Kosmiczna Historia - Podróż w czasie. Drzewa jak Planety Zabytki Dworki cz. 15 Czyste gm. Inowrocław

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Zabytkowe Pałacyki i Parki Polski cz. 15. Czyste, gmina Inowrocław. Czy to Zamek, Dwór czy Pałac łaską będzie poznać dzieje, bo kto dzieje te poznaje ten bogatszy się ostaje! Zachować dla potomności, aby dzieło naszych przodków było wieczne i dawało nam siłę iść dalej, mimo przeciwności losu, aby pamięć o ich wierze znalazła dom w cieple naszych serc.
    Świętujemy nowy megarok 2040. Odłóżmy na kwanto-chwilę nadświetlne podróże intergalaktyczne do absolutnej przyszłości. I otwórzmy astrowrota do kieszonkowego wszechświata bio-przeszłości, do roku 2023.
    Jesion wyniosły - leczniczy. Bardzo wysokie drzewa, sadzone przez górali na Podhalu miały chronić przed piorunami. Wikingowie z jego twardego i wytrzymałego drewna wykonywali łuki i drzewca włóczni.
    Słowianie uważali, że lipa jest drzewem świętym. Miała strzec przed złymi mocami i piorunami. Drzewo to bardzo często było w centralnym miejscu wsi, w związku z tym była miejscem zgromadzeń. Bardzo często wytwarzano z niej trumny - miały one zapewnić zmarłym spokój po śmierci. Wierzono ponadto, że odpoczynek pod lipą przynosi prorocze sny. Uważano, że lipowy kij jest doskonałym środkiem odstraszającym demony, wampiry czy wodniki. Starożytni Grecy widzieli w niej symbol czystości i niewinności. Nawet współcześnie podróżując po polskich wsiach można zauważyć, że figurki Maryi i przydrożne kapliczki najczęściej zlokalizowane są właśnie pod lipami. Gałązkami lipy ozdabiano święte obrazy wieszane w domostwach. Sadzono ją na pamiątkę zaręczyn oraz ślubów, czy narodzin dziecka.
    Jawor był czczony między innymi przez Persów, Greków i Słowian. Ci pierwsi uznawali, że może uzdrawiać. W związku z tym obsadzano nimi trakty i przedmieścia, aby ustrzec się od złego podczas podróży jak i chronić miasta przed złem, które może się do nich odstać z zewnątrz. Słowianie uważali, że dusza ludzka może zostać magicznie zamieniona w klon a drzewo może być miejscem życia przodków. Stąd też wzbraniano się przed wycinaniem i ranieniem klonów. W późniejszym czasie jawor stał się symbolem zakochanych. Łatwo więc zauważyć, że wierzenia i podania ludowe dotyczące tego drzewa były bardzo odmienne i ewaluowały na przestrzeni wieków. Wiele nazw miejscowości jest bezpośrednio związanych z tym drzewem.
    Uznaje się, że kasztanowiec jest symbolem ciepła, piękna i sztuki. Wierzono, że w jego cieniu można znaleźć szczęście i pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. W średniowieczu istniało przekonanie, że kasztany wyciągają z chorych negatywną energię a także wypędzają z chat wszelkiego rodzaju zło. Nawet współcześnie można osoby wierzące, iż trzymanie w domu kasztanów chroni przed złą energią. Najlepiej kilka nasion położyć w pobliżu komputera oraz telewizora, aby pochłaniały szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez sprzęt elektroniczny.
    Klon zwyczajny - miododajny, używany w produkcji syropu i piwa. Drewno twarde do budowy skrzypiec (Stradivarius), fortepianów i pianin. Kojarzony z Herą grecką z boginią małżeństwa i porodu, królową bogów. Słowianie przypisywali mu magiczne moce i był symbolem miłości, płodności i radości. Spotykali się pod nim zakochani.
    Ми святкуємо новий мегарік Давайте на квантову мить відкладемо надсвітлову міжгалактичну подорож в абсолютне майбутнє.
    Ясен звичайний - лікарський. Дуже високі дерева, посаджені горянами на Підгаллі, мали захищати від блискавки. З її твердої та міцної деревини вікінги виготовляли луки та древка для списів.
    Слов'яни вважали липу священним деревом. Воно мало захищати від злих сил і блискавки. Це дерево часто стояло в центрі села, тому було місцем зборів. З нього часто виготовляли труни - вони повинні були забезпечити померлому спокій після смерті.
    Явору поклонялися, зокрема, перси, греки та слов'яни Перші вірили, що воно може зцілювати Тому їх розміщували на дорогах і передмістях, щоб захистити себе від зла під час подорожі та захистити міста від зла, яке могло прийти на них ззовні. Слов'яни вважали що душу людини магічним чином можна перетворити на клен і це дерево могло бути місцем проживання предків Травмувати заборонено
    Вважається, що каштан є символом тепла, краси і мистецтва. Вважалося, що в його тіні можна знайти щастя і це позитивно впливає на ваше самопочуття. У середні віки існувало повір'я, що каштани витягують негативну енергію з хворих людей і відганяють від дому всіляку нечисть. Навіть сьогодні люди вважають, що вдома захищають від поганої енергетики. Найкраще покласти кілька насіння біля комп’ютера та телевізора, щоб поглинути шкідливе випромінювання, яке створює електроніка
    Клен гостролистий - медонос, використовується у виробництві сиропу та пива. Тверда деревина для створення скрипок, роялів і піаніно. Асоціюється з грецькою Герою, богинею шлюбу та дітонародження, царицею богів. Слов'яни надавали йому магічну силу, він був символом любові. Там зустрілися закохані
    Połączenie budynków, roślin i zwierząt z filmów: Akademia Pana Kleksa, Zaginione Królestwo i Wyfrunięci i science fiction fantasy ptaki Flash Rok 2024 New Year Zamek

