Dzięki, nigdy nie sprawdzałem napięcia na grocie, u mnie było 3-4 V, po uziemieniu grota nic się nie zmieniło, dopiero po uziemieniu obudowy napięcie spadło do zera. Ja uziemiłem obudowę bez wiercenia - wtyk bananowy, do gniazda uziemienia + przewód z konektorem oczkowym do śruby na obudowie, można też dać do wtyku drugi przewód z gniazdem bananowym dla dodatkowego uziemienia. Pozdro.
Zajebiście bo wlasnie będę nabywał tego typu stacyjkę i się zastanawiałem jak to będzie z uziomem, a tu proszę google czyta w moich myślach, swoją drogą obawiam się że dosłownie, i dzięki temu było uprzejme zasugerować mi ten właśnie filmik, jakby wiedziało wszystko. Łał. W każdym razie widzę że da się to elegancko ten problem przyrzezbić co właściwie sprawia że jutro sobie to zamowie, bo teraz to już zawijać muszę w kimono :D eluwina.
Myślicie, że to niechlujstwo, albo jakieś oszczędności. Ale nasi przyjaciele są sprytni. Brak uziomu jest celowy, dzięki temu uzyskują większe prawdopodobieństwo uszkodzenia produktu przez wyładowania elektrostatyczne. Zauważyłem w wielu produktach od nich, że bardzo często panel sterowania z mikrokontrolerem ma możliwość uziemienia (specjalne złącza, itd.), ale się tego nie wykonuje. W tej stacji lutowniczej podobnie. Dotykacie do panelu, bo chcecie zmienić nastawy czy coś i pyk, ładunek przeskakuje, nie ma ujścia i np. wejścia ADC w mikrokontrolerze uwalone (tak ubiłem zasilacz serwisowy - miał jeszcze specjalne metalowe gałki na enkoderach, żeby dobrze zbierał ładunek :)) Tu nie ma przypadku :)
Miałem kiedyś listwę z zabezpieczeniem nadprądowym, zepsuła się to myślałem, że kabel się złamał. rozbieram a tam w grubym kablu zakończonym wtyczką uziemiającą 2 (DWIE) cieniutkie żyły (na obudowie mowa o wytrzymałości 10A, jak zobaczyłem żyły to zrozumiałem dlaczego przestała działać po podłączeniu 500 watów. No ale gniazdka z bolcem?? No tak, tylko zaraz gdzie to było podłączone?? Bolce połączone ze sobą miedzianą blachą, na blasze brak śladu lutowania zatem jednak żadnego kabelka nie przeoczyłem :) Byłem przerażony, podłączałem do tej listwy urządzenia w metalowych obudowach nie mając świadomości, że usterka w jednym spowoduje możliwość porażenia przez inne lub uszkodzenia innego sprzętu. Że takie coś można kupić bezpośrednio z Chin to się nie dziwię, ale straszne jest to, że taki, niezgodne z obowiązującym prawem urządzenia można kupić w polskich sklepach... Najgorsze jest nie to, że taki element nie został uziemiony, a to, że użyty kabel z uziemienie wprowadza w błąd, daje złudne poczucie bezpieczeństwa.
nie to że się znam ale chciał bym zauważyć: taki kadr ua-cam.com/video/1MLGvPHIrg4/v-deo.html (czas w filmie 9:15) w lewym górnym rogu płytki są 3 symbole odpowiednio: -, +, i uziemienie. w gniazdku i kablu brakuje jednego złącza. prawy górny róg obok kondensatorów po stronie pierwotnej w samym rogu płytki są 2 opornik. to przez nie projektanci chcieli połączyć obudowę grota z uziemieniem. z tego co się orientuję to wynikowo między uziemieniem na przewodzie zasilającym a pinem uziemienia w lewym górnym rogu płytki omomierz powinien pokazać 1 Mohm. czyli tak jak jest w standardzie ESD podłączone wszystko. pytanie czy faktycznie grot powinien być na sztywno uziemiony czy jednak tylko przez to brakujące połączenie z zabezpieczeniem ESD.
Bardzo ciekawe spostrzeżenie chciałbym wiedzieć co autor tego filmiku o tym myśli. miałem zamiar kupić tą stacje ale teraz mam co do tego mieszane uczucia.
@@konradcorazy elektryka prad nie tyka :) 20 lat takim czym lutowalem nic sie nie stalo :) wszyscy spradzaja ile wolt ale jak tam masz 0.00000001A to mrowki nie zabije , obudowa powinna byc uziemiona na sztywno grot przez rezystor
Ej a załózmy że sobie lutuje jakieś małe kondensatorki na pcb, płytka odłączona od prądu powiedzmy 10 min i czy ja mogę zniszczyć takie pcb jakimiś wyładowaniami z grotu? Czy to musi być jakieś izolowane czy coś bo tak ostatnio o tym myślałem nawet że jednak taki gruby kawał metalu to może mieć, ps teraz w tych grotach to wszystko dają i miedź i aluminium i jakieś inne. Zwłaszcza w tych marketówkach.
Drogi kolego, przewód uziemiający powinien być dobrany tak, aby spadek napięcia dla prądu pomiarowego zerowania (25 Amper prądu zmiennego) wynosił nie więcej niż 0.1V, zgodnie z normami PN. Pozatem jeśli obudowa jest metalowa to urządzenia powinny mieć uziemienie każdego metalowego elementu (ruchomego także), stosuje się podkładki koronkowe itd. Zamysł miałeś poprawny, uziemienie powinno być, ale jak wiadomo chińszczyzna to szybko, tanie i nie solidnie. Pozdrawiam !
@@tomaszt8358 aktualnie nie posiadam wglądu w normy PN, kiedy pracowałem w IksaiP wrocław robilismy takie pomiary. Przedruki Normy były zamawiane i kupowane przez zarząd. Spróbuję poszukać w wolnej chwili nazwy normy, jak sobie przypomnę ...Pozdrawiam
@@piotrkrys5319 W takim razie to nic istotnego. Proszę nie zabierać sobie tym czasu. (Ja, aby mieć pewność, zastosowałbym 2,5 mm2 - jako przedłużenie przewodu z instalacji elektrycznej.. oczywiście pod warunkiem, że jest możliwość wlutowania takiego przekroju do PCB). Pozdrawiam Pana i dziękuję za odpowiedź. PS. Po nazwie pracodawcy wnioskuję, że ma Pan bardzo ciekawe doświadczenia zawodowe ;) Jeszcze raz Pana pozdrawiam.
