Jak fast fashion zamienia Ziemię w wysypisko śmieci? | Klasyczne Buty

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • Fast fashion - chwilowo modne, wykonane niskimi kosztami ubrania wątpliwej jakości, które są namiętnie kupowane przez Polki i Polaków - i to masowo. Co się dzieje z tymi poliestrowymi ubraniami później? Gdzie płyną kontenery wypełnione używaną odzieżą? I jak koncerny pozbywają się zbędnego towaru?
    Pustynia Atakama jest ogromnym wysypiskiem śmieci. Rocznie trafia tam nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
    Po tym filmie zastanowisz się dwa razy, zanim kupisz kolejną poliestrową koszulkę w jednej z popularnych sieciówek. I bardzo dobrze - musisz wiedzieć, że Twoje wybory mają znaczenie i ogromny wpływ na środowisko.
    Źródła:
    1) www.teraz-srod...
    2) zielona.interi...
    3) • Mountains of dumped cl...
    4) www.arte.tv/pl...
    5) www.eea.europa...

КОМЕНТАРІ • 46

  • @mkarwos
    @mkarwos 5 місяців тому +13

    Bardzo mądry i sympatyczny człowiek! Szacun za ogromną wiedzę!

  • @officebax
    @officebax 5 місяців тому +13

    Nic dodać, niс ujac. Od dawna tak robie, mam koszule i marynarki, ktore maja po 10 lat, i kurtki mające po 20 lat.

  • @marek7687
    @marek7687 5 місяців тому +6

    gratuluję materiału - bardzo ważne przemyślenia - musimy zacząć myśleć w czasie robienia zakupów

  • @justynaa5993
    @justynaa5993 5 місяців тому +10

    Zdecydowanie dał mi Pan do myślenia. Dziękuję za poruszenie tego tematu

  • @wojciechteplik9359
    @wojciechteplik9359 5 місяців тому +5

    W tym programie całą prawda stawiamy na jakość a nie na ilość Dbajmy by kupować dobre rzeczy jakościowe

  • @sabinagatti7978
    @sabinagatti7978 5 місяців тому +6

    święta prawda 💕💕💕 tylko my możemy to zmienić oddolnie nie kupując tych rzeczy. To samo dzieje się z żywnością z supermarketów.

  • @OPiankowski
    @OPiankowski 5 місяців тому +11

    Panie Pawle, bardzo wartościowy, ale i niezwykle ważny materiał. Jestem wdzięczny, że zwiększa Pan świadomość konsumentów w tym zakresie 💚

  • @danutamikulska7532
    @danutamikulska7532 4 місяці тому +3

    Kupujmy z drugiej ręki można wyglądać pięknie i następna osoba też jeszcze zyska

  • @user-tx8ey8hi7x
    @user-tx8ey8hi7x 5 місяців тому +3

    Świetny film, myślę, że świadomość młodych wychodzi z domu. To pokazuje jak bardzo nieświadome są pokolenia mieszkające pod jednym dachem.
    Nie wierzę, że nie mają dostępu do takiej wiedzy, po prostu nie chcą tego słyszeć ....Te wszystkie marki powinny zniknąć z rynku...

  • @matiitpl
    @matiitpl 5 місяців тому +8

    Bardzo sie ciesze, ze ktos na PL Youtubie porusza takie tematy. Gratulacje za forme, ale przede wszystkim za tresc. Bardzo frustrujace jest patrzenie jak ludzie, jak Pan mowi, kupuja 30 bluzek za ktore w ciagu roku doslownie zaplaca wiecej niz za 2 porzadne bluzki - oczywiscie przyklady te mozna mnozyc. Co wiecej problem nie dotyczy jedynie ubran, ale takze jakichs sprzetow domowych, gadzetow itd.
    Bardzo fajny sweter by the way, Pozdrawiam

    • @KlasyczneButyShoeHouse
      @KlasyczneButyShoeHouse  5 місяців тому +1

      Dziękuję, zarówno za miłe słowa jak i za komplement odnośnie swetra - też go uwielbiam :)

