Komórki macierzyste: czym są i co robią? - dr hab. n. med. Anna Sarnowska, prof. IMDiK

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 чер 2023
  • Medycyna regeneracyjna oparta na komórkach macierzystych rozwija się szybko, ale komercjalizacja takiego leczenia nie zawsze jest poparta wystarczającą wiedzą i przeprowadzana zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach. Terapia komórkowa znajduje się głównie w fazie eksperymentalnej i stosowana z braku innych opcji leczenia. Mezenchymalne komórki macierzyste/stromalne (MSC) są często stosowane, ale nasza wiedza na ich temat jest nadal ograniczona, a zastępowanie nimi uszkodzonych tkanek nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Mimo to, w niektórych chorobach są stosowane ze względu na udowodnione działanie wydzielnicze i immunomodulujące.
    Jak rozwija się medycyna regeneracyjna oparta na komórkach macierzystych? Jakie są główne wyzwania związane z komercjalizacją terapii komórkowej? Jakie są perspektywy i potencjalne ryzyka związane z zastosowaniem indukowanych macierzystych komórek pluripotencjalnych (iPS) w terapii komórkowej? Na te i wiele innych pytań odpowiada Neurolog i neurobiolog dr hab. n. med. Anna Sarnowska, prof. IMDiK
    dr hab. n. med., Anna Sarnowska prof. IMDiK - Neurolog i neurobiolog, przewodniczący International Association of Neurorestoratology (ANR), członek Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, członek zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Ukończyła studia na Wydziale Biologii UW oraz II Wydziale Lekarskim WUM. Od 2000 r. pracuje w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, początkowo w Zakładzie Neurobiologii Naprawczej, następnie w Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych, a obecnie jako kierownik Platformy Translacyjnej Medycyny Regeneracyjnej. Po doktoracie odbyła roczny staż w ramach stypendium im. Marii Curie-Skłodowskiej w Leibniz Institute for Neurobiology w Magdeburgu. Prowadziła badania w ramach 11 polskich projektów badawczych (finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencję Badań Medycznych) i trzech projektów międzynarodowych. Równocześnie z prowadzeniem badań podstawowych pracuje jako neurolog w jednej z warszawskich klinik.
    Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2023”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #komórkimacierzyste #terapiakomórkowa #badaniemózgu

КОМЕНТАРІ • 8

  • @mariannaostas5237
    @mariannaostas5237 11 місяців тому +4

    Arcyciekawy wykład.Dziękuję.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  11 місяців тому

      Bardzo się cieszymy, że materiał okazał się dla Ciebie interesujący. Polecamy się na przyszłość! ;)

  • @mikicionekk3554
    @mikicionekk3554 9 місяців тому

    Swietny wyklad!!

  • @nati5665
    @nati5665 11 місяців тому +7

    Gdzie można zobaczyć prezentacje do tego podcastu?

    • @izabelapancerz3022
      @izabelapancerz3022 11 місяців тому

      Prosze ydostepnic prezentacje tego podcastu

    • @joannaantoniewicz5574
      @joannaantoniewicz5574 9 місяців тому +1

      ​@@izabelapancerz3022Prezentacja jest własnością Pani doktor😊

  • @KEIRN77
    @KEIRN77 11 місяців тому +2

    Czy przez komórki macierzyste mogą regenerować się komórki słuchowe ?

  • @ninkaorzech4638
    @ninkaorzech4638 11 місяців тому +1

    👌 👍