Witam, ciekawa przypadłość z tym reflektorem, nie powiem. Muszę jeszcze pochwalić jakość dźwięku w nagraniach. Można się poczuć jakby się samemu jechało, w słuchawkach super! :) Pozdrowionka!
Super! Najlepsze są odcinki z takimi ciekawostkami technicznymi typu awaria. Trochę lipa że zwykły, chociaż w sumie nie taki zwykły reflektor może uśmiercić wielką lokomotywę ale niestety urządzenia naszpikowane elektroniką często zaskakują różnymi nieoczywistymi powiązaniami.
Może uśmiercić to nie ale na pewno może bardzo uprzykrzyć życie. Z drugiej strony jeśli producent miałby przewidzieć rozwiązanie na każdą awarię powstał by pojazd jeszcze bardziej skomplikowany...
Reflektory powinny mieć całkowicie oddzielny obwód zasilania. A do wymiany żarówki czy ledów, to jakieś motylki by się przydały, przykręcane z zewnątrz, a nie imbusy. W ciężarówce ten sam problem, żeby wymienic żarówkę trzeba mieć specjalistyczne klucze. W ogóle w dzień, światła są bez sensu, szkoda prądu
@@marcingozdzik6434 w przypadku kolei akurat światła są potrzebne... Widoczność pociągu w dzień bywa róźna. Dużo łatwiej jest wychwycić 3 białe światła niż jakiś ciemny kształt pośród słupów, peronów i semaforów. A z wymianą... No cóż. Wystarczy każdy reflektor oddzielnie zabezpieczyć bezpiecznikiem...
@@850kNOczywiście światła widzisz, ale po którym torze jedzie pociąg, już nie. W moim 18letnim oplu żeby wymienić żarówkę od strony kierowcy, trzeba wyjąć zbiornik płynu spryskiwaczy, to jest chore, takie podstawowe rzeczy powinny być proste, aby każdy mógł zrobić, a nie jechać od razu na serwis.
A takim przypadku zgłasza się usterkę i żąda maszyny zastępczej. Wniosek trzeba mieć imbusy. U prywaciarzy się śpieszy, w PKP Cargo się stoi pod semaforem nawet całą służbę, jak na LK137, LK274, bo albo Kędzierzyn, albo Brochów nie bierze, albo kopalnie kruszywa.
Niedoróbki producenta lokomotywy, na reklamację😁. Uszczelka ślaczkiem przyklejona w reflektorach może podobnie lub brak. W zakładzie bym się zapadł pod ziemie ze wstydu montujac tak niechlujnie.😒
Ale chwila, reflektor powinien być szczelny (i zapewne jest), jakość montażu nie powinna wpłynąć na rozszczelnienie. Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie po uderzeniu kamieniem lub czymś podobnym. Natomiast zupełnie inna sprawa, że sterowanie lokomotywą powinno być na zupełnie niezależnym obwodzie, bo to trochę lipnie brzmi, gdy lokomotywa nie ma sterowania przez zwarcie w reflektorze.
5:16 - tu chodzi zasadniczo o podtrzymanie przedmuchu przez grzałki. Nagłe zatrzymanie przewietrzania rozgrzanych elementów grzejnych, to często ich śmierć techniczna w tych klimach. Stąd ten wybieg. 6:25 - właściwie nie musiałeś. Po wyłączeniu stycznika baterii masz 99% obwodów wyłączonych. Żeby wyłączyć to, co jest zasilane przed stycznikiem, masz jedną stosowną eskę na NN z właściwym opisem. Więc na dół nie musisz iść tak na przyszłość :)
Z Ostroleki do W-wy , to na Tluszcz ta lokomotywa jedzie ? Nie , na prad. A po drodze stacja Laki , barany wysiadac Tak to wygladalo ponad 30 lat temu.
zawsze mi się marzyło prowadzić pociągi, choć teraz mam dobrze płatną pracę jako programista i byłoby dość ciężko z niej wyjść choćby ze względu na zarobki (musiałbym znów iść od najniższego szczebelka), ale nigdy nie mów nigdy, może kiedyś oddam się pasji i tyle ;)
Cześć Paweł. W lekko ponad tydzień obejrzałem na oko 70% Twoich filmów, więc czas na pierwszy komentarz. Mega fajnie Cabview z ekstra monologiem nawet te godzinne filmy nie nudziły się i chętnie przełączyłem na kolejny. Ciekawostki z lokomotyw super seria , ale powiem Ci że widoki ze wszystkich filmów na których jedziesz w zimowych warunkach powalają z nóg. Nie spodziewałem się takich widoków. Od trzech miesięcy zastanawiam się czy pójść ścieżką kariery mechanika na kolei, i każdy z Twoich filmów łechta te moje marzenie. Szkoda, że jeździsz po trasach w okolicach Warszawy, bo chętnie bym wybrał się z Tobą na πwko i pogadał na temat zawodu mechanika. Ja na drugim końcu Polski - dolnośląskie, Legnica. Nie wiem czy jeździsz trasą Ostrołęka - Chorzele, jeśli tak to chętnie bym zobaczył z tego Cabview. To tam na nastawni Parciaki stacja ( ta bliżej Jastrząbki) zaczęła się moja pasja do kolei, gdzie z dziadkiem miałem okazję spędzać tam całe wakacje. Pozdrawiam Michał
Linia do Szczytna przez Chorzele jest mi bardzo bliska ale niestety tam nie jeżdżę. Mówię "niestety" bo uwielbiam takie klimaty. Niestety też jeżdżę w okolicy Warszawy bo sytuacja życiowa mnie do tego zmusza. Co do bycia maszynistą... podejdź do tego na chłodno. Podsumuj sobie wszystkie za i przeciw i wtedy zdecyduj. Podpowiem. Praca w zawodzie który cię pasjonował bardzo często prowadzi do zaniku pasji. A to najgorsze co może być...
