Siebie tutaj się nie spodziewałem ;) Wyjaśnię, że moja opinia jest dość brutalna bowiem, pracując na tym nie mam czasu na używanie niskiej jakości rozwiązań, które w efekcie są drogie. Możliwe, że Pan chinczyk poprawił jakość, mój kontakt z tymi grotami miał miejsce kilka lat temu.
No i trochę zgłupiałem. Potrzebuję tanią, szybką, małą lutownicę z szybką zmianą grotów do mojego drugiego, rzadziej używanego warsztatu. I teraz się zastanawiam, czy brać coś pokroju tej lutownicy, czy szukać T12 z jakąś podstawką i szybką zmianą grotów... Dzięki za film! Świetna robota! Twoje recenzje ogląda się z ogromną przyjemnością! Są rzetelne, zwięzłe i pokazane w przyjemny i spójny sposób. Trzymaj tak dalej!
@@Locutuss85 Cześć. Ostatecznie kupiłem OSS T12-X Plus. Jak na moje potrzeby w 100% wystarczająca. Sprawuje się świetnie, trzyma temperatury. Wymiana grotów zdecydowanie łatwiejsza niż się spodziewałem.
Ostatnio na 3 kupione groty na ali tylko jeden był w stanie poprawnie pracować z oryginalną stacją jbc i rączką T245. Temperatura skacze w takich grotach między 200 a 500 stopni. Średnia cena takiego grota z przesyłką to około 10 euro czyli jakieś 50zł.
Recenzje są świetne 👏 👏 brakowało tego na polskim yt. Czy dorwał byś może lutownicę Toor t12-11? Jest to klon jbc i ponoć jest solidny. Im więcej recenzji tych sprzętów tym lepiej, a wysypało się ich ostatnio. Pozdro!
@SlaVoy - robiłeś jakiś czas temu test YATO YT-82461 (T12). Gdybyś miał doradzić wybór (lutuję SMD tylko THT 20/80%) i jestem świadom że Kseger ma lepszą podstawę pod kolbę (bo Yato tak naprawdę nie ma :) ) to na który produkt wskazujesz ?
To bym doradził zdecydowanie T12, a konkretniej coś z podstawką i trybem uśpienia. Dla siebie bym nie kupił Yato, bo te dwie powyższe rzeczy są dla mnie istotne. Każda stacja T12 lutuje podobnie, ale samo lutowanie to nie wszystko.
Ja używam quick 236 od 2 lat i jestem zadowolony ☺️ lub elwika. Co do stacji kseger czytałem dużo ale nie przekonało mnie to. Więc pozostaje przy tradycyjnych rozwiązaniach. Wiadomo że jak groty jbc są o wiele lepiej wykonywanie stąd ta cena, ale myślę że dla pasjonatów elektroniki wystarczy taka jaką kolega autor zaprezentował. Sugona są dobre ale ja osobiście nie mogę się przekonać do systemu np jbc czy szybkiej wymiany grotow np też t12. Pozdrawiam serdecznie ☺️
Tus unboxing son excelentes. No pasas nada por alto. Me gusta que desarmas hasta el último rincón de la máquina. Veo que esas máquinas chinas por dentro son muy parecidas. Tu me recomiendas alguno? Quiero comprar un soldador y tu has probado muchos modelos. Recomiendame uno por favor
ostrygracz Krachu 1 sekundę temu Zrób test stacji OSS TEAM T12-X (też coś w stronę kopi JBC). Bo podobno daje radę ta stacja, a kosztuje coś w okolicach 350pln. Proszę
Ciekawe czy ta kolba ma czujnik uśpienia rtęciowy czy jednak magnetyczny. Co do oryginalnych grotów JBC używam jednego grotu 1,5 roku i nie widać większych śladów zużycia. Myślę że jednorazowa inwestycja w lepszy grot lepiej kalkuluje się niż kupno 2-3 nieoryginalnych.
T-12X to przede wszystkim inne groty, które są... tańsze i można dorwać dowolne końcówki. T210 to bardziej do precyzyjnej roboty chociaż wg mnie mocy jej nie brakuje jako uniwersalnej kolbie.
Zostanę przy moim ksger t-12. A jak będzie trzeba to zmienię po prostu kolbę. Uziemienie to jakiś żart. Nieporozumieniem jest system wymiany grota i potrzeby restartu stacji(co miało być niewątpliwą zaletą). Nie wspominając o chronicznym przechodzeniu stacji w stan uśpienia. Zwłaszcza gdy się nagrzewa w tak szybkim tempie i powoduje (jak wspomniałeś) niepotrzebny stres termiczny.
Mam pytanie. Goroty C210 są trochę za małe dla mnie. Czy stacja obsługuje jakąś kolbę na groty C245. Jeśli tak to jaka? Widziałem na allegro i u chińczyków jakieś kolby z oznaczeniem T245 I2C.
Jedyne co kojarzę stricte odnośnie napraw to Kiek S. - "Diagnostyka i naprawa płyt głównych laptopów". Najwięcej da ci praktyka, z teorii wystarczy znajomość podstawowych praw i topologii urządzeń.
@@SlaVoy dzięki wielkie! Filmy, które umieszczasz są mega przydatne, mam nadzieje ze kanał będzie rósł w sile ! Ja dopiero zaczynam przygodę nie jest łatwo :)
@@SlaVoy Jak masz taką możliwość to przetestuj. Korzystam z takiej na groty C210 od około roku i jestem z niej bardzo zadowolony. Chętnie posłucham co Ty masz do powiedzenia na jej temat.