Hej. Sprawdź w stacji czy elementy przetwornicy (MOSFET i szybkie diody) mają pastę termprzewodzącą pomiędzy podzespołem, a radiatorem. U mnie były gluty silikonu.
Kilka dni temu zakupiłem tą stacje. Problem w tym, że nie mam drugiej lutownicy żeby to ogarnąć 😅 W dzień sprawdzę potencjał multimetrem i zobaczymy czy po 2 latach od Twojego nagrania coś zmienili 🤔
Przydałoby się jeszcze obudowę uziemić... Obudowa nie jest połączona z grotem. Ja u siebie wywierciłem otwór z tyłu obudowy przez który przepuściłem kabelek uziemiający bezpośrednio do jednej ze śrubek.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale jak wyciągałeś płytę z obudowy, ona miała po skrajnych bokach odkryte ścieżki które po wsadzeniu w obudowę mają się z nią stykać.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Od tej modyfikacji trzeba było zacząć. No i po całej operacji nie zrobiłeś najważniejszego pomiaru! Pomiaru napięcia na obudowie stacji !
To jak miałem na starym komputerze przy instalacji bez uziemienia. 110V na obudowie. Dotykając jednocześnie grzejnika i obudowy komputera, można było poczuć szczypanie. Po zmostkowaniu "0" na uziemienie, było bezpieczniej, na starej "ameliniowej" instalacji.
@@trichert7360 Może i nie mądre, ale prawie 25 lat temu, starzy elektrycy tak robili, zrobiłem i ja. Bez tego jak wspomniałem na obudowie było 110V i jednak po dotknięciu kopało.
Ja dziś właśnie otrzymałem (23.01.2023) OSS TEAM T12-X.Moja miała już fabrycznie zrobione uziemienie. Gniazdo łączące płytę główną z front panelem ma 3 kabelki. Rewizja płyty 2021-1-11
@@rafaolczyk Zamawiałem przez allegro. Nie mogę znaleźć aukcji ale widzę ze jest bardzo mała dostępność na allegro, a jeśli już to jakieś abstrakcyjne ceny. Ja dałem za swoja niecałe 400 pln
W mojej wersji OSS T12-X jest PE podłączone do grota przez rezystor 1M. Tam gdzie na filmie są 2 kabelki do płytki sterownika z zasilacza, u mnie są 3 gdzie jeden (żółty) ma właśnie rezystancję 1M do PE. Mimo tego na grocie dalej daje się zaobserwować napięcie około 80V AC.
Właśnie się dowiedziałem, że radiatory mostka i tranzystora są przyklejone w tym urządzeniu zwykłym silikonem zamiast termopastą. Kolejna wpadka producenta. Pozdrawiam serdecznie
kupiłem t12-xs i nie ma już tej wady ale obudowa i tak nie wiadomo czemu nie jest uziemiona, w środku niby jest połączenie z płytki do obudowy poprzez samo dotknięcie pocynowanej ścieżki ale nawalone silikonu do zamontowania i nie było połączenia, wywaliłem ten silikon i jest ok
Zamówiłem miesiąc temu tą stacje z Chin. Przyszła z uszkodzonym wyświetlaczem. Trzeba było na niego nacisnąć żeby coś wyświetlał. Sprzedawca okazał się spoko. Wysłał mi całą nową płytkę z ekranem. Ta płytka co przyszła miała wlutowaną dwupinową wtyczkę. Moja oryginalna miała trzy piny. Na płycie głównej też miałem trzy piny. Widzę, że u Ciebie jest jeden wolny pin na płycie głównej obok wtyczki. To pewnie jest uziemienie.
Witam, super robota jak na fachowca przystało 🤝👏👏👏 ps. Co to za oszczędność na kawałku kabla Panom z Chin trochę się priorytety pomyliły 🤔Podrawiam👋👋👋👋
Te "gołe" ścieżki z przelotkami na skraju płytki są połączone z PE, niestety anodyzacja obudowy w miarę skutecznie ją izoluje od nich. Można nanieść trochę cyny na te przelotki i usunąć powłokę z szyn, w których siedzi płytka.
Mam wersję nowsza "poprawioną", bez plomb. U mnie moduł sterownika jest podłączony wtyczką z trzema przewodami i wygląda inaczej. Ma czarno-biały wyświetlacz bardzo czytelny. Nie ma bezpośredniego połączenia uziemienia z sieci i uziemienia grota, ale potencjał w moim egzemplarzu na grocie to około 2-3 V. Czyli coś na prawdę poprawili, ale cuda... Podłączam lutownicę do wspólnego przedłużacza z komputerem, który ma jeszcze dobrą listwę antyprzepięciową oraz ups. Jak lutownica załącza się do grzania, to podświetlenie klawiatury komputera potrafi migać/gasnąć po prostu dziwnie i nietypowo się zachowywać!!! Przy którymś załączeniu grzania potrafi się zawiesić nawet komputer! Takie czary mary. 🙃 Film oczywiście bardzo przydatny, brawo Ty 😎👍
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE No chyba nie :D prześle Ci zdjęcie na maila. Jeśli znajdę jakiegoś w necie. Ale to i tak nie ma różnicy bo uziemione i tak. Pozdrawiam
Mam KSGR t-12 był to jeden z pierwszych wynalazków z serii t-12. Ciekawe zjawiska że chinole robię już zrzynki zrzynek bo to wszystko siè wywodzi chyba z hakko. Ale co dziwne w KSGR ten problem nie występuje
Witam. Połączyłem punkt PE z uziemieniem. Wystąpiła inna niedogodność. Po uziemieniu grota, czujnik ruchu jest stale wzbudzany i stacja nie przechodzi w stan idle.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Kurcze, czyli możliwe ze to wada mojej sztuki. W tym filmiku na końcu słychać to cykanie o jakie mi chodziło: ua-cam.com/users/shortsM6Xlc7g8Z50?feature=share Tak czy siak dziękuje za szybą odpowiedż :D.
