Jako dzieciak z wielkopolski, powiem wam, że u nas ten lokalny patriotyzm jest (a przynajmniej był za moich czasów) wbijany do głowy już od 1 klasy podstawówki. Powstanie, gwara, duma z tych przysłowiowych pyr. Mój pradziadek służył w Armii Wielkopolskiej i pogonił bolszewików - szpanowałem tym na lekcjach historii kilkanaście lat temu :)
Prawda, też w szkole (oprócz szeroko pojmowanej polskiej historii) zawsze było coś o powstaniu wielkopolskim, o regionalnych (u mnie szamotulskich) strojach, wielu znało lokalne legendy. Ludzie w okolicy również dobrze znali chociażby niemieckie zabudowania, architekturę. Wydaje się że Wielkopolanie dobrze znają historię swojego regionu. Mówi się że jesteśmy również dosyć pragmatyczni, dlatego też zawsze lepiej nam szło w samo organizacji.
Jak robiłem film w Poznaniu to byłem w szoku ile tablic pamiątkowych dot. Powstania. W innych rejonach kraju w zasadzie nikt o tym nie wie i nikt się nie interesuje.
Ja chodzilem do szkoly jeszcze za komuny. W Gnieznie. Szkola nic tam za duzo nie miala w programie o roli Wielkopolski w tworzeniu wspolczesnej Polski. Tym wychowaniem zajmowali sie rodzice i dziadkowie. Niemniej w1979-81 powstal serial TV o tej czesci historii. "Najdluzsza wojna nowoczesnej Europy".
Mój dziadek pochodził z Warszawy. Jako mechanik lotniczy został przydzielony do Poznania, żeby ogarniać zdobyczny sprzęt.Tutaj spotkał fajną kobitę, która w czasie Powstania Wielkopolskiego służyła w magazynach wojskowych. I tak ona została moją babcią a on Poznaniakiem.
A co ja mam powiedzieć. Jestem z Podlaskiego i praktyczne nigdzie poza Sejnami nie mówi się o powstaniu sejneńskim. No a to też powstanie które wygrano.
O proszę, a jutro (1.10) w Białymstoku otwieramy wystawę o oddziałach z Wielkopolski walczących w latach 1919-21 na Podlasiu i w ogóle północno-wschodniej Polsce. Kto ma blisko - zapraszamy (Wielkopolanie dla Niepodległej, 12.30, przed Teatrem Dramatycznym)
Jako rdzenny poznaniak i wnuk powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny 1920 r dziękuję Ci za ten film. Film pokrywa się z tym o czym często dziadek wspominał. A pyry z gzikiem jemy do dziś:)
Mój pradziadek poległ w Powstaniu Wielkopolskim. Zawsze jak Ciebie słucham to krew mnie zalewa, że mimo zwiększającej się sukcesywnie i wiernej widowni, nie masz jakiegoś kanału w ogólnokrajowej telewizji. Kanał polecam każdemu kto choć trochę interesuje się historią i wszystkim znajomym którzy mają dzieciaki uczące się tejże historii. Jak zwykle kawał dobrej roboty. Gdybyś kiedyś zechciał zrobić materiał o Korpusie Polskim w Rosji to byłbym wniebowzięty, w przeciwieństwie do innych formacji powojennych o tej nie wiem niestety prawie nic.
Sama, wartościowa wiedza. Wspaniale przekazujesz tę wiedzę. Mój śp. ojciec był historykiem, miał ogromną wiedzę, uwielbiałem go słuchać. Dzisiaj chętnie słucha się Ciebie. Pamiętam jeszcze jak kiedyś będąc nastolatkiem uwielbiałem słuchać moich krewnych, którzy spotykali się u moich dziadków i wspominali: jak brali udział w kampanii wrześniowej 1939r., jak jeden z najstarszych braci, mając 17 lat uciekł z domu i zaciągnął się na wojnę z bolszewikami w 1920 r. To były wspaniale dla mnie chwile. Także gratuluję. Tak trzymaj. Już kiedyś Ci wstawiałem komentarz i jeszcze raz powiem: to jest jeden z niewielu wartościowych kanałów historycznych na yt. Pozdrawiam
Pisałem o tym przy wielu okazjach - jeden z moich dziadków był Powstańcem Wielkopolskim, potem brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej, następnie w AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim - jako dziecko pytałem ciekawy "ilu Niemców zabiłeś dziadku" - odpowiadał mi mniej więcej tak - nikogo nie chciałem zabijać, to oni przyszli podbić nas, zniewolić, wynarodowić, wykorzystać - a często i wymordować ... myśmy się *TYLKO BRONILI*
Kiedy Polska prowadzila ostatnia wojne zaborcza ? (No Zaolzie, ale czy to mozna nazwac wojna ?) A tak, jak nie Niemcy to Rusowie, Tatarzy, Szwedzi, Turcy...
W armii niemieckiej Polacy nie byli awansowani na stopnie oficerskie ( inaczej niz w armiach Austro Wegier czy carskiej ) za to Wielkopolanie mieli w swoich szeregach doskonalych weteranow podoficerow ( przygotowanych merytorycznie do objecia stanowisk oficerskich o 3-4 stopnie wyzszych ) ,pruski dryl w polaczeniu z polskim duchem niepodleglosciowym stworzyl maszyny do walki .
*Dziękuję uroczyście jako pyra z dziada pradziada!* Jako nie-Wielkopolanin wykazał Pan niesamowite zrozumienie wielkopolskiej mentalności, wolne od stereotypów!
"Pyry z gzikiem" my Poznaniacy znamy. Dziękuję za ten doskonały materiał każdemu który się do tego przyczynił. Piękna lekcja historii. Brawo ! Mój pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim . Cześć i Chwała Bohaterom ! Zawsze w naszej pamięci.
Mój pradziadek był szwoleżerem (albo ułanem(?)) poznańskim. Walczył w 20 roku z sowietami. Skończyło się na tym ,że wpadł do rowu, koń zwiał. Po kilku godzinach znalazło się 2 polaczków z okolic Warszawy. Ogołocili go do rajstop. Okradli go bez pomocy. Na następny dzień jakimś cudem dostał się do szpitala, gdzie go wspierała kuzynka(pielęgniarka). Miał zapalenie płuc ponieważ w samych rajstopach przeleżał noc w rowie. W 1939 nie walczył. Kulał na jedną nogę i uznano go za inwalidę wojennego. Zmarł w 2 połowie lat 80...
To pięknie, że walczył. - Okropnie, że został okradziony, tym bardziej przez swoich. - Jednak nazywając rodaków "polaczkami" ubliżasz jego pamięci; na dodatek zachowujesz się rasistowsko...