hyh. jak ja dojadę na bazę aż 10 min przed końcem dziewięciogodzinnego limitu czasu to mam wyrzuty sumienia, że za szybko jechałem a mogłem wolniej i trochę mniejsze spalanie by było. Ale ja to tylko kierofcom cienszarófki jezdem. Tak tylko refleksją podzielić się chciałem jak byś zapomniał od czego podobno na kolej uciekłeś :) Szerokości? Zielonych? Zieloności! :) PS Użycie ostatnio tłumacza gógle do ustalenia poprawnej włoskiej wymowy - mistrzostwo świata. Że na to wpadłeś i że ci się chciało.
dobra wycieraczka i hipnotyzująca :D co do usterki, to zakłócenie magistrali CAN, czyli komunikacji między modułami to stop dla systemu. jeśli lampa jest, a raczej jest, podłączona do magistrali, to na 99% robi zwarcie i komunikacja wariuje. jakby były te imbusy, to pewnie wystarczyłoby odpiąć lampę. czemu lewa, nie prawa? kij wie jak to jest podłączone
Powiem szczerze, nie mam do czynienia bezpośrednio ze sprzętem w pracy. Ale myślę, że tylko drobną awarię (typu przepalona żarowka itp) bym naprawiał, jak już! Wszystko więcej- sprawa techników, specjalistów. W zasadzie, to i tak naprawa przez osoby nieuprawnione do tego- jest niedopuszczalna. Im więcej oglądam takich filmików, to zdaję sobie sprawę, że jednak dobrze, że nie zrealizowałem dziecięcych marzeń o zostaniu maszynistą 😁 Jak zwykle fajy filmik. Łapka
Naprawa pojazdu od zawsze była wpisana w zawód maszynisty. I zawsze pracodawca będzie promował maszynistę który chociaż postara się by naprawić maszynę, by doprowadzić pociąg do stacji docelowej. Dokładnie jak w transporcie drogowym. Zawód maszynisty to nie tylko "wielki pan jedzie". :)
Zarobki wszędzie są takie same i wszędzie są różne. Przewoźnik przewoźnikowi nie równy. Gdzie najłatwiej? To zależy od sytuacji w przewozach. Dziś w Polregio, jutro w Lotosie, pojutrze w FreightlinerPL.
Witaj Paweł, stary odcinek A dopiero teraz? Szacun dla ciebie wielki za to że wiesz gdzie pogrzebać w maszynie, bo generalnie tego na szkoleniach chyba nie ma? Ewentualnie wyprowadź mnie z błędu. mam jeszcze pytanie: gdyby skończył się tobie czas pracy w momencie wjeżdżania na linię 833 to masz zatrzymać pociąg, iść do domu, poczekać na zmiennika, co w takim wypadku należy zrobić z twojej strony? dzięki za super odcinek. W czy poziom na granej muzyki w odcinku musi być dużo wyższy niż twój głos?
Poziom głośności muzyki w aktualnych filmach ogarniam. W archiwalnych niestety był jaki był. Co do czasu pracy zasada jest jedna. Jedziemy do następnej stacji jeśli rozkładowy czas przejazdu jest krótszy niż pozostałego do końca służby. Jeśli czas rozkładowy jest dłuższy - nie ruszamy się z miejsca.
@@850kN Uszkodzona dolna lewa strona pojazdu. Sprzęg nie był uszkodzony. Więcej można znaleźć na Moja i miasto z którego ruszyłeś we wczorajszym filmie.
Witam serdecznie, chciałem się zapytać o coś kompletnie innego niż zawartość odcinka, choć temat kolejowy...Mniej niż tydzień temu zdałem egzamin na licencję maszynisty. Sądziłem,że po tym fakcie przyjęcie mnie na świadectwo do firmy towarowej będzie raczej formalnością a okazało się,że trzeba czekać do września choć wstępnie mam spore szanse na przyjęcie w 2 literowej firmie... I teraz chciałem się Ciebie zapytać na podstawie Twojego doświadczenia kolejowego. Czy lepiej jakoś wyczekać na ową firmę towarową, gdzie miałbym szanse na uczenie się do świadectwa przypuszczam,że na Vectronie czy iść choćby do Polregio, przyuczać się do sprzętu pasażerskiego na świadectwo a później dopiero szukać szczęścia w jakiejś firmie towarowej ??