A czy po tej przerubce automatyczne rozlaczanie lutownicy nadal dziala? ten kabelek w zestawie wlasnie do tego sluzyl, podpina sie go do stojaka na kolbe.
Witam Działa tego kabelka nie podłącza się do stojaka, podłącza się z tyłu obudowy i do 3 bolca w gniazdku. Ma to na celu uziemić obudowę urządzenia ale nie kolbę. Tu chodzi o to że podczas lutowania można uszkodzić lutowany sprzęt.
Moja lutownica (kupiona miesiąc temu w Katemedia) posiada trzeci żółty przewód, łączący płytkę wyświetlacza z płytą główną. Nie ma bezpośredniego połączenia z bolcem uziemiającym gniazda zasilania, lecz poprzez rezystancję 1Mohm. Skutkuje to tym, że pomiędzy grotem, a uziemieniem jest potencjał 37V, a grotem i obudową 10V. Widać, że trochę nad tym popracowali, ale zastanawiam się, czy mimo to powinienem połączyć bezpośrednio (jak na załączonym filmie), pomijając tę rezystancję? 🤔 Poza tym w moim egzemplarzu, przewód zerowy i uziemiający były całkowicie luźne w swoich otworach montażowych i trzeba było je porządnie podlutować. Tak więc jak widać, każdy egzemplarz ma swoje niedoróbki.
Witaj To nie jest uziom . Połączyli tak prawdopodobnie ponieważ stacja ma wadę konstrukcyjną. Po podłączeniu do uziomu bezpośrednio czujnik ruchu zacznie wariować czyli zachowywać się tak jakby ktoś stale dotykał rączki. Stacja nie wchodzi w stan uśpienia . Ale mam zamiar to przerobić jeszcze raz.
Ale jaja poszedłem sprawdzić swoją stację lutowniczą YIHUA852D+ czy nie ma potencjału na obudowie i na grocie okazało się, że wszystko jest ok, ale mierzyłem do opaski anty statycznej, którą kupiłem od znanej marki na znanym portalu mam ją z 3 lata i okazała się niesprawna to znaczy jest podłączona pod uziom i mate, ale ewidentnie z opaski nie ma przejścia po kablu do uziomu i ja tak lutuje 3 lata 😥
Pytanie - Czy tam przy gnieździe (na płycie zasilacza) nie było przelotki do której można podłączyć uziemienie? Czarny przewód, czerwony i właśnie przelotka o której napisałem. W takim przypadku wystarczy dołożyć przewód, wymienić gniazdo, wtyk i obyłoby się bez przeciągania przewodu przez całą lutownice.
to jest pole do zabezpieczenia esd grota lutownicy. problem w tym że między tym polem a przewodem uziemienia jest rezystancja 1Mohm. dlatego dalej będzie tam widoczne napięcie przemienne. ale wyładowanie esd nie powinno już wystąpić. rezystory ESD są obok dwóch kondensatorów po stronie pierwotnej (niedaleko wtyczki do uziemienia maty przy ściance bocznej)
Do profesjonalnego serwisu gdzie lutujesz ciągle ta lutownica się nie nadaje mam stację wellera ws81wiem 2000zł lutowałem rożnymi żadna nie była lepsza.
A co jeśli będziemy chcieli używać poprawionej już stacji to znaczy z poprawnym uziemieniem w blokach z lat puźnego prl-u ? Wiecie jak tam wygladało uziemienie, nie wspominając o poprawności montażu.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE w AGD zasilenia sieciowe czasami ma taki problem. Nie ma standardu w Polsce. Jeśli masz uziemienie po środku, czyli bolec, to nigdy nie wiesz gdzie jest tzw faza. Czy z lewej, czy z prawej. Zauważyłem, że zamiana miejscami często „naprawia” urządzenia, które „kopią”. Chodzi mi o zamianę L z N we wtyczce.
Jakaś dziwna sytuacja u ciebie ponieważ mam taką samą stację i z ciekawości sprawdziłem jak to jest u mnie rozwiązane u mnie wszystko jest połączone oryginalnie tak jak u ciebie brakowało.
Panie Marku proszę o pomoc, zrobiłem w swojej stacji podobna rzecz, ale zamiast wlutować się w trzeci pin na wyjściu, wlutowalem się w miejsce obok tej malutkiej wtyczki na płycie tam gdzie jest także wolne miejsce PE. Problem mam taki, że multimetr nie piszczy gdy dotykam jedna sondą grotu a drugą wyjście pod ten osobny przewód do uziemienia z tyłu obudowy.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE no jak za lutownice za 300zł to bardzo słabo, ale poprawiłem fabrykę wyjąłem przewód z wtyczki i przedłużyłem to uziemienie, niestety nie miałem drugiej lutownicy to rozgrzałem tą wyłączyłem i przylutowałem 😄, teraz czekam na film z uziemieniem obudowy gwarancja stracona więc trzeba się pobawić 😆
łączenie "ziemi" i "zera" to nie jest zbyt dobry pomysł... ziemia to nie zero i na odwrót :-) no chyba ze chodzi o pewnego politykiera z Podhala :-)) dlatego dziś bez łapki 🤦♂️😂
T245 dopiero zakupiona. Brak uziemienia na grocie i obudowie. Napięcie 10V AC na grocie. Na radiatorach dalej silikon. Uziemiłem grot i obudowę, na radiatory termopad gelid (oni fabrycznie zakładają 1mm szpary, więc przy paście nadal nie będzie dolegać, o ile się nie dognie - mi się nie chchiało).Teraz 0V. Można działać :D
niezbyt profesjonalnie rezystancja uziemienia stanowiska powinna być w okolicach 1Mohm w razie awarii w zasilaniu i zabezpieczeniu jesteś pan zimny trup
O panie Przy 1 Mohm dalej mam około 90 V na obudowie i grocie lutownicy. Takie eksperymenty już przerabiałem 20 lat temu. Musi być porządne uziemnienie.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE tak oczywiście będzie napięcie ale znacznie mniejszy prąd, osobiście zrobiłbym to w ten sposób że. odciąłbym PE od uziemienia a uziemienie kolby wraz z uziemieniem strony wtórnej stacji podłączyć do uziemienia stołu ten z kolei przez rezystor 1Mohm do PE
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Powiedział bym porządnie i bezpiecznie, bezwzględnie odseparować stronę pierwotną od wtórnej. Mowa jest tutaj o bezpieczeństwie operatora w razie braku lub uszkodzenia wyłącznika różnicowo prądowego i przebiciu fazy do PE, po takim instruktażu ma pan czyjeś życie na sumieniu
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Jest pewna różnica pomiędzy gównami z ali expres, a produktami markowymi wytwarzanymi w Chinach. Japońskie samochody są wytwarzane w np. Hiszpani ale dalej to japończyki. Osobiście od lat używam Wellera. I doprawdy nigdy nie zamienił bym na szlam z Ali. Kiedy ludzie zakumają że tanie to są gówna.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE nigdy nikt w literaturze nie nazwał sondy jakąś "bagietą", do póki jeden samozwańczy "elektronik" celebryta z YT tego tak nie nazwał! Szanujmy ten zawód.