@@julianstranz9520 Tak - twierdzenie bądź sugerowanie, że Wielkopolanie są bez skazy, a wszyscy inni Polacy są gorsi; że walka o wolność Wielkopolski jest dużo ważniejsza, niż o inne regiony, tak iż ci, którzy uważają inaczej, mogą być nawet nazywani zdrajcami - to takie zadzieranie nosa na granicy rasizmu... Przeczytaj sobie komentarze w tym wątku (o ile nie były usunięte, nie sprawdzam co chwila), to sam zobaczysz (przy sprawiedliwej ocenie) Zaznaczam, że moja opinia nie dotyczy samego filmu (który ogólnie chwaliłem, mimo paru uwag, dość drobnych), ani tym bardziej Powstania Wielkopolskiego (które szczerze podziwiam jako wzorcowy przykład połączenia męstwa z rozsądkiem, tak rzadkiego w naszej nowszej historii).
Moi dziadkowie pochodzili z Wielkopolski spomiędzy Krotoszyna i Kobylina. Cześć rodziny dalej tam mieszka. Moja babcia na gzik mówiła gzika. Często to jadałem, gdy byłem dzieckiem, a teraz, jeśli tylko mam ochotę, biorę biały ser,.cebulę, smietanę, sól i pieprz i sam przyrządzam gzikę moim dzieciom☺. Pyry koniecznie w mundurkach☺.
Wielkopolska przez jakiś czas zastanawiała się czy nie utworzyć Polski Zachodniej, moim zdaniem to bardzo niedoceniana dzielnica Polski w kształtowaniu świadomości historycznej.
według mnie - Wielkopolska jest bardzo doceniana na wschodzie i to w każdym aspekcie, - a co do rozłamu w Polskim Narodzie to jest to raczej Marzenie Rosji i Niemiec.
4:37 No nie wierzę, Zamek w Rydzynie! I pomyśleć, że Irytujący był w mojej miejscowości, ba! byłem tam na rekonstrukcjach i przegapiłem okazję na spotkanie z nim. Nosz kurr zapiał. :D Cieszę się jednak, że Waszmość postanowił odwiedzić moje okolice oraz mam nadzieję, że pobyt okazał się być przyjemnym. :)
kurde.. jak zwykle Super materiał . Szacun dla wiedzy..kiedyś pisałem olimpiady z historii, ale tylu fajnych szczegółów nie wiedziałem. Pozdrawiam i życzę zdrówka
Powstanie Wielkopolskie, logicznie wpisuje się w ciąg działań, znanych pod nazwą - najdłuższa wojna współczesnej Europy. To praca od podstaw, konkurencja z Niemcami na każdym polu, zaowocowała użyciem wroga do osiągnięcia własnych celów. Znajomość języka niemieckiego, w tym kontekście, nie powinna dziwić. Na marginesie, moj świętej pamięci Dziadek był uczestnikiem I Wojny światowej, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim (jako oficer). Był również uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, jak i Września 1939. Serdecznie pozdrawiam. Adam L. Hasiński
Ten wynalazek, który za Tobą wrasta, to jest element wielkopolskiej spuścizny rolniczej, która została zmilitaryzowana niczym lemiesz w szablę, czy też może jej atrapę. Dawno nie widziałem tak trafnie dobranego tła! edit: pyry z gzikiem, zielonym szczypiorem i szczyptą soli mają turbo siłę przebicia i wysoki indeks glikemiczny, co zagrzewa do boju jak niemiecka szokolada.
Ciekawy odcinek, ale(znowu)mam kilka uwag; 1. Sami?! A co z Fochem? Przecież jego udział w zwycięstwie Powstania jest co najmniej znaczny. Zapominamy o nim bo to Francuz? 2. Niedoświadczona "błękitna armia"? Mimo tysięcy ochotników, większość jej żołnierzy to byli jeńcy Niemieccy i AUSTRO-WIĘGIERSCY, więc z doświadczeniem bojowym. Poza tym niektóre pododdziały armii przeszły przecież chrzest bojowy na froncie zachodnim(o czym dalej). 3. O ile pamiętam, największą słabością pułków Wielkopolskich było przywiązanie do dobrych dróg. Maszerowali szybko, ale nie wszędzie. 4. Pułki z Wielkopolski w armii Pruskiej uchodziły za niezwykle bitne(przypomnę tu "Bartka zwycięzcę"). Sam Bismarck był pod ich wrażeniem. Doszukiwanie się tu "drugiego dna", moim zdaniem (mimo dobrych intencji) obraża Polaków z b.zaboru Pruskiego(a sam nim jestem). Tego typu stereotypy, niczego nie wnoszą a mogą doprowadzić do tragedii( i tu wracamy do Armii Hallera i jej udziału w walkach na zachodzie, strach pomyśleć co mogło się stać gdyby nie zdrowy rozsądek Dmowskiego). PS Tak jak napisałem wcześniej ciekawy odcinek, tylko "bezpieczny". Niecierpliwie czekam na coś bardziej kontrowersyjnego np.pm "Mors" kit czy hit? Lub jeszcze lepiej "afera dezerterów" z "błękitnej armii" na froncie zachodnim. Pozdrawiam.
Często filmy irytującego są pełne nieścisłości i bzdur wynikających z dziwnych przekonań autora. Tak jak tutaj gdzie z typowym kompleksem niższości podnieca się wszystkim co z zachodu oraz pomniejsza własne polskie dokonania. Jego wersja historii ma sporo przekłamań i stereotypowych bzdur.
Józef Piłsudski w liście do Kazimierza Dłuskiego, 17 Styczna 1919. "Wysłanie Dowbora do Poznania było celowe. Liczę na to, że on sam jaki i jego oficerowie tak swoją nieznajomością służby, jak i samym zachowaniem wywołają wśród żołnierzy b. armii niemieckiej, przyzwyczajonych do dobrych i odpowiedzialnych oficerów, niezadowolenie i rozczarowanie do swojej osoby poznańskich czynników politycznych." To się Pan Komendant przeliczył 😂
A jakieś źródło cytatu? Czy tak z pamięci? :) Wątek interesujący zwłaszcza w kwestii poparcia, wsparcia i osoby Komendanta Piłsudskiego. Przemyka niepostrzeżenie a to potężny potencjał do prawdziwej dyskusji na poważne tematy.
@@robertwojcik6198 Cytat pochodzi z IPNowskiej biografii Dowbora Muśnickiego, aczkolwiek wydaje mi się że można go znaleźć również w "Polskich Dokumentach Dyplomatycznych 1919".