Najpierw określ się czy wolisz pracować w ruchu towarowym czy pasażerskim. Potem rozeznaj się w rynku pracy. Jeśli nie widzisz innej perspektywy poczekaj. Jeśli masz możliwość zacząć gdzieś wcześniej to nawet się nie zastanawiaj. Szkolenie może będzie za pół roku a może nie. Kolej jest dynamiczna. Szybko się decyzje zmieniają.
Wywodzi się to jeszcze z parowozów. W tamtych czasach drobne naprawy i codzienny serwis parowozu prowadził właśnie maszynista z pomocnikiem. Dlatego nazywano go mechanikiem a pomocnika maszynisty pomocnikiem mechanika.
Przecież na tej robocie maszynisty trzeba się bardzo dobrze znać.krocie powinni naszynisci zarabiać,to bardzo odpowiedzialna praca,maszynista na wagę złota.
@@ttvFairPlayerPLno żeby zostać prezesem trzeba zapisać się do odpowiedniej partii i ukończyć kurs na prezesa xD a co do płac to maszyniści są lepiej opłacani względem dyżurnych.
Pod kątem odpowiedzialności, wiedzy, zdolności i myślenia praca zarówno maszynisty jak i dyżurnego ruchu jest taka sama. Problem w tym, że maszynistom płacą mało a dyżurnym jeszcze mniej. Drugi problem jest taki, że maszynista może zmienić przewoźnika. Dyżurny zarządcy infrastruktury zmienić nie może...
Lokomotywa to urządzenie elektryczne. Żeby działało musi mieć + i - . Plus jest w sieci trakcyjnej a minus w szynie. Upraszczając w szynach płynie prąd gdy pobieramy prąd z sieci tralcyjnej. Semafory muszą być połączone z szynami a jednocześnie izolowane właśnie od tych prądów. Jeśli izolacja ulegnie uszkodzeniu każde większe zadanie mocy lokomotywie spowoduje wygaszenie semafora (nazwijmy to stanem awaryjnym)
@@850kNA ja sobie pomyślałem: O fajnie. Niby Paweł mówi nara, a filmu jeszcze kilka minut. Pewnie będzie coś ekstra, jakiś bonus. I tak czekam i czekam...
Muzykę dajesz za głośno. Poziom za duży w stosunku do tego co mówisz. Tak jest w zasadzie na wszystkich Twoich filmach. Zresztą bardzo dobrych. Pozdrawiam!
Niestety nie muzyka jest za głośno tylko materiał za cichy. Zciszę muzykę to całość będzie za cicha. A jako maszynista podczas roacy niestety nie mogę sobie pozwolić na mikrofon zewnętrzny :/ Filmy nagrane po 1 marca mają podkład dźwiękowy już nieco cichszy :)
Jako maszynista nie mogę dopuścić do takiej sytuacji w normalnych okolicznościach. Mam obowiązek zatrzymać pociąg stację wcześniej. Choć raz zdarzyło mi się podmieniać na szlaku...
Ale marudzisz w tym filmie, przygoda Panie 😉 Mi się w trakcie oglądania nasunęły trzy myśli: 1. Świetny film dla osób które twierdzą, że wszystko jest w internecie - znajdź info jak wymienić żarówkę w reflektorze lokomotywy, powodzenia. 2. Tak się spodziewałem, że będą cię gonić, żebyś później za przeproszeniem "kisł" gdzieś pod Wawą. 3. Czy w takim wypadku końca czasu pracy schodzisz z maszyny i nara, czy uzupelniasz najpierw całą dokumentację służby, książkę lokomotywy i robisz porządek? Pytam trochę retorycznie. Pozdrawiam serdecznie.
Paweł coś chyba poszło nie tak odcinek z początku roku fajny fajny daj coś świeżego takiego na ten tychmiast i o Lublinie mi ne gadaj bo i tak nie przyjedziesz 😁😁😁😁😁😁Lublin pozdrawia
Czyli jednak Dragon nie taki super jak go malują... ;) "Awaria sprężarki" powiadasz? ;) Co do jazdy wg rozkładu - nie rozumiem czemu narzekasz na to - to sygnał, że kolej zbliża się do normalności, a nie jeżdżenie na "widzimisię"... ;)
Teoretycznie w normalnych warunkach nie może dojść do takiej sytuacji. Jeśli rozkładowy czas przejazdu nie pozwala nam na dojazd do następnej stacji przez zakończeniem służby mamy obowiązek zatrzymać pociąg na poprzedniej. W sytuacjach awaryjnych jest jednak dozwolona zmiana drużyny na szlaku.
Lokomotywa posiada licznik metrów. Wprowadzamy do danych długość pociągu a potem w trasie wciskamy jeden przycisk i lokomotywa odlicza nam długość pociągu. Na starszych maszynach z kolei korzystamy ze wskaźników hektometrowych ustawionych co 100 metrów przy linii. Jeśli dane ograniczenie kończy się w kilometrze 35,100 a pociąg ma długość 600 metrów to wiemy, że koniec zjeżdża z ograniczenia gdy czoło mija kilometr 35,700.
Oj nieeee. Jedyne co charskteryzuje linie kolejowe to dodatek 1 i dodstek 2 do rozkładu jazdy a więc "Parsmetry techniczne linii" i "Wykaz ostrzeżeń stałych".