Bezpieczeństwo czy gwarancja ? Zdecydowanie bezpieczeństwo. Dziękuję serdecznie za film.
Pewnie że tak! ,,To jest genialne w swojej prostocie". 👏👏👏👍 😉
Dzięki, nigdy nie sprawdzałem napięcia na grocie, u mnie było 3-4 V, po uziemieniu grota nic się nie zmieniło, dopiero po uziemieniu obudowy napięcie spadło do zera. Ja uziemiłem obudowę bez wiercenia - wtyk bananowy, do gniazda uziemienia + przewód z konektorem oczkowym do śruby na obudowie, można też dać do wtyku drugi przewód z gniazdem bananowym dla dodatkowego uziemienia. Pozdro.
Widzę że nie tylko ja wrzuciłem film z modyfikacją stacji. Super materiał. Tak trzymać 👍
Super material! Dzieki niemu mam juz swoja t12, uziemiona i jestem bardzo zadowolony. Dzieki mistrzu 🙌
Zajebiście bo wlasnie będę nabywał tego typu stacyjkę i się zastanawiałem jak to będzie z uziomem, a tu proszę google czyta w moich myślach, swoją drogą obawiam się że dosłownie, i dzięki temu było uprzejme zasugerować mi ten właśnie filmik, jakby wiedziało wszystko. Łał. W każdym razie widzę że da się to elegancko ten problem przyrzezbić co właściwie sprawia że jutro sobie to zamowie, bo teraz to już zawijać muszę w kimono :D eluwina.
Dobra robota Pana Wielkiego Elektronika. Zastanawiające, jak Kitajce mogą sprzedawać sprzęt bez podstawowego zabezpieczenia ! To jest skandal !!!
Normalnie po 16h dziennie, to on nie wie co robi stąd brak PE i nakrętka na włączniku.
"Kontrola produkcji" pewnie też zapałkami powieki podtrzymuje.
Myślicie, że to niechlujstwo, albo jakieś oszczędności. Ale nasi przyjaciele są sprytni. Brak uziomu jest celowy, dzięki temu uzyskują większe prawdopodobieństwo uszkodzenia produktu przez wyładowania elektrostatyczne. Zauważyłem w wielu produktach od nich, że bardzo często panel sterowania z mikrokontrolerem ma możliwość uziemienia (specjalne złącza, itd.), ale się tego nie wykonuje. W tej stacji lutowniczej podobnie. Dotykacie do panelu, bo chcecie zmienić nastawy czy coś i pyk, ładunek przeskakuje, nie ma ujścia i np. wejścia ADC w mikrokontrolerze uwalone (tak ubiłem zasilacz serwisowy - miał jeszcze specjalne metalowe gałki na enkoderach, żeby dobrze zbierał ładunek :)) Tu nie ma przypadku :)
Miałem kiedyś listwę z zabezpieczeniem nadprądowym, zepsuła się to myślałem, że kabel się złamał. rozbieram a tam w grubym kablu zakończonym wtyczką uziemiającą 2 (DWIE) cieniutkie żyły (na obudowie mowa o wytrzymałości 10A, jak zobaczyłem żyły to zrozumiałem dlaczego przestała działać po podłączeniu 500 watów. No ale gniazdka z bolcem?? No tak, tylko zaraz gdzie to było podłączone?? Bolce połączone ze sobą miedzianą blachą, na blasze brak śladu lutowania zatem jednak żadnego kabelka nie przeoczyłem :)
Byłem przerażony, podłączałem do tej listwy urządzenia w metalowych obudowach nie mając świadomości, że usterka w jednym spowoduje możliwość porażenia przez inne lub uszkodzenia innego sprzętu.
Że takie coś można kupić bezpośrednio z Chin to się nie dziwię, ale straszne jest to, że taki, niezgodne z obowiązującym prawem urządzenia można kupić w polskich sklepach...
Najgorsze jest nie to, że taki element nie został uziemiony, a to, że użyty kabel z uziemienie wprowadza w błąd, daje złudne poczucie bezpieczeństwa.
nie to że się znam ale chciał bym zauważyć:
taki kadr ua-cam.com/video/1MLGvPHIrg4/v-deo.html (czas w filmie 9:15) w lewym górnym rogu płytki są 3 symbole odpowiednio: -, +, i uziemienie. w gniazdku i kablu brakuje jednego złącza.
prawy górny róg obok kondensatorów po stronie pierwotnej w samym rogu płytki są 2 opornik. to przez nie projektanci chcieli połączyć obudowę grota z uziemieniem. z tego co się orientuję to wynikowo między uziemieniem na przewodzie zasilającym a pinem uziemienia w lewym górnym rogu płytki omomierz powinien pokazać 1 Mohm. czyli tak jak jest w standardzie ESD podłączone wszystko.
pytanie czy faktycznie grot powinien być na sztywno uziemiony czy jednak tylko przez to brakujące połączenie z zabezpieczeniem ESD.