@@PolishSoldier1939 Dziękuję. Po prostu to ważny temat i ciekawy wątek dotyczący faktycznej roli Piłsudskiego. Spotykam się często z wyciąganiem tego tematu w dyskusjach, ale brak rzetelnego opracowania dla ogółu sympatyków historii. Myślę, że to byłby ciekawy głos w dyskusji. Pozdrawiam, r!
Właśnie!! Czy może mi ktoś w końcu wytłumaczyć rolę i nastawienie Piłsudskiego do Powstania, Wielkopolan? Gdzieniegdzie dochodzą mnie słuchy, że odpuścił Wielkopolskę, inni z kolei, że przehandlował Wielkopolan Niemcom jeszcze, gdy był w Magdeburgu (i to miało być jednym z warunków zwolnienia go), są tacy, którzy zarzucają mu agenturalność na rzecz Niemiec. Brak jasnych i spójnych informacji. Ale o tym, że wysłał do Poznania Dowbora Musnickiego postrzegając go jako nieudacznika, z zamiarem położenia Powstania to już słyszałem. Myślę, że to legło u podstaw wielkiej niechęci Wielkopolan do Piłsudskiego, PPS, władz centralnych i dlatego tak żywe były tu sympatie dla ND i idei i samego Romana Dmowskiego. Pozdrawiam. P. S. Kilka razy byłem na cmentarzu w Lusowie (gdzie spoczywa general - wraz z rodziną). Przy tej okazji zawsze zapalę znicz na jego grobie, chwila zadumy, zwykle dziękuję i Zdrowaś Mario i Wieczny Odpoczynek w Jego intencji.
Mój pradziadek walczył w Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku, brał udział w zdobyciu Ławicy, leży teraz na cmentarzu w Poznaniu na Górczynie. Jak się kurewsko cieszę że ktoś wreszcie nakręcił o tym temacie film. 🙂
Odcinek świetny jak zwykle, daje komentarz dla zasięgu, bo ten kanał na to zasługuje jak żaden inny. Wiem że masz jeszcze pewnie z tysiąc pomysłów na odcinek, ale jeśli mogę coś podrzucić, to chętnie zobaczył bym odcinek o Marszałku Rokossowskim i Brygadzie Świętokrzyskiej. Pozdrawiam :)
Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze to fundamenty, szkoda, że dawno, dawno temu utraciliśmy wpływ na (Wielki) Śląsk oraz Pomorze. W ten sposób, oparty na co najmniej pięciu filarach mielibyśmy większe szanse na uniknięcie upadku, posiadając ziemie zachodnie oparte o: Odrę i Nysę, Sudety i Bramę Ostrawską oraz wyspę Uznam i Łęknicę. Tak się czasami zastanawiam, jak wtedy potoczyłaby się nasza historia... Choć sam mieszkam bliżej centrum Polski, niedaleko rodzinnego miasta Irytującego, na ziemi niczyjej między wymienionymi wyżej dzielnicami, ale i w mojej okolicy można znaleźć pozostałości po naszych przodkach i grodach, liczących tysiąc lat :-)
@@grot7x603 Irytujący mieszka gdzieś między Zgierzem, Sieradzem, Piotrkowem, a Opocznem, jeśli się nie mylę? Miejsce styku Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. może gdyby zamiast Jagiełły, na polskim tronie zasiadł ktoś z Piastów Śląskich, Polska odrodziła by się w granicach z czasów Bolesława Chrobrego, Mieszka II, mieli byśmy więcej średnich miast, podobnie jak w Czechach, Polska mniejsza, ale "gęstsza", bez Rusi (Białej i Kijowskiej). Inna Polska, czy lepsza, czy gorsza?
@@tomaszk3014 jasne, można wspominać o czasach Jagiełły, ale też o wcześniejszych wydarzeniach rodem z Królestwa pierwszych Piastów (w latach 1025-1138, które odcisnęły piętno na dalszej historii i uważam je za kluczowe). Gdyby wtedy dopisało nam więcej szczęścia, to Korona w "hipotetycznej" unii, miałaby znacznie większy wpływ na całokształt państwa. Coś na kształt relacji Anglia-Szkocja-Irlandia. Oczywiście pod warunkiem możliwie silnie rozwiniętych struktur królewskiej administracji, na czele z nieprzerwanie panującą rodzimą dynastią oraz dobrze zorganizowanymi wojskami. A także większym naciskiem na rozwój handlu morskiego oraz lądowego z naszymi sąsiadami. Osobiście uważam, że tylko wtedy moglibyśmy mówić o prawdziwie mocnych fundamentach, które przyczyniłyby się do realnego wzrostu ogólnej siły państwa w przyszłości. Aż do pierwszego starcia z Mongołami, które byłoby pierwszym poważnym sprawdzianem dla takiej wersji naszego Królestwa...
Witam. Od jakiegoś czasu oglądam twój kanał i powiem szczerze że naprawdę musisz mieć WIELKĄ głowę żeby w niej pomieścić wszystkie te informacje. Jestem pod WIELKIM WRAŻENIEM twojej wiedzy.
jestem rdzennym wielkopolaninem, oczywiście lokalizacji nie podam ale często tam wisi flaga powstania wielkopolskiego w różnych miejscach (w tym państwowych) i jest to w jakiś sposób żywe. mielismy nawet w podstawówce przedmiot "wielkopolska moja mała ojczyzna" i z tego tytułu nawet ćwiczenia które matka mi kupiła niepamiętamgdzie (matka kupili xD) a nie jestem wcale stary ani z wiochy a co do tego niemieckiego to ludzie często nie znali jakiś tam sprecyzowanych jakby zwrotów, i tak xD w mojej rodzinie dawno temu slyszałem "mit kleine cielątko po polu gelaufen", może coś źle napisałem ale no tak to slyszałem. piszę to na bieżąco, ale pyry dalej często jadam jako osoba samodzielna, lubię również ślepe ryby czy tam inne plyndze i to sobie czasem robie. ale matka najlepsze plyndze robiłi XD ogólnie tak z perspektywy dłuższego już czasu myślę że to było dobre całkiem miejsce dla młodego człowieka pozdrawiam a kto chce niech pociśnie, szczególnie pozdrawiam osoby z miasta: Kraśnik, Sosnowiec, Radom, Warszawa
@@panpiotras Rumunia jest jedynym historycznym sąsiadem Polski, z którym Polska nie toczyła wojny, a Polska to jedyny sąsiad Rumunii, z którym Rumunia nie toczyła wojny.
A własnie brat mojego pradziadka (z Wielkopolski) zginął w wojnie Polsko-Bolszewickiej gdzieś tam na wschodzie, na terenie obecnej Litwy. Najstarszy z braci. Następny brat tradycję podtrzymał i dlatego mam na imię tak, jak mam. (BTW, pradziadek też kozak - rowerem do powstania warszawskiego pojechał spod Poznania). A pradziadek też walczył w 1WW nad Marną (to go uratowało od wysłania do obozu podczas tej wycieczki rowerowej do Warszawy) i w powstaniu Wielkopolskim. Historia fajna jest generalnie. Ja tam lubię. =).