A skąd wiesz ze dupa już zlazła z rozjazdów, wyliczenie , oznakowanie czy niezawodna elektronika . Kiedyś na nastawniku szybkości czy hamowania były pozycję - przytaczać ich nie będzę aby czegoś nie porąbać, nie ta pamięć- na które ustawiało sie nastawniki a jak jest teraz ? .
W nowych lokomotywach są dżoysticki i nimi zadajemy moc. Pozycje były na lokomotywach o rozruchu oporowym. Każda pozycja to kolejny pomijany opór w obwodzie. A skąd wiem, że dupa już zeszła? Słupki kilometrażowe szlaku. Rozlokowane co 100 metrów. Jeśli mam pociąg o długości 700 metrów to wiem, że 7 słupków dalej przejechałem 700 metrów a więc koniec pociągu minął ograniczenie.
Witam, ciekawa przypadłość z tym reflektorem, nie powiem. Muszę jeszcze pochwalić jakość dźwięku w nagraniach. Można się poczuć jakby się samemu jechało, w słuchawkach super! :)
Pozdrowionka!
Jak zawsze przyjemnie się oglądało 👍
Pozdrawiam serdecznie 🖐️
Dzień dobry. Film prawdziwe elektryzujący i do tego na biegu ;). Jest 850kN jest faaajniee ;). Dziękuję pozdrawiam.
Dzień dobry Państwu! Dzień dobry wieczór Panu! Panie Pawle, masz Pan łeb do robienia fajnych intro 😅
Bardzo fajny odcinek Pozdrawiam.
Świetny film instruktażowy. Chętnie oglądał bym dalsze filmy w tej konwencji, t.j. instruktaż , potem szlak. Pozdrawiam.
Jak zawsze extra pozdrawiam
Super! Najlepsze są odcinki z takimi ciekawostkami technicznymi typu awaria. Trochę lipa że zwykły, chociaż w sumie nie taki zwykły reflektor może uśmiercić wielką lokomotywę ale niestety urządzenia naszpikowane elektroniką często zaskakują różnymi nieoczywistymi powiązaniami.
Może uśmiercić to nie ale na pewno może bardzo uprzykrzyć życie. Z drugiej strony jeśli producent miałby przewidzieć rozwiązanie na każdą awarię powstał by pojazd jeszcze bardziej skomplikowany...
Reflektory powinny mieć całkowicie oddzielny obwód zasilania. A do wymiany żarówki czy ledów, to jakieś motylki by się przydały, przykręcane z zewnątrz, a nie imbusy. W ciężarówce ten sam problem, żeby wymienic żarówkę trzeba mieć specjalistyczne klucze. W ogóle w dzień, światła są bez sensu, szkoda prądu
@@marcingozdzik6434 w przypadku kolei akurat światła są potrzebne... Widoczność pociągu w dzień bywa róźna. Dużo łatwiej jest wychwycić 3 białe światła niż jakiś ciemny kształt pośród słupów, peronów i semaforów.
A z wymianą... No cóż. Wystarczy każdy reflektor oddzielnie zabezpieczyć bezpiecznikiem...
@@850kNOczywiście światła widzisz, ale po którym torze jedzie pociąg, już nie. W moim 18letnim oplu żeby wymienić żarówkę od strony kierowcy, trzeba wyjąć zbiornik płynu spryskiwaczy, to jest chore, takie podstawowe rzeczy powinny być proste, aby każdy mógł zrobić, a nie jechać od razu na serwis.
@@850kN Pendolino nigdy jeszcze nie stało na reflektory :P
Świetny materiał pozdrawiam
Tu nie może być inaczej 😉
Po prostu kocham oglądać kolej z muzyką od NCS
Powodzenia Drogi Mechaniku Dziękuję.
Miło było obejrzeć kolejny odcinek. Lajk 725.
Nie ma to jak oglądać w przerwie między pociągami, pozdrowienia z linii 272
Witam, widzę że nie ma nudy, nawet na towarach. Pozdrawiam i samych zielonych.
Tak już mam. U mnie nigdy nudy nie ma...
Nie spodziewałem się odcinka a co dobiero z mojego domu czyli ukochanej lk29 jestem miło zaskoczony 😅
oj oj oj w sam raz do kolacji :D
A takim przypadku zgłasza się usterkę i żąda maszyny zastępczej. Wniosek trzeba mieć imbusy. U prywaciarzy się śpieszy, w PKP Cargo się stoi pod semaforem nawet całą służbę, jak na LK137, LK274, bo albo Kędzierzyn, albo Brochów nie bierze, albo kopalnie kruszywa.
Krzysiu u prywaciarza też bywa. Często prywaciarz stoi a cargo jedzie. Nie ma reguły. Kwestia zaradności dyspozytora...
Świetne, jak zawsze. Pozdrawiam.
super materiał, pozdro!
Genialny film
Siema. Po jakimś czasie uświadamiam sobie że czekam na Twoje produkcje. Masz talent aby pokazać specyfikę tego zawodu. Dziękuję i pozdrawiam.