Bardzo ciekawe spostrzeżenie chciałbym wiedzieć co autor tego filmiku o tym myśli. miałem zamiar kupić tą stacje ale teraz mam co do tego mieszane uczucia.
@@konradcorazy elektryka prad nie tyka :) 20 lat takim czym lutowalem nic sie nie stalo :) wszyscy spradzaja ile wolt ale jak tam masz 0.00000001A to mrowki nie zabije , obudowa powinna byc uziemiona na sztywno grot przez rezystor
W mojej stacji fabrycznie grot jest podłączony na sztywno do uziemienia, a we wtyczce esd jest 1Mega względem uziemienia.
Wniosek- sprawdzać zawsze uziomy. dobra lekcja bhp
Świetny materiał. Ja swoją stację też zmodyfikuję. Dzięki. Pozdro
Ej a załózmy że sobie lutuje jakieś małe kondensatorki na pcb, płytka odłączona od prądu powiedzmy 10 min i czy ja mogę zniszczyć takie pcb jakimiś wyładowaniami z grotu? Czy to musi być jakieś izolowane czy coś bo tak ostatnio o tym myślałem nawet że jednak taki gruby kawał metalu to może mieć, ps teraz w tych grotach to wszystko dają i miedź i aluminium i jakieś inne. Zwłaszcza w tych marketówkach.
Drogi kolego, przewód uziemiający powinien być dobrany tak, aby spadek napięcia dla prądu pomiarowego zerowania (25 Amper prądu zmiennego) wynosił nie więcej niż 0.1V, zgodnie z normami PN. Pozatem jeśli obudowa jest metalowa to urządzenia powinny mieć uziemienie każdego metalowego elementu (ruchomego także), stosuje się podkładki koronkowe itd.
Zamysł miałeś poprawny, uziemienie powinno być, ale jak wiadomo chińszczyzna to szybko, tanie i nie solidnie. Pozdrawiam !
Czy mógłbyś podać numer normy, na którą się powołujesz? (Dot. doboru przekroju przewodu uziemiającego.) Pozdrawiam
@@tomaszt8358 aktualnie nie posiadam wglądu w normy PN, kiedy pracowałem w IksaiP wrocław robilismy takie pomiary. Przedruki Normy były zamawiane i kupowane przez zarząd. Spróbuję poszukać w wolnej chwili nazwy normy, jak sobie przypomnę ...Pozdrawiam
@@piotrkrys5319 W takim razie to nic istotnego. Proszę nie zabierać sobie tym czasu. (Ja, aby mieć pewność, zastosowałbym 2,5 mm2 - jako przedłużenie przewodu z instalacji elektrycznej.. oczywiście pod warunkiem, że jest możliwość wlutowania takiego przekroju do PCB). Pozdrawiam Pana i dziękuję za odpowiedź.
PS. Po nazwie pracodawcy wnioskuję, że ma Pan bardzo ciekawe doświadczenia zawodowe ;) Jeszcze raz Pana pozdrawiam.
Hej. Sprawdź w stacji czy elementy przetwornicy (MOSFET i szybkie diody) mają pastę termprzewodzącą pomiędzy podzespołem, a radiatorem. U mnie były gluty silikonu.
u mnie też był silikon👍
Co to ma być, żeby majster musiał fabryke poprawiać, jak sam nie zadbasz o bezpieczeństwo. Bardzo dobra robota panie. Pozdr.
''Chińczyka prąd nie tyka!'' - to dlatego nie montują uziomów. ;)
Kilka dni temu zakupiłem tą stacje. Problem w tym, że nie mam drugiej lutownicy żeby to ogarnąć 😅 W dzień sprawdzę potencjał multimetrem i zobaczymy czy po 2 latach od Twojego nagrania coś zmienili 🤔
Dzięki za materiał. Pozdrowienia i do następnego.
Przydałoby się jeszcze obudowę uziemić... Obudowa nie jest połączona z grotem. Ja u siebie wywierciłem otwór z tyłu obudowy przez który przepuściłem kabelek uziemiający bezpośrednio do jednej ze śrubek.
Masz rację.
Też o tym pomyślałem ale na razie zrobiłem tak bo to wymagało szybkiej modyfikacji wiadomo o co chodzi.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale jak wyciągałeś płytę z obudowy, ona miała po skrajnych bokach odkryte ścieżki które po wsadzeniu w obudowę mają się z nią stykać.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Od tej modyfikacji trzeba było zacząć. No i po całej operacji nie zrobiłeś najważniejszego pomiaru! Pomiaru napięcia na obudowie stacji !
Witam u mnie w pracy nie podłączony uziom do instalacji, między przewodem neutralnym " N " a uziomem zmierzone 110 Volt
😰😱OMG😔
To jak miałem na starym komputerze przy instalacji bez uziemienia. 110V na obudowie. Dotykając jednocześnie grzejnika i obudowy komputera, można było poczuć szczypanie. Po zmostkowaniu "0" na uziemienie, było bezpieczniej, na starej "ameliniowej" instalacji.
@@pawenoss9842 guzik a nie bezpiecznie. Zerowanie jest zabronione od dawna.
Przerwie "0" przed gniazdem i masz fazę na obudowie, mądre to ?
@@trichert7360 Może i nie mądre, ale prawie 25 lat temu, starzy elektrycy tak robili, zrobiłem i ja. Bez tego jak wspomniałem na obudowie było 110V i jednak po dotknięciu kopało.
Ja dziś właśnie otrzymałem (23.01.2023) OSS TEAM T12-X.Moja miała już fabrycznie zrobione uziemienie. Gniazdo łączące płytę główną z front panelem ma 3 kabelki. Rewizja płyty 2021-1-11
A gdzie zamawiałeś?
@@rafaolczyk Zamawiałem przez allegro. Nie mogę znaleźć aukcji ale widzę ze jest bardzo mała dostępność na allegro, a jeśli już to jakieś abstrakcyjne ceny. Ja dałem za swoja niecałe 400 pln
W mojej wersji OSS T12-X jest PE podłączone do grota przez rezystor 1M. Tam gdzie na filmie są 2 kabelki do płytki sterownika z zasilacza, u mnie są 3 gdzie jeden (żółty) ma właśnie rezystancję 1M do PE. Mimo tego na grocie dalej daje się zaobserwować napięcie około 80V AC.