Generalnie nie polecam czegoś, do czego nie mam pewności, że będzie w miarę długo i niezawodnie działać. W momencie testowania nie stwierdziłem problemów, ale nie używam tej stacji na co dzień. Groty na Allegro chińskie około 100-120zł. Groty chińskie z Chin - 40zł. Groty oryginalne JBC - około 200zł.
@@Frax8611 Którąś stację na groty T12. Jak to ma być do nauki, to lepiej coś już z podstawką i trybem uśpienia. Jest duży wybór: OSS T-12X, Aifen A8, KSGER, Quicko itp. Po taniości może być też Yato i Bakon, ale jak wspomniałem - są bez trybu uśpienia i dobrej podstawki.
@@SlaVoy Ja zaczynam się dopiero bawić w lutowanie. Głownie recabling słuchawek i szukam jakiejś stacji. Transformatorową bardzo ciężko się lutuje. Myślałem nad T12 bo tak wszyscy zachwalają. Ale nie upieram się. Amatorskie zastosowanie nic więcej. Więc jak nie T12 to co ?
T12 jak najbardziej, to system zintegrowanych grotów. Pytałeś o "porządne", dlatego nic nie polecam, bo nie miałem styczności. Za 300 kupisz coś chińskiego co po prostu będzie działać.
Witam. Trochę mnie zatkało to uziemienie. Powiem tak przyzwyczajony do stacji bez usypiania wkurza mnie usypianie i ten czas na rozgrzanie grota te sekundki straconego życia :) Pozdrawiam :)
Funkcja uspienia ma za zadanie wydluzyc zywotnosc tych delikatnych grotow. Kazda wspolczesna stacja bedzie posiadac taka funkcje, oczywiscie latwo to ominac ale grot jbc kosztuje sporo wiec lepiej uzywac tak jak wyszlo z fabryki...
W JBC z T245 faktycznie wcale tak szybko nie wychodzi z tego uśpienia i wcale nie jest gotowa od razu po wzięciu do ręki 🙂 Trzeba odczekać te 1-2 sekundy. Tutaj ze względu na małą masę rozgrzewa się to błyskawicznie i pewnie tak samo jest w oryginalnej kolbie T210 (chociaż może nie... trzeba by sprawdzić), więc ten problem czekania praktycznie nie występuje. Co do żywotności grotów JBC oryginalnych to słyszałem już różne skrajne opinie, a widząc co niektórzy z nimi robią, pozostaje mi samemu poczekać i przekonać się. Bardzo rzadko zdarza mi się zużyć groty zintegrowane z grzałkami niezależnie od producenta.
@@SlaVoy Ja łapie się na tym że biorę kolbę i próbuję czyścić grot czyścikiem a grot dopiero 200sC jakie osiąga i to mnie lekko irytuje bo w elwiku mam bezpośrednio grzany i przywykłem i skaziłem się tym chyba.
@@SlaVoy lipa żadnych zimnych lutów kij wie a że na gwarancji to lepiej odesłałem a ta druga z kropką na lcd to nawet na początku wyświetlała czerwone paski aż w szoku byłem.Z jedną głupa palą-najpierw każą odesłać i wczoraj widze doręczona a teraz podać im numer nadania i przewoźnika a druga dziś zostanie wysłana z katemedia
Co sądzisz o opinii Louisa Rossmanna, że jedyny grot potrzebny do SMD to minifala, a cienkie końcówki stożkowe są słabe? Nazwał to "red pill of board repair"
Zgadzam się, że groty stożkowe są ogólnie do niczego, a mimo to większość producentów dodaje takie jako startowe do lutownic. Trochę lepiej spisują się natomiast przy bardzo małych elementach, gdzie ta odrobina cyny na końcówce ma już większy wpływ na przewodnictwo cieplne niwelując niekorzystny kształt stożka. Co do pierwszej części, to zależy jakie założenia przyjmiemy. Jeśli chodzi o lutowanie produkcyjne czyli montaż nowego elementu na nowej PCB, to nie zgadzam się. Natomiast w przypadku serwisowania, to sami widzimy jak to u Rossmanna często wygląda - jedna wielka babranina w plamie topnika. W ten sposób można jak najbardziej wymienić element SMD nawet rozgrzanym gwoździem z dodatkiem gorącego powietrza i będzie to skuteczne i wystarczające do osiągnięcia celu - naprawy. Jeśli ktoś tak preferuje to nie widzę przeszkód.
Skoro Jezus się nie obrazi za podróbe grota to biere... btw. ten brak uziemienia to już chyba norma w tych chińskich lutownicach, w tych na groty t12 też trzeba sobie samemu pana chinczyka poprawić i przelutować kilka rzeczy, ale potem śmiga aż miło.
@@SlaVoy czyli jako sprzęt dla amatora hobbysty ta stacja będzie wystarczająca (wcześniej używałem do lutowania tylko lutownicy ts101 i czasem czułem jakby brakowało jej pojemności cieplnej)
@@BloodYFPV dla amatora hobbysty polecałbym coś na groty T12. Stacja z filmu działa ok, ale nie jest specjalnie solidna. Groty JBC 210 są też drogie. Wg mnie lepiej iść w T12.
Przez przypadek natrafiłem na Twój kanał, oglądałem większość Twoich filmów z recenzjami. Spora wiedza oraz rzetelne omawianie poszczególnych elementów, robią pozytywne wrażenie. Czy nie boisz procesów sądowych ze stron firm?
ale za co procesów sądowych i jakich firm? Chińskich? Chłopie plis nie żartuj sobie, jak ktoś kogoś pozywa to musi mu udowodnić ze to co opisał jest nieprawda! SlaVoy'owi byłoby bardzo trudno udowodnić kłamstwo i nieprawdę!