No bez przesady :)
W Korszach na miesięcznych na nastawni w zeszłym roku,też przerwa dłuższa to cyk po prowiant do biedronki
Petara 👍💪🚀
Czy mi się wydaje czy nikt nie napisał Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku 🤣 Niezła ta historia z tym reflektorem. Pozdrawiam.
Ej no właśnie... :)
Niedoróbki producenta lokomotywy, na reklamację😁. Uszczelka ślaczkiem przyklejona w reflektorach może podobnie lub brak. W zakładzie bym się zapadł pod ziemie ze wstydu montujac tak niechlujnie.😒
Ale chwila, reflektor powinien być szczelny (i zapewne jest), jakość montażu nie powinna wpłynąć na rozszczelnienie. Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie po uderzeniu kamieniem lub czymś podobnym. Natomiast zupełnie inna sprawa, że sterowanie lokomotywą powinno być na zupełnie niezależnym obwodzie, bo to trochę lipnie brzmi, gdy lokomotywa nie ma sterowania przez zwarcie w reflektorze.
Przyjemnie sie sluchało. Śmieszne jest że lokomotywę XXI wieku jest w stanie pokonać zalanie reflektora
Ale to właśnie w ten sposób, te nowe są przeładowane elektroniką. Stara bez problemu dalej by jechała i nawet maszynista by nie zauważył
Nowa odetnie ci sterowanie odcinając dzięki temu napięcie na uszkodzonych urządzeniach. Stara spali bezpiecznik i pojedzie dalej :)
@@850kN i tu ten paradoks, że starsze lepsze
5:16 - tu chodzi zasadniczo o podtrzymanie przedmuchu przez grzałki. Nagłe zatrzymanie przewietrzania rozgrzanych elementów grzejnych, to często ich śmierć techniczna w tych klimach. Stąd ten wybieg. 6:25 - właściwie nie musiałeś. Po wyłączeniu stycznika baterii masz 99% obwodów wyłączonych. Żeby wyłączyć to, co jest zasilane przed stycznikiem, masz jedną stosowną eskę na NN z właściwym opisem. Więc na dół nie musisz iść tak na przyszłość :)
Cóż... Zalecają - tak się robi :)
Z Ostroleki do W-wy , to na Tluszcz ta lokomotywa jedzie ?
Nie , na prad.
A po drodze stacja Laki , barany wysiadac
Tak to wygladalo ponad 30 lat temu.
Akumulatory Hoppecke, z Sauerlandu. Hoppecke kolo Brilonu. W rejonie w ktorym mieszkam.
zawsze mi się marzyło prowadzić pociągi, choć teraz mam dobrze płatną pracę jako programista i byłoby dość ciężko z niej wyjść choćby ze względu na zarobki (musiałbym znów iść od najniższego szczebelka), ale nigdy nie mów nigdy, może kiedyś oddam się pasji i tyle ;)
Ja jeżdżę cztery lata i serio jest dużo irytujących sytuacji ale jednocześnie jest to piękny zawód, widoki są najlepsze
Mam podobnie ale wkur... mnie już obecna praca i zanosi się na gorzej, więc może jest to "wind of the change?" :)
@@ttvFairPlayerPLalbo "poczekamy, zobaczymy"?
@@ttvFairPlayerPLTeż tak mam.
👍
Cześć Paweł.
W lekko ponad tydzień obejrzałem na oko 70% Twoich filmów, więc czas na pierwszy komentarz.
Mega fajnie Cabview z ekstra monologiem nawet te godzinne filmy nie nudziły się i chętnie przełączyłem na kolejny.
Ciekawostki z lokomotyw super seria , ale powiem Ci że widoki ze wszystkich filmów na których jedziesz w zimowych warunkach powalają z nóg. Nie spodziewałem się takich widoków.
Od trzech miesięcy zastanawiam się czy pójść ścieżką kariery mechanika na kolei, i każdy z Twoich filmów łechta te moje marzenie.
Szkoda, że jeździsz po trasach w okolicach Warszawy, bo chętnie bym wybrał się z Tobą na πwko i pogadał na temat zawodu mechanika. Ja na drugim końcu Polski - dolnośląskie, Legnica.
Nie wiem czy jeździsz trasą Ostrołęka - Chorzele, jeśli tak to chętnie bym zobaczył z tego Cabview. To tam na nastawni Parciaki stacja ( ta bliżej Jastrząbki) zaczęła się moja pasja do kolei, gdzie z dziadkiem miałem okazję spędzać tam całe wakacje.
Pozdrawiam Michał
Linia do Szczytna przez Chorzele jest mi bardzo bliska ale niestety tam nie jeżdżę. Mówię "niestety" bo uwielbiam takie klimaty.
Niestety też jeżdżę w okolicy Warszawy bo sytuacja życiowa mnie do tego zmusza.
