronny przykład data miningu często wspominany to "wykopanie" zależności między pieluchami a piwem w amerykańskich marketach, i zostało to osiągnięte korzystając z mechanizów dostępnych już w latach 90-tych.
Przede wszystkim o BigData mówimy w kontekście, kiedy z powodu ilości danych nie jesteśmy w stanie tych danych składować. Danych jest tak dużo, że składowanie i czas przetwarzanie ich offline mierzymy w miesiącach czy latach. W takiej sytuacji musimy zaprzęgnąć narzędzia, które pozwalają nam w sposób strumieniowy analizować te dane, bez ich składowania.
BigData jest używane bardzo często jako marketingowy chwyt, tak samo jak DevOps. Trzeba mieć świadomość, że w zdecydowanej ilości przypadków mówimy po prostu o eksploracji danych, która jest pochodną statystyki :) .
obejrzałem, przełączyłem się gdzie indziej i przypomniało mi się, że nie dałem łapki w górę, więc wróciłem ;)
Przy takiej tematyce odcinka prosi się o dodanie kilku informacji odnośnie machine learning i deep learning, które to właśnie w dużej mierze pozwoliły na łatwe uzytkowanie big data. Pozdrawiam!
Pytanie dot. placebo czy w aptece są już leki w pudełkach dla ludzi, którzy otrzymali receptę na placebo, czy nie, lub takich recept nie ma?
Czesć Dawid. Myślę, że na ten temat sporo czytałeś, niemniej jeżeli zdażyło Ci się pominąć pewną personę mianowicie pana Aleksandra Poniewierskiego i jego publikację "Speed" - no limits in the digital Era" to warto przeczytać. Nie tylko ze względu na Twoją działalność, a może właśnie pomimo jej. Moim zdaniem to takie "must read" dzisiejszego badacza rzeczywistości. Gdybyś chciał zgłębić temat to wklejam Ci (takie mały teaser, jedyne 2 godziny;) link do wywiadu "on Air" który popełnił Wojciech Herra, właśnie z rzeczonym A.Poniewierskim na temat Big Data i nie tylko. Polecam i Pozdrawiam
i to jest ciekawe, dziękuję!
Bardzo ciekawy odcinek
Spoko odcinek, warto oglądać do końca.
Od dawna chciałbym iść na studia z dziedziny Big Data. Niestety obecnie nie dam rady pogodzić tego z pracą.
Jak dla mnie to zależność jest prosta. Jeżeli ktoś ma czas na pasjansa w robocie to się nudzi a jak się nudzi to nie ma zajęcia a jak nie ma zajęcia to znaczy że jest niepotrzebny.
Świetny materiał.
Póki co w środowisku skokowym "papier skacze" po chacco blue. Ale dobrym parametrem śą kąty w nodze to zależy od tego długość stępa.
Ogólnie big data wyciąga tak w skali globalnej na szczycie całej piramidy wniosków jeden wniosek nazwijmy to przewodni - o wiele łatwiej zarobić milion dolarów pozyskując po dolarze od miliona osób, niż zdobyć go od jednej osoby. Dlatego robi się wszystko, żeby wypromować taki produkt, który kupi jak najwięcej osób - i wcale nie musi to być drogi produkt z wysoką marżą. Jakikolwiek zysk przemnożony przez ogromną ilość nabywców daje zysk ogromny.
Jedna uwaga. Dostają to, czego chce większość, lub co wydłuża czas/klikalnosc, nie tego, czego najbardziej chcą. Nie chce wielu rzeczy z UA-cam czy Facebooka. Ale to mam. I przeskrolowanie sie przez to zajmuje jeszcze czas, w dodatku! Teraz wiem, że jak coś mi się nie podoba trzeba jak najszybciej wyjść i prędko nie wracać :v
Komentarz za dobrą robotę i dla zasięgu ;)
Ja w tym widzę słowo w słowo aktualną sytuację na Wattpadzie.