КОМЕНТАРІ • 14

  • @LadyStrzygaDiscoversThePast
    @LadyStrzygaDiscoversThePast 8 місяців тому +1

    Malownicze tereny, poetycki opis, i dodatkowo pouczające. Jak zawsze fantastyczne video. Pozdrawiam🎥❤👍🏻🦇

  • @JenniferKang
    @JenniferKang 8 місяців тому +1

    like 5
    dear my friend
    thank you for nice sharing
    watching here
    have a nice day
    new friend here👍👍👍👍👍👍

    • @InowroclawX
      @InowroclawX  8 місяців тому

      Thank you dear Jennifer and nice to be your friend :) My like no 325 in your film posted few days ago :) Thank you for a nice video sharing about Quinoa :) I am also a fan of rich food cooking ;) Have a nice day! 👍👍👍👍👍👍

  • @jolarta2406
    @jolarta2406 8 місяців тому +1

    Witaj, w ostatnim okresie tak to się u nas dzieje, również zauważyłam na drzewach i krzewach pąki i za jakiś czas jak to się właśnie u nas stało śnieg, mróz i zima jednak przyszła, ale najpierw przyroda zaczęła się budzić... Zawsze mi szkoda tych pączków na drzewach i krzewach... Niesamowite klucze ptaków, wygląda to bardzo pięknie i masz cudne dwie piesiułki 😍Troszkę zatraciliśmy współistnienie z przyrodą i nie umiemy korzystać z jej dobrodziejstw... pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 😊😊👍👍

    • @InowroclawX
      @InowroclawX  8 місяців тому

      Witaj, Pięknie napisałaś. Tak, to są dobrodziejstwa ! Dary, które należy przyjmować :) Coś jak w Seksmisji, gdzie jako ludzie, pozwól, że Cię zacytuję: "zatraciliśmy współistnienie z przyrodą". Film sci-fi i po części pokazywał przyszłość - w oddaleniu od natury, gdzie pozostał tylko symbol: "nasza święta jabłoń zasadzona ręką pramatki". Natura tak bardzo chce rozpocząć kolejny cykl, jak my tęsknimy do wiosny. Ja też już się wybudziłem z zimowego snu, ale jeszcze trzeba nam czekać :) Dziękuję serdecznie za miłe słowa o psiaczkach 😍Pozdrawiam również serdecznie i życzę miłego wieczorku 😊😊👍👍

  • @JanuszKempa
    @JanuszKempa 8 місяців тому +1

    Zawsze lubię spoglądać na gęsi , w jakim kierunku leciały ? . Szerszeni nie ma zostają tylko matki kture puźną jesienią się rozlatują i chowają zazwyczaj gdzieś w pruchnie lub pod kora . Orzech ma jeszcze sporo czasu jako jeden wypuszcza liście bardzo puźno i wcześnie je zrzuca . Ruwnież wszystkiego dobrego w nowym roku .