Dobry materiał. Dzięki. O uziemieniu już pisali. No i oczywiscie chińczyk kłamie. Temperatura pokazywana to lipa, a zauważyłeś przy zmianie temp z 319 na 331 było 302...
Tak było, ponieważ kiedy zmieniamy wartość temperatury enkoderem, stacja przestaje podgrzewać grot na chwile w oczekiwaniu na ustawienie temperatury. Ten moment wystarczy, żeby grot się ochłodził, bo jest niewielkich wymiarów.
@@hubertz3049 czeeść. Używam niecały rok, równocześnie z oss t12-x. Z uwagi na różnice w sposobie wyzwalania usypiania i ogólną ergonomię, korzystam właściwie wyłącznie z T3A. Jestem z niej zadowolony, choć jakaś niepewność występuje z uwagi, że obydwie to przetwornice a nie trafo. Nie testowałem innej rękojeści niż do c245 ( w t3a można używać 3 rodzajów ), więc nie potrafię porównać dynamiki przetwornic i PID pomiędzy nimi. Pomiar temperatury na grotach wykazuje poprawne wartości dla obydwu lutownic, czyli rożnych typów grotów c245 i t12. Mam jednak wrażenie, że groty t12 na "ossteam", topią cynę przy niższych nastawach niż c245 na t3a. Sam PID T3A potrafi przestrzelić przy rozgrzewaniu ale za to jest szybko od usypiania do pracy. Sama T3A oprócz "klikanego" pokrętła wyboru posiada dodatkowo dwa przyciski, co znacznie poprawia ergonomię, na przykład do wyporu predefiniowanej temperatury. Nie ma konieczności zapamiętywania zagmatwanych schematów kombinacji wyzwalających funkcje jak w przypadku jednego enkodera z "dusiem". T3A ma bardziej rozbudowane menu nastaw, na przykład kilku-punktowej kalibracji. Choć sama kalibracja niejednoznacznie zachowuje zmieniane wartości i po ponownym wejściu do ustawień ich nie pokazuje. Dodatkowo możliwy jest tylko jeden profil dla wszystkich grotów. No i oczywiście, jak już sobie nastawisz to tak lutujesz, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Mnie podoba się dużo bardziej niż t12-x. Stacja t3a posiadała uziemienie grotu od początku i nie wymagała ingerencji w elektronikę jak T12-x jaką kupiłem w Polsce przez "alle". Kolejna zaleta w porównaniu do t12, to wysokiej jakości nieblaszana podstawka do grotu c245 z wypustami do demontażu grotów i przestrzeniami do ich organizacji, plus pojemnik do czyścika z waty mosiężnej z zabezpieczeniem silikonowym. Bardzo dobra podstawka, szkoda że bez miejsca na gąbkę. Podstawka posiada również, prawdopodobnie do przyszłego zastosowania, nagwintowaną rozetkę do przykręcenia "wędki" do przewodu kolby i szynę do zapięcia do innej stacji. Samo rozwiązanie podstawki t3a do t12 jest o niebo lepsze a połączenie jej elektrycznie ze stacją, pozwala na usypianie grotu po odłożeniu ( nie trzeba telepać kolbą po zdjęciu ze statywu lub podczas lutowania - zdarzało mi się często, że przy dłuższym lucie kolba zasypiała - wiem można zmienić czasy ). Groty : Ja używam JBC - zakupiłem sobie kilka z na promocjach - działają aż miło. Te groty c245 z Chin, jakie były w zestawie plus dokupione, lutują poprawnie, jednak jest wyczuwalna różnica do oryginału JBC, chociażby w zwilżaniu powierzchni czubka lutem. Polecam JBC. Da się kupić za mniej niż 100 zł lub trochę ponad. Jak kupowałem swoje chińskie, nie było dostępu do innych typów niż szpilki, zagięte i noże. Rączka uchwytu z dodatkowymi pankami. Nie mam uwag. Co mi przeszkadza to gniazdo kolby na frontpanelu. Lepiej było by jak dla T3B od tyłu albo od podstawki. Samo wykonanie oceniam na bardzo estetyczne. Aktualizacja softu przez internet. Chociaż jak na razie nic więcej nie poprawiają od chyba lutego. To tak w skrócie :-). Jakby coś to pytaj. pzdr
@@niepamietam oss to swego rodzaju maly upgrade/ następna generacja zwyklego ksger'a, ktorego posiadam blisko 3lata. Ogólnie jestem z niej zadowolony, ale czujnik ruchu w kolbie jest zbyt czuły. Czasem niechcący puknę w blat lub cos mi na niego upadnie i stacja zaczyna nagrzewać grot (wkurzające). Mam aluminiową kolbę z tulejką z niby carbon'u, największa jej zaletą jest wygląd, bo dalej są dwie wady, ktore wpływają na jej żywotność, ogiętka słabo trzyma przewód i ostatnio "odlutowały" się 2 przewody, a i sam slot na groty trzyma je zbyt luźno. Z czesem są problemy z kontaktem styków kolby z grotem, a do tego potafi się obracać z slocie co irytuje. Podkleilem groty taśmą kaptonową i jest zauważalnie lepiej. Nie ma tragedii uwzględniając fakt, ze kosztowala niecale 300zł i bezawaryjnie pracuje ponad 2.5roku prawie codziennie. Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. U mmie stacja stoi na wysokiej półce i dlatego zastawawiem się nad modelem T3A, a nie B, bo w tym drugim modelu przewód jest między kolbą a podstawką i w wyniku tego jeżdziłby niepotrzebnie do blacie, tak mi się przynajmniej wydaje. W aixun zajebiście zrobili tą podstawkę, ona sama wyszła troche pozniej, bo pierwsze stacje były sprzedawane z inna podstawką o ile dobrze pamiętam. Stacje JBC rozróżniają groty po ich rezystacji, ale nie zależy mi bardzo na tej opcji. W ksgerze mialem skalibrowane groty, a i tak nigdy ich nie przelączalem w menu i wszystko grało. :p