Nie spodziewałem się tematów informatycznych na kanale chemika xD
+1
ło rety .. jaki dobry odcinek!!
Dawid zajął się moim ulubionym tematem OMG
Umądrzasz mnie. ♥️
Kurde to może jednak nie będe sprzedawać swojego konia...
Polecam książkę "Zero" Marca Elsberga o big data ... Daje do myślenia.
Czytałam i ciekawe jest to, że to prawdopodobna wizja przyszlosci. Rowniez polecam :)
Aha, czyli to dlatego spierdolono strony wszystkich portali tematycznych, z których korzystałem (Filmweb, Gry-Online, PCLab, Biblionetka). Były zbyt przejrzyste i czytelne i za mało czasu na nich spędzałem więc zrobili nieprzejrzyste i nieczytelne bym spędzał więcej ale się przeliczyli, bo teraz korzystam z nich jeszcze mniej.
I tak się zastanawiam, panie Uwaga! Naukowy Bełkot, skoro w 22:04 w końcu trafiło jaki jest plan, to pytanie brzmi: Czy się panu ten plan podoba?
CDV jest najlepszą uczelnią, polecam z drugiego roku zarządzania kreatywnego😁
Paaaanie, taki content marketing to rozumiem.
Emm czy w 8:07 lista autoodtwarzania należy do Ciebie, drogi Dawidzie?? Bo moja wygląda bardzo podobnie. Baaardzo podobnie O_O
Widzę sporą inspirację „Wszyscy kłamią” Setha Stephensa Davidowitza
Przez dodanie ministruki filmu z dużą sumą pieniędzy i to jeszcze w dolarach, chciałeś spraedzić, czy dzięki temu będzie więcej wyświelteń... przeważnie to działa 😂 Ludzie lubią oglądać wszystko, co związane jest z pieniędzmi 😊
U mnie to nie zadziałało. Uznałam, że to będzie nieciekawe. Bardzo długo zwlekałam i obejrzałam teraz dopiero tylko dlatego, bo przez przypadek kliknęło mi się wcześniej autoodtwarzanie i nie zauważyłam tego, a oglądałam odcinek o wściekliźnie i to było następne. I jak się włączyło, to uznałam "Dobra, niech już przeleci, to przestanie mi się pojawiać w proponowanych".
Co to jest ministruk?
@@arye2457 Na bank to dwie literówki w jednym słowie i miała być miniaturka, ale wyszedł przepiękny neologizm :D brzmi jak jakieś ustrojstwo z książek Lema :D
ciekawy odcinek
Electronic Arts patrzy na statystyki sprzedaży z mikrotransakcji i stwierdza, że ludzie wręcz je uwielbiają. :D
,,Dlaczego czasami warto bić własnego konia?" W pierwszym momencie przeczytałem. ;)
pewnie śnią Ci się banany
Big Data analizuje nas i niszczy kłamstwa które mówimy jeden z najwyżyszych filarów by zniszczyć oszustwo, analiza niszczy ludzkie kłamwsta i pokazuje prawdziwe pragnienia, całkiem silne narzędzie
czy tylko mi logo UNB w miniaturce przypomina kufel piwa z pianką?? XD
Też mam takie skojarzenie.
Przepraszam za czepialstwo, ale przyjemniej by się słuchało, gdybyś trzymał się jednej formy albo "data" albo "dejta" 😉. Ale wracam do oglądania, bo ciekawy odcinek ☺️
„Wchodzą w kontakt z różnymi owocami " dziwnie to zabrzmiało w tych okolicznościach 😆
U mnie dajo dwie trzynasto sekundowe reklamy pod rząd i sprawdzaja czy bede dłużej na stronie xd
Centrum zdrowia konia z Psucina udostepnilo, brawo!: )
Kiedy mama w środku dnia wpisuje P w przeglądarkę
Pasjans pająk: *I'm about to end this man's whole career*