    • @InowroclawX
      @InowroclawX  8 місяців тому +1

      Dziękuję za życzenia ! Dzikie gęsi leciały z południowego zachodu na północny wschód, przy czym robiły to niesamowicie uroczo i ciekawie - widocznie wykorzystywały prądy powietrzne? Tańcowały z lewa w prawo, z prawa w lewo i tak w koło, ciągle posuwając się do przodu w kierunku północno-wschodnim. Było ich tysiące, wiele stad :) Dosyć głośno gęgały. Można je było słyszeć z odległości kilometra, tak liczę, zwłaszcza, że było ich tak dużo, więc dźwięk się potęgował. Tak, szerszenie poza matkami giną, nie było ich widać, a matki musiały się głęboko zakopać i hibernować. Choć, jak pokazywałeś na Twoich filmach polują na pszczoły, dopatruję się tu pewnej roli dla szerszeni, gdyż mogą polować na inne owady, które mogą być szkodnikami dla rolników, czy starych drzew. Tak myślę, czy dobrze? Wszystkiego Wspaniałego!

    • @InowroclawX
      @InowroclawX  8 місяців тому +1

      Od dzisiaj do środy ma być dosyć zimno. Zwłaszcza w poniedziałek w nocy, temperatura ma spaść do minus 13 stopni Celsjusza. Czy pąki drzew są zagrożone, jeśli tak to jakie? Czy przed takim mrozem, warto dokarmić pszczoły - będą wtedy bardziej ruchliwe w ulu?

    • @JanuszKempa
      @JanuszKempa 8 місяців тому +1

      @@InowroclawX u mnie w poniedziałek - 20° w nocy . Pąki nic im nie grozi , gorzej jeśli by zakwitły to przemrozi i nie będzie owoców albo będzie bardzo mało to dotyczy drzew owocowych czasami tak jest na przedwiośniu . Jeśli chodzi o pszczoły to taka temperatura również nie jest groźna pod warunkiem że mają wystarczająco dużo pokarmu jeśli znajdują się w dolnej części ramek to wszystko jest w porządku pszczoły systematyczne przesuwają się ku górze ogrzewając twardy miód i zjadają go .
      Natomiast jeśli są już na wierzchu o tej porze to na wszelki wypadek można położyć ciasto miodowo cukrowe aby przetrwały do pierwszych porzytkuw I się nie zagłodziły .

    • @InowroclawX
      @InowroclawX  8 місяців тому +1

      To całe szczęście, że pąki wytrzymają przymrozki. Z życiem pszczół ciągle mnie zadziwiasz ! Ich rytuały są niesamowite. Myślę, że można by napisać grubą księgę o życiu społecznym pszczół, a może nawet kilka tomów? Pozdrawiam i niech pszczoły trzymają się ciepło i zdrowo! :)

    • @JanuszKempa
      @JanuszKempa 8 місяців тому +1

      @@InowroclawX z szerszeniami i innymi drapierznikami jest tak że idą na łatwiznę i wygodniej jest podlecieć pod ul i mieć podane na tacy . Ale ruwnież polują na inne owady , osy i tp można to zauważyć na bluszczu ponieważ przylatuje wszystko na nektar i pyłek . Tam można zobaczyć cały łańcuch pokarmowy owadów .
      Jestem przekonany że zima się dopiero rozpoczyna te pąki to jest złudna prognoza gdyż z moich obserwacji jak zbliża się wiosna to zawsze nabrzmiewają pąki kwiatowe leszczyny a ja u siebie tego nie zauważyłam .
      Tak więc czymaj się ciepło !