Szczerze to logo TYTUSA przypomina mi cherb Nekli... a skoro już w temacie miasta i gminy Września. Polecam przeczytać coś o dzieciach Wrześniskich chodźby wiersz Wisławy Szymborskiej "O Wrześni" bo ciekawy temat.
W logo Tytusa znajduje się godło herbu Ogończyk, czyli herb patrona portalu, wspomnianego w filmie Tytusa Działyńskiego. Herb Nekli to również Ogończyk, gdyż miejscowość ta należała niegdyś do pieczętujących się Ogończykiem Żółtowskich. Ogończyk znajduje się też na fasadzie kaplicy kolatorskiej przy kościele parafialnym fundacji Żółtowskich oraz na pałacu tejże rodziny. :)
Jako dzieciak z wielkopolski, powiem wam, że u nas ten lokalny patriotyzm jest (a przynajmniej był za moich czasów) wbijany do głowy już od 1 klasy podstawówki. Powstanie, gwara, duma z tych przysłowiowych pyr. Mój pradziadek służył w Armii Wielkopolskiej i pogonił bolszewików - szpanowałem tym na lekcjach historii kilkanaście lat temu :)
Prawda, też w szkole (oprócz szeroko pojmowanej polskiej historii) zawsze było coś o powstaniu wielkopolskim, o regionalnych (u mnie szamotulskich) strojach, wielu znało lokalne legendy. Ludzie w okolicy również dobrze znali chociażby niemieckie zabudowania, architekturę. Wydaje się że Wielkopolanie dobrze znają historię swojego regionu. Mówi się że jesteśmy również dosyć pragmatyczni, dlatego też zawsze lepiej nam szło w samo organizacji.
@@Seba00PL ja akurat powiat Kościański i tutaj od przedszkola wbija się do głowy patriotyzm .
Jak robiłem film w Poznaniu to byłem w szoku ile tablic pamiątkowych dot. Powstania.
W innych rejonach kraju w zasadzie nikt o tym nie wie i nikt się nie interesuje.
U mnie w Ostrowskim tak samo, od małego uczono nie tylko o historii Polskiej ale i Wielkopolskiej:)
Ja chodzilem do szkoly jeszcze za komuny. W Gnieznie. Szkola nic tam za duzo nie miala w programie o roli Wielkopolski w tworzeniu wspolczesnej Polski. Tym wychowaniem zajmowali sie rodzice i dziadkowie. Niemniej w1979-81 powstal serial TV o tej czesci historii. "Najdluzsza wojna nowoczesnej Europy".
Wiwat Wielkopolska!!! Chwała Bohaterom Cześć ich 🇵🇱 Pamięci...
Chwała bohaterom
Niech wrogowie w piekle się pieką
Idąc tym stylem, proponuje zrobić a armii Hallera, Korpusem Polskim z Rosji i może o jakiś jednostkach złożonych z mniejszości narodowych i etnicznych
Może coś o Pułku Jazdy Tatarskiej? ;-)
Poczekaj na jakąś rocznicę tych formacji! ;-)
Mój dziadek pochodził z Warszawy. Jako mechanik lotniczy został przydzielony do Poznania, żeby ogarniać zdobyczny sprzęt.Tutaj spotkał fajną kobitę, która w czasie Powstania Wielkopolskiego służyła w magazynach wojskowych. I tak ona została moją babcią a on Poznaniakiem.
A mój pradziadek walczył w 1920 roku i był ułanem a dziadek walczył w 1939 jako ułan zwiadowca i w1944 pod Monte casino walczył
Mój Dziadek był rusznikarzem i też był mechanikiem lotniczym i strzelcem pokładowym, IIIPułk.
Pozdrawiam serdecznie❤🇵🇱
@@magorzatapytel9856 a mój dziadek zginoł w obozie spadł z wierzy wartowniczej
,,kartofle z serem'' gzik został zgwałcony słownie XD
No przecież to jest kartofel z twarogiem. Nawet próbowałem, da się zjeść.
@@gregski4130 nie pisz tak bo sie spotkamy i ci ozenie kose
@@gregski4130 to danie jest swiete
@@agentwatykanu1298 Za co? Toż napisałem, że da się zjeść! Ba i nawet to przeżyć!
Panie Agent, zapytać się chciałem. Czy ładna ta kosa jest, że Pan żenić, czy tam za mąż wydać ją chcesz?
Ziemniaki z twarogiem? Kopytka z serem :)
Z całego serca dziękuję Tobie za ten filmik, gdyż jestem z Poznania, a o Powstaniu Wielkopolskim niewiele się mówi...
I tak więcej niż o Śląskich
A co ja mam powiedzieć. Jestem z Podlaskiego i praktyczne nigdzie poza Sejnami nie mówi się o powstaniu sejneńskim. No a to też powstanie które wygrano.
@@cespenaster to to nic ja też jestem z podlaskiego i nic o tym powstaniu nie słyszałem. Doedukuję się z ciekawości
O proszę, a jutro (1.10) w Białymstoku otwieramy wystawę o oddziałach z Wielkopolski walczących w latach 1919-21 na Podlasiu i w ogóle północno-wschodniej Polsce. Kto ma blisko - zapraszamy (Wielkopolanie dla Niepodległej, 12.30, przed Teatrem Dramatycznym)
To ciekawe, Napisz cos wiecej o tym. Ja jestem z Gniezna, ale moja zona z Bialegostoku.
Fajnie, znalazlem strone IPN z relacja o tym projekcie.
Jako Wielkopolanin, dziękuję za ten film.
Moja babcia (rocznik 1920), pochodząca z Krotoszyna robiła pyry z gzikiem, czasem mówiła na to danie - gziczka.
Jako rdzenny poznaniak i wnuk powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny 1920 r dziękuję Ci za ten film. Film pokrywa się z tym o czym często dziadek wspominał. A pyry z gzikiem jemy do dziś:)
Pozdrawiam z serca wielkopolski - Poznania
Tylko LEGIA
@@antymon7810 ja jestem kibicem Lecha i mnie tu nie wkurwiaj
@@antymon7810 idź spać trolu
@@klos2651 słuchaj szczylu zafajdany
@@eldorado1679 nie jestem trollem
Mój pradziadek poległ w Powstaniu Wielkopolskim. Zawsze jak Ciebie słucham to krew mnie zalewa, że mimo zwiększającej się sukcesywnie i wiernej widowni, nie masz jakiegoś kanału w ogólnokrajowej telewizji. Kanał polecam każdemu kto choć trochę interesuje się historią i wszystkim znajomym którzy mają dzieciaki uczące się tejże historii. Jak zwykle kawał dobrej roboty.