Właśnie się dowiedziałem, że radiatory mostka i tranzystora są przyklejone w tym urządzeniu zwykłym silikonem zamiast termopastą. Kolejna wpadka producenta. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo dobra robota, fachowo zrobiony mod 👍
Przy złączu do panelu, na płytce zasilacza był 3-ci pin i to też było PE.
kupiłem t12-xs i nie ma już tej wady ale obudowa i tak nie wiadomo czemu nie jest uziemiona, w środku niby jest połączenie z płytki do obudowy poprzez samo dotknięcie pocynowanej ścieżki ale nawalone silikonu do zamontowania i nie było połączenia, wywaliłem ten silikon i jest ok
Ten kabel dodatkowy to gniazdo w lutownicy to do podłączenia maty/opaski esd
Matę mam podpięta pod uziom .
Tu niema o czym gadać wiadomo, że nie ogarnęło uziomu grota .
Zamówiłem miesiąc temu tą stacje z Chin. Przyszła z uszkodzonym wyświetlaczem. Trzeba było na niego nacisnąć żeby coś wyświetlał. Sprzedawca okazał się spoko. Wysłał mi całą nową płytkę z ekranem. Ta płytka co przyszła miała wlutowaną dwupinową wtyczkę. Moja oryginalna miała trzy piny. Na płycie głównej też miałem trzy piny. Widzę, że u Ciebie jest jeden wolny pin na płycie głównej obok wtyczki. To pewnie jest uziemienie.
Szkoda ze producent o to nie zadbał.
Witam, super robota jak na fachowca przystało 🤝👏👏👏 ps. Co to za oszczędność na kawałku kabla Panom z Chin trochę się priorytety pomyliły 🤔Podrawiam👋👋👋👋
Te "gołe" ścieżki z przelotkami na skraju płytki są połączone z PE, niestety anodyzacja obudowy w miarę skutecznie ją izoluje od nich. Można nanieść trochę cyny na te przelotki i usunąć powłokę z szyn, w których siedzi płytka.
Ja zakupiłem wersję 2021 już są 3 przewody ochrona jest podciągnięta do PE przez rezystor 20Mohm
Mam wersję nowsza "poprawioną", bez plomb. U mnie moduł sterownika jest podłączony wtyczką z trzema przewodami i wygląda inaczej. Ma czarno-biały wyświetlacz bardzo czytelny.
Nie ma bezpośredniego połączenia uziemienia z sieci i uziemienia grota, ale potencjał w moim egzemplarzu na grocie to około 2-3 V.
Czyli coś na prawdę poprawili, ale cuda...
Podłączam lutownicę do wspólnego przedłużacza z komputerem, który ma jeszcze dobrą listwę antyprzepięciową oraz ups. Jak lutownica załącza się do grzania, to podświetlenie klawiatury komputera potrafi migać/gasnąć po prostu dziwnie i nietypowo się zachowywać!!! Przy którymś załączeniu grzania potrafi się zawiesić nawet komputer! Takie czary mary. 🙃
Film oczywiście bardzo przydatny, brawo Ty 😎👍
Jak miałem lutownicę transformatorową podłączoną na listwie od komputera to przy włączeniu włączała sie procedura zamykania systemu :D
Ojojoj
To niedobrze .
Trzeba zastosować uziom .😜
Ogólnie to w tej stacji jak wół jest miejsce do wlutowania przewodu PE obok wtyczki z czerwonym i czarnym kablem.
Noo i tam się wlutowalem 😁👍
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE No chyba nie :D prześle Ci zdjęcie na maila. Jeśli znajdę jakiegoś w necie. Ale to i tak nie ma różnicy bo uziemione i tak. Pozdrawiam
Polecam wymienić silikon na radiatorach na pastę termoprzewodzącą.
Czy może to być zwykła pasta termoprzewodząca silikonowa ?
A tam nie było przypadkiem przy złączu od sterownika na płytce zasilacza miejsca (pola lutowniczego) na kabel ochronny?
Ochrona przeciw esd zrobiona. To teraz uziem obudowę, bo pcb jest blisko niej a tam napięcia niebezpieczne... 😉
Tak pomyślałem po nakręceniu tego materiału 😒
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE No to już masz temat na następny... 😃
Jaki adres do ciebie, poproszę ciebie także o poprawienie tej lutownicy
Witam, ja mam na kolbie i obudowie od 13 do 16 V napięcia zmiennego, ale brak napięcia stałego. Czy wg Pana robić modyfikację ?
Mam KSGR t-12 był to jeden z pierwszych wynalazków z serii t-12. Ciekawe zjawiska że chinole robię już zrzynki zrzynek bo to wszystko siè wywodzi chyba z hakko. Ale co dziwne w KSGR ten problem nie występuje
Można było założyć kawałek przeźroczystego tworzywa.
Co w przypadku nie posiadania uziemienia?
Witam.
Połączyłem punkt PE z uziemieniem. Wystąpiła inna niedogodność. Po uziemieniu grota, czujnik ruchu jest stale wzbudzany i stacja nie przechodzi w stan idle.
dlatego masz napiecie na grocie po cos one jest :) taka konstrukcja
Nowe wersje są już uziemione fabrycznie.
Witam, mam pytanie czy podczas pracy rączki lutownicy słychać cykanie czy to wada mojej sztuki?
Witaj
Nie miałem nigdy cykania.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Kurcze, czyli możliwe ze to wada mojej sztuki. W tym filmiku na końcu słychać to cykanie o jakie mi chodziło: ua-cam.com/users/shortsM6Xlc7g8Z50?feature=share Tak czy siak dziękuje za szybą odpowiedż :D.
pewnie w piatek wieczorem skladane przez "majfrendow" ;)
A czy po tej przerubce automatyczne rozlaczanie lutownicy nadal dziala? ten kabelek w zestawie wlasnie do tego sluzyl, podpina sie go do stojaka na kolbe.
Witam
Działa tego kabelka nie podłącza się do stojaka, podłącza się z tyłu obudowy i do 3 bolca w gniazdku.