  • @bransoleciarzalister3937
    @bransoleciarzalister3937 5 місяців тому +14

    Młodzi ludzie i młodzi ludzie. Myślę, że nie tylko młodzi ludzie są problemem. Moja mama lat pięćdziesiąt pare kupuje ogromne liści ubrań na wyprzedażach, bo wszystko jej się podoba. Ma chyba z 30 apaszek kupionych tylko dlatego, że ah, były tanie, po 10 czy 15 zł, wszystkie oczywiście z poliestru (spróbujmy w jakiejś sieciówce kupić szal z jakiegoś naturalnego włókna... praktycznie niewykonalne). W większości tych ubrań nie chodzi. Jak przychodzi co do czego, to otwiera szafę i nie ma w co się ubrać. Żyjemy niestety w takich czasach, że wszystkiego jest dużo i wszystko jest ładne. Ceny ubrań w ostatnim czasie poszły w górę, ale ich jakość cały czas spada. To samo z butami. Ciężko znaleźć coś porządnego, kiedy cena właściwie nie jest wyznacznikiem jakości. Myślę, że ciężko oczekiwać od nastolatków etyki zakupów i ciągłego myślenia o środowisku, choć oczywiście powinno się ich edukować cały czas w tym względzie. A samo przekładanie odpowiedzialności na zwykłych ludzi niczego nie zmieni. To koncerny, gigantyczne globalne koncerny powinny być pociągnięte do odpowiedzialności za to jak zanieczyszczają całe środowisko oraz wykorzystują ludzi. Cały przemysł modowy jest winny, a ludzie jako odbiorcy mody, dostosowują się do realiów jakie są im fundowane. Sama jestem wielką zwolenniczką naturalnych materiałów, sprawdzam metki, szwy, jakość tkaniny, czy rękawy są równe (często nie są, jeden jest trochę dłuższy dla przykładu), ale ciężko znaleźć coś odpowiedniego w tym zalewie poliestru. Nie wiem, co musi się wydarzyć, żeby to się zmieniło. Jakie zakazy i nakazy muszą być wystosowane do przemysłu ubrań, który w tym momencie nie jest jakoś dobrze uregulowany.

    • @imienazwisko7886
      @imienazwisko7886 4 місяці тому

      Dobre wnioski🤜🤛
      W tak długim tekście zostaw puste wersy lepiej się czyta

  • @adamsupel7654
    @adamsupel7654 5 місяців тому +5

    Całe szczęście, młodzi ludzi teraz akurat stają się coraz bardziej świadomi tego problemu. Stąd duża popularność second-hand I coraz większe problemy branży fast fashion. Szkoda, że zachłyśnięci dobrobytem ludzie ciągle popierają lobbystów, którzy chcą nam zabrać samochody a realne problemy ich nie obchodzą.

    • @bransoleciarzalister3937
      @bransoleciarzalister3937 5 місяців тому +1

      Też tak myślę. Dla pokolenia mojej mamy kupowanie w sklepach z odzieżą używaną było czymś wstydliwym. Obecnie wiele młodych ludzi nie ma z tym żadnego problemu, a nawet uważają to za coś modnego. Mój 18-letni brat od kilku lat już ze znajomymi w swoim wieku okupuje się w lumpeksach. A i wiele moich znajomych przed 30. również zagląda do secondhandów. Myślę, że młodzież czasem jest lepiej o tym poinformowana niż ludzie starsi.

    • @djamilka30
      @djamilka30 4 місяці тому +1

      Bo to ich firmy produkują fast fashion to co ma ich obchodzić. Mają z tego ogromne pieniądze, sami produkują a nam wmawiają, że to my niszczymy planete.