Gdybyś kiedyś zechciał zrobić materiał o Korpusie Polskim w Rosji to byłbym wniebowzięty, w przeciwieństwie do innych formacji powojennych o tej nie wiem niestety prawie nic.
ŚWIĘTA RACJA!!!! popieram! :)
Sama, wartościowa wiedza. Wspaniale przekazujesz tę wiedzę.
Mój śp. ojciec był historykiem, miał ogromną wiedzę, uwielbiałem go słuchać. Dzisiaj chętnie słucha się Ciebie.
Pamiętam jeszcze jak kiedyś będąc nastolatkiem uwielbiałem słuchać moich krewnych, którzy spotykali się u moich dziadków i wspominali: jak brali udział w kampanii wrześniowej 1939r.,
jak jeden z najstarszych braci, mając 17 lat uciekł z domu i zaciągnął się na wojnę z bolszewikami w 1920 r.
To były wspaniale dla mnie chwile.
Także gratuluję. Tak trzymaj.
Już kiedyś Ci wstawiałem komentarz i jeszcze raz powiem: to jest jeden z niewielu wartościowych kanałów historycznych na yt.
Pozdrawiam
Pisałem o tym przy wielu okazjach - jeden z moich dziadków był Powstańcem Wielkopolskim, potem brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej, następnie w AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim - jako dziecko pytałem ciekawy "ilu Niemców zabiłeś dziadku" - odpowiadał mi mniej więcej tak - nikogo nie chciałem zabijać, to oni przyszli podbić nas, zniewolić, wynarodowić, wykorzystać - a często i wymordować ... myśmy się *TYLKO BRONILI*
Kiedy Polska prowadzila ostatnia wojne zaborcza ? (No Zaolzie, ale czy to mozna nazwac wojna ?) A tak, jak nie Niemcy to Rusowie, Tatarzy, Szwedzi, Turcy...
Mój Ś.P. pradziwdek był powstańcem wielkopolskim. Dziękuję
W armii niemieckiej Polacy nie byli awansowani na stopnie oficerskie ( inaczej niz w armiach Austro Wegier czy carskiej ) za to Wielkopolanie mieli w swoich szeregach doskonalych weteranow podoficerow ( przygotowanych merytorycznie do objecia stanowisk oficerskich o 3-4 stopnie wyzszych ) ,pruski dryl w polaczeniu z polskim duchem niepodleglosciowym stworzyl maszyny do walki .
Owszem byli awansowani. Armia cesarstwa Niemieckiego też dawała Polakom możliwość awansu na stopnie oficerskie
@W.D. von Zar Co.
Jeden z bardziej udanych odcinków, dziwne, że nie ma jeszcze 100 tyś. wyświetleń.
*Dziękuję uroczyście jako pyra z dziada pradziada!*
Jako nie-Wielkopolanin wykazał Pan niesamowite zrozumienie wielkopolskiej mentalności, wolne od stereotypów!
"Pyry z gzikiem" my Poznaniacy znamy. Dziękuję za ten doskonały materiał każdemu który się do tego przyczynił. Piękna lekcja historii. Brawo ! Mój pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim . Cześć i Chwała Bohaterom ! Zawsze w naszej pamięci.
Mój pradziadek był szwoleżerem (albo ułanem(?)) poznańskim. Walczył w 20 roku z sowietami. Skończyło się na tym ,że wpadł do rowu, koń zwiał. Po kilku godzinach znalazło się 2 polaczków z okolic Warszawy. Ogołocili go do rajstop. Okradli go bez pomocy. Na następny dzień jakimś cudem dostał się do szpitala, gdzie go wspierała kuzynka(pielęgniarka). Miał zapalenie płuc ponieważ w samych rajstopach przeleżał noc w rowie. W 1939 nie walczył. Kulał na jedną nogę i uznano go za inwalidę wojennego. Zmarł w 2 połowie lat 80...
To pięknie, że walczył. - Okropnie, że został okradziony, tym bardziej przez swoich. - Jednak nazywając rodaków "polaczkami" ubliżasz jego pamięci; na dodatek zachowujesz się rasistowsko...
@@miceliusbeverus6447 nie nie ubliza. Pradziadek walczyl za polakow a tamci zachowali sie jak polaczki.
@@Aledupa12 : )
@@miceliusbeverus6447 dlaczego rasistowsko? Ktoś tu ucierpiał na tym komentarzu?
@@julianstranz9520 Tak - twierdzenie bądź sugerowanie, że Wielkopolanie są bez skazy, a wszyscy inni Polacy są gorsi; że walka o wolność Wielkopolski jest dużo ważniejsza, niż o inne regiony, tak iż ci, którzy uważają inaczej, mogą być nawet nazywani zdrajcami - to takie zadzieranie nosa na granicy rasizmu... Przeczytaj sobie komentarze w tym wątku (o ile nie były usunięte, nie sprawdzam co chwila), to sam zobaczysz (przy sprawiedliwej ocenie)
Zaznaczam, że moja opinia nie dotyczy samego filmu (który ogólnie chwaliłem, mimo paru uwag, dość drobnych), ani tym bardziej Powstania Wielkopolskiego (które szczerze podziwiam jako wzorcowy przykład połączenia męstwa z rozsądkiem, tak rzadkiego w naszej nowszej historii).
Moi dziadkowie pochodzili z Wielkopolski spomiędzy Krotoszyna i Kobylina. Cześć rodziny dalej tam mieszka. Moja babcia na gzik mówiła gzika. Często to jadałem, gdy byłem dzieckiem, a teraz, jeśli tylko mam ochotę, biorę biały ser,.cebulę, smietanę, sól i pieprz i sam przyrządzam gzikę moim dzieciom☺. Pyry koniecznie w mundurkach☺.
Wielkopolska przez jakiś czas zastanawiała się czy nie utworzyć Polski Zachodniej, moim zdaniem to bardzo niedoceniana dzielnica Polski w kształtowaniu świadomości historycznej.
+1
Zachodnia Polska to mokry sen każdego starego wielkopolana
według mnie - Wielkopolska jest bardzo doceniana na wschodzie i to w każdym aspekcie, - a co do rozłamu w Polskim Narodzie to jest to raczej Marzenie Rosji i Niemiec.
W zasadzie w konflikcie z Małopolską od panowania Kazimierza odnowiciela. Wielkie uproszczenie ale coś w tym jest.
@@panpiotras Te pomysły padały w 1920 roku, na ile jest to aktualne obecnie nie mam pojęcia.