Co do bycia maszynistą... podejdź do tego na chłodno. Podsumuj sobie wszystkie za i przeciw i wtedy zdecyduj. Podpowiem. Praca w zawodzie który cię pasjonował bardzo często prowadzi do zaniku pasji. A to najgorsze co może być...
hyh. jak ja dojadę na bazę aż 10 min przed końcem dziewięciogodzinnego limitu czasu to mam wyrzuty sumienia, że za szybko jechałem a mogłem wolniej i trochę mniejsze spalanie by było. Ale ja to tylko kierofcom cienszarófki jezdem. Tak tylko refleksją podzielić się chciałem jak byś zapomniał od czego podobno na kolej uciekłeś :) Szerokości? Zielonych? Zieloności! :)
PS Użycie ostatnio tłumacza gógle do ustalenia poprawnej włoskiej wymowy - mistrzostwo świata. Że na to wpadłeś i że ci się chciało.
Google czasem się przydają. A co do tego od czego uciekłem... Kusi mnie by wrócić :)
A od paru dni, chyba, Ostrołękę puszczają przez Ostrów, bo coś gwiżdże parę zazy dziennie. 3m się.
Fajny clip!!!
Dzień dobry Tobie
Spóźnione siemanko :)
dobra wycieraczka i hipnotyzująca :D
co do usterki, to zakłócenie magistrali CAN, czyli komunikacji między modułami to stop dla systemu.
jeśli lampa jest, a raczej jest, podłączona do magistrali, to na 99% robi zwarcie i komunikacja wariuje.
jakby były te imbusy, to pewnie wystarczyłoby odpiąć lampę. czemu lewa, nie prawa? kij wie jak to jest podłączone
Oprócz kolej mamy i elektrykę 😊
Słyszę, że wycieraczka tak samo denerwująco hałasuje jak w EN100 :>
Powiem szczerze, nie mam do czynienia bezpośrednio ze sprzętem w pracy. Ale myślę, że tylko drobną awarię (typu przepalona żarowka itp) bym naprawiał, jak już! Wszystko więcej- sprawa techników, specjalistów. W zasadzie, to i tak naprawa przez osoby nieuprawnione do tego- jest niedopuszczalna. Im więcej oglądam takich filmików, to zdaję sobie sprawę, że jednak dobrze, że nie zrealizowałem dziecięcych marzeń o zostaniu maszynistą 😁 Jak zwykle fajy filmik. Łapka
Naprawa pojazdu od zawsze była wpisana w zawód maszynisty. I zawsze pracodawca będzie promował maszynistę który chociaż postara się by naprawić maszynę, by doprowadzić pociąg do stacji docelowej. Dokładnie jak w transporcie drogowym. Zawód maszynisty to nie tylko "wielki pan jedzie". :)
Gdzie jest łatwiej dostać pracę jako maszynista ? Na cargo czy pasażerskich ? Jaka jest różnica w zarobkach ?
Pozdrawiam 🍻
Zarobki wszędzie są takie same i wszędzie są różne. Przewoźnik przewoźnikowi nie równy. Gdzie najłatwiej? To zależy od sytuacji w przewozach. Dziś w Polregio, jutro w Lotosie, pojutrze w FreightlinerPL.
Z serii Sam Naprawiam: dragon 2.
Już niedługo w dobrych księgarniach i stronie internetowej :)
Czesc wszystkim. Ja mam pytanie, a co by sie stalo gdyby czas pracy sie skonczyl na trasie ? Dziekuje za odpowiedzi.. 😅 jestem z tego zielony
Nie może. Musimy pociąg zatrzymać stację wcześniej.
@@850kN a dzięki wielkie
Witaj Paweł, stary odcinek A dopiero teraz? Szacun dla ciebie wielki za to że wiesz gdzie pogrzebać w maszynie, bo generalnie tego na szkoleniach chyba nie ma? Ewentualnie wyprowadź mnie z błędu. mam jeszcze pytanie: gdyby skończył się tobie czas pracy w momencie wjeżdżania na linię 833 to masz zatrzymać pociąg, iść do domu, poczekać na zmiennika, co w takim wypadku należy zrobić z twojej strony? dzięki za super odcinek. W czy poziom na granej muzyki w odcinku musi być dużo wyższy niż twój głos?
Poziom głośności muzyki w aktualnych filmach ogarniam. W archiwalnych niestety był jaki był.
Co do czasu pracy zasada jest jedna. Jedziemy do następnej stacji jeśli rozkładowy czas przejazdu jest krótszy niż pozostałego do końca służby. Jeśli czas rozkładowy jest dłuższy - nie ruszamy się z miejsca.
Wczoraj na przejeździe widocznym w 17.20 był dzwon ciągnika rolniczego Lambertini z szynobusem SKPL
Może strajkował na przejeździe, przecież mu wolno ;)
@@robplk33 haha
@@ttvFairPlayerPL Tak,pół ciągnika nie istnialo.Traktorzysta w szpitalu.
Bardzo SKPL ucierpiał?
@@850kN Uszkodzona dolna lewa strona pojazdu. Sprzęg nie był uszkodzony. Więcej można znaleźć na Moja i miasto z którego ruszyłeś we wczorajszym filmie.