  • @cyberwolf2730
    @cyberwolf2730 5 місяців тому +3

    Ważny i wartościowy materiał trzeba o tym mówić więcej bo ludzie nie zastanawiają sie jaki to shit się kupuje .Sam do nie dawna nie miałem świadomości albo nie chciałem o tym myśleć ,teraz dotarło do mnie że kupowałem tanio ,dużo i w rezultacie drogo i nie myślałem co z tymi ubraniami dalej się dzieje, teraz to zmieniam.Proszę o kolejne materiały związane z modą, zdrowiem, ekologią może nawet dietą , generalnie jak pięknie ,zdrowo i stylowo żyć.

  • @biglob9732
    @biglob9732 5 місяців тому +12

    Smutne. Jednak teraz wielkie koncerny produkują z poliestru w myśl ekologii. Np. taki Adidas w swoich klasycznych modelach obuwia skórę zastąpił plastikiem i reklamuje sloganem "Save The Planet".

    • @biznesimmigration2014
      @biznesimmigration2014 5 місяців тому +2

      W imie save the planet maksymalizuja zyski

    • @lmlight100
      @lmlight100 4 місяці тому

      Plastik tak oznaczony według nich pochodzi z butelek z recyklingu, dlatego te "save" się tam znalazło... Szkoda, że plastik to plastik i nadal zanieczyszcza wodę podczas prania i w ogóle swoim istnieniem 😢

  • @kreatywny3606
    @kreatywny3606 5 місяців тому +3

    W pełni zgadzam się z przekazem filmu. Ale jestem studentem. W ciągu roku mogę sobie pozwolić na wydatek około 500 zł na ubrania. Próbowałem kupować w second handach ale nie potrafiłem znaleźć nic ciekawego i nie chcę wkładać dodatkowego czasu w przeszukiwanie co dostawę kilku sklepów z używaną odzieżą żeby cokolwiek znaleźć. Dlatego kupuję w sklepach fast fashion. Ale trzymam się przy tym paru zasad:
    1. Kupuję z umiarem (co z resztą wymusza budżet)
    2. Staram się kupować ubrania, które pasują do różnych zestawów
    3. Unikam tworzyw sztucznych (można znaleźć sporo bawełny i lnu; wiem że w przypadku odzieży damskiej jest z tym większy problem)
    4. Wybieram raczej ubrania lepszej jakości, np. z linii premium - są one zazwyczaj porządniejsze, dłużej się trzymają w dobrym stanie
    Większość ubrań wytrzymuje kilka lat, np. mam wciąż casualowe koszule sprzed około 5 lat, dwa swetry kupione 6 lat temu są już mocno wyciągnięte, ale zakładam je gdy spędzam dzień w mieszkaniu. Dopóki finanse się nie poprawią wydaje mi się, że na fast fashion jestem skazany, ale można się w tym odnaleźć tak, żeby szkody dla środowiska i człowieka w miarę możliwości zminimalizować. Pozdrawiam!

    • @kaledonia1983
      @kaledonia1983 5 місяців тому +2

      W lumpekasach dla mężczyzn jest spory wybór i często lepszej jakości ubrania niż dla kobiet. Wólczanka, Vistula teraz ma też ofertę dla młodszego odbiorcy ( online więcej niż w salonach tak mi się wydaje ).

  • @maciejkaczmarek5260
    @maciejkaczmarek5260 5 місяців тому +2

    Panie Pawle, Bardzo dobry temat. Świetnie że Pan zrobił o tym filmik. Myślę że warto abyśmy wszyscy uświadamiali znajomych, rodzinę, ludzi jak to działa. Jest to bardzo smutne😢
    Dodatkowo ludzie wyglądają okropnie w ubraniach fast fashion, naprawdę okropnie. Jak ze śmietnika😒. To chyba jest celowe działanie koncernów produkujących te ubrania. Niech ludzie wyglądają okropnie żeby cały czas kupowali. Koszmar.
    Mówmy o tym jak najwięcej.

  • @marianowak83
    @marianowak83 5 місяців тому +4

    Myślę, że problem też polega na tym, że wiele osób w Polsce nie zarabia odpowiednio dużo, aby na jeden raz wydać większą kwotę. Ale zasadniczo ma Pan zdecydowanie rację.