4:37
No nie wierzę, Zamek w Rydzynie!
I pomyśleć, że Irytujący był w mojej miejscowości, ba! byłem tam na rekonstrukcjach i przegapiłem okazję na spotkanie z nim. Nosz kurr zapiał. :D
Cieszę się jednak, że Waszmość postanowił odwiedzić moje okolice oraz mam nadzieję, że pobyt okazał się być przyjemnym. :)
[*]
Pozdrowienia z Leszna bracie!
[*]
Dla mnie osobiście to jest najlepszy gościu opowiadający naszą historię i zagraniczną.Polecam i pozdrawiam serdecznie.
kurde.. jak zwykle Super materiał . Szacun dla wiedzy..kiedyś pisałem olimpiady z historii, ale tylu fajnych szczegółów nie wiedziałem. Pozdrawiam i życzę zdrówka
Dziękuję za przypomnienie wszystkim wkładu Wielkopolan w budowanie niepodległej Polski. Jestem dumny z moich pradziadów. Chwała Wielkiej Polsce.
Powstanie Wielkopolskie, logicznie wpisuje się w ciąg działań, znanych pod nazwą - najdłuższa wojna współczesnej Europy. To praca od podstaw, konkurencja z Niemcami na każdym polu, zaowocowała użyciem wroga do osiągnięcia własnych celów. Znajomość języka niemieckiego, w tym kontekście, nie powinna dziwić. Na marginesie, moj świętej pamięci Dziadek był uczestnikiem I Wojny światowej, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim (jako oficer). Był również uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, jak i Września 1939. Serdecznie pozdrawiam. Adam L. Hasiński
Dziękuję za odcinek . Przypomniał o moim pradziadku który naj pierw walczył w Verdun a potem w powstaniu
Ten wynalazek, który za Tobą wrasta, to jest element wielkopolskiej spuścizny rolniczej, która została zmilitaryzowana niczym lemiesz w szablę, czy też może jej atrapę. Dawno nie widziałem tak trafnie dobranego tła!
edit: pyry z gzikiem, zielonym szczypiorem i szczyptą soli mają turbo siłę przebicia i wysoki indeks glikemiczny, co zagrzewa do boju jak niemiecka szokolada.
Dzięki irytujący za ten środowy prezent 🙂
Ciekawy odcinek, ale(znowu)mam kilka uwag;
1. Sami?! A co z Fochem? Przecież jego udział w zwycięstwie Powstania jest co najmniej znaczny. Zapominamy o nim bo to Francuz?
2. Niedoświadczona "błękitna armia"?
Mimo tysięcy ochotników, większość jej żołnierzy to byli jeńcy Niemieccy i AUSTRO-WIĘGIERSCY, więc z doświadczeniem bojowym. Poza tym niektóre pododdziały armii przeszły przecież chrzest bojowy na froncie zachodnim(o czym dalej).
3. O ile pamiętam, największą słabością pułków Wielkopolskich było przywiązanie do dobrych dróg. Maszerowali szybko, ale nie wszędzie.
4. Pułki z Wielkopolski w armii Pruskiej uchodziły za niezwykle bitne(przypomnę tu "Bartka zwycięzcę"). Sam Bismarck był pod ich wrażeniem. Doszukiwanie się tu "drugiego dna", moim zdaniem (mimo dobrych intencji) obraża Polaków z b.zaboru Pruskiego(a sam nim jestem). Tego typu stereotypy, niczego nie wnoszą a mogą doprowadzić do tragedii( i tu wracamy do Armii Hallera i jej udziału w walkach na zachodzie, strach pomyśleć co mogło się stać gdyby nie zdrowy rozsądek Dmowskiego).
PS
Tak jak napisałem wcześniej ciekawy odcinek, tylko "bezpieczny". Niecierpliwie czekam na coś bardziej kontrowersyjnego np.pm "Mors" kit czy hit?
Lub jeszcze lepiej "afera dezerterów" z "błękitnej armii" na froncie zachodnim.
Pozdrawiam.
Często filmy irytującego są pełne nieścisłości i bzdur wynikających z dziwnych przekonań autora. Tak jak tutaj gdzie z typowym kompleksem niższości podnieca się wszystkim co z zachodu oraz pomniejsza własne polskie dokonania. Jego wersja historii ma sporo przekłamań i stereotypowych bzdur.
Jesteś zajebistym historykiem,rób dalej swoje.jestem z Galicji dokladnie Kraków.
Za każdym razem gdy widzę w powiadomieniach, że opublikowałeś nowy film mam lepszy dzień.
Cieszę się że twój kanał się rozwija i oby tak dalej!
Jak zwykle super wiedza i odcinek
Ha! Dziękuję panie Irytujący Historyku
Kolejny świetny i wartościowy film
Szacun dla ekipy Tytusa oraz rekonstruktorów ... no i kolejny dobry materjał !
I prawilna fura z Wielkopolski też jest w tle :)
Jako rodowity Poznańczyk serdecznie dziękuję za (jak zwykle) arcyciekawe ujęcie tematu!
Dziękuję za inspirację Irytujący! Dzięki twoim filmom jestem teraz jednym z członków rekonstrukcji Wielkopolan! GRH Tschuff pozdrawia!
Oj tak pyry z gzikiem, poznański ordnung i wuchta poznańskiej wiary to przepis na sukces :D
poznański ordnung to już przeszłość
Na szczęście na okrągłą, sto pierwszą rocznicę można już będzie obejrzeć ten materiał.
Uff
Jak zwykle rewelacyjny. W zalewie wszechobecnej tantedy na YT. Dobrze, że tu jesteś.
szeroki kontekst - to lubię w twoich materialach
Jako Mazur dziękuję za wspomnienie o naszej małej społeczności pod koniec filmu, najczęściej wspomina się jedynie o Kaszubach czy Ślązakach ;)
Pozdrawiam z Poznania.
Warmianin
Pozdrawiam z północnej Wielkopolski (powiat Pilski)
Ja z Konina (Wschodnia Wielkopolska) 😀
Jak zwykle dobry materiał. Pozdrawiam serdecznie 😄
Józef Piłsudski w liście do Kazimierza Dłuskiego, 17 Styczna 1919.
"Wysłanie Dowbora do Poznania było celowe. Liczę na to, że on sam jaki i jego oficerowie tak swoją nieznajomością służby, jak i samym zachowaniem wywołają wśród żołnierzy b. armii niemieckiej, przyzwyczajonych do dobrych i odpowiedzialnych oficerów, niezadowolenie i rozczarowanie do swojej osoby poznańskich czynników politycznych."