Witam serdecznie, chciałem się zapytać o coś kompletnie innego niż zawartość odcinka, choć temat kolejowy...Mniej niż tydzień temu zdałem egzamin na licencję maszynisty. Sądziłem,że po tym fakcie przyjęcie mnie na świadectwo do firmy towarowej będzie raczej formalnością a okazało się,że trzeba czekać do września choć wstępnie mam spore szanse na przyjęcie w 2 literowej firmie... I teraz chciałem się Ciebie zapytać na podstawie Twojego doświadczenia kolejowego. Czy lepiej jakoś wyczekać na ową firmę towarową, gdzie miałbym szanse na uczenie się do świadectwa przypuszczam,że na Vectronie czy iść choćby do Polregio, przyuczać się do sprzętu pasażerskiego na świadectwo a później dopiero szukać szczęścia w jakiejś firmie towarowej ??
Najpierw określ się czy wolisz pracować w ruchu towarowym czy pasażerskim. Potem rozeznaj się w rynku pracy. Jeśli nie widzisz innej perspektywy poczekaj. Jeśli masz możliwość zacząć gdzieś wcześniej to nawet się nie zastanawiaj. Szkolenie może będzie za pół roku a może nie. Kolej jest dynamiczna. Szybko się decyzje zmieniają.
A gdzie serwis przeglądy,uźwa mać, dobrze że ma głowę tam gdzie trzeba bo byłoby nie fajnie. Ryszard
Proszę wytłumacz mi jedno Dlaczego na maszynistów mówią mechaniku
Kiedyś trzeba było wszystko naprawiać jak się zepsuło na szlaku, z tego co słyszałem
Widocznie kiedyś duuużo musieli grzebać przy swoich maszynach, żeby do stacji się dotoczyć, hi hi hi :)
Wywodzi się to jeszcze z parowozów. W tamtych czasach drobne naprawy i codzienny serwis parowozu prowadził właśnie maszynista z pomocnikiem. Dlatego nazywano go mechanikiem a pomocnika maszynisty pomocnikiem mechanika.
Co oznacza ikonka pojazdu i wyciszenia na pulpicie pod JAZDA LUZEM ?
Wyciszenie pojazdu. Podejrzewam, że stosowane miało być w zamyśle choćby do jazdy w tunelach.
Przecież na tej robocie maszynisty trzeba się bardzo dobrze znać.krocie powinni naszynisci zarabiać,to bardzo odpowiedzialna praca,maszynista na wagę złota.
Zapoznaj się z pracą dyżurnego ruchu kolejowego.
@@CrowleyAlister W ogóle w stosunku do odpowiedzialności w tych zawodach to średnio płacą ale najlepiej został prezesem jednej ze spółek PKP :/
@@ttvFairPlayerPLno żeby zostać prezesem trzeba zapisać się do odpowiedniej partii i ukończyć kurs na prezesa xD a co do płac to maszyniści są lepiej opłacani względem dyżurnych.
@@CrowleyAlister Hehehe, zawsze mówię, że trzeba było się uczyć na prezesa, albo polityka ;)
Pod kątem odpowiedzialności, wiedzy, zdolności i myślenia praca zarówno maszynisty jak i dyżurnego ruchu jest taka sama. Problem w tym, że maszynistom płacą mało a dyżurnym jeszcze mniej. Drugi problem jest taki, że maszynista może zmienić przewoźnika. Dyżurny zarządcy infrastruktury zmienić nie może...
Taka sugestia a właściwie też pytanie, po co wyciszasz numer pociągu skoro widać go na wyświetlaczu ?
Ten na wyświetlaczu nie jest prawdziwy :)
O co chodzi z tym wygaszeniem semaforów jak pan ruszał że stacji ? . Mogę prosić o wytłumaczenie!
Lokomotywa to urządzenie elektryczne. Żeby działało musi mieć + i - . Plus jest w sieci trakcyjnej a minus w szynie. Upraszczając w szynach płynie prąd gdy pobieramy prąd z sieci tralcyjnej.
Semafory muszą być połączone z szynami a jednocześnie izolowane właśnie od tych prądów. Jeśli izolacja ulegnie uszkodzeniu każde większe zadanie mocy lokomotywie spowoduje wygaszenie semafora (nazwijmy to stanem awaryjnym)
Znowu Newag?
Świetny odcinek od 43:00 jest ciemny ekran
Ciemność widzę...
Niestety. Błąd montażu. Export materiału przy nieusuniętych markerach :/
@@850kNA ja sobie pomyślałem: O fajnie. Niby Paweł mówi nara, a filmu jeszcze kilka minut. Pewnie będzie coś ekstra, jakiś bonus. I tak czekam i czekam...
Jako maszynista masz "sepowskie" ? No bo jesli nie jak cos sie stanie to lipa
Muzykę dajesz za głośno. Poziom za duży w stosunku do tego co mówisz. Tak jest w zasadzie na wszystkich Twoich filmach. Zresztą bardzo dobrych. Pozdrawiam!
Niestety nie muzyka jest za głośno tylko materiał za cichy. Zciszę muzykę to całość będzie za cicha. A jako maszynista podczas roacy niestety nie mogę sobie pozwolić na mikrofon zewnętrzny :/
Filmy nagrane po 1 marca mają podkład dźwiękowy już nieco cichszy :)
Co by się stało jakby Ci się czas pracy na szlaku skończył?