    • @bransoleciarzalister3937
      @bransoleciarzalister3937 5 місяців тому +3

      Dokładnie, a fast fashion wcale aż tak tanie nie jest. Ceny cały czas rosną, a jakość spada. Zakup kurtki zimowej w obecnych czasach nawet w sklepie fast fashion potrafi nadwyrężyć budżet. A jeśli ktoś ma dodatkowo do okupienia nie tylko siebie, ale również dzieci, to wydatki na ubrania są gigantyczne w regularnych cenach. Ja mam do okupienia tylko siebie, a i tak często nawet jak chcę sobie odłożyć na coś porządniejszego, to mi się nie udaje przy moich zarobkach, bo wszystko dużo kosztuje, plus zawsze zdarzy się jakiś nagły, nieplanowany wydatek, chociażby wizyta u lekarza, oczywiście prywatnie. Dlatego biedni pozostają biedni i wydają dużo na rzeczy niskiej jakości. Trudno dziwić, skoro nie każdy może sobie pozwolić na mrożenie gotówki tylko po to żeby na coś odłożyć, kiedy potrzeba butów czy kurtki już na teraz.

    • @marianowak83
      @marianowak83 5 місяців тому

      @@bransoleciarzalister3937 Zdecydowanie tak jest.

    • @natalkaosw
      @natalkaosw 4 місяці тому

      Ja kupuję zimowe kurtki pod koniec zimy, a wiosenne pod koniec wiosny, zawsze szukam okazji: na vinted czy w aplikacji Zalando lounge, gdzie są duże obniżki od cen regularnych, sprawdzam second handy

  • @elasroka9876
    @elasroka9876 4 місяці тому

    Wartościowe treści Pan przekazuje, proszę robic to nadal!

  • @DamianParzniowski
    @DamianParzniowski 5 місяців тому +8

    Przepraszam za spam ale dodam jeszcze że UE chce zbawić cały świat swoją ekologią natomiast jak płoną hałdy toksycznych śmieci w Afryce to już jest problem lokalny czarnego lądu !

    • @BG-up3ss
      @BG-up3ss 5 місяців тому

      Bo UE uważa się za Panów tego świata. Mają swoje wysokie normy dla ludzi z Europy a reszte świata zatruwają syfem.

  • @katistar952
    @katistar952 5 місяців тому +3

    Bardzo dobry film, tylko jakie marki mam kupować, jakie mają dobrą jakość

  • @lechstan8409
    @lechstan8409 5 місяців тому +2

    Mysle tak samo , dobry program pan robi , podziekowania.

  • @lechstan8409
    @lechstan8409 5 місяців тому +5

    Produkuja tandete , tandeta jest moda nawet w polityce.A potem krzycza ze ludzie zanieczyszczaja planete , wode nawet nalewaja w plastiki i walcza z plastikami .Glupota osiagnela zenit.

  • @WkurzonaWrona
    @WkurzonaWrona 5 місяців тому +2

    Szkoda, że nikt nie zabroni produkcji tej plastikowej odzieży. A co do sfer butikowych w centrach europejskich miast to faktycznie pozwolenia na budowę galerii handlowych w centrach miast w Polsce nie było dobre.

  • @magdalenas.zawadzka7661
    @magdalenas.zawadzka7661 Місяць тому

    Nić dziwnego, że sukienka czy spodnie z lnu ze zrównoważonych upraw i po godnie opłaconych pracownikach to koszt od 300 zł w górę. Ale taka odzież jeśli zadbana, będzie służyć dluuuugo ❤

  • @danutamikulska7532
    @danutamikulska7532 4 місяці тому

    Strach się bac😮

  • @irenakirschenstein241
    @irenakirschenstein241 5 місяців тому +2

    Od dawna poszukuję obuwia Joosef Seibel, bezskutecznie😢