Wpływ kopernikanizmu na narodziny mechaniki klasycznej | Wszechświat Kopernika #6
Вставка
- Опубліковано 27 гру 2024
- "Wszechświat Kopernika" to cykl krótkich mini-wykładów prof. Wojciecha Sadego. Celem tego cyklu jest omówienie przemian, jakie nastąpiły w postrzeganiu świata od czasów starożytnych do początku renesansu.
W szóstym, ostatnim odcinku tej serii prof. Sady mówi o dziedzictwie Kopernika - wpływie jego badań astronomicznych na narodziny fizyki klasycznej.
Prof. Wojciech Sady pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Jest filozofem nauki i historykiem idei. Napisał m.in. 3-tomowe "Dzieje religii, filozofii i nauki" (obejmujące okres od Homera i Hezjoda do połowy XVI w.), "Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana", a ostatnio "Strukturę rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce" (Universitas 2020).
Zachęcamy do odwiedzenia kanału youtube prof. Sadego, który regularnie transmituje wykłady z filozofii i historii nauki: / @wojciechsady480
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Edukacji.
Wspaniałe wykłady, prawdziwy kunszt profesorski: wyrazić prosto, zwięźle i porywająco a przedstawić zawiłości jak myślało tysiące naukowców różnych epok kultur i religii
Ogarnał mnie wielki smutek że to koniec. Super wykłady
Kapitalny wykład profesora Sadego. Jak zawsze mozna liczyć na dogłębną znajomość tematu. Aż chciałoby się aby te wzmiankowane dygresje byly tematami kolejnych wykładów.
Panie profesorze jak zawsze bardzo wartościowy wykład, bardzo miło się pana słucha. Mam 53 lata i mam już kłopoty z zapamiętaniem większości nazwisk i dat związanych ze światem nauki. Pan śmiga tymi aspektami jakby z rękawa. Pozdrawiam pana wierny słuchacz.
Wspaniale Pan opowiada. Przyjemnie się słucha.
Świetny wykład!
Pozdrowienia dla słuchaczy Pana Profesora Wojciecha!
Pozdrowienia dla pozdrawiających słuchaczy Pana Profesora Wojciecha!
Dziękuję :) wzajemnie!
Pozdrowienia
Pozdrawiam pozdrawiających i pozdrawianych z kanału pana profesora "Dzieje religii objawionych".
Czekamy na kolejne krótkie cykle wykładów tego typu, może kolejny mógłby pogłębić temat mechaniki klasycznej i opowiedzieć coś o Newtonie i Leibnizu?
Dziękuję i pozdrawiam
Dzieki Wam stalem sie sluchaczem Pana Profesora.
GORACO polecam Jego wyklady dostepne na YT!
Panie Profesorze- duzu, duzo zdrowka!!!
O kolejny odcinek!!!
Świetny cykl, dobrze się słuchało.
Bardzo dobry wykład.Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za ciekawy wykład i oczekuję na następne. Pozdrawiam.
Świetny wykład Pana profesora (jak zawsze!)
Prosze o wiecej:)super seria!!!!
Ta seria jest przepiękna, życzyłbym sobie zeby żeby trwała do fizyki kwantowej włącznie ;)
SUPER !!
Znakomicie się tego słuchało .
Dziękuję bardzo za serię, mam nadzieję, że jakaś jeszcze się w Pana wykonaniu pojawi na kanale :D
Nauka tworzy mit swoich poprzedników. Pan profesor trochę odarł ich z tej wspaniałości. Jednak uczciwość nakazuje krzyknąć "Król jest nagi". Dziękuję za wykład. Implikacje dla mojego zrozumienia, jak powstaje nauka, są duże.
Super wykłady. Proszę o bis.
swietny wykład
Pamiętam jak w 1972 roku (byłem w trzeciej klasie podstawówki) obchodziliśmy pięćsetlecie urodzin astronoma. Od tego czasu gdy słyszę "Kopernik", zbiera mi się na wymioty.
Mimo to w ogólniaku byłem szefem kółka astronomicznego... ;)
Dlaczego?
Swietna seria!
REWELACYJNE WYKŁADY
Kolejny świetny wykład. Szkoda, że taki krótki.
Jak to ostatni???!!!
Ale to było dobre.
Łyżka dziegciu do beczki miodu: przydałaby się jakaś errata, np. w opisie, bo są przejęzyczenia: Brahe przekazał coś Keplerowi, a nie Kopernikowi.
Zabrakło mi też wisienki na torcie: ostatecznego dowodu kopernikanizmu, czyli aberracji gwiazdowej, którą odkrył James Bradley w XVIII wieku. Można by też wspomnieć, że poszukiwaną paralaksę odkryto w wieku XIX.
Wiele teorii mówi o tym że ludzie wierzą ostatecznie w to co są wstanie zobaczyć
♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️
I znów "niedomówienia". Ech....Pan Sady NIE powiedział, że powodem skazania Galileusza było wyśmiewanie się we wzmiankowanej książce z biskupa, który wcześniej był jego mecenasem. Zwykła ludzka zemsta wykorzystująca religię jako narzędzie. Ale skoro Pan Sadu wierzy w mroki oświecenia...nikt mu nie zabroni. :)
Zemsta zapewne też, ale nie z powodu zemsty zakazano Galileuszowi propagowania odmiennego modelu planet
@@Hunti666 Oczywiście że historia skazania Galileusza jest bardziej złożona niż przedstawia to Pan Sady. Analogicznie jak dziś, akademicki sanhedryn zakazuje mówić o istnieniu dwóch płci. :) Miast stosu mamy utratę pracy, kontraktów, apanaży. Dosłownie jak za komuny w PRL.
Roberto Bellarmino umieścił De revolutionibus na Indeksie ksiąg zakazanych, a Galileuszowi zakazał głoszenia heliocentryzmu, w 1616, gdy o żadnym wyśmiewaniu (Urbana) mowy nie było.
Nieomylny kościółek katolicki😂
Po prostu KK ma długą stałą czasową reakcji. Czasem 200 lat, czasem 5 lat. Gorzej jest Arabów, oni do tej pory muszą wierzyć że słońce wschodzi ze 180 sadzawek blotnych na krańcach ziemi.
@@antroponautus
Mahomet to jakieś 550 -600 lat po Chrystusie. Więc biorąc pod uwagę opóźnienie temporalne są właśnie na poziomie XV wieku (Kopernik).
Za pięćset lat pojawi się muzułmański odpowiednik Tygodnika "Nie", oraz posłanki Senyszyn.
Oczywiście, że tak. Nie ma żadnego dowodu na ruch Ziemi.