01. Moim zdaniem jakkolwiek sensacyjnie to nie brzmi, nie należy stosować wrzutek typu: Rigol jak Tektronix, Uni-T jak Brymen/Fluke czy włąśnie KSger jak JBC. Bo osoby ogarnięte nigdy by tych urządzeń nie porównywały - zupełnie inny target czy wartości dodane idące za marką. Co doskonale z resztą było widać przy demontażu. 02. Ciężko jest budować recenzję w oparciu o "unboxing". Generalnie nie wiadomo z tego jaka jest trwałość urządzenia, jakie jest akceptowalne obciążenie pracą itd. Tak naprawdę, o tym wiadomo po 2-3 latach użytkowania. 03. Nie wspomniałeś o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest odpowiedzialność z tytułu ew. wyrządzonych szkód i tutaj uwidacznia się raczej ponura rzeczywistość - groty JBC używane w innych stacjach tracą gwarancję producenta. Cokolwiek się nie stanie, zostajesz z tym sam. Grot straci żywotność? Grot był wadliwy i uszkodził drogi sprzęt klienta? "Przykro nam, nie używał Pan dedykowanej stacji". To są wymierne wartości, o których się nie myśli, a za które płacisz JBC czy Fluke'owi pieniądze i szkoda, że ludzie o tym nie informują podczas "recenzji".
Ja jebie ta stacja kosztuje 500zl a siedzi w niej zasilacz który ostatnio kupiłem na aliexpres za dokładnie 35zl. 24v 4A. Do tego kupiłem za 50 zł zestaw lutownicy hakko t12 w częściach do samodzielnego poskładania i mam praktycznie taka sama lutownice za niecałe 100zl🤯🤯🤯
Jak 500 jak teraz patrzę i jest po 307, czyli staniała nawet od czasu publikacji filmu co się rzadko zdarza :) Generalnie jak kupowałeś cokolwiek z Chin tak ~pół roku temu to teraz się możesz zdziwić.
Dziękuję za kolejny test. Dobra robota.
Jak zwykle super materiał. Łapka w górę leci.
Robisz świetną robotę. Duża łapka w górę. 🙂
Po obejrzeniu testu zakupiłem i nie żałuję.
Świetny film. Kanał śledzę od dawna, ale dopiero od niedawna sam bawię się w YT ;)
Siebie tutaj się nie spodziewałem ;) Wyjaśnię, że moja opinia jest dość brutalna bowiem, pracując na tym nie mam czasu na używanie niskiej jakości rozwiązań, które w efekcie są drogie. Możliwe, że Pan chinczyk poprawił jakość, mój kontakt z tymi grotami miał miejsce kilka lat temu.
a SUGON zamiast JBC będzie OK? W cenie około 1700zł model T28 jest dostępny z dwiema kolbami JBC (c115 i c210) i z garścią grotów :)
Święte słowa!
Takie filmy do oskar.Fajne się ogląda tak trzymać
Mam , kupiłem i jestem zadowolony !!!!
Znakomita, rzeczowa recenzja.
Duży plus za poprawną polszczyznę - to dziś rzadkość.
Pozdrawiam.
Czad! Dobry materiał 😁
No i trochę zgłupiałem. Potrzebuję tanią, szybką, małą lutownicę z szybką zmianą grotów do mojego drugiego, rzadziej używanego warsztatu. I teraz się zastanawiam, czy brać coś pokroju tej lutownicy, czy szukać T12 z jakąś podstawką i szybką zmianą grotów...
Dzięki za film! Świetna robota! Twoje recenzje ogląda się z ogromną przyjemnością! Są rzetelne, zwięzłe i pokazane w przyjemny i spójny sposób. Trzymaj tak dalej!
i co kupiles ? Bo jestem na podobnym etapie
@@Locutuss85 Cześć. Ostatecznie kupiłem OSS T12-X Plus. Jak na moje potrzeby w 100% wystarczająca. Sprawuje się świetnie, trzyma temperatury. Wymiana grotów zdecydowanie łatwiejsza niż się spodziewałem.
Ostatnio na 3 kupione groty na ali tylko jeden był w stanie poprawnie pracować z oryginalną stacją jbc i rączką T245. Temperatura skacze w takich grotach między 200 a 500 stopni. Średnia cena takiego grota z przesyłką to około 10 euro czyli jakieś 50zł.
Recenzje są świetne 👏 👏 brakowało tego na polskim yt.
Czy dorwał byś może lutownicę Toor t12-11?
Jest to klon jbc i ponoć jest solidny. Im więcej recenzji tych sprzętów tym lepiej, a wysypało się ich ostatnio. Pozdro!
Kilka dni temu otrzymałem stację, co prawda nie poprawiono podtrzymania temperatury uśpienia ale za to nie ma błędów przy zmianie grotów.
Masz kolego pamięć kalibracji temperatury grota? Kupiłbym gdyby był grot "kopytko".
@@pi00pl Nie kalibrowałem bo nie za bardzo mam na czym, więc tu nie pomogę.
@SlaVoy - robiłeś jakiś czas temu test YATO YT-82461 (T12). Gdybyś miał doradzić wybór (lutuję SMD tylko THT 20/80%) i jestem świadom że Kseger ma lepszą podstawę pod kolbę (bo Yato tak naprawdę nie ma :) ) to na który produkt wskazujesz ?