To się Pan Komendant przeliczył 😂
A jakieś źródło cytatu? Czy tak z pamięci? :)
Wątek interesujący zwłaszcza w kwestii poparcia, wsparcia i osoby Komendanta Piłsudskiego. Przemyka niepostrzeżenie a to potężny potencjał do prawdziwej dyskusji na poważne tematy.
@@robertwojcik6198 Cytat pochodzi z IPNowskiej biografii Dowbora Muśnickiego, aczkolwiek wydaje mi się że można go znaleźć również w "Polskich Dokumentach Dyplomatycznych 1919".
@@PolishSoldier1939
Dziękuję.
Po prostu to ważny temat i ciekawy wątek dotyczący faktycznej roli Piłsudskiego. Spotykam się często z wyciąganiem tego tematu w dyskusjach, ale brak rzetelnego opracowania dla ogółu sympatyków historii. Myślę, że to byłby ciekawy głos w dyskusji. Pozdrawiam, r!
Właśnie!! Czy może mi ktoś w końcu wytłumaczyć rolę i nastawienie Piłsudskiego do Powstania, Wielkopolan? Gdzieniegdzie dochodzą mnie słuchy, że odpuścił Wielkopolskę, inni z kolei, że przehandlował Wielkopolan Niemcom jeszcze, gdy był w Magdeburgu (i to miało być jednym z warunków zwolnienia go), są tacy, którzy zarzucają mu agenturalność na rzecz Niemiec. Brak jasnych i spójnych informacji. Ale o tym, że wysłał do Poznania Dowbora Musnickiego postrzegając go jako nieudacznika, z zamiarem położenia Powstania to już słyszałem. Myślę, że to legło u podstaw wielkiej niechęci Wielkopolan do Piłsudskiego, PPS, władz centralnych i dlatego tak żywe były tu sympatie dla ND i idei i samego Romana Dmowskiego. Pozdrawiam.
P. S. Kilka razy byłem na cmentarzu w Lusowie (gdzie spoczywa general - wraz z rodziną). Przy tej okazji zawsze zapalę znicz na jego grobie, chwila zadumy, zwykle dziękuję i Zdrowaś Mario i Wieczny Odpoczynek w Jego intencji.
Pozdrowienia ze Śmigla ( miasteczko między Kościanem i Lesznem ) :D
Mistrzu dziéki za ten film
Mój pradziadek walczył w Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku, brał udział w zdobyciu Ławicy, leży teraz na cmentarzu w Poznaniu na Górczynie.
Jak się kurewsko cieszę że ktoś wreszcie nakręcił o tym temacie film. 🙂
MMMMMMMMMMMMMMM *PYRY Z GZIKIEM*
smak narobiony i lajk oczyiście dany
Zostaw mnie człowieku
ua-cam.com/video/t9eybY9qFfY/v-deo.html
@@thedarkfalafel9323 Poparzylo cie ? Jaki sens ma ten link w kontekscie dyskusji ?
@@tomtimor9789 teraz żaden, miał sens gdy komentujący miał nick nawiązujący do tegoż utworu
Świetny film, pozdrawiam z Kościana :)
Jak zwykle arcydzieło.
Pozdrowienia z Kościana
Heh thx ja jestem z okolic kościana
@@Patryk-fh3th ja z samego miasta
Pyrlandia :) szacun choć jeden o nas pamięta..
Świetna robota! Dzięki.
Swietną robotę robisz opowiadając o historii w taki sposób
Tak trzymać bo ciekawie się słucha
Irytujacy jak ty mnie humor poprawiasz!!!! Szacun;-))
Dzieki za podjecie tego tematu.
Odcinek świetny jak zwykle, daje komentarz dla zasięgu, bo ten kanał na to zasługuje jak żaden inny.
Wiem że masz jeszcze pewnie z tysiąc pomysłów na odcinek, ale jeśli mogę coś podrzucić, to chętnie zobaczył bym odcinek o Marszałku Rokossowskim i Brygadzie Świętokrzyskiej.
Pozdrawiam :)
Dzięki za super odcinek! Pozdrawiam z Poznania! :-)
Jak fajnie wracam ze szkoły i nowy film
Wielkopolska, kamień węgielny Państwa Polskiego.
@Fanatyk Historii Prawda, bo Wielkopolska i Małopolska to rdzeń Polski, Państwo pozbawione którejkolwiek z tych ziem, nie może nazywać się Polską.
@@gieroj2848 Obawiam się że nie.
Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze to fundamenty, szkoda, że dawno, dawno temu utraciliśmy wpływ na (Wielki) Śląsk oraz Pomorze. W ten sposób, oparty na co najmniej pięciu filarach mielibyśmy większe szanse na uniknięcie upadku, posiadając ziemie zachodnie oparte o: Odrę i Nysę, Sudety i Bramę Ostrawską oraz wyspę Uznam i Łęknicę. Tak się czasami zastanawiam, jak wtedy potoczyłaby się nasza historia...
Choć sam mieszkam bliżej centrum Polski, niedaleko rodzinnego miasta Irytującego, na ziemi niczyjej między wymienionymi wyżej dzielnicami, ale i w mojej okolicy można znaleźć pozostałości po naszych przodkach i grodach, liczących tysiąc lat :-)
@@grot7x603 Irytujący mieszka gdzieś między Zgierzem, Sieradzem, Piotrkowem, a Opocznem, jeśli się nie mylę? Miejsce styku Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. może gdyby zamiast Jagiełły, na polskim tronie zasiadł ktoś z Piastów Śląskich, Polska odrodziła by się w granicach z czasów Bolesława Chrobrego, Mieszka II, mieli byśmy więcej średnich miast, podobnie jak w Czechach, Polska mniejsza, ale "gęstsza", bez Rusi (Białej i Kijowskiej). Inna Polska, czy lepsza, czy gorsza?
@@tomaszk3014 jasne, można wspominać o czasach Jagiełły, ale też o wcześniejszych wydarzeniach rodem z Królestwa pierwszych Piastów (w latach 1025-1138, które odcisnęły piętno na dalszej historii i uważam je za kluczowe). Gdyby wtedy dopisało nam więcej szczęścia, to Korona w "hipotetycznej" unii, miałaby znacznie większy wpływ na całokształt państwa. Coś na kształt relacji Anglia-Szkocja-Irlandia. Oczywiście pod warunkiem możliwie silnie rozwiniętych struktur królewskiej administracji, na czele z nieprzerwanie panującą rodzimą dynastią oraz dobrze zorganizowanymi wojskami. A także większym naciskiem na rozwój handlu morskiego oraz lądowego z naszymi sąsiadami.
Osobiście uważam, że tylko wtedy moglibyśmy mówić o prawdziwie mocnych fundamentach, które przyczyniłyby się do realnego wzrostu ogólnej siły państwa w przyszłości. Aż do pierwszego starcia z Mongołami, które byłoby pierwszym poważnym sprawdzianem dla takiej wersji naszego Królestwa...