Ma to na celu uziemić obudowę urządzenia ale nie kolbę.
Tu chodzi o to że podczas lutowania można uszkodzić lutowany sprzęt.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Nie wszystkie gniazdka w europie maja bolca, to gdzie w takim wypadku podpiac ten kabelek?
@@taktak0001 Nigdzie :) japonczyki wiedzieli i zrobili jak trzeba tez maja 2 bolce :)
Moja lutownica (kupiona miesiąc temu w Katemedia) posiada trzeci żółty przewód, łączący płytkę wyświetlacza z płytą główną. Nie ma bezpośredniego połączenia z bolcem uziemiającym gniazda zasilania, lecz poprzez rezystancję 1Mohm. Skutkuje to tym, że pomiędzy grotem, a uziemieniem jest potencjał 37V, a grotem i obudową 10V. Widać, że trochę nad tym popracowali, ale zastanawiam się, czy mimo to powinienem połączyć bezpośrednio (jak na załączonym filmie), pomijając tę rezystancję? 🤔
Poza tym w moim egzemplarzu, przewód zerowy i uziemiający były całkowicie luźne w swoich otworach montażowych i trzeba było je porządnie podlutować. Tak więc jak widać, każdy egzemplarz ma swoje niedoróbki.
Witaj
To nie jest uziom .
Połączyli tak prawdopodobnie ponieważ stacja ma wadę konstrukcyjną.
Po podłączeniu do uziomu bezpośrednio czujnik ruchu zacznie wariować czyli zachowywać się tak jakby ktoś stale dotykał rączki.
Stacja nie wchodzi w stan uśpienia .
Ale mam zamiar to przerobić jeszcze raz.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE ok, to czekamy na modyfikacje :)
Czy ten egzemplarz ma CE?
@@petergreat4635 Tak, widnieje to na obudowie
Ale jaja poszedłem sprawdzić swoją stację lutowniczą YIHUA852D+ czy nie ma potencjału na obudowie i na grocie okazało się, że wszystko jest ok, ale mierzyłem do opaski anty statycznej, którą kupiłem od znanej marki na znanym portalu mam ją z 3 lata i okazała się niesprawna to znaczy jest podłączona pod uziom i mate, ale ewidentnie z opaski nie ma przejścia po kablu do uziomu i ja tak lutuje 3 lata 😥
🥺 Z tego wynika , że wszystko trzeba sprawdzić samemu.
poproszę o film na temat ustawień jakie stosujesz ;)
Pytanie - Czy tam przy gnieździe (na płycie zasilacza) nie było przelotki do której można podłączyć uziemienie? Czarny przewód, czerwony i właśnie przelotka o której napisałem.
W takim przypadku wystarczy dołożyć przewód, wymienić gniazdo, wtyk i obyłoby się bez przeciągania przewodu przez całą lutownice.
to jest pole do zabezpieczenia esd grota lutownicy. problem w tym że między tym polem a przewodem uziemienia jest rezystancja 1Mohm. dlatego dalej będzie tam widoczne napięcie przemienne. ale wyładowanie esd nie powinno już wystąpić.
rezystory ESD są obok dwóch kondensatorów po stronie pierwotnej (niedaleko wtyczki do uziemienia maty przy ściance bocznej)
Juz kazdy to robi :) Ciekawe ktory był pierwszy zeby to ogarnac i pozniej kazdy od kazdego ciagnie :)
A u mnie identyczne wskazania, a po uziemieniu lutownicy 0.05V !
Gdybym dostał 5PLN za każdy "uziom" w tym filmie, to jeździłbym już Teslą ;P
Do profesjonalnego serwisu gdzie lutujesz ciągle ta lutownica się nie nadaje mam stację wellera ws81wiem 2000zł lutowałem rożnymi żadna nie była lepsza.
Wiem
Niedługo czeka mnie zakup nowej .
Pozdrawiam
9:13 to nie zapach elektroniki tylko dmuchanego ryżu :p
A co jeśli będziemy chcieli używać poprawionej już stacji to znaczy z poprawnym uziemieniem w blokach z lat puźnego prl-u ?
Wiecie jak tam wygladało uziemienie, nie wspominając o poprawności montażu.
bedziesz mial 230v na obudowie :) dlatego japonczyk jej nie uziemil ? 230 na obudowie i grocie to nie za madre :/
A przekladales wtyczkę na odwrót zasilania?
Uziom to podstawa
A wtyczka ma 3piny nie da się 😁👍
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE z drugiej strony kabla się da, nie powinno się nic zmienić ale sprawdzić warto
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE w AGD zasilenia sieciowe czasami ma taki problem. Nie ma standardu w Polsce. Jeśli masz uziemienie po środku, czyli bolec, to nigdy nie wiesz gdzie jest tzw faza. Czy z lewej, czy z prawej. Zauważyłem, że zamiana miejscami często „naprawia” urządzenia, które „kopią”. Chodzi mi o zamianę L z N we wtyczce.
Line voltage is ground that's why my unit freezes. Remove it and works fine.
Kupiłem w 2023 i już ma fabryczne uziemienie
KSGER tez ma ten problem?
Jakaś dziwna sytuacja u ciebie ponieważ mam taką samą stację i z ciekawości sprawdziłem jak to jest u mnie rozwiązane u mnie wszystko jest połączone oryginalnie tak jak u ciebie brakowało.
To mąż jakaś wersje LUXUSOWĄ 😁👍
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Haha wszystko możliwe :D
Mozesz zamieścić zdjecia?
Czy nagra Pan film z przeróbki obudowy? Myślę, że to też byłoby ciekawe, albo chociaż pokaże Pan jak, to Pan zrobił :)
Panie Marku proszę o pomoc, zrobiłem w swojej stacji podobna rzecz, ale zamiast wlutować się w trzeci pin na wyjściu, wlutowalem się w miejsce obok tej malutkiej wtyczki na płycie tam gdzie jest także wolne miejsce PE. Problem mam taki, że multimetr nie piszczy gdy dotykam jedna sondą grotu a drugą wyjście pod ten osobny przewód do uziemienia z tyłu obudowy.