To bym doradził zdecydowanie T12, a konkretniej coś z podstawką i trybem uśpienia. Dla siebie bym nie kupił Yato, bo te dwie powyższe rzeczy są dla mnie istotne. Każda stacja T12 lutuje podobnie, ale samo lutowanie to nie wszystko.
Ja używam quick 236 od 2 lat i jestem zadowolony ☺️ lub elwika. Co do stacji kseger czytałem dużo ale nie przekonało mnie to. Więc pozostaje przy tradycyjnych rozwiązaniach. Wiadomo że jak groty jbc są o wiele lepiej wykonywanie stąd ta cena, ale myślę że dla pasjonatów elektroniki wystarczy taka jaką kolega autor zaprezentował. Sugona są dobre ale ja osobiście nie mogę się przekonać do systemu np jbc czy szybkiej wymiany grotow np też t12.
Pozdrawiam serdecznie ☺️
Can you please review OSS/GVM T210 and T115 .
Tus unboxing son excelentes. No pasas nada por alto. Me gusta que desarmas hasta el último rincón de la máquina. Veo que esas máquinas chinas por dentro son muy parecidas. Tu me recomiendas alguno? Quiero comprar un soldador y tu has probado muchos modelos. Recomiendame uno por favor
ostrygracz Krachu
1 sekundę temu
Zrób test stacji OSS TEAM T12-X (też coś w stronę kopi JBC). Bo podobno daje radę ta stacja, a kosztuje coś w okolicach 350pln. Proszę
Ciekawe czy ta kolba ma czujnik uśpienia rtęciowy czy jednak magnetyczny. Co do oryginalnych grotów JBC używam jednego grotu 1,5 roku i nie widać większych śladów zużycia. Myślę że jednorazowa inwestycja w lepszy grot lepiej kalkuluje się niż kupno 2-3 nieoryginalnych.
Nie występuje tutaj czujnik. Jest trzeci przewód podłączony do metalowej podstawy w 7:28 i odkładając kolbę zwieramy go do... uziemienia :D
@@SlaVoy No to właśnie sam sobie odpowiedziałeś, dlaczego temperatura grota spada do temperatury pokojowej po odłożeniu :)
Witam serdecznie! Mam tą stację. Działała pięknie i nagle przestała topić cynę. Można to naprawić? Proszę o poradę 😮💨
A w porównaniu do stacji OSS T-12X, to która lepsza? Bo tak patrzę na ten film dzisiejszy i jestem zaskoczony...
T-12X to przede wszystkim inne groty, które są... tańsze i można dorwać dowolne końcówki. T210 to bardziej do precyzyjnej roboty chociaż wg mnie mocy jej nie brakuje jako uniwersalnej kolbie.
No przydałoby się aby profi z tego filmu przetestowali OSS T12 oczywiście po poprawieniu problemu z uziemieniem grotu.
Zostanę przy moim ksger t-12. A jak będzie trzeba to zmienię po prostu kolbę. Uziemienie to jakiś żart. Nieporozumieniem jest system wymiany grota i potrzeby restartu stacji(co miało być niewątpliwą zaletą). Nie wspominając o chronicznym przechodzeniu stacji w stan uśpienia. Zwłaszcza gdy się nagrzewa w tak szybkim tempie i powoduje (jak wspomniałeś) niepotrzebny stres termiczny.
Zastanawiam się na zmianą swojego ksger'a na klona JBC, ale coś w stylu AiXUN T3A lub T3B, bo ten na filmie to żaden upgrade. :P
może jest jakaś termopenseta, albo rozlutownica z pompką pod te stacje ?
175zł teraz. Zasugerowałem się Twoim filmem i zamowilem do domowych naprawek. Zobaczymy co z tego będzie :)
Mam pytanie. Goroty C210 są trochę za małe dla mnie. Czy stacja obsługuje jakąś kolbę na groty C245. Jeśli tak to jaka? Widziałem na allegro i u chińczyków jakieś kolby z oznaczeniem T245 I2C.
Ta stacja nie obsługuje kolby T245.
Hej mógłbyś polecić jakąś literaturę w kwestii elektroniki, oraz napraw? Chodzi o literature dla początkujących. Pozdrawiam
Jedyne co kojarzę stricte odnośnie napraw to Kiek S. - "Diagnostyka i naprawa płyt głównych laptopów". Najwięcej da ci praktyka, z teorii wystarczy znajomość podstawowych praw i topologii urządzeń.
@@SlaVoy dzięki wielkie! Filmy, które umieszczasz są mega przydatne, mam nadzieje ze kanał będzie rósł w sile ! Ja dopiero zaczynam przygodę nie jest łatwo :)
Jak byś miał okazję przetestować Aixun T3A na groty C245 to bym był wdzięczny 😉
Aixun T3A jest na groty c245
Jest taka szansa :)
Również chciałbym zobaczyć taką recenzję. ;)
Kurde..tez bym chciał ta stacje zobaczyc z poskim opisem ;)
@@SlaVoy Jak masz taką możliwość to przetestuj. Korzystam z takiej na groty C210 od około roku i jestem z niej bardzo zadowolony. Chętnie posłucham co Ty masz do powiedzenia na jej temat.
czy polecił byś tą lutownicę? i czy groty można zamawiać na np. allegro i za jaką cenę?
Generalnie nie polecam czegoś, do czego nie mam pewności, że będzie w miarę długo i niezawodnie działać. W momencie testowania nie stwierdziłem problemów, ale nie używam tej stacji na co dzień.