Witam. Od jakiegoś czasu oglądam twój kanał i powiem szczerze że naprawdę musisz mieć WIELKĄ głowę żeby w niej pomieścić wszystkie te informacje. Jestem pod WIELKIM WRAŻENIEM twojej wiedzy.
Powiedzieć o pyrach zez gzikom "kartofle z serem" to tak jakby o Berylu powiedzieć "kamień"...
Poza tym wspaniały wykład.
Pozdrawiam!
Jak zwykle.... super ciekawie. Bardzo się cieszę, że nagrywasz :)
Po prostu piękne! 💪 Rodowity wielkopolanin.
jak zawsze świetny materjał
Warto było czekać. Piszę przed połową filmu 👍
Cześć,temat bardzo ciekawy :)
Pozdrawiam.
Irytujący w formie. Kolejny świetny odcinek.
Nazwać gzik poprostu serem to zbrodnia.
Fakt, wygląda znacznie bardziej apetycznie niż zwykły, suchy ser.
Skandal...
@@camillopesce1694 to nie tylko lepiej wygląda... to jest zupełnie co innego od "sera".
Niech idzie do piekła
A wytłumaczyłbyś co to dokładnie gzik
Najlepszy odcinek! Więcej!!!
Od razu widać i słuchać, że trzeba nadal polski tłumaczyć dla reszty ;) Świetny materiał jak zwykle. pozdrowienia z Wielkopolski.
jestem rdzennym wielkopolaninem, oczywiście lokalizacji nie podam ale często tam wisi flaga powstania wielkopolskiego w różnych miejscach (w tym państwowych) i jest to w jakiś sposób żywe. mielismy nawet w podstawówce przedmiot "wielkopolska moja mała ojczyzna" i z tego tytułu nawet ćwiczenia które matka mi kupiła niepamiętamgdzie (matka kupili xD) a nie jestem wcale stary ani z wiochy
a co do tego niemieckiego to ludzie często nie znali jakiś tam sprecyzowanych jakby zwrotów, i tak xD w mojej rodzinie dawno temu slyszałem "mit kleine cielątko po polu gelaufen", może coś źle napisałem ale no tak to slyszałem.
piszę to na bieżąco, ale pyry dalej często jadam jako osoba samodzielna, lubię również ślepe ryby czy tam inne plyndze i to sobie czasem robie. ale matka najlepsze plyndze robiłi XD ogólnie tak z perspektywy dłuższego już czasu myślę że to było dobre całkiem miejsce dla młodego człowieka
pozdrawiam a kto chce niech pociśnie, szczególnie pozdrawiam osoby z miasta: Kraśnik, Sosnowiec, Radom, Warszawa
has du ge widzioł jak klaine prosiątko po polu gelaufen .
bardzo fajny materiał i ciekawe spojrzenie. dzięki i pozdrawiam
2:03 Oprócz Łotwy nie mieliśmy konfliktów z Rumunią.
ale nie miała wtedy granicy z Rumunią dopiero sobie taką granicę wywalczyła
@@panpiotras no ale granice z Łotwą też musieliśmy wywalczyć?
@@panpiotras Rumunia jest jedynym historycznym sąsiadem Polski, z którym Polska nie toczyła wojny, a Polska to jedyny sąsiad Rumunii, z którym Rumunia nie toczyła wojny.
@@adammehring7542 stoczylismy dziesiątki wojen z Mołdawia oraz z Włoszczyzną. Dodatkowo w trakcie drugiej wojny staliśmy po przeciwnych stronach...
@@atlas4983 Co do II wojny światowej, to nie do końca. Rumunia była sojusznikiem Niemiec tylko na zasadzie wspólnego wroga jakim był ZSRR.
A własnie brat mojego pradziadka (z Wielkopolski) zginął w wojnie Polsko-Bolszewickiej gdzieś tam na wschodzie, na terenie obecnej Litwy. Najstarszy z braci. Następny brat tradycję podtrzymał i dlatego mam na imię tak, jak mam. (BTW, pradziadek też kozak - rowerem do powstania warszawskiego pojechał spod Poznania).
A pradziadek też walczył w 1WW nad Marną (to go uratowało od wysłania do obozu podczas tej wycieczki rowerowej do Warszawy) i w powstaniu Wielkopolskim.
Historia fajna jest generalnie. Ja tam lubię. =).
O taką Polskę walczyłem !!!
Internet jakby się polepszył bo odcinek tym razem w biały dzień, a nie w nocy ;)
A skąd wiesz że nie pogorszył?
Sztos filmik, pozdro z Śmigla
W tle jakie wspaniałe auto :) Mam "grata" tej marki do pracy w lesie - wspaniały jest, ma u mnie dożywocie...
Jak zawsze konkretny materiał. Warto było czekać. :D
Świetny film
Dzięki. Dobry tekst:"przybliżę temat". Jak rany, interesują mnie historie, a tu surprise, dział nieznany. Będę grzebał.
Material jak zwykle zajebisty! Szacuneczek!
Jak zawsze 100% konkretu
Cześć! Może zrobisz film o bitwie pod komarowem. Mam trochę ciekawych materiałów apropo inscenizacji bitwy pod komarowem. Pozdrawiam
Dziękuje za film.
Nie no rewelacja. Super się słuch i ogląda. Pozdro
Czas spędzony u Irytującego to zawsze coś nowego, ciekawego i nie zawsze irytującego. Jak i tym razem 👍
Szczerze to logo TYTUSA przypomina mi cherb Nekli... a skoro już w temacie miasta i gminy Września. Polecam przeczytać coś o dzieciach Wrześniskich chodźby wiersz Wisławy Szymborskiej "O Wrześni" bo ciekawy temat.
W logo Tytusa znajduje się godło herbu Ogończyk, czyli herb patrona portalu, wspomnianego w filmie Tytusa Działyńskiego. Herb Nekli to również Ogończyk, gdyż miejscowość ta należała niegdyś do pieczętujących się Ogończykiem Żółtowskich. Ogończyk znajduje się też na fasadzie kaplicy kolatorskiej przy kościele parafialnym fundacji Żółtowskich oraz na pałacu tejże rodziny. :)
dziękuję
Aż mądrego dobrze posłuchać
O Panie, ten kanał to perełka!
Wow film zapowiada się super i w końcu film ❤️❤️❤️❤️
Mam pytanko czy zrobiłbyś film o armii ochotniczej 1920 roku ? Jeśli byś potrzebował to mogę podać ludzi którzy się nimi zajmują😁
Dzięki za materiał☺
Chwała Bohaterom, Chwała.