Jako maszynista nie mogę dopuścić do takiej sytuacji w normalnych okolicznościach. Mam obowiązek zatrzymać pociąg stację wcześniej.
Choć raz zdarzyło mi się podmieniać na szlaku...
Chyba film się za szybko skończył bo z 5 minut pod koniec jest czarny ekran (chyba że to tylko u mnie)
U mnie też tak jest.
@@daron1973 To czarna dziura, pochłonęła dragona z Pawłem. :)
@@ttvFairPlayerPL Hahaha Dobre 👍🏻
Błąd montażu niestety
@@850kN Rozumiem , zdarza się Błędów nie robi ten co nic nie robi :).
Panie mechaniku a miałeś okazję prowadzić Griffina już ?
Zarówno na napięciu sieciowym jak i na dieslu. Jedyne co mi przeszkadzało to sifa... Tak jakby nie za każdym razem czuła tego buta...
Ale marudzisz w tym filmie, przygoda Panie 😉
Mi się w trakcie oglądania nasunęły trzy myśli:
1. Świetny film dla osób które twierdzą, że wszystko jest w internecie - znajdź info jak wymienić żarówkę w reflektorze lokomotywy, powodzenia.
2. Tak się spodziewałem, że będą cię gonić, żebyś później za przeproszeniem "kisł" gdzieś pod Wawą.
3. Czy w takim wypadku końca czasu pracy schodzisz z maszyny i nara, czy uzupelniasz najpierw całą dokumentację służby, książkę lokomotywy i robisz porządek? Pytam trochę retorycznie.
Pozdrawiam serdecznie.
1. Zgadzam się.
2. Zgadzam się.
3. Schodzę i mam w d... Dokumentację ogarniam w tablecie w taksówce.
Nie macie tam 2 stopnia przyciemnienia?
Na Dragonie są światła pozycyjne i drogowe. Każde z nich mają dwa poziomy jasności.
@@850kN To jedź na pozycyjnych jesli działają
Paweł coś chyba poszło nie tak odcinek z początku roku fajny fajny daj coś świeżego takiego na ten tychmiast i o Lublinie mi ne gadaj bo i tak nie przyjedziesz 😁😁😁😁😁😁Lublin pozdrawia
Na dysku leży cabview Lublin Gł - Krusze :)
Jakie to uszkodzenie a jakbyś złapał kapcia w lokomotywie to był by problem sory taki mamy klimat 😁😁😁😁😁
Assistance z autocasco :)
Czyli jednak Dragon nie taki super jak go malują... ;) "Awaria sprężarki" powiadasz? ;) Co do jazdy wg rozkładu - nie rozumiem czemu narzekasz na to - to sygnał, że kolej zbliża się do normalności, a nie jeżdżenie na "widzimisię"... ;)
masz
Okropnie wyje ta wycieraczka...
Nie słyszałeś wycieraczek w serii 181 i 182. Tam silniczki wycieraczek są w kabinie :)
Fajne material. A tak sie zastanawiam jak sie skonczy czas pracy między stacjami to co wtedy????
Teoretycznie w normalnych warunkach nie może dojść do takiej sytuacji. Jeśli rozkładowy czas przejazdu nie pozwala nam na dojazd do następnej stacji przez zakończeniem służby mamy obowiązek zatrzymać pociąg na poprzedniej. W sytuacjach awaryjnych jest jednak dozwolona zmiana drużyny na szlaku.
😀
Skąd wiadomo że d..pa z rozjazdów wyszła? Tak na oko?
Lokomotywa posiada licznik metrów. Wprowadzamy do danych długość pociągu a potem w trasie wciskamy jeden przycisk i lokomotywa odlicza nam długość pociągu.
Na starszych maszynach z kolei korzystamy ze wskaźników hektometrowych ustawionych co 100 metrów przy linii. Jeśli dane ograniczenie kończy się w kilometrze 35,100 a pociąg ma długość 600 metrów to wiemy, że koniec zjeżdża z ograniczenia gdy czoło mija kilometr 35,700.
Czy coś takiego jak wykaz semaforów na szlaku to jeszcze takie cudo istnieje ? .
Oj nieeee. Jedyne co charskteryzuje linie kolejowe to dodatek 1 i dodstek 2 do rozkładu jazdy a więc "Parsmetry techniczne linii" i "Wykaz ostrzeżeń stałych".
A skąd wiesz ze dupa już zlazła z rozjazdów, wyliczenie , oznakowanie czy niezawodna elektronika . Kiedyś na nastawniku szybkości czy hamowania były pozycję - przytaczać ich nie będzę aby czegoś nie porąbać, nie ta pamięć- na które ustawiało sie nastawniki a jak jest teraz ? .
W nowych lokomotywach są dżoysticki i nimi zadajemy moc. Pozycje były na lokomotywach o rozruchu oporowym. Każda pozycja to kolejny pomijany opór w obwodzie. A skąd wiem, że dupa już zeszła? Słupki kilometrażowe szlaku. Rozlokowane co 100 metrów. Jeśli mam pociąg o długości 700 metrów to wiem, że 7 słupków dalej przejechałem 700 metrów a więc koniec pociągu minął ograniczenie.
👍🏻