Groty na Allegro chińskie około 100-120zł. Groty chińskie z Chin - 40zł. Groty oryginalne JBC - około 200zł.
@@SlaVoy a która byś bardziej polecił do nauczenia się lutowania te yato co robiłeś odcinek czy tą ksger?
@@Frax8611 Którąś stację na groty T12. Jak to ma być do nauki, to lepiej coś już z podstawką i trybem uśpienia. Jest duży wybór: OSS T-12X, Aifen A8, KSGER, Quicko itp. Po taniości może być też Yato i Bakon, ale jak wspomniałem - są bez trybu uśpienia i dobrej podstawki.
Mam pytanie, co sądzisz o tym mierniku temp. grota? Muszę sobie jakiś zakupić a ten ma w miarę normalną cenę.
Bardzo dobry, szybki. Polecam.
Brałbym gdyby nie brak uziemienia, jednak to nie jest bezpieczne. Więc jaką polecasz do max 300zł na groty t12 ale z uziemieniem i porządną ?
Nie lutuję T12, nie mam na tyle doświadczenia, żeby coś dobrego polecić. W okolicach 300 jest OSS T12-X i ma dobre opinie.
@@SlaVoy Ja zaczynam się dopiero bawić w lutowanie. Głownie recabling słuchawek i szukam jakiejś stacji. Transformatorową bardzo ciężko się lutuje. Myślałem nad T12 bo tak wszyscy zachwalają. Ale nie upieram się. Amatorskie zastosowanie nic więcej. Więc jak nie T12 to co ?
T12 jak najbardziej, to system zintegrowanych grotów. Pytałeś o "porządne", dlatego nic nie polecam, bo nie miałem styczności. Za 300 kupisz coś chińskiego co po prostu będzie działać.
Siemanko, ciekawe czy w tej jest grot uziemiony 😋
Co byscie polecili z klonow JBC chcialbym stacje na groty C210 lub C115?
jakies inne groty pasuja do niej oprocz tych trzech c210 I, K, IS?
Wszystkie c210 pasują, oryginalne JBC też.
Witam. Trochę mnie zatkało to uziemienie. Powiem tak przyzwyczajony do stacji bez usypiania wkurza mnie usypianie i ten czas na rozgrzanie grota te sekundki straconego życia :) Pozdrawiam :)
Funkcja uspienia ma za zadanie wydluzyc zywotnosc tych delikatnych grotow. Kazda wspolczesna stacja bedzie posiadac taka funkcje, oczywiscie latwo to ominac ale grot jbc kosztuje sporo wiec lepiej uzywac tak jak wyszlo z fabryki...
@@robertb8636 Wiem wiem ale sporo lat nie miałem tej funkcji i teraz mnie to przejście na nią lekko wkurza
W JBC z T245 faktycznie wcale tak szybko nie wychodzi z tego uśpienia i wcale nie jest gotowa od razu po wzięciu do ręki 🙂 Trzeba odczekać te 1-2 sekundy. Tutaj ze względu na małą masę rozgrzewa się to błyskawicznie i pewnie tak samo jest w oryginalnej kolbie T210 (chociaż może nie... trzeba by sprawdzić), więc ten problem czekania praktycznie nie występuje.
Co do żywotności grotów JBC oryginalnych to słyszałem już różne skrajne opinie, a widząc co niektórzy z nimi robią, pozostaje mi samemu poczekać i przekonać się. Bardzo rzadko zdarza mi się zużyć groty zintegrowane z grzałkami niezależnie od producenta.
@@SlaVoy Ja łapie się na tym że biorę kolbę i próbuję czyścić grot czyścikiem a grot dopiero 200sC jakie osiąga i to mnie lekko irytuje bo w elwiku mam bezpośrednio grzany i przywykłem i skaziłem się tym chyba.
sam się nad tą zastanawiam bo dwie t12x oss mi padły w dwóch zrobiły się białe ekrany :(
Nie da rady zreperować? :)
@@SlaVoy lipa żadnych zimnych lutów kij wie a że na gwarancji to lepiej odesłałem a ta druga z kropką na lcd to nawet na początku wyświetlała czerwone paski aż w szoku byłem.Z jedną głupa palą-najpierw każą odesłać i wczoraj widze doręczona a teraz podać im numer nadania i przewoźnika a druga dziś zostanie wysłana z katemedia
Co sądzisz o opinii Louisa Rossmanna, że jedyny grot potrzebny do SMD to minifala, a cienkie końcówki stożkowe są słabe? Nazwał to "red pill of board repair"
Zgadzam się, że groty stożkowe są ogólnie do niczego, a mimo to większość producentów dodaje takie jako startowe do lutownic. Trochę lepiej spisują się natomiast przy bardzo małych elementach, gdzie ta odrobina cyny na końcówce ma już większy wpływ na przewodnictwo cieplne niwelując niekorzystny kształt stożka.
Co do pierwszej części, to zależy jakie założenia przyjmiemy. Jeśli chodzi o lutowanie produkcyjne czyli montaż nowego elementu na nowej PCB, to nie zgadzam się.
Natomiast w przypadku serwisowania, to sami widzimy jak to u Rossmanna często wygląda - jedna wielka babranina w plamie topnika. W ten sposób można jak najbardziej wymienić element SMD nawet rozgrzanym gwoździem z dodatkiem gorącego powietrza i będzie to skuteczne i wystarczające do osiągnięcia celu - naprawy. Jeśli ktoś tak preferuje to nie widzę przeszkód.
Groty stożkowe są słabe, dlatego dużo lepsze są groty płaskie, precyzja podobna, a punkt styku grota z polem lutowniczym dużo większy.