To nie powinno być dopuszczone do sprzedaży w PL, chyba ze w Chinach zamawiałeś...
buty myslisz ze masz z polski :) ? nie placz taniej jest :) ryzyko zawodowe
Juz ogladalem 4 filmiki z tym i kazdy tak samo robi :)
Witaj
Ja nie oglądałem ale powiem szczerze to trzeba zrobić nawet dla samego siebie .
Ciekawe Ile by musieli zapłacić za bęben kabla do uziemienia wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy
nie pali bezpiecznika po zmienie grota ?
Nie
A dlaczego ma palić ?😁
mam taką samą stację i jest kabelek do uziemienia i wtyczka jest 3 pinowa ale nie ma połącznie z uziemieniem xD
To jest tragedia jak można oszczędzać na ludzkim zdrowiu .
To tylko kawałek miedzianego przewodu !😰
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE no jak za lutownice za 300zł to bardzo słabo, ale poprawiłem fabrykę wyjąłem przewód z wtyczki i przedłużyłem to uziemienie, niestety nie miałem drugiej lutownicy to rozgrzałem tą wyłączyłem i przylutowałem 😄, teraz czekam na film z uziemieniem obudowy gwarancja stracona więc trzeba się pobawić 😆
a ja nie mam jak zrobic moda, bo nie mam lutownicy
zasil grot na sztywno :) toz to zwykly opornik :)
Spoko, ale wiesz, że mogłeś to opowiedzieć w połowie krótszym filmiku? ;)
łączenie "ziemi" i "zera" to nie jest zbyt dobry pomysł... ziemia to nie zero i na odwrót :-) no chyba ze chodzi o pewnego politykiera z Podhala :-)) dlatego dziś bez łapki 🤦♂️😂
A to ciekawe 😁
Zero to teraz Neutral to wiem pomyłka w nazewnictwie
Jaką lutownice posiadasz lub polecasz nie za miliony?
@Matio dzięki za radę wybrałem jednak wep852d+ ( jestem amatorem ) świetnie daje sobie radę i osobiście polecam
Przecież to nie ma racji bytu przy pracach zarobkowych ….. brak porządnego transformatora tylko zasilacz impulsowy ……. Wiec działać nie ma to prawa ….
Ciekaw jestem ile elementów uwaliłeś tą lutownicą przed poprawieniem chińczyka 80 V to sporo.
😂😂
11:29 - po prostu uziom nie wlutowany bo małe chińskie dziecko z małymi chińskimi rączkami musiało już iść do szkoły,,, :p
oimyslec ze ta sama stacja zlutowali kolejne 10mln i dzialaja dziwne
Zapomnieli, ja mam połączoną kolbę z uziomem.
@Marcin Muszka Niebieską
ua-cam.com/video/w00zB4WpETc/v-deo.html tutaj ten sam model ale inna usterka... Czy ktoś ma może T245 i się orientuje czy jest taki sam problem?
T245 dopiero zakupiona. Brak uziemienia na grocie i obudowie. Napięcie 10V AC na grocie. Na radiatorach dalej silikon. Uziemiłem grot i obudowę, na radiatory termopad gelid (oni fabrycznie zakładają 1mm szpary, więc przy paście nadal nie będzie dolegać, o ile się nie dognie - mi się nie chchiało).Teraz 0V. Można działać :D
Tam dalej są dwa rezystory po 1MO
siema Marek
Cześć
Znamy się ?
Albo przeoczyłem, albo obudowy nie uziemiłeś...
Dobrze widziałeś zostawiłem to na materiale, ale już ogarnięte 😁👍
niezbyt profesjonalnie rezystancja uziemienia stanowiska powinna być w okolicach 1Mohm w razie awarii w zasilaniu i zabezpieczeniu jesteś pan zimny trup
O panie
Przy 1 Mohm dalej mam około 90 V na obudowie i grocie lutownicy.
Takie eksperymenty już przerabiałem 20 lat temu.
Musi być porządne uziemnienie.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE tak oczywiście będzie napięcie ale znacznie mniejszy prąd, osobiście zrobiłbym to w ten sposób że. odciąłbym PE od uziemienia a uziemienie kolby wraz z uziemieniem strony wtórnej stacji podłączyć do uziemienia stołu ten z kolei przez rezystor 1Mohm do PE
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Powiedział bym porządnie i bezpiecznie, bezwzględnie odseparować stronę pierwotną od wtórnej. Mowa jest tutaj o bezpieczeństwie operatora w razie braku lub uszkodzenia wyłącznika różnicowo prądowego i przebiciu fazy do PE, po takim instruktażu ma pan czyjeś życie na sumieniu
SŁABO .
TU JEST KONKRETNIE POPRAWIONE NA PODOBNEJ , ALE NA LEPSZEJ STACJI :
ua-cam.com/video/Uu4mytJO73c/v-deo.html:
Zawsze zastanawia mnie ten upór ludzi kupujących chińskie gówno, a potem odgrywających hirołsa kiedy starają sie to gówno naprawić.
Teraz wszystko jest chińskie.
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE Jest pewna różnica pomiędzy gównami z ali expres, a produktami markowymi wytwarzanymi w Chinach. Japońskie samochody są wytwarzane w np. Hiszpani ale dalej to japończyki. Osobiście od lat używam Wellera. I doprawdy nigdy nie zamienił bym na szlam z Ali. Kiedy ludzie zakumają że tanie to są gówna.
Gówno widać
23 minuty o niczym, a wystarczyło zewrzeć 2 rezystory 2Mohm w obwodzie PE
Cieszę się ze się tobie podobało 👍
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE większość filmów mi się podoba i szacun za wiedzę, ale czasami za dużo zbędnych słów 🙂
👎 za bagietę!
Niech będzie bagietka albo sonda wiadomo o co chodzi
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE nigdy nikt w literaturze nie nazwał sondy jakąś "bagietą", do póki jeden samozwańczy "elektronik" celebryta z YT tego tak nie nazwał! Szanujmy ten zawód.
Kogoś tu ego ugryzło...
Super! Powinno być tak od początku. Ale miałeś, @NANOSERWIS obudowę jeszcze douziemić. 😅
Tak wiem
😁👍