Zdaje mi się że IC na płytce to może być czip Holteka
Skoro Jezus się nie obrazi za podróbe grota to biere...
btw. ten brak uziemienia to już chyba norma w tych chińskich lutownicach, w tych na groty t12 też trzeba sobie samemu pana chinczyka poprawić i przelutować kilka rzeczy, ale potem śmiga aż miło.
Tutaj sam grot jest uziemiony, tylko zasilacz nie ma uziemienia.
Jak to "cóś" nie ma CE to jakim prawem jest sprzedawane w PL? O obowiązkowej instrukcji Pl nie wspomnę!
Chyba żaden większy sklep tego nie sprzedaje w Polsce. Widzę tylko pojedyncze oferty.
Skoro jest to kopia kolby jbc to gra z grotami jbc? Dobrze rozumiem czy mimo wszystko nie do końca?
Tak, działa prawidłowo z grotami JBC.
@@SlaVoy czyli jako sprzęt dla amatora hobbysty ta stacja będzie wystarczająca (wcześniej używałem do lutowania tylko lutownicy ts101 i czasem czułem jakby brakowało jej pojemności cieplnej)
@@BloodYFPV dla amatora hobbysty polecałbym coś na groty T12. Stacja z filmu działa ok, ale nie jest specjalnie solidna. Groty JBC 210 są też drogie. Wg mnie lepiej iść w T12.
@@SlaVoy jest coś godnego polecenia do 300 zł (tyle aktualnie na bangu stoji ta stacja z 3 grotami)
@@BloodYFPV OSS T-12X
Przez przypadek natrafiłem na Twój kanał, oglądałem większość Twoich filmów z recenzjami. Spora wiedza oraz rzetelne omawianie poszczególnych elementów, robią pozytywne wrażenie. Czy nie boisz procesów sądowych ze stron firm?
ale za co procesów sądowych i jakich firm? Chińskich? Chłopie plis nie żartuj sobie, jak ktoś kogoś pozywa to musi mu udowodnić ze to co opisał jest nieprawda! SlaVoy'owi byłoby bardzo trudno udowodnić kłamstwo i nieprawdę!
@@MarcinCecotka Wszystko jest do udowodnienia, zgodzę się z faktem, że firmie z Azji nie zależy na bujanie się po Europejskich sądach.
Nie widzę powodów, dla których miałbym się bać 🙂
Dobry materiał. Dzięki. O uziemieniu już pisali. No i oczywiscie chińczyk kłamie. Temperatura pokazywana to lipa, a zauważyłeś przy zmianie temp z 319 na 331 było 302...
Tak było, ponieważ kiedy zmieniamy wartość temperatury enkoderem, stacja przestaje podgrzewać grot na chwile w oczekiwaniu na ustawienie temperatury. Ten moment wystarczy, żeby grot się ochłodził, bo jest niewielkich wymiarów.
😁👍
Ciekawy jestem czy na tego typu klonach jak AiXUN i ten na filmie śmigają oryginalne groty JBC.🤔
Groty będą śmigać zamiennie, natomiast może się zdarzyć różnica w pinach we wtyczce i tak chyba jest w AiXun.
Na T3A groty c245 JBC działają poprawnie.
Mam. Używam.
pozdrawiam
@@niepamietam Możesz krótko opisać, czy jesteś z niej zadowolony i jak długo jej używasz?
@@hubertz3049 czeeść.
Używam niecały rok, równocześnie z oss t12-x.
Z uwagi na różnice w sposobie wyzwalania usypiania i ogólną ergonomię, korzystam właściwie wyłącznie z T3A.
Jestem z niej zadowolony, choć jakaś niepewność występuje z uwagi, że obydwie to przetwornice a nie trafo. Nie testowałem innej rękojeści niż do c245 ( w t3a można używać 3 rodzajów ), więc nie potrafię porównać dynamiki przetwornic i PID pomiędzy nimi. Pomiar temperatury na grotach wykazuje poprawne wartości dla obydwu lutownic, czyli rożnych typów grotów c245 i t12. Mam jednak wrażenie, że groty t12 na "ossteam", topią cynę przy niższych nastawach niż c245 na t3a. Sam PID T3A potrafi przestrzelić przy rozgrzewaniu ale za to jest szybko od usypiania do pracy.
Sama T3A oprócz "klikanego" pokrętła wyboru posiada dodatkowo dwa przyciski, co znacznie poprawia ergonomię, na przykład do wyporu predefiniowanej temperatury. Nie ma konieczności zapamiętywania zagmatwanych schematów kombinacji wyzwalających funkcje jak w przypadku jednego enkodera z "dusiem".
T3A ma bardziej rozbudowane menu nastaw, na przykład kilku-punktowej kalibracji. Choć sama kalibracja niejednoznacznie zachowuje zmieniane wartości i po ponownym wejściu do ustawień ich nie pokazuje. Dodatkowo możliwy jest tylko jeden profil dla wszystkich grotów. No i oczywiście, jak już sobie nastawisz to tak lutujesz, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Mnie podoba się dużo bardziej niż t12-x.
Stacja t3a posiadała uziemienie grotu od początku i nie wymagała ingerencji w elektronikę jak T12-x jaką kupiłem w Polsce przez "alle".
Kolejna zaleta w porównaniu do t12, to wysokiej jakości nieblaszana podstawka do grotu c245 z wypustami do demontażu grotów i przestrzeniami do ich organizacji, plus pojemnik do czyścika z waty mosiężnej z zabezpieczeniem silikonowym. Bardzo dobra podstawka, szkoda że bez miejsca na gąbkę. Podstawka posiada również, prawdopodobnie do przyszłego zastosowania, nagwintowaną rozetkę do przykręcenia "wędki" do przewodu kolby i szynę do zapięcia do innej stacji.
Samo rozwiązanie podstawki t3a do t12 jest o niebo lepsze a połączenie jej elektrycznie ze stacją, pozwala na usypianie grotu po odłożeniu ( nie trzeba telepać kolbą po zdjęciu ze statywu lub podczas lutowania - zdarzało mi się często, że przy dłuższym lucie kolba zasypiała - wiem można zmienić czasy ).
Groty : Ja używam JBC - zakupiłem sobie kilka z na promocjach - działają aż miło. Te groty c245 z Chin, jakie były w zestawie plus dokupione, lutują poprawnie, jednak jest wyczuwalna różnica do oryginału JBC, chociażby w zwilżaniu powierzchni czubka lutem. Polecam JBC. Da się kupić za mniej niż 100 zł lub trochę ponad. Jak kupowałem swoje chińskie, nie było dostępu do innych typów niż szpilki, zagięte i noże.
Rączka uchwytu z dodatkowymi pankami. Nie mam uwag.
Co mi przeszkadza to gniazdo kolby na frontpanelu. Lepiej było by jak dla T3B od tyłu albo od podstawki.
Samo wykonanie oceniam na bardzo estetyczne.
Aktualizacja softu przez internet. Chociaż jak na razie nic więcej nie poprawiają od chyba lutego.
To tak w skrócie :-). Jakby coś to pytaj.
pzdr
@@niepamietam oss to swego rodzaju maly upgrade/ następna generacja zwyklego ksger'a, ktorego posiadam blisko 3lata. Ogólnie jestem z niej zadowolony, ale czujnik ruchu w kolbie jest zbyt czuły. Czasem niechcący puknę w blat lub cos mi na niego upadnie i stacja zaczyna nagrzewać grot (wkurzające). Mam aluminiową kolbę z tulejką z niby carbon'u, największa jej zaletą jest wygląd, bo dalej są dwie wady, ktore wpływają na jej żywotność, ogiętka słabo trzyma przewód i ostatnio "odlutowały" się 2 przewody, a i sam slot na groty trzyma je zbyt luźno. Z czesem są problemy z kontaktem styków kolby z grotem, a do tego potafi się obracać z slocie co irytuje. Podkleilem groty taśmą kaptonową i jest zauważalnie lepiej. Nie ma tragedii uwzględniając fakt, ze kosztowala niecale 300zł i bezawaryjnie pracuje ponad 2.5roku prawie codziennie.
Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. U mmie stacja stoi na wysokiej półce i dlatego zastawawiem się nad modelem T3A, a nie B, bo w tym drugim modelu przewód jest między kolbą a podstawką i w wyniku tego jeżdziłby niepotrzebnie do blacie, tak mi się przynajmniej wydaje. W aixun zajebiście zrobili tą podstawkę, ona sama wyszła troche pozniej, bo pierwsze stacje były sprzedawane z inna podstawką o ile dobrze pamiętam. Stacje JBC rozróżniają groty po ich rezystacji, ale nie zależy mi bardzo na tej opcji. W ksgerze mialem skalibrowane groty, a i tak nigdy ich nie przelączalem w menu i wszystko grało. :p
Ciekawe zestawienie Rafała Bielawskiego i Łukasza Warszawy bo panowie są chyba na siebie cięci i nie pałają wzajemną sympatią ;D
A to nie wiedziałem 😅
@@SlaVoy Lech vs Legia 😉
Bo to jest uziemienie proksymalno-dystalne 🤪
01. Moim zdaniem jakkolwiek sensacyjnie to nie brzmi, nie należy stosować wrzutek typu:
Rigol jak Tektronix, Uni-T jak Brymen/Fluke czy włąśnie KSger jak JBC.
Bo osoby ogarnięte nigdy by tych urządzeń nie porównywały - zupełnie inny target czy wartości dodane idące za marką.
Co doskonale z resztą było widać przy demontażu.
02. Ciężko jest budować recenzję w oparciu o "unboxing".
Generalnie nie wiadomo z tego jaka jest trwałość urządzenia, jakie jest akceptowalne obciążenie pracą itd.
Tak naprawdę, o tym wiadomo po 2-3 latach użytkowania.
03. Nie wspomniałeś o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest odpowiedzialność z tytułu ew. wyrządzonych szkód i tutaj uwidacznia się raczej ponura rzeczywistość - groty JBC używane w innych stacjach tracą gwarancję producenta.
Cokolwiek się nie stanie, zostajesz z tym sam.
Grot straci żywotność? Grot był wadliwy i uszkodził drogi sprzęt klienta? "Przykro nam, nie używał Pan dedykowanej stacji".
To są wymierne wartości, o których się nie myśli, a za które płacisz JBC czy Fluke'owi pieniądze i szkoda, że ludzie o tym nie informują podczas "recenzji".
Ja jebie ta stacja kosztuje 500zl a siedzi w niej zasilacz który ostatnio kupiłem na aliexpres za dokładnie 35zl. 24v 4A. Do tego kupiłem za 50 zł zestaw lutownicy hakko t12 w częściach do samodzielnego poskładania i mam praktycznie taka sama lutownice za niecałe 100zl🤯🤯🤯
Jak 500 jak teraz patrzę i jest po 307, czyli staniała nawet od czasu publikacji filmu co się rzadko zdarza :) Generalnie jak kupowałeś cokolwiek z Chin tak ~pół roku temu to teraz się możesz zdziwić.
zdurnialem co kanal to co innego tu idzie jak maslo a u nastepnego nic o co tu chodzi ? ua-cam.com/video/oEWiyS3gBOw/